Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: otpremnina

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    199

    Početno otpremnina

    Molim savjet
    zbog poslovno uvjetovanog prekida radnog odnosa dogovorila sam otpremninu

    na guglu sam našla da je izno 6400 kn po godini staž akod poslodavca neoporeziv, a da se iznad toga smatra dohotkom

    (1) U skladu s odredbama članka 14. stavka 1. točke 1. podtočke 1.2. Zakona primici po osnovi naknada, potpora, nagrada, dnevnica i otpremnina smatraju se primicima od nesamostalnog rada ako prelaze iznose iz stavka 2. ovoga članka. Svi drugi primici koji nisu navedeni u stavcima 2. i 3. ovoga članka smatraju se oporezivim primicima po osnovi nesamostalnog rada u ukupno isplaćenom iznosu.

    otpremnine zbog poslovno uvjetovanih otkaza i osobno uvjetovanih otkaza, prema Zakonu o radu, do visine 6.400,00 kuna za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca

    sad, moja knjigovotkinja tvrdi se sve računa meni kao dohodak i da iz toga moram platiti porez na dohodak, što značajno smanjuje konačnu cifru jer sam kod polodavaca bila puno godina, a to mi se naravno ne sviđa

    molim savjet da li je u pravu knjigovotkinjua ili mogiu uzeti novce

  2. #2
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    mene malo zbunjuje ovaj dio "dogovorila sam otpremninu"

    ako si potpisala sporazumni raskid, mislim da ti je onda sve oporezivo (tako su meni objasnili)

  3. #3

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    dobro pitanje..
    ja sam dobila otpremninu koja je neoporeziva..ali kako je razlika bila mala nisam išla istjerivat pravdu

    baš me zanima pravi odgovor

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    199

    Početno

    pa evo

    pod dogovorila otpremninu znači da sam u djelatnosti koja nije pokrivena kolektivnim ugovorom niti je poslodavac donio pravilnik i sl. znači može mi dati otpremninu koliku hoće.
    nisam sigurna mora li mi dati otpremninu u visini 1/3 plaće po godini staža kod njega jer je bio velikodušan i želi mi dati otpremninu (moram priznati da se i ja čudom čudim)

    uglavnom ukoliko je otkaz sporazuman, otpremnina se računa kao dohodak, te se iz optrpemnine plačaju porezi i što već, poanta je da se dobije neto otprilike pola inosa( kao plaća bruto i neto)

    ako je otkaz uvjetovan poslovanje, znači da se ukida radno mjesti i sl iznos od 6400 po godini staža je neoporeziv, ako poslodavac isplaćuje više, višak ( tj razlika) će se oporezivati kao plaća

  5. #5
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    ja sam imala poslovno uvjetovani otkaz zbog teških gospod. prilika.. (to nije sporazumni otkaz, nego jednostrano oni otkazuju ,a ti ništa ne potpisuješ !) i imala sma otpremninu koja također nije bila u ugovoru o radu niti je kolektivni imao poslodavac, nego je to tako po zakonu ako imaš više do xy god staža u firmi (mislim dvije). Otpremnina je bila neoporeziva

  6. #6
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj sunnyapril1 prvotno napisa Vidi poruku
    pa evo

    pod dogovorila otpremninu znači da sam u djelatnosti koja nije pokrivena kolektivnim ugovorom niti je poslodavac donio pravilnik i sl. znači može mi dati otpremninu koliku hoće.
    nisam sigurna mora li mi dati otpremninu u visini 1/3 plaće po godini staža kod njega jer je bio velikodušan i želi mi dati otpremninu (moram priznati da se i ja čudom čudim)

    uglavnom ukoliko je otkaz sporazuman, otpremnina se računa kao dohodak, te se iz optrpemnine plačaju porezi i što već, poanta je da se dobije neto otprilike pola inosa( kao plaća bruto i neto)

    ako je otkaz uvjetovan poslovanje, znači da se ukida radno mjesti i sl iznos od 6400 po godini staža je neoporeziv, ako poslodavac isplaćuje više, višak ( tj razlika) će se oporezivati kao plaća
    ovo je točna informacija.

    potrebno je razlikovati OTKAZ ugovora o radu (u ovom slučaju poslovno uvjetoavan) od SPORAZUMNOG raskida ugovora o radu (obje strane potpisuju dogovor/sporazum o raskidu ugovora o radu)č

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •