Stranica 2 od 16 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 800

Tema: Izazovi feminizma

  1. #51
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    Ukoliko želi ostati kući sa svojom djecom da si to može priuštiti i da se zbog toga ne osjeća ovisnom o suprugu.

    Ukoliko želi da se može posvetiti karijeri i da bez grižnje savjesti može dominantnu ulogu u obitelji prepustiti suprugu, ili koju god još varijantu možemo iskombinirati...
    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    za prvo ne znam kako da ne ovisi o mužu ako je on glavni izvor prihoda, a ona ostajanjem kod kuće ostaje bez radnog iskustva sa sve više godina i s vremenom je sve manje interesantan mogućim poslodavcima ...

    mislim da će ovo drugo ovisiti više o karakteru NJM-a, al i tu postoji izbor pa si nađe odgovarajučeg M-a
    Eto, o ovome sam ja pisala. Ja mislim točno ono što je rakla Bubica: ako žena odluči ostati doma, odnosno ako par zajednički odluči da žena ostane doma, onda se ona zbog toga ne bi trebala osijećati manje vrijedna, niti bi je ostali trebali takvom doživljavati.
    Zašto to podrazumijeva da ona ovisi o mužu? Zar on ne ovisi i o njoj zbog svega što ona radi s djecom i doma? Ili je to što ona radi doma njemu nebitno, nepotrebno i nezanimljivo i on je tu samo da ima skuhano i čisto? Šta mu je obitelj, prtljaga koja mu ide na živce, dok je njegov stvarni život negdje drugo?
    Bilo bi dobro da žene same počnu cijenit svoje izbore pa i ako oni nisu osvajanje Himalaje.

  2. #52
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Što se tiče ženske solidarnosti, potpisujem seni

    cini mi se da se pod tim misli, na neku vrstu "pozitivne" diskriminacije i stvaranje "zenskih mreza" kao pomoci.

    u smislu da su muskarci vrlo cesto napredovali po sistemu "old boys network", a zene nisu imale slican pandan.

  3. #53
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    vidim ja da ste me krivo razumjele po pitanju zenske solidarnosti.
    nisam mislila reci da je nigdje ne vidim, nego da zapravo ne vidim puno svrhe i opravdanja za nju.
    (osim sto cu ovdje opet iskoristiti priliku da emsi solidarno uzvratim , te standardno i solidarno potpisem vertex i flower)
    shvacam da za neke specificne situacije zenske mreze pomoci mogu biti najbolji nacin pomoci (npr. za zene zrtve silovanja ili sl.), no ja u svakodnevnom zivotu ne vidim vrijednost u solidarnosti unutar pojedinih grupa (oblikovanih po kriteriju nacionalnosti, roda, sex. orijentacije, relig. pripadnosti i sl.). kao sto mi se ne svidja muska solidarnost pri zaposljavanju, ne bi mi se svidjela ni zenska.
    Svaka solidarnost koja nije univerzalna mi se ne svidja.
    Ja vam, eto, volim i muske
    radi se o takozvanoj "pozitivnoj diskriminaciji". i tu se uopce ne radi o tome da mi to bude "simpaticno". ja po osobnom senzibilitetu nisam fen nikakvih grupacija per se, kao ni takozvanih zenskih quota, ali ih kao "drustveni cimbenik" podrzavam jer su one naprimjer dovele do toga da u skandinavskim parlamentima sjedi 40, 50 % zena , za razliku od hrvatske ili austrije gdje ih je 10, 20 %.

  4. #54
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    Što se tiče ženske solidarnosti, potpisujem seni

    cini mi se da se pod tim misli, na neku vrstu "pozitivne" diskriminacije i stvaranje "zenskih mreza" kao pomoci.

    u smislu da su muskarci vrlo cesto napredovali po sistemu "old boys network", a zene nisu imale slican pandan.
    A meni je to svejedno nesimpatično. Nesimpatična su mi i ta muška bratstva, ne vidim tu ništa plemenito, to je čisto interesno udruživanje i ne bih ga htjela oponašati. Meni bolje zvuči ljudska solidarnost, nego ženska solidarnost. Ili i dalje nešto ne kužim.

  5. #55
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ups, ja propustila da je a zakaj već slično napisala, a i seni odgovorila.

  6. #56
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    vertex, ja cu tebe potpisivati i ako promijenis spol 8)

  7. #57
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    vertex, ja cu tebe potpisivati i ako promijenis spol 8)
    A oćeš mi onda bit cura?

  8. #58

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    ugovor o nezatrudnjivanju je apsolutno nevažeći i kao da ne postoji

    potpisivanje bianco otkaza je isto nevažeće, otkazivanje ugovora o radu ima određenu proceduru, otkaz se uvijek mora obrazložiti..da bianco otkaz, nevjerojatno..apsolutno je nezakonito, a moralno je nakazno

  9. #59
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Ako sam vas dobro skužila vis-a-vis solidarnosti, mislite na uvođenje kvota za neke stvari - tipa u parlamentu tipa xy posto moraju biti žene? S obzirom da bi mi takve stvari išle u prilog, nemam ništa protiv .

    A propos toga old boys networka itd. - meni je to osobno iskustveno nepoznato, osim ako mi netko to ne osvijesti. Veze i poznanstva, rodbina itd. - to ide i po ženskoj i po muškoj liniji - ma znaš, to ti je onaj moj/ona moja. Ne bih rekla da su žene nekako a priori, za razliku od muškaraca, manje sklone udruživanjima i takvim tipovima solidarnosti vezano za kanaliziranje honorarnih poslove i sl. Jedino vjerojatno mislite na različite sfere - old boy network za tipa menadžerske poslove, a ženske solidarnosti i poznanstva za tajničko-administrativne?

    A propos ostajanja muškaraca na porodiljnome, evo isto znam primjer iz radne sredine di muškarac ima manju plaću od žene i ostao je na porodiljskome, tako da mi se čini da se stvari pokreću. MM i ja isto razgovaramo da bi on bio dio na porodiljskome, ali to je motivirano nekim zdravstvenim razlozima. Možda sam i stoga neobjektivna.

  10. #60
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Zaboravih (zanijelo me malo ovo pisanje sablažnjivih poruka), TATA MATA, jasno mi je da možeš imat problema s nekim od ciljeva feminizma, ali šta ti nije jasno u vezi npr. silovanja u braku ili nasilja u obitelji?

  11. #61
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    Eto, o ovome sam ja pisala. Ja mislim točno ono što je rakla Bubica: ako žena odluči ostati doma, odnosno ako par zajednički odluči da žena ostane doma, onda se ona zbog toga ne bi trebala osijećati manje vrijedna, niti bi je ostali trebali takvom doživljavati.

    Zašto to podrazumijeva da ona ovisi o mužu? Zar on ne ovisi i o njoj zbog svega što ona radi s djecom i doma? .
    nisam mislila da je ona manje vrijedna .. niti potcjenjujem težinu kućanskih poslova .. /radije bih se pela na Himalaju nego peglala )

    nego govorim o slučaju razvoda: financijska ovisnost

  12. #62
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Pod ženskom solidarnošću nisam mislila na povezivanje u smislu old boys networka, nego na to da žene katkad imaju i manje razumijevanja za druge žene od muškaraca. Npr, je li vam se kao trudnici u tramvaju češće digla žena ili muškarac? Ja od žena tako nešto nisam doživjela, od muškaraca više puta.

  13. #63
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    Eto, o ovome sam ja pisala. Ja mislim točno ono što je rakla Bubica: ako žena odluči ostati doma, odnosno ako par zajednički odluči da žena ostane doma, onda se ona zbog toga ne bi trebala osijećati manje vrijedna, niti bi je ostali trebali takvom doživljavati.
    Točno. Slažem se u potpunosti.

    Ali onima koje odluče drugačije, treba to omogućiti.

    TATA MATA - da probam
    * Jednaka građanska i politička prava muškaraca i žena...Prosvjetljenje molim.
    npr. tek u prošlogodišnjem prijedlogu zakona umjesto majke-odgajateljice upotrebljen je termin roditelj-odgajatelj
    i hrpa slične terminologije
    koja odražava stav da su neke "dužnosti" majčinske, a ne roditeljske i ne predmnijeva jednakost spolova

    ili kod zapošljavanja - koliko se puta navodilo "muška osoba"? da, sada stave "regulirana vojna obveza" i poštuju zakon... :/

    po meni - nepravda

    da ne idemo do ekstrema tipa - istina, žena ima pravo glasa, ali muž će joj objasniti za koga treba glasati

    * Besplatna i sigurna kontracepcija te pravo na pobačaj...Prosvjetljenje molim.
    pitanje planiranja obitelji - da li je sex "dozvoljen" samo u svrhu proširivanja obitelji (kako recimo propovijeda vjera) ili i radi osobnog zadovoljstva?
    kontracepcija ne samo da nije besplatna - već ne postoji niti dovoljna svijest i obrazovanje, relativno je skupa, često nepristupačna - što na kraju završava pobačajem. Kojeg ja osobno ne smatram metodom kontracepcije, nego nužnim zlom - ali koje mora biti dozvoljeno

    * Pravo na slobodu i život žena bez muškaraca te lezbijsko materinstvo...Prosvjetljenje molim.
    Pravo na vlastiti izbor i slobodu seksualnog opredjeljenja. U čemu je problem? U homofobiji?
    Podrazumijeva se naravno obostrano. Dakle i muški izbor.

    * Silovanje u braku...Prosvjetljenje molim.
    U zakon uvedeno ne tako davno.
    Mogućnost da žena (ili muškarac) odbije seksualni odnos s bračnim partnerom. Silovanje je prisila na seks. Bez obzira na brak.

    * Reproduktivna prava i kontrola rađanja...Prosvjetljenje molim.
    pogledaj pod kontracepciju za početak.
    Slijedeće, npr. banka sperme i mogućnost MPO za žene koje nisu u braku
    * Nasilje u obitelji...Prosvjetljenje molim.
    Učestalo u partijarhalnim sredinama, u kojima se smatra da je iza zatvorenih vrata mnogo toga dozvoljeno.
    Velika većina žrtvi nije ni svjesna da je podložena nasilju. Koje može biti bilo koji oblik psihičkog ili fizičkog iskorištavanja - od ekonomskog nasilja do premlaćivanja ili ubojstva
    * Prava LGBTIQ osoba, osobito lezbijki, te žena iz drugih marginaliziranih skupina, etničkih skupina...Prosvjetljenje molim.
    Ženska solidarnost
    Smatram npr. da te nitko ne smije na bilo koji način izolirati radi boje kože, vjerskog opredjeljenja, spola itd.
    Poslodavac ili stanodavac ili učitelj ili javni pravobranitelj ili bilo koja treća osoba ne smije dati prednost bijelom muškarcu heteroseksualnog opredjeljenja iz "dobre obitelji" u odnosu na crnu lezbijku odraslu u domu za napuštenu djecu. Pred zakonom moraju biti jednaki.

    Tako ja mislim

    Ali kao što rekoh, ja sam liberalna.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Purgeraj
    Postovi
    379

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    Zaboravih (zanijelo me malo ovo pisanje sablažnjivih poruka), TATA MATA, jasno mi je da možeš imat problema s nekim od ciljeva feminizma, ali šta ti nije jasno u vezi npr. silovanja u braku ili nasilja u obitelji?
    U tim konkretnim slucajevima mi nije jasno u cemu je problem...zakon je jasan !
    Nasilje u braku...rastava, tuži smrada zakon je jasan...druga je stvar sto zene treba poticati jer nemaju "hrabrosti" iako mi to stvarno nije jasno.
    Na kraju krajeva...samoobrana...i on ce zaspat, kad tad !

  15. #65
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Ako sam vas dobro skužila vis-a-vis solidarnosti, mislite na uvođenje kvota za neke stvari - tipa u parlamentu tipa xy posto moraju biti žene? S obzirom da bi mi takve stvari išle u prilog, nemam ništa protiv
    Ne, ja ne mislim na to.
    Ja mislim bas na zensku solidarnost, "zensku mrezu".

    Npr. Na to da bar nadredjena zena podredjene zene ne diskriminira, da ne preuzima uobicajene obrasce ponasanja u poslu vec da se izbori za pravo da primjenjuje svoj nacin, kakav god bio. Da svojim primjerom i djelovanjem onemoguci omalovazavanje onih kojima karijera nije na prvom mjestu, iznad djece i obitelji.
    Da si medjusobno olaksavamo zivot i "plivanje" u poslu i opcenito, a ne da si dodatno zagorcavamo zivot pod parolama "sama je tako odabrala", "htjela je toliko djece, neka si ih sad drzi", "dobila je sto je zasluzila" i sl.
    Mozda sam nerazumljiva... nekoliko stvari radim odjednom (bar pokusavam) uz malu zenicu koja skace oko mene jedva cekajuci trenutak odlaska u skolu.

  16. #66
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Ako sam vas dobro skužila vis-a-vis solidarnosti, mislite na uvođenje kvota za neke stvari - tipa u parlamentu tipa xy posto moraju biti žene? S obzirom da bi mi takve stvari išle u prilog, nemam ništa protiv
    Ne, ja ne mislim na to.
    Ja mislim bas na zensku solidarnost, "zensku mrezu".

    Npr. Na to da bar nadredjena zena podredjene zene ne diskriminira, da ne preuzima uobicajene obrasce ponasanja u poslu vec da se izbori za pravo da primjenjuje svoj nacin, kakav god bio. Da svojim primjerom i djelovanjem onemoguci omalovazavanje onih kojima karijera nije na prvom mjestu, iznad djece i obitelji.
    Da si medjusobno olaksavamo zivot i "plivanje" u poslu i opcenito, a ne da si dodatno zagorcavamo zivot pod parolama "sama je tako odabrala", "htjela je toliko djece, neka si ih sad drzi", "dobila je sto je zasluzila" i sl.
    Mozda sam nerazumljiva... nekoliko stvari radim odjednom (bar pokusavam) uz malu zenicu koja skace oko mene jedva cekajuci trenutak odlaska u skolu.
    Ovo sam i ja pokušavala reći. Češće su šefice u poslu još gore od šefova.

  17. #67
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa
    Npr, je li vam se kao trudnici u tramvaju češće digla žena ili muškarac? Ja od žena tako nešto nisam doživjela, od muškaraca više puta.
    Ne priznajem da ovo ima veze sa spolom, samo sa nedostatkom empatije, brige i kulture.

  18. #68
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj vesna72 prvotno napisa

    Ali onima koje odluče drugačije, treba to omogućiti.
    Apsolutno.

  19. #69
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Vesna 72, sve potpisujem. Moja je vizura ipak valjda malo pomaknuta jer radim u međunarodnoj korporaciji, listanoj na američkoj burzi, di se to sve podrazumijeva i ugrađeno je u etičke kodekse, pravilnike o radu, zaštiti na radu itd. - mislim ne ovo o MPO-u (o čemu se isto slažem), nego zabrana diskriminacije na temelju spola, vjerske pripadnosti itd. - izrijekom je zabranjeno, a postoji i svojevrsni "pravobranitelj" za to, a i većina ekipe je takva da im je bjelodano jasno da se to ne smije, barem ne javno, a šta si ko u glavi misli zapravo... to me, u stvari, manje tangira. BTW, od 6 članova Uprave, dvije su žene, a bilo je jedno vrijeme kad su muškarci u Upravi bili u manjini.

  20. #70
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj TATA MATA prvotno napisa
    Citiraj vertex prvotno napisa
    Zaboravih (zanijelo me malo ovo pisanje sablažnjivih poruka), TATA MATA, jasno mi je da možeš imat problema s nekim od ciljeva feminizma, ali šta ti nije jasno u vezi npr. silovanja u braku ili nasilja u obitelji?
    U tim konkretnim slucajevima mi nije jasno u cemu je problem...zakon je jasan !
    Nasilje u braku...rastava, tuži smrada zakon je jasan...druga je stvar sto zene treba poticati jer nemaju "hrabrosti" iako mi to stvarno nije jasno.
    Na kraju krajeva...samoobrana...i on ce zaspat, kad tad !
    Pa mislim da je ovdje problem u tome što zakon možda jest jasan, ali prešutna društvena pravila ga ne slijede.

  21. #71
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Npr. Na to da bar nadredjena zena podredjene zene ne diskriminira, da ne preuzima uobicajene obrasce ponasanja u poslu vec da se izbori za pravo da primjenjuje svoj nacin, kakav god bio. Da svojim primjerom i djelovanjem onemoguci omalovazavanje onih kojima karijera nije na prvom mjestu, iznad djece i obitelji.
    Da si medjusobno olaksavamo zivot i "plivanje" u poslu i opcenito, a ne da si dodatno zagorcavamo zivot pod parolama "sama je tako odabrala", "htjela je toliko djece, neka si ih sad drzi", "dobila je sto je zasluzila" i sl.
    BB, ja bogme tako nesto, u istoj mjeri, ocekujem i od svakog pristojnog muskarca.

  22. #72
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    A propos te ženske solidarnosti u srednjem i višem menadžmentu - to definitivno ne pali. Po mom iskustvu, postoje različiti tipovi menadžera, i muških i ženskih, neki i muški i ženski su empatičniji, neki ne, neke žene isto menadžiraju po "muškom principu" - ne zanima me, nije moj problem, a neki muški po "ženskom" - joj, ne mogu njega gnjavit, on mi je frend i radimo milijun godina itd. (karakterističnije za srednji menadžment). Kod višeg menadžmenta svi su vezani za ciljeve i brojke i svima je jasno da "money rules", a nikakve solidarnosti osim po principu koliko je tko učinkovit i sposoban i koristan, ne pale. Netko je na svom putu taktičniji i djeluje "mekše", neko je manje taktičan i djeluje "tvrđe", ali nema tu solidarnosti tog tipa.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    živimo u postkomunističkom tranzicijskom društvu gdje još uvijek nije uspostavljen čvrst sistem vrijednosti, a civilne uduge i udruge građana stare su desetak godina..prije toga smo živjeli u patrijarhalnom, zatvorenom, komunističkom društvu gdje je bilo općenito malo ljudskih prava, kakvi pusti feminizmi osim onih nakaradnih proslava 8. marta-slavilo se pravo drugarica da rade u teškoj industriji, neš ti prava

    a što se tiče uvođenja kvota ja sam za, ako neće milom onda silom tj. zakonom pa dok ne postane praksa..barem javni sektor

  24. #74
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    imam deja vu ...

    Citiraj sofke prvotno napisa
    a što se tiče uvođenja kvota ja sam za, ako neće milom onda silom tj. zakonom pa dok ne postane praksa..barem javni sektor
    ja nisam za "pozitivnu" diskriminaciju ni u kom pogledu, bitna je sposobnost a ne nešto fizičko, čemu kvote ako dođe do toga da na mjesto sjedne slabije sposobna osoba samo radi spola?
    npr. ispunjavanja "ženske" kvote, nije li to diskriminacija muškaraca?

    diskriminacija jest diskriminacija .

  25. #75
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Citiraj sofke prvotno napisa
    ugovor o nezatrudnjivanju je apsolutno nevažeći i kao da ne postoji

    potpisivanje bianco otkaza je isto nevažeće, otkazivanje ugovora o radu ima određenu proceduru, otkaz se uvijek mora obrazložiti..da bianco otkaz, nevjerojatno..apsolutno je nezakonito, a moralno je nakazno
    Sa prvim se slažem.

    I sa drugim. Teoretski. Ali...u praksi funkcionira

    Ja xp dana _______ želim otkazati ugovor o radu sklopljena dana xy s poslodavcem xy na neodređeno vrijeme za obavljanje poslova xy, budući da zbog osobnih razloga više neću biti u mogućnosti obavljati dosadašnje poslove.
    U xy, dana----------
    Vlastoručni potpis

    Sve po PS. Samo upišeš datum. Što na compu nije teško.

    A poslije nek netko dokaže da nije napisano 25.11.2007, nego 12.01.2005.

    Naravno, ovo gore se još malo "ukrasi", ali ne želim baš davati recepte, samo upozoriti na bit.

  26. #76
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Ajme, koja prljava igra s tim osobnim razlozima. I nije se našao niti jedan ogorčeni "zviždač" kome se to dogodilo za malo potpalit medije :?

  27. #77

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Jučer je bilo u nekoj emisiji kako i žene i muškarci u većem postotku priželjkuju muškog šefa nego ženskog.
    S druge strane, mislim da je kod muškaraca puno uži raspon društveno prihvatljivih uloga i ponašanja nego kod žena tj. žena može raditi gotovo sve što i muškarac pa još i više a da ne trpi društvenu kritiku, izrugivanje i sl.

  28. #78

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    načelno jest, ali su žene diskriminiranije

    jedino se slažem da je teško, ako ne i nemoguće provesti takvo kvotiranje, a propisano je ne samo za podzastupljeni spol (znači ne nužno žene) nego i za recimo branitelje, nacionalne manjine itd

    na jednom sastanku u jednoj velikoj državnoj ustanovi, zavodu da budem preciznija (gdje su male plaćice i mahom su zaposlene žene), ravnateljica mi je opisala idealnog zaposlenika, a da se ispune sva ta kvotiranja-muškarac, branitelj, Rom..

    nemoguće je provesti, ali ipak daje misliti..ja sam za to..prednost imaju i invalidne osobe pa sam ja i za to da se, ako ništa drugo, barem misli o tome kako imaju bar načelnu prednost

  29. #79

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    da, možeš i ti dati otkaz ugovora o radu..netko je napisao da se to radi u Euroherzu pa čak i šibenskoj bolnici??

    više mi je to ličio na one man show, ono vlasnik je gazda, direktor, šef i Bog..da mi to netko ponudi, a ja baš ne skapavam od gladi zbilja bi prijavila inspekciji rada (ne znam koja korist) i novinama (valjda neka korist)..samo ne znam jel to ima veze sa ženama i zatrudnjivanjem ili općenito sa bespolnom obespravljenošću radnika

  30. #80
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    imam deja vu ...

    Citiraj sofke prvotno napisa
    a što se tiče uvođenja kvota ja sam za, ako neće milom onda silom tj. zakonom pa dok ne postane praksa..barem javni sektor
    ja nisam za "pozitivnu" diskriminaciju ni u kom pogledu, bitna je sposobnost a ne nešto fizičko, čemu kvote ako dođe do toga da na mjesto sjedne slabije sposobna osoba samo radi spola?
    npr. ispunjavanja "ženske" kvote, nije li to diskriminacija muškaraca?

    diskriminacija jest diskriminacija .
    nije. odnosno osobno gledajuci bi mogli reci da jest.
    globalno drustveno gledajuci nije.

    na isti onaj nacin na koji se je u americi provodila i provodi pozitivna diskriminacija afroamerikanaca, koja je na drustvenom nivou pokusala ublaziti nepravde i diskriminacije kojoj su afroamerikanci bili izlozeni godinama i jos uvijek jesu.

    bitna je sposobnost http://(citiram tebe)<br /> <br /> ...ke populacije?

  31. #81
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Najviše sa ženama i zatrudnjivanjem. Baš onda su "osobni razlozi" prava stvar
    I to u firmama s boljom pravnom službom (one-man daje ugovore bez pravne snage...)

  32. #82

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Purgeraj
    Postovi
    379

    Početno

    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    * Jednaka građanska i politička prava muškaraca i žena...Prosvjetljenje molim.
    npr. tek u prošlogodišnjem prijedlogu zakona umjesto majke-odgajateljice upotrebljen je termin roditelj-odgajatelj
    i hrpa slične terminologije
    koja odražava stav da su neke "dužnosti" majčinske, a ne roditeljske i ne predmnijeva jednakost spolova

    ili kod zapošljavanja - koliko se puta navodilo "muška osoba"? da, sada stave "regulirana vojna obveza" i poštuju zakon... :/

    po meni - nepravda

    da ne idemo do ekstrema tipa - istina, žena ima pravo glasa, ali muž će joj objasniti za koga treba glasati
    OK...slažem se i podržavam...osim ovog zadnjeg gdje će muž objasnit za koga mora glasat...to mi je malo tu mač.

    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    * Besplatna i sigurna kontracepcija te pravo na pobačaj...Prosvjetljenje molim.
    pitanje planiranja obitelji - da li je sex "dozvoljen" samo u svrhu proširivanja obitelji (kako recimo propovijeda vjera) ili i radi osobnog zadovoljstva?
    kontracepcija ne samo da nije besplatna - već ne postoji niti dovoljna svijest i obrazovanje, relativno je skupa, često nepristupačna - što na kraju završava pobačajem. Kojeg ja osobno ne smatram metodom kontracepcije, nego nužnim zlom - ali koje mora biti dozvoljeno
    Vezano uz planiranje obitelji i "dozvoljenom" sexu...ne znam o kojoj vjeri pricas pa necu ici preduboko ali ako mislis Rimokatolicku crkvu onda ne znas o cemu pricas.

    Kaj se tice kontracepcije...to je malo šira tema, ali po meni je bolje onda da kruh bude besplatan, a ne kontracepcija.

    Kaj se tiće pobacaja...
    Citat Majke Tereze:
    "Pobacaj je najveci neprijatelj mira jer ako majka može ubiti svoje vlastito dijete, što onda sprecava mene da ubijem tebe ili tebe da ubiješ mene ? Zaista ništa !"

    "Donijeti odluku da dijete mora umrijeti da bi smo živjeli po svojim željama, to je bijeda"


    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    * Pravo na slobodu i život žena bez muškaraca te lezbijsko materinstvo...Prosvjetljenje molim.
    Pravo na vlastiti izbor i slobodu seksualnog opredjeljenja. U čemu je problem? U homofobiji?
    Podrazumijeva se naravno obostrano. Dakle i muški izbor.
    Ja tu ne vidim problem...tko kome brani da si bira partnera ?
    Ako pak mislis na ravnopravnost pri npr: posvajanju djetata između istospolnih partnera i muža i žene...hmmm...mislim da te ne mogu podržat.

    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    * Silovanje u braku...Prosvjetljenje molim.
    U zakon uvedeno ne tako davno.
    Mogućnost da žena (ili muškarac) odbije seksualni odnos s bračnim partnerom. Silovanje je prisila na seks. Bez obzira na brak.
    Kaj je tu strano...zatvor i tocka.

    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    * Reproduktivna prava i kontrola rađanja...Prosvjetljenje molim.
    pogledaj pod kontracepciju za početak.
    Slijedeće, npr. banka sperme i mogućnost MPO za žene koje nisu u braku
    Kad ovo procitam prvo kaj mi pada na pamet je da bi bilo mozda najbolje da se mi muski fino "ispraznimo" u casicu i u plinske komore sa nama jer sve sto zenama treba je jedan spermic.
    Mislim da se igramo Boga malo previše.

    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    * Nasilje u obitelji...Prosvjetljenje molim.
    Učestalo u partijarhalnim sredinama, u kojima se smatra da je iza zatvorenih vrata mnogo toga dozvoljeno.
    Velika većina žrtvi nije ni svjesna da je podložena nasilju. Koje može biti bilo koji oblik psihičkog ili fizičkog iskorištavanja - od ekonomskog nasilja do premlaćivanja ili ubojstva
    Zako je jasan !

    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    * Prava LGBTIQ osoba, osobito lezbijki, te žena iz drugih marginaliziranih skupina, etničkih skupina...Prosvjetljenje molim.
    Ženska solidarnost
    Smatram npr. da te nitko ne smije na bilo koji način izolirati radi boje kože, vjerskog opredjeljenja, spola itd.
    Poslodavac ili stanodavac ili učitelj ili javni pravobranitelj ili bilo koja treća osoba ne smije dati prednost bijelom muškarcu heteroseksualnog opredjeljenja iz "dobre obitelji" u odnosu na crnu lezbijku odraslu u domu za napuštenu djecu. Pred zakonom moraju biti jednaki.
    Slazem se 95%
    Ovih 5% je mislim nepotrebno sa elaborirat ali nije bas sve crno i bijelo...postoje izuzeci koje bi stavio u tih 5%.

  33. #83
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    pa evo tata mata ako si ti 95% feminist - puna saka brade :D

    za ovih preostalih 5%, necemo se buniti.

  34. #84
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Npr. Na to da bar nadredjena zena podredjene zene ne diskriminira, da ne preuzima uobicajene obrasce ponasanja u poslu vec da se izbori za pravo da primjenjuje svoj nacin, kakav god bio. Da svojim primjerom i djelovanjem onemoguci omalovazavanje onih kojima karijera nije na prvom mjestu, iznad djece i obitelji.
    Da si medjusobno olaksavamo zivot i "plivanje" u poslu i opcenito, a ne da si dodatno zagorcavamo zivot pod parolama "sama je tako odabrala", "htjela je toliko djece, neka si ih sad drzi", "dobila je sto je zasluzila" i sl.
    BB, ja bogme tako nesto, u istoj mjeri, ocekujem i od svakog pristojnog muskarca.
    Ali ako to ne mozes ocekivati od zene koja je prosla slicno ili je vjerojatno bar dio "teskoca" osjetila na sebi, onda ne mozes ocekivati ni od prosjecnog hrvatskog muskarca. A opet, razumijevanja i ljudskosti sam vise dobila od muskaraca nego od zena. Cast izuzecima oba spola.

    (Ja sam objasnjavala sto mislim pod zenskom solidarnoscu, a ne sto ocekujem od zena.)

  35. #85

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    ja se ne bi nikako složila s tatom matom vezano za kontracepciju i pobačaj..

    ne može se izjednačavati kruh i kontracepcija
    zašto misliš da kontracepcija nije važna? Osim toga, istina je da je o kontracepciji premalo informacija, skupa je i premalo se koristi

    što se tiče ne pobačaja, nego PRAVA na pobačaj, ne bi da se ovo razvije u raspravu o razlozima za i protiv, a svatko ima svoje osobne razloge i dileme i svoditi to na foru da smo ubili nekoga da bi živjeli bezbrižno je ispod pojasa i OT

  36. #86

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Purgeraj
    Postovi
    379

    Početno

    Citiraj sofke prvotno napisa
    i svoditi to na foru da smo ubili nekoga da bi živjeli bezbrižno je ispod pojasa i OT
    Fora kažeš ?
    Zanimljiva teorija.
    Iako ne mislim da je OT jer je to jedan od po meni NAJVECIH ciljeva feministica.

  37. #87
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj TATA MATA prvotno napisa
    i jer je to jedan od po meni NAJVECIH ciljeva feministica.
    a šta misliš zašto im je važno to pravo izbora?
    šta je dovelo do toga?

  38. #88
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Offtopic info za tata matu - korisnici banke sperme u cijelom svijetu su ipak većinom neplodni parovi (ne single žene) gjde je uzrok neplodnosti para u muškarcu (azospermija - nema spermića u ejakulatu), nema govora o plinskim komorama za muškarce, nego to je muškarac pomaže drugom muškarcu . Kao i žena pomaže ženi s donacijom jajnih stanica. Ne da ja imam išta protiv single majki korisnica MPO-a, ja sam teški liberal, just for the record....

  39. #89

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    jedan od najvećih ciljeva feministica je da rade pobačaje?

  40. #90
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Ne da ja imam išta protiv single majki korisnica MPO-a,
    ne vidim razlog protiv, bolje da koristi MPO , nego one-night-stand opciju

  41. #91
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Sad bi političari počeli o tome da se radi o klasičnoj zamjeni teza .

  42. #92

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Purgeraj
    Postovi
    379

    Početno

    Sofke...meni se cini da DA...eto procitaj i post od Grubi.

    Ina...ja sam napisao "da mi to prvo pada na pamet" a ne da je tako. A kaj se tice same banke sperme...moje osobno misljenje ako ga smijem napisat je...apsolutno protiv...just for the record....

  43. #93
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    I laganje i mantanje tog konkretnog muškarca. Naravski, MGrubi. Ali, mene, kako sam u MPO-u, uvijek boli to ipak, dopustite, senzacionalističko predstavljanje banke sperme i percepcija da je to isključivo za single žene karijeristice ili lezbijke itd (ne da imam išta protiv toga), kad su korisnici banke sperme u 99,9999999999% slučajeva parovi s muškim uzrokom neplodnosti, a dozvoljeno je u jednoj katoličkoj Češkoj i Sloveniji, a kod nas je tema RTL kolaž rasprava.

  44. #94
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Of course, tata mata. To je tvoj stav. Možda bi ga promijenio da si sam u takvoj situaciji u upoznaš očaj ljudi kojima je to potrebno (posvojenje je užasno teško za ostvariti - na 900 zainteresiranih potencijalnih posvojitelja, dolazi 100 djece godišnje - to su podaci za Hrvatsku). A možda i ne bi. Šta bi bilo kad bi bilo. Svatko ima pravo na svoj stav .

  45. #95
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj TATA MATA prvotno napisa
    "Pobacaj je najveci neprijatelj mira jer ako majka može ubiti svoje vlastito dijete, što onda sprecava mene da ubijem tebe ili tebe da ubiješ mene ? Zaista ništa !"
    to je jedno vrlo interesantno tumacenje povijesti, vrlo subjektivno i vrlo ideoloski.
    nikako ne vjerujem u istinitost doticne tvrdnje, uprkos svom postovanju prema majci tereziji.

  46. #96

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Purgeraj
    Postovi
    379

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    Citiraj TATA MATA prvotno napisa
    "Pobacaj je najveci neprijatelj mira jer ako majka može ubiti svoje vlastito dijete, što onda sprecava mene da ubijem tebe ili tebe da ubiješ mene ? Zaista ništa !"
    to je jedno vrlo interesantno tumacenje povijesti, vrlo subjektivno i vrlo ideoloski.
    nikako ne vjerujem u istinitost doticne tvrdnje, uprkos svom postovanju prema majci tereziji.
    Zasto povijesti ?

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    ne vidim razlog protiv, bolje da koristi MPO, nego one-night-stand opciju
    Ovo bi se moglo rastegnut na 100 stranica pa onda bolje ne komentirat.

  47. #97

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    U vezi sa ženskom solidarnosti i podrškom uvjerila sam se da funkcionira "sit gladnomu ne vjeruje". Željeli ili ne, sposobniji smo razumijeti ljude u situaciji sličnoj našoj. Zato možda očekujemo, a često i dobivamo, više razumijevanja od žena - ali ja recimo u firmi vidim "interesne skupine" tj. bolje se međusobno razumiju samoživeće žene nego s onima koje žive s dečkom/mužem/djecom, i obratno.
    Šefovi koje sam imala uglavnom su imali razumijevanja za obiteljske potrebe, podjednako prema m i ž. Najmanje su fleksibilni oni koji nemaju zadovoljavajući privatni život i ne žuri im se doma - oni bez grižnje savjesti zaposle suradnike nakon radnog vremena.
    (Sve to uz ogradu da nikakvo uopćavanje ne pokriva sve konkretne primjere.)

  48. #98

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    A pitanje zaposlenja žene ili ostanka kod kuće na teoretskoj razini dugo me mučilo.
    Pomoglo mi je kad sam u knjizi "Prvo djeca" pročitala i nemam razloga da ne vjerujem (uklopilo se u ono što znam) da je kroz povijest bilo vrlo malo društava u kratkim periodima kada žene uopće nisu trebale pridonositi obiteljskoj ekonomiji. To su iznimni slučajevi, a češće se odnose na pripadnice viših klasa.
    S druge strane, ženi je bilo lakše kad je doprinos u kućni budžet ostvarivala skupljanjem ili uzgojem bilja oko kuće, izradom kod kuće zanatskih proizvoda, kad je proširena obitelj bila uobičajena, kad je druga žena u sličnoj poziciji živjela doslovce nekoliko koraka udaljena... Ne želim reći da se lakše živjelo, nego da ženu njen "posao" nije toliko izdvajao iz obitelji.

    Ono kako ja vidim da se tu može pomoći današnjim ženama (i obiteljima) jest inzistiranje na uvođenju svih olakšavajućih mogućnosti: klizno radno vrijeme, skraćeno radno vrijeme, dvije osobe na jednom mjestu, mogućnost mijenjanja radnog opterećenja po potrebi, rad od kuće...
    U firmama i zemljama koje su to omogućile pokazalo se da ukupni radni učinak nije pao. Samo je potrebno proširiti svijest o potrebi za takvim izborom, i da to ne znači gubitak ni za poslodavca ni za državu.

  49. #99
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Vlvl prvotno napisa

    Ono kako ja vidim da se tu može pomoći današnjim ženama i muskarcima (i obiteljima) jest inzistiranje na uvođenju svih olakšavajućih mogućnosti: klizno radno vrijeme, skraćeno radno vrijeme, dvije osobe na jednom mjestu, mogućnost mijenjanja radnog opterećenja po potrebi, rad od kuće...
    U firmama i zemljama koje su to omogućile pokazalo se da ukupni radni učinak nije pao. Samo je potrebno proširiti svijest o potrebi za takvim izborom, i da to ne znači gubitak ni za poslodavca ni za državu.
    evo ja malo i dodala, da bih te mogla potpisati.

    s tim da ono "i muskarcima" mi se cini krucijalnim, ako hocemo mijenjati svijet rada opcenito, na dorobit djece, zena, muskaraca, ma ljudi opcenito.

    (pogledaj skandinavske primjere u knjizi "prvo djeca")

  50. #100
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Nama u firmi ovo uvelo . Rad od kuće, klizno radno. Jedino je to dvostruki mač, jer to se uglavnom (osim ako zaposlenik nije turbo discipliniran), svodi na više rada, bar u prvo vrijeme dok se ne uhoda čovjek. Meni to baš paše. Jedino nije dvije osobe na jednom mjestu, u Hrv. slabo još funkcionira taj princip pola radnog vremena.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •