Stranica 11 od 23 PrviPrvi ... 91011121321 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 501 do 550 od 1135

Tema: Nalaz OGTT

  1. #501
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    utjece.
    odnosno, znam da su mi kontrolirali kolicinu plodne vode uz velicinu bebe i komentirali kako kod GD ima obicno puno vode.

  2. #502
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    sirius, hvala, vec od danas mijenjam nacin ishrane...

  3. #503
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    da ne otvaram novu temu, nadovezat ću se tu...sutra bih trebala napraviti taj test glukoze od dva sata u svom dz. ginekologica mr poslala bez da mi je to spomenula (rekla mi je samo da me šalje na rutinski krv-urin test).
    ono kaj me muči jest da sam ja već neko vrijeme na dijeti bez šećera kako bih držala candidu pod kontrolom (dakle nikakav oblik simpl šećera, pa ni žitarice ni kruh ni išta rafinirano ne jedem). nemam pojma kak će moj organizam reagirati na taj glukozni sokić...s jedne strane strah me da ne potakne povratak candide (ok, svjesna sam kako ovo paranoično mora zvučati, al ne mogu si pomoći ), a s druge da naprosto dobijem neki glupi rezultat testa jer mi se tijelo odviklo od šećera. nemam pojma ima li vam to smisla kaj pišem? inače, nikad nisam imala problema sa šećerom niti itko u mojoj obitelji, normalne sam težine, 21 tjedan, dobila dosad otpr. 3 kg. nemam pojma dal da sutra odbijem taj test ili da ne kompliciram i šljuknem taj sokić...

  4. #504
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    tijelo ti se ne odvikne od secera odnosno tvoja gusteraca ili funkcionira ko urica i pod opterecenjem ili ne
    Posljednje uređivanje od leonisa : 07.05.2012. at 23:15

  5. #505
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    hvala ti, hebiga, candida me učinila paranoičnom izgleda

  6. #506
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    rutvica, još si i mlada, zar ne? Meni se čini pretjerano mlade, zdrave i ne pretile trudnice slati na tu pretragu ako nema nekog drugog razloga. Vjerojatno ima doktorica neki razlog da te šalje. Ili se hoće osigurati da si stvarno OK.
    U zadnjoj trudnoći, u 40. godini sam obavila to, u prethodnima ne. Išla sam, iako sam znala da ne treba, ali godine i povišen tlak su mi bili dovoljan razlog da pristanem. Vrlo je "šećerasta" ta otopina i dobro bi bilo da uzmeš limun i ocijediš unutra.
    Ta pretraga nije nešto problematično pa možda da ju odradiš, pa si mirna.
    ( Inače sam odbila sve preglede oko bebe, kombinirani, amniocentezu, i još toga su nudili..., samo na one na meni sam pristajala, jer-što god tko mislio- moje je tijelo za vrijeme trudnoća bilo prvenstveno bebino, tek na drugom mjestu moje).

  7. #507
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    pa jesam valjda (29), također imam filing da je ta pretraga nepotrebna. ginekologica mi nije spomenula da me šalje - rekle su mi to tek sestre u labaratoriju, mislim da me šalje naprosto rutinski... da mi je ikaj spomenula pitala bih ju... meni je i bed jer imam osjećaj da stalno nešto odbijam (probir testove, vaginalne preglede, tablete željeza...), pa sad već gledam da ovo napravim naprosto da zadovoljim svoju ginekologicu

  8. #508
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    OGTT nije loše napraviti, jer ako ne povišen šečer može doći do prijevremenog poroda a to nitko ne želi. Pretraga nije strašna samo je malo bljak to što moraš popiti.

  9. #509
    Shania avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    202

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    rutvica
    [B]( Inače sam odbila sve preglede oko bebe, kombinirani, amniocentezu, i još toga su nudili..., samo na one na meni sam pristajala, jer-što god tko mislio- moje je tijelo za vrijeme trudnoća bilo prvenstveno bebino, tek na drugom mjestu moje).
    Jao Beti3,

    Ovo kao da sam ja pisala, točno se tako ja osjećam i isto sam postupila)

  10. #510
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    ja u prvoj T nisam to trebala raditi (iako sam startala trudnoću s puno kila i previše, ali se valjda nisam pretjerano debljala po njima , dobila ukupno 11 kg), a sad me neki feeling pere da me budu poslali to raditi. ja još nisam 40 (39,5 ), ali imam kila koliko sam imala na dan prvog poroda, što je opet puno i previše u odnosu na prvu T tak da...

  11. #511
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Meni je ginekologica rekla da ce mi drugi put dati uputnicu za OGTT jer da je sad preporuka da sve trudnice izmedju 25. i 28. tt naprave tu pretragu uz kompletnu krvnu sliku.
    Mojoj prijateljici su na toj pretrazi otkrili secer u 6. mjesecu trudnoce i do kraja je lezala u bolnici i uvijek kaze dobro da ju je gin poslala jer tko zna sto bi bilo jer nije imala nikakvih simptoma.

  12. #512
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    e, dobro da si spomenula u kojim se to tjednima radi, Idnom, već sam krenula čačkat i čeprkat. hm...znači sve trudnice? meni je nekaj na zadnjem pregledu spominjala kompletnu krvnu sliku, ali taj je dio izostavila...idem sad u četvrtak, vidjet ćemo kaj će mi reći...

  13. #513
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ja se ne bih pouzdala u mlada sam. I ja sam bila mlada, idealne težine, idealne prehrane, s minimalnim dobitkom kg, beba je bila idealnih mjera,... pa sam ipak imala gestacijski dijabetes.

  14. #514
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Citiraj Franny prvotno napisa Vidi poruku
    e, dobro da si spomenula u kojim se to tjednima radi, Idnom, već sam krenula čačkat i čeprkat. hm...znači sve trudnice? meni je nekaj na zadnjem pregledu spominjala kompletnu krvnu sliku, ali taj je dio izostavila...idem sad u četvrtak, vidjet ćemo kaj će mi reći...
    Meni je rekla da je preporuka od nedavno da to sve trudnice naprave, ali je pitanje dal se svi drze toga ili stede na uputnicama. Btw, ja nemam nikakvih indikacija tipa pretjerane tezine, godina starosti pa me svejedno salje.

  15. #515
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    ahhh, onda ni meni ne gine...a baš sam se nekako mislila i ovaj puta izvući iz toga .

  16. #516
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Franny prvotno napisa Vidi poruku
    ahhh, onda ni meni ne gine...a baš sam se nekako mislila i ovaj puta izvući iz toga .
    Pa možeš se ti i sad izvuči ako želiš, ali koliko je to pametno?

  17. #517
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne samo da nikad nisam išla na OGTT, nitko mi ga nije niti nudio u četiri trudnoće. Ne bih išla ni da su mi nudili kao rutinu. Jedino da su mogli dobro argumentirati potrebu za tim. Inace ne. Pokusaji prevencije apsolutno svega zapravo dugorocno vode u katastrofu.
    Posljednje uređivanje od marta : 09.05.2012. at 11:27

  18. #518

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    90

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se ne bih pouzdala u mlada sam. I ja sam bila mlada, idealne težine, idealne prehrane, s minimalnim dobitkom kg, beba je bila idealnih mjera,... pa sam ipak imala gestacijski dijabetes.
    I ja... to je svakako dobro napraviti, a ako se inače ne jede šećer, može biti samo bolje - jer to je onda pravo stanje...

  19. #519
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Pa možeš se ti i sad izvuči ako želiš, ali koliko je to pametno?
    ma, ne bih ja to na svoju ruku odbila (neki mazohistički dio mene bi čak i želio doživjeti to iskustvo ), jedino ako mi ne ponude, ne bih se bunila ili ih podsjećala .

  20. #520
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    ja bila jutros na ogtt-u
    ispao je preko 8 i za cca 2 tjedna idem na dakljnje pretrage na vuk vrhovec
    izgleda da sam ga imala i sa drugim djetetom (zato je on i imao 4310gr kod poroda, a ja dobila sveukupno 5)
    slijedi dijeta, a meni već sad muka
    i nije mi bed zbog čokse, sokova, sladoleda... nego najviše zbog voća, a izgleda da ni njega neću moći

  21. #521
    artisan avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    371

    Početno

    Ja sam na njihovoj "dijeti" od 1800 kalorija, Ali meni je samo malo poremecena jedna vrijednost, I smijem jesti voce, doduse ne onoliko koliko bi htjela, Ali smijem...

  22. #522
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    jel ima gdje na netu ta njihova dijeta?
    ja sam malo googlala, ali nisam našla!

  23. #523
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    bucka koliki ti je nakon 60 min i 120 min?

  24. #524
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mene sad malo muci nacin na koji test rade s ove strane bare.

    Nema posta, nema nultog vadjenja krvi, vec se pojavis u labu kad te naruce i skrnes istu glukozu kao kod nas. Onda zujis okolo oko sat vremena, nakon kojeg ti izvade krv i gataju rezultate. I na koju foru to funkcionira?! (I onda jos kazu da ti je poslije zlo )

    Radila sam normalan, trosatni OGTT u Vinogradskoj prije desetak godina. I prezivjela... nekako. Bljak, to picence (ovdje navodno ima okus narance).

  25. #525
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    bucka koliki ti je nakon 60 min i 120 min?
    nakon 60 nisu gledali
    nakon 120 je bio preko 8

  26. #526
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa Vidi poruku
    jel ima gdje na netu ta njihova dijeta?
    ja sam malo googlala, ali nisam našla!
    Imaš na poliklinici Harni, dosta šturo, ali ok.

    Vezano za voće, ja sam jela samo naranče, kiselije jabuke i onda je počela sezona trešnji, pa sam njih tamanila pred kraj trudnoće, ali vrlo umjereno.

  27. #527
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    ja skoro niš ne znam jesti umjereno :/

  28. #528
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa Vidi poruku
    ja skoro niš ne znam jesti umjereno :/
    Vjeruj mi, naučiš se. Nema druge.
    Ja sam jela skoro pa u gram cijelu trudnoću, jer je bila beba u pitanju, a sad kad bih za sebe trebala samo ma ni pola te discipline, onda mi nešto u glavi šteka.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 05.06.2012. at 07:33

  29. #529
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    koliko iznad 8?
    i kakav je to ogtt bez 60"??
    nadam se da ces na vv raditi prvo ogtt, a tek onda profil.

    nakon 2h treba biti 8 nesto, ako ti je malo povisen, ne brigaj.
    a voce je sastavni dio dijete bez obzira sto ima secera u sebi.

  30. #530

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ni kod nas se ne radi nakon 60 minuta (u DZ). Ako taj nije ok, onda se radi pravi OGTT u bolnici (nakon 30, 60 i 120 minuta).

    Bucka, taj OGTT je tek sitno iznad gornje granice nakon 2 sata (7,8). Dobit ćeš dijetu i vjerujem da će biti ok. Ne bi bilo loše da negdje posudiš aparat za šećer i mjeriš si sama doma.
    Posljednje uređivanje od martinaP : 05.06.2012. at 08:52

  31. #531
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    7,8 nakon 2h?
    prema mom nalazu s VV to je u granici normale.
    ja bi, da imam aparatic, napravila profil po rezimu kakav ti je sada, znaci bez dijete i vidjela secere sat i dva nakon jela. prije uvodjenja dijete.

    trudnicama se ogtt radi na 60. zapravo pravi ogtt se radi 0, 30, 60, 120 (a za produzeni i vise). VV je uveo restrikcije pa se sad standardni radi 0, 60, 120. s nalazom od 0 i 120 ne mozes nista jer mnogi imaju povisene vrijednosti unutar 2h koje u takvom vadjenju ne vidis. a nakon 120 min je sve ok.

  32. #532
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    I kod nas se radi samo 0 i 120.

  33. #533

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    u domovima zdravlja ne rade nakon 60 min, samo nakon 120. ali zato oni uzimaju urin, a na VV ne uzimaju. pa valjda iz urina vide jel je bio šećer preko 10...
    inače dijeta od 1800 kcl glasi :
    ZAJUTRAK
    - 1 jedinica iz skupine "mlijeko i zamjene" (1 čaša mlijeka 2,8mm; 2,4dl)
    - 2 jedinice iz skupine "kruh i zamjene" (1 kriška crnog kruha, 60g)
    - 2 jedinice iz skupine "meso i zamjene" (šunka kuhana, 60g)

    DORUČAK
    - 2 jedinice iz skupine "voće i zamjene" (2 kom sezonskog voća, 200g)
    - 1 jedinica iz skupine "kruh i zamjene" (1/2 kriške crnog kruha, 30g)

    RUČAK
    - 2 jedinice iz skupine "kruh i zamjene" (krumpir kuhani, 200g)
    - 2 jedinice iz skupine "povrće i zamjene" (povrće ili salata, 200g)
    - 2 jedinice iz skupine "meso i zamjene" (piletina, junetina, svinjetina, 60g)
    - 2 jedinice iz skupine "masnoće i zamjene" (ulje, 2 čajne žlice, 10g)

    UŽINA
    - 1 jedinica iz skupine "kruh i zamjene" (1/2 kriške kruha, 30g)
    - 1 jedinica iz skupine "mlijeko i zamjene" (BioAktiv LGG jogurt, 240g)

    VEČERA
    - 2 jedinice iz skupine "kruh i zamjene" (1 kriška kruha, 60g)
    - 2 jedinice iz skupine "meso i zamjene" (sviježi sir, 120g)
    - 2 jedinice iz skupine "masnoće i zamjene" (vrhnje 12%, 4 žlice)
    - 1 jedinica iz skupine "voće i zamjene" (1kom sezonskog voća, 100g)

    NOĆNI OBROK
    - 1 jedinica iz skupine "voće i zamjene" (1kom sezonskog voća, 100g)


    S tim da noćni obrok nije obvezan, to je samo ako ogladnite prije spavanja....a ovog ostalog bi se trebalo držat....
    Izmedju obroka nesmije proći više od 3 sata.

  34. #534

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku

    trudnicama se ogtt radi na 60. zapravo pravi ogtt se radi 0, 30, 60, 120 (a za produzeni i vise). VV je uveo restrikcije pa se sad standardni radi 0, 60, 120. s nalazom od 0 i 120 ne mozes nista jer mnogi imaju povisene vrijednosti unutar 2h koje u takvom vadjenju ne vidis. a nakon 120 min je sve ok.
    Točno.

    S tim da se i te granice urednog OGTT-a mijenjaju. Nedavno je govorio jedan liječnik iz Petrove koji radi s trudnicama s dijabetesom, kako su vani korigirali ref. vrijednosti, na način da su smanjili granicu urednog GUK-a kod trudnica natašte (čini mi se na 5,1), a povećali granicu nakon 120 minuta (čini mi se čak na 13 za dijagnozu "pravog GD-a"). I obrazloženje mu je logično: tijekom noći dijete "pojede" šećer u krvi, zato natašte trudnici treba biti manji GUK nego ne-trudnici, a nakon 120 minuta puštaju nešto veći GUK jer se pokazalo da na takav način beba dobija više hrane, a ne dolazi do makrosomije (preveliko dijete).

  35. #535

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ta "dijabetička dijeta" od 1800 kcal je inače savršeni način prehrane za sve trudnice koje su u trudnoću ušle s viškom kg.

  36. #536
    mistic avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    162

    Početno

    I kod na u Ri rade 0 i 120, al je meni dr. na uoutnici napisala i 60 min. pa su se tamo čudili...svejedno su mi izvadili sva tri puta, kao kad već piše nek ti bude...

  37. #537
    artisan avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    371

    Početno

    ja sam radila na vuk vrhovcu i radili su mi 0,60,120, a meni je povišena ova srednja vrijednost. Sada da dva tjedna moram raditi GUK i pridržavati se dijete, naravno.

  38. #538
    artisan avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    371

    Početno

    bravo gita, baš sam ja htjela napisati dijetu

  39. #539
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Točno.

    S tim da se i te granice urednog OGTT-a mijenjaju. Nedavno je govorio jedan liječnik iz Petrove koji radi s trudnicama s dijabetesom, kako su vani korigirali ref. vrijednosti, na način da su smanjili granicu urednog GUK-a kod trudnica natašte (čini mi se na 5,1), a povećali granicu nakon 120 minuta (čini mi se čak na 13 za dijagnozu "pravog GD-a"). I obrazloženje mu je logično: tijekom noći dijete "pojede" šećer u krvi, zato natašte trudnici treba biti manji GUK nego ne-trudnici, a nakon 120 minuta puštaju nešto veći GUK jer se pokazalo da na takav način beba dobija više hrane, a ne dolazi do makrosomije (preveliko dijete).
    tocno.
    no nije samo da korigiraju trudnicama...prije 2mj. tata je bio u VV radi reguliranja doza inzulina i iznenadio me kad je rekao da je granica za 2h nakon jela 8.

    i da...htjela sam pitati, u DZ kada uzimaju urin? ja sam ga davala na taste, a tad nema jos glukoze u mom organizmu

    i HbA1c bi uredno trebala napraviti svaka trudnica s povisenim vrijednostima.
    Posljednje uređivanje od leonisa : 05.06.2012. at 09:40

  40. #540
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    poslalo i mene na OGTT. koliko sad čitam, oni vade prvo krv odmah kad dođeš, na tašte, onda ti daju tu neku šećernu vodicu pa ti mjere šećer i onda nakon sat vremena ti mjere opet? da li onda opet nakon sat vremena piješ to, pa ti nakon 2 sata onda mjere? ne znam cijelu proceduru, a malo sam si plavuša ovih dana i pol toga kaj me bode u oči ne kontam, pa mi nemojte zamjeriti ...ja ću ići u dom zdravlja.

  41. #541
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Kod nas je odmah vađenje krvi i pišanje, pa piješ otopinu, pa dođeš za 2 sata (za to vrijeme ne jedeš, ne piješ, ne pišaš, ne kakaš, ne radiš neke fizičke aktivnosti, ne povraćaš) i onda opet vadiš krv i pišaš. Nalazi su drugi dan.

  42. #542
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Samo jednom piješ. Trudnicama se ništa ne zamjerava...
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 05.06.2012. at 11:17

  43. #543
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    (za to vrijeme ne jedeš, ne piješ, ne pišaš, ne kakaš, ne radiš neke fizičke aktivnosti, ne povraćaš)

    hvala vam cure .

  44. #544
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    trudnicama se ogtt radi na 60. zapravo pravi ogtt se radi 0, 30, 60, 120 (a za produzeni i vise). VV je uveo restrikcije pa se sad standardni radi 0, 60, 120. s nalazom od 0 i 120 ne mozes nista jer mnogi imaju povisene vrijednosti unutar 2h koje u takvom vadjenju ne vidis. a nakon 120 min je sve ok.
    Sto je onda ovaj koji mene ceka, zapravo, normalan? Nema 0, postoji samo 60. Nije pravi OGTT, vec nekakav challenge. Tek ako to ispadne lose, onda se ide na 0, 60, 120.

  45. #545

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Kaae, OGTT jest "challenge". Dajući veliku količinu glukoze odjednom provociraju odgovor organizma.

    GUK natašte bi ionako trebala raditi barem 2 puta u trudnoći kad radiš kompletnu krvnu sliku (bar je kod nas to uobičajeno - jer onda provjeravaju i hemoglobin, leukocite, CRR, jetrene enzime).

    Ja osobno ne bih radila OGTT bez suvislih indikacija, u drugoj trudnoći sam ga odbila unatoč višku kg od prije trudnoće, ali sam imala doma aparat za šećer i redovno kontrolirala šećer natašte, sat i dva nakon obroka. A na toj dijeti sam ionako bila cijelu trudnoću. Tako sam se dogovorila sa dijabetologom.

  46. #546
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    viš, ja se u ovoj T uopće nisam još zdebljala (još uvijek sam na -7, tj. -6 kila od starta trudnoće), a ipak mi je ginićka rekla da napravim OGTT, unatoč činjenici da je i ona skontala da se nisim zdebljala. kaj to ima veze s godinama? ili s time da ja imam viška kila u startu? ili zlu netrebalo?
    enivejs, ono kaj je Anemona napisala: sve ću nekak zdurat, ali da 2 vure ne idem na wc piš, piš - teeeeeško .

  47. #547
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ogtt zovu i krivuljom (bar su osamdesetih ) jel gledaju kak se tvoj secer ponasa pod opterecenjem, krivuda. samo s jednim vadjenjem ne vidis put, samo segment puta

  48. #548
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Mislim da šalju zlu ne trebalo. A možda i godine, a možda da budu sigurni da je stvarno sve OK. Koliko se sjećam, ja sam morala piškiti i na 60 min. Meni su radili i krv i urin na 0, 60, 120.

  49. #549
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae, OGTT jest "challenge". Dajući veliku količinu glukoze odjednom provociraju odgovor organizma.

    GUK natašte bi ionako trebala raditi barem 2 puta u trudnoći kad radiš kompletnu krvnu sliku (bar je kod nas to uobičajeno - jer onda provjeravaju i hemoglobin, leukocite, CRR, jetrene enzime).

    Ja osobno ne bih radila OGTT bez suvislih indikacija, u drugoj trudnoći sam ga odbila unatoč višku kg od prije trudnoće, ali sam imala doma aparat za šećer i redovno kontrolirala šećer natašte, sat i dva nakon obroka. A na toj dijeti sam ionako bila cijelu trudnoću. Tako sam se dogovorila sa dijabetologom.

    Prema americkim doktorima i Wikipediji, nije isto. OGTT je tolerance, a ovo sto rade trudnicama po defaultu je challenge. Zapravo i sama rijec to kaze - oral glucose tolerance test. No nije bas nesto bitno.

    Ovdje ne provjeravaju GUK nataste niti jednom, ili ne provjeravaju zenama bez medicinskih problema u tom smjeru. Rade kompletan CBC (complete blood count) na prvom pregledu, a nitko mi nikad nije napravio nesto toliko detaljno u Zg, neovisno o trudnoci, plus jos par stvari vezanih uz hematologiju i imunologiju, plus pregled urina s urinokulturom, opet pune dvije stranice rezultata. Svaki daljnji pregled (kod mene jednom mjesecno) ukljucuje pisanje u casicu, a onda provjeru urina (s urinokulturom, ako je potrebno). Obavezno gledaju ketone, proteine i glukozu. Ako bilo sto iskoci iz normale odmah zovu pa se pregledava dalje.

    Osim sto se grozim popiti tu splacinu, nemam nista protiv OGTT-a bilo kakve vrste. Nije bas da je nesto stetno, a bolje sprijeciti nego lijeciti tj. saznati rano, a ne kad nastane puno previse simptoma i problema.

  50. #550
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,374

    Početno

    Kaae, ne bih rekla da će tebi OGTT išta pametno reći , ti i tako jako paziš na prehranu , na količinu i vrstu. Nekako vjerujem da bi sve trudnice imale dobrobiti kada bi jele svijesno i promišljeno, a samim time bi se prevenirao dobar broj dijagnosticiranih dijabetesa u trudnoći. Ali takvi smo mi ljudi, lakše nam je držati unos pod kontrolom kada nam nešto ozbiljno visi za vratom.

    Što se tiće šećerne vodice , možete uzeti limun pa ga dodati unutra za bolji okus (barem se moglo u moje vrijeme dok sam radila u laboratorju gdje se određivao OGTT).
    Posljednje uređivanje od sirius : 06.06.2012. at 15:59

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •