Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 107

Tema: nose li vaša djeca kacige kad voze bicikle?

  1. #51

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Citiraj gejsha prvotno napisa
    ajde ajde priznajte ciji ne nose sad odjednom svi nose a 98 % djece koju ja vidim nema kacigu
    moji ne nose , ali , istina za volju ni ne voze biciklu više od 3 puta godišnje
    mom sinu bi više trebala za trčanje i penjanje po stablima

  2. #52
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Pa ja sam priznala da moj ne nosi, ali samo kad se vozi "sam", kada ga mi vozimo ima ju obavezno. I moram priznati da mi je bedasto staviti mu kacigu a on cijelo vrijeme kraj mene i ja sam na milimetar od nejga da ga uhvatim, a i ter su vožnje onako tu po kvartu...Stvarno nisam razmišljala va bih mu stvarno tu trebala staviti kacigu. E sada kada poraste i krene se voziti sam za istač, onda bu nosio i kacigu.

  3. #53
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

  4. #54
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

  5. #55
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Citiraj tweety prvotno napisa
    znate li da se dijete do 9 godina uopće ne bi smjelo voziti po cestama, trotoarima...nigdje osim u parku s biciklom.
    od 9-13 godine se smije voziti uz pratnju roditelja, a nakon 13 valjda i samo.
    nadam, se da sam dobro popamtila brojke, i da sam sve skupa dobro interpretirala.
    ne znam kako naći ovaj zakon da točno provjerim. Slušala sam jednom Viktora Forijana kako je ovo objašnjavao.
    Znamo
    19. PROMET BICIKALA, MOPEDA I MOTOCIKALA
    Članak 112.
    (1) Vozači bicikla dužni su se kretati biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom, a ako one ne postoje, što bliže desnom rubu kolnika.
    (2) Ako se dva ili više vozača bicikala, mopeda ili motocikala kreću u skupini, dužni su se kretati jedan iza drugoga.
    (3) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

    Članak 113.
    (1) Vozač bicikla, mopeda i motocikla mora upravljati vozilom na način kojim se ne umanjuje stabilnost vozila i ne ometaju drugi sudionici u prometu, a osobito ne smije skidati istovremeno obje ruke s upravljača, pridržavati se za drugo vozilo, prevoziti, vući ili gurati predmete koji ga mogu ometati u upravljanju vozilom ili ugrožavati druge sudionike u prometu.
    (2) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbi ovoga članka.

    Članak 114.
    (1) Vozač motocikla ili mopeda i osobe koje se prevoze na tim vozilima moraju, za vrijeme vožnje na cesti, na glavi nositi zaštitnu kacigu. Zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje na cesti, na glavi moraju nositi i vozači bicikla mlađi od 16 godina.
    (2) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač motocikla ili mopeda i osoba koja se prevozi ako za vrijeme vožnje na cesti na glavi ne nosi zaštitnu kacigu.
    (3) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač bicikla ako za vrijeme vožnje na cesti na glavi ne nosi zaštitnu kacigu.
    Članak 161.
    (1) Vozač bicikla stariji od 18 godina može na biciklu prevoziti osobe starije od osam godina samo ako se na biciklu nalaze posebna sjedala za svaku osobu, držač za ruke i noge, odnosno pedale.
    (2) Vozač bicikla stariji od 18 godina može na biciklu prevoziti dijete do osam godina starosti, ako je na biciklu ugrađeno posebno sjedalo, prilagođeno veličini djeteta i čvrsto spojeno s biciklom.
    (3) Vozač bicikla, mopeda i motocikla ne smije prevoziti osobu koja je pod utjecajem alkohola ili droga.
    (4) Dijete mlađe od 12 godina ne smije se prevoziti na mopedu i motociklu.
    (5) Novčanom kaznom od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.
    4. STJECANJE PRAVA NA UPRAVLJANJE VOZILIMA
    Članak 215.
    (1) Biciklom na cesti smije upravljati osoba koja je navršila 14 godina.
    (2) Djeca s navršenih devet godina koja su u školama osposobljena za upravljanje biciklom i za to im je izdana potvrda, smiju samostalno upravljati biciklom na cesti, a druga djeca s navršenih devet godina samo u pratnji osobe koja je navršila 16 godina.

    Moj ne nosi kacigu doma po dvorištu. To je obično vožnja od pola minute :/
    Kad je vani (na cesti, u parku) - nosi kacigu.

    I opet nismo po propisima, jer ima 6 godina i na cestu ne bi smio ni pod razno, uključujući ni pod pratnjom koju naravno ima (pa ni trotoar, koji je dio ceste)

  6. #56
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    maja, nisam imala pojma za ovu pricu :shock:

    ivar se ne vozi po cestama osim po onima gdje nema nogostupa (kad se vozi po okicu, zumberku), a stalno prica kako ce uskoro sjesti i voziti do karlovca. valjda po autocesti

  7. #57
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    ajd ipak sam nešto popamtila, samo nije 13, već 14 godina.
    ah.
    a fran je stalno na biciklu.
    Ipak, nema sankcija ako dijete ipak vozi po trotoaru.

    hm...to je kao i sa trokutom i prvom pomoći.
    Dužan si je imati u autu, ali nema sankcija ako ih nemaš.

  8. #58
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    maja, nisam imala pojma za ovu pricu :shock:
    taman onaj dan kad ste otputovali

  9. #59
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Opravdavanje da dijete vozi samo po parku je isto kao kad netko ne stavi dijete u autosjedalicu jer ide samo do ducana i vozi 40km na sat. Jedanko je opasno.
    Ja se ne slažem da je "promet" dječjih biciklića, romobila i rola jednako opasan kao pravi promet.

    Zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje na cesti, na glavi moraju nositi i vozači bicikla mlađi od 16 godina.
    To kaže zakon.

    mom sinu bi više trebala za trčanje i penjanje po stablima
    X

  10. #60

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Moje dijete od 8.5 godina sigurno ne vozi djecji biciklic, to vozi Vili od 3 godine.
    Dijete od 8.5 godina vozi mountain bike nesto manjeg promjera (taman za moju visinu -ostat ce meni kad ga preraste .

    Citajuci zakon ja sam zakljucila da dijete mlade od 9godina smije voziti sam po nogostupu (a ne samo u parku), ali ne smije po cesti.
    Takodjer zakljucila da je kaciga obavezna samo na cesti.
    Ispravite me ako grijesim.

    AnaM, mozda sad mozes za njim potrcati ako te trbuh ne sprjecava jer to su u pitanju sekunde, ali kad budes gurala kolica onda ces prvo stavit kolica na sigurno i zakocit ih da ne odu na cestu, a onda ces kupit s poda starijeg. A mozda i neces?

  11. #61

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,652

    Početno

    zar nije nogostup isto dio ceste? :/

  12. #62
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Forjan ili Forijan je rekao da ne smiju niti po nogostupu.
    hm...koliko znam bicikl se ionako po nogostupu i pješačkom prijelazu smije samo gurat, a ne i voziti.

  13. #63
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Po nogostupu smiju samo pješaci. Bicikli se smiju kretati "biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom, a ako one ne postoje, što bliže desnom rubu kolnika"

    Po nogostupu se bicikl smije samo gurati.

  14. #64
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj MMoover prvotno napisa
    zar nije nogostup isto dio ceste? :/
    kak se zeme!

    što je cesta?
    cesta je prometnica bez nogostupa
    (opet ako se dobro sjećam udžbenika)

    ulica je kolnik +nogostup


    ali ok.kužim što si htio pitati.
    je nogostup je dio "ceste"

  15. #65
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Uvijek i bez iznimke. I ja sam furala kacigu na biciklu, dok je nisam njemu dala. Sad kad njemu kupim novu, opet cu je furati.

    I uvijek je bilo, ako hoces voziti, evo kaciga, ako neces kacigu nema ni bicikla. Rigorozna sam isto kao i za autosjedalice.

    No on kuzi da cirkusira na biciklu, da stvarno pokusava vratolomije, da vozi brzo i zaista mu je fora kako svi pravi biciklisti uvijek imaju kacige.

    A na moru se poskliznuo dok je trcao i razbio glavu... hitna, savovi, vristanje, rendgen itd. Tako da je sad VLRO svjestan kako je lako razbiti glavu i kad ne ides brzo, a kamoli kad se zajuri svojim biciklom.

    Prosle godine su svi klinci u parkicu imali kacigu. Ove godine NITKO. On je jedini. I prije ovog pada se pitao zasto oni nemaju, a sad mu nikako nije jasno zasto ne nose kacige, zasto njima njihovi roditelji ne kazu da moraju. I na pocetku ljeta je probao da ni on nema kacigu, ali mu naravno nisam dala. Rekla sam da njihovi roditelji njih ne tjeraju, da mi od njega ocekujemo da ima i kraj price. Nikad se nije pobunio. Niti mu je tesko staviti je na glavu. Cak cesto i igra nogomet s kacigom jer mu je mrsko skidati Mislim da on stvarno razumije cemu sluzi kaciga i da se zato ne buni.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Ima li definicija sto je bicikl?

    Da li je to i tricikl i bicikl s pomocnim kotacima? Ako jest znaci da se dijete od 3 godine treba kretati u pratnji roditelja cestom, sto blize k desnom rubu (ako nem biciklisticke staze a u Kustosiji je nema).

    Ili neka dijete gura tricikl po nogostupu.

    Bez obzira na rupe u zakonu, mislim da je u svim situacija kaciga jednako vazna.

  17. #67
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    4. STJECANJE PRAVA NA UPRAVLJANJE VOZILIMA
    Članak 215.
    (1) Biciklom na cesti smije upravljati osoba koja je navršila 14 godina.
    (2) Djeca s navršenih devet godina koja su u školama osposobljena za upravljanje biciklom i za to im je izdana potvrda, smiju samostalno upravljati biciklom na cesti, a druga djeca s navršenih devet godina samo u pratnji osobe koja je navršila 16 godina.

    ne kužim, pituljice. gdje piše da se dijete može s bilo čime kretati u pratnji roditelja s tri godine.
    jednostavno je. do devete se godine ne može s ničim kretati po cesti.

  18. #68
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ja cu pretpostaviti da cesta znaci u smislu ovog zakona - kolnik jer ako nije tako, ako ne smiju djecjim biciklom, triciklom ili romobilom po nogostupu, sigurna sam da cemo uskoro doci do toga smiju li djeca uopce hodati po nogostupu.

    a sto se tice kacige, ne zanimaju me uopce odredbe zakona jel treba na cesti, u parku ili na nogostupu. nije mu kaciga na glavi zbog zakona.

    i zalosno mi je jako kako je i zbog cega stavljena granica za kacigu na samo 16 godina.
    a ne znam sjecate li se tih rasprava 2004. kad je ta odredba o kacigama UOPCE usla u zakon. javio se jedan zastupnik i rekao da kakva je to odredba, da sto ce bakice koje se po zagorju u voze na biciklima u crnini morati na glave stavljati sarene kacige i tako su se oni svi smijali, smijali i spustili ovo na 16 godina.

  19. #69
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    ja cu pretpostaviti da cesta znaci u smislu ovog zakona - kolnik jer ako nije tako, ako ne smiju djecjim biciklom, triciklom ili romobilom po nogostupu, sigurna sam da cemo uskoro doci do toga smiju li djeca uopce hodati po nogostupu.
    ivarice, ja sa 100 posto sjećam da je g. Viktor rekao da ni po nogostupu. Usjeklo mi se u pamćenje, jer sam se i sama zapitala, pa kud onda mogu?

  20. #70
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ma ja tebi 100% vjerujem, i forjanu isto, SAMO NE MOGU VJEROVATI DA JEST TAKO

    kad sam ja imala desetak godina, jedan policajac je zaustavio moju sestru koja se vozila po stradunu i ispuhao joj obje gume. mala je utjeha da je on bio ko ispuhan iste sekunde kad je moja mama to saznala

    ali, ako jest tako, zasto onda uopce prodaju bicikle koji se kao nigdje ne mogu voziti?


    kad prodju godisnji nazvat cu forjana da ovo rijesimo.

  21. #71
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    ali, ako jest tako, zasto onda uopce prodaju bicikle koji se kao nigdje ne mogu voziti?
    ovo je i meni palo na pamet, i htjela sam već tad postaviti topic s ovim pitanjem, jer mi je to zbilja zaparalo uši, ali dan je prošao, pa i mjesec, a ja pitanje ne postavila

  22. #72
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    i hvala ti, sad napokona znam da je Forjan!

  23. #73
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj tweety prvotno napisa
    ivarice, ja sa 100 posto sjećam da je g. Viktor rekao da ni po nogostupu. Usjeklo mi se u pamćenje, jer sam se i sama zapitala, pa kud onda mogu?
    Koliko sam ja cula, bicikli generalno ne bi smjeli po nogostupu jer je to prostor za pjesake.. kao valjda bi trebali po cesti voziti :/

  24. #74

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    ali, ako jest tako, zasto onda uopce prodaju bicikle koji se kao nigdje ne mogu voziti?
    To se i ja pitam za one male mopede i motore koje u materijalima trgovačkih lanaca reklamiraju sa "od 12 godina" pa moram klincu objašnjavati da ne slušamo što kaže trgovac, nego zakonodavac.

    Vraćam se na osnovno pitanje, tj kacigu, jer vidim da je neki doživljavaju kao obavezu i trude se shvatiti kada dijete po zakonu mora imati kacigu. Moje je duboko uvjerenje da zbog nas i zbog njih samih djeca trebaju imati kacigu (na glavi, ne na guvernalu ) kad god izađu van s biciklom, makar u dvorište.

    Druga je stvar kako je teško natjerati ih na to, kad shvate da su u manjini. Naš se malac dovija na razne načine da skine kacigu, posebno kad ne skače. :/
    Jednom smo ga vidjeli bez kacige (samo tu, u parku) a kaciga na nekom maleckom koji trči ponosan. Tad smo ga kaznili. Drugi put njegova kaciga na frendu "jer sada frend skače" a on samo gleda - tad smo progledali kroz prste. Neko vrijeme je radije nosio novu kacigu, okruglastu jače zatvorenu, za skejtere ili slično. Poslije je i nju eskivirao - uzme je iz stana i ostavi u šupi. Ajme! Onda je ispalo da ju je prerastao ali nije rekao dok ga nismo stisli. Sad je dobio novu. To je stalni front.

    Možda vam se sve ovo čini nepotrebno, čovjek ima i drugih važnih stvari oko kojih se može natezati s djecom. Ali mm je neko vrijeme imao servis za bicikle i nagledao se svega. Znamo za ljude koji su pali s bicikla pri sporoj vožnji, lupili glavom i umrli. Ne želim da mi dijete pogine ili ostane invalid onog dana kad ja nisam imala snage za još jedno inzistiranje na kacigi.
    Ono što stalno ponavljamo klincu, to što je spretan i oprezan ne čini ga imunim na pad. Svatko može pasti s bicikla kad ga netko drugi sruši, a to može biti auto ili pješak koji ne gleda, u parku isto kao i na cesti.

    Istina je da je mm gadno pao s bicikla davno, i tada je počeo tražiti kacigu, jedva ju je našao. Mi smo nosili kacige prije zakona i prije nego je dijete ušlo u naš život. U početku se osjeća kao teret i sputava, ali danas se ne znam voziti bez kacige. U svakom slučaju, to što mi nosimo kacigu pomaže nam da inzistiramo da je dijete nosi.

  25. #75
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Citiraj tweety prvotno napisa
    ivarice, ja sa 100 posto sjećam da je g. Viktor rekao da ni po nogostupu. Usjeklo mi se u pamćenje, jer sam se i sama zapitala, pa kud onda mogu?
    Koliko sam ja cula, bicikli generalno ne bi smjeli po nogostupu jer je to prostor za pjesake.. kao valjda bi trebali po cesti voziti :/
    tako je!
    a po cesti ne može
    dakle nosiš do dvorišta i onda tamo gaziš malu djecu

  26. #76

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    tweety, mene je zanimalo ako nema staze za bicikliste gdje smiju djeca mlada od 9 godina voziti bicikl.

    Sada mi je jasno - ne smiju nigdje, tj. policajac me moze za to kazniti. Mozda me moze kazniti i za voznju parkicem jer niti tamo nema biciklisticke staze :/ .

  27. #77
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Vožnja parkom nije regulirana Zakonom o sigurnosti prometa na cestama
    Dakle, neće te kazniti

  28. #78
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    L. nije imao kacigu na triciklu, no sada na biciklu, a i kada ga ja vozim, uvijek.
    I zbilja je rijedak u kvartu, kako u nasem tako i susjednom. U sito vrijeme sam ponosna, ali i zalosna kad vidim kolko djece je na bicu bez kacige. Vjerojatno im roditelji slijede onu izreku: A ako smo mi mogli...
    :/
    A L. svoju kacigu obozava. Neki dan me u liftu s pravom gestikulacijom udaranja po celu podjsetio kako smo zabojavili kacigu. Pa smo se vracali po nju.
    I kada primijeti da je neko dijete nema, a vozi bic, onda kaze da ce dobit kaznu od policije (ko sto govori i za vozace motora )
    Ne stavljamo mu kacigu kad vozi romobil, al s njim ni ne idemo van - njega vozika po stanu, jer nije tolko brz jos uvijek.
    I nema stitnike.
    Njih cemo nabaviti kad krene vozit bez pomocnih ili rolat.

    E, da, super mi je i kad mu kaciga ostane na glavi nakon sto dodjemo na neko igraliste, pa on onako s njom se ide spustat niz tobogan, ljuljat na ljuljackama, a ja si mislim - sto je ova kaciga multifunkcionalna
    Dobro, skidala sam mu ju obavezno po ovim vrucinama.

  29. #79
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    E, da, super mi je i kad mu kaciga ostane na glavi nakon sto dodjemo na neko igraliste, pa on onako s njom se ide spustat niz tobogan, ljuljat na ljuljackama, a ja si mislim - sto je ova kaciga multifunkcionalna
    Dobro, skidala sam mu ju obavezno po ovim vrucinama.
    uh, to nije bas super, kaciga je biciklisticka, ne toboganisticka i ljuljackisticka, u svijetu ima kampanja koje upozoravaju roditelje i djecu da je moraju skidati u igri i u parku

  30. #80

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    u svijetu ima kampanja koje upozoravaju roditelje i djecu da je moraju skidati u igri i u parku
    Ne kužim, pa zašto? :? Nije li bolje da, ako npr. padne s ljuljačke na beton, ima kacigu na glavi?

  31. #81
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    http://roda.hr/tekstovi.php?TekstID=...=226&Show=2070

    pa skrolaj na kraj
    nazalost, valjda je kod selidbe tekstova link izgubljen

  32. #82
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Citiraj ivarica prvotno napisa
    u svijetu ima kampanja koje upozoravaju roditelje i djecu da je moraju skidati u igri i u parku
    Ne kužim, pa zašto? :? Nije li bolje da, ako npr. padne s ljuljačke na beton, ima kacigu na glavi?
    Pretpostavljam da za to moras kupiti drugu kacigu, kuzis.

  33. #83
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj pituljica prvotno napisa
    tweety, mene je zanimalo ako nema staze za bicikliste gdje smiju djeca mlada od 9 godina voziti bicikl.

    Sada mi je jasno - ne smiju nigdje, tj. policajac me moze za to kazniti. Mozda me moze kazniti i za voznju parkicem jer niti tamo nema biciklisticke staze :/ .
    mislim da te nemože kazniti. nije dozvoljeno, ali nema propisane sankcije.
    već sam rekla. kao i sa trokutom i prvom pomoći. obavezan si ih imati, ali ako ih nemaš, nema propisane sankcije.

  34. #84
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Citiraj ivarica prvotno napisa
    u svijetu ima kampanja koje upozoravaju roditelje i djecu da je moraju skidati u igri i u parku
    Ne kužim, pa zašto? :? Nije li bolje da, ako npr. padne s ljuljačke na beton, ima kacigu na glavi?
    Pretpostavljam da za to moras kupiti drugu kacigu, kuzis.
    meni se čini opasno imati je dok se igra.zapravo me strah da mu se kaciga negdje ne zakači, i onda mu se onaj remenčić zareže u vrat

  35. #85

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    http://roda.hr/tekstovi.php?TekstID=201&Tekst2ID=226&Show=2070

    pa skrolaj na kraj
    nazalost, valjda je kod selidbe tekstova link izgubljen
    Uh, sad vidim. Ja imam paranoju i od davljenja šeširićem, imamo onaj MVG sa špagicom oko vrata. :/

  36. #86
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Citiraj ivarica prvotno napisa
    http://roda.hr/tekstovi.php?TekstID=201&Tekst2ID=226&Show=2070

    pa skrolaj na kraj
    nazalost, valjda je kod selidbe tekstova link izgubljen
    Uh, sad vidim. Ja imam paranoju i od davljenja šeširićem, imamo onaj MVG sa špagicom oko vrata. :/
    idem sad čitati link, znači ipak mi je strah opravdan?

  37. #87
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Ja samo htjedoh pokazati koliko ju voli
    Nije da prakticiramo inace

  38. #88
    camel avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    306

    Početno Re: nose li vaša djeca kacige kad voze bicikle?

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    imaju li vaša djeca kacige kad voze bicikle?
    uvijek.
    vožnja biciklom, rolanje, klizanje.

  39. #89
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Kupili smo mrak kacigu, po savjetu stručnjaka koji ju je izabrao i namjestio točno po M. glavici, skupu ko' vrag, ali eto, vratili smo se u klub redovitih kacigaša.

  40. #90
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Moji imaju uvijek kacige, podrazumijeva se i to je to. Zivjeli smo tri godine na ulici s hrpom djece gdje su kacige bile rijetkost al moje to nije ometalo - oni znaju da je pravilo u nasoj obitelji da se uvijek nosi kaciga kad si na kotacima, ukljucujuci skate board i romobil (osim kad si u autu - onda si u sjedalici), a i na skijama, recimo. To je nase pravilo, bez obzira na (ne)pravila drugih obitelji. Ponekad se zaborave, u zurbi skoce na bajs recimo a da nemaju kacigu, al ne prigovaraju kad ih podsjetimo. Sad pokusavamo nauciti da se kaciga uvijek objesi o volan bicikla tako da ju je tesko zaboravit, a i ne nade se na trotoaru ili kolnom prilazu kad se neki auto okrece i ne prezivi.

    Vidjela sam moje klince kak su popadali na svim "vozilima", ukljucujuci i zatumbavanje u stup, u parkirani auto, padanje s rizola, naglo skretanje i sl. Par puta su kresnuli s glavom. Bila bi ruzna scena da nisu imali kacige.

    A i pomaze to sto i njihovi roditelji nose kacige na kotacima uvijek i bez iznimke.

  41. #91
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Eh, da, i da napomenem da nikako nije pametno pustit djecu da se igraju veruci se i sl. s kacigom (osim ako si recimo na alpinistickom zidu i s kacigom namijenjenom za to), djeca se mogu ozbiljno ozljediti, cak i umrijeti, ako se zakaci traka od kacige na spravu, stablo i sl. Isto stoji i s odjecom koja ima po sebi svakojeke spagice (npr, majice s kapuljacama koje imaju spagu da se mogu zategnut, spagice oko struka i sl.)

    Zato mi sad inzistiramo na pravilu da kaciga, kad nismo na biciklu, skateboardu, rolama i sl, visi na volanu bicikla.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    39

    Početno

    Od malena tj. od bicikla s pomoćnim kotačima nosili smo kacigu. Zapravo, kaciga je bila poklon mlađe sestre kad je došla iz rodilišta. Od tada je prošlo 8 godina. Bilo je neprimjerenih komentara djece koja ne nose kacige (ali i njihovih roditelja). Tada smo puno razgovarali o tome i prihvatili da mi ZNAMO ZAŠTO nosimo kacigu. Slijedećih godina njegovo se društvo, koje nije nosilo kacigu, naviklo na njega s kacigom.
    Onda smo se preselili. On je prvi puta izlazio van na biciklu (dvanaestogodišnjak) i normalno iz špajze uzeo kacigu. Nisam ga imala srca pustiti tako van bez ragovora. Razgovor je tekao otprilike ovako: "Zaš li što će ti dečki vani reći?" "Što???"...slijedi opisivanje realnosti vezane uz reakcije okoline... A onda njegva izjava: "Baš me briga, ja znam zašto je nosim."
    Jedva sam čekala da se vrati kući da čujem kako je bilo...
    "I, kako je bilo?" "Imala si pravo, S.... je odmah rekao kako glupo izgledam, što će mi kaciga itd. Rekao sam mu - ja nosim kacigu, to je moj izbor, ti ne nosiš kacigu - to je tvoj izbor." A ja (smajlić sreće). E sada, sve je ovo bilo prije tin-doba. Što nam donosi pubertetsko doba, ne znam.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    34

    Početno

    Mi smo kacigu počeli nositi od drugog rođendana: na triciklu, na našem velikom biciklu u sjedalici, na motoriću na akumulator, a sa tri smo počeli se učiti na rolšuhama i to sa kacigom i štitnicima za šake,laktove, koljena, a za romobil i bicikl sa pomoćnim kotačima samo kaciga. Jednom kada se dijete nauči da je kaciga popratna oprema, to ide bez problema (barem za sada). Ali, najveći problem su velika većina naših prijatelja kojima je kaciga glupost, čija djeca ne nose kacige i najviše me smeta kada i mojoj curici govore da je to bezveze, da je sada već velika i ono:˝pa pogledaj moju curu kako se vozi bez ičega na glavi˝.A isto tako prolazim i sa sjedalicom za auto, nevjerojatno, ali većina (naših prijatelja i poznanika) ne koristi sjedalice i jako mi se čude što ju mi koristimo i još vežemo dijete u njoj, jer je to mnogima glupo i nepotrebno.Nadam se samo da se nikome neće dogoditi saobraćajka niti za sjedalice niti za one koji ne koriste biciklističke kacige.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    Super Zdenka!

    Ančice, kako se zove onaj dodatak za zakačit manji bic za sic od velikog

    Ja bih to trebala I zna li tko ima li toga uopće kod nas?

    To pitam prije nego uopće krenem u potragu, bilo novog bilo rabljenog.

  45. #95
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    tumacenje zakona koje sam slusala u autoskoli nedavno:
    bicikli se smiju voziti samo po za njih oznacenim povrsinama, pa imamo biciklisticku stazu i jos nesto, zaboravila sam kako se zove .
    uglavnom, jedno je oznacen "trak" recimo kroz perivoj, ili slicno... a drugo je ono sto se moze vidjeti po gradu - obojena staza po nogostupu i cesti (crvena).
    jedna zanimljivost- ako vozac dolazi vozilom do pjesackog koji ima i tu stazu obojanu, duzan je propustiti pjesake i bicikliste. no na pjesackom bez te staze, propusta pjesake ALI nije duzan propustiti bicikliste, oni bi naime trebali sici i pregurati bicikl preko ceste.
    znaci, trotoar sluzi samo za pjesake i kolica za bebe

  46. #96

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    nije duzan propustiti bicikliste, oni bi naime trebali sici i pregurati bicikl preko ceste.
    Je, ovo treba bicikliste naučiti (sve ih na vozački poslat 8) )

    Meni se prošli tjedan dvaput dogodilo da sam skoro pa srušila biciklistu, koji se kretao NOGOSTUPOM, i uredno produžio RAVNO, na zeleno pješačko svjetlo, naravno NA biciklu, i NE GLEDAJUĆ ni lijevo ni desno.
    Za prvog mi je falilo valjda 20 cm da ga srušim, i onda još on viče na MENE da je on na pješačkom. Mislim nekad su ljudi stvarno smiješni :/ . Spasilo ga je što sam ga vidjela i POMISLILA "neće valjda produžiti" pa sam se stigla zaustaviti.

    Druga je takvom brzinom prohujala da ne bi skužila kaj mi se dogodilo da sam ju pogodila :/ (al sam joj uspjela trubit kad je već prošla 8) ). Sreća, opet da sam bila spora...

  47. #97
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj VIPmama prvotno napisa
    Ančice, kako se zove onaj dodatak za zakačit manji bic za sic od velikog
    Bicycle tow bar na engleskom oliti poluga za vuci bicikl. Mi smo imali dva, jedan je bio trailgator (trail-gator.com), kupljen u sj. americkom ducanu a drugi nemam pojma koje marke al kupljen u njemackom ducanu (za vrt i dom).

  48. #98
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Citiraj Storma prvotno napisa
    tumacenje zakona koje sam slusala u autoskoli nedavno:
    bicikli se smiju voziti samo po za njih oznacenim povrsinama, pa imamo biciklisticku stazu i jos nesto, zaboravila sam kako se zove .
    Jedno je biciklistička staza (izgrađena prometna površina namijenjena za promet bicikala koja je odvojena od kolnika i obilježena propisanim prometnim znakom), a drugo je biciklilstička traka (dio kolnika namijenjen za promet bicikala koji se prostire uzduž kolnika i koji je obilježen uzdužnom crtom na kolniku i propisanim prometnim znakom).

    I to je to što je namjenjeno za bicikle. Iznimno mogu i po cesti, što bliže desnom rubu kolnika.

    Pješački prijelazi i nogostup su rezervirani za pješake (tamo se bicikl gura).

    Btw, ja i jesam za to da se i bicikliste šalje na vozački
    Organizirati u osnovnim školama nastavu o sigurnosti u prometu, postaviti poligon na školskom igralištu, i to je to. Nekad se to i radilo. Danas sve manje

  49. #99
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Mi se, ako je jako prometna cesta i nema biciklisticke trake, i ako plocnik nije prepunjen pjesacima, ipak vozimo po plocniku, s tim da je uvijek pravilo da na plocniku pjesak uvijek ima prioritet i da mu se moramo sklanjat s puta.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    Hvala!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •