Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 139

Tema: PRIVATNI DJEČJI VRTIĆI

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    18

    Početno PRIVATNI DJEČJI VRTIĆI

    Pozdravi svima!
    Ja sam rodila svoju princezu 30/04/2007 i već sad moramo razmišljati o jaslicama kad napuni godinu dana Naime, nemamo baka servis, jer su bake mlade i još uvijek rade, pa smo primorani dati ju u jaslice sljedeće proljeće.
    Zanima me da li netko ima iskustva ili je čuo za neki dobar privatni vrtić koji prima i djecu od godine dana,a da se nalazi u blizini Jaruna, Prečkog, Malešnice, Knežije, Vrbana. Državni vrtić bi pokušali izbjeći, jer smo čuli da je to katastrofa u svakom pogledu.
    Bila bih zahvalna na informaciji, jer sam sigurna da bi se već sada trebali predbilježiti za sljedeću godinu.

    Hvala unaprijed mamama sa ovakvim iskustvima

    VITA 30/04/2007 :D

  2. #2
    Hady avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Kvarnerić
    Postovi
    620

    Početno

    Mene zanimaju privatne jaslice u Rijeci, ako tko zna da pomogne s info.

  3. #3
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    hady zasto privatne?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    640

    Početno

    hady, moja E je u privatnom vrticu!
    I sve je ok...
    Ja radim u opcini Opatija i tako smo nekako zavrsili na privatnom vrticu jer nismo dobili mjesto di smo htjeli! I vec smo evo dvije godine tamo!

    Uglavnom, ovaj di je Elena je na Zametu, 'Bambi club' i ok je!

    Malo je djece, tete su ok, djeca su skupa (mislim nema grupa po dobi), to je prizemlje privatne kuce (ima hodnik s dijelom za garderobu, kuhinju s blagavaonom, dnevni boravak, spavaonicu i WC) ma ok je... !
    Rade cijeli dan (od 6-21h) i mi smo na 'neograniceno' sto znaci da moze ostati koliko god treba (iako uvijek ju pokupim odmah nakon posla), rade i vikendom po dogovoru, takodjer i moguce je djecu dovesti povremeno ili vec kako god treba (popodne, dopodne, par sati, ...) !
    Cijena 'cijelodnevnog' je 950kn!

    Jelovnik je ko' i gradskim vrticima, spavanje je iza rucka pa kad se tko probudi ili ih stave spavati kad su pospani (nista nije strogo odredjeno, nekako imaju dosta individualan pristup), hrane malene, ... !
    Vode ih u kazaliste ...

    tel: 051 632 148


  5. #5
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Moj Janko ide u državni vrtić/jaslice i ja ga osobno ne bih nikada dala u privatni jer ne mislim da je išta bolji od državnog. Od frendice mala je išla neko vrijeme u neki privatni na Jarunu i po onome kaj je ona pričala mom je Janku bilo bolje u državnom nego njenoj maloj u prtivatnom. Privatni vrtići ponekad imaju nekvalificirane tete, klinci jedu gotove kašice, kaže da je nekoliko puta naišla i da se teta uopće nije bavila njima i još svašta što mi se nije sviđalo.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    640

    Početno

    ... da, slazem se nista nije specijalno niti posebno ali ima puno pogodnosti i hrana im je ok(ma ko' i u drzavnima), kuhano je za rucak (sami kuhaju) i malo je djece ...

    sasvim je ok! jako su kooperativni!

    Ma ja bih najradije da nam vrtic i ne treba ali eto..!
    Nekako je tako ispalo najprihvatljivije!

    Jedino mi je zao sto to nije u vrticu u dijelu grada di stanujemo, pa cemo jos vidjeti sto dalje!
    Jer je zgodnije da se malo upozna sa susjedstvom, sad ima 3god. pa gledam dugorocno, radi skole ... samo sto je 'navala' u tim drzavnim jako velika, tesko je dobiti mjesto! Barem je tako kod nas.
    A, i E. je imala dugu adaptaciju (prosli mi to od 15min pa po pola sata pa po 1h, .... i svejedno je dugo bilo plakanja ) pa smo odlucili jos ostati u Bambiju! A, i tete su joj ok pa se upoznala i sa djecom ...!

    Kazem vidjet cemo za dalje...

    Ja nisam ni za ni protiv privatnih vrtica/jaslica!
    Sve ovisi o djetetu, situaciji u familiji, poslu, ... puno je toga sto ide u 'paketu' !!


  7. #7
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno Re: PRIVATNI DJEČJI VRTIĆI

    Citiraj ivanak prvotno napisa
    Pozdravi svima!
    Ja sam rodila svoju princezu 30/04/2007 i već sad moramo razmišljati o jaslicama kad napuni godinu dana Naime, nemamo baka servis, jer su bake mlade i još uvijek rade, pa smo primorani dati ju u jaslice sljedeće proljeće.
    Zanima me da li netko ima iskustva ili je čuo za neki dobar privatni vrtić koji prima i djecu od godine dana,a da se nalazi u blizini Jaruna, Prečkog, Malešnice, Knežije, Vrbana. Državni vrtić bi pokušali izbjeći, jer smo čuli da je to katastrofa u svakom pogledu.
    Bila bih zahvalna na informaciji, jer sam sigurna da bi se već sada trebali predbilježiti za sljedeću godinu.

    Hvala unaprijed mamama sa ovakvim iskustvima

    VITA 30/04/2007 :D
    mi smo F dali u privatni vrtić na jarunu (detalje mogu na pp, ako želiš) jer u gradskom nismo dobili mjesto...
    definitvno je jednako, a po nekim stvarima i lošije od gradskih...
    nikad više svoje dijete ne dajem u mali privatni vrtić... ustvari, jaslice...
    imamo loše iskustvo

  8. #8
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    magriz da to niej isti privatni vrtić? Sada se ne m ogu sjetiti kako se ovaj od frendice zove ali da mi kažeš ime znala bih je li to taj ili nije :/

  9. #9
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno Re: PRIVATNI DJEČJI VRTIĆI

    Citiraj ivanak prvotno napisa
    Državni vrtić bi pokušali izbjeći, jer smo čuli da je to katastrofa u svakom pogledu.
    A zašto katastrofa? Što to obični privatni vrtići imaju a državni nema?
    Čak mi se nedavno zgadio jedan jer...Prolazili smo pored njega i vrata su bila otvorena, a kada se ulazi unutra omdah je pod gdje se djeca igraju, igračke, praktički je vrtić na cesti, nema parka...I moje dijete naravno uleti unutra. Ja ga zovnem da izađe, da ne može u cipelama unutra, a jedna od teta kaže, "Ma pustite ga neka uđe." Ja ono ok! On naravno odma na igračke, na što ova grakne na njega da neka ništa ne dira! Ja ga odmah zovnem da izađe i mislim si "Kaj si dijete pozvala da uđe a ne daš mu da dira igračke" I još koza jedna viče za njim (on naravno uplakan, btw, to mi je isto kao da pesu daš da pošnjofa kost a onda mu je uzmeš) "Sad će tebi mama kupiti autić tu u dućanu iza ugla" Popi.... sam, jer od kuda ona zna da ja uopće imam novce za taj auto i da sam ja takva da ću dijetetu kupiti autić kad god on kmekne (baš suprotno, pokušavam ga naučiti da ne može svaki put kad smo vani dobiti neku igračku). I naravno da je onda pored dućana bilo dreke i navlačenja i svega . I kakva je to odgajateljica??? Tko zna da li uopće je. A znam da taj privatni vrtić košta mjesečno 1800kn!!!

  10. #10
    Hady avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Kvarnerić
    Postovi
    620

    Početno

    Nismo dobili državni vrtić i 15.-ti smo na listi čekanja. Nekako nemam baš previše vjere da će 14-ero djece odustati.... tako da tražim sad sve moguće alternative.

    Hvala Mel idem ih sad nazvati.

  11. #11
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    gdje si se kandidirala - salji mi na pp...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    88

    Početno

    Citiraj Hady prvotno napisa
    Mene zanimaju privatne jaslice u Rijeci, ako tko zna da pomogne s info.
    Na Škrljevu se nalazie jaslice i vrtić "Pčelice".Sada Imaju Vrtić i jaslice na Marinićima.Moja starija kćer je išla na Škrljevo.Tete su predivne i jako paze na djecu.Za njih imam samo riječi hvale!
    A ima moj suprug rođaku koja radi na Potoku u jaslicama pa ju mogu pitati.

  13. #13
    Hady avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Kvarnerić
    Postovi
    620

    Početno

    Ivana1976 hvala, nego da li su to Pčelice koje spadaju pod dječje vrtiće Rijeka ili? Ja nalazim sam te ili su ovi neki drugi? Imaš br. tel?
    HVALA

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    88

    Početno

    Ne ovo su privatne jaslice.Vlasnica se zove Ika Sep , a tel. je 251-130.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    18

    Početno

    Bok!
    Evo malo sam pročitala što mi pišete i ovako stoje stvari. Naime, ja sama sam išla u državne jaslice i kasnije u vrtić i čisto sam dobro ispala
    Ali u današnje vrijeme kad ima i drugih opcija uvijek nekako misliš da je nešto drugo bolje. Imam prijateljicu koja je teta u državnom vrtiću, a ujedno je i rodila prije 5 mjeseci. Ona sama mi je rekla da svoje dijete nikad ne bi dala u državni vrtić, jer su standardi katastrofa. Nije da su tete loše, ali jednostano 2 tete na 25 djece nije humano ni za djecu, a niti za tete koje skapavaju od posla, a djeca ne dobiju ni minimum pažnje koja im je potrebna.
    Isto tako mi je druga prijateljica rekla kako je bila svjedok jedne situacije u gradskom vrtiću kada je dijete na podu plakalo, a teta mu je viknula: "Sad će ti doći mama, pa neću te ja sad tješiti dok kmečiš!" UŽAS!!!
    I zato sam ja mislila da možda u privatnom vrtiću na manje djece ide više teta i da bi moje dijete dobilo dovoljno pažnje dok je tamo. I to je zapravo jedini razlog zašto smo mislili da bi bilo bolje dati ju u privatni. Mislili smo ako platiš tisuću i više kuna mjesečno da se onda više brinu, ali ako mi vi kažete da je to sve isto s.... samo drugo pakovanje ona smo u banani. Ne znam... Mislila sam da možda neka mama ima super iskustva sa nekim privatnim vrtićem, pa bi mi već nekako skrpali novce samo da je Viti dobro dok je tamo.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    254

    Početno

    ana.m mislim da se zove Pipi Duga Čarapa

    to je u privatnoj kući koja ima stepenice kroz kuću.

    Državni mi se čini sigurniji što se tiče hrane jer je ipak kontrolirana i kuha se kod njih, a privatni dovoze hranu od nekuda, često gotova hrana, nema variva, juhica ....

  17. #17
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj toffifeee prvotno napisa
    ana.m mislim da se zove Pipi Duga Čarapa

    to je u privatnoj kući koja ima stepenice kroz kuću.

    Državni mi se čini sigurniji što se tiče hrane jer je ipak kontrolirana i kuha se kod njih, a privatni dovoze hranu od nekuda, često gotova hrana, nema variva, juhica ....
    ana.m - i moj F je išao u pipi
    izgledalo je solidno - 2 tete na 7 djece. hrana cattering - ubijek s nečim mliječnim (vrhnje u saftu, sir..) a F je alergičan na mlijeko, pa je ispalo da uopće nije jeo (mada su tete govorile da je), a hranu u ruksaku koju bi ja donosila mu nikad nisu dali, kao ni vodu... siroček je po cijelo jutro bio žedan, i pelene suhe...

  18. #18
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Privatni ne moraju biti bolji, često su lošiji, ali ipak ih ne možemo trpati sve u isti koš. Ja ozbiljno razmišljam da li da J. dam u privatni, iako smo dobili mjesto u državnom jer ih u državnom ima 25 na dvije tete. U privatnim jaslicama Vitica ih je u jasličkoj grupi trenutačno upisano 5 (isto dvije tete), a upisat će ih najviše 10 jer nemaju ni prostora za više. Za tako mali uzrast čini mi se da je to presudno. Sam prostor mi je u državnom ljepši, imaju više novaca (iako to ne plaćamo mi, nego grad). No, nemoguće je da tete, koliko god dobre bile, u takvom masovnjaku pruže brigu kakvu tako mala djeca trebaju. U Vitici je atmosfera domaća, kao u malo većoj obitelji, a kuhaju sami i kuhinja je bolja (a to ne mora značiti i skuplja!), nego u državnom jer nema slatkiša (samo kolači od integralnog brašna vlastite proizvodnje i voće), čaj je nezaslađen i sl. Čula sam pak za neki drugi privatni vrtić da vlasnica ima i restoran i da djecu hrane ostacima iz restorana . Dakle, za svaki se vrtić treba prije pomno raspitati. Ja čak imam predrasude prema privatnim vrtićima jer sam sama kratko vrijeme radila u dvije privatne škole i mogu samo reći, iz svog i iz iskustva mojih kolega, puno su gore od državnih. Uvjeti rada su lošiji, nego u državnim školama pa profesori bježe čim im se ukaže prilika, a djeca su često slabi učenici lošeg vladanja kojima se poklanjaju ocjene jer o njihovim školarinama ovisi opstanak škole.
    Ipak što se tiče vrtića, znam da ima i dobrih (možda ima i neka škola, ali nisam čula) jer sestra MM-a radi u jednom takvom (hvaljen je i na forumu) i znam na koji način doživljava i radi svoj posao. Odmah bih svoju J. tamo dala da primaju djecu ispod 3 godine...

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    63

    Početno

    Molim te Berlinka, koji je to privatni vrtić koji je hvaljen na forumu, tj u koji bi ti upisala svoje dijete? Moja curka će na jesen 3 god, upisali se u državni- baš zbog ovih razloga koji si i ti navela, ali i dalje se mučim po tom pitanju...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    61

    Početno

    Ne bih bila tako kategorično protiv privatnih vrtića i jaslica.
    Jedanako kao što nisam niti protiv državnih.

    Vidim da su ovdje neki jako ogorčeni na privatne (ali nisam uspjela razlučiti zašto je to tako).

    Ako netko želi svoje dijete upisati u privatni vrtić ili jaslice i smatra da mu je tako bolje pa ljudi moji neka upiše i sam vidi gdje mu više odgovara.

    Bilo bi bolje da su se na ovu temu javili ljudi koji imaju djecu u takvim vrtićima sa svojim iskustvima pa da oni koji žele upisati djecu u privatne vrtiće mogu negdje pročitati iskustva iz prve ruke.

  21. #21
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    jel postoje privatne jaslice na području Savica/Kruge/Borovje/Trnje/Folnegovićevo?
    koliko plaćate privatni vrtić?
    kakva je stvar sa upisom u iste?

  22. #22
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    ivanak, ja bih ti preporucila Frfi na Jarunu.
    Moj mali ide tamo vec gotovo godinu dana i jako smo zadovoljni.
    Do sada je bio u starijoj jaslickoj skupini, sada ce preci u vrticku.
    Moguce je i dogovoriti s tetama ukoliko ti je mala na nekom posebnom rezimu prehrane i sl., a tete su bas super!

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    18

    Početno

    MONY,
    imaš PP

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3

    Početno

    Citiraj (maša) prvotno napisa
    jel postoje privatne jaslice na području Savica/Kruge/Borovje/Trnje/Folnegovićevo?
    koliko plaćate privatni vrtić?
    kakva je stvar sa upisom u iste?


    I mene bi zanimao privatni vrtic na ovoj lokaciji, kao neka sigurnost ako ne nadjem dobru cuvalicu od jeseni (sad smo u potrazi) ! Ima li koja cura s foruma neku preporuku za privatne jaslice?

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    221

    Početno

    Moram se umiješati.

    Dakle, moja cura ide u privatne jaslice od kad je navršila 1 god. jer nije imala kud. A to je već 2,5 mj.
    Ide u one privatne jaslice koje je opisala ana.m tj. u one kamo joj je mali uletio.
    U principu ja sam zadovoljna. Jaslice imaju 4 tete i 10 djece. Sva djeca su u dobi do 3 god. A 1 je dijete tamo od 6 mj. starosti. Iva jako rado svako jutro ide u jaslice i veseli se čim uđemo unutra i odmah navali na igračke. Vidim da jede jer joj je buša uvijek onako velika kada dođem po nju, kao da je upravo jela (a i je) i neće doma jesti iako i ja ručam. Piju čistu vodu tamo i uvijek ima flašicu na dohvat ruke. Znam da se s njima može dogovarati oko izbora hrane jer tamo idu blizanci koji su vegetarijanci.

    Vrtić je na cesti, (dobro ne baš na samoj cesti jer ide pločnik pa parking i vidjela sam da tete kad su otvorena vrata zablokiraju izlaz sa kolicima) i nema svoj park, ali ih tete vode u park najbliži njima a on je iza zgrade. Znam da se sa malom djecom šeću u kolicima dok se veća igraju u parku. Ne znam kako to izgleda preko dana, jer radim ali znam da kada dođem dijete mi je friško presvučeno, spavalo je 2 puta ( ujutro oko 10 i popodne iza ručka u pol 2) jer je još mala pa treba 2 dnevna sna, nahranjeno i uvijek s flašicom na dohvat njene ruke. A u flašici voda.

    Hranu kupuju od državnog vrtića svaki dan jer oni imaju kontroliranu od Zavoda za javno zdravstvo, i papaju najčešče variva, juhe, umake, špinat i salate, ciklu npr.

    Uglavnom, zadovoljna sam i vidim da je dijete zadovoljno, a to je najvažnije.

    Ja se bojim odlaska sad u jesen u državne jaslice jer smo dobili mjesto, a ovo nam je nažalost preskupo. Ako državne budu koma vraćam ju u ovaj privatni.

    Radi se o vrtiću Palčica na Malešnici.

  26. #26
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    koliko ste plaćali mjesto u Plaćici?

    to mi je na drugoj starni grada.... :/ ...al odlično zvuči...

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    221

    Početno

    Sada trenutno plaćamo 1800 kn ali od rujna je 1200 kn jer su dobili subvenciju grada Zagreba.

    Sve si razmišljam da li da ju ostavim tamo ili da ipak probam sa državnim.

  28. #28
    Ela27

    Početno

    Preporucam Frfi na Jaruni. Mi smo jako zadovoljni

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    st. toplice
    Postovi
    20

    Početno

    slažem se da su privatni vrtići lošiji od državnih. ja sam odgajatelj po zanimanju i prema onome što sam ja vidjela državni su deset puta bolji, pa vam svima i preporučam državne

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno

    slažem se da su privatni vrtići lošiji od državnih. ja sam odgajatelj po zanimanju i prema onome što sam ja vidjela državni su deset puta bolji, pa vam svima i preporučam državne
    Nana4, pa ne treba generalizirati :? I među državnim i među privatnim vrtićima ima dobrih i manje dobrih pa čak i loših. Sjeti se samo nekih priča iz državnih vrtića koje su se pojavljivale na forumu;

    npr. http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=45657

    ili npr. odgojna mjera zadržavanja djeteta od 16 mjeseci za stolom, tako da mu se nožica uglavi između naslona i dijela za sjedenje na stolici

    ili npr. od moje frendice mali koji je išao u vjerojatno najpopularniji zagrebački vrtić na privikavanje je slušao rečenice tipa: "Sram te bilo nećeš jesti!", "Ako nećeš jesti, ostat ćeš unutra, a svi se idu igrati van!" (problem je što se ovo dijete jaaako dobro verbalno izražavalo- slagalo rečenice i ponavljalo k'o papigica već s godinu dana pa je lijepo glumio ove scene za stolom :shock: ) - dijete je doslovno imalo traume nakon 2 tjedna privikavanja

    Dakle, slažem se da ima i loših priča iz nekih privatnih vrtića, ali nemojmo pretjerivati s generalizacijama pa sve državne proglašavati predivnim mjestima, a sve privatne groznim. To naprosto nije istina i u privatnim vrtićima može biti lijepo i tete mogu biti super 8) , govorim iz osobnog iskustva.

    Ne generalizirati!

  31. #31

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16

    Početno

    Moja frendica je teta u vrticu,malo sam se s njom savjetovala i ona smatra da je drzavni vrtic sasvim dobar i da postoji puno losih privatnih vrtica koji-kako sam tu citala-nemaju vlastito dvoriste-park ili dvorista koja nisu ogradena.Te ona misli da je teta ta o kojoj ovisi puno toga.

    Tako da moja mala curka ide od jeseni u drzavni i toplo se nadam da cu biti zadovoljna.


  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno

    ona misli da je teta ta o kojoj ovisi puno toga
    Upravo tako!

  33. #33

  34. #34

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    47

    Početno

    Moja curica je u privatnom vrtiću i moram priznati da ju nismo premjestili u državni samo zbog tete kojoj je jako privržena i u koju imam silno povjerenje. Hranom nisam nešto zadovoljna ( ručak se dovozi iz državnog vrtića), a voće nije raznoliko, nego uglavnom jabuke i banane, prostor i igračke su zantno lošiji nego u državnim vrtićima.... Ukratko nisam zadovoljna svim onim stvarima koje zapravo ovise o ravnateljici. Ne sviđa mi se primjerice što se ne kaže roditeljima koliko točno djece ima u grupi i koje točno dobi, jednome se roditelju kaže manje, drugome više... Tete nisu najsretnije kada ih se pita za broj djece jer brojka tijekom godine varira... Zašto? Zato da ne moraju roditeljima lagati... Vrtićka i jaslička skupina se mješaju u dvorištu i za vrijeme dežurstva, dulje nego što je to bilo rečeno prilikom upisa... Za neke roditelje su to možda sitnice koje ne primjete, a meni narušavaju povjerenje... Srećom moje dijete ima krasnu tetu s kojom smo kao roditelji posve zadovoljni i koja mi je treća osoba, poslije mene i muža, a kojoj s najviše povjerenja prepuštam dijete. Čula sam priče i da su tete u privatnim vrtićima lošije plaćene, nadam se da to nije istina....

  35. #35
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    i ja sam bas od osobe koja je radila u vrticima cula da su drzavni kudikamo bolji od privatnih. bas zbog tih koliko toliko kontrola. a u privatnim se cesto dogodi da tete ne dobijaju place na vrijeme, pa da se i grebu o djecju hranu... naravno da ne treba generalizirati, al drzavni vrtic nije a priori loshiji od privatnog..... po svemu sto sam cula, dapace...

  36. #36

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    228

    Početno

    mislim da je stvar od vrtića do vrtića

  37. #37

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno

    i ja sam bas od osobe koja je radila u vrticima cula da su drzavni kudikamo bolji od privatnih. bas zbog tih koliko toliko kontrola. a u privatnim se cesto dogodi da tete ne dobijaju place na vrijeme, pa da se i grebu o djecju hranu... naravno da ne treba generalizirati, al drzavni vrtic nije a priori loshiji od privatnog..... po svemu sto sam cula, dapace...
    MC, i opet naglašavam, mislim da je pogrešno generalizirati- pogledaj moj post gore, zašto to kažem, pliz I u privatnim i u državnim vrtićima ima dobrih i loših iskustava. Kao prvo mislim da sve ovisi o tome što je kojem roditelju bitno; kao i Mai, znam iz iskustva da bi hrpa ljudi za neke moje kritike rekla da su pretjerivanje i sitničavost, a meni su bitne. Ali, meni osobno se sve svodi na odnos roditelja s tetom i teta prema djetetu i ako sam njim zadovoljna, zažmirim na neke stvari koje mi se ne sviđaju, jer na žalost pošto volim zagrebati ispod površine, čini se da bi teško našla vrtić u kojem bi mi sve bilo super :/ S tetama sam super zadovoljna i to mi je najbitnije. Zato mi se i nije svidjelo ovo kaj sam boldala kaj si napisala, malo mi zvuči ružno, nemoj se ljutiti. Iz iskustva svojih prijateljica i poznanica koje su radile u privatnim školama (jezika i gimnazijama) znam da prije par godina situacija nije bila blistava što se odnosa prema zaposlenicima tiče i da je bilo dosta loših iskustava (moja su, srećom, bila uglavnom dobra). Definitivno kod nas ne znači da je privatno automatski kvalitetnije i bolje, ali nemojmo ni generalizirati pa tvrditi da apsolutno svi privatni vrtići ne valjaju, a državni su super, jer loši primjeri/iskustva iz jednih i drugih govore da nema pravila. Svatko će na svojoj koži najbolje procijeniti što mu paše, a što ne, ako će analizirati (ovo kažem zato što primjećujem oko sebe da ima dosta ljudi koji se ne zamaraju previše s vrtićem, ja se zamaram jer moje dijete tijekom dana više vremena provede tamo, nego s nama, na žalost :/ )

    Kažem, ovisi što je kome bitno; meni su najbitnije tete, nekome igračke, nekom trećem druga djeca itd.

  38. #38
    mali karlo avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,464

    Početno

    karlo je navršio godinu dana , poštonismo imali nikakvih iskustava s vrtićem nismo znali da se za državni treba prijavit u 5 mj tako da će on vjerovatno ići u privatni ako ne nađemo tetu koja bi ga čuvala. Ja mislim da ne treba generalizirat vrtiće jer npr u državnom se može nać neka nadrkana baba isto kao i u privatnom koja nam neće "sjesti" ali bože moj naravno da ćemo za svoje djete tražiti najbolje.

  39. #39
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    OSNOVNI problem u državnim vrtićima po onome kako ja vidim stvari su prevelike grupe; odnosno preloš odnos broja odgajateljica i broja djece.

    E sad, koliko shvaćam, ima vrtića u koje nije navala (npr. u Zagrebu po centru grada), pa nema toliko djece u grupi, i to je onda sasvim druga priča.

    Moja šogorica je odgajateljica u vrtiću i ona ima grupe od 25 djece, i kaže da sa tolikom grupom djece jednostavno ne može ništa raditi jer se sva energija gubi na održavanje reda; kad ih je 15-ak onda joj je super (ja joj kažem - pa otvori malo prozore, ali neće ).

    Tako da zalud lijepi prostori, dobra hrana, a i dobre 'tete' ako je u grupi toliko djece - meni je to prvi kriterij za vrtić.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    47

    Početno

    Slažem se sa daisy da su tete najbitnije u vrtiću privatnom ili državnom, no nekim drugim roditeljima su neke druge stvari možda bitnije, što treba poštivati jer svatko ima svoje kriterije... No, meni je teta najbitnija, no to nikako ne znači da mi nije bitna hrana, prostor i igračke...Inače ne bi postojali zakonski normativi glede hrane za vrtićku djecu i prostora koji djeca moraju imati na raspolaganju a to je, ako se na varam dva metra kvadratna po djetetu... Mislim primjerice da vrtić mog djeteta takve prostorne kriterije ne zadovoljava, no zbog manjeg broja djece u grupi i teta kojima sam zadovoljna ne neke stvari ću zažmiriti ako mi je dijete u vrtiću zadovoljno... No, to opet ne znači da se ja osobno slažem s time da je zalud i dobra hrana, i prostor i igračke, ako su velike grupe djece kao u državnom vrtiću. Jer može se reći i zalud odlične tete i mali broj djece ako djeca borave u skučenom prostoru, jedu lošu hranu, nemaju se s čime igrati, mislim na didaktičke igračke kojima se potiče razvoj djeteta... Po meni idelan vrtić bi bio onaj u kojem su male grupe, dvije kvalificirane tete tijekom glavnine vremena, koje su solidno plaćene, dobra hrana, prostor koji zadovoljava u potpunosti zakonske noramtive i partnerski odnos teta, ravnatelja vrtića s roditeljima.... No, ja osobno iz svog iskustva ili iskustva prijatelja za takav vrtić privatni ili državni ne znam. Osobno mislim da će standard i privatnih i državnih vrtića se podići onog trenutka kad više ne bude moguće u državnim upisivati 25 trogodišnjaka, jer onda niti privatnim vrtićima neće biti dovoljno dobar argument da oni imaju primjerice samo 15 djece u grupi na dvije tete,te da su zato bolji bez obzira što im je bitno lošiji prostor, hrana jednaka ili lošija...

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    Potpisujem mai

  42. #42

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    fghn
    Postovi
    47

    Početno

    MC, i opet naglašavam, mislim da je pogrešno generalizirati
    To je cinjenica, vidim po iskustvima roditelja da zaista postoje privatni vrtici koji su divni i u kojima vise teta radi na manji broj djece. Kad bi to barem atko bilo svugdje!Nitko sretniji od roditelja i odgajatelja.Al postoji nesto sto roditelji nje vide ,a najveci je ometajuci cimbenik u radu s djecom u privatnim vrticima...Odgajatelj nije samo odgajatelj kao sto je u drzavnoma. Vec je i spremacica po potrebi svaki dan , racunovodja, utjerivac dugova... Ima daleko vise obaveza koje su mu ne bi smjele biti opisu rada. Pa sad ti cisti stolove za djecom, meti pod, dizi krevete, daj roditeljima ugovore, zovi duznike na telefon, idi u nabavku potrosnog materijala,... Odgojitelji su jako optereceni.Cinjenica je da im je i placa puno manja, moguce i neredovita. Pa to djeluje prilicno demotivirajuce u cjelokupnom radu. Povavljam ne svugdje, ne u svim vrticima!
    U drzavnom vrticu, ne ide to tako, zna se tko je za sto zaduzen. Teta za djecu, spremacica za stolove i podove, ravnatelj za ugovore, racunovodja za neplatise itd... placa veca i na vrijeme stize.
    Privatno definitivno ne znaci uvijek bolje. Sretna sam sto radim u drzavnom. Mada bi se i tu dalo svasta kazat sto veci sami vidite i znate. Prvise, previse djece na jednu odgojiteljicu za pocetak...Sretno svima i da vase dijete bude u sto manjoj grupi sa sto toplijim tetama!

  43. #43

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    47

    Početno

    U 2008/9 stupaju na snagu nove zakonske mjere, koje će gotovo prepoloviti broje djece u jasličkim skupinama u državnim vrtićima, te bitno smanjiti broj djece u vrtićkim skupinama...Još ove godine bi trebali zaživjeti novi jelovnici s puno voća, povrća i žitarica, bez zaslađenih sirupa, cedvite. To će se sigurno odraziti na kvalitetu svih vrtića, dobri privatni vrtići će se i dalje razvijati i opstati, oni neki loši privatni, čiji su osnivači i ravnatelji nažalost bili vođeni, kako mi je pedijatar znao reći " primitivnom akumulacijom kapitala" malo na uštrb teta, malo na uštrb roditelja i djece će propasti. Njima će biti skupo imati skupinu od 12 jasličara, 14 dvogodišnjaka i 16 trogodišnjaka, izdvajati svaki dan novce za svježe voće i povrće i žitarice...Biti će bolje i djeci i roditeljima i tetama.
    Miasa to što si rekla za da su tete u nekim privatnim vrtićima i spremačice me žalosti ali i ljuti... Ne bih volila znati da tete mog djeteta brišu pod, usisavaju ili peru suđe, jednim okom pogledavajući na djecu. Ni zbog svog djeteta, ni zbog tete koja se školovala za to kako bi se najbolje mogla brinuti za djecu i odgojno ih usmjeravati. Teta koja hoda s krpom
    po vrtiću ne može biti posvećena djeci, niti vrtić u kojem je teta spremačica i računovođa po meni može biti dobar vrtić.

  44. #44

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    fghn
    Postovi
    47

    Početno

    U 2008/9 stupaju na snagu nove zakonske mjere, koje će gotovo prepoloviti broje djece u jasličkim skupinama u državnim vrtićima, te bitno smanjiti broj djece u vrtićkim skupinama...Još ove godine bi trebali zaživjeti novi jelovnici s puno voća, povrća i žitarica, bez zaslađenih sirupa, cedvite.
    Iz tvojih usta u Bozje usi! I svi sretni i zadovoljni, djeca, roditelji i tete! Samo iskreno, nekako cisto sumnjam da ce se to lako provest u djelo...

    Ne bih volila znati da tete mog djeteta brišu pod, usisavaju ili peru suđe, jednim okom pogledavajući na djecu. Ni zbog svog djeteta, ni zbog tete
    Teta koja hoda s krpom
    po vrtiću ne može biti posvećena djeci, niti vrtić u kojem je teta spremačica i računovođa po meni može biti dobar vrtić
    Sve sama istine i bilo bi divno kad bi postojala sluzba koja bi vtrice nadgledala. Puno stvari se dogadja iz zatvorenih vrata i roditelj nije u mogucnosti vidjet nista osim onih par minuta kad dodje po djete i kad ga odvodi kuci. A tko brise stolove poslje rucka, tko dize krevete poslje spavanja, tko cisti pod nakon velike aktivnosti s kolazem,...Roditelji svejedno upisuju djecu jer nemaju kud s njima,tete rade jer nemaju gdje, ravnatelji provode svoju volju i stede gdje stignu.Nije isto imat spremacicu pola dana i dvije koje bi pokrile cijeli dan, npr 6 - 18 sat koliko traje radni dan.Nazalost, zacarani krug.
    Kad sam cula kolegicu iz privatnog vrtica da ona telefonski mora zvati duznike ostala sam :shock:
    AL na srecu vidim da stvarno postoje privatnici koji drze i do djece i do roditelja i do odgajatelja. U takvoj sredini stvari funkcioniraju, djeca se odgajaju- ne cuvaju, tete su sretne i imaju priliku djeci pruzit puno.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    193

    Početno

    Radila sa i u državnom i u privatnom vrtiću i to u nekoliko različitih i, iskreno, ali to je moje subjektivno mišljenje, rađe bi dijete dala u državni vrtić. Prednosti su što je uvijek svježa skuhana i provjerena hrana, psiholog, defektolog, logoped, igračke a tete idu na edukacije i seminare što je u privatnim vrtićima rijetkost. Radila sam u jednom vrtiću sa 17 djece dobnih skupina od 1-6 god u 50 kvadrata i sama im morala stavljati na tanjuriće hranu koja je došla dostavom (3 porcije lazanji na 17 djece, bez salate) a mališane sam naravno ja hranila jer su još mali da bi sami papali (uglavnom bi ručak završio na podu); wc nije bio dječji već 2 velike wc školjke i pritom bi ja svaki put morala ići s njima jer me previše bilo strah da ne bi upali u školjku; lavabo im je isto bio previsok pa sam ih ja morala pridržavati. Moje radno vrijeme je bilo od 7 ujutro do 16.30 (dakle, davala sam im doručak sama im radila sendviče i hranila mališane, ručak također, svo suđe sam prala sama, pod dvaput dnevno brisala, za svojim radnim stolom radila radne listiće sa 3 predškolca, dok bi oni ispunjavali plesala sam sa dječicom od 3-5 god a najmlađe pokušavala uspavati na madracu koji je bio predviđen za spavanje pošto nije bilo krevetića). Plaća mi je bila 2000kn i izdržala sam puna 3 mj.
    Ovo je samo primjer jako lošeg privatnog vrtića ali koji god da sam vidjela uvijek bi štedjeli na hrani i dodavali puno kruha kako bi djeca bila sita
    Tete u državnim vrtićima rade 6 sati dnevno a u privatnim i do 9 sati i mrtve su umorne sa hrpom od 25 djece nakon toliko sati, nije im za zamjeriti jer si stalno na oprezu kako ona najmlađa dječica ne bi slučajno nešto stavila u usta ili nedajbože se ozlijedila.
    Ovo je samo moj subjektivni doživljaj. Naravno da tako nije svugdje, ima različitih teta (ja sam se usprkos svemu stvarno trudila biti vesela i nasmijana i kad bi došla doma gledala sam kako bi sutra mogli provesti dan, kupovala na svoj trošak razne knjige i kreativne časopise itd. jer uživam u radu s djecom i dok nisu s mamom i tatom želim da u meni vide osobu od povjerenja sa kojom mogu bez problema pričati i da im vrijeme u vrtiću bude što veselije i ispunjenije i da se jednog dana sa osmjehom prisjećaju vrtića).
    E sad sam krenula u drugom pravcu

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    Citiraj lorans prvotno napisa
    U 2008/9 stupaju na snagu nove zakonske mjere, koje će gotovo prepoloviti broje djece u jasličkim skupinama u državnim vrtićima, te bitno smanjiti broj djece u vrtićkim skupinama...
    hm, dakle bit će duplo više jasličkih i nešto više vrtićkih skupina, gdje će se to sve smjestiti?

    aaaa... zato se grade svi ti novi vrtići po Zagrebu

    zna li netko konkretno kako će se riješiti problem prostora ako ovo stvarno zaživi?

    jedina ideja koja mi pada na pamet je da u istoj prostoriji budu po dvije skupine :/

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    ne može to zaživjeti dok se ne osiguraju prostori...
    a opet da se smanji broj djece npr. mlađe vrtićke grupe na 15 i da se kao što ti kažeš u 1 prostor stave 2 grupe...ispalo bi 30-ero djece u jednom prostoru...što bi bilo prestrašno... i zbog njihove sigurnosti...i zbog razine buke...i zbog prosotra za kretanje u sobi...itd.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj bubička prvotno napisa
    ne može to zaživjeti dok se ne osiguraju prostori...
    a opet da se smanji broj djece npr. mlađe vrtićke grupe na 15 i da se kao što ti kažeš u 1 prostor stave 2 grupe...ispalo bi 30-ero djece u jednom prostoru...što bi bilo prestrašno... i zbog njihove sigurnosti...i zbog razine buke...i zbog prosotra za kretanje u sobi...itd.
    Ali, nažalost, takvih je jako puno privatnih vrtića
    A da ne govorimo o dijeljenju igračaka, starije grupe imaju drugačiji tip igračaka od jasličkih skupina; ne želim ni pomišljati što bi bilo kad bi bilo....
    A i hrana, tako mi je žalosno da djeci trpaju kruh da im zavaraju glad jer naručuju premalo hrane Na troje djece dijele pileći file
    Naravno, nije tako u svim privatnim vrtićima ali ih nažalost ima, da je takav i samo jedan opet je puno.

  49. #49
    zumbulmama avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zg, Kvatrić
    Postovi
    839

    Početno

    Moj Mišek ne neko vrijeme išao u privatni vrtić ( ja sam se u travnju sjetila upisati ga pa državni u tom trenutku nije bio opcija). Cca 20 klinaca 1-3 god. na dvije tete u 25 kvadrata unutra i 25 kvadrata betoniranog dvorišta. Klinci nehodači su sjedili u kolicima dok su boravili vani. Tete su se jako trudile ali,.. osim što mi je preko puta ništa mi tu nije vrijedilo 6 puta više nego u gradskom. Sad su oba dva klinca u gradskom vrtiću/jaslicama, igračke možda nisu najnovije, ali imaju puno prostora, vrtić ima cijeli park, a jaslice natkrivenu terasu popločenu nečim mekanim koju tete čistivice operu svaki put prije nego mali puzači iziđu van. Jako smo zadovoljni.

  50. #50
    Shiny avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,043

    Početno

    zumbulmama, nekako imam osjećaj da su nam klinci išli u isti privatni vrtić (vidim da živimo u istom kvartu )
    I istina, tete su se trudile..ali ne možeš ti...uf, duga priča..

    Jan isto sada ide u državni i zadovoljniji smo nego s privatnim...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •