Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Strah od SIDS - do kada?

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zagreb, malešnica
    Postovi
    65

    Početno Strah od SIDS - do kada?

    Nesto me muci zadnjih par dana, pa molim mame s iskustvom za savjet.
    Naime, imam bebaca od 4 mj. i 10 dana. Do sada sam ga uvijek stavljala spavati na bok - kupila sam ona dva valjka i tu bih ga smjestila. Maksimalno sam izbjegavala staviti ga spavati na trbuh jer sam citala da to povecava mogucnost od iznenadne dojenacke smrti.
    Ali zadnjih par dana moj malac nece nikako zaspat osim ako ga ne stavim na trbuh. Ako ga stavim na bok ili leda pocne cendrat i prevrce se na trbuh.
    S obzirom da vec sam drzi glavicu i okrece je bez problema, da li je opasnost od SIDS prosla ili jos moram insistirati na spavanju bocno/ledno?
    Sta vi mislite?

  2. #2
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ako je roden u terminu, i ako je sve ok s njim ja mislim da ga pustis da se sam namjesti. ovo za termin kazem jer mi se cini da sam procitala da je mogucnost sids-a veca za bebe rodene prijevremeno.
    osobno znam bebe koje su s 2 mjeseca (samoinicijativno) spavale na trbuhu, i sve 5.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb/Tresnjevka
    Postovi
    867

    Početno

    U toj dobi ces tesko uspjeti inzistirati jer je beba ves ojacala i sama se pocinje namjestati. Moja Ema je u toj dobi negdje prestala spavati s tim rolicama, maknula sam joj jer nije imalo smisla kad bi se sama izmigoljila iz njih. I naravno najdraze bi joj bilo spavati na trbuhu, a sta se moze, ja sam bila teska paranoja i provjeravala ju non-stop. Nemas kaj drugo nego pusti dijete da spava kak mu pase.

  4. #4
    sanja30 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    275

    Početno

    Paula je od 2 mj. htjela spavati samo na trbuhu, po danu, a po noci sam ju stavljala u rolice.
    Ali sada sa 4,5 mj. totalno izmigolji iz njih tako da mi vise nemaju smisla.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb- Velika Gorica
    Postovi
    261

    Početno

    mislim da se je o tome vec pisalo tu na forumu!
    i da smo vec raspravljali o toj temi pa malo potrazi jer ima sigurno nesto o tome

    Antonio je s 2mj. spavo povremeno na trbuhu i to samo kad bi se sam "prevrnuo" na bok, a sada s 4mj. spava dio noci na trbuhu i po danu također spava na trbuhu i na buni se cak mi se cini da cvrsce spava potrbuske!!

  6. #6
    Serpentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    tu negdje
    Postovi
    1,147

    Početno

    Sa 4 mj se stvarno bebi ne može diktirati kako će spavati, ugl. imaju volju, tj. sposobni su to pokazati u većoj mjeri tako da protestiraju.
    Tia je naučila usnuti na boku, ali se uvijek prevrne na trbuh ili leđa, kako kad. Prije sam je stalno kontrolirala, totalni frik.

    SIDS iš iš,

    no samo spavanje na buši nije glavna stavka prevencije čini mi se, ima više toga. Ispravite me ako griješim

  7. #7
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ja nikad čula za te rolice :? ... a spavala je onak kak joj je pasalo... bez jastuka, naravno.

  8. #8
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    i mi imali rolice al on se izvlačio iz njih, sad mi služe kao ogradica da ne gurne noge kroz rešetke....Moha spava većinom na leđima, ja ga stavim na bok a on se odma ozvali na leđa...na tbuhu je spavao svega par puta.

    Mislim da je do 3. mjeseca opasnost od sidsa - po nekim statistikama...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    40

    Početno re

    Mene je s prvim djetetom bilo užasno strah, strepila sam. Prvu noć sam ga svako malo pogledavala S drugim je bilo puno lakše.
    Statistike su ipak na tvojoj strani. Ako je s djetetom bilo sve u redu, ako dojiš, ne pušiš, živiš u normalnim socijalno ekonomskim prilikama nisi u ugroženoj skupini. Razvedri se i uživaj u ovom dobu koje nikad nećeš zaboraviti.

  10. #10
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Kako kaze blis ovo je prava tema za mene ... moja L. nije nikad spavala na trbuhu do sad, ustvari sad se kod uspavljivanja izvrne na trbuh i tak zaspe, pa onda kuka jer se nemre okrenuti natrag ... i sad je mene frka sto ako ju ne cujem i vec sam jednom nogom u ducanu da nabavim onaj baby phone, ma bas sam sebi grozna ... prvo se zalim kak se budi bezbroj puta nocu a sad kad zaspe na trbuhu isto nisam zadovoljna ... luda baba

  11. #11
    blis avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    705

    Početno

    Kada te već pratim u stopu, evo još jednog linka: Spavaju li vam bebice na ledjima ili na boku?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Evo ja zvanično objavljujem da već desetak dana noću ne osluškujem Nađu kako diše (možda zato što joj je zapušen nos pa se ionako čuje u celom stanu ). A taj SIDS, doćiće mi glave, i kad dete spava ja ne spavam .....

  13. #13
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Tražila sam nešto drugo pa naletila na ovaj članak o SIDS-u:

    http://magazin.net.hr/roditeljstvo/m...ti-u-kolijevci

    U svakom slučaju zanimljivo.

  14. #14
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,183

    Početno

    Čitam ovaj tekst i kaže da bebe ne dišu na usta do negdje 3-4 mj i također da se mogu ugušiti ako samo naslone nos na mekanu igračku ili ljudsku ruku. Nije mi jasno kako onda moja mala nabije nosinu na sisu i diše, a k tome znala je čak imati nos pun šmrkalja od mlijeka koje bi izbljuvala.
    http://smdp.com/suffocation-a-silent...-babies/126511
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 03.08.2015. at 23:25

  15. #15
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,183

    Početno

    I još kaže da ih ne treba stavljati na bok, a mene u rodilištu naučili da treba jer se na leđima mogu udavit u vlastitoj bljuvački.

  16. #16
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Prema preporukama AAP (Americko drustvo pedijatara), a i La Leche League, preporuca se samo i iskljucivo stavljanje bebe na spavanje na ledjima. To kad beba spava sama. Za djecu koja sama spavaju u kreveticu, istrazivanja su pokazala da je spavanje na ledjima statisticki najsigurnije. Kad se sami okrenu, super, okrenuli su se.

  17. #17
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,183

    Početno

    Mali ponekad spava tako mirno da nisam sigurna diše li uopće i onda strepim i ne dam si mira i moram staviti ruku na njega.

  18. #18
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Mali ponekad spava tako mirno da nisam sigurna diše li uopće i onda strepim i ne dam si mira i moram staviti ruku na njega.
    Ja još koristim alarm, pa gledam lampicu.

  19. #19
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Ja mora da sam luda.Nasa je presla 3 godine i ja jos barem 1 provjerim da li dise. Krevetic joj je pored naseg kreveta.

  20. #20
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mora da sam luda.Nasa je presla 3 godine i ja jos barem 1 provjerim da li dise. Krevetic joj je pored naseg kreveta.
    X
    Moj ima 4

  21. #21
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Apsu :hug: A nakon one tragedije nedavno kaj sam citala...Glumac izgubio trogodisnje dijete, ne zna se uzrok vec su pripisali sids-u i nekoliko puta. Drzalo je mene to sa svo troje.. Taman negdje iza 4.godine

  22. #22
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Drzat ce to cijelog zivota, sve se bojim.

  23. #23
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    koliko ja znam, novija istraživanja pokazuju da je sids povezan s refluksom, a ne položajem spavanja?

  24. #24
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Apsu :hug: A nakon one tragedije nedavno kaj sam citala...Glumac izgubio trogodisnje dijete, ne zna se uzrok vec su pripisali sids-u i nekoliko puta. Drzalo je mene to sa svo troje.. Taman negdje iza 4.godine
    je ali mali je prije bio bolestan i na antibiotiku, tko zna kaj je još bilo, a nije možda otkriveno na vrijeme

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •