Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 71 od 71

Tema: lanene sjemenke

  1. #51

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Čisto sjemensko ulje se ne razlikuje bitno od bilo kojeg drugog - sjemenskog ulja. Dobro je za salatu, ali ne valja za prženje.
    Obzirom na cijenu, vjerojatnije ćeš posegnuti za dobrim maslinovim - bolje je.
    Pa navodno suncokretovo nije loše za prženje, a kažu da je sezamovo još i bolje

    A maslinovo navodno nije :/

    Što sad s tim?

  2. #52
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Zapravo kod prženja razlika i nije prevelika. Vidi http://www.medwelljournals.com/fullt...2007/79-81.pdf
    Maslinovo sam naveo kao bolju varijantu salatnog ulja, a ne ulja za prženje. Što se prženja tiče priznajem jedino palmino ulje.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Zapravo kod prženja razlika i nije prevelika. Vidi http://www.medwelljournals.com/fullt...2007/79-81.pdf
    Maslinovo sam naveo kao bolju varijantu salatnog ulja, a ne ulja za prženje. Što se prženja tiče priznajem jedino palmino ulje.
    E da, sjećam se toga za palmino ulje. Ti pržiš na tome?

    A što je s onim suncokretovim Back und Brat (bez prijeglasa ) oil iz Bio&Bio? ono kao ima veću količinu neke (oleinske :? ) kiseline pa je kao pogodnije za prženje?

    Ili sezamovo koje je pogodnije iz istog razloga?

    Ništa od toga ne priznaješ?

  4. #54
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    prženje je nezdravo i točka 8)

    koliko sam ja shvatila samo zasičene životinjske masnoće (čisti maslac npr.) su stabilne na visokim temperaturama

  5. #55

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    prženje je nezdravo i točka 8)

    koliko sam ja shvatila samo zasičene životinjske masnoće (čisti maslac npr.) su stabilne na visokim temperaturama
    A kaj nikad niš ne pržiš? Znam i ja da je nezdravo, ali...

    zapravo je najzdravije maslo...ti nije isto što i maslac

  6. #56
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Da, sve ovo sada je OT, pa tako i ovo što slijedi.

    Maslo je zakon, ali je upravo nakaradno preskupo za prženje. Postoji čak i znanstveni rad koji potvrđuje smanjenje "lošeg" kolesterola pomoću masla.

    Zdravo/nezdravo najviše ovisi o namirnici koju kaniš pržiti. Najbolji primjer za kontra-tezu je krumpir: od svih postupaka pripreme se prženjem u dubokoj masnoći ili kuhanjem u mikrovalnoj pećnici najviše smanjuje udio štetnog solanina. A oba postupka imaju žestoke protivnike.

    Nadalje, ako cijeniš žive boje, bogat okus, miris... postupak kuhanja mora biti što kraći. To u prvi plan stavlja vok, kuhanje na plamenu, prženje... što brže to ljepše i ukusnije.

  7. #57
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj branka1 prvotno napisa
    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    prženje je nezdravo i točka 8)

    koliko sam ja shvatila samo zasičene životinjske masnoće (čisti maslac npr.) su stabilne na visokim temperaturama
    A kaj nikad niš ne pržiš? Znam i ja da je nezdravo, ali...

    zapravo je najzdravije maslo...ti nije isto što i maslac
    pečem u pećnici, minimun masnoće
    više volim kuhano i variva, ili roštilj
    MM još inzistira na pomfriju, sam ga prži, ali ja neću , iz principa, uzeti fritezu 8)

    moja ti je računica: jedem:
    -slobodne radikale
    -antioksidanse
    = pozitivna 0


  8. #58
    Vala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    222

    Početno

    Mi isto ne przimo, jedino na kraju kuhanja umaka dodamo ili kokosovo mlijeko ili maslinovo ulje. (MM i ja izmjenjujemo se u kuhanju).
    Pitanje za Davora...
    Nikada nismo još koristili palmino ulje i zanima me gdje ga kupujes i usporedba sa kokosovim mljekom kupljenim u konzervi u Bio bio. Dodajem ga Jakobu u vocni dorucak i podnevne kasice jer je navodno jako hranjivo. Probali smo vise vrsta, ali nijedno nema miris kokosa , osim ovoga iz bio i bio.
    Mi smo jedno vrijeme sami radil maslo, a kasnije smo presli na ono iz bille. U zadnje vrijeme ga ne mogu vise tamo naci pa me zanima gdje se jos moze nabaviti :? :? :?

  9. #59
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Palmino ulje nema nikakve veze s kokosovim mlijekom. Čak ni kokosovo ulje nema nikakve veze s kokosovim mlijekom. Kokosovo mlijeko je vrlo trajna konzerva koju vrlo rijetko koristim, samo za nekakav štos. Čak ni za satay ne koristim kokosovo mlijeko.

    Palmino ulje se kupuje pod "ulje za prženje", a da je zaistač palmino a ne neko hidrogenizirano sra

  10. #60
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ok jel pod "przenje" mislite kao pomfri, pohano, fasiranci ili i dnstanje luka, tj. bilo koja kolicina ulja koja se zagrjava na tavi?

  11. #61
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Hajdmo prebaciti diskusiju negdje drugdje - totalno smo OT.
    Prženje je ono što se događa u dubokoj masnoći zagrijanoj do 180°C, tipično u fritezi, ali opcije uključuju i tave, vok...

  12. #62
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Ovaj topic mi je promaknuo, a nedavno smo isto pisali o lanu, u kontekstu omega 3/6 ulja, poboljšanju plodnosti etc. Zaključak je da su lanene sjemenke loše za muškarce, osobito ljuska sjemena i dobro ih je konzumirati u vrlo malim količinama.
    Ženama ne škode, ali baš ni ne koriste.
    odakle ti taj podatak?
    Ulje lana: Ulje lana pomaže održati zdravu spermu i kod impotencije. To je odličan dodatak prehrani kojeg bi trebalo uzimati ako se želi začeti dijete.
    http://maxocum-tablete.info/

    Omega masne kiseline: omega 3 masne kiseline koje pronalazimo u ribljem ulju i ulju sjemenki lana te omega 6 masne kiseline (ulje noćurka, ulje boražine) poboljšavaju fluiditet membrane spermija i mušku plodnost
    http://www.poliklinika-analiza.hr/in...stovi&Itemid=2

    http://www.urologychannel.com/malein...ernative.shtml

    Flaxseed Oil

    Consider incorporating flaxseed oil herbal supplements into your diet to improve your fertility. Health Communities indicates that taking 1 tbsp. daily of flaxseed oil can help you increase your sperm count or improve the motility of your sperm. This herb serves as a rich source of essential fatty acids, which can keep your sperm healthy and improve blood flow to your penis. Taking this herbal supplement can also help you keep your prostate healthy as you age. MayoClinic.com indicates that you should take 10 to 250 g of flaxseed oil daily but warns large dosages can result in intestinal blockages. Do not take flaxseed oil if you have high blood pressure or diabetes. No scientific research exists to prove flaxseed oil's effectiveness in treating male infertility.
    http://www.livestrong.com/article/28...ale-fertility/

    itd., itd., itd.....
    svugdje HVALE laneno ulje i sjemenke a nitko osim tebe ne spominje da je lan loš za muškarce, pa te molim da daš nekave linkove koji potkrijepljuju tvoju tvrdnju.

  13. #63
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Pinky, ali i ja sam čitala isto to negdje na netu. Morat ću baš potražiti gdje.

  14. #64
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Evo našla u arhivi:

    http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-22780.html

    pa slijedi Davorove postove, sve do linka na jednu staru temu. Sve je objašnjeno.

  15. #65
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    a čuj, kad izvažem jedan davorov link protiv i sve ove koje sam našla za, mislim da se logično nameće odgovor kome vjerovati.

  16. #66
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    ... ali osjećaj kad ti svizac vlastoručno zamota čokoladu ... neprocjenjivo

  17. #67
    sade_74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    uz dravu
    Postovi
    219

    Početno

    podižem, koji je najbolji izvor omega 3 masnih kiselina za vegetarijance?
    Posljednje uređivanje od sade_74 : 05.09.2011. at 22:42

  18. #68
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Redoviti obroci. I bez dijetalnog zastranjivanja.
    Ključno je da se omega 3 razvikala, a radi se o komponenti svakodnevne prehrane. Najglasniji zagovornici omega-x pretjerivanja rade za najveće proizvođače margarina, a to dovoljno govori.

  19. #69
    sade_74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    uz dravu
    Postovi
    219

    Početno

    mislim da nisi u pravu (iako te smatram autoritetom), ja i moja obitelj smo živi dokaz.
    smatram da u današnje vrijeme čak ni najbolje izbalansirana prehrana uključujući i, kako kažeš, redovite obroke ne može zadovoljiti (preporučene) dnevne količine većine bitnih nutrijenata. stres na sve strane (možda bih trebala početi meditirati, ali trenutno nemam vremena za sebe), osiromašeno i zagađeno tlo (džaba mi što kupujem EKO), voda, zrak...
    kod nas u kući stvarno vodimo računa o prehrani, naravno da volimo i zgriješiti, ali ljudi smo..
    želim reći, nedavno smo koristili dodatke prehrani na bazi bilja od jedno poznatog proizvođača, bio je tu uključen čak i jedan izbalansirani instan obrok (prah) , koristili smo ih sigurno dvije godine, nikad se bolje nisam osjećala, manje nervozna, bolje spavala, manje umorna, više energije, koža nikad ljepša, nisam niti jednom imala nikakav zdravstveni problem, glavobolju, proljetna alergija nestala, čak sam i zatrudnila u to vrijeme s prvim djetetom. totalna ludnica od proizvoda! prije godinu dana prestali smo trožiti te proizvode jer smo još više počeli paziti što i kako jedemo, gdje nabavljamo i orjentirali se da prirodnu hranu, tako da smo se na našu štetu/ korist odrekli sve te kemije (na bazi bilja ).
    btw. mm riješio još više problema od mene, ali najvažnije da mu se štitnjača vratila u normalu, počeo redati sportske uspjehe zbog više energije (osvajati prva mjesta), itd itd...
    laganini su nam se problemi vratili (osim njegove štitnjače koja je ok)...i sad tragamo za alternativnim dodacima u prehrani...
    malo sam skrenula s teme, ali imam pitanje vezano za istu, mogu li se omega 3 m.k. iskoristiti iz biljke podlanak? ima za kupiti ulje podlanaka od g. Bačlije.

  20. #70
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ima. Zakonita ga koristi i odlično je.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Postovi
    217

    Početno

    lanene sjemenke su me doslovno spasile od zatvora kad nije ništa drugo pomoglo, čak ni čepići, tak oda su meni kao ženi vrlo korisne.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •