Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 162

Tema: Čišćenje perilice

  1. #51
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Citiraj sorciere prvotno napisa
    oće meni neko odgovorit na ovo? :? :?

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Ja ulijem 2 litre alkoholnog octa direktno u bubanj, a u dozator za prašak sodu bikarbonu, i okrenem pranje na 90 stupnjeva.
    jel to može onaj obični bijeli ocat npr. kisko? i kolko sode stavljaš? onoliko koliko i praška za pranje?
    Ja koristim bilo koji bijeli, alkoholni.
    Jedino, jedan od 5l u prozirnoj boci (a nije segestica) je bio tako los da mi je sve smrdilo uzasno.
    stavis sode koliko i praska (bar ja) i ne istovremeno s octom jer se onda dogadja kemijska reakcija u kojoj se otpusta co2 i sve se jako zapjeni i "kipi".
    a kako da onda to napravim? da u prvo "pranje" stavim ocat - a onda stavim drugo pranje sa sodom? moja mašina ne može prekidati :? ...

  2. #52

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,472

    Početno

    Sorci, ja sam jucer stavila najprije ocat u pretinac za prasak i kad se to slilo u bubanj, dodala sam sodu u isti pretinac i onda ju je voda "odvela" i to se tamo unutra smiksalo. Zapjenilo se ali nije nista eksplodiralo. Ne znam je li to ok. I naravno, zaboravila sam ocistiti masinu nakon tog pranja vrucom vodom.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    681

    Početno

    Sbuczkow, ja otkad tamni ves perem Nilom za tamni, to mi je najmirisljaviji i najmeksi ves. Ne stavljam omeksivac jer od tog tekuceg deterdzenta prekrasno mirisi i sve je meko.

  4. #54
    LeeLoo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,657

    Početno

    ...a meni su zaštopane one škulje kroz koje voda šprica u pretinac za omekšivač-pa omekšivač ne otiče i pretinac ostaje pun..pokušala malo pročačkat škulje-ali opet isto-postoji li neki drugi način odštropavanja tih škulja iliti rupica? :?

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Stavim jako malo deterdzenta, otprilike pola manje od najmanje preporucene kolicine.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,472

    Početno

    Žemske, tenks!

  7. #57
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj sbuczkow prvotno napisa
    Sorci, ja sam jucer stavila najprije ocat u pretinac za prasak i kad se to slilo u bubanj, dodala sam sodu u isti pretinac i onda ju je voda "odvela" i to se tamo unutra smiksalo. Zapjenilo se ali nije nista eksplodiralo. Ne znam je li to ok. I naravno, zaboravila sam ocistiti masinu nakon tog pranja vrucom vodom.
    ja ću onda izliti ocat u bubanj, a u posudu za prašak staviti sodu... to je jedina varijanta, jer u moju posudu ne stane toliko octa, a sve što stavim - mašina uzima sama. na staroj mašini sam mogla uliti svu vodu za pranje kroz tu posudu za prašak - a sad - njente...

    usput - išla sam očistiti tu posudu u koju stavljam prašak i omekšivač... :shock: ... ajme, čega se sve nakupilo... ali dala sam si truda pa sam ju rastavila u komade ...

  8. #58
    ivanaos avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    osijek-bilje
    Postovi
    414

    Početno

    ja sam ulila u posudu za prašak prvo 1,5 l octa te uključila mašinu na 70 bijelo te dok je voda tekla sipala sodu b (7 kutijica po 40g) te kad je završilo očistila filter.
    I čini se da je uspješno! :D A i meni se čini kao da je mašina tiša sada :/

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,472

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    ja ću onda izliti ocat u bubanj, a u posudu za prašak staviti sodu...
    Da, tako se cini najbolje.
    Citiraj sorciere prvotno napisa
    usput - išla sam očistiti tu posudu u koju stavljam prašak i omekšivač... :shock: ... ajme, čega se sve nakupilo... ali dala sam si truda pa sam ju rastavila u komade ...
    To sam i ja jednom skuzila kad sam je slucajno prejako povukla pa je ispala vani skupa sa skamenjenim praskom i sluzavim ostacima... svačega :zbljuv:

  10. #60
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Oprala makinu, ništa se spektakularno nije desilo (pod spektakularno mislim gromade kamenca). Možda sam stavila malo sirćeta i sode? :? Bubanj je veliki, za 5kg veša, a ja sam stavila kako piše, tj litar sirćeta i šolju sode bikarbone. Jel to malo?

  11. #61
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    To je skroz OK.

    Meni nakon ponovljenog postupka roba vise uopce ne smrdi, a na slican nacin sam ocistila i perilicu sudja: dozer napunila sodom, unutrasnjost malo prolila octom i upalila masinu na najvecu temp.

    Prije sam cistila onim preporucenim sredstvom u bocici koje smrdi cijeli dan nakon sto perilica opere.

  12. #62
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Evo i mene natrag.
    Meni tamni veš i dalje smrdi :/ .
    A perem veš klasično. Trenutno imam faks prašak i koristim omekšivač.
    I da, veš perem na 60. ipak su to ručnici, gaće, čarape....
    Kaj da radim? Me 8) za<<<<<z<

  13. #63
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    bio je jednom topic o smrdljivoj tamnoj robi i to na par stranica.mislim da je problem u bojama kojima su farbane te tamne stvari.
    meni su dosta smrdile beneton crvene majce.

    jedino rijesenje je susenje u susilici.sad ljeti ostali ves susim "prirodno",a tamni bas moram u susilici.i sad ne smrdi.

    a carape oduvijek perem posebno od ostalog rublja.

  14. #64
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    jeste li čitali Reader's Digest od prosinca i članak od Petre Hrupelj o tajni mirišljavog rublja?
    Piše da je na Rodi našla savijet kako očistiti perilicu :D

  15. #65
    majstor

    Početno čišćenje perilice

    Ovdje je napisano sve i svašta i hrpa gluposti i nedoumica.
    Perilicu treba najmanje 2X godišnje temeljito očistiti, a i više puta ako perete samo na nižim temperaturama: znači ne više od 40 C, perete masnu odjeću, radnu odjeću, pelene i dr. Zlatni savjet: bijelo se pere na 95 C, a nikako niže jer će jedino tako ostati bijelo i perilica nikad neće smrditi.

    No da krenemo na teeemeljito čišćenje:

    Potrebna vam je soda za pranje-to je natrijev karbonat- koji dolazi na tržište u obliku anhidrida kao prah i u obliku kristalne sode koja je natrijev karbonat dekahidrat (češća varijanta). Prodaje se u poljoprivrednim apotekama kao kristalna soda za čišćenje bačava. Kristalana soda je 3X slabija od anhidrida.
    Natrijev karbonat možete i sami napraviti. dovoljno je kupiti kilu sode bikarbone u bilo kojem većem dućanu. To košta oko 9kn.
    Nikako ne kupovati one male paketiće od 40g po 4kn jer je to čista pljačka!!!
    Sodu bikarbonu (natrijev bikarbonat) staviti u čistu tepsiju i peći u zagrijanoj pećnici na najvišoj temperaturi 1h. Neće se ništa dogoditi pećnici ni vama. Soda bikarbona otpušta po 1molekulu CO2 i H2O zagrijavanjem i prelazi u lužnatiji natrij karbonat. Da to je ona soda za pranje koju su koristile naše bake za sve namjene. Ima je za kupiti u prodavaonicama bazenske opreme, jako je jeftina.
    Pogledajti američke stranice o sodi (washing soda) i o sodi bikarboni (baking soda)

    Postupak pranja mašine: BEZ VEŠA!

    1. Otopiti kilogram kristalne sode ili 300 - 400g čiste sode u prahu u kipućoj vodi. (NE u aluminijskom posuđu jer će pocrniti ko u perilici posuđa)

    2. Otvoriti vrata od mašine i usuti u bubanj 3-4 litre vode

    3. Na to sipati u bubanj otopljenu sodu, zatvoriti vrata.

    4. Uključiti program za bijelo 95, (samo pranje naravno) , mašina uzima ostatak vode i pere...(da ne bi brzo ispumpala ovo što smo stavili nikako ne na pretpranje), ukljućiti i tipku inteziv ako je ima i uključiti tipku wasser plus ako je ima. Znači peremo na 95 C praznu mašinu. Što duži program tim bolje.

    5. Program ide do kraja, zaključno sa svim ispiranjima i centifugiranjima

    6. Program je gotov: otvoriti filter i očistiti ga

    Tokom pranja može se umjereno pjeniti u bubnju: to je nataloženi deterđent iz perilice kojeg soda čisti jer se soda ne pjeni. Soda izvrsno otapa u vrućoj vodi nataloženu masnoću, omekšivaće i ostale naslage u mašini.

    7. Postupak ponoviti ali ovaj put s običnim alkoholnim octom.

    Ocat možete sipati u dozirnu posudu dok se mašina puni vodom ili dok je već napunjena. Znači opet program na 95C (samo pranje) i sipati litru octa. LITRU !

    Onaj savjet koji je napisala neka tu da treba sipati ocat i sodu bikarbonu, pa onda staviti još mašinu na centrifugu me je stvarno nasmijao. To je za američke mašine koje su da prostite čisto sranje ( uglavnom nemaju grijač, peru agitiranjem, slabo cijede, očajno peru, treba stavljati klora da bi bilo bijelo), uglavnom veliko sranje.

    Naravno, mora se prati i dozirna posuda, izvucite ju kompletno van i operite s octom, dobro isprati.

    Unutrašnjost posude je malo teže očistiti, a zna biti i crno od plijesni ako nikad niste čistile. Uzmite praznu špricalicu, stavite unutra pol varikine i pol vode, promućkati i s tim dobro pošpricati unutrašnjost, uzeti staru četkicu za zube i na posao Ovo sve može i s Domestosom koji je ako niste znale običan natrijev hipoklorit kojeg vi plaćate razblaženog oko 12kn. Pa si mislite... Poslije pošpricati s čistom vodom i uključiti na perilici zadnje ispiranje na prazno.

    DA, posuda za deterđent zna jako smrditi i biti puna praška, omekšivaća i crna ako se ne brinete o njoj!

    Čišćenje rupa za vodu u dozirnoj posudi-uzmite čačkalicu i ako možete doći do rupica kroz koje utječe voda bacit se na posao.
    Na dovodnoj slavini treba povremeno očistiti mrežicu, a i na strani mašine isto-to je onaj dio gdje crijevo ulazi u mašinu.

    Naravno-redovno čištiti filter.

    NE UPOTREBLJAVATI CALGON. To je komercijalna prijevara kupaca.

    Bacate novce na čisto sranje. Deterđenti u prašku sadržavaju dovoljno omekšivaća vode. Nijedan serviser nije vidio mašinu u onakvom stanju ko ona iz reklame-vjerujte. Uostalom jeste li vi vidjeli kad onako zmazanu perilicu posuđa ko iz reklame ili šparet. To normalnom upotrebom jednostavno nije moguće. Nemojte dopustiti da vam ispiru mozak.

    Još jednom: perilica mora raditi i na 95C To je uvjet da nikad ne smrdi.

    Nikako nemojte koristiti samo tekuće deterđente, oni nemaju dovoljno omekšivaća vode, niti peru dobro.

    Najbolji prašak koji možete naći u RH je DASH

    Savjet:
    koristiti samo pola propisane količine i dodati žlicu natrijevog karbonata (soda) SOdu ne koristiti na vuni niti otapati za čišćenje perilice u aluminijskoj posudi.

    Ovo sranje koje se prodaje iz uvoza se radi za istočno tržište sa smanjenim udjelom aktivnih tvari. Dobre su i one denk-mit teblete u DM-u za pranje bijelog veša. Domaći deteđenti su ili sranje ili čisto OK.
    Rubel univerzal za bijelo , FAKS itd.

    Kod svakog pranja osim pranja vune poželjno je dodati prašku žlicu sode bikarbone. Sigurno ste primjetili da vam roba jednostavno nekako smrdi poslije pranja nekim prašcima za šareno. Soda bikarbona rješava taj problem! Možete dodati i 2 žlice bez problema. Soda bikarbona se može upotrijebiti i umjesto omekšivača, kao i ocat...o tome drugom prilikom....

    Nema potrebe koristiti omekšivać: napravite ga sami....o tome u 2. postu

    **** Nemoguć problem...mašina smrdi za poludit ili jednostavno ste došli u unajmljen stan pa želite sterilizirati mašinu )

    Postupak: napraviti sve opisano gore i da ne ponavljate postupak, kupiti
    IZOSAN-G u apoteci. To je klor za dezinfekciju. NEmojte odmah primjeniti klor nakon postupka s octom i sodom nego nakon 2 pranja veša recimo.
    Mašina na prazno, program 95 bijelo, u dozirnu posudu dok voda ide staviti 1 žlicu klora i program pustiti da sam završi.

    Toliko za sad....

  16. #66

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    To, majstore!

    Samo smanji malo te (grube riječi)

  17. #67

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    majstore

  18. #68

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    Svaka čast na iscrpnim informacijama

  19. #69
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Svaka cast majstore na trudu!

  20. #70
    aurora8 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    središnja Hr
    Postovi
    137

    Početno

    svaka čast

  21. #71
    majstor

    Početno perilica 2.dio

    2.dio


    Nakon što smo temeljito očistili perilicu iznutra potrebno je zaštiti i gumu
    na vratima. U tu svrhu dovoljno je 4X godišnje namazati gumu s glicerinom ili talkom.

    Tako će duže trajati, neće raspucavati, a isto tako je potrebno posušiti vodu u onom naboru od gume kod vrata nakon pranja. Vrata od
    mašine treba držati lagano pritvorena, a ne skroz zatvorena kad se ne pere.

    U zadnje vrijeme sve je veći trend pranja na 60, no nemojte se previše
    pouzdati u pranje bijelog i postojanih boja na 60 C. Sve pamučno
    , laneno, kao i ručnike, donji veš, posteljinu, krpe perite na 95.

    Mašina će vam biti zahvalna i tek pri toj temparaturi će optimalno djelovati perborati, zeoliti, i bjelila na osnovi kisika, a ujedno će se uništiti skoro svi mikro organizmi.

    Većina ne zna da perilica u biti zagrijava vodu do 89 C i to nije
    nikakvo kuhanje niti iskuhavanje kako se kolokvijalno zove.

    Kao što je već ranije napisano, tekući deterđent nije dobar za stalnu
    upotrebu. Zagrebačka voda je vrlo tvrda, oko 22 njemačka stupnja i u tu svrhu poželjno je prašku dodati 1-2 žlice sode bikarbone koja omekšava
    vodu i ujedno uklanja neugodne mirise.

    Omekšivać ne treba kupovati. Alergičari i osobe osjetljive kože trebaju
    sami napraviti omekšivać:
    2 dijela sode bikarbone
    7 dijelova alkoholnog octa
    7 dijleova vode


    Sodu bikarbonu pomiješati s 1 dijelom vode, dodati ocat...ovo treba
    raditi u sudoperu u plastičnoj posudi jer nastaje jako pjenušanje pri
    reakciji octa i sode bikarbone, dodati ostalu količinu vode, dobro promiješati da bi sav CO2 izišao i nasuti u praznu plastičnu bocu, dodati
    nekoliko kapi eteričnog ulja od naranče ili lavande ili po izboru...
    Upotijebiti kao normalan omekšivač u količini od 1dcl. Ovaj omekšivać
    neće turbo soft omekšati rublje, no bit ćete zadovoljni, posebno alergičari.

    Može se kao omekšivać koristiti i sami ocat, na vlažnom rublju osjetiti će se miris octa malo, no kad se osuši octu ni traga. Ocat osim što omekšava vodu ima svojstvo da neutralizira ostatke sredstva za pranje u posljednjoj vodi za ispiranje, tako da je veš odmah i bolje ispran-ne nadražuje.

    Miris znoja nakon pranja, posebno na muškim majicama otklanja se dodatkom sode bikarbone prašku za pranje.


    Nove perilice:


    Perilice novijih generacija troše zamjetno manje vode i struje, efikasne
    su, ali pate od boljke slabog pranja i ispiranja. Ne može se 6 kg veša
    dobro oprati i isprati s 47 litara vode pri preporučenoj količini praška.
    U to sam se sam uvjerio pokusima na novoj i staroj mašini, mjerenjem bistrine vode, a i u razgovoru pri popravcima. Nove mašine centrifugiraju odmah poslije pranja da bi smanjile potrošnju vode za ispiranje i to pri 1000 okretaja, no to nije dovoljno pri maloj razini vode u bubnju da bi se ispralo dobro.
    Preporuka je onaj gumb za povišeni nivo vode i gumb za dodatno ispiranje stalno koristiti, posebno pri normalnom opterećenju mašine.

    Osjetljive osobe moraju ponoviti posljednje ispiranje i dodati onaj omekšivać kućne izrade.

    Prljaviji veš i mrlje :

    koristiti namakanje od 2 sata…na elektronskima-boljim-može se
    isprogramirati trajanje namakanja i količina vode, kao i intezitet reverziranja bubnja, stisnite inteziv tipku ako je ima, tretirajte mrlje prije pranja, pogledajte upute za perilicu.


    Koju perilicu kupiti?

    Sve ovisi koliko često ju upotrebljavate, koliko imate novaca itd.

    Ne kupujte no name modele po cijeni od 1200 kn.
    Ako zaista želite imati kvalitetnu perilicu dugog vijeka korištenja kupite
    Miele.

    Miele je stvarno broj 1 ...i servis je skup, ali se ne kvari baš
    Svi ostali su daleko iza….ništa, ništa, pa tek onda dolazi AEG, Bosch…..

    Istina Miele je skup, nema nista ispod 7.500 kn. Svake godine prodaje se neki model na akciji. To je obično lanjski model, ali ko da je to bitno. Ne isplati se davati 12.000kn za najnovije modele…to je već perverzno…bolje otići na putovanje

  22. #72
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    majstore, svaka ti čast na iscrpnosti! :D

  23. #73

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    Baš su korisne ove informacije, odmah ću ih kopirati i čuvati :D

    Znači iza Miele-a, prvi sljedeći naj proizvođač je AEG, pa zatim BOSCH ?

    Sa svojom Zanussicom sam jako zadovoljna, nikakve prevelike elektrolike na njoj, u 9 godina jednom promijenili grijač, i sada mi je pukao dio na programatoru za pokretanje i nikako otići po njega na slavonsku uvijek mi van ruke :/
    Imam na njoj 500 i 800 okretaja centrifuge i mislim da ni sljedeću neću uzimati s više.
    Samo ću povećati kilažu na 6 ili 7,5

    Vidi se da se spremam u nabavu nove

  24. #74

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

  25. #75
    majstor

    Početno kvar

    Ne mogu tamo odgovarati, nisam registriran

    Ne radi motor pranja ni centrifuga? Radi pumpa, radi programator

    Ispitati kondenzator-pregorio
    Ispitati motor
    ispitati RSO filter

    Mašina curi-ne smije curiti, staviti novine ispod i okvirno otkriti iz kojeg dijela curi, može biti iz bubnja, donje gume, pumpe, gume na vrastima, ili od gore kod dovoda vode u bubanj itd.

    Provjera rada pumpe-staviti crijevo u kadu ili neku posudu i gledati kojom brzinom izbacuje vodu, prije toga očistiti filter, očistiti nakon tog zidni sifon ako ga ima.

    Kvar ne radi pumpa ni motor: pregorio motor pumpe-prvo ispitati

    Bubanje se teško okreće: sve drugo radi normalno, upao komad odjeće-čarapa, zavoj, žica od grudnjaka itd., probajte sami izvaditi ako ide
    ili ne radi dodro kondenzator-teško se okreće kad pere.

    Za čarapu sam jednom imao slučaj da sam samo napunio mašinu vodom i još dolio dosta vode-čarapa je samo isplivala.
    Ako je prorez od gume do rotirajučeg djela toliki da možete staviti cijeli prst-oprezno s čarapama i sitnim stvarima

  26. #76

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    To, MAJSTORE!!


    Ovak i "moj" majstor objasni sve, pa si nešto mislim


  27. #77
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    ovo je prvi majstor koji mi djeluje samouvjereno u onom o čemu priča
    isto ovo su mi telefonski rekli i ostali - motor ili kondenzator
    s obzirom na 9 godina neprestanog rada , i na troje prljavaca, ja sam odlučila uzeti novu mašinu

  28. #78
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    e majstore svaka ti dala :D

    imam i ja pitanje za tebe:
    candy mašina, upravo popravljena jer nije bubanj vrtio, a programator se normalno okrećao.

    kad perem šareno rublje i kad mašina primi prvu vodu je li normalno da stoji ko ukopana dobrih 15-20 minuta. niti tiče niti miče? meni je to sumnjivo.
    moj majstor kaže: sve je to ok, tako je ona programirana, tad zagrijava vodu.....pa tako 15 minuta i tek onda počne vrtit.

    kod pranja bijele robe tog čekanja i zagrijavanja nema. čim primi vodu počne odma vrtit.

    inače, ja uvik (bez iznimke jer mi je takva navika) tamnu robu perem na 60, a bijelu na 95 s predpranjem (tako mi sama ruka namišta programator )

  29. #79
    majstor

    Početno candy

    To je normalno za neke perilice, posebno starije i one jako stare.

    Voda se zagrijava po sistemu termo stop na nekim dijelovima programa.
    U strujnom krugu su tad samo grijač i termostat, programator je izbačen, zato se ima dojam kao da je mašina crkla. Kad zagrije do 29 C, bimetalni termostat se preklopi i pusti struju u programator, dalje se vremenski zagrijava voda.

    Modeli s mehaničkim programatorom koji nemaju kontinuiranu regulaciju temperature-znači termostat gdje namjestite temperaturu nego ju birate putem programatora i gumbi ,većinom imaju blokirni relej koji ne dopušta programatoru micanje dok se ne postigne putem termostata određena temparatura. Tu može nastati problem kad taj relej crkne:

    -ne zagrijava dovoljno jer programator ode dalje
    -kuha, voda ključa jer se programator ne može maknuti, neki modeli imaju dodatni termostat za zaštitu te vrste, pa isključe grijač.

    Takve perilice nikako ne ostavljati bez kontrole.
    Možete jedino biti mirni s boljim elektronskim koje imaju dodatne zaštite, pa same isključuju vodu, ispumpavaju po potrebi, i signaliziraju kvar.

    Najpametnije je nijedan uređaj, posebno NE perilicu ostaviti bez ikakve kontrole.

    Modeli s termostatom na kojem vi namjestite temperaturu nemaju tih problema, naravno i taj temostat se može pokvariti, ali to je jako rijetko.

    Nove s elektoronskom regulacijom nemaju problema te vrste.

    Stare Candy i Gorenje su bile jako izdržljive mašine, neki još uvijek koriste perilice stare više od 30 godina što se od novih Candy ne može očekivati. U ZG-u još ima ljudi koji koriste stare PS gorenje mašine proizvedene početkom 70-tih ili malo ranije. Nepoderive su, emajlirane, samo poneka guma promijenjena i sitno. Današnje gorenje se mogu sakriti.

    Pri kupnji nove perilice obratiti pažnju na kadu-od čega je napravljena, najbolji je inox. Neće ni ostali novi materijali procuriti, samo problem je kad se ide prčkati radi servisa (mijenjati ležajeve), posebno carboran, nikad to više nije isto ko iz tvornice.

    Dovoljno je kucnuti po limu perilice u dućanu i odmah ćete vidjeti-čuti razliku
    između Miele, Candy, Bosch i dr.. Neke nove Candy imaju vjerovali ili ne šperploču kao gornji pokrov, ne vidi se na prvi pogled jer izgleda ko metal dok se ne kucne ili vidi doma
    Osim Miele, možda AEG, Siemens, Bosch (pokvario se je u zadnje vrijeme) sve je ostalo relativno...možete imati sreću i model vas posluži i 15 godina, ali to nitko ne garantira.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Mi imamo AEG perilicu i jako smo zadovoljni. Nego, majstore, malo mi je cudan ovaj savjet o pranju na 95 stupnjeva. Mogu shvatiti da je to ok za masinu. I sama jednom u pola godine nesto otkuham cisto da se masina ocisti. Ali, u zadnje vrijeme se stalno trubi o ekoloskoj osvijestenosti i nepotrebnosti otkuhavanja robe.....Sta cemo s tim?

  31. #81
    majstor

    Početno

    Ako se često pere, perilica mora najmanje jednom mjesečno raditi i na programu 95. Proizvođaći deterđenta stalno govore da ne treba prati na visokoj temperaturi da bi rublje bilo čisto.

    Ali to ima više zamki:
    Perilice koje nemaju kontinuiranu regulaciju temperature, nego ju namještate putem gumbi i programatora ne mogu na 60 dobro oprati bijeli veš jer taj program kraće traje, posebno onaj na 40 ako ne koristite pretpranje.

    Elektronske perilice imaju dugačke programe, ali uzimaju malo vode pa se bijeli veš ne opere kvalitetno..povećati razinu vode. Novi modeli ne troše puno više struje za zagrijavanje na 90

    Komponente iz praška stvarno bolje djeluju na 90 za bijelo nego na 60

    Grinje iz posteljine neće crknuti na 60, kao ni većina mikro organizama.

    Mnogi deterđenti imaju enzime koji najbolje djeluju na 40
    Znači perilica bi morala oko 30 min. prati na 40, a onda dalje zagrijati vodu.
    Bolji modeli to rade i tek tad takav deterđent dolazi do izražaja.

    Ne ekološki može biti samo malo veća potrošnja struje. U ukupnoj potrošnji, normalnom upotrebom to je nezamjetno jer daleko više struje proguta električni bojler npr. , višesatna rasvjeta normalnim žaruljama, kuhanje na struju itd. Perilica se može uključiti i navečer ako imate dvotarifno brojilo.

    Kao što rekoh, nemojte upotrebljavati samo tekuće detrđente jer bi se moglo dogoditi da vam perilica počne ostavljati crne mrlje na odjeći, a kamenca će se sigurno nakupiti skoro pa ko u onoj reklami

    Reklame:

    Svašta će oni nasnimiti samo da bi djelovali na potrošnju baš njihovog proizvoda. Calgon perilica je valjda radila bez ikakvog praška pol godine u tvrdoj vodi samo da bi oni mogli pokazati onako puno kamenca.

    Calgonit sredstvo za čišćenje perilice posuđa možete zaobići u širokom luku. Mora da su poljevali mast i ulje po suđu i suđerici, pa prali bez deterđenta puno puta da bi dobili onako prljavu perilicu.

    A tek ono za Calgonit tablete

    Koja to perilica suđa s bilo kojim deterđentom, dodacima i normalnim programom ostavlja onakve mat čaše i rezance na posudi i zmazane tanjure? Stvarno misle da su ljudi glupi.

    Suđerica ima svoje tajne, a o tome uskoro u postu o suđericama.

    Pa onaj šparet, ma moš si isliti kako će ga ikoje sredstvo očistiti jednim potezom ....

    Oni doslovno misle da su ljudi idioti...WC školjka se magično čisti jednim ispiranjem, samo poštrcate i blista ....ma što ne kažu....
    Onako prlajvu školjku može se očistiti samo solnom kiselinom što je i najjeftinije


    Omekšavanje vode:

    To sam već napisao za Calgon...nemojte nasjedati na takve fore.
    Deterđenti u prašku u svom sastavu imaju natrijevog karbonata koji izvrsno mekša vodu. Natrijev karbonat iliti anhidrid karbonat ili kalcinirana soda ili soda za pranje ili kako ju već sve ne zovu ima višestruku primjenu u industriji i velika je šteta da ju kod nas više ne prodaju po dućanima kao običnu sodu za pranje, čega vani ima. No nije problem napraviti i domognuti se te bazne kemijske tvari.

    Voda se može omekšati znači dodatkom bijelom i postojanih boja sode,
    a može se za ostali veš osim vune pomiješati deterđent ( i tekući posebno) sa soda bikarbonom. Pravilnim doziranjem praškastog deterđenta nema problema s kamencom u perilici.

    Boje se osvježavaju dodatkom octa zadnjoj vodi umjesto omekšivaća.
    Ocat ujedno i omekšava i može na vunu.

  32. #82

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Dajte se molim vas registrirajte na forum, čas posla i evo nama novog ljubimca na forumu

    a na 4 kuta vašeg doma bi bili glavna zvijezda

  33. #83
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    majstore

  34. #84
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Super, svaka cast majstore!

    Suđerica ima svoje tajne, a o tome uskoro u postu o suđericama.
    Napeto cekamo.

  35. #85
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Majstore, moja Gorenjka pod normalno kaplje, jer ima ingeniozno naljepljen komad spuzvice tamo gdje voda iz ladice ide u bubanj. Taj bi komad spuzvice valjda trebao pokupiti visak vodice koja sprica. Moram priznati da se tako nesto inzenjerski pregenijalno i nenad.ebivo rijetko kad vidja.

  36. #86
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Moram priznati da se tako nesto inzenjerski pregenijalno i nenad.ebivo rijetko kad vidja.

  37. #87
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj klmama prvotno napisa
    Citiraj marta prvotno napisa
    Moram priznati da se tako nesto inzenjerski pregenijalno i nenad.ebivo rijetko kad vidja.


    da te utješim i gorenjka moje majčice od prvog dana pušta vodu. majkec je više luda od postavljanja krpi po podu pije nego upali mašinu.

    izgleda da je bolja ova moja prapotopna candyca koja se zagrijava na pedale nego njena gorenjka.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Al ga i ti svaki put docaras..

  39. #89

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    srbija
    Postovi
    586

    Početno

    samo da se poklonim majstoru!
    jedva cekam savete o sudjeticama!

  40. #90

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Al ga i ti svaki put docaras..
    koja ? marta ili lorryblue

  41. #91
    majstor

    Početno dozirna posuda

    Pogledati ovaj URL s foruma.hr
    Čovjek je zorno pokazao-slikao na što može sličiti zapuštena dozirna posuda i kako ju kompletno očistiti. Izvrsno

    www.forum.hr/showthread.php?t=204305

    Problem špricanja vode izvan dozirne posude može nastati zbog prevelikog pritiska vode, posebno kod gorenje perilica ovog tipa.

    To se rješava smanjivanjem pritiska na zidnom ventilu ili jednostavno kad uključite perilicu i ona počne uzimati vodu, zatvorite vodu-gledati u otvorenu posudu i polako otvarati vodu do zadovoljavajućeg pritiska bez špricanja vode.

    Voda zna špricati i na posudi za uzimanje omekšivaća. Ukjučiti zadnje ispiranje i gledati kako štrca voda u taj dio posude.

    Potrudite se očistiti posudu kako je prikazano na onim slikama.

    Ovakva dozirna posuda se može kupiti kod Kralja ako ju ne možete srediti ili je oštećena..., umjerena cijena

    www.rezervni-dijelovi.com

    Provjerite cijene rezervnih dijelova online

    Kralj Commerce, Zagreb, Dubrava 212

    Curenje vode: mora se pronaći uzrok curenja vode, može biti banalan...neka od guma-rebresta cijev pušta, ne sjedi-nije priljepljeno više dobro za kadu, guma od vrata, ma ima dosta tih gumenih dijelova

    ili kod elektroventila, no uvijek se može detaljnim pregledom naći uzrok curenja. Prva inspekcija je putem novina pod mašinu da bi se okvirno odredilo iz kojeg smjera kapa voda, a onda na traženje...

    Najveći kvar je ako kada curi. Tad ljudi obično razmišljaju o kupnji nove mašine. Kada se može privremeno sfiksati.

    Nemojte kupovati novu mašinu ako je kvar...tipa pregoren kondenzator, promjena gume, amortizera, termostata, crkla pumpa, pa čak i programatora ...a i ležajeva ako je kada u izvrsnom stanju.

    U praksi ima stvarno bisera:

    Perilica ne uzima vodu...dođe serviser i otvori slavinu

    Ostaje voda u bubnju, veš nikako opran ni iscijeđen...korisnik šefljom-kutlačom vadi vodu iz mašine već neko vrijeme.
    Serviser očisti filter

    Ne centrifugira...serviser stisne gumb za centrifugu

    Loše pere, korisnik pere na programu za vunu da se ne bi veš oštetio
    Upute u ruke i čitati...nema uputa..tko zna gdje su...uh to je neki put prava muka...kopiraš upute i pošalješ

    Filter čist, pumpa radi...korisnik ludi...slabo izbacuje vodu
    oštro presavinuto odvodno crijevo

    Ne grije na 90...serviser stisne gumb

    Što je najbolje to se stalno događa,a preko telefona je kvar do neba...

  42. #92

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    Dajte se molim vas registrirajte na forum, čas posla i evo nama novog ljubimca na forumu

    a na 4 kuta vašeg doma bi bili glavna zvijezda
    Potpisujem !

    Ove savjete spremam i čuvam kao suho zlato a mm ima zadatak provjeriti sve točke po uputama

  43. #93

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Mislila sam na Loryblue. Iako ni ti ni marta ne zaostajete...

  44. #94
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    majstore :D
    ajde se registriraj,pa daj broj na pp i baj baj mom starom majstoru za vesmasinu

  45. #95
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    majstore! na registraciju!

    mi smo morali kupiti perilicu koja je nestandarnih dimenzija, ona plitka 38cm, whirlpool awg 878
    i ja u njoj ne znam skinuti posudu za prasak, nikako.

    a i nismo se usrecili, vec u garantnom roku smo je popravljali :/

  46. #96
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Majstore morali smo ukinuti pristup gostima zbog velike kolicine spama koji nam je ulijetao na ovaj podforum. Ja vas najljepse molim da se registrirate na forum i da nastavite dalje dopisivanje s korisnicima

    Ako bude kakvih problema prilikom registracije, slobodno mi se javite na anchie76@gmail.com

  47. #97
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Ostaje voda u bubnju, veš nikako opran ni iscijeđen...korisnik šefljom-kutlačom vadi vodu iz mašine već neko vrijeme.
    Serviser očisti filter
    Ovo je bio i moj biser. Ali muž je skužio u čemu je stvar, sad znam i ja "popraviti" 8)

  48. #98

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Svagdje po malo
    Postovi
    32

    Početno

    Ja imam Miele vesmasini i stvarno smo prezadovoljni, samo bi htjela dodat da danasnji AEG nije sta je bio pred par godina. Ta firma je propala, kupili ih Cesi i sad iza toga stoji Elektroluks ili neka no name marka, meni je sugerirano da izbjegavam danasnje aeg proizvode. Bosch je ok.

    Inace koristim ocat umjesto omeksivaca-cuvam okolis :D

  49. #99

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    141

    Početno

    hvala na savjetima ali moram dodat.....bosch ne da ne valja nego je uz to i ruzna. imala je pet dugih,za nju,godina i sva sreca skroz se pokvarila. nova susilica,perilica elektrolux savrsena...malo novaca ,kvaliteta za pet (kupljena s izloga pod ostecena roba,nekakav rez,nebitno) a sta se tice praska ,dash u hrvatskoj nije ok. narucujem iz CH dash 2 u 1 i to je savrsenstvo.a hrvatski moze stat faks i denk-mit protiv kamenca u dm(duplo jeftiniji).....i da dodam da sam smrad na ovaj nacin rjesila...jedno pitanjce:kako ste rjesile smrad robe iz susilice??? to mi je enigma.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Majstore morali smo ukinuti pristup gostima zbog velike kolicine spama koji nam je ulijetao na ovaj podforum. Ja vas najljepse molim da se registrirate na forum i da nastavite dalje dopisivanje s korisnicima

    Ako bude kakvih problema prilikom registracije, slobodno mi se javite na anchie76@gmail.com
    eto, sad se majstor preplašio kad ga više ne puštamo u goste

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •