Pokazuje rezultate 1 do 35 od 35

Tema: 30 posto Nizozemki rađa kod kuće

  1. #1
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno 30 posto Nizozemki rađa kod kuće

    http://www.jutarnji.hr/cudne_vijesti...janje,85446.jl

    DEN HAAG - Neobična statistika razlikuje Nizozemsku od drugih zapadnih zemalja - u toj državi čak trideset posto žena rađa kod kuće, što je praksa koju podržavaju i medicinske službe i same žene.

    "Nizozemska ima najviši postotak poroda kod kuće u usporedbi s drugim razvijenim zemljama", kaže Sjaak Toet, porodničar u Rotterdamu i predsjednik nizozemske udruge primalja. Trideset posto žena u Nizozemskoj rađa kod kuće, 60 posto u bolnici, a ostalih 10 posto u posebnim klinikama.

    Te brojke uvelike se razliku od onih uz Njemačkoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Belgiji i skandinavskim zemljama gdje se samo 2 posto poroda odvija kod kuće.

    "To je pitanje stava. Mnoge žene kažu: 'Moja je majka rodila svu svoju djecu kod kuće i uvijek se sve odvijalo bez problema. Zašto ne bih i ja?'" pojašnjava Toet.

    Prema nizozemskim zakonima, trudnoća nije bolest i osiguravateljske kuće pokrivaju samo dio bolničkih troškova, osim u slučajevima da je trudnoća rizična.

    "Žene općenito smatraju da je porod kod kuće ugodniji jer ne moraju žuriti u bolnicu kako bi tamo u brzini rađale i potom se vratile kući nakon brzog tuša. U Nizozemskoj, ako nema komplikacija za bebu ili majku, žene isti dan nakon poroda odlaze kući", kaže Toet.

    Ministarstvo zdravstva u toj zemlji podržava porod kod kuće. (Hina)

  2. #2
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Indikativno je što su takav tekst stavili u "Čudne vijesti"

  3. #3
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    A možda im je ovo bilo čudno, obzirom na stanje u lijepoj našoj:
    Ministarstvo zdravstva u toj zemlji podržava porod kod kuće.
    Čudom se čudim.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    378

    Početno

    Meni brat živi u A-damu i žena mu rodila doma :D Super im iskustvo al samo su malo bili ustrašeni već pri kraju jer im babica odgađala svoj dolazak do zadnje minute pa stigla pred sam izgon Uh...ja ne znam kako bi se odlučila na prvi porod doma :/ al drugi već...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb,sestine
    Postovi
    125

    Početno

    Da bar mi imamo tu mogucnost
    Ja bi sigurno drugo rodila doma

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    18

    Početno porod kod kuce

    frendica mi je trudna i odlucila je drugu bebu roditi doma.Cvrsta je kod svoje odluke i muz bi joj bio babica,zna da to moze i ne zanimaju je ljudi koji ju pokusavaju odgovoriti.Zanima me da li znate bar nekog tko je to ucinio kod nas i da li ima kakva babica koja bi se u to upustala?

  7. #7
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    i mene bi zanimale informacije o porodu kod kuće u HR, ili možda kuća za porod koja se nalazi negdje u sloveniji (Austrija nam je malo daleko). Ima li netko iskustvo s porodom kod kuće u Istri? Kakva je procedura sa primaljom? Postoji li frka poslije za prijavljivanje djeteta?

    I još jedno pitanje, možda too much - da li postoji porod kod kuće sa primaljom u vodi (tj da se iznajmi bazen kao što se to može vani)?

  8. #8
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...4&Tekst2ID=137

    http://prirodniporod.blog.hr

    i muz bi joj bio babica,zna da to moze
    odent veli da muskarci samo smetaju pri porodu, preporučuje da se žena sama porađa.

  9. #9
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    aj što ta roda sve ima...

    hvala na linkovima, baš su super. zanima me i dalje da li netko zna nešto u vezi kuće za porod u sloveniji?

  10. #10
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    samo nemoj da te vrag nanese na ove linkove...

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=33414

    (ovo je 7. nastavak, ostale prijašnje traži sama, ako si mazohistički nastrojena )

    a ako bude sreće, možda se koja roda uskoro porodi i u kukuruzištu, pa se i tome bude pisalo dum spiro, spero.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    277

    Početno

    Citiraj patricija prvotno napisa
    Da bar mi imamo tu mogucnost
    Ja bi sigurno drugo rodila doma
    Pa nije nam zabranjeno. Valjda!?

  12. #12
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj minići prvotno napisa
    Citiraj patricija prvotno napisa
    Da bar mi imamo tu mogucnost
    Ja bi sigurno drugo rodila doma
    Pa nije nam zabranjeno. Valjda!?
    nije. samo, ako se ne varam, babicama iz hr nije dozvoljeno biti pri porodu kod kuće. no nitko vas ne može spriječiti u neasistiranom porodu doma. znači nema nikog, osim vas, i eventualno muža. al ni on nije obavezan. super-truper!

  13. #13
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    postoji mogućnost i da se naruči babica iz Austrije za porod kod kuće.

  14. #14
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    čula sam za opciju iz austrije, no to mi se čini nama malo daleko (barem za mene u Istri). Kakvo je stanje kod naših susjeda u SL?

    nisam ni trudna nego tek u fazi 'razmišljanja o drugom djetetu' a polazak u rodilište, sad kad sam vidjela kako je i kužim puno više nego sam prvi put, ne želim u opće koračiti tamo, a kamoli sa trudovima.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    A što ako se rađa doma pa nešto pođe po krivu? I kako bi muž i žena, dvije nemedicinki obrazovane osobe npr. prepoznale npr. fetalnu asfiksiju? Ili što s onih x situacija koje zahtijevaju hitni carski?
    A što je s nelijepim nuspojavama pojava (krvarenje po krevetu, sterilizacija instrumenata i sl.)?
    A što je s pregledom djeteta koje rade pedijatri u prvim minutama bebina života?
    Ovo su samo neka od pitanja koja mi padaju na pamet kad je riječ o porodu doma

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    kad je moja mama cula da cu roditi doma, prvo sto je rekla bilo je: Svasta ti pada napamet. Kako to mislis izvesti, znas i sama kako porod izgleda?! E, moja draga mama se jako iznenadila kad je cula da to uopce ne izgleda tako kako su nam servirali da treba izgledati.
    Prvi veliki sok joj je bio da nisam lezala. :shock: Rodila sam stojeci na nogama, blago savijenih koljena. Nakon toga su me babica i muz dopratili do kauca na kojem su bile postavljene tri-cetiri babylove podloge za presvlacenje. Po tome je iscurila krv, na to je izasla i posteljica. (nakon sto sve zavrsi, kad te babica malo sredi, pokupis sve te krvave i mokre podloge, bacis u smece i gotova stvar)
    Nikakvi instrumenti nisu potrebni pa nema ni sterilizacije istih. Ako se ne varam, babica je kod sebe imala kofercic neke sterilizirane opreme, nemam pojma kakve..Da je bilo komplikacija, babica bi pozvala hitnu i bila bih prevezena u bolnicu.
    Nakon poroda sam imala tjedan dana vremena da bebu odvedem na pregled ili da pozovem doktora sebi radi tog istog pregleda.
    Babica pregleda dijete nakon poroda i to je to.
    Kao sto vidis, nikakvih problema ti tu nema.
    Sto se tice neasistiranog poroda, tu nek se jave iskusne cure. Ja osobno sam se ipak odlucila za asistenciju. (doduse nevidljivu, babica mi je bila tu stvarno za slucaj nuzde, inace sam svo vrijeme bila sama-po vlastitoj zelji)

  17. #17
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Care Bear prvotno napisa
    A što ako se rađa doma pa nešto pođe po krivu? I kako bi muž i žena, dvije nemedicinki obrazovane osobe npr. prepoznale npr. fetalnu asfiksiju? Ili što s onih x situacija koje zahtijevaju hitni carski?
    A što je s nelijepim nuspojavama pojava (krvarenje po krevetu, sterilizacija instrumenata i sl.)?
    A što je s pregledom djeteta koje rade pedijatri u prvim minutama bebina života?
    Ovo su samo neka od pitanja koja mi padaju na pamet kad je riječ o porodu doma
    Svatko ima pravo odabrati kako zeli roditi. I preuzeti toj osobi prihvatljiv rizik. Da li je to carski, porod uz babicu u nekoj posebnoj kuci za porode, doma sama....Pa ako zena ima pravo odluciti da li ce uopce roditi, valjda ima pravo odluciti i kako ce roditi.

  18. #18
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa
    hvala na linkovima, baš su super. zanima me i dalje da li netko zna nešto u vezi kuće za porod u sloveniji?
    toga jos nema. slovenija je mrvicu naprednija od hrvatske, ali jos uvijek imamo iste probleme. ima rodiliste u postojni, ali isto ima doktore i rutinu, plus kada i epiduralna.
    za vanbolnicki porod, graz ti je ipak najblizi.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    tek sad sam ovo snimila

    radjaju doma jer je jeftinije nego rodit u bolnici, poradja vas polueducirana babica, nemaju pojma o porodu u vodi, nemaju pojma o dojenju

    susjeda nizozemka je otvorena 10 cm isla hitnom u bolnicu jer nije mogla istiskat pa je trcala na vakum

    zanimljivo je da niko ne spominje da imaju najvecu smrtnost na porodima

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Da...mozda Nizozemska i nije najsretniji primjer. Nisam ustvari sigurna prevladava li kod njih ova fora s ustedom ili je stvarno rijec o stanju svijesti.

  21. #21
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa

    zanimljivo je da niko ne spominje da imaju najvecu smrtnost na porodima
    prema nekim pokazateljima da, prema nekim drugim ne.

    recimo, u nizozemskoj je puno manje ultrazvuka i 'probira fetusa' u trudnoci, tako da se radjaju i ona djeca koja nemaju sansu da prezive ili bi zbog downovog sindroma ili neke druge bolesti u drugim zemljama bili pobaceni... to sve ulazi u statistike.

  22. #22
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    Citiraj stray_cat prvotno napisa

    zanimljivo je da niko ne spominje da imaju najvecu smrtnost na porodima
    prema nekim pokazateljima da, prema nekim drugim ne.

    recimo, u nizozemskoj je puno manje ultrazvuka i 'probira fetusa' u trudnoci, tako da se radjaju i ona djeca koja nemaju sansu da prezive ili bi zbog downovog sindroma ili neke druge bolesti u drugim zemljama bili pobaceni... to sve ulazi u statistike.
    a kod nas osiguranje sve plaća pa imamo do 9 UZV-a, svako malo testiranja ...
    koliki je naš % kiretaža a koliki njihov?

  23. #23
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    ne znam, ali sigurna sam da je razlika velika, i sto se tice kiretaza i sto se tice pobacaja iz 'medicinskih razloga'...

  24. #24
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Nisam ustvari sigurna prevladava li kod njih ova fora s ustedom ili je stvarno rijec o stanju svijesti.
    Definitivno prvo - nema tamo baš prevelike svijesti - svatko tko je malo ušao u njihov stil života, upoznao neke njihove obitelji, dakle malo dublje od turističkog doživljaja Nizozemske, mogao se uvjeriti u to.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    paci, upravo tako

    povrsni su i maksimalno needucirani koliko god je to moguce

    tu se ne radi ultrazvuk osim u samom pocetku da se dijagnosticira trudnoca, nema vaginalnih pregleda i hrpa trudnoca propadne a njihova je logika da je i bolje tako, u stilu da je bolje da se ne odrzi trudnoca koja nije ok sama po sebi

    frendica je izgubila blizanke rodjene sa 6 mjeseci jer je nikad niko nije vaginalno pregledao a bila je otvorena i prerano je poceo porod

    objasnjenje? statisticki gledano njima se ne isplati obavljati vaginalne preglede jer povecava trosak

    u nl je ok rodit ako ste maksimalno educirani i svjesno svega sto se dogadja po fazama poroda

    a jos detalj na temu porod kod kuce, babica i sve te sestre koje kao pomacu su najvise zabrinute da li ste nabavili neke nogice koje se postave pod krevet da se krevet podigne na visinu koja manje opterecuje ledja jer im je najvaznija zastita na radu

    trenutno imaju neki novi pain killer za porode, drmnu vam u venu i sami si prema potrebi pumpate sredstvo protiv bolova i svi su uvjereni kak je to super, nova (i naravno neispitana) metoda. opet ce za 20 godina generacije kojekako ostecenih na porodu biti dokaz jos jedne od gluposti nizozemskih eksperimenata u medicini

    sve skupa me sad podsjetilo na zabezeknute face svih tih zena koje su se vrtile nama po doma kad su vidile platnene pelene, nemojte nizozemsku izbacivati kao primjer neceg pozitivnog u porodiljstvu, pls

    ostatak zdravstvene zastite im je u jos vecoj banani, hrvatska je za njih usprkos siromastvu stvarno san snova od usluge, sa naglaskom na dobru educiranost lijecnika, pogotovo kad je dijagnostika u pitanju

  26. #26
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,030

    Početno

    rekla sam mami da dolazim gore k njoj rodit.....

  27. #27

    Početno

    Veliki potpis na paci i još veći na stray.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Ja zaista ne znam o kakvoj vi ustedi pri porodu u NL pisete!! Mene isto kosta porod u bolnici i porod kod kuce - naime 0,nista eura!!!

    Smrtnos beba na porodu je isto diskutabilno: jedina kategorije u kojoj je smrtnost djece veca u onosu na evropski prosjek su djeca rodjena za vrijeme dezurstva u bolnici. sve ostale kategorije djece su ispod evropskog prosjeka.

    Sto se tice raznih pregleda tokom trudnoce!! Ja nisam za cackanje - tako da mi odgovara! da hocu da mi ginekolog vodi trudnocu - sve sto treba da uradim je da ga nazovem i kazem da necu da mi trudnocu prati babice nego ginekolog. Ali to automatski - pored raznih glupih i grubih pregleda znaci i porod u bolnici!! Ne hvala. Ginekolozi su za komplikacije i to odradjuju ljudski i humano. Babice rade puuuno bolje normalne porode.

    Ne zelim idealizirati sliku NL zdravstva - jer to nije. Medjutim, raditi nepotrebne pretrage je isto daleko od idealnog. Raditi pretrage (po meni) treba iskljucivo ako postoji consequenca. Raditi pretrage - da bi 'znala' nesto (pol djeteta, koliko si otvorena ...) meni je totalna glupost. Mozda jer polazim od cinjecice da je sve normalno i uredno, dok se ne pokaze suprotnim - a vecina ljudi polazi od cinjenice da je sve NEnormalno, i treba da se utvrdi da jeste normalno.

    I kako kaze Stray: Nl zdravstvo je iskljucivo dobro za one koji mogu razmisljati glavom i znaju sto se zbiva. Smatram da je definitivno u pravu - ali ne vazi li potpuno isto za sve vidove zdravstvenog osiguranja. Ja ih iz licnog iskustva poznajem 4 - i jos nisam nasla IDEALNO. U svakom moras razmisljati glavom!!

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    I meni je upravo sinulo da mi nikad nisu radjeni vaginalni pregledi tijekom trudnoce. (osim kod prvog posjeta)
    Realno i strucno gledano, ne da se lijecnicima ne isplati raditi vaginalne preglede tijekom trudnoce nego su se vaginalni pregledi pokazali i nepotrebnima i stetnima. Vaginalnim pregledom se malo do nimalo toga moze saznati. Ceprkanjem se povecava rizik od kojekakvih infekcija. I tako dalje i tako dalje....
    Nije bas ni zahvalno iznositi ove primjere o drugim osobama jer ne daju realnu sliku, mi ne mozemo znati zasto se desilo ovo ili ono na osnovu jedne napisane recenice.

  30. #30

    Početno

    Lejla, znaš da se po ovom pitanju nikad nećemo složiti ali ajde...

    Kad sam bila trudna s Markom, babice su me pitale za koji porod sam se odlučila - u bolnici ili kod kuće. Na moj odgovor da sam se odlučila za bolnicu, začudile su se, pitale zašto i ONE SAME su mi rekle - pa kod kuće vam je jeftinije. I to je bio jedini komentar na moju odluku. Rodila sam u bolnici, u Zagrebu.

    Kad sam bila trudna s Magdalenom, htjela sam da mi trudnoću vodi ginekolog, no rečeno mi je da to nije moguće, jer, budući da nema medicinskih indikacija, niti jedan ginekolog me neće primiti. Mogu se javiti ili babicama ili huisartzu. I tako su mi cijelu trudnoću vodile babice...

    Magdalenu sam prenijela 9 dana, a da mi nije napravljena niti amnioskopija, niti UZV, a kamoli da me netko (kao ni kroz cijelu trudnoću) vaginalno pregledao. Liječnika uopće nisam vidjela, osim kad sam inzistirala na UZV-u s 37 tjedana jer sam imala osjećaj da se beba ne miče, pa su me, uz puno prigovora i okretanja očima, poslali u bolnicu.

    Bolnički porod me koštao cca 700€, plus otprilike isto toliko za prenatalnu skrb i za kraamzorg. Budući da smo imali particulier osiguranje, imali smo veliki eigen risico, koji, dakako, osiguranje (još) nije pokrivalo. Porod kod kuće bi koštao, sve zajedno, cca 300€ manje.

    Ako tebe porod ništa ne košta, znači da košta osiguravatelja. Ušteda po rodilji/osiguraniku od 300€ nije mala.



    Što se tiče opće zdravstvene skrbi u NL i RH, a imam solidnog iskustva s oboje, UVIJEK bih prednost dala hrvatskim liječnicima (i osoblju), od dijagnostike do postoperativne njege. Slažem se da odnos prema pacijentu nije uvijek idealan, nema rukovanja i "tikanja", ali je stručnost neupitna.

  31. #31

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    strucno gledano
    Zorana, ti si liječnik?



    Ne radi se o tome da se LIJEČNICIMA ne isplati raditi vaginalne preglede (pa ginekologu su u opisu posla!), nego se osiguravatelju ne isplati plaćati liječnika koji je višestruko skuplji od babice.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Prenijela si 9 dana? Mislis li time da si rodila devet dana nakon termina ili devet dana poslije isteka cetrnaestog dana od procijenjenog termina?
    Ako se ne varam, prenesena trudnoca je trudnoca od 42. tjedna pa nadalje. Sto znaci da trudnocu do napunjena 42 tjedna nema potrebe smatrati patologijom.
    Ja sam rodila Jelenu 11. dan nakon termina i nitko mi nije pravio ni uzv ni amnioskopiju, isto tako ni vaginalni pregled. Jedino ctg.
    Hocu reci, nije Nizozemska jedina zemlja koja izbjegava ovakve ili slicne intervencije i nije Nizozemska jedina zemlja ciji lijecnici ovakve intervencije smatraju nepotrebnima.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Nisam lijecnik, ali i da imam dva razreda osnovne skole bila bi u stanju prenijeti strucna misljenja koja dolaze od strane struke.

    Ja nisam tu da branim nizozemski sistem nego samo da kazem kako i u Austriji lijecnici rade po slicnim principima iako je sistem drugaciji.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Generaliziras kad kazes da je strucnost bilo cijeg sistema, tj. onih koji ga cine neupitna. Svugdje ima dobrih i losih lijecnika.
    Svatko ima svoja iskustva. Da si imala probleme radi nepotrebne intervencije, vjerovatno bi drugacije i razmisljala.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ono sto se meni ne cini fer u citavoj prici je ovo sto kazes da te lijecnik ne bi primio jer je trudnoca uredna.
    Na stranu to sto ja mislim kako je to ok, smatram da bi svakoj zeni trebalo omoguciti lijecnicki pregled ako bi to znacilo da ce zena biti mirnija i ako je to njezina zelja.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •