Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 202

Tema: teška anemija-kako si pomoći

  1. #101
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Sad imam na zalihi Kendural C (329,7 mg + 500 mg askorbinske kiseline), Ferro sanol duodenal (100 mg) i Heferol (350mg).
    Počela sam sa Kenduralom, pa ću vidjeti kako ću ga podnositi...

    Baš me nervira ovo... do 13-14 još nekako i funkcioniram... a nakon toga, samo bi spavala.
    sad tek vidim ovaj post.
    ja sam kendural super podnosila i kćer isto,
    a heferol me ubijao.
    mislim da ne bi trebalo biti problema.
    Posljednje uređivanje od Tashunica : 14.06.2017. at 15:13

  2. #102
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Nadam se. Frendica mi kaže da je njena kćer imala strašnih problema s njim.
    Mene plaši 500 mg c vitamina natašte... ja ga mogu uzeti samo nakon velikog obroka. Inače mi baš naškodi.
    No... vidjeti ćemo.

  3. #103
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    evo čitam vas i sama patim od teške anemije. mene ubiju mjesečnice, izgleda da mi je neka kontracepcija spas ( i gin.preporučila mirenu)..međutim, oralne ne smijem zbog antidepresiva a za mirenu treba uredan papa, koji mi nije bio ( parakeratoza).

    došla sam se žalit jer nemam ideje što napraviti- već godinu dana pijem ferrum ( koji me nakon poroda spasio) i ništa...uzimam ga s natrij askorbatom i opet ništa...ako uzmem ciklu ili nešto drugo što sadrži željezo, ubijaju me grčevi u trbuhu i proljevi ( i to pjenušavi)... folati su mi OK, al za svaki slučaj sam uvela neurobion ( još zbog nekih stvari pa usput)...i tako...

  4. #104
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj nanimira prvotno napisa Vidi poruku
    evo čitam vas i sama patim od teške anemije. mene ubiju mjesečnice, izgleda da mi je neka kontracepcija spas ( i gin.preporučila mirenu)..međutim, oralne ne smijem zbog antidepresiva a za mirenu treba uredan papa, koji mi nije bio ( parakeratoza).

    došla sam se žalit jer nemam ideje što napraviti- već godinu dana pijem ferrum ( koji me nakon poroda spasio) i ništa...uzimam ga s natrij askorbatom i opet ništa...ako uzmem ciklu ili nešto drugo što sadrži željezo, ubijaju me grčevi u trbuhu i proljevi ( i to pjenušavi)... folati su mi OK, al za svaki slučaj sam uvela neurobion ( još zbog nekih stvari pa usput)...i tako...
    Probaj mirenu. Meni je s njom super već nekoliko godina.

    Ako se pokaže da ti ne odgovara, nakon par mjeseci izvadiš i gotovo. Ona hormone otpušta lokalno i moju podivljalu sluznicu već dugo drži pod solidnom kontrolom. Preporodila sam se.

  5. #105
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ipak sam na kraju završila na Heferolu.
    Kendural nisam mogla podnijeti.
    No, nakon dva mjeseca i Heferol mi je napravio krš s probavom.
    Sad sam opet dva mjeseca bez terapije (glupo, znam) i opet se osjećam bez snage...

    Uzela sam jučer Kendural nakon večernjeg obroka, opet ista priča, boli me i jutros...

    Ferrum lak ne podnosim, to znam od prije... (jedino da probam ponovno, možda bude više sreće ovaj put)... što mi preostaje?

  6. #106
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Moja dr. preporučuje Tardyferon fol, odlično se podnosi i daje dobre rezultate. Meni je baš tako i djelovao. Isto ga ljekarne moraju izvana nabavit, ali bilo koja ljekarna to radi. I treba dr napisati onaj bijeli recept.
    Još jedino ovo nisam probala od preparata koji imaju veću količinu željeza.
    Pokušati ću to nabaviti...

    Aki, otvorena sam i za druge ideje.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 13.10.2017. at 05:47

  7. #107
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    A mojca jel jedeš ponovno meso? I jesi li probala s prosom riješiti?

  8. #108
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ne jedem.
    nisam.
    Prehrana mi je koma.

  9. #109
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Meni je bio dobar onaj sok kaj ima u ljekarni željezo.
    A kakav je B12? To je povezano sa željezom.

  10. #110

    Datum pristupanja
    Jul 2017
    Postovi
    155

    Početno

    A one kapi za bebe aktiferrin? Ima ga i u kapsulama. Chia sjemenke?

  11. #111

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Mojca, a Ferrum sirup? Ja Ferrum tablete ne podnosim, a sirup mi odgovara (10 ml sirupa je kao jedna tableta).

    Zasto ne uzimas Ferro sanol? Meni je to otkrice, mislim bas od tebe da sam dobila prvu info. Nula nuspojava.

  12. #112
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Dobila sam sam Legofer.
    Probati ću sad s tim, za par dana... još me boli zeludac od 1 tablete Kendurala od jučer popodne.

    Ferro sanol nisam uzimala jer ima manju koncentraciju od Heferola. Da, bilo bi pametno vratiti se na to.

  13. #113
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj mellisa prvotno napisa Vidi poruku
    A one kapi za bebe aktiferrin? Ima ga i u kapsulama. Chia sjemenke?
    Nikad čula za te kapi.
    Idem pogledati

  14. #114
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je bio dobar onaj sok kaj ima u ljekarni željezo.
    A kakav je B12? To je povezano sa željezom.
    Znam ua b 12. ok je.

    Sok je premalo za moje stanje.

  15. #115

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku

    Ferro sanol nisam uzimala jer ima manju koncentraciju od Heferola. Da, bilo bi pametno vratiti se na to.
    Kad preracunas na samo zeljezo, razlika je minimalna. Heferol 115, Ferrosanol 100 mg zeljeza. S tim da se ferrosanol bolje iskoristava (bolji je oblik zeljeza), tako da od tih 100 mg dobijes vise nego od heferola.

    Legofera moras puno popiti, on je cca 3x slabiji od Ferrum sirupa.

  16. #116

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Heferol: 350mg zeljezo sulfata, sto odgovara 115 mg zeljeza. Kendural C: 105 mg samog zeljeza.

  17. #117
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ne jedem.
    nisam.
    Prehrana mi je koma.
    Evo iz glave (ne da mi se sad tražiti linkove po internetu) jer sam dugo živjela s tim problemom, a i moj E. je kao dijete bio slabokrvan:

    Slanutak, tj. hummus (u kojem imaš slanutak + maslinovo ulje + limunov sok + češnjak)
    Sve ostale mahunarke (grah, leća, grašak...)
    Hajdinska kaša, prosena kaša
    Čaj od koprive
    Zeleno lisnato povrće
    Od korjenastog povrća cikla, ribana sirova, s limunovim sokom
    Agrumi, šipak-nar, svježa paprika (radi unosa C vitamina bez kojeg nema dobre apsorpcije željeza, koliko god ga uzimala)
    Banane isto imaju solidan udio željeza. Ne znam za kiwi - da li je on na listi zbog C vitamina ili željeza, ali sjećam se da sam to davala svom mlađem sinu.

    Ako ne jedeš meso, razmisli da se prebaciš na ribu. Teško ćeš nadomjestiti željezo bez namirnica koje nisu isključivo biljnog porijekla.

    Ima još caka - namirnice koje poboljšavaju, ali i koje otežavaju unos željeza. Ne znam napamet, ali iz glave - krumpir i rajčica se preporučuju, a kava i čaj se ne preporučuju. Uz obrok piti nezaslađenu limunadu ili onaj bućkuriš od đumbira i limuna.

    * * *
    Ako imaš bilo kakav kronični upalni proces u organizmu, to zna jako jaaako rušiti razinu željeza u organizmu (moj E. je bio anemičan sve dok nije dobio trajnu terapiju za alergijsku astmu, a moja mama koja ima reumatoidni artritis isto se godinama bori s pratećom anemijom) tako da možda postoji i neki drugi razlog, ne samo prehrana.

    Sretno, kako god bilo. Idi si napraviti biljni čaj od koprive ili đumbira.

  18. #118
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Da uzmeš gentle iron i piješ više komada, on ništa ne utječe na probavu?

    Ja sam se preporodila otkad sam na hormonima, očito me endometrioza i krvarenja dovela u to jadno stanje.

  19. #119
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Da uzmeš gentle iron i piješ više komada, on ništa ne utječe na probavu?

    Ja sam se preporodila otkad sam na hormonima, očito me endometrioza i krvarenja dovela u to jadno stanje.
    Ovo sam i ja imala, ali sam teško podnosila oralnu hormonsku nadomjesnu terapiju. Mirena me spasila.

  20. #120

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Da uzmeš gentle iron i piješ više komada, on ništa ne utječe na probavu?

    Ja sam se preporodila otkad sam na hormonima, očito me endometrioza i krvarenja dovela u to jadno stanje.
    Ferro sanol duodenal je Gentle iron x 4.

  21. #121
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    aha, nisam znala.

  22. #122
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Moraš pit željezo. Nema ti druge. To sad više ni hranom nemreš popravit.
    Dodala bih goje bobe, čokoladu sa visokim udjelom kakaa, pistaciju, maca prah i himalajsku sol, ali to tek kad dođeš sebi terapijom željeza.

  23. #123
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Znam ua b 12. ok je.

    Sok je premalo za moje stanje.
    Prijateljica koja godinama ima gadne probleme s anemijom, pila je hrpe lijekova, kune se da joj je aronija pomogla, odnosno mjesecima je doručkovala zobenu kažu sa smrznutom aronijom. Ja tvrdim da je pomogla i zob uz aroniju. Ne znam detalje ali mogu ju pitati za nalaze prije i poslije.
    Ja bi da sam na tvom mjestu sada ubacila i zelene sokove, zadnji su trzaji koliko toliko svježeg povrća, šteta je ne iskoristiti ga.

  24. #124
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Kad preracunas na samo zeljezo, razlika je minimalna. Heferol 115, Ferrosanol 100 mg zeljeza. S tim da se ferrosanol bolje iskoristava (bolji je oblik zeljeza), tako da od tih 100 mg dobijes vise nego od heferola.

    Legofera moras puno popiti, on je cca 3x slabiji od Ferrum sirupa.

    Aha! nisam znala!
    Hvala.
    Idem onda odmah na to.

  25. #125
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Evo iz glave (ne da mi se sad tražiti linkove po internetu) jer sam dugo živjela s tim problemom, a i moj E. je kao dijete bio slabokrvan:

    Slanutak, tj. hummus (u kojem imaš slanutak + maslinovo ulje + limunov sok + češnjak)
    Sve ostale mahunarke (grah, leća, grašak...)
    Hajdinska kaša, prosena kaša
    Čaj od koprive
    Zeleno lisnato povrće
    Od korjenastog povrća cikla, ribana sirova, s limunovim sokom
    Agrumi, šipak-nar, svježa paprika (radi unosa C vitamina bez kojeg nema dobre apsorpcije željeza, koliko god ga uzimala)
    Banane isto imaju solidan udio željeza. Ne znam za kiwi - da li je on na listi zbog C vitamina ili željeza, ali sjećam se da sam to davala svom mlađem sinu.

    Ako ne jedeš meso, razmisli da se prebaciš na ribu. Teško ćeš nadomjestiti željezo bez namirnica koje nisu isključivo biljnog porijekla.

    Ima još caka - namirnice koje poboljšavaju, ali i koje otežavaju unos željeza. Ne znam napamet, ali iz glave - krumpir i rajčica se preporučuju, a kava i čaj se ne preporučuju. Uz obrok piti nezaslađenu limunadu ili onaj bućkuriš od đumbira i limuna.

    * * *
    Ako imaš bilo kakav kronični upalni proces u organizmu, to zna jako jaaako rušiti razinu željeza u organizmu (moj E. je bio anemičan sve dok nije dobio trajnu terapiju za alergijsku astmu, a moja mama koja ima reumatoidni artritis isto se godinama bori s pratećom anemijom) tako da možda postoji i neki drugi razlog, ne samo prehrana.

    Sretno, kako god bilo. Idi si napraviti biljni čaj od koprive ili đumbira.
    Znam sve...
    Samo....

  26. #126
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Prijateljica koja godinama ima gadne probleme s anemijom, pila je hrpe lijekova, kune se da joj je aronija pomogla, odnosno mjesecima je doručkovala zobenu kažu sa smrznutom aronijom. Ja tvrdim da je pomogla i zob uz aroniju. Ne znam detalje ali mogu ju pitati za nalaze prije i poslije.
    Ja bi da sam na tvom mjestu sada ubacila i zelene sokove, zadnji su trzaji koliko toliko svježeg povrća, šteta je ne iskoristiti ga.

    Ma ja sam ti od onih koji se toga drže tri dana i zaborave.

  27. #127
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Mojca, moraš naći nešto što će ti se sviđati, što možeš održavati zato jer ŽELIŠ, a ne zato jer moraš.

    Moj Emil je obožavatelj humusa iz tog doba anemije i uvijek se sjetim Dana kruha kad je cijeli razred svake godine hranio home made humusom i pecivom, jer je želio.

    Meni recimo nije tlaka piti aroniju jer mi je to fino, iako je trpkog okusa.

    Ima i drugih pripravaka, Ocean 21 (mislim), noni sok... spirulina za žvakanje... istraži malo i nađi nešto što ti čini dobro, a nije fuj.

  28. #128
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ma nije stvar u tome da je to meni fuj... nego u nebrizi za samu sebe.
    Jutros dan terapiju jednom psu, drugom psu... a svoje tablete koje stoje pored njihovih zaboravim. Sjetim se u autu.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 13.10.2017. at 11:57

  29. #129
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    A šta je s onim sjemenom koprive? Je li neko probao?
    Mislim da je Rutvica pisala na nekoj temi o tome.
    Ja sam ga uzela, pomiješam s malo meda i pojedem. Ne znam da li to radim pravilno, a ne mogu ni potvrditi da djeluje na željezo, jer nisam radila nalaz iz krvi.

    Možda da i to probaš

  30. #130
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    I ja sam od tih kojima je kontinuitet dva dana previse

  31. #131
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Kad se sjetim sebe i svojih muka sa željezom, natankavanja sirovim sokovima, vitaminom C i željezo na tašte, stresem se. Od pokušaja nadoknađivanja željeza oralno ostala mi trajna uspomena u obliku kroničnog gastritisa - tad me prvi put zabolio želudac, nakon jedne tablete kendurala C na tašte, vjerojatno me to "samo" gurnulo u gastritis, možda su i drugi uzroci, ko bi znao, ali sad imam i to. Kad sam bila mlađa mogla sam kamenje, a u "zrelijoj" dobi, ništa više nije kao što je bilo. Ako je problem dugotrajan i samo se postižu oralnim načinom "kratkotrajne zakrpe" možda je vrijeme za obraćanje nekom liječniku specijalisti. Sretno svim anemičarima!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 13.10.2017. at 14:16

  32. #132
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A sad uopće ne smijem niti primirisat sirovom voću i povrću, guli kožicu od npr. zrna grožda i izbacuj košticu van, pola dijapazona voća i povrća enivej, ni kuhano, ne smijem...

  33. #133
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ja isto na prazan želudac rigoleto, na pun sraćka. Podnosim samo Ferrum lek sirup. Uzimam obično manje nego šta mi treba ali bolje išta nego ništa...računam ako sam redovita popunit ću si zalihe ne za 3 mj nego za godinu dana ipak...ali ja jedem meso.

  34. #134
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,495

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nije stvar u tome da je to meni fuj... nego u nebrizi za samu sebe.
    Jutros dan terapiju jednom psu, drugom psu... a svoje tablete koje stoje pored njihovih zaboravim. Sjetim se u autu.
    Mojca trebaš brinuti za sebe.Nađi način.
    Imaj na poslu u ladici te tabletice a i doma,pa je veća vjerojatnost da ćeš se negdje sjetit uzet. Navij si alarm kao podsjetik ako treba.

    Sretno!
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 13.10.2017. at 22:51

  35. #135
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Mojca, koje god željezo uzimaš pazi da ga uzmeš s najvećim obrokom u toku dana. Sraćke i to će se smiriti nakon nekog vremena. Ako uzmem željezo ujutro a doručak mi je slab,obavezno oko 15h imam proljev. Ako uzmem željezo s obilnim ručkom nemam proljev niti ikakvih problema. Ako ga uzmem uz slabu večeru, drugi dan ujutro sam zaštopana.

    Također, uzimaš li koje druge lijekove? može se dogoditi i interakcija pa ti može bit slabo...

    Jel znaš uzrok krvarenja tj.anemije? Nisam čitala od početka...

  36. #136
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Da, i to. Iako je najbolje natašte i s vitaminom C, ja ga nikad nisam mogla uzeti natašte a bogme ni uz vitamin C, pa vrijednosti s vremenom svejedno porastu. Znala sam uzet i 1 Heferol svaki drugi dan...
    Super info za ovaj Gentle Iron, pišem si za poslije poroda

  37. #137
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ne uzimam ništa drugo.
    Tu i tamo koji analgetik i to je sve.

    Hvala za ovu uputu.

    Tek me jutros prestao boljeti želudac.
    Dakle 36 sati boli zbog jedne tablete Kendural c.

    Napraviti ću par dana pauze pa početi s Duodenalom.q

  38. #138
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    I od vit C može boljeti trbuh

  39. #139
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Pa da.
    Na njega i sumnjam.

  40. #140
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Odnosno, smatram ga krivim za moju dvodnevnu nevolju.

  41. #141
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Prvo
    :Mojca, najnovije preporuke kod dugotrajnih anemija jesu provijeriti crijeva , odnosno iskljuciti celijakiju.

    Drugo, uzalud ti tabletice ako je prehrana losa.
    Znaci organiziraj si prehranu. Ne moras piti c vitamin nataste , ali uzmi visoke doze voca koje ima c vitamin .
    Redovito i bez iznimke.
    Kuhaj hranu doma i nosi u posudicama. Nazalost , izbjegavanje mesa sigurno ne pomaze jer se ta vrsta zeljeza najbolje i najlakse ugraduje. U tom slucaju moras unositi zeljezo u tabletama.

  42. #142
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hvala draga... nisam znala...
    Laički, ne vjerujem da je celijakija, jer me kod boli u želucu jedino pereci spase.

    Pokušavam kuhati doma... zbilja pokušavam... ali uvijek nešto pa ne uspijem.

  43. #143
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    ne kuhaš večeru doma, ak da skuhaj malko više pa drugi dan pakirajj za posel.

    ine mora biti celjakija u pitanju, može biti i alergija ili samo nepodnašanje glutena.

  44. #144
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    E da je tako lako...

    Kuham, ako kuham, rano ujutro...

  45. #145
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Pa ne moraš baš kuhati da bi imala zdravu prehranu. Ako jedeš sirovo, opet to može biti zdrava prehrana (iako je to individualno - nekome bolje odgovara tako, a drugome recimo makrobiotika u kojoj gotovo da i nema sirovih sastojaka...) Ja kuham svaki dan, ali to ne znači da je naša prehrana zdrava (pohano meso jučer nije oličenje zdrave hrane, hehehe, prženi patlidžani isto tako...)

    Ono što moraš je PLANIRATI (a sad, da li ćeš kuhati sama ili nabavljati nešto zdravo ili naručiti iz dostave, o tom potom).

    Mojca, možda ne bi škodilo da konzultiraš nutricionista da ti napravi plan prehrane, jer ono što odgovara meni ili štajaznam jeleni.O, ne mora odgovarati i tebi za tvoj organizam, dob, dnevni raspored i slično.

  46. #146
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Sve ja isplaniram i onda to ode u vjetar. Uvijek nešto nepredviđeno izleti... ili sam preumorna za kuhanje pa skuham tjesteninu i otvorim pesto genovese iz dm-a. Ili konzervu graha na salatu. Ili spečem dva jaja...

    Sestrična mi je nutricionist.

  47. #147
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

  48. #148
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    Ajde pitam ja kolegu vegetarijanca kak je s željezom.znam jedino da jede jako puno povrća, to obavezno ima za gablec

  49. #149
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ma znam ja to sve.
    Teorecki. Malčice me praksa hebe.

  50. #150
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Sve ja isplaniram i onda to ode u vjetar. Uvijek nešto nepredviđeno izleti... ili sam preumorna za kuhanje pa skuham tjesteninu i otvorim pesto genovese iz dm-a. Ili konzervu graha na salatu. Ili spečem dva jaja...

    Sestrična mi je nutricionist.
    Eh.... poznato mi je to. Ali može se... Kupi ekspres lonac. Moja mama je već danima u bolnici u drugom gradu, a ja ovdje imam dvojicu teen dečki, muža i (povremeno) druge članove obitelji... Daklem, jučer me nije bilo, a u subotu sam skuhala svakome po volji: pileća jetrica na venecijanski i palenta za mm-a i mog starijeg koji to obožava (15 minuta), mljeveno meso bolognese iz ekspres lonca za mlađeg (do pola sata, paralelno s ostalom hranom), prženi patlidžani - dok se kuhalo mljeveno meso okrenula sam dva patlidžana na suhoj tavi od vulkanskog kamena i zalila pestom (maslinovo ulje, češnjak, peršin). Do pola sata. Još sam i knedle sa šljivama (zadnjim) napravila za svekrvu, nekih 15 komada, ali od instant pirea jer nisam stigla kuhati klasični. Bilo je još toga - restani krumpir i zelje salata... uglavnom, hrana ko u restoranu, hehehe.... Kuham vikendom, a u tjednu manje.

    Leća je u ekspres loncu brzo gotova. Makrobiotičke mahune isto. Grašak isto.... Morat ću ti napisati listu. Iz konzerve uzmi slanutak za salatu i začini ga limunovim sokom, to je super za anemiju. Možeš na poslu imati tu staklenku. Alnatura - mala je, za jedan obrok i košta nekih 6 kuna. To stvarno nije previše...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 16.10.2017. at 10:40

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •