Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 135

Tema: dnevno spavanje-do kad?!

  1. #51
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    moj je već sa 10 mjeseci spavao jednom dnevno...

    kljucic evo ako ti pomogne - ja sam svojem ukinula ono drugo spavanje kad sam ga nosala u klokanici po sat vremena i nije htio zaspat... i to se ponovilo nekoliko dana... onda sam zakljucila da ocito nije umoran... ako ti zaspi u mei tai-u za 5 min znaci da kao i moj - treba ga stisnut da se smiri jer je nabrijan na akciju i ne moze se zaustaviti...

    evo ti nas raspored:
    - mi se dizemo ujutro oko 8 (sad po ljeti jer ide kasnije spavat navecer - oko 21 najkasnije, inace kad se vratimo u zg cemo se prebacit na zimsko "radno vrijeme" zbog vrtica, dakle dizanje izmedju 6 i 7)
    - dorucak
    - oko 11 - rucak/uzina (ovisi koliko hoce pojest, ponudim mu nesto jer ce u vrticu u to vrijeme dobit rucak pa da se navikne jest prije spavanja)
    - najkasnije u 12 - cicanje, spavanje (od sat i pol do 3 sata ovisi... najcesce ovo prvo)
    - oko 14:30 - mi rucamo pa onda on s nama jede - opet koliko hoce, u vrticu ce u to vrijeme imat uzinu
    - oko 16/16:30 - uzina
    - oko 18:30/19 - vecera
    - oko 20 - kupanje, cicanje, spavanje (zaspi najcesce oko 21)

    ja sam mu radila raspored tako da se maksimalno prilagodi za vrtic... tetama u vrticu zelim srecu jedino s tim njegovim uspavljivanjem

  2. #52
    sandra-zvrk avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Jastrebarsko
    Postovi
    887

    Početno

    Jedan savjet uvijek pali kad ne znam kako dalje: ako ne zaspi u prvih 20 minuta uspavljivanja onda odustajem i nastavljamo s dnevnim aktivnostima. Probam opet za pol sata do sat i onda obično upali. <br>Naravno držim se nekih provjerenih rituala, npr.: spremimo sve igračke na spavanj/odmor, odaberemo jednu -dvije-tri koje idu s nama u krevet i njih uspavljujemo zajedno. Obzirom da je to vikend dnevna akcija, a preko tjedna ima vrtički ritual, mi preko vikenda obično ručamo poslje spavanja pa je i to jedna tema: kad se probudiš bit će fia juhica, a sad brzo na spavanac da se buša odmori. <br>Navečer je još uvijek ritual kupanja, klopanja , čitanje knjigice ili gledanje omiljenog crtića na kompu, nekad i oboje i obično je do 20-20,30 mir. <br>tu ulazi i ritual ljubljenja po 2-3 puta, tj. ustajanje iz kreveta i brzinska pusa tati, medi, pesu... <br>To mi puno znači jer i meni treba odmor nakon radnog dana. <br>Mislim da je prepoznatljiv i predvidljiv ritual najbitniji za pripremu za spavanac. Klinci vole znati što slijedi nakon nekog uobičajenog događaja i lakše to prihvate. To mi se potvrdilo već davnih dana.<br>

  3. #53
    sandra-zvrk avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Jastrebarsko
    Postovi
    887

    Početno

    A do kad ćemo spavat popodne?! Dok ne vidim da joj nije potrebno.
    Ako je nervozna i cendrava znam da joj je previše aktivnosti i da treba odmor. Kad počne teturati i biti usporena ili nespretna vrijeme je za smanjivanje aktivnosti.
    Meni je još uvijek potreban odmor, a kamoli njoj kojoj mozak sad podražaje upija kao spužva. Mora imati vremena za analizu, a to je najbolje kad se odmori.

  4. #54
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Citiraj lukab prvotno napisa Vidi poruku
    kljucic evo ako ti pomogne - ja sam svojem ukinula ono drugo spavanje kad sam ga nosala u klokanici po sat vremena i nije htio zaspat... i to se ponovilo nekoliko dana... onda sam zakljucila da ocito nije umoran... ako ti zaspi u mei tai-u za 5 min znaci da kao i moj - treba ga stisnut da se smiri jer je nabrijan na akciju i ne moze se zaustaviti...
    Ma ni mei tai više ne pali jer bježi čim vidi da ga stavljam. Jednostavno neće spavat po danu. Kad je stvarno umoran, sam me vodi u sobu na spavanje. Tako da, službeno odustajem. I dalje ćemo se poslije ručka leći na odmaranje (kao danas, kad sam ja "spavala" a on je bacao autiće iz kindača, preskako meni preko glave itd.) pa ako zaspi. Ako ne, dajem, kao i do sada, kao sandra-zvrk, 20 minuta i nastavljamo dalje.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ja bih rekla da je najbolje pustiti ga jedanput bez spavanja, pa vidjeti što će se dogoditi. Imala sam nekoliko puta takve situacije , iako obično redovito spava, sam je sebi nametnuo određeni ritam i sam traži spavanje svaki dan u određeno doba. Evo baš smo danas bili u takvoj situaciji jer je on zadnja dva dana bio bolestan, nije mogao spavati i sve se poremetilo. Danas ga odem leći u običajeno vrijeme i počinju scene, vrištanje i plakanje. Nisam popustila jer znam što će se dogoditi iz prijašnjeg iskustva, bit će cendrav i umoran, onda će oko 17 h zaspati doslovno stojeći od umora, navečer neće moći zaspati prije 23 h i eto belaja... Plakao je doslovno dvije minute, a onda samo naslonio glavu na mene i zaspao - san mu je ipak bio potreban. Da znam otprije da može izdržati bez dnevnog spavanja, ne bih forsirala. Ovako, forsiram i u rijetkim slučajevima kad ne želi.
    Još nešto, njega definitivno razbudi igra i stimulirajuće aktivnosti prije spavanja. Oprezno s kupanjem, i to često zna mnogu djecu razbuditi. Nama najbolje odgovara ako gleda crtić ili ide u laganu šetnju prije spavanja, to ga dodatno umiri i brže zaspe.

  6. #56
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    rehab pa već duže vrijeme on malo-malo pa ne spava preko dana. Spava 1-2x tjedno. I izdrži. Evo, i danas smo odmarali. Prvo u polumraku, a onda uz crtić jer sam ja htjela pogledat Gnomeo&Julia I nije spavao. I dobro. I po noći super spava. Po 12 sati. Čisto mirno sa 1, rjeđe 2 buđenja.
    A nikad do sada nije zaspao bez sisanja (samo tati i to u MT).
    Ma, mislim da sam ja malo bila izgubljena i popustila sa nekom rutinom (i disciplinom) sad po ljeti. To nam se dogodilo i sa obrocima pa smo imali kaos sa jedenjem (nije niš jeo). Sad sam i to ustalila. Kod njega jednostavno ne funkcionira da "kaže" kad je gladan. On nikad nije gladan kad ga pitaš. I morala sam odrediti obroke - u 10, 14 i 18 (ako ustane u 8). Posjednem ga i ajmo. Jede se to i to u to i to vrijeme. I točka. I odmaramo poslije ručka. Završilo to sa spavanjem ili ne.

  7. #57
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Citiraj kljucic prvotno napisa Vidi poruku
    rehab I morala sam odrediti obroke - u 10, 14 i 18 (ako ustane u 8). Posjednem ga i ajmo. Jede se to i to u to i to vrijeme. I točka. I odmaramo poslije ručka. Završilo to sa spavanjem ili ne.

    ovo se mame ,zove disciplina, svaka čast!

  8. #58

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ma ja mislim da ti praviš problem tamo gdje ga nema Ako on super funkcionira bez spavanja, i ti se možeš odmoriti uz njega, onda super. Kod nas bi u kući nastao kaos da on ne odspava, a da ne govorim o mom odmaranju dok je on budan I za obroke isto super, ako ti vidiš da bolje funkcionira kad mu uvedeš obroke na sat, odlično. Neka djeca jednostavno bolje funkcioniraju na satnicu (moj je takav, sam traži u određeno vrijeme jesti, spavati, ići u šetnju...), a neka super funkcioniraju bez toga. Sve pet

  9. #59
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ja mislim da ti praviš problem tamo gdje ga nema
    Vjerojatno
    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Ako on super funkcionira bez spavanja, i ti se možeš odmoriti uz njega, onda super. Kod nas bi u kući nastao kaos da on ne odspava, a da ne govorim o mom odmaranju dok je on budan
    Pa dobro on funkcionira samo je mene malo zbunilo to što mu se kao ne spava, a kad ga "prisilim" u MT onda zaspi za 5 min i spava 2 sata. Pa sam se pobojala da radim nešto krivo.
    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    I za obroke isto super, ako ti vidiš da bolje funkcionira kad mu uvedeš obroke na sat, odlično. Neka djeca jednostavno bolje funkcioniraju na satnicu (moj je takav, sam traži u određeno vrijeme jesti, spavati, ići u šetnju...), a neka super funkcioniraju bez toga. Sve pet
    Da, probala sam njemu prepustit brigu o tome, ali onda nije ništa konkretno jeo. Njemu oko svega treba stega. I oko eliminacije se moram brinut ja. Ništa ne javlja sam. Jedino za gluposti zna šta hoće i zna kad hoće cicu (a to je stalno).

  10. #60

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj kljucic prvotno napisa Vidi poruku
    Da, probala sam njemu prepustit brigu o tome, ali onda nije ništa konkretno jeo. Njemu oko svega treba stega. I oko eliminacije se moram brinut ja. Ništa ne javlja sam. Jedino za gluposti zna šta hoće i zna kad hoće cicu (a to je stalno).
    Off topic
    Jel se buni dok ga hraniš, ili pojede bez problema? Jer ako ga siliš da jede to se brzo može pretvoriti u noćnu moru. Em što može povezati hranu s neugodom i još više početi odbijati, em što je hranjenje vrlo pogodno tlo za manipulaciju roditeljima, pa kad vidi koliko ti je stalo da on jede mogu krenuti ucjene (više puta sam to vidjela, znam što govorim). Ako ne postoji opravdan organski uzrok, ja ga ne bih tjerala da jede. Moj je nedavno preživio deset dana sa doslovno par zalogaja dnevno, jednostavno nije htio jesti, a ja ga nisam tjerala jer sam vidjela da mu to ne smeta. Onda je jedne večeri sam zatražio da pojede čorbu, nije mogao čekati ni da mu ugrijem, sve je smazao I opet počeo normalno jesti. Pobrini se da sjedi s vama za stolom dok jedete, stavi suho i svježe voće, orašaste plodove i sjemenke na dostupno i vidno mjesto da se uvijek može poslužiti i ne brini, kad bude gladan jest će.
    Zanemari sve napisano ako se ne buni tijekom jela, ima i djece koju treba podsjetiti da su gladni

  11. #61
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Da, njega baš treba podsjetit jer za ništa nema vremena. Ni za jelo, ni za spavanje, ni za pišanje, ni za kupanje, ni za..... I onda ja moram presječ (je li to uopće riječ?) inače se natežemo. Pitam lijepo "David, idemo se kupati/jesti/spavati/votevr?" ne bi li pustila djetetu da samo izrazi potrebu ili želju (da ga slučajno ne bi silila na nešto) pa to ponovim 5 puta sa zamjetnim crescendom i pritom mu se kod zadnjeg fortea unesem u facu da me uopće registrira). Ako kaže "ne" (a sad je na skoro svako pitanje taj odgovor), malo ga nagovaram i pokušam obrlatit. Ako ni to ne ide, uzmem ga na ruke, zabavim i posjednem u kadu/hranilicu/votevr.
    I ne buni se on za vrijeme jela, pojede. Brljavio je kad bi mu povjerovala svako njegovo "ne" (nisam gladan) pa je cijeli dan nešto grickao, a konkretnog obroka nigdje (tu je i baka kumovala sa vanobročnim grickanjem, ali i to smo riješili). I nisam ne ja baš previše uzrujavala oko tog nejela. Nacica se on i više nego dovoljno. Tak da nema mjesta manipulaciji. Samo što smo sada "točno" definirali vrijeme. Doručak/ručak/večera i ajmo svi za stol (tu sam morala disciplinirat i MM da jede s nama, tj. da jedemo svi zajedno, jer i njega treba podsjećat da je gladan i tutnut mu tanjur ispred face inače ništa ne jede po cijeli dan). Stavim pred njega pa hoće-hoće, neće-neće. I u pravilu pojede.

  12. #62
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Moji stariji (curica će skoro 5g deckic 3,5g) spavaju popodne, obavezno...
    Mogu na prste na nabrojati kolko put nisu spavali popodne....
    U vrticu spavaju po dva sata, nekad dva i pol...
    Doma spavaju po tri sata....

    Mali, sad će 10 mj još spava triput dnevno, dopodne sat i pol. Poslije ručka cca dva sata... I još kasno popodne oko sat vremena...
    Posljednje uređivanje od Cheerilee : 16.08.2011. at 22:44

  13. #63
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Moja 2.5 godisnjakinja u vrticu i kod bake spava bez problema oko 12:30, 13h, ali kad je sa mnom doma to je totalni uzas. Ovih dana se probudi oko 8, pa dorucak, plaza oko 10-12, rucak i onda oko 13:30 pocinje show s uspavljivanjem koji traje bar sat vremena a ako ne uspijem da zaspi prije 15 onda odustanem pa taj dan preskoci spavanje. Ako zaspi spava 2-3 sata tako da mislim da joj ipak treba taj san, a ako ne spava svejedno ne ide spavati prije 22.Navecer pocnem s uspavljivanjem oko 22:30 i ako traje manje od pola sata slavim. Najgore od svega je da zaspi za minutu onaj trend kad se pomiri sa spavanjem i umiri ali do tada je cirkus sa igranjem, plakanjem, izazivanjem, pijenjem vode, odlascima na tutu, mojim naizmjenicnim prijetnjama, molbama, ucjenama, pricama, mitom, pravljenjem da spavam itd...Nakon rucka prva recenica je da nece spavati, a nakon spavanja tvrdi da nije spavala. Navecer objasnjava da je taj dan vec spavala i da ce sutra tek ici spavati. Mislila sam da ce se nakon par dana inzistiranja na popodnevnom spavanju pomiriti i poceti spavati bez problema kao u vrticu/baki ali nista od toga, i dalje se bori svom snagom protiv spavanja, i popodne i navecer.Jedva cekam da opet krene u vrtic pa da uspavljujem samo navecer.

  14. #64
    Inda_os avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    598

    Početno

    Citiraj Cheerilee prvotno napisa Vidi poruku
    Moji stariji (curica će skoro 5g deckic 3,5g) spavaju popodne, obavezno...
    Mogu na prste na nabrojati kolko put nisu spavali popodne....
    U vrticu spavaju po dva sata, nekad dva i pol...
    Doma spavaju po tri sata....

    Mali, sad će 10 mj još spava triput dnevno, dopodne sat i pol. Poslije ručka cca dva sata... I još kasno popodne oko sat vremena...
    A lako je tako

  15. #65
    Bebinja avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Malo Misto
    Postovi
    642

    Početno

    Moja cura(3 god) obavezno spava popodne,2-3 sata...Rijetko kada ne spava.

  16. #66
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Citiraj Inda_os prvotno napisa Vidi poruku
    A lako je tako

    Kako!?

  17. #67
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    moja cura 3,5 g ne spava popodne od 2. rođendana, a ni mali (9 mjeseci) nije neki spavač... budi se u 7, prespava oko 11 možda pola sata i oko 3 pola sata-sat
    čak ponekad preskoči jutarnje spavanje pa spava samo 1 u danu...koma

  18. #68
    Kupusic avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    102

    Početno

    ja sam u slučaju svog djeteta definitivno za forsiranje dnevnog spavanja. ponekad ni ona (ima 19 mjeseci) ne želi ići popodne spavati (a u posljednje vrijeme i navečer) jer je sve taaaako jaaaako zanimljivooooo.... Al ja se nedam i znam da je za njeno dobro da zaspi navečer na vrijeme (najkasnije do 10) i popodne i stavim je u Ergo baby nosiljku i nosamo je ma koliko se ona bacakala i negodovala, a vrlo brzo se noseći umiri.
    Jer znam, o, da znam, kako bude u totalnoj komi, razdražljiva, nervozna i nesretna ako propusti redovno dnevno spavanje i kako noć ne prospava kvalitetno ako ne legne na vrijeme pa sutradan cijeli dan baulja, pada, bude plačljiva, nezadovoljna.
    Posljednje uređivanje od Kupusic : 18.08.2011. at 10:06

  19. #69
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Citiraj Kupusic prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam u slučaju svog djeteta definitivno za forsiranje dnevnog spavanja. ponekad ni ona (ima 19 mjeseci) ne želi ići popodne spavati (a u posljednje vrijeme i navečer) jer je sve taaaako jaaaako zanimljivooooo.... :


    Isto takoi kod mene.....
    Curica se počela buniti u zadnje vrijeme ( od kad je u vrticu ljetno dezurstvo pa je u grupi sa starijim djecom, koja ne spavaju... Ona sama za sebe veli: " ja sam nespavac") i zna ponekad reci da nebu spavala ali vidim da je umorna, treba joj sna..... Dečko sam traži spavanje... Ako ga ne stavom oko 12, u jedan vec jako umoran..... S time da kad su bili manji i nisu ponekad odmah gas ali, ja bih pokušala za pola sata/15min, i tako su jednostavno stekli naviku.....

  20. #70
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    Ja se trudim da mi djeca u danu imaju neki ritam, neku prepoznatljivu rutinu kada se radi o spavanju i o hranjenju.
    Mladji sin mi ide spavati u 20.30, a stariji u 21 i oboje sam ih tako stavljala od cca mjesec dana. Oboje spavaju do 6.30 - 7.00.
    Mladji ima 7 mj i spava 3 -4 puta dnevno u kolicima ili kreveticu, a stariji ima 22 mj i spava jednom dnevno od 13.00 - 15.00 u kreveticu.
    Mislim da su jako bitne pripremne radnje za spavanje koje uvijek moraju biti jednake. ja svom starijem sinu dam bocu mlijeka, polegnem prije ga u krevetic, prigusim svjetlo i upalim uspavanku. Dok pije mlijeko je miran i vec uz uspavanku tone u san. (ja u tisini sjedim kraj njegovog krevetica) Kada popije mlijeko dam mu dudu, on se okrene na bok i zaspe. I takav nam je ritual svaki dan za popodnevno spavanje.
    Navecer je jednako s tim da prije spavanja peremo zube.
    Za sada nemamo problema. Ne znam kako cu prepoznati kada mu nece biti potreban popodnevni san? Pretpostavljam da kada i bez tih dva sata sna uspije izdrzati cijeli dan bez cendranja radi pospanosti.
    Nadam se da ce cim duze zadrzati tu naviku popodnevnog spavanja.

  21. #71
    crow avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    55

    Početno

    moji blizanci, curica i decko (2god 4 mjeseca) spavaju 1-3 sata. ona sama nakon rucka ode do kreveta i trazi da je ususkam, zaspe do 10 min. kod decka je spavanje vec borba...njega moram hvatati po stanu da ide spavati, po krevetu se stalno vrti i vice -dizati, a ne moze izdrzati bez spavanja. cak smo imali fazu da nekih mjesec dana uopce nije spavao popodne, i pomislila sam gotovo sa spavanjem.tada je bilo stvarno neizdrzljivo sa njim... nedavno je opet poceo, valjda je i on uvidio da ne moze bez spavanja :D

  22. #72
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Sin, 4 god. i dalje spava popodne osim ako ustanemo kasnije tj. ako neide u vrtic. Spava oko 2 sata.
    Inace, jucer je otisao kod prijatelja, susjeda preko puta i tamo zaspao a danas je zaspao kod moje bake, samo se izuo, legao, pokrio, zaspao i spavao je 3 sata.
    Znaci popodnevni odmor mu je jos uvijek nuzan. Al mu nije nuzno da spava u vlastitoj kuci

  23. #73
    sonči avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    406

    Početno

    Moja cura 2g. spava od 12 sati popodne pa do 14 h , 14.30h. (kad je doma)
    kad je u vrtiću onda spava po sat vremena i to joj je malo jer je cendrasta

  24. #74
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    a ja dosla pitati da li je prerano da mom 16.mj. bebanu izbacim drugo devno spavanje jer pocinju kratki dani...on spava od~ 11-12.30 i kasnije ~ 16-17.30 , budi se oko 7, lijeze oko 21. a sad vidim ima i nespavaca preko dana...

  25. #75
    Tomy avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    181

    Početno

    Ima, ima, moj malac od 2. godine nikako nije htio spavati popodne, ma nije bilo šanse da ga se stavi na spavanac, više sam se ja izmorila s tim uspavljivanjem nego je bilo koristi od istoga, taj je jednostavno uvijek bio pun energije...joj, kad se sjetim toga ...on nikad nije bio umoran, (moš' mislit)

  26. #76
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Citiraj a72 prvotno napisa Vidi poruku
    a ja dosla pitati da li je prerano da mom 16.mj. bebanu izbacim drugo devno spavanje jer pocinju kratki dani...on spava od~ 11-12.30 i kasnije ~ 16-17.30 , budi se oko 7, lijeze oko 21. a sad vidim ima i nespavaca preko dana...
    vidišimoj isto u todoba spava,možda pol sata ranije

  27. #77
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    moji veći (5g i 3,5g) spavaju po dva sata u vrtiću... a kad su doma spavaju i tri sata..... Navečer su u krevetu do pola 9 najkasnije, a u sedamse bude...
    Maleni 12mj, budi se u sedam, pa spavanje od devet do pola 11, 11... pa onda popodne od pola jedan do pola tri.... navečer spavanac oko osam....

    *sad mu je ovaj pomak sata malo poremetio ritam, al nadam se da ćemo kroz koji dan opet doći na budenje u sedam (umjesto pola sedam kak se budi od nedjelje...)
    Posljednje uređivanje od Cheerilee : 01.11.2011. at 10:26

  28. #78

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    Moja cura ima 4 godine. Do nekih dvije i pol je spavala dva puta na dan. Trudila sam se uvesti uvijek jedan te isti raspored buđenja i spavanja i za sad to još uvijek funkcionira, stvorila joj se navika i sama je počela funkcionirati po tom ritmu.
    Buđenje oko 7:30, ručak u 12:00, spavanje u 13:00 (ako je pogodno vrijeme vani, odemo u manju šetnju, pa je spavanje u 14:00, spava oko sat i pol maksimalno)
    Navečer oko 21:00 pripreme za spavanje (wc, kupaona, ...)
    Do 22:00 obično zaspe i uvijek spava cijelu noć bez buđenja (tako je od njenog 6-og mjeseca starosti)
    To je naš ritam po zimskom računanju vremena i to je ono što njoj odgovara.
    Najčešće me traži i sama da idemo spavati, tako da ne moram inzistirati.
    Ponekad popodne nije pospana, pa onda ako ne zaspi u prvih 20 minuta, niti je ne tjeram da spava. Tada joj dođe kriza oko 19 sati koju sa nekim igricama prebrodimo i onda je opet noćno spavanje "regularno".
    Ljetno računanje vremena nam sve pomiče za sat kasnije, pa se budi u pola devet i zaspe oko 23:00, a tad sam ja već na izmaku snaga.
    Zimi uspijem i koju knjigu pročitati navečer

    ...
    uglavnom, ja sam pobornik rutine i vidim da mi je dijete puno mirnije i zadovoljnije kada ju poštujemo, u suprotnom je pekmezava, cendrava, "živčana"...
    sigurna sam da i o djetetu ovisi koliko će se ono samo htjeti prilagoditi toj rutini, jer kada je jelo u pitanju, tu sam gotovo kapitulirala,
    nisam pronašla "zlatni rez" kako djetetu dnevne obroke uvesti kao rutinu, a da ono s voljom i apetitom jede... al´ to je već neka druga priča...
    ...
    Čini mi se da nećemo još dugo prakticirati popodnevno spavanje, jer primjećujem da sve manje ima potrebe za njom.
    ...
    Mislim da je spavanje jako važno za psihičko i fizičko zdravlje djece, san im je naročito potreban kad su slabijeg imuniteta ili bolesni, jer tijekom spavanja tijelo svu snagu troši na borbu protiv bolesti, čak ga i probava dodatno opterećuje, pa je važno da dijete puno spava i jede laganiju hranu. (ajme kud sam ja otišla u širinu... )
    odoh kuhat ručak

  29. #79
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    i nama je ovo pomijeranje sata malo poremetilo ritam, vec u 5 mi je sad mrak, dani su kratki pa cemo probati sa jednim spavanjem (idealno bi bilo malo duzim )
    marijanada, tako je i moja cura od 7. mj spavala cijele noci, ali ovaj malac sa 16 mj se jos budi po nekoliko puta...ufff...

  30. #80
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    moj malac obavezno spava po danu.
    ujutro se budi u 7 (i radnim i neradnim danom). u jaslicama ide spavati oko 12-12.30, a vikendom ga ja stavljam spavati u 13 sati. obavezno i bez iznimke. u krevetu je do minimalno 15 sati. kad zaspe i koliko odspava nemam pojma jer ga ne uspavljujem. stavim ga u krevet i izađem iz sobe. u 15 ulazim u sobu. ako spava pustim ga još maksimalno do 15.15. pa ga probudim. ako je budan onda super.
    navečer mora biti u krevetu u 20 sati, orilo-gorilo. ljeti je to bilo u 21.30. i nema odstupanja. može on plakat, vikat, činit šou, ali u krevetu mora bit uvijek u isti sat. od toga ne odustajem.

    mala mi je bila besano dijete i s njom sam prošla kalvariju. a najviše zbog toga što joj ja od malena nisam uvela striktni sat kada će biti u krevetu. išla sam linijom manjeg otpora, puštala je da sama "padne s nogu" pa da je stavim spavati. i to je izmaklo svakoj kontroli. navečer bi znalo doći i iza ponoći a ona još budna.

    s malim takvu grešku nisam i neću napravit. jer djeci treba red, a ne im puštat na volju kad bi oni išli u krevet.

  31. #81

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    Loryblue potpisujem te u potpunosti i slažem se, kod nas je otprilike identično

  32. #82
    zekana avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Slavonka u Hercegovini
    Postovi
    932

    Početno

    Mene je zeznula puna kuća koja je bila totalno bezobzirna na njeno spavanje. Uvijek se netko našao pred vratima da brblja, brunda, muški duboki glasovi su je uvijek budili. Onda svekrva krene u kupatilu (zid dijeljeni od naše sobe) lupati, ili krene ispred vrata vješati veš pa zvekne s nečim, ili kao ispod glasa se dere na nekoga- to nije šaptanje, više bude kao siktanje/krkljanje. Pa onda zveknu vratima milion i jedan puta. Pa onda uđu u sobu: Hoćeš jesti? Hoćeš ti jabuku? Imaš li veša za oprati? Ili jednostavno netko drekne, probudi ju i onda komentira: Ma dosta je spavala (npr. 15-20mi.) Glavna izreka je uvijek bila "ma nek je ona samo živa i zdrava" (detalji života poput spavanja valjda nisu bitni!)

    ... i taaaaako, ja sam nju uspavljivala 11 mjeseci u naletima. Svatko je imao predodžbu da ona ne treba san i da ja gnjavim i svađam se bez razloga. (Uh, kako mi je tlak skočio od prisjećanja)

    I tako sam sada s djetetom koje spava sa mnom, preko dana nema šanse da zaspe ako nije barem njena glava naslonjena na ruku, uz tijelo, a navečer je tek nedavno počela upadati sama po krevetu dok ne zaspe... eto tek toliko da se napravio pomak od uspavljivanja ka samouspavljivanju. Nema reda, nema ničega. Nekad spava dva puta po 2 sata, a nekada ne bi zaspala pa da je smak svijeta! I žao mi je, ali nju prisiliti s takvom "pozadinom" na spavanje, ma to nema TEORIJE! Kamo lijepe sreće.

    No, s drugom bebom ćemo pokušati drukčije.... Valjda će se do tada popraviti i spavanje ove cure ili će beba morati biti od onih beba koje uz topove mogu spavati!

  33. #83

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    367

    Početno

    Citiraj Loryblue prvotno napisa Vidi poruku
    moj malac obavezno spava po danu.
    ujutro se budi u 7 (i radnim i neradnim danom). u jaslicama ide spavati oko 12-12.30, a vikendom ga ja stavljam spavati u 13 sati. obavezno i bez iznimke. u krevetu je do minimalno 15 sati. kad zaspe i koliko odspava nemam pojma jer ga ne uspavljujem. stavim ga u krevet i izađem iz sobe. u 15 ulazim u sobu. ako spava pustim ga još maksimalno do 15.15. pa ga probudim. ako je budan onda super.
    navečer mora biti u krevetu u 20 sati, orilo-gorilo. ljeti je to bilo u 21.30. i nema odstupanja. može on plakat, vikat, činit šou, ali u krevetu mora bit uvijek u isti sat. od toga ne odustajem.

    mala mi je bila besano dijete i s njom sam prošla kalvariju. a najviše zbog toga što joj ja od malena nisam uvela striktni sat kada će biti u krevetu. išla sam linijom manjeg otpora, puštala je da sama "padne s nogu" pa da je stavim spavati. i to je izmaklo svakoj kontroli. navečer bi znalo doći i iza ponoći a ona još budna.

    s malim takvu grešku nisam i neću napravit. jer djeci treba red, a ne im puštat na volju kad bi oni išli u krevet.

    Potpisujem, u nas je isto tako! Od kad smo došli iz bolnice kupanje je u 20h i u 20h30 je u krevetu (OK kad je dojila to je malo duže trebalo) Kad je bila jako mala sa 1-3 mj nije spavala tokom dana a kad je počela spavat to je u isto vrijeme, između 12h30 i 13h30. Danas recimo nije htjela spavat ni pod razno ali je bila u krevetu dobra 2 sata, bez pogovora. Slažem se da djeci treba RED, jer od ovakvih se stvari kreće.
    Sjećam se jedne dobre izreke i ja je se držim: "roditelji odgajaju djecu a ne djeca roditelje" i toga se držim.

  34. #84

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    367

    Početno

    Mora da sam se urekla kad sam napisala gornji post, evo već 2tjedna svako spavanje popodnevno i navečer UŽAS, plač, vrištanje, dijete se pretvorilo u malog vraga (1god + skoro 9mj) Je li itko imao takve faze sa svojima, da su odjednom od "poslušnih" poslatli neposlušni što se tiče spavanja????
    Naravno mi se svoga reda držimo ali za ispaliti glavom kad ona tako počne nekih cca 5do10 min nakon što si je spustio u krevetć tulit i plakat i vrištat, UŽAS.....

  35. #85
    tlukaci5 avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    245

    Početno

    heh, pa ja se ondamogu pohvaliti s moje tri curke(trojke) koje su sad 2,5 godinice i dosta su disciplinirane što se tiče spavanja, bude se ujutro najkasnije oko 8h30 idu spavati oko 12h30 svaki dan sve tri u isto vrijeme i to popiju bočicu mlijeka okrenu se i spavaju, i evo sad ću ih morati ići buditi oko 15h dase ne prespavaju, jer navečer je navika u 20h 15 najkasnije kupanje i bude oko 21h 30 kad sve već spavaju, doduše imamo jednu malu bunilicu ali i nju brzo san svlada, a po noći se ta ista možda probudi 1-2 za popiti malo vode i nastavi spavati, naravno kada su bolesne malo je drugačije, ali uglavnom je ovako, i moram naglasiti da su odmalena svaka u svom krevetiću u svojoj sobici a ne sa mnom i suprugom, a čujemo ih preko baby phone-a iako smo soba do sobe.. jako je bitna rutina, mi smo je valjda preskočili svega par puta i zato sve funkcionira..

  36. #86
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj marusha99 prvotno napisa Vidi poruku
    Potpisujem, u nas je isto tako! Od kad smo došli iz bolnice kupanje je u 20h i u 20h30 je u krevetu (OK kad je dojila to je malo duže trebalo) Kad je bila jako mala sa 1-3 mj nije spavala tokom dana a kad je počela spavat to je u isto vrijeme, između 12h30 i 13h30. Danas recimo nije htjela spavat ni pod razno ali je bila u krevetu dobra 2 sata, bez pogovora. Slažem se da djeci treba RED, jer od ovakvih se stvari kreće.
    Sjećam se jedne dobre izreke i ja je se držim: "roditelji odgajaju djecu a ne djeca roditelje" i toga se držim.
    ajme Maruska meni je ovo strašno. Jedno su želje i izvoljevanje, a drugo potrebe, ako dijete više nema potrebu za dnevnim snom silit ga da leži po 2h .... strašno, barem meni.
    Moja djeca su prestala imat potrebu za dnevnim snom u dobi 2,5 god, znači navečer nisu bili nimalo nervozni nego bi samo ranije išli leći. i t o je bilo to.

    Da mene netko stavlja u krevet da buljim u strop po 2 sata, smatrala bih da me pošteno maltretira.Al fakat...

  37. #87
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    [QUOTE=tlukaci5;2727689]heh, pa ja se ondamogu pohvaliti s moje tri curke(trojke) koje su sad 2,5 godinice i dosta su disciplinirane što se tiče spavanja, bude se ujutro najkasnije oko 8h30 idu spavati oko 12h30 svaki dan sve tri u isto vrijeme i to popiju bočicu mlijeka okrenu se i spavaju, i evo sad ću ih morati ići buditi oko 15h dase ne prespavaju, jer navečer je navika u 20h 15 najkasnije kupanje i bude oko 21h 30 kad sve već spavaju, doduše imamo jednu malu bunilicu ali i nju brzo san svlada, a po noći se ta ista možda probudi 1-2 za popiti malo vode i nastavi spavati, naravno kada su bolesne malo je drugačije, ali uglavnom je ovako, i moram naglasiti da su odmalena svaka u svom krevetiću u svojoj sobici a ne sa mnom i suprugom, a čujemo ih preko baby phone-a iako smo soba do sobe.. jako je bitna rutina, mi smo je valjda preskočili svega par puta i zato sve funkcionira..[/QUOTE]

    Je sigurno zato draga...sigurno nije posrijedi neki drugi razlog.
    Nadaj se nadaj, jednom ćete valjda i tu rutinu promijeniti kako djevojčice budu rasle. Kako ćete znati prepoznati kad je taj trenutak ako im ne dozvolite da pokažu svoje "stvarne" potrebe?

    to je kao i prelazak s dva na jedno dnevno spavanje.

  38. #88
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,311

    Početno

    Moj stariji ima 4 i pol god. i jos uvijek svaki dan odspava po sat i pol,dva. Bila je neka faza ljetos u vrticu da on bas ne bi ili mu se ne spava ali hoce lezati u krevetu ja ga uputim da se odmori malo uz knjigicu. Nije se bunio i rijetko kad je bilo da ne zaspi.

    Mislim da bude jos neko vrijeme tako. Mladji isto tako spava ali kod njega je problem sto je ziv jako i tesko popodne zaspi...vrti se bar pola sata, sat.

  39. #89
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,311

    Početno

    Moj stariji ima 4 i pol god. i jos uvijek svaki dan odspava po sat i pol,dva. Bila je neka faza ljetos u vrticu da on bas ne bi ili mu se ne spava ali hoce lezati u krevetu ja ga uputim da se odmori malo uz knjigicu. Nije se bunio i rijetko kad je bilo da ne zaspi.

    Mislim da bude jos neko vrijeme tako. Mladji isto tako spava ali kod njega je problem sto je ziv jako i tesko popodne zaspi...vrti se bar pola sata, sat.

  40. #90
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ima masnice djece koja idu u skolu a imaju potrebu za spavanjem pa im glava kljuca.

    Kvaka je u tome da je svako dijete prica za sebe sto se tice potreba a osnovne potrebe su glad zedj san hrana.tu diktiranje po svome bez postivanja djetetovih potreba ne donosi dobro nikome.
    a kod zelja je bitno postavljanje jasnih granica.

  41. #91
    cikla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Vojvodina
    Postovi
    430

    Početno

    Moja mala je već sa 14 meseci prestala spavati popodne. A stalno negde juri, svaki dan smo u šetnji i nema šanse da se umori! Ako i odspava u toku dana, uveče do 12-1 ne može da zaspi. Da ne pričam u kakvoj se histeriji budi popodne. Plač, suze, ne može doći sebi skoro sat vremena, nervozna ostatak dana (takav je i MM ako spava po danu).

    Ne spava ona malo, od 20.30 do 8.30, ali kada je budna prilično je intenzivna. Mada sve kućne poslove zajedno obavljamo i zna lepo da se igra, ne bih se žalila da bar pola sata dnevno ona spava, a ja dignem noge i ne radim ništa.

  42. #92
    tlukaci5 avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    245

    Početno

    [QUOTE=Lili75;2727726]
    Citiraj tlukaci5 prvotno napisa Vidi poruku
    heh, pa ja se ondamogu pohvaliti s moje tri curke(trojke) koje su sad 2,5 godinice i dosta su disciplinirane što se tiče spavanja, bude se ujutro najkasnije oko 8h30 idu spavati oko 12h30 svaki dan sve tri u isto vrijeme i to popiju bočicu mlijeka okrenu se i spavaju, i evo sad ću ih morati ići buditi oko 15h dase ne prespavaju, jer navečer je navika u 20h 15 najkasnije kupanje i bude oko 21h 30 kad sve već spavaju, doduše imamo jednu malu bunilicu ali i nju brzo san svlada, a po noći se ta ista možda probudi 1-2 za popiti malo vode i nastavi spavati, naravno kada su bolesne malo je drugačije, ali uglavnom je ovako, i moram naglasiti da su odmalena svaka u svom krevetiću u svojoj sobici a ne sa mnom i suprugom, a čujemo ih preko baby phone-a iako smo soba do sobe.. jako je bitna rutina, mi smo je valjda preskočili svega par puta i zato sve funkcionira..[/QUOTE]

    Je sigurno zato draga...sigurno nije posrijedi neki drugi razlog.
    Nadaj se nadaj, jednom ćete valjda i tu rutinu promijeniti kako djevojčice budu rasle. Kako ćete znati prepoznati kad je taj trenutak ako im ne dozvolite da pokažu svoje "stvarne" potrebe?

    to je kao i prelazak s dva na jedno dnevno spavanje.

  43. #93
    tlukaci5 avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    245

    Početno

    da "draga" kod mene je rutina razlog, koji ne smeta ni meni a ni mojoj djeci dapače obožavaju rutinu, a naravno da će se ta rutina s vremenom promijeniti, da mi dijete negoduje oko dnevnog spavanja ne bih ga nikad silila a ovako ne vidim u čemu je zlo, a gle valjda je dobro ako djeca vole spavati ili se možda varam, možda je to kod tebe drugačije, , ali eto svako ima različite stavove...

  44. #94
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Izbacio je moj popodnevno spavanje sa 2ipo god.
    Nakon toga se budio u 7ipo ujutro i isao spavati u 19:30.
    Sad kad je malo veci budi se u 9sati i ide u 21sat spavati.a oko ponoci zna zvati da bi piskio i nastavi spavat nakon toga.

  45. #95
    sara38 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Hrvatska
    Postovi
    1,363

    Početno

    Naša je prešla na jedno dnevno spavanje sa 11 mjeseci, a sa 2 g i 2 mj potpuno prestala spavati po danu. Navečer ide oko 21,30 h spavati (ne bi ona ni tada) i odspava u komadu svojih 11 sati. Ja uopće ne kužim ako je cijeli dan u pokretu, odkud im toliko energije da izdrže do kasno navečer i da nemaju svoje krize spavanja u toku dana. To su valjda takva djeca. A kad ju stavimo u krevet onda slijede tzv "priče iz kolijevke" (za krepat od smijeha ).

  46. #96
    Petticoat avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    411

    Početno

    Moja ima 2,2 i ide spavati popodne u 12 odspava sat, sat i pol i navecer ide oko 18,30 najkasnije 19, izuzev ako su gosti kod nas ili smo negdje. I budi se oko 6 i 30, 7, ja zadovoljna


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  47. #97
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Ja sam mojoj ukinula dnevno spavanje sa cca 2,4mj, bila je zima i jako kratak dan pa bi mi bilo zao da ide leci iza objeda i budi se kada se maltene smrkne pa da ne mozemo u popodnevnu setnju....a i htjela sam je nesto ranije poceti stavljati leci...bilo je malih kriza prvih par dana i onda sve super, u krevet oko 19h00 - 19h30 i 12h spavanja u komadu...kako bi dan produljivao i ja bi polako pomicala satnicu...

    meni nevjerojatno kako mi jos uvijek zaspe u AS-u cim se vozi dulje od 10-15min...pa bilo to jutro (nedugo nakon 12h sna) ili popodne...
    na nju voznja i AS od prvog dana djeluju kao sedativ....MM misli da je to jer je AS jos uvijek u obrnutom smjeru...nekako ne mislim da je to toga....

  48. #98
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Moj ima 3,5 godine i jos spava po danu. Onda navecer ne moze zaspati prije 22 sata, ponekad i 23.
    Znam da bi rjesenje bilo ukidanje dnevnog spavanja, ali sto onda sa spavanjem u vrticu? Opet smo na istome jer ce te dane ici opet kasnije u krevet.

  49. #99
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Starijoj sam ukinula spavanje kad je imala 2 godine.Isto je počelo natezanje,uspavljivalje je trajalo i trajalo,onda zaspi,pa navečer na spavanje oko 11,12.Prvih dana je izdržavala do 20h,a kasnije se navikla pa je išla na spavanje oko 21-21:30.Tako je i dan-danas.Ali i da kažem da je njeno jutarnje ustajanje oko 7:30-8.Pa sad vidite da dijete od 2 godine ustane u 7:30,a navečer ide spavati oko 20.I uz to drnda po čitav božiji dan-nikad ne staje.Bilo mi je žao,ali kad sam vidjela da to funkcioniše...
    A ova mlaža ima 2,4 godine i još spava i nema pojma da će prestati.Ustaju obadvije oko 8,mala ide na spavanje između 13-14,a navečer idu obadvije na spavanje oko pola 10.Eto trudila sam se da ih uskladim,i čini mi se da sam uspjela.

  50. #100
    zekana avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Slavonka u Hercegovini
    Postovi
    932

    Početno

    Nama su, evo 2,4 i počeli su problemi kad je dnevno spavanje u pitanju. Problem je u tome što sam ja uvjerena da njoj to spavanje treba. Postane razdražčkiva ako ne spava. Došlo je do toga da je prekjučer toliko urlala, dugo nije ovako (otkad se mali rodio pa je krizirala), toliko sam izgubila kontrolu nad sobom od ljutnje što joj ne mogu nametnuti i dovoljno objasniti da sam ju izlupala po guzici. I kasnije se grilz la kao luđak jer nije ona to ničime zaslužila.

    I sad, pustiti je da ne spava ili se svađati. Nema niiiiišta od priče i objašnjavanja...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •