Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 52

Tema: lavandino ulje?

  1. #1
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno lavandino ulje?

    jučer sam ostala bez octa, čajavca, sode...svega i nisam znala što da stavim u kantu s pelenama. iskopam u ormariću neko eterično ulje lavande. u uputstvima piše da se može staviti kad se pere posteljina. kako znam otprije da je antiseptičko, mislim si ja, zašto ne i za pelene, tim više što bolje miriši od čajavca. i oprala ih ja sinoć, kad pogledam-pelene izašle snježno bijele :shock: inače sad kad ih sušim na radijatoru jer nema sunca, one koje su bez papirića imaju smeđe fleke od mog lukija
    sad sam možda otkrila toplu vodu, al jel netko ikad probao lavandu :?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Bec
    Postovi
    128

    Početno Lavanda

    Bas cu isprobati sljedeci put sa lavandinim uljem!

  3. #3
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    bas cu i ja probati, imam neka etericna ulja u ormaricu, isto samo skupljaju prasinu. kolko si stavila na recimo 10 litara?

  4. #4
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    onako odkativno-6-8 kapi, nije baš da brojim kad kapam

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    split
    Postovi
    146

    Početno

    evo sad se svečano od jučer mogu i ja pridružiti ovoj družini jer je stigao paket od kamarisa :D .

    i vrlo ste me obradovale sa ovim lavandinim uljem jer neću morati majmunisati šta staviti u kantu jer doma na zalihama postoje poveće količine domaćeg lavandinog ulja :D

  6. #6
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    wow :shock: , ja obozavam lavandino ulje, odma moram ovo isprobat :D !!!
    Majo, kupi prasinu???
    Meni je mrak kad me zaboli glava, namazem sljepoocnice i celo, bas lijepo smiruje.
    a dobro je i protiv komaraca, ili kad te vec ubode.
    ukratko, lavanda rules !

  7. #7
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Majo, kupi prasinu???
    Meni je mrak kad me zaboli glava, namazem sljepoocnice i celo, bas lijepo smiruje.
    a dobro je i protiv komaraca, ili kad te vec ubode.
    ukratko, lavanda rules !
    mene nikad ne boli glava. ili trpim 8)

    a komarci ne bodu jer koristim strasne, otrovne tablete
    ma nisam ja neki prirodnjak

  8. #8
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ali si na putu da postanes, cc cc

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    E ovo cu i ja isprobati i to odmah sutra. Ubi me smrad cajevca. Cak sam iz ocaja pocela svaku, cak i samo malo popisanu pelenu ispirati.
    Jel ovo moze i umjesto omeksivaca? Ne u pelene nego u ostali ves?

  10. #10
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    E, a od kojeg proizvođača kupujete ulje lavande?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    domace je domace...
    ja sam ga pocela koristiti prije nekog vremena, a dobro je i umjesto
    omeksivaca pri pranju (nakapam pet-sest kapi u odjeljak za omeksivac).
    Bdw, moja prijateljica uopce ne namace pelene nego ih samo stavi u kantu bez vode i pere nakon dva dana. I mi probali neko vrijeme tako i nije bilo nesto jako smrdljivo.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Posto ja imam i jedan dio baby love pelena (sa www.kidalog.com) primijetila sam da na njihovim uputstvima pise kako je najbolje platnene pelene uopce ne namakati. Kao da stalna namakanja nisu dobra za gumicu koja je nasivena i da im to dosta skracuje vijek trajanja.
    S druge strane na uputstvima od Indisposables i Kushies ne pise nista o tome.
    Saradadevii, sta ti prijateljica uradi sa pelenom koja je bila pokakana?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    187

    Početno

    Ja platnene pelene čuvam u kanti(poklopljenoj)na suho.U čistu kantu nakapam lavandu i pelene samo ostavim dok ih se ne nakupi za pranje.pokakane pelene odmah isperem i stavim u kantu.Ne usmrde se,meni je bolji ovaj način.Probala sam i na mokro,al meni je to bilo grozno.

    inače,ja ne koristim omekšivać,nego eterična ulja(razne mješavine)uz dodatak par žlica octa stavim u pregradu za omekšivač.Jako fino miriše dok se suši!

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Trimama, znaci te mokre pelene koje isperes se uopce ne usmrde? Niti ove sto se osuse pa stoje pored tih mokrih? Jel kapnes ulje na svaku pelenu?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Bec
    Postovi
    128

    Početno

    Ma ni ja ih ne namacem- pospricam ih otopinom cajevca i vode- a one pokakane isperem u vodi- iako priznajem da ih ne isperem svaki put odmah- vec mi se znaju nakupiti po par komada- pa ih isto ubacim u kantu na vrh- i onda kad uhvatim vremena ih isperem i pospricam i ne usmrde se.Mozda zato sto mi jos uvijek samo dojimo.
    I MM kaze da ne osjeca njihov miris- a i pitala sam i goste koji su nam dolazili.
    Mislim da bi mi bilo puno teze svaki put ispraznuti punu kantu vode- a i mokre pelene su puno teze- pa bi to moglo biti problem za masinu.
    Mi zapravo i nemamo regularnu kantu sa poklopcem- vec plasticnu kutiju iz Ikee- koja ima poklopac sa rupom na sredini- ta rupa sluzi za podizanje poklopca. Namjena te kutije nije bila za cuvanje pelena- vec je to komad nekog namjestaja.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Saradadevii, sta ti prijateljica uradi sa pelenom koja je bila pokakana
    Ispere pod vodom i stavi ih u kantu na suho. Nista ne kapa. Mi smo isto tako radili i stima. Sada kada Shantana radi vecinu praznjenja na WCu, pelene za pranje nam se kupe tri -cetiri dana pa sam pocela opet stavljati vodu.

  17. #17
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Ni meni nisu smrdile pelene dok je Nola samo dojila - koliko znam onda je mokraca prakticki sterilna, a ni neko vrijeme nakon toga. Medjutim, negdje od njenih 9 mjeseci su pocele grozno smrditi(cak smo sumnjali na infekciju) i nema sada sansi da mi stoje nenamocene pelene.

    Ja vise uopce ne koristim omeksivac (imam jos barem litru doma, moram pokloniti :D ) pa me isto zanimaju ove mjesavine ulja koje koristite umjesto toga. Koja ulja?

  18. #18

    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Bec
    Postovi
    128

    Početno

    E, a od kojeg proizvođača kupujete ulje lavande?
    _________________
    Ja sam proslo ljeto kupila sa otoka Hvara- Pto Curin se zove proizvodjac.
    Naletila sam u Puli na jedan njihov stánd i pokupovala sve moguce proizvode...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    187

    Početno

    Od ulja se mogu koristiti sva svijetla ulja:lavanda linun,naranča,geranij,bor,lovor,ylang-ylang,....
    Ne koriste se sandal,cedar, pačuli jer su tamna i gusta.potrebno je ukapati 20-25 kapi ulja na par žlica octa.
    Ja napravim mješavinu od3-5 vrsta i to je to.Kupujem Aromara ulja jer su prirodna i nisu parfimirana.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    864

    Početno

    Hello! Evo i nas početnika u platnenim!
    Stigle pelene, još su na prvom sušenju. Čim se osuše, uskačemo u platnene.
    Čitajući vaše postove, odlučila sam se za suho "skldištenje" prljavih pelena i lavandino ulje. E sad kako da to radim? Da lavandu pomiješam s vodom, pa špricam svaku pelenu, da kapam direktno na pelene ili da kapnem na dno posude, pa na to stavljam pelene?

  21. #21
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Zgodno je nakapati ulje u bocu s raspršivačem i dosta vode, a prije upotrebe se jako protrese.

    Mislim da ćemo i mi prijeći na ocat/eterična ulja umjesto omekšivača 8)
    Lavandino ulje se može kod proizvođača dobiti za par-sto kuna LITRU i potom se s njime može makar svašta činiti (imam doma litru hvarskog).

    Meni je za izbjeljivanje pelena najbolji običan sapun za ruke

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Zgodno je nakapati ulje u bocu s raspršivačem i dosta vode, a prije upotrebe se jako protrese.
    Ja tako, ne namačem.....

  23. #23
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Meni je za izbjeljivanje pelena najbolji običan sapun za ruke
    Davore, ovo svugdje ne preporučuju nikako! :?

  24. #24
    ivakika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    748

    Početno

    meni je lavandino ulje prva pomoc kod ogrebotina-po ljeti mi je uvijek u torbi i klincima vani prvo sa lavandinim uljem isperem ranu-tako dobro zacijeli!!

  25. #25
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj klmama prvotno napisa
    Davore, ovo svugdje ne preporučuju nikako! :?
    Znam, zato ga i koristim samo za poflekane pelene i to isključivo prije pranja u stroju pa me previše ne brinu tragovi sapuna na tkanini. A da šljaka - šljaka dobro.

  26. #26
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    moze mi netko pojasniti, pliz? ja totalno neuka po pitanju aromatskih ulja i njihove svestrane primjene

    dakle, kako ide taj aromatski omeksivac?

    20-25 kapi ulja (ili mjesavine ulja) na par zlica octa - tako je gore napisala trimama.

    pitanje: par zlica = koliko zlica? ocat = koji ocat? koliko toga onda ide na jedno pranje, tj. ispiranje (kapi? zlica?)

    hvala na odgovorima i iskustvima

  27. #27
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    podizem, ne bi li se netko smilovao meni neznalici

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    745

    Početno

    Jasna, ja čekam s tobom !
    I da li to onda zaista ima funkciju omekšavanja ili samo fino miriši? Naime, ja bih (općenito, ne za pelene) jako rado saznala ima li neki omekšivač koji zaista omekšava :/ . Ručnike npr . Mrzim kad se stvrdnu, a nemam kud staviti sušilicu. Čak ni kombiniranu s vešmašinom, jer nam je rupa napravljena za onu usku koja se otvara prema gore.

  29. #29
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    je, bas to - omeksava li to stvarno? meni je ovdje problem taj sto je nasa voda ultra tvrda, grozota jedna... pa me i zato dodatno zanima..

  30. #30
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ocat isključivo bijeli, nikakav vinski, voćni i neznamnijakakav jer svi ti "extra" octovi nastaju od bijelog dodavanjem kemije. Ugostitelji ocat odavno koriste za pranje posteljine i ručnika i to je provjerena stvar.
    Eterična ulja su većinom jako hlapljiva, ali su svejedno ulja i ne miješaju se s vodom, a ni s octom. može ih se raspršiti u vodi u emulziju, ali će se brzo opet separirati u slojeve. Dakle, najzgodnija metoda fajtanja pelena je nakapati ulje u bocu s raspršivačem, dodati vodu do pola i neposredno prije prskanja dobro protresti, a prskati izravno na pelene tako da se upije u tkaninu.

  31. #31
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    hvala davore, al ja sam mislila na ovo sto koriste umjesto omeksivaca za svu robu, ne za pelene. spremanje prljavih pelena sam relativno apsolvirala

  32. #32
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    litala, ja stavljam u odjeljak za omeksivac onako odokativno kapi lavande, a ponekad dodam i etericno limunovo ulje.
    octa mislim da se moze stavit 2-3 jusne zlice.
    probaj .

  33. #33
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    I ja stavljam desetak kapi lavande u odjeljak za omekšivač, (ali nisam primijetila da mi rublje miriše po njoj).

  34. #34
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    taj bijeli, to je alkoholni ocat? joj, sto sam ignorante...

    probat cu... fala

  35. #35
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Da, alkoholni.

  36. #36
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Natrapao sam na jedan mali mali dučančić u kojem se nađe puno lipih stvari, između ostalog i lavandino ulje za manje od 700 kn/l
    Imaju i biljni glicerin za 28kn/1200g kojeg se može fino iskoristiti za izradu bezalkoholnih tinktura
    itd. itd. itd.
    http://www.orka.com.hr/

  37. #37
    hildegard avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    769

    Početno

    Ljudi a kako se radi domaće lavandino ulje????

  38. #38
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Destiliranjem.
    Odeš na Hvar po ljetu i provozaš se po otoku i ostaneš PAF da puno naselja ima svoje destilerije.
    Ima doduše zlih jezika koji tvrde da naša domaća lavanda zapravo nije lavanda nego lavandin ili tako nekako, a da je prava lavanda nešto sasvim drugo :tupi pogled: Bez obzira na to, pelene i posteljina neće skužiti razliku :namig:

    Uzgred, provjerili smo lavandino i sandalovo ulje iz "Orke" i lavandino je sasvim OK, a sandalovo mi prilično "vuče" na cedar (možda su se malo zaigrali kod pretakanja)

  39. #39

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Joj, već vidim Hildegard kak se sprema destilirati ...

  40. #40
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    A-jooj :plavokosi smajlić ne može doći sebi od čuđenja:

  41. #41
    LeeLoo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,657

    Početno

    ...ima li neka forumašica/forumaš da prodaje vrećice lavande i eterično ulje od lavande....?..-a da je i povoljnooo?..heh....

  42. #42
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Ja znam jednu Bračanku, a možda se sama javi

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Tu i tamo
    Postovi
    165

    Početno

    Ja sam cula da postoji puno tipova lavande i da ova nasa lavanda ima previse necega - ne pitajte me, budem u sutra pogledala na poslu, pa da je dobra samo za tjeranje moljaca, stavite li je za miris, uskoro bi vas mogla poceti boljeti glava. Aha, kamfora ima previse, sjetila se ja, provjerit cu jos.

  44. #44
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    slusala sam jednom s. markovica, kaze da kod nas raste lavandin, a ne lavanda i da se taj lavandin ne smije upotrebljavati kao lavanda.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,472

    Početno

    Citiraj Webmama prvotno napisa
    Ja sam cula da postoji puno tipova lavande i da ova nasa lavanda ima previse necega - ne pitajte me, budem u sutra pogledala na poslu, pa da je dobra samo za tjeranje moljaca, stavite li je za miris, uskoro bi vas mogla poceti boljeti glava.
    :? znam dosta ljudi koji lavandino ulje koriste protiv glavobolja.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Tu i tamo
    Postovi
    165

    Početno

    e, o ovom sto marta prica, pricam i ja - mi imamo taj hibrid lavande na otocima i to je zapravo lavandin. O=d njega ce te boliti glava, od prave lavande nece Evo nasla sam primjer: Radi se o raznim kemotipovima:

    http://www.centarcedrus.hr/hrv/?id=k...etericnih_ulja

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Tu i tamo
    Postovi
    165

  48. #48

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,472

    Početno

    Citiraj Webmama prvotno napisa
    e, o ovom sto marta prica, pricam i ja - mi imamo taj hibrid lavande na otocima i to je zapravo lavandin.
    Sto nema uopce prave lavande? Ovo mi je malo čudno s obzirom na to kakvu prođu ima, recimo hvarska lavanda. Imas li sliku lavandina i lavande da vidim razliku?

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Tu i tamo
    Postovi
    165

    Početno

    ne razlikuju se u izgledu nego u sastavu - odnosno kemotipu, ja se u to bas ne razumijem, ali vjerujem ljudima koji su to studirali

  50. #50
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    a ja se taman napenalila kako ću kosit lavandu ovo ljeto

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •