Stranica 1 od 16 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 800

Tema: Izazovi feminizma

  1. #1
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno Izazovi feminizma

    Evo, mnogo vas je ovaj topic tražilo !
    Stoga je otvoren ovaj novi (stari na KSO ostaje zaključan).

    Uživajte.... i neka se vodi konstruktivna rasprava.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Volim biti žena. Volim svoje majčinstvo, krhkost, snagu, ženske razgovore, žensku literaturu... Mislim da žena može biti ispunjena i samo kao majka, ali i ne mora. Poštujem sve odabire načina života i tako odgajam sina. Nisam još čula ništa upitno od članica udruge Babe, ali mislim da žene imaju pravo razmišljati i drukčije.
    Ne volim kad netko vrijeđa feministice, iako ja nisam feministica, jer mislim da te žene odrađuju veliku stvar za zanemarene, zlostavljane i obespravljene žene koje ne mogu odlučivati o svojoj sudbini. To cijenim tim više što smo mi žene jako osjetljive na dječje sudbine, ali ponekad slabo osjetljive za sudbine žena u našoj blizini. Valjda zato što smo toliko puta vidjele da žene mogu puno podnijeti pa nam je to postalo normalno.

  3. #3
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Moglo se ovo i ljepše izvesti, al neka :?

    Za početak ne shvaćam zašto je stara tema zaključana i zašto takva ostaje?

    Kako feminizam ne spada na roditeljski forum? Kako ideologija u koju vjerujem i u skladu s njom živim i odgajam svoje (muško) dijete, ne zaslužuje raspravu - za razliku od npr. recepata za brzi ručak, kupnje frižidera ili prodaje tenisica? :/

    Feminizmu se čak i među ženama i dan danas pridaje negativna konotacija. Iako da pokreta nije bilo danas o tome ne bi ovdje raspravljale

    Iako nisam u B.a.b.a.-ma, jesam feministkinja. Malo liberalnija, ali jesam. Vjerovali ili ne, nemam dlakave noge ni brkove

    I učim dijete da su dečki i cure ravnopravni. Nismo za sad na temama o ženama u top menagementu, već više ono - zašto Tanja ne bi s tobom igrala nogomet, pomozi Lani obući lutku, karting je i za cure...

    I time pridonosim tome da jednog dana imamo jedno dečka manje u skupni onih koji smatraju da su "briga oko kuće i djeteta ženski poslovi", "da je normalno da se žena odrekne karijere radi obitelji", "da se iza zatvorenih vrata mora znati tko je muško u kući", "da se zna čija je zadnja", "da je briga o kontracepciji - ukoliko ju uopće priznaje - samo ženska stvar", "da je normalno da žena ima manju plaću, jer na nju tako nikad ne možeš ozbiljno računati", te "da ako već radi, nek se drži prosvjete ili tekstilne industrije, a nikako da se ne miješa u tradicionalno muška zanimanja"... i još hrpu gluposti

    Ne tako davno smijali smo se temi o tome kako je brak izgledao prije 50-ak godina. A mogao je tako izgledati i danas. Samo da su feministkinje bile malo tiše...

    Naše društvo koliko god se liberalnim prikazivalo, puno je partijarhalnih stavova i konzervatizma.

    S čudom su me gledali kad sam udovoljila F. želji da ide na ritmiku (kaj hoćeš od njega napravit ped*** (beep)?), ali su zato s odobravanjem gledali na objašnjenje - zna dečko gdje su najbolji komadi, i ide samo zbog toga

  4. #4
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    evo mog posta, pravog streberskog
    naime, primijetila sam da malo ljudi (i zena) zapravo zna za sto se danasnji feminizam zalaze. Stereotip o dlakavoj feministici je jedan od najjacih koji danas postoje.
    pa lijepo kopiram iz hr wikipedije koji su fokusi danasnjeg feminizma:
    Fokusi današnjeg feminizma:

    * Jednaka građanska i politička prava muškaraca i žena
    * Besplatna i sigurna kontracepcija te pravo na pobačaj
    * Pravo na slobodu i život žena bez muškaraca te lezbijsko materinstvo
    * Silovanje u braku
    * Jednake plaće muškaraca i žene te jednake mogućnosti na radnom mjestu
    * Reproduktivna prava i kontrola rađanja
    * Nasilje u obitelji
    * Seksualna eksploatacija
    * Traficking - žensko ropstvo
    * Ženska solidarnost
    * Prava LGBTIQ osoba, osobito lezbijki, te žena iz drugih marginaliziranih skupina, etničkih skupina..
    * Teza "privatno je političko" - ne postoji privatno pitanje ukoliko se radi o diskriminaciji i nasilju, jer oni su sami političko pitanje i zahtjevaju društvenu ili državnu intervenciju
    sad mozemo dalje...

  5. #5
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    vesna, stari topic je otvoren jer je skrenuo s teme - a to je feminizam a ne neki drugi -izam - i ionako nije pripadao na kso.

    ovaj je krenuo odlično

  6. #6
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    osobno, 'zenska solidarnost' je mom razumijevanju poprilicno stran pojam.
    ako me netko moze razuvjeriti...

  7. #7
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    evo mog posta, pravog streberskog
    ovdje je trebao biti onaj sramezljivi smajli, a ne bijesni.
    pa jos jedan

  8. #8
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    vesna, stari topic je otvoren jer je skrenuo s teme - a to je feminizam a ne neki drugi -izam - i ionako nije pripadao na kso.

    ovaj je krenuo odlično
    Moglo ga se splitati. Ili barem kopirati postove koji imaju veze s feminizmom.
    Ali nema veze. Nisam ja neka narogušena baba. Bar ne uvijek

  9. #9
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Od svih postova sa KSO-a topic Feminizam, niže su navedeni oni koji se odnose na feminizam:

    Citiraj makita prvotno napisa
    Puno puta se razne rasprave i priče ovdje na forumu dotiču ove teme. Nek onda jednom bude i priča baš o tome.
    Zanima me, interesira li vas feminizam, osijećate li da pripadate tome? Jel pod tim podrazumijevate stvari tipa - jak pokret kojem zahvaljujemo ravnopravan položaj žena, činjenica da mogu glasovat+još ostale sve činjenice il volite da se žene i dalje bore za ravnopravnost(jer mislite da trebaju). Jel mislite da je feminizam ko pokret obavio svoje, a da je danas ono što se naziva feminizmom-kako bi to nazvala, ne znam-ono stereotipno-dlakave Amazonke ajme, dajte, ne znam nać bolji izraz, jel da me shvaćate što pitam
    Il je današnji feminizam ono što se provlači kroz brojne pore našeg društva u obliku npr. udruga za zaštitu žena-žrtava nasilja...ili na neki drugi način tj. u drugom obliku, dajte primjer
    Evo, amo se malo popričat
    topic mc...citiran samo onaj dio koji se odnosi na feminizam

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    feministkinja sam i mislim odgajati dijete u feministickom duhu.... jako bih bila sretna kad bi se u skolama uvelo nesto kao rodne studije ili rodni odgoj. mislim da bi taj predmet bio bitniji nego vjeronauk (uf. sad kad krene paljba )
    Citiraj plashljivo_pile prvotno napisa
    ja ne volim nikakve izme osim hedonizma

    ovo sa spolovima... mišljenja sam da i muškići i ženskinje zaslužuju jednaka prava, a dalje sve po zaslugama pojedinca... to što osoba ima u gaćama ne bi smjelo utjecati na njegov uspjeh na poslu primjerice.
    daljnje filozofiranje oko toga mi je nekako suvišno, time se samo povećava jaz između spolova.
    osnovna prava su uglavnom osigurana, daljnja borba je na pojedincima, bili oni m ili ž.
    ove današnje feministice javne osobe su mi poprilično antipatične (ne tražite me imena, jedva pamtim svoje ) sa svojim istupima i skaču na svaku glupost....
    Citiraj marinna prvotno napisa
    O ravnopravnosti spolova djeca uče gledajući odnose u obitelji. Kad sin gleda kako mama po dolasku s posla još riba, pere, pegla, čisti, kuha ručak, posprema iza oca, što može očekivati njegova buduća supruga?
    Ne znam da li je feminizam što ovo ne trpim..
    Citiraj mamasch prvotno napisa
    Iskreno, nisam nikad detaljnije proučavala što je točno feminizam, ali osobno ne volim -izme koji unose razdor, bez obzira što su pokrenuti sa pozitivnim namjerama.
    Osim već navedenog hedonizma, dodala bih i pacifizam.
    8)
    evo...

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    a zakaj, hvala na štreberskom postu. Baš nam je tu trebao. O feminizmu ljudi većinom malo zna, ali zato imaju svoja čvrsta uvjerenja. Slično kad spomenem jogu a sugovornik složi facu u kvazi Budin osmjeh i kaže Ommm.

    Svojedobno je stav (ne znam da li svih, većine, ili dijela) aktivnih feministica bio da žena ne može ostvariti slobodu postizanja svojih punih ljudskih mogućnosti ako je u braku ili u vezi s muškarcem. To je bila reakcija na tadašnje stavove u društvu i zakone. Takav stav zgrozio je mnoge, i okrenuo protiv feminizma "umjereno napredne" žene koje su htjele steći pravo na glasanje, raspolaganje imovinom, rad za istu plaću, ali su isto tako htjele i svoju obitelj.
    S vremenom je feminizam dobio ladicu u ormaru s drugim stereotipima - opće znanje o feminizmu je mješavina istine starije od pola stoljeća, neznanja i mita. Nije ni čudo da se u "pristojnom društvu" feminizam, feministička nastojanja i ciljevi ne spominju. A kad netko i pokrene razgovor o žensko-društvenim temama, nerijetko se štiti ironijom.
    Sama riječ feminizam zbog tog -izam i zbog asocijacija koje se uz nju vežu nekima je odbojna. Pa i ja se nisam nikad izjašnjavala kao feministica, ali čini se da to ipak jesam, po stavovima ako ne aktivnom radu.
    Teoretski, ne moramo feminizam spominjati tim nazivom, ali kad zapnemo na pitanja m-ž-društvo-pravo-ravnopravnost-mogućnosti, onda je dobro znati da su te teme neki ljudi (dlakave feministice i poneki da ne kažem kakav muški ) temeljito obradili, ne moramo početi od otkrivanja tople vode.

    Svoje zanimanje za pitanja ženske ravnopravnosti, položaja žena u društvu i zloupotrebe žena osvijestila sam gotovo slučajno. Čitala sam Frazerovu Zlatnu granu (po drugi put) kad me skolilo koliko je u raznim vremenima i na raznim mjestima bilo "stavljanja žena na njihovo mjesto" te su nečiste, te izdvojene, pa ne smiju ovo ili ono, pa im gule kožu da bi se svećenik mogao uvući u nju i plesati na svećanosti - ah, tu mi je pao mrak na oči.
    Išla sam za mm danima po kući, prepričavala i lamantirala. Kad mu je bilo dosta rekao je da ne razumije zašto sam tako ogorčana. Nisam ogorčena, viknula sam, a onda sam shvatila JESAM jesam ogorčena, kako ne bih bila nakon hrpe takvih primjera koji objelodanjuju pravilo, a ne iznimke. I nije mi bilo važno što su neki od primjera davno mrtvi i pokopani.

    Meni je ravnopravnost u braku (i u društvu) toliko sama po sebi razumljiva da o tome i ne razmišljam dok se ne spotaknem na negativan primjer. Ja iz komunističke familije, mm iz katoličke, čudo je kako smo se našli s vrlo sličnim stavovima o životu, braku, vrijednosti čovjeka, pravima i dužnostima. Imali smo nesuglasica oko detalja provedbe, ali osnovni princip nije nikad doveden u pitanje.
    Jednom se moja mama krenula zgražati što ja sve očekujem od svog muža da radi. Ne više nego radim ja, rekoh. Ali on je ipak muško... Prvo sam se jako začudila :shock: a onda me to zabavilo, jer bila sam čvrsto uvjerena da sam svoj žensko-muški stav naučila baš od svoje majke, a vidi nju sad. Očito je ona bila dovoljno napredna za svoju generaciju, a ja od nje zaista pokupila dobar dio pogleda na svijet, samo na to nakalemila vlastitu praksu.

    Ali mali muški, bez obzira na naš primjer, prilično ustraje u svom uštogljenom i konzervativnom pogledu na m-ž svijet. On je uvjeren da su muški jači, spretniji i pametniji, i zanemaruje primjere koji dokazuju suprotno. Jednom se iskreno iznenadio kad sam mu rekla da u kompletnoj familiji kroz dvije generacije žene zarađuju više od svojih muževa.
    Bez obzira na prirođenu nadmoć muški, ipak je podvrgnut sudjelovanju u kućnim poslovima. Pokušavamo mu to približito kao potrebu da bude sposoban i samostalan.

  11. #11
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    cure . sad ne stignem vise.
    a zakaj super si kopirala.

  12. #12
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    osobno, 'zenska solidarnost' je mom razumijevanju poprilicno stran pojam.
    ako me netko moze razuvjeriti...
    cini mi se da se pod tim misli, na neku vrstu "pozitivne" diskriminacije i stvaranje "zenskih mreza" kao pomoci.

    u smislu da su muskarci vrlo cesto napredovali po sistemu "old boys network", a zene nisu imale slican pandan.

  13. #13
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Citiraj Vlvl prvotno napisa
    Pa i ja se nisam nikad izjašnjavala kao feministica, ali čini se da to ipak jesam, po stavovima ako ne aktivnom radu.
    (...)
    Meni je ravnopravnost u braku (i u društvu) toliko sama po sebi razumljiva da o tome i ne razmišljam dok se ne spotaknem na negativan primjer.
    Ovako je i kod mene.
    I da, žao mi je što zapravo jaaako malo znam o povijesti feminističkog pokreta.

    Nadam se da ću Lovri uspjeti prenijeti 'poruku'.

  14. #14
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Pozdravljam dlakavice

  15. #15
    vitekova mamuška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    846

    Početno

    Svaki pokret ima jedan dio svojih pristaša/članica/istomišljenika koji se zalažu za ekstremniji oblik uvjerenja i ciljeva koje pripadaju tom pokret. Oni koji zaziru od feministica i feminističkog pokreta obično to rade zbog neslaganja s takvim ekstremnim stavovima, jer ne vjerujem da bi postojalo puno onih koji ne bi podržali gore navedene ciljeve iz Wikipedije. Ljudi imaju predrasude jer nisu dovoljno informirani.
    Ono što je, po meni, paradoks u ovoj zemlji jest kritiziranje svih koji se bore za nešto, ne sjećam se kada je neki cilj uspio ujediniti većinu u državi da se dignu na noge osim zakona za 0 promila

  16. #16
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    osobno, 'zenska solidarnost' je mom razumijevanju poprilicno stran pojam.
    ako me netko moze razuvjeriti...
    ne mogu te razuvjeriti. temelj patrijarhata je da svakoj zeni nije najbitnija zena, nego ON. on stoji na pijedestalu i ispunjenje njegovih zelja je najbitnija. tu nema mjesta nekoj zenskoj solidarnosti. barem ne javnoj.

  17. #17
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Ja uopće ne znam hoću li uspjeti odgojiti svog sina tako da se odnosi prema ženama kao jednakovrijednima i jednakopravnima, to mi se sad čini kao nemoguća misija. Sa svih strana je bombardiran stereotipima. Crtići, reklame, filmovi, vrtić, sport, igračke, jednostavno je previše toga da bi se čovjek s tim mogao boriti. Baš se osjećam frustrirano. Neki dan je netko učio svoju curicu da neka njegova igračka nije za cure, da ona ima barbike. Komentiram ja to kasnije s njim, da kako nije za cure, a njegov komentar je bio: "Pa ni nije." Užas.

  18. #18
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    inace, za ovaj topic. jos molim da se na ovom pdf-u otvori isti topic (s kopipejstovima) na temu "izazovi nacionalizma"...

    vlvl - super post

    a zakaj - super da te opet vidim.

  19. #19
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Pozdravljam dlakavice
    vidim ja da te ove izdepilirane ignoriraju ... mislim da mi lagano rastu brkovi ...

    pozdrav i tebi

  20. #20
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    inace, za ovaj topic. jos molim da se na ovom pdf-u otvori isti topic (s kopipejstovima) na temu "izazovi nacionalizma"... :

    podržavam

    što se tiče feminizma, naravno da dižem svoj palac gore...
    i nadam se da ćemo mi, i buduće generacije izbiti i te zaostatke u muškim glavama i da će jednom u budućnosti stvarno postojati ravnopravnost, i muška i ženska i svakakva zahvalna sam svim ženama koje su mi omogućile da živim puno bolje nego su one i želim i ja učiniti korak dalje u ovom životu

  21. #21
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    ne znam kaj je ovo

  22. #22
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ah, da... sudeći po vikipediji - ja odgajam feministicu


  23. #23
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Potpisujem vlvl 100%, "endorsam" fokuse feminizma iz Wikipedie, ali se brijem tj. čupkam sve živo (došla sam i do nadlaktica), what does it make me ? Dobro, ovo je trebalo bit duhovito, ne znam jesam li baš uspjela. Meni isto feminizam ima neki prizvuk prošlih vremena i nekih svršenih bitki, ali tko zna, možda sam u krivu.I mene u biti koji put šokiraju stavovi kad izađem iz svog kruga ljudi jer nešto što je meni normalno da se o tome niti ne priča, nekim drugim ljudima nije. Muž i ja dijelimo sve kućanske poslove (trudimo se - ja da mu prepustim i ne zvoncam oko toga kako je napravljeno), normalno mi je da budemo isto plaćeni i da se žena može obrazovat, radit, itd. Evo, toliko mi je čudno sad o tome tako pisati kad je to meni i mojima najnormalnije, doduše, u našoj obitelji prevladavaju cure - odrastala sam u obitelji u kojoj je bio otac i nas 4 žene - mama, sestra, ja, none (none je vodila koji put glavnu riječ), sestra ima dvije nećakinje itd. - evo, starija bi htjela bit gradonačelnica kad odraste. A da, skoro sam zaboravila, moja teta je bila gradonačelnica. Iz moje perspektive - živjeli smo u pravom dalmatinskom matrijarhatu gdje su muškarci bili samo bread-winneri koji su po prirodi stvari bili nadglasani koji put tako da teško da se moglo govorit o nekom patrijarhatu. Iako je mom starome bilo, recimo, smiješno, ne znam jel' to netko čitao, Rudanica je popratila u kolumni, o onome splitskom ginekologu koji je izjavio "Vidio sam ih na tisuće". Dobro smo ga oprali, bidan stari .

  24. #24
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Ma vraga je feminizam svršena stvar. Dok god u zadnjim statističkim izvještjima većinu nezaposlenih čine žene, prevladavaju samo u slabo plaćenim djelatnostima, i u odnosu na muške kolege sa istom stručnom spremom još uvijek imaju manju plaću...

    Nije bilo u prošlom stoljeću. Nego prošle godine.

    Zar nije i postotak očeva na dodatnom rodiljnom znakovit podatak?

  25. #25
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    Citiraj vitekova mamuška prvotno napisa
    Sne sjećam se kada je neki cilj uspio ujediniti većinu u državi da se dignu na noge osim zakona za 0 promila
    a i za nula promila su masom graktali isključivo dečki.

    potpisat ću i ono za žensku solidarnost. ne vidim je. ne doživljavam je. znana mi je jedino kao pojam. poznatije mi je ono "žena je ženi zmija" i "čuvaj se gnjeva žene", al sad budu me napale ekstremne...

  26. #26
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Vlvl prvotno napisa
    Meni je ravnopravnost u braku (i u društvu) toliko sama po sebi razumljiva da o tome i ne razmišljam dok se ne spotaknem na negativan primjer. Ja iz komunističke familije, mm iz katoličke, čudo je kako smo se našli s vrlo sličnim stavovima o životu, braku, vrijednosti čovjeka, pravima i dužnostima. Imali smo nesuglasica oko detalja provedbe, ali osnovni princip nije nikad doveden u pitanje.
    Jednom se moja mama krenula zgražati što ja sve očekujem od svog muža da radi. Ne više nego radim ja, rekoh. Ali on je ipak muško... Prvo sam se jako začudila :shock: a onda me to zabavilo, jer bila sam čvrsto uvjerena da sam svoj žensko-muški stav naučila baš od svoje majke, a vidi nju sad. Očito je ona bila dovoljno napredna za svoju generaciju, a ja od nje zaista pokupila dobar dio pogleda na svijet, samo na to nakalemila vlastitu praksu.
    Ovo je od riječi do riječi kao da sam ja pisala. Moja se mama danas toliko zgraža na mog muža koji veša veš, i otima mu veš iz ruke jer je to sramota da se zaista pitam tko mi je usadio te samopodrazumijevajuće stavove o jednakosti žena i muškaraca :?

  27. #27
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    za žensku solidarnost. ne vidim je. ne doživljavam je. znana mi je jedino kao pojam.
    Ovo naglasavam jer mislim da je jako, jako vazno. I rijetko je dozivljavam i to u specificnim, uskim krugovima.

    Izazovi, za sada... osim najblizeg roda koji je kao iz pecine izasao (ali se suzdrzava komentirati iskljucivo u svojoj kuci, u nasoj nikad, od straha od kcerinog bijesa i spotanja) i pokojne bake koja bi se uznemirila svaki put na spomen MMa koji kuha/pere/mete/blah (a jednom nas je ulovila kako on pere pod, a ja lezim na kaucu i gledam - nogomet, umalo nije okinula u nesvijest) ... stereotipne uloge djevojcica i djecaka koje su mojoj djevojcici servirane kroz vrticki staz i s kojima sam se dugo borila, nesvjesne izjave njene bake kako je "kao djecak" jer je ziva, znatizeljna i izranjavanih nogu od avantura, crtici, klasicne price/bajke, vecina okoline, ... tesko je, ali, vjerujem, dostizno. Osobito uz ovakvu mater

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Purgeraj
    Postovi
    379

    Početno

    Cek, cek...ja sam malo glup pa mi treba crtat.
    Hocete rec da su ovo ciljevi za koje se vi zalažete ?

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    pa lijepo kopiram iz hr wikipedije koji su fokusi danasnjeg feminizma:
    Fokusi današnjeg feminizma:

    * Jednaka građanska i politička prava muškaraca i žena
    * Besplatna i sigurna kontracepcija te pravo na pobačaj
    * Pravo na slobodu i život žena bez muškaraca te lezbijsko materinstvo
    * Silovanje u braku
    * Jednake plaće muškaraca i žene te jednake mogućnosti na radnom mjestu
    * Reproduktivna prava i kontrola rađanja
    * Nasilje u obitelji
    * Seksualna eksploatacija
    * Traficking - žensko ropstvo
    * Ženska solidarnost
    * Prava LGBTIQ osoba, osobito lezbijki, te žena iz drugih marginaliziranih skupina, etničkih skupina..
    * Teza "privatno je političko" - ne postoji privatno pitanje ukoliko se radi o diskriminaciji i nasilju, jer oni su sami političko pitanje i zahtjevaju društvenu ili državnu intervenciju
    sad mozemo dalje...

  29. #29
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Nabrojani su fokusi današnjeg feminizma. Tko smo to MI koji se zalazemo za TO?

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Purgeraj
    Postovi
    379

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Nabrojani su fokusi današnjeg feminizma.
    Aha, znaci ima toga još ?
    Ajd, da cujem !

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Tko smo to MI koji se zalazemo za TO?
    Pa ono, ucinilo mi se da dosta cura podržava ovu listu pa sam htio da i mene prosvijetle.

  31. #31
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    ja snazno osjecam zensku snagu u sebi, nastojim to prenjeti i njoj, samo me ponekad satre ono sto moj otac zna reci - da imamo zivot kakav nam je nasa borba dala...a to ipak jos uvijek znaci da uz sve brige koje smo i u nekom tradicionalnom drustvu imali jos i radimo, volontiramo i zongliramo...i to zna biti tesko.
    a jos i imam "feminiziranog" muza koji pere, cisti, pece palacinke i itd...
    nekako mi se cini da je takva situacija svugdje - od zene se ocekuje uskladiti posao i obitelj, ne srecem cesto takvu dilemu u muskom svijetu.

  32. #32
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    osobno, 'zenska solidarnost' je mom razumijevanju poprilicno stran pojam.
    ako me netko moze razuvjeriti...
    ne mogu te razuvjeriti. temelj patrijarhata je da svakoj zeni nije najbitnija zena, nego ON. on stoji na pijedestalu i ispunjenje njegovih zelja je najbitnija. tu nema mjesta nekoj zenskoj solidarnosti. barem ne javnoj.
    Ovo je zanimljivo. Meni se čini da se žene vrlo lako okrenu jedna protiv druge, kao da su si međusobna konkurencija, dok se muškarci više drže zajedno. Primjer: Big Brother. Žene bi se uvijek međusobno izbacivale, dečki baš i ne. Uvijek bi na kraju jedva preživjela po jedna cura, i to mahom ona koja bi kasnije ušla.

  33. #33
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    od zene se ocekuje uskladiti posao i obitelj, ne srecem cesto takvu dilemu u muskom svijetu.
    A meni se čini da nije stvar u tome da se to od žene očekuje, nego što mi to same od sebe očekujemo. Ja to i želim očekivati od sebe. Obitelj mi je neizmjerno važna, osobni život uopće. Meni smeta što se on u društvu podrazumjeva. Kao da ne zahtjeva nikakvo vrijeme ni napor. Meni bi i ovo trebalo biti jedno važno žensko pitanje. Zašto žensko? Zato što žene još uvijek puno više, ili isključivo, prepoznaju koliku je količinu energije potrebno uložiti u obitelj.
    Zapravo, osim što bih htjela žene na dobro plaćenim mjestima, htjela bih i muške koji ulažu dobar dio svoje enrgije u obitelj. I ne mislim na pranje suđa ili podova, nego na onaj osjećaj da je tvoj angažman neizmjerno važan za dobrobit tvoje obitelji.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    šta točno podrazumijeva ta famozna ženska solidarnost?

    znam dosta zločestih žena koje su miljama udaljene od mene po svemu pa ne kužim u čemu se ja trebam s njima solidarizirati? Po činjenici istog spola? Meni je to šuplje..

    ne znam zašto bi svakoj ženi bila najbitnija žena? Mislim, meni je najbitnija moja kćer, ali da imam sina bio bi mi najbitniji ON tj. moj sin..

    mislim da su druge stvari bitne

  35. #35
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    A meni se čini da nije stvar u tome da se to od žene očekuje, nego što mi to same od sebe očekujemo.
    jep, a taj jedan dio samoočekivanja dolazi od odgoja

  36. #36

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Koliko možemo uopće raspravljati o ženskim pravima kad živimo u zemlji u kojoj dvije prosječne plaće ne podmiruju egzistencijalni minimum četveročlane obitelji?
    U zemlji u kojoj (kako kaže moj šogor), neki privatni poslodavci sklapaju (ne mogu ovo niti sama vjerovati) tajne ugovore sa djelatnicama da, ako rode, ostaju bez posla ili im ne žele dugi niz godina dati ugovor na neodređeno vrijeme?
    Imam susjedu na moru koja je cijeli radni vijek provela u Švedskoj. Ljudi moji, to nije za usporediti. Koja tamo ima prava žena, kao žena, kao majka. Možeš biti sve što hoćeš...je li feminizam što moram na silu ići raditi da bih pripomogla uzdržavanju peteročlane obitelji a svim srcem bih željela biti kod kuće do Ivanove tri godine...
    Usput, jesmo li feministkinje ako dojimo? Na nekoj prodojećoj stranici čitala sam razgovor s prodojećim pedijatrom na temu - zašto je u posljednjih četrdesetak godina dojenje koje je prirodna potreba majke i djeteta postalo iznimka. Dr. kaže da se u socijalizmu (onom našem, a ne švedskom) kada je trebalo raditi na ubrzanoj industrijalizaciji ženu htjelo prije svega koristiti u proizvodnji, smatralo se to njenim pravom i dužnošću, a dojenje je od toga odvraća. I ja sam jedna od žrtava te ideje. Mene je mama s tri mjeseca ostavila kod susjede na čuvanju i išla raditi (toliko je onda trajao porodni dopust). Susjedi je nosila adaptirano za mene. Ponekad mislim da sam čist dobro i ispala s obzirom na ovo. Moglo je biti daleko gore...

  37. #37
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Usput, jesmo li feministkinje ako dojimo?
    Jesmo, dapače...

    Važno je da žena ima mogućnost i pravo izbora, po meni je to bit cijele priče. Ukoliko želi ostati kući sa svojom djecom da si to može priuštiti i da se zbog toga ne osjeća ovisnom o suprugu. Ukoliko želi da se može posvetiti karijeri i da bez grižnje savjesti može dominantnu ulogu u obitelji prepustiti suprugu, ili koju god još varijantu možemo iskombinirati...

  38. #38
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj ljiljan@ prvotno napisa
    Koliko možemo uopće raspravljati o ženskim pravima kad živimo u zemlji u kojoj dvije prosječne plaće ne podmiruju egzistencijalni minimum četveročlane obitelji?

    U zemlji u kojoj (kako kaže moj šogor), neki privatni poslodavci sklapaju (ne mogu ovo niti sama vjerovati) tajne ugovore sa djelatnicama da, ako rode, ostaju bez posla ili im ne žele dugi niz godina dati ugovor na neodređeno vrijeme?

    je li feminizam što moram na silu ići raditi da bih pripomogla uzdržavanju peteročlane obitelji a svim srcem bih željela biti kod kuće do Ivanove tri godine...

    Usput, jesmo li feministkinje ako dojimo?
    Mene je mama s tri mjeseca ostavila kod susjede na čuvanju i išla raditi . Susjedi je nosila adaptirano za mene. .
    pa da su sve žene jednako plaćene kao svoje muške kolege , košarica bi bila puna ... no ovo je više ptanje razvoja gospodarstva i standarda

    moja prijateljica je morala potpisati ugovor o 5-godišnjem nezatrudnjivanju (osiguravajuća kuća, isto sam čula i za medicinske sestre ..) :/

    opet se vračamo na gospodarstvo, moja baba nije radila u firmi, al je čuvala ovce i koze , a o kopanju vinograda .. jel bila feminstkinja hm .. ne, radila je da preživi ka i svi drugi

    ne vidim vezu između dojenja/rađanja i feminizma, prvo je urođena sposobnost , drugo je traženje zakinutih prava

    propust države potpomognut s podcjenjivanjem važnosti dojenja od strane medicinske struke .. feminizam?, ne, majka na porodiljnom je teret državi

  39. #39
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    Važno je da žena ima mogućnost i pravo izbora, po meni je to bit cijele priče. .
    i meni se čini

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    Ukoliko želi ostati kući sa svojom djecom da si to može priuštiti i da se zbog toga ne osjeća ovisnom o suprugu.

    Ukoliko želi da se može posvetiti karijeri i da bez grižnje savjesti može dominantnu ulogu u obitelji prepustiti suprugu, ili koju god još varijantu možemo iskombinirati...
    za prvo ne znam kako da ne ovisi o mužu ako je on glavni izvor prihoda, a ona ostajanjem kod kuće ostaje bez radnog iskustva sa sve više godina i s vremenom je sve manje interesantan mogućim poslodavcima ...

    mislim da će ovo drugo ovisiti više o karakteru NJM-a, al i tu postoji izbor pa si nađe odgovarajučeg M-a

  40. #40
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Citiraj TATA MATA prvotno napisa
    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Tko smo to MI koji se zalazemo za TO?
    Pa ono, ucinilo mi se da dosta cura podržava ovu listu pa sam htio da i mene prosvijetle.
    Ja podržavam. Oko kojeg dijela treba prosvjetljenje?

    Citiraj ljiljan@ prvotno napisa
    Koliko možemo uopće raspravljati o ženskim pravima kad živimo u zemlji u kojoj dvije prosječne plaće ne podmiruju egzistencijalni minimum četveročlane obitelji?
    Baš zato i trebamo.

    Ili trebamo upoznati žene s činjenicom da je ugovor o nezarudnjivanju nezakonit. Bez ikakve pravne osnove i nevažeći. S tim ugovorom poslodavac ti se može slikati kad zatrudniš.
    S druge strane, više je onih koje potpisuju bianco otkaz. To je već druga priča
    I čisto u suprotnosti s jednakim pravom na rad, za koje se baš feministkinje zalažu.

  41. #41
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    nije pitanje karaktera nego jednakovrijednih poslova. Da taj isti muž plaća ženu koja bi mu dolazila pospremiti stan i čuvati djecu - cijenio bi i trud i zalaganje te žene.

    ne vidim vezu između dojenja/rađanja i feminizma, prvo je urođena sposobnost , drugo je traženje zakinutih prava
    ali, ako ja moram potpisati da pet godina neću ostati trudna onda sam ja jako zakinuta za svoja prava, ne da mi se da ostvarujem svoju biološku datost...

  42. #42
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Usput, jesmo li feministkinje ako dojimo?
    [/quote]


    ja naprosto ne razumijem ovakva pitanja.

  43. #43
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Ja isto nisam sigurna što se točno misli pod ženskom solidarnošću. Meni se isto čini da se teško mogu solidarizirati samo po činjenici spola. U mojoj radnoj okolini imala sam primjer jedne baš žene koja nam je svima (ženama) zagorčavala život svojim spletkama itd. Ja se nekako solidariziram s ljudima koji dijele moje vrijednosne stavove - bilo žene, bilo muškarci. Doduše, ja sam stvarno imala specifične uvjete, moja pokojna none je čak radila (bila je učiteljica u školi, rođena 1910) i njen tata joj je, kad se udavao, savjetovao na muževljev prijedlog da zašto i ona mora radit (bio je geometar) da nije išla u školu da bi stala doma. To je sve bilo prije II. svjetskog rata...

  44. #44
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    I da, u svijetu visokog menadžmenta koji mene osobno okružuje (premda mu sama ne pripadam), mogu primijetiti da što je osoba više, nema nikakvih solidarnosti ni po kojim linijama - to je ono više - every man/woman/ for himself.

  45. #45
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    ali, ako ja moram potpisati da pet godina neću ostati trudna onda sam ja jako zakinuta za svoja prava, ne da mi se da ostvarujem svoju biološku datost...
    točno, samo je taj ugovor nezakonit, kao i nevračanje na isto radno mjesto kad istekne porodiljni, kao i pitanja poslodavca o bračnom stanju itd ...
    samo kako se boriti protiv nečeg što je ionako nezakonito?

  46. #46
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    I s tim potpisivanjem da se neće ostati trudan - to je potpuno pravno nevažeće, ali vjerojatno ima psiho učinak, doslovno se može objesiti mačku o rep. To u pravilu sastavljaju vjerojatno one-man-show firme di gazda ni neće angažirati pravnika nego kaže - file - open i nešto sam istipka. Ali, ne ostaje to samo u toj domeni, svašta ljudi potpisuju i gazde misle da ih "imaju", a raspitivanjem kod pravnika nalaze da je to neprovedivo i nezakonito - znam primjer iz bliže okoline, radi se o desetoj stvari.

  47. #47
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    vidim ja da ste me krivo razumjele po pitanju zenske solidarnosti.
    nisam mislila reci da je nigdje ne vidim, nego da zapravo ne vidim puno svrhe i opravdanja za nju.
    (osim sto cu ovdje opet iskoristiti priliku da emsi solidarno uzvratim , te standardno i solidarno potpisem vertex i flower)
    shvacam da za neke specificne situacije zenske mreze pomoci mogu biti najbolji nacin pomoci (npr. za zene zrtve silovanja ili sl.), no ja u svakodnevnom zivotu ne vidim vrijednost u solidarnosti unutar pojedinih grupa (oblikovanih po kriteriju nacionalnosti, roda, sex. orijentacije, relig. pripadnosti i sl.). kao sto mi se ne svidja muska solidarnost pri zaposljavanju, ne bi mi se svidjela ni zenska.
    Svaka solidarnost koja nije univerzalna mi se ne svidja.
    Ja vam, eto, volim i muske

  48. #48
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Citiraj Bubica prvotno napisa
    ali, ako ja moram potpisati da pet godina neću ostati trudna onda sam ja jako zakinuta za svoja prava, ne da mi se da ostvarujem svoju biološku datost...
    točno, samo je taj ugovor nezakonit, kao i nevračanje na isto radno mjesto kad istekne porodiljni, kao i pitanja poslodavca o bračnom stanju itd ...
    samo kako se boriti protiv nečeg što je ionako nezakonito?
    provodenjem zakona.

    i bivanjem feministkinjim.

  49. #49
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    To u pravilu sastavljaju vjerojatno one-man-show firme di gazda ni neće angažirati pravnika.
    Euroherc, inače ima jake pravnike
    šibenska bolnica
    ....
    ne samo one-man firme

  50. #50

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Purgeraj
    Postovi
    379

    Početno

    Fokusi današnjeg feminizma:

    * Jednaka građanska i politička prava muškaraca i žena...Prosvjetljenje molim.
    * Besplatna i sigurna kontracepcija te pravo na pobačaj...Prosvjetljenje molim.
    * Pravo na slobodu i život žena bez muškaraca te lezbijsko materinstvo...Prosvjetljenje molim.
    * Silovanje u braku...Prosvjetljenje molim.
    * Reproduktivna prava i kontrola rađanja...Prosvjetljenje molim.
    * Nasilje u obitelji...Prosvjetljenje molim.
    * Prava LGBTIQ osoba, osobito lezbijki, te žena iz drugih marginaliziranih skupina, etničkih skupina...Prosvjetljenje molim.
    Eto nadam se da nisam prtjerao.

    A kaj se tice ovih tema gdje mi ne treba crtat...potpuno se slazem sa "borbom" i podržavam.
    * Jednake plaće muškaraca i žene te jednake mogućnosti na radnom mjestu
    * Seksualna eksploatacija
    * Traficking - žensko ropstvo
    * Ženska solidarnost
    * Teza "privatno je političko" - ne postoji privatno pitanje ukoliko se radi o diskriminaciji i nasilju, jer oni su sami političko pitanje i zahtjevaju društvenu ili državnu intervenciju

Stranica 1 od 16 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •