Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 203

Tema: Folna kiselina - za i protiv

  1. #51

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    11

    Početno

    Evo mene nove ovdje. I odmah imam jedno pitanje za vas..
    Koji mi vi iliti ciji Prenatal predlazete. Progooglala sam sve zivo. Dvoumim se izmedu Natural Wealtha i Polja prirode. Po sastavu su gotovo identicni. Po cijeni se malo razlikuju, al to mi nije neka bitna stavka. Twinlabov sam eliminirala jer sam nasla da su ga povukli iz prodaje zbog prevelike doze vitamina A. A vidim da ima A vitamina u svima.... nisam pametna....sto vi kazete.... :?

  2. #52

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    21

    Početno

    Mene također to zanima...

    Ja sam na Prenatalu već dva mjeseca...tako mi je bilo preporučeno.
    Baš sam neki dan pročitala knjigu 'Povećajte svoju plodnost' u kojoj između svih objašnjenja piše da je preporučena doza vitamina A 2500 IU na dan.
    A Prenatal ima 8000 IU per serving.

    Hm???????

    Ima li kakva preporuka?

  3. #53
    alkemicar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    suncani jug :)
    Postovi
    1,071

    Početno

    i mene zanima...
    sad sam se šokirala!!!!!!!!!!!
    cijelo vrijeme pijem od Twinlab-a folnu a vidim da ima 800 mcg
    navodno je preporučena doza 400
    jesam li šta zeznula
    i kad sam imala prošli spontani, istu sam folnu koristila
    jel to previše????

  4. #54
    Naomi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Preko velike bare, srcem u ZG
    Postovi
    546

    Početno

    Pozdrav, cure. Da, na vitamin A treba paziti, da ga ne bude previse jer nije topiv, vec se nakuplja u organizmu, a vrlo lako se unosi prehranom (mrkve, narance, mandarine, ma sve crveno i narancasto), dakle, bolje je uzimati vitamine s MANJE vitamina A nego vise. Sto se folne tice, za trudnice i one koje to namjeravaju postati, 800 mcg nije previse, vec optimalno. Folna se ne nakuplja u organizmu i nema opasnosti od "predoziranja".

  5. #55
    alkemicar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    suncani jug :)
    Postovi
    1,071

    Početno

    sad mi je lakše
    uopće nisam gledala šta su mi dali kad sam u apoteci tražila folnu

  6. #56

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    11

    Početno

    Kod TW prenatala pise da je taj vitamin A u obliku beta karotena.

  7. #57
    Naomi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Preko velike bare, srcem u ZG
    Postovi
    546

    Početno

    Ashley, beta caroten se svejedno nakuplja u organizmu jer je on samo oblik Vitamina A, odnosno njegov nositelj i treba biti oprezan. Vitamin A je jedan od vitamina koji najmanje ima sanse da nedostaje ljudskom organizmu jer ga ima skoro svugdje. Visak vitamina A u organizmu moze rezultirati ozbiljnim posljedicama.
    Evo npr. clanak s Plive:
    Objavljeno: 24.01.2003.

    Previše vitamina A šteti kostima
    Studija švedskih znanstvenika pokazuje da uzimanje prevelike količine vitamina A ima za posljedicu sedam puta povećan rizik lomljenja kostiju.
    Studija koju su uz sudjelovanje 2 322 muškarca proveli znanstvenici iz bolnice u Uppsali potvrđuje rezultate ranijih studija provedenih na ženama.
    Najnovija studija se razlikuje po tome što je ovaj put razina vitamina mjerena u krvi, dok su se dosadašnja istraživanja temeljila na anketama o prehrani i korištenju vitaminskih dodataka.
    Švedski znanstvenici navode kako većina ljudi ne bi trebala uzimati dodatni A vitamin, jer već dnevna konzumacija od 1,5 miligrama ovog vitamina može biti opasna.
    Preporučuje se da dnevni unos ovog vitamina bude između 0,7 i 0,9 miligrama, a što se lako može postići zdravom prehranom.
    Višak vitamina A onemogućuje djelovanje stanica koje proizvode koštanu masu, stimulira stanice koje razgrađuju kosti te onemogućava djelovanje vitamina D koji pomaže u održavanju razine kalcija u organizmu.

    O stetnosti vitamin A u trudnoci ima negdje drugdje, ne mogu sad naci clanak.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    11

    Početno

    A zasto ga onda uopce ima u bilo kojem prenatalu? Stvarno mi nije jasno??? :?

  9. #59

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Za beta karoten nema dokaza da je teratogen.

    Malo sam progooglala, imate zgodno istrazivanje na http://www.ajcn.org/cgi/content/full/71/5/1325S objavljeno u
    American Journal of Clinical Nutrition, u maju 2000

    Osnovno sto treba znati o vitaminu A je da je topiv u masnoci i da ga dobivamo iz dva izvora: iz retinoida i iz provitamina karotenida. Retinoidi poput retinola se nalaze u hrani zivotinjskog porijekla (u jetri, bubrezina, jajima, ribi i mlijecnim proizvodima). Karotenidi poput beta-karotena (koji ima najjacu aktivnost vezanu uz vitamin A) se nalaze u povrcu i vocu tamne i zute boje (mrkva, rajcica, narandza...) i kazu da unosom do 5 obroka voca i povrca dnevno mozemo unijeti 5-6 mg provitamina A beta-karotena i da to zadovoljava 50-65% nasih dnevnih potreba.

    Prema gornjem izvoru prevelik unos vitamina A je kod ljudi povezan s s teratogenoscu u manje od 20 slucajeva u preko 30 godina pracenja. No ispitivanja na zivotinjama su dokazala teratogenost vitamina A i da je u kriticnom periodu razvoja ploda dovoljna jedna ogromna doza da dodje do malformacija. Takodjer je bitno znati da je ta teratogenost dokazana samo za retinol no ne i za beta-karoten . Kazu da je i sintetski proizvedeni beta-karoten ucinkovit kao i vitamin A sto je dokazano kod nekih problema s ocima (ti problemi su klinicki marker za nedostatak vitamina A). A neki autori su pronasli da je beta-karoten iz soka narandje efikasniji od onog iz tamno-zelenog povrca.

    Sto se tice dnevnih doza vitamina A svjetska zdravstvena organizacija je dala preporuku da zene u plodnoj dobi ne trebaju prijeci dnevni unos od 10000UI, Americko Teratological Society spominje 8000 UI, a u Francuskoj u pripravku za generalnu populaciju smije biti do 3000UI.
    Pronasla sam i neke novije preporuke koje spominju do 2600UI dnevno.
    Spominje se da ginekolozi i doktori mogu zenama za koje se sumnja da imaju manjak vitamina A preporuciti prehranu bogatu beta karotenima ili suplementima, no da je taj manjak vitamina A tesko dokazati (mala razina serumskog retinola <0.7 micromol/L i lose prehrambene navike mogu biti neki pokazatelji). Kazu da ima krajeva s endemsko niskom razinom vitamina A (dokazana veza sa slabijim prihodima i losom prehranom, u ispitivanju WHO iz 1995 nema podataka za Hrvatsku) i da u takvim slucajevima su koristi od terapije veci nego potencijalni rizici, no po svjetskoj zdravstvenoj organizaciji u trudnoci nikako ne bi smjelo preci 10000 UI dnevno.

    Koga zanima WHO ispitivanje imate ga na: http://www.sightandlife.org/booksAll...ML/Book05.html

  10. #60

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    U oblake
    Postovi
    3

    Početno

    Meni je dr. rekao da pijem folnu tri mjeseca prije trudnoce i pila sam do zavrsetak prvog tromesecja
    Kod mene je imalo samo pozitivne reakcije
    Nokte i kosa su ojacale, apetit mi je bio normalan isto tako i kilaza - sve same pozitive

  11. #61

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Ileana80

    U proslom postu umjesto UI treba biti IU (international units) .

    Jos sam se malo zabavljala s vitaminom A, bas je zanimljivo, evo sto Marilyn Glenville, autorica ovdje dosta citirane knjige o dodacima prehrani, pise na svom sajtu ( http://www.marilynglenville.com/general/pregnancy.htm )
    nisam prevoditelj, prevodila sam na brzinu, u tekstu su moguce jezicne nezgrapnosti:

    "Postojala je zabrinutost vezana uz ispravnost konzumiranja vitamina A u trudnoci. Do te zabrinutosti je doslo iz dva razloga. Jedan razlog su bile zene koje su u trudnoci redovno konzumirale velike kolicine zivotinjske jetre (jetra sadrze velike kolicine vitamina A zivotinjskog porijekla poznatog kao retinol), a drugi razlog je vezan uz koristenje lijekova za akne u trudnoci (dosta tih pripravaka sadrzi sintetski vitamin A).
    Ispitivanja su pokazala da do problema moze doci zbog konzumacije viskokih doza retinola (vitamina A iz zivotinjskih izvora) za vrijeme trudnoce. Studija u New England Journal of Medicine je pronasla da trudnice koje uzimaju visoke doze retinola na dnevnoj bazi povecavaju rizik hendikepiranosti djeteta. Opasna razina koju ne treba prijeci je preko 10000 IU koja daje vjerojatnost 1 od 57 da dodje do problema. Interesantno je da je ta studija podrzala cinjenicu da je beta-karoten (oblik vitamina A iz biljaka) sigurniji izvor vitamina A. Retinoidi (zivotinjski izvori) i ne karotenidi (biljni izvori) su uzrok ostecenja. Cak i visoke doze beta-karotena ne dizu razinu vitamina A toliko da uzrokuju defekte kod nerodjenog djeteta.

    Na nesrecu, ova vrsta informacija je uzrokovala da zene odu iz jedne krajnosti u drugu. Doktori su preporucivali da se vitamin A ne uzima za vrijeme trudnoce, a za posljedicu toga nedostatak vitamina A je postao problem. Nedostatak vitamina A za vrijeme trudnoce moze imati teske posljedice. Vitamin A ima antioksidativna i zastitna svojstva slicna kao mineral selen, koji pomaze kod mutacija stanica. Vitamin A je esencijalan za zdravlje ociju i ispitivanja na zivotinjama su pokazala da nedostatak vitamina A rezultira zivotinjama bez ociju, s defektima vida, ne spustanjem testisa, hernijama koje otezavaju disanje. Jos gore, pronadjeno je da zene koje razviju pre-eclampsiju imaju deficit viamina A ali ne beta-karotena. Kako je to moguce? Ako je nedostatak retinola moguce je da tijelo dobro ne konvertira beta-karoten."

    Evo i jos jedan clanak iz 1995 sa sajta New Englend Journal of Medicine: http://content.nejm.org/cgi/content/full/333/21/1369

  12. #62
    Naomi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Preko velike bare, srcem u ZG
    Postovi
    546

    Početno

    Lilium, Bas si srce.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    504

    Početno Folna kiselina

    Folnu kiselinu sam uzimala u I trimestru, a kako mi je iz toga perioda ostala 1 kutija, ako je nekome potrebna, slobodno mi može poslati pp.
    Pozdrav i sretno,

  14. #64

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    varazdin
    Postovi
    13

    Početno

    ima koga? imam pitanje za prenatal!!

  15. #65

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    romanaaa
    vidim da si pitala za prenatal na duze staze prije trudnoce - ja sam vec tu naokolo vise puta iznosila svoj stav da za to nisam, ako nemas deficita, ako se raznoliko hranis mislim da (narocito) van trudnoce ne treba pretjeravati s tim pripravcima, ja dosta pazim na raznoliku prehranu, a od preparata samo povremeno uzimam folnu, b12, b6 (s tim da sam prekontrolirala razine folne i b12 iz krvi pa znam da nemam deficite), zimi dodam C vitamina sa bioflavonidima, povremeno uzmem malo minerala (Zn i Mg) i jedino redovno uzimam omega-3.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Rajvosa
    Postovi
    179

    Početno

    ja sam jucer u bolnici upoznala djevojcicu koja je rodjena sa spinom bifidom i jedva sam se kontrolisala da ne pitam mamu jel pila folnu.
    Ja sam pocela prije 2 mjeseca jer planiramo bebu, a sad sam jos vise uvjerena da je treba piti kad sam vidjela to malo pile koje su operisali 12 dan po rodjenju da joj ugrade neku pumpicu. danas curica ima 3 godine i vecinu svog malenog zivota provela je po bolnicama sa uzasnim komplikacijama.
    i ja naravno zagovaram planiranje trudnoce, upravo iz gore navedenih razloga (tj primjera), nije to bezveze, ipak mi govorimo o necijem zivotu.
    A folna kosta koliko??? 50tak kuna????

  17. #67

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    varazdin
    Postovi
    13

    Početno

    [b]lilium...ti kazes sad suprotno....moram priznati da mi je prehrana losa...prenatal mi ne skodi....imam dosta dinamican zivot a i radimo na bebi...ne znam ni sama vise...

  18. #68
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Izvori - Najbogatiji izvori su kvasac, iznutrice (jetra) te zeleno lisnato povrće. Način pripreme hrane može uvelike utjecati na njenu dostupnost, jer je folna kiselina vitamin topiv u vodi, zbog čega tijekom pripremanja i kuhanja hrane u vodi mogu nastati veliki gubici. Kuhanjem se može izgubiti čak i do 50% folne kiseline, jer ostaje u vodi u kojoj se hrana kuha. Gubitak se može donekle nadomjestiti ako tekućinu nakon kuhanja upotrijebimo za spremanje umaka, juha i sl. Prilično je osjetljiva i prema kisiku, svjetlu (posebno sunčevom) te ekstremnim pH vrijednostima (kiseline i lužine). Prilikom sterilizacije, mlijeko od svog sadržaja može izgubiti i 100% folne kiseline, ovisno o tome koliko dugo se izlaže zraku. Vitamin C u mlijeku ima zaštitno djelovanje prema folnoj kiselini, jer sprječava njenu oksidaciju na zraku. Ukoliko se vitamin C uništi kuhanjem mlijeka, podgrijavanjem ili izlaganjem svjetlosti, folna kiselina će lako oksidirati.

  19. #69

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    romanaaa,
    Jedan dodatni umjereni unos folne, b12 i b6, mi se cini razumnim (o dozama smo prije pisale), no na duze staze uzimati npr. zeljezo, kalcij i ostalo i to u dozama primjerenim za trudnocu mi se ne svidja.
    Moje misljenje je da treba raditi na tome da se prehrana balansira, a onda vitaminski pripravci mogu biti nadogradnja na to.
    No na svakome od nas je da pronadje svoj put.
    Sretno

  20. #70
    darcy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    248

    Početno

    Pijem folnu kiselinu. Ne bojim se viška, jer se višak vitamina izluči mokraćom. Znam dvoje djece koja imaju spinu bifidu i ne bi se htjela poslije tući po glavi ako daj Bože ostanem trudna. Ako nemaš dosta tog vitamina, kod bebice može doći do toga da se ne zatvori tzv. neuralna cijev (buduća osnova živčanog sustava), pa onda dijete može imati raznoraznih komplikacija koje bi folnom možda mogli izbjeći, ako se kod djeteta radi o nedostatku folne kiseline.
    Meni je moja gin. savjetovala da ju pijem, kao i mojim kolegicama koje nastoje zanijeti.

  21. #71
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    Ja bi kupila Twinlabovu Folnu kiselinu, jer onaj Folic mi je ok, ali mora se piti 3 tablete dnevno da bi se dostigla dostatna dnevna količina.

    Ove pak tabletice su 800mg. pa mi se to čini previše

    Koja je zapravo preporučljiva dnevna doza i da li smijem uzimati 800mg dnevno??

    Hvala

  22. #72

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Isabel,
    nadam se da govoris o mcg a ne mg:

    400mcg dnevno je preporucena dnevna doza za odrasle osobe
    600mcg dnevno je preporucena doza za trudnice
    800mcg dnevno - jos ide u dozvoljene kolicine za generalnu populaciju

    Kod jednog manjeg dijela populacije koja ima poviseni homocistein i stalni manjak folne kiseline neki daju i doze preko 1000mcg (=1mg) no americki Food and Nutrition Board of the Institute of Medicine savjetuje da generalna populacija ne ide na unos od preko 1000 mcg folne dnevno (suplementi i fortificirana hrana)
    Kad se uzima folna kiselina treba obratiti paznju da se s njom uzimaju i B12 i B6 (vezani metabolizmi - veci unos folne kiselina zna uzrokovati/prikriti manjak B12 - kazu da se to npr. desava kod unosa vise od 5000mcg (=5mg) folne dnevno)
    Uz unos od 400mcg folne ide B12 6mcg i B6 2mg
    Sretno!

  23. #73

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    s obzirom da radimo na bebi i ja sam se konzultirala sa svojom doc vezano uz folnu,vitamine i željezo - u svakom slučaju umjerene doze folne su potrebne,dodatak vitamina,ako jedeš kuhanu i raznovrsnu hranu,nije potreban,željezo moram piti jer mi je hemoglobin 95,a bitan je za dotok kisika do svih stanica;a kad zatrudnim :D šumeći magnezij zbog grčeva u mišićima i cirkulacije;u svakom slučaju,ne pretjerivati ni sa čim;imam susjedu čija kći ima 10 god.i spinu bifidu-rupu u donjem dijelu kralježnice,jedva hoda i intelektualno zaostaje u razvoju,prvo dijete joj je o.k.a isto nije uzimala folnu;prije 10 god.nitko nije ni spominjao folnu kiselinu-to znam,jer smo zajedno bile trudne i uzimale samo Calciu (tada je to bio opći trend,kao i folna sada);ja sam uzela Folic+,uzimam 2 tbl.poslije ručka(piše tri,ali mislim da je to za one nacije koje se hrane konzervama i gotovom hranom-mislim da smo mi na ovim područjima puno zdraviji );čovječe,napisala sam disertaciju na temu

  24. #74

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    10

    Početno

    Nakon missed ab. u kolovozu "ostao" nam je jos jedan ciklus za prezivjeti i odmah krećemo u nove pobjede Odlucila sam krenuti s folnom kiselinom. E sada, da li ima razlike u preparatima sto se sastava tiče? Odnosno, moje pitanje je da li je postoji bitna razlika kod različitih proizvođača ili su sve te tablete više manje iste i najvažnije je da ih se počne uzimati? Sigurna sam da prehranom ne zadovoljavam dnevne potrebe.

  25. #75

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    tenamila,mislim da nema baš nekih razlika,svi se slažu u jednom-da u planiranju trudnoće i prva 3 mj.treba uzimati čistu folnu,a nakon toga,do kraja trudnoće i za vrijeme dojenja,Prenatal

  26. #76

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    10

    Početno

    Hvala na brzom odgovoru! Pretpostavljala sam i sama, ali ipak vrijedi pitati. Vec danas počinjem!

  27. #77
    tonili avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    4,018

    Početno

    Curke ker netko uzima folnu iz DM-a? Znate ona njihova pakovanja vitaminčeka. kakva su iskustva?
    Sorry, malo je OT, al da ne otvaram novu temu...

  28. #78

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    tonili,
    DM ima jedan tip tabletica gdje su kombinacija folne 600mcg (dovoljno za trudnice iz generalne popuacije)+ b12 + b6, sto mi se na prvi pogled cini jako dobro, no moram jos provjeriti za b12 i b6 u kojim su kolicinama i koja supstanca.

  29. #79
    tonili avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    4,018

    Početno

    O hvala Bogu da se netko javio! Već sam mislila da samo ja uopće znam za to!
    Da, ja pijem te s dodatkom B12 i B6 i skroz su mi ok. Pije se samo jedna dnevno i nisam još osjetila onu težinu na želucu koju sam imala od folica.
    Ajd ti malo to promotri stručnim okom, pa javi dojmove..

  30. #80
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    I

    lilim jesi provjerila za taj B6+B12 iz DMa ja bih nešto trebala početi piti, već dugo nisam, pa si mislim taj. ali čekam tvoju potvrdu!

  31. #81

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    danas sam otisla do jednog DMa - kaze prodavacica da ih nemaju vec neko vrijeme znam da sam ih ovo proljece vidjela u DMu u Dubrovniku, priupitat cu u jos kojem DMu tu u Zg ... a dok ih ne pronadjem

    tonili,
    pls prepisi s kutijice sto pise za B6 i B12 koliko ima u mg - mcg i koje supstance navode: za b12 je obicno cyanocobalamin; za B6 pyridoxine) i ima li jos koje dod. supstance.


  32. #82
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj Angelina_2 prvotno napisa
    ja ju pijem..ali moja mama i ostale zene u njenim godinama nisu vjerojatno tad ni cule za to pa smo se rodili zivi i zdravi
    pa nisu se baš svi rodili zdravi. a ni živi.

  33. #83

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Nasla sam DM tabletice! (u potazi ne treba brzo odustati, jer sve DM trgovine nemaju istu ponudu)

    DMov sastav:folna 600mcg; b12 3,5 mcg (maltodekstrin cijankobalamin) i b6 1,9mg (piridoksin hidroklorid) mi se cini skroz prihvatljiv za generalnu populaciju kao dodatak prehrani s dosta dobrim kolicinama sva 3 vitamina, jer su preporuke US Food and Nutrition Boarda za dnevni unos (kod generalne populacije, bez problema s homocisteinom i metabolizmom folata):
    - za trudnice folna 600mcg; b12 2,6mcg, b6 1,9mg
    - van trudnoce folna 400mcg; b12 2,4mcg, b6 1,5mg
    ( inace max dnevni unos pojedinih vitamina koji ne bi trebalo tek tako prelaziti: folna do 1000mcg, za B12 nije postavljen (za neke bolesti se daju i 1mg), b6 do100mg)
    BTW American Heart Association je dao preporuceni dnevni unos za snizavanje homocisteina: folna 400mcg, B12 6mcg, B6 2mg, pa bi ove tabletice uz dodatni unos B12 i samo malo B6 mogle proci i za tu namjenu.

  34. #84
    tonili avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    4,018

    Početno

    A ja taman krenula prepisivat podatke s kutijice!!!!!
    Yeeees!!!!
    Znači dobar i siguran proizvod! Eto, ja koristim i preporučujem svima!
    Lilium hvala na korisnim informacijama!!!!

  35. #85

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    10

    Početno

    Ja sam na kraju kupila Folic+ (prije rasprave o DM proizvodu) i pijem 2 tablete dnevno (iako su oreporučene 3). Nevezano uz to već duze vrijeme pijem dukatovo mlijeko 7 vitamina. Kada je tek stiglo na tržište počela sam ga kupovati i tek sam danas vidjela da je izmedju svih vitamina i folna.

  36. #86
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    lilium, kako se zovu te tablete iz DM-a?


    Gdje se može provjeriti razina folne u krvi?
    Je li to rutinska pretraga, mislim je li može preko HZZO-a ili samo privatno?

  37. #87

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Na deklaraciji tabletica su napisali "Das gesunde Plus tablete s folnom kiselinom+vitamini B6 i B12" - na kutiji jos pise "Folsaure 600 + B6 + B12
    Depot-Tabletten"

    ovdje imas link na post gdje sam stavila linkove na mjesta gdje se rade analize vitamina-minerala (za koje ja znam), oni svi rade i folnu:
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...=asc&start=265

    Preporucujem napraviti i folnu i b12 (vezani metabolizmi), ja sam to napravila privatno, no kako i labosi po bolnickim centrima rade te pretrage sigurno ih netko dobiva i preko osiguranja.

    Sretno

  38. #88
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    lilium, hvala ti.

  39. #89

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    Evo meni ponestalo Folic-a,u Dm-u nisam našla gesunde(imaju sto drugih te marke,a baš folne nestalo),pa sam uzela Prenatal; 8)

  40. #90
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    I ja sam je kupila u Dm-u, samo što nemaš baš u svakome.

  41. #91
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Citiraj lilium prvotno napisa

    Preporucujem napraviti i folnu i b12 (vezani metabolizmi), ja sam to napravila privatno, no kako i labosi po bolnickim centrima rade te pretrage sigurno ih netko dobiva i preko osiguranja.

    Sretno
    Ja sam pitala svoju doktoricu opće prakse mogu li raditi folnu na trošak HZZO-a (inače sam ju uvijek vadila u privatnom, sada mi se više ne plaća ). Ona kaže da nema frke, da ju labosi rade, ali da joj donesem da mi je ginekolog napisao da napravim, pa će ona meni dati uputnicu (ja se vodim u bolnici pa zato, ali mislim da ne bi trebalo biti problema da socijalni ginkić izda istu).

  42. #92

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    26

    Početno

    Ishrana utiče na spermatozoide
    08:37 25.03.2008. / Izvor: 24sata
    Ishrana koja obiluje folatima, to jest folnom kiselinom, smanjuje izglede za proizvodnju abnormalnih spermatozoida koji mogu dovesti do začeća dece s genetskim poremećajima.

    Izvori folne kiseline u ljudskoj ishrani su povrće i voće - zelena salata, grašak, spanać, kelj, pasulj, orasi, kikiriki, pšenične klice, tunjevina, paradajz, spanać, pekarski kvasac, asparagus, prokelj, banana, limun, pomorandža, dinja, mleko, jaja.

    Folata ima i u jetri, džigerici, bubrezima, žumancetu i kvascu.

  43. #93
    Baby avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    321

    Početno

    nikako mi nije jasno zašto je Ankari ginić zabranio folnu dok ne zatrudni... :? Jedino negativno što sam našla: http://www.net.hr/zdravlje/page/2008/12/15/0572006.html

  44. #94
    Baby avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    321

    Početno

    nikako mi nije jasno zašto je Ankari ginić zabranio folnu dok ne zatrudni... :? Jedino negativno što sam našla: http://www.net.hr/zdravlje/page/2008/12/15/0572006.html

  45. #95

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    Ovo o vezi folata i respiratornih problema je svjeza studija jesen 2008, tako da ne vjerujem da je itko ranije na to mislio.
    Umjereni povremeni unos folne je OK (a narocito ako netko dokazano ima manjkova), no slazem se da s nicim ne treba pretjerivati.

    Ovdje je link na originalni sazetak norveskog rada koji korelira bolest respiratornih problema u djece do 18mj i uzimanja sintetskih folata:

    http://adc.bmj.com/cgi/content/abstr....2008.142448v2

    Evo na brzinu sam prevela mehanizam djelovanja objavljen u ovom clanku:

    http://www.nutraingredients.com/Rese...-in-baby-Study

    "Komentirajuci potencijalni mehanizam, Haberg i suradnici kazu da komponente poput folata i folne kiseline djeluju kao metil donori, sto znaci da uticu na proces metilacije (biokemijski proces) koji modificira geentsku aktivnost.

    Oni dodaju da uticaji metilacije na imuni sustav i bolesti respiratornog trakta jos nisu detaljno istrazeni.

    Sintentska folna kiselina (PteGlu), najcesce koristini oblik folata u pripravcima, je razlicita od folata iz hrane i moze djelovati drugacije nego ti prirodni folati, kazu istrazivaci.

    Apsorpcija PteGlu je proces koji dovodi do zasicenja i redovna uporaba suplemenata folne kiseline ce u mnogih subjekata rezultirati cirkuliranjem nemetabolizirane folne kiseline, koja moze imati uticaj na imune stanice".

    I pored rezultata te studije, kazu da je umjeren unos folne koristan u sprecavanju spine bifide i neuroloskih problema i sl., pa englezi i dalje savjetuju unos 400mcg: "Dr Elaine Vickers, iz Asthma UK kaze: "Korist od uzimanja folne kiseline kod trudnica naveliko nadmasuje moguce rizike razvoja astme kod beba i mi jako preporučujemo trudnicama da nastave uzimati prema smjernicama "
    ( izvor: http://www.asthma.org.uk/news_media/...linked_to.html )


    Sretno

  46. #96

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    47

    Početno spina bifida

    pozdrav svima koji pišu i čitaju ovaj forum.ja se zovem Anita i mama sam djeteta sa spinom bifidom,jpišem ovaj post jer vidim da se o spini bifidi piše kao posljedici ne pijenja folne kiseline.moram vam reći da to nije istina,jer je puno mama djece sa spinom bifidom pilo folnu kiselinu prije začeča,u prvom tromjeseču trudnoće,pa je ipak došlo do sb.mnogo je djece u RH sa ovom malformacijom,a većina mama i očeva su u času začeća bili mladi,zdravi nisu pili i li pušili,želim vam reći da je dobro piti folnu kiselinu,ali ako vam je željezo ok ,onda vam je i folna kiselina ok.ja se pripremam za drugu trudnoću nakon punih 6 godina,obavljam sve pretrage,pijem vitamine(i folnu kiselinu),zdravo se hranim i nadam se zdravom djetetu.moj sin ne hoda,ali je pametno i bistro dijete,zato vas sve molim da ne osuđujete mame koje imaju djete sa spinom bifidom ili meningomijelokelom,jer mi nismo niti glupe niti neobrazovane,dapače večina nas je visoko obrazovana,a s našom djecom smo završile još puno škola..dijete sa spinom bifidom se može dogoditi svakome,osobno meni i suprugu naše dijete je dar s neba...

  47. #97

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    segecic,
    Sretno!

  48. #98

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    140

    Početno

    Segecic zaista su ohrabrujuće ove tvoje riječi, i za mene su heroji majke koje imaju dijete sa problemom i odlučuju se na još jedan novi život, imaš tisuću mojih poljubaca, zagrljaja i podrški.
    Ja inače pijem folnu jer planiram trudnoću, imam astmu i jako komplicirane trudnoće.
    Segecic

  49. #99

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    segecic, ja sam rodila prije 13 i 10 godina, pila sam samo Calciu, folnu nitko nije ni spominjao, hvala Bogu imam zdravu djecu, ali moja susjeda ima djevojčicu sa spinom, skupa smo bile trudne; mislim da nitko ne osuđuje vas majke, nego je samo stvar u tome što je trenutno "in", a što nije. onda smo sve pile Calciu, sada Folnu, a možda za 5 godina otkriju da smo sad trebale piti nešto što ne pijemo; meni je željezo u komi, pa sad uzimam i folnu i B zajedno s njim, po preporuci dr, ali ne mislim da je to garancija da ću roditi zdravo dijete, na žalost nema te garancije; ako planiraš trudnoću možeš nam se pridružiti na odbrojavanju, pročitaj pravila foruma, možeš se prijaviti na listu i zajedno s nama čekati, lakše je kad nas je više

  50. #100
    kikica2 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    250

    Početno

    Jel nekome od vas bilo zlo od te folne?
    Ja ju se jednostavno bojim popiti, jer mi je obavezno nakon nje mučno, i onda ta mučnina traje i traje. Sad sam u 9 tj.

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •