Stranica 7 od 16 PrviPrvi ... 56789 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 301 do 350 od 800

Tema: Izazovi feminizma

  1. #301
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    tatek, sad kad citam sto sam napisala vidim od kud je tema otisla na drugu pricu.
    pod odgovornost i brigu mislila sam na ono - da je jos uvijek u vecini kucanstva zena odgovorna i brine da li se usisalo, opralo sudje, odvelo djecu, stavilo kapu i rukavice, kupilo sto treba...
    one to nuzno ne moraju raditi, ali ce ona provjeriti da li je obavljeno i voditi racuna o podjeli poslova.
    ta fizicka podjela posla cesto nije i mentalna podjela posla.
    uh jel sam sad uspjela...

  2. #302
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    ti si tatek meni sve simpatičniji, još kad ne bi toliko planinario i lutao prirodom, pozvala bih te na kavu
    Ako bas inzistiras na kavi, onda ces morati do recimo pl. doma na Vodicama ili nekog slicnog mjesta ...

  3. #303
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    jednom sam negdje procitala da ima ravnopravnosti u obavljanju posla, ali nema u brizi za poslom, zene su jos uvijek te koje brinu da li je posao obavljen i sve dok muski budu samo izvrsitelji bez odgovornosti nema ravnopravnosti.

    ....

    ...ta fizicka podjela posla cesto nije i mentalna podjela posla.
    uh jel sam sad uspjela...
    Što se mene tiče, uspjela si iz prve. Točno to i ja mislim i vidim u praktički svim obiteljima oko sebe. I u našoj, ali to mijenjamo.

  4. #304
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    tatek, sad kad citam sto sam napisala vidim od kud je tema otisla na drugu pricu.
    pod odgovornost i brigu mislila sam na ono - da je jos uvijek u vecini kucanstva zena odgovorna i brine da li se usisalo, opralo sudje, odvelo djecu, stavilo kapu i rukavice, kupilo sto treba...
    one to nuzno ne moraju raditi, ali ce ona provjeriti da li je obavljeno i voditi racuna o podjeli poslova.
    ta fizicka podjela posla cesto nije i mentalna podjela posla.
    uh jel sam sad uspjela...
    tako se i ja cesto zalim.
    ali kad bas budem iskrena, priznam da briga o registraciji auta, tocenju benzina, servisiranju bojlera, antivirusnoj zastiti i instalaciji softvera, popravcima stolarije i sl. nije na meni.
    mo smo se skroz patrijarhalno rasporedili

  5. #305
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    mi smo se skroz patrijarhalno rasporedili

  6. #306
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    mi smo se skroz patrijarhalno rasporedili
    I mi, ali zašto mi se čini da se češće pere veš, suđe i WC nego kosi trava ili šiša živica? :ćeš,ćeš:

  7. #307
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Zato kaj uvijek i svugdje tebe (mene) svrbi (ili boli, ili kaj već) više nego onog drugog, ma o čemu se radilo.

  8. #308
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    mi smo se skroz patrijarhalno rasporedili
    I mi, ali zašto mi se čini da se češće pere veš, suđe i WC nego kosi trava ili šiša živica? :ćeš,ćeš:
    zapravo, kod nas je patrijarha u kuci zadesila i duznost pranja WC-a.
    ali ne zelite znati koliko se nas wc cesto pere, i na sto lici

    a sad cu opet samu sebe prekoriti jer sam pridonijela skretanju teme o feminizmu ka razglabanju o kucanskim poslovima.
    Mijenjajmo kurs!

  9. #309
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Uf, sad bih bila bitch kada bih prešutjela da je naša okućnica uvijek spremna za slikanje, vrijedni MM vodi brigu o tome...

    Nego sam mislila da se trava kosi možda 10 puta u sezoni, živica reže max 5 puta, kanta od smeća iznaša 3x tjedno, auto registrira jednom godišnje, betonira jednom u 3 godine, auto pere jednom u mjesec ili dva...
    Nasuprot tomu suđa, veša, pegleraja, prašinarenja, što glavnih što međuobroka ima uvijek, tijekom svih 24 sata.

    U stvari, od kada sam (uz pomoć flower) zaključila zašto sam uvijek ja premorenija (jer sam stalno zabrinuta) mi je lakše.
    Bar znam što mi je!


    Sad mijenjajmo kurs!!!

  10. #310
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    Citiraj flower prvotno napisa
    jednom sam negdje procitala da ima ravnopravnosti u obavljanju posla, ali nema u brizi za poslom, zene su jos uvijek te koje brinu da li je posao obavljen i sve dok muski budu samo izvrsitelji bez odgovornosti nema ravnopravnosti.

    ....

    ...ta fizicka podjela posla cesto nije i mentalna podjela posla.
    uh jel sam sad uspjela...
    Što se mene tiče, uspjela si iz prve. Točno to i ja mislim i vidim u praktički svim obiteljima oko sebe. I u našoj, ali to mijenjamo.
    debeli potpis na obje

  11. #311
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    jednom sam negdje procitala da ima ravnopravnosti u obavljanju posla, ali nema u brizi za poslom, zene su jos uvijek te koje brinu da li je posao obavljen i sve dok muski budu samo izvrsitelji bez odgovornosti nema ravnopravnosti.
    wow :shock: a ja sam ovu mentalnu podjelu posla u našoj obitelji pripisivala karakterima mene i MM-a

    Evo jedne anegdote - MM se brine o pranju veša, ali ja moram natrpati veš u mašinu, jer on ne raspoznaje boje , ja mu moram reći na koji program treba staviti mašinu - jer on to nije u stanju zapamtiti.

    Tako se ja žalim kolegici na poslu: MM nije u stanju zapamtiti kako se uključi veš mašina.

    A ona će - MM nije u stanju zapamtiti GDJE je veš mašina

    Jako, jako zanimljiva stvar - mene u našoj obitelji smeta upravo to što sam ja 'mama' - ja pišem popise za plac, dućan, ja vodim računa o tome što će se kuhati i kad će se prati koji veš, ja vodim financije.
    MM ide na put i treba si naručiti pizzu prije polaska i on mene nazove na posao da me pita kad da si naruči pizzu!

    MM, dakle, radi SVE kućanske poslove, ali većinu po mojim uputama!

  12. #312
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Citiraj vertex prvotno napisa
    Citiraj flower prvotno napisa
    jednom sam negdje procitala da ima ravnopravnosti u obavljanju posla, ali nema u brizi za poslom, zene su jos uvijek te koje brinu da li je posao obavljen i sve dok muski budu samo izvrsitelji bez odgovornosti nema ravnopravnosti.

    ....

    ...ta fizicka podjela posla cesto nije i mentalna podjela posla.
    uh jel sam sad uspjela...
    Što se mene tiče, uspjela si iz prve. Točno to i ja mislim i vidim u praktički svim obiteljima oko sebe. I u našoj, ali to mijenjamo.
    debeli potpis na obje
    samo da dodam, da mi se cini da tu kontrolu zena nesvjesnio i svjesno same potenciraju. na zalost.
    dok sama nisi u stanju predati odgovornost, nitko je drugi nece ni uzeti.
    ovo govorim naravno samo okvirno. svi smo mi razliciti ljudi sa razlicitim afinitetima.

  13. #313
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Citiraj flower prvotno napisa
    jednom sam negdje procitala da ima ravnopravnosti u obavljanju posla, ali nema u brizi za poslom, zene su jos uvijek te koje brinu da li je posao obavljen i sve dok muski budu samo izvrsitelji bez odgovornosti nema ravnopravnosti.
    wow :shock: a ja sam ovu mentalnu podjelu posla u našoj obitelji pripisivala karakterima mene i MM-a

    Evo jedne anegdote - MM se brine o pranju veša, ali ja moram natrpati veš u mašinu, jer on ne raspoznaje boje , ja mu moram reći na koji program treba staviti mašinu - jer on to nije u stanju zapamtiti.

    Tako se ja žalim kolegici na poslu: MM nije u stanju zapamtiti kako se uključi veš mašina.

    A ona će - MM nije u stanju zapamtiti GDJE je veš mašina

    Jako, jako zanimljiva stvar - mene u našoj obitelji smeta upravo to što sam ja 'mama' - ja pišem popise za plac, dućan, ja vodim računa o tome što će se kuhati i kad će se prati koji veš, ja vodim financije.
    MM ide na put i treba si naručiti pizzu prije polaska i on mene nazove na posao da me pita kad da si naruči pizzu!

    MM, dakle, radi SVE kućanske poslove, ali većinu po mojim uputama!
    sto ces kad si kontrol frik.

  14. #314
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    dok sama nisi u stanju predati odgovornost, nitko je drugi nece ni uzeti.
    seni, ovdje pomalo upadas u vlastitu klopku.
    ako moras biti u stanju predati odgovornost, onda to znaci da ta odgovornost inicijalno je u tvojim rukama, zar ne?

  15. #315
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Ovo od seni potpisujem sto posto - o predavanju odgovornosti za nešto. U mojoj maloj obitelji funkcionira obostrano - tek kad netko drugome za neki zadatak explicite kaže "the ball is in your courtyard" tj. "ti si sad šef parade za to i to", onda se tek drugi uključi, napravi sve kako treba i obavijesti drugoga - napravio sam to i to i to je sad gotovo. Ovo daj ovo, napravi to, jesi li mi to itd. funkcionira po principu - djelić zadatka obavljen, ja svoje napravio/la, ciao... Možda ćemo drugačije pričati kad dođu djeca, možda i nećemo...

  16. #316
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    samo da dodam, da mi se cini da tu kontrolu zena nesvjesnio i svjesno same potenciraju. na zalost.
    dok sama nisi u stanju predati odgovornost, nitko je drugi nece ni uzeti.
    ovo govorim naravno samo okvirno. svi smo mi razliciti ljudi sa razlicitim afinitetima.
    O, u stanju sam ja predati odgovornost! Baš je onako zdušno predajem, bez imalo sentimetalnosti.

  17. #317
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Citiraj seni prvotno napisa
    dok sama nisi u stanju predati odgovornost, nitko je drugi nece ni uzeti.
    seni, ovdje pomalo upadas u vlastitu klopku.
    ako moras biti u stanju predati odgovornost, onda to znaci da ta odgovornost inicijalno je u tvojim rukama, zar ne?
    ja govorim o cinjenicnom stanju, a to je da vecina zena snosi tu odgovornost.

    ne pricam o genetskim predispozicijama. o njima moje misljenje vec znate.

  18. #318
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Inače, super mi je gledati kad netko od pukog obavljanja "zadataka po naređenju" počne razmišljat o cjelini "posla". To mi je lijepo gledat od strane mlađih cura na poslu i baš me pukne neki ponos kada same pitaju, razmišljaju i daju ideje. Isto tako kod MM-a - kad sam po Rodi surfa i traži pitanja za ono što nas muči pa kaže što je našao itd. (u našem "MPO projektu" briljirao je zadnje 2 godine kao "projektni menadžer" i o svemu vodio računa, isto tako i u posvojenju - zvao, pitao, organiziravao, koji put i sam išao). To ja vidim kao proces prepuštanja. Ide u svim smjerovima. Jednog dana ću i ja znati programirati video 8). Kad si u situaciji da si ti sam in charge, sve bude lakše, ma sve se svlada vrlo brzo.

  19. #319
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    tatek, sad kad citam sto sam napisala vidim od kud je tema otisla na drugu pricu.
    pod odgovornost i brigu mislila sam na ono - da je jos uvijek u vecini kucanstva zena odgovorna i brine da li se usisalo, opralo sudje, odvelo djecu, stavilo kapu i rukavice, kupilo sto treba...
    one to nuzno ne moraju raditi, ali ce ona provjeriti da li je obavljeno i voditi racuna o podjeli poslova.
    ta fizicka podjela posla cesto nije i mentalna podjela posla.
    uh jel sam sad uspjela...
    Ja sam te u potpunosti razumio, ali i dalje tvrdim da znam dosta obitelji gdje muskarci ne samo da fizicki rade kucanske poslove vec i da brinu o njima. Postoji podjela, naravno, ali ona nema veze sa spolom.

    Kod nas doma ja vodim brigu o nabavci hrane i moja je odgovornost da uvijek svega ima koliko treba.
    Sa racunima i slicnim kucnim financijama isto - MZ nije platila vise od 5 racuna u zadnjih 5 godina.
    Za vjesanje vesa je uglavnom ona zaduzena, no samo zato sto inzistira da se ves vjesa na nacin koji ona zeli - kad ga ja ipak objesim, ves se isto tako dobro osusi i isto tako ga dobro slozim i stavim u ormar.
    Sto se tice kupovine djecje robe, ona kupi nesto cesce iz jednostavnog razloga je sto je ona u gradu skoro svaki dan i to bez djece, a ja nekoliko puta mjesecno i to sa klincima.
    Djecu u vrtic i skolu najcesce vodim ja, cesto ih i oblacim, brinem da imaju sve sto treba sa sobom.

    A to sto radim ja znam da radi jos dosta mojih prijatelja ... i ne vjerujem da smo nas 5 ili 10 jedini u republici Hrvatskoj.

    Ali da smo (ipak) u manjini, sa time se i ja definitivno moram sloziti.

  20. #320
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    tatek i moj muz je poput tebe...no to ne znaci da problema nema, pa potpisujem da je to manjinski oblik zivotne zajednice.
    i potpisujem seni 8)

  21. #321
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    tatek i moj muz je poput tebe...no to ne znaci da problema nema, pa potpisujem da je to manjinski oblik zivotne zajednice.
    i potpisujem seni 8)
    Ma da, slazem se ...
    Ne znam zasto, bas sam se sad sjetio jedne crtice iz vojske, iz poznate nam i omrazene JNA u kojoj sam odsluzio vojni rok daleke 1983/1984.

    Naime, nekoliko mjeseci pred odlazak u vojsku sam cuo podatak da je 10% stanovnista tadasnje Jugoslavije bilo nepismeno, a da 60% nije imalo zavrsenu osnovnu skolu. I ja sam mislio da je to nemoguce, krivi podatak, jer se ta brojka u okolini u kojoj sam zivio nije mogla ni naslutiti.

    Medjutim, tad sam dosao u vojsku, u Knin, medju pravi prosjek naroda - jer u vojsku moraju svi, i intelektualci i oni koji nemaju skolu i nepismeni. I tek se na takvom mjestu vidi pravo stanje stvari,a ne u nasoj svakodnevici u kojoj ipak susrecemo obrazovane ljude, one koji brinu o svom braku, djeci itd.

    Uglavnom, medju 100-tinjak ljudi s kojima sam dijelio prvi dio svog vojnog roka bilo nas je 5 koji smo upisali fakultet, jos mozda 20-tak koji su imali srednju skolu, dok su svi ostali bili samo sa osnovnom i to dosta njih samo djelimicnom. I da, bilo je nekoliko mladica koji se tada, 1983 godine, nisu znali potpisati drugacije nego krizem.

    Isto tako je i ovdje - mi koji se svakodnevno sluzimo internetom diskutiramo o problemima za koje mi znamo, no vjerojatno su oni pravi problemi, prosjecne hrvatice u prosjecnom braku sigurno drugaciji (da ne kazem vjerojatno gori).

    Kad se prica o nekim ovako generalnim stvarima cesto zaboravim pogledati stvari i malo sire, izvan svoje okolice, jer su one cesto bitno drugacije.

  22. #322
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Citiraj seni prvotno napisa
    dok sama nisi u stanju predati odgovornost, nitko je drugi nece ni uzeti.
    seni, ovdje pomalo upadas u vlastitu klopku.
    ako moras biti u stanju predati odgovornost, onda to znaci da ta odgovornost inicijalno je u tvojim rukama, zar ne?
    ja govorim o cinjenicnom stanju, a to je da vecina zena snosi tu odgovornost.

    ne pricam o genetskim predispozicijama. o njima moje misljenje vec znate.
    shvacam.
    ali ja se nekako ljutim na cinjenicu da je cinjenicno stanje takvo
    jer prema tom shvacanju, ako je na zenama odgovornost o svakodnevnim poslovima, onda ih se jos opterecuje i odgovornoscu o promjeni tog stanja.
    (tatek, skuzaj ako ovo zvuci generalizirano, govorim o vecini, ne o svima).
    Zar nemaju i muskarci jednaku odgovornost za promjenu?
    Nisam samo ja odgovorna sto sam odgovornija

  23. #323

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ja vrlo lako predajem odgovornost mužu...bitno mi je da je posao obavljen

    a isto tako sam razvila sposobnost parcijalnog vida, ne vidim fleke i nered

  24. #324
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    shvacam.
    ali ja se nekako ljutim na cinjenicu da je cinjenicno stanje takvo
    jer prema tom shvacanju, ako je na zenama odgovornost o svakodnevnim poslovima, onda ih se jos opterecuje i odgovornoscu o promjeni tog stanja.(tatek, skuzaj ako ovo zvuci generalizirano, govorim o vecini, ne o svima).
    Zar nemaju i muskarci jednaku odgovornost za promjenu?
    Nisam samo ja odgovorna sto sam odgovornija
    Na svu muku, sad mi je još teže
    Tako je, a zakaj.

  25. #325
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    shvacam.
    ali ja se nekako ljutim na cinjenicu da je cinjenicno stanje takvo
    jer prema tom shvacanju, ako je na zenama odgovornost o svakodnevnim poslovima, onda ih se jos opterecuje i odgovornoscu o promjeni tog stanja.(tatek, skuzaj ako ovo zvuci generalizirano, govorim o vecini, ne o svima).
    Zar nemaju i muskarci jednaku odgovornost za promjenu?
    Nisam samo ja odgovorna sto sam odgovornija
    Na svu muku, sad mi je još teže
    Tako je, a zakaj.
    potpisujem adiomare, koja potpisuje a zakaj. i dodajem jos ovo: "a mind is a terrible thing to waste on housework" (naljepnica-magnet visi u mojoj kuhinji...)

    inace, evo vam jedan feministicki vic: (mozda sam ga vec spominjala):

    muz i zena u krevetu, vode ljubav.
    veli muz zeni: say something dirty to me... (sag etwas dreckiges zu mir) reci mi nesto prljavo
    ona odgovara: kitchen (kueche) kuhinja

  26. #326
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    muz i zena u krevetu, vode ljubav.
    veli muz zeni: say something dirty to me... (sag etwas dreckiges zu mir) reci mi nesto prljavo
    ona odgovara: kitchen (kueche) kuhinja
    to su prave rijeci za petak, pred kraj radnog vremena

  27. #327

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Purgeraj
    Postovi
    379

    Početno

    Nisam bas siguran da bi mi muski umrli od gladi, ili ne bi imali kaj za nosit ili pojest da ostanemo sami...ili mislite da bi ?
    E sad drugi je par cipela to kaj bi to onda bilo obavljeno na "muski" nacin koji vama naravno ne bi odgovarao u 99% slucajeva i zbog toga onda rađe vi preuzimate u vecini slucajeva inicijativu.
    Iz iskustva znam kako moze nervirat necije NE zanimanje za neke stvari i prepustanje drugom vođenje stvari i ja samo iskljucim mozak.

    Jednostavno se moramo pomiriti sa tim da nam mentalni sklopovi nisu i isti i nikad nece biti isti.

  28. #328
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj TATA MATA prvotno napisa
    Nisam bas siguran da bi mi muski umrli od gladi, ili ne bi imali kaj za nosit ili pojest da ostanemo sami...ili mislite da bi ?
    Naravno da ne.

  29. #329
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    mc, ja nisam znao što su to zaistač prljavi vicevi dok se nisu počeli pojavljivati na feminističkim stranicama: čisti seksizam.
    Hajd, ima ipar dobrih.

  30. #330
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Meni ovaj gore duhovit.

  31. #331
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    mc, ja nisam znao što su to zaistač prljavi vicevi dok se nisu počeli pojavljivati na feminističkim stranicama: čisti seksizam.
    Hajd, ima ipar dobrih.
    tipicno. podsjeca me na ono: /uglavnom/ muskarci tuku zene, al kako zene znaju psihicki zlostavljati muskarce, to ne zna nijedan muskarac. kad zena dodje na vlast, gora je od svakog muskarca. pa eto i kad pricaju viceve, zene pricaju gore.

  32. #332

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    520

    Početno

    MM me zove na posao iz dućana i ljut je što mu iz glave ne znam odmah izrecitirati sve što fali u kući. A tek ako ne mogu taj čas razgovarat??? Eto, nije mu uopće teško obaviti, ali svakako misli da bih ja trebala voditi brigu o tome.

  33. #333
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    MC, jezgrovito i točno. Slikovitije? Emancipirana lisica na peradarskoj farmi: nema skrupula.

  34. #334
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

  35. #335
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Pa i da i ne. S historijskog stajališta ne čudi, sa ovom modernog pomalo da, pa se opet vraćamo na ono, razvijamo se kao civlizacija uglavnom samo tehnološki.

  36. #336
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    naletila sam na ovu bizarnu vijest https://globalnews.ca/news/6573230/m...rg-sex-worker/

    “This is a positive, empowering choice,” she said. “I realized there is no shame in having a fascination with this industry and wanting to do something that is safe, sane, consensual.”
    Što mislite, je li sex work - work?
    Znam da ne postoji homogen stav feminizma prema toj industriji. Osobno se ne mogu otresti predrasude da se u porno industriju ulazi iz nevolje i da je inherentno eksploatirajuća. Može li takva odluka biti emancipirajuća?
    Ako je odluka da se uđe u porno industriju emancipirajuća na način da se kapitalizira vlastito tijelo, koliko se razlikuje od npr profesionalnih sportaša ili plesača koji također kapitaliziraju svoje tijelo?

  37. #337
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mislim da je eksploatirajuca i kad se ne ulazi iz nevolje.

  38. #338
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Vidim da je njen izbor djelatnosti solo porn i ples.

    U seriji Broad City je Ilana gledala solo porn jer je klasičnu pornografiju doživljavala kao eksploatirajuću i tad mi je prvi put privuklo pozornost da vjerojatno postoje nijanse unutar cijelog biznisa, ali ja se ne mogu otresti dojma da je eksploatirajuće. Sve što sam ikada čitala i gledala o tome mi je reklo upravo ovo.

  39. #339
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Kljucna razlika izmedju kapitaliziranja tijela kroz prostituciju ili sport ili ples jest da potonje kroz svoju povijest nisu vrsile rodno uvjetovano nasilje niti tu vrstu objektivizacije. Iako bi se u teoriji moglo razumjeti da postoje “sretne prostituke”, moj je dojam da takvi clanci doprinose mizoginiji i kulturi patrijarhata jer skrecu paznju sa cinjenice da je sex work uglavnom obiljezen- eksploatacijom, nasiljem, silovanjem, human traffickingom etc. Uz tako opterecenu povijest i sadasnjost mislim da nema mjesta usporedbi sa sportom i plesom.
    Posljednje uređivanje od sasa : 21.02.2020. at 11:54

  40. #340
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Zanimljivo pitanje. Ja bih nekako ivako razmisljala, svi mi kapitaliziramo sebe, a to ukljucuje i tijelo (i glava je dio tijela). Sportasi i umjetnici kapitaliziraju i tijelo.i glavu, grade igru, uzvracaju poene, plesu

  41. #341
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Al kod sporta i plesa nije predmet kapitalizacije samo meso il neki organ. Kod erotike isto da, kod porna bas i ne. Tu je na pladnju bas - meso, organ, ko kod prodaje bubrega. A mislim da porn vodi nesreci od strane onih koji te usluge prodaju il stavljaju na raspolaganje - jer smo cjelovita bica i jer je za ljudsko bice uvredljivo prodavat samo meso. Nitko bas ne zeli bit meso, ne zele ni zivotinje, pa sumnjam da zele ljudi. Tj mozda kratkoricno zele - neki u nevolji il bolesni - al poslije vide cijenu toga. To dehumanizira i denormalizira cijelu osobu. Mislim, moze netko tvrdit da mu, po njegovom misljenju, ne treba desni bubreg i zasto mu ne bi trziste dopustilo da to kapitalizira - win - win. To mi je nekako isto ko porn.

  42. #342
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Uz pornoindustriju toliko vežem iskorištavanje i nasilje da ju ne mogu nikako gledati odvojeno.
    Pa čak i da je dobrovoljno, posljedica vlastite odluke, priznajem da se zapitam zašto bi osoba donijela takvu odluku, odnosno što stoji iza toga.

  43. #343
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ovo da ti ne treba drugi bubreg je glupost. S jednim bubregom veći je radni pritisak na preostale stanice bubrega pri čemu one otkazuju.

    Što se tiče sportaša, nikad ih nisam gledala kao da kapitaliziraju tijelo već vještinu koju su stekli vježbom, kao npr. igrači pc igri koji izvježbaju reflekse i unovče sirovu vještinu. Ne kažeš da je unovčio ruke. Ni kirurg ne unovči ruke. Jedan jači mlat po glavi i oni su izgubili ono što su izvježbali. Njihov kapital je dakle ono u mozgu. Kod seksa to nije tako. Govoriti se može o vještini seksa, ali to nije to što se prodaje. Nitko ne ide prostitutki jer ona ima bolju vještinu seksanja od prosječne ženske osobe.

  44. #344
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Kljucna razlika izmedju kapitaliziranja tijela kroz prostituciju ili sport ili ples jest da potonje kroz svoju povijest nisu vrsile rodno uvjetovano nasilje niti tu vrstu objektivizacije. Iako bi se u teoriji moglo razumjeti da postoje “sretne prostituke”, moj je dojam da takvi clanci doprinose mizoginiji i kulturi patrijarhata jer skrecu paznju sa cinjenice da je sex work uglavnom obiljezen- eksploatacijom, nasiljem, silovanjem, human traffickingom etc. Uz tako opterecenu povijest i sadasnjost mislim da nema mjesta usporedbi sa sportom i plesom.
    Slažem se.
    Ali ako na trenutak zanamarimo taj povijesni aspekt i promatramo pornografiju/prostituciju isključivo u sadašnjosti i u kontekstu ovih "emancipiranih" sex radnica, svejedno mi ostaje "neobjašnjiv osjećaj" da nije ok. U uvjetima bez nasilja i represije, može li žena donijeti odluku da će sama eksploatirati svoje tijelo?
    Evo muškarci u porno industriji nisu obilježeni tim rodno uvjetovanim nasiljem, njihova odluka da se bave pornografijom se ne promatra ni kao emancipirajuća ni kao eksploatirajuća, nisu toliko ni moralno osuđivani, oni doista kapitaliziraju svoje tijelo.

    Da se odmah ogradim, ne pokušavam reći da ja smatram da je takva odluka za ženu emancipirajuća. Samo propitujem taj novi (meni je nov) val feminističnog i društvenog prihvaćanja takvih odluka.

  45. #345
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    U uvjetima bez nasilja i represije, može li žena donijeti odluku da će sama eksploatirati svoje tijelo?
    Pada mi na pamet da netko toliko voli seks, pritom nije nimfomanka, i ne želi prolaziti kroz gnjavažu flertanja, izlazaka, ima komociju izabrati klijente, a ne oni nju. Nije li tako zamišljen escort, ili ono nekad u Japanu gejše?

  46. #346
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Pada mi na pamet da netko toliko voli seks, pritom nije nimfomanka, i ne želi prolaziti kroz gnjavažu flertanja, izlazaka, ima komociju izabrati klijente, a ne oni nju. Nije li tako zamišljen escort, ili ono nekad u Japanu gejše?
    nisam te sasvim razumjela.
    ne mislim da je escort korak dalje od voljenja seksa.
    Ali mi je zanimljivo kako žena npr može, kakao kažeš, voljeti seks, biti slobodna u njemu, u izboru partnera i broja partnera i takvo ponašanje će biti "emancipirano" dok god u računici nema novca, tj. trgovine.

  47. #347
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Pa da, čim ulazi novac u priču zaključak je da je degradirajuće. Ako doista voli seks, što će joj novac, logika. Ali ljudi vole raditi i keramičke zdjelice, pa ih ne daju besplatno.

  48. #348
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Pa bas zato sto su takve prakse uvijek ukljucivale neku vrstu neslobode za zene. Nedavno sam citala jedan clanak koji je pokazao istrazivanje kako muskarci koji kupuju seks u Njemackoj isto rade kako bi seks bio po njihovom- tj jasno su dali do znanja da smatraju da kupnjom seksa kupuju i pravo da prostitutka radi sto oni zele- samim je time njena sloboda umanjena. A ovdje je rijec o legaliziranoj prostituciji. Osobno ovu situaciju Beti koju postavljas hipotetski naprosto ne mogu mentalizirati iz razloga sto NITKO ne zivi u vakumu i sva su nasa iskustva obojana patrijarhatom pa ne mogu zamisliti da te osobe donose svoje odluke bez da je u njih ukljucen i odnos prema patrijarhatu.

  49. #349
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Pisem iza Betty

  50. #350
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,235

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Pada mi na pamet da netko toliko voli seks, pritom nije nimfomanka, i ne želi prolaziti kroz gnjavažu flertanja, izlazaka, ima komociju izabrati klijente, a ne oni nju. Nije li tako zamišljen escort, ili ono nekad u Japanu gejše?
    escort je i dalje prostutucija. samo s malo "ljepšim" izrazom opisana.
    i ako netko jako voli seks, može bez flertanja imati komociju biranja partnera za seks bez npalate. i kako to misliš da oni ne biraju nju. kako su došli do nje? oni su je odabrali preko nekog weba, preporuke, slike, čega god, a ona prihvaća ili ne.

Stranica 7 od 16 PrviPrvi ... 56789 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •