Stranica 4 od 5 PrviPrvi ... 2345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 203

Tema: Folna kiselina - za i protiv

  1. #151
    Tomy avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    181

    Početno

    Evo, ja u 17.tjednu još uvijek uzimam Folacin po 1 tabletu dnevno...nuspojava u mom slučaju nema...

  2. #152

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    Prvu trudnoću sam pila, doduše ne redovito... druge dvije nisam pila jer nije bilo potrebe... i sve je bilo ok
    Koliko to sve pomaže nemam pojma? Ima li nekih stručnih članka o tome? Da li su ti lijekovi prošli testiranje?
    Zašto piti folnu ako možeš povećati unos hranom? Zar nije jednostavnije malo promijeniti jelovnik?

  3. #153
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Kardiolozi kažu da unošenje dodatne folne kiseline neposredno prije i prva tri mjeseca trudnoće smanjuje učestalost prirođenih srčanih grešaka . kad nađem link stavim.

  4. #154
    mayato avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,033

    Početno

    Ja sam pila folnu prije začeća 3 mj. i prva 2 mj. trudnoće, rečeno mi je da je to jako dobro za bebu, a jelom se navodno ne može tolika količina unijeti...

  5. #155

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Citiraj mlukacin prvotno napisa Vidi poruku
    Prvu trudnoću sam pila, doduše ne redovito... druge dvije nisam pila jer nije bilo potrebe... i sve je bilo ok
    Koliko to sve pomaže nemam pojma? Ima li nekih stručnih članka o tome? Da li su ti lijekovi prošli testiranje?
    Zašto piti folnu ako možeš povećati unos hranom? Zar nije jednostavnije malo promijeniti jelovnik?
    Kako znaš da nije bilo potrebe? Imala si dovoljnu količinu u tijelu? Kako si to ustanovila? Folna kis. je vit. topiv u vodi, troši se, treba se redovito unositi, a u trudnoći su potrebe povećane.

    Naravno da ima stručnih članaka, bezbroj, kao i o svakom vitaminu, nije problem naći, danas u doba interneta.

    A pitati jesu lijekovi prošli testiranje... mi je nekako kao pitati je li ova krava od koje jedemo meso narasla iz teleta. Postupak dolaska lijeka na tržište je poznat i određen, u svakoj državi na svijetu. Ima puno predfaza, faza i postfaza ( kemijska ispitivanja, ispitivanja na životinjama, klinička ispitivanja, registracija, obveza izvješćivanja o nuspojavama kad je lijek već na tržištu....). Ako je lijek (ili dodatak prehrani) u ljekarni, ne treba se više zamarati je li prošao ''testiranja''. Prošao je. Ne može dobiti naziv ''lijek'' bez, uz ostalo, dokaza o učinkovitosti.
    Ako se kupuje na placu, onda treba razmišljati o testiranjima.

  6. #156
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Imam pitanje vezano uz uzimanje folne kiseline. Naime, u zadnja
    3 mjeseca sam uzimala Bayerov Elevit Pronatal (sadrzi folnu i razlicite vitamine i minerale). Jos nisam uspjela ostati trudna, a i dosta je neizvjesno kada ce se to dogoditi (bila kod ginekologice, sumnja na neke hormonske probleme pa u 1.mj. krecem s pretragama) pa me zanima da li bi mi bilo pametno nastaviti piti Elevit ili je bolje napraviti pauzu? Razmisljala sam cak da pocnem piti samo folnu jer me strah da ne unesem previse A i D vitamina. Kad sam to pitanje postavila ginekologici rekla mi je da ne postoje nikakva istrazivanja o tome i da odlucim sama, niti u uputama o lijeku (Elevit) ne pise koliko se max smije uzimati. Pliz help ak se netko kuzi ili ima kakvo iskustvo s ovime!!

  7. #157
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Mozda je vazno napomenuti da mi i sad intenzivno radimo na trudnoci bez obzira na pretrage i nadamo se plusicu. Zato me muci ta folna jer sam citala koliko je vazna u prvim tjednima nakaon zaceca dok jos ni ne znas da si trudna.

  8. #158

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    Citiraj sss prvotno napisa Vidi poruku
    Kako znaš da nije bilo potrebe? Imala si dovoljnu količinu u tijelu? Kako si to ustanovila? Folna kis. je vit. topiv u vodi, troši se, treba se redovito unositi, a u trudnoći su potrebe povećane.

    Naravno da ima stručnih članaka, bezbroj, kao i o svakom vitaminu, nije problem naći, danas u doba interneta.

    A pitati jesu lijekovi prošli testiranje... mi je nekako kao pitati je li ova krava od koje jedemo meso narasla iz teleta. Postupak dolaska lijeka na tržište je poznat i određen, u svakoj državi na svijetu. Ima puno predfaza, faza i postfaza ( kemijska ispitivanja, ispitivanja na životinjama, klinička ispitivanja, registracija, obveza izvješćivanja o nuspojavama kad je lijek već na tržištu....). Ako je lijek (ili dodatak prehrani) u ljekarni, ne treba se više zamarati je li prošao ''testiranja''. Prošao je. Ne može dobiti naziv ''lijek'' bez, uz ostalo, dokaza o učinkovitosti.
    Ako se kupuje na placu, onda treba razmišljati o testiranjima.
    Stvarno ne znam kako je mene moja majka uspjela roditi zdravu... Ono što sam ja htijela reći jest to ako se kvalitetno hraniš da svakako možeš unijet dovoljnu količinu za dijete... i naravno, folna kiselina nije lijek nego je dijetetski proizvod, a oni baš ne podliježu postupke kao i lijekovi... Znam, jer sam radila to na stažu, a kuma mi još uvijek to radi na Zavodu za klinička ispitivanja
    Velim, apsolutno nemam ništa protiv toga ali naprosto mi je bezveze... ono, sad bi htio biti trudan pa obavezno moraš folnu, pa obavezno moraš prenatal pa ovo pa ono... na kraj ti je mjesečni trošaki za sve što moraš oko 500njak kuna... e sad koliko voća i povrća iz bio uzgoja možeš dobiti za to? A sigurniji si za podrijelo namirnice koju kupiš npr. u BIO&BIO nego u tabletice na kojima piše više nego ništa....

  9. #159
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    i ja sam mislila sada početi uzimati folnu jer mi je dr rekla da slobodno mogu za 2 mj ponovno probati(nakon kiretaže koju sam imala krajem 3mj)..čujem da je dobro uzimati folnu 3 mj prije začeća pa ću početi.ostalo mi je folic plus od zadnje trudnoće jedino ne volim što se pijem 3x dnevno

  10. #160
    Dalmašica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    24

    Početno

    Ja pijem Folnu od Twinlaba nekih mjesec dana...ja sam osobno za to da se mora piti najmanje tri mjeseca prije trudnoće ...on sprječava mogućnost defekta neuralne cijevi kao i mozga .

  11. #161
    centar avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    zg
    Postovi
    701

    Početno

    mi vec skoro godinu i pol zelimo bebicu i ja pijem folnu na preporuku svoje dr.
    znam da je potrebno unositi oko 0.4. mg folne dnevno minimalno mjesec dana prije zaceca i prva tri mjeseca trudnoce i to zbog sprijecavanja pojave spine bifide i nekih poremecaja u razvoju mozga.

  12. #162
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    ja sam folnu počela piti tek kada sam saznala da sam trudna.
    prva tri mjeseca sam pila nju a sada pijem prenatal od Naturawealth-a.

  13. #163

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,070

    Početno

    da li su kod vas povucene sa trzista folacin i sve vrste folne?vec par dana ih trazim po apotekama ali nema,nesto mi je cudno da su se bas u svim rasprodale bojim se da nisu povucene zbog necega....

  14. #164

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Cure,moze li tijelo radi uvodenja folne kiseline (Folacin od Solgara 400mg) ubrzati ovulaciju?
    Kolegica je vrlo kratko pila folnu,a sljedeca ovulacija joj je navodno s redovnog 14.stog bila 7.dan ciklusa

  15. #165
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Folna kiselina nema utjecaj na ovulaciju ili ciklus opcenito. Prije da je rijec o slucajnom kratkom ciklusu ili ovom navodno

  16. #166

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    tnx maca papucarica, i ja tako mislim.Radi se o skupini vitamina,a ne hormona.. No kako sam joj ja sugerirala da pocne s folacinom jer planira trudnocu na proljece,sad sam se osjecala krivom jer ju navodno boli trbuh nakon popijene tablete,te joj se "pokvario" ciklus...

  17. #167
    MASLINA1973 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    531

    Početno

    Prema mojim saznanjima, folna nimalo ne škodi. Dapače. Meni je preporučila frendica čijoj je sestri savjetovao liječnik na SD.
    Uglavnom, pila sam i prije trudnoće i za vrijeme FoliC plus. Kako mi je ostalo još nekoliko tabletica, uzimala sam ih i nakon poroda misleći da mi mogu samo pomoći, a bilo mi žao baciti jer nije bilo potencijalnih trudnica niti trudnjača oko mene.

  18. #168
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Folna kiselina je visestruko korisna priprema za trudnocu, kao i u samoj trudnoci. Visak folne se izluci mokracom, a manjak moze prouzrociti kojekakve probleme.
    Ma da, ta kolegica izgleda ne treba niciju pomoc... Znam i ja jednu koja nije htjela piti prenatalne vitamine u T, a koje joj je preporucio ginekolog, jer "ona ce to zaboravljati popiti"...

  19. #169
    artep avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    276

    Početno

    Ja sam pila u sve tri trudnoće,pa dogodi se i meni da zaboravim koji dan,pa to ne bi trebalo predstavljati problem ili biti razlogom da se ne uzimaju vitamini!

  20. #170
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Citiraj artep prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam pila u sve tri trudnoće,pa dogodi se i meni da zaboravim koji dan,pa to ne bi trebalo predstavljati problem ili biti razlogom da se ne uzimaju vitamini!
    A sto da ti kazem...
    Nije to antibiotik da mora biti svaki dan u isto vrijeme. Po meni, bolje popiti 4/7 puta nego uopce ne piti.
    I ja pijem omega 3 kad se sjetim i kad izracunam da nisam jela ribu i sjemenke par dana i da necu jos par...

  21. #171

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    478

    Početno

    Pozdrav trudnicama i trudilicama!
    Izgubila sam bebu sa 16 tt (prije tjedan dana)-potpuno zdrav dečkić
    Mjesec dana prije planirane T počela sam piti Folic plus, od 9-13 tt pila od Dietpharma+omega 3 (tako je pakirano, a dobila sam kutiju reklamno na poklon) i sad, tjedan dana nakon missed ab (dakle4 tjedna nakon prestanka uzimanja folne) opet počela uzimati Folic plus (ostalo mi za 12 dana) jer ćemo ponovno pokušati s bebolinom za 3 mj (a imam i osteopeniju).
    E sad, u prolazu sam skužila u "dm"-u da prodaju neke svoje tabletice folne (od 400 mcg), košta oko 24 kn pa me zanima, ima li tko iskustva? Mislim, folna bi trebala biti ista, ne?

  22. #172

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    478

    Početno

    Pozdrav trudnicama i trudilicama!
    Izgubila sam bebu sa 16 tt (prije tjedan dana)-potpuno zdrav dečkić
    Mjesec dana prije planirane T počela sam piti Folic plus, od 9-13 tt pila od Dietpharma+omega 3 (tako je pakirano, a dobila sam kutiju reklamno na poklon) i sad, tjedan dana nakon missed ab (dakle4 tjedna nakon prestanka uzimanja folne) opet počela uzimati Folic plus (ostalo mi za 12 dana) jer ćemo ponovno pokušati s bebolinom za 3 mj.
    E sad, u prolazu sam skužila u "dm"-u da prodaju neke svoje tabletice folne (od 400 mcg), košta oko 24 kn pa me zanima, ima li tko iskustva? Mislim, folna bi trebala biti ista, ne?

  23. #173

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    478

    Početno

    Sorry, slučajno kliknula 2x

  24. #174
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Možda da pogledaš u kojem kemijskom obliku je folna u tom preparatu, i usporediš sa onom koju si do sad koristila?
    Jedna je forumašica pričala o tim kemijskim oblicima pojedinih sastojaka, i kako neki mogu biti bolji (bolje se apsorbiraju) a drugi "lošiji" (na temi Trudnoća-->vegetarijanstvo)

  25. #175

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Citiraj carmina burana prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav trudnicama i trudilicama!
    Izgubila sam bebu sa 16 tt (prije tjedan dana)-potpuno zdrav dečkić
    Mjesec dana prije planirane T počela sam piti Folic plus, od 9-13 tt pila od Dietpharma+omega 3 (tako je pakirano, a dobila sam kutiju reklamno na poklon) i sad, tjedan dana nakon missed ab (dakle4 tjedna nakon prestanka uzimanja folne) opet počela uzimati Folic plus (ostalo mi za 12 dana) jer ćemo ponovno pokušati s bebolinom za 3 mj.
    E sad, u prolazu sam skužila u "dm"-u da prodaju neke svoje tabletice folne (od 400 mcg), košta oko 24 kn pa me zanima, ima li tko iskustva? Mislim, folna bi trebala biti ista, ne?
    Zao mi je zbog tvog gubitka.

    Citajuci tvoje pitanje u vezi folne i gubitka bebe, pomislila sam da ti nije mozda potrebna i veca doza folne, pa bi mozda trebalo uzimati npr. Folacin koji sadrzi 5 mg. folne i koji ide na recept...

    Ne znam da li si radila neke pretrage prije, a ako nisi, s obzirom na okolnosti probaj o tome pricati sa svojim ginekologom...

    Ta misao mi se nametnula sama od sebe i kao takva moze biti potpuno beznacajna, ali eto, cisto da znas da postoje razlozi kada se folna u trudnoci itekako preporucuje (pogledaj temu IMUNOLOSKE PRETRAGE).

  26. #176

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    478

    Početno

    Aurora zdava bebica, bio je nesretan slučaj, zapetljao se malecki u pupkovinu oko vrata, leđa i ramena Koliko god mi je teško, bar znam da nije neka boleština u pitanju pa možemo ponovno pokušati! Jednostavno, kako sam višerotka, imao je previše mjesta za gimnastiku...

  27. #177
    broculla avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    151

    Početno

    Citiraj carmina burana prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav trudnicama i trudilicama!
    Izgubila sam bebu sa 16 tt (prije tjedan dana)-potpuno zdrav dečkić
    Mjesec dana prije planirane T počela sam piti Folic plus, od 9-13 tt pila od Dietpharma+omega 3 (tako je pakirano, a dobila sam kutiju reklamno na poklon) i sad, tjedan dana nakon missed ab (dakle4 tjedna nakon prestanka uzimanja folne) opet počela uzimati Folic plus (ostalo mi za 12 dana) jer ćemo ponovno pokušati s bebolinom za 3 mj.
    E sad, u prolazu sam skužila u "dm"-u da prodaju neke svoje tabletice folne (od 400 mcg), košta oko 24 kn pa me zanima, ima li tko iskustva? Mislim, folna bi trebala biti ista, ne?
    Žao mi je radi bebača, ja sam nedavno imala missed, naravno u dosta ranijoj trudnoći.

    Ja sam pila DM-ove multivitamine za trudnice, jer su jeftini, a imaju 400 mcg folne kiseline. Kad sam krvarila, doktor mi je propisao Folacin. Pila sam ga par dana.

    Sada pijem Prenatal od Natural Weltha s 800 mcg folne kiseline, to mi se čini optimalna doza dok ne zatrudnim.
    A kad i ako zatrudnim, onda ću vidjet što će reći doktor.

  28. #178

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    478

    Početno

    broculla 800 je maximum u T (osim iznimno, što će odlučiti gin). Svi preporučuju 400 prije T kao optimalnu dozu. I ja sam ipak odlučila probati s dm-ovim vitaminima, folna je kombinirana s još toga pa ne može naštetiti.

  29. #179

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    5

    Početno

    Drage moje...
    već neko vrijeme pregledavam ovaj forum i evo odlučila se vam priključiti....
    kako moj MM i ja planiramo raditi na bebici, krenula ja kod doktorice na pretrage. prvo papa test pokazuje upalu vrata maternice uzrokovanu poremećajem aerobnih i anaerobnih bakterija. doktorica kaže dizanje imuniteta, lactogyn i slični preparati. Kontrola za 6 mjeseci pokazuje opet iste nalaze, terapija ista. sljedeća kontrola pokazuje čak i ureaplazmu u tragovima. uz dosadašnju terapiju dobila i betadine vaginalete, ali i pozitivno mišljenje doktorice da možemo krenuti na bebicu... (kao ureplazma je samo u tragovima, ništa strašno). kako tu čitam da pijete neke folnu neke prenatal, zanima me da li je koja od vas imala slično iskustvo i što bi bilo bolje da pijem, folnu ili ipak prenatal pošto sadrži cijeli kompleks vitamina, a moj imunitet još uvijek nije na zavidnoj razini?
    ispričavam se na dugom postu,ali htjela sam se vam predstaviti...

  30. #180
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    mislim da je svejedno, kako se ti bolje osjecas
    na oba nacina unosis folnu kiselinu, koja je u trudnoci, narocito njenom pocetku, izuzetno bitna
    sretno!

  31. #181
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Jadore, ja bi na tvom mjestu radije uzimala kompleks prenatalnih vitamina (nekih kvalitetnih) + probiotik.
    Jel koristis vec sad neke vitamine? Jesi jos na lactogyn?

  32. #182

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    5

    Početno

    prvo hvala vam na odgovoru...
    pa do sad sam pila već sve moguće varijante za jačanje imuniteta u kombinaciji sa lactogynom....
    kako nebi duplicirala sve to odlučila sam se za od sad Centravit Prenatal i dalje naravno lacotgyn.
    kako dugo se preporuča prenatal kao priprema za trudnoću, odnosno koliko bi bilo dovoljno?

  33. #183

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    1

    Početno

    Drage moje dame
    Ja pokusavam ostati trudna sa muzem ali neide kazu mi svi da kupim tablete a kazu da su a-z mama iz dm dobre i da bi pomogle da zatrudnim dali je to dobro i dali bi pomoglo ako ima tko iskustva puno hvala

  34. #184
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    nisam sve čitala, ali ako netko ne zna - razlika između folne kiseline i folata: http://www.krenizdravo.rtl.hr/prehra...latne-kiseline
    ja ništa ne pijem, radije sam malo pripazila na hranu

  35. #185
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    ukratko: folna kiselina i folat nisu isto, dugotrajno uzimanje folne kiseline može djelovati kancerogeno, folat iz prirodnih izvora je najbolji (hrana), a ako uzimate tabletu neka bude u formi folata, ne folne kiseline...

    Stoga, u redovnu prehranu uključite namirnice koje su dobar izvor folata, a među kojima su rimska salata, špinat, šparoge, repa, peršin, smeđa gorušica, brokula, cvjetača, raštika, cikla i leća. Osim toga, među najboljim izvorima ovog vitamina su i teleća i pileća jetra.

    Kod kupnje folne kiseline u obliku dodatka prehrani, pazite na deklaraciji piše: 5-methiltetrahidrofolat ili 5-MTHF, a ne samo "folna kiselina", no svakako se radije oslonite na unos ovog vitamina isključivo iz hrane, a tek u kraćim periodima iz dodataka prehrani, a nikako u dužem vremenskom periodu.

  36. #186
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    A evo i tema o MTHFR mutaciji i folnoj kiselini: http://forum.roda.hr/threads/85418-M...koja-nedostaje

  37. #187
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ja sam sad kupila folnu koja je zapravo taj 5-MTHF. Rekla mi žena u ljekarni da su nove tablete, i bolji oblik
    Link, ako ne smije biti, nek se obriše
    http://pejdah-pharmacia.hr/proizvod/...s-abela-pharm/
    Ne znam jel ima kod nas još koje tablete da su aktivni folati

  38. #188
    mono111 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    Aktivni folat imas od Solgara, makar nema za kupiti kod nas,.ali ja narucujem preko IHerba, cijena je ista kao folna, oko 80kn '+ 4 dolara s(kršitelj koda)ing.
    Mislim da 100 tableta ima unutra.

  39. #189
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    Cure, kaj kupiti?
    Očigledno imam tu mutaciju... - F V Leiden, F II protrombin MTHFR - homozigot, PAI-1 - Heterozigot

    Folic Plus nove generacije
    Folate Solgar

  40. #190
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Zbog MTHFR mutacije, i to homo, obvezno folate!
    Ja pijem od Solgara i to dozu od 2000 po preporuci mpo gin.
    Uz to ti idu vitamini B 12 i B6.
    Prouci malo na onoj temi o MTHFR mutaciji.
    Provjeri homocistein.

  41. #191
    Isabel avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,365

    Početno

    Hvala Optimist, idem malo proučiti što bi trebala iako mi ništa to nije jasno . Sigurno ću imti još koje pitanje, hihi...

  42. #192

    Datum pristupanja
    Dec 2018
    Postovi
    39

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa Vidi poruku
    preporučeno je 600mcg za trudnice
    a to bi bilo:
    -8 šalica rimske salate
    -2 šalice špinata
    -2 šalice šparoga
    -3,5 šalice raštike
    -2 šalice slanutka
    -2,5 šalice bijelog graha
    -100g tel. jetri
    -2 šalice leće
    Ovaj je dobar post da postavim pitanje.

    Naime planiram uskoro trudnocu, folnu sam prije 1.g vadila i bila mi je negdje na sredini ref.vrijednosti. Endokrini je rekao da je to ok.

    E sad, ja imam viska kg ali jako pazim vec godinama da jedem kvalitetne stvari, i sarenu hranu, dakle jedem 2x tjedno po 200-300g slanutka kojeg obozavam, 3-5 puta tjedno smoothie od svjezeg sponata ili rukole, matovilca, crvenu lecu isto dosta kuham i jedem itd..

    E sad citala sam da prjje trudnoce treba uzimati folnu a sad tu citam da je kancerogena ako je previse, pa se pitam trebam li ju uopce uzimati i je li u mom slucaju nuzna? Mozda bih radije mogla podici to povrce i ostalo na obaveznih 7 dana u tjednu i ne uzimati folnu pa krenuti tek ako budem trudna?
    Posljednje uređivanje od pussycat : 14.12.2018. at 23:24

  43. #193
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Gdje piše da je kancerogena?

  44. #194
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Glasam za folate (npr. od Solgara).

  45. #195

    Datum pristupanja
    Dec 2018
    Postovi
    39

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Gdje piše da je kancerogena?

    Na temi ovdje, evo citat
    Citiraj rutvica prvotno napisa Vidi poruku
    ukratko: folna kiselina i folat nisu isto, dugotrajno uzimanje folne kiseline može djelovati kancerogeno, folat iz prirodnih izvora je najbolji (hrana), a ako uzimate tabletu neka bude u formi folata, ne folne kiseline...

    [/I]
    Ne znam citam sad ove linkove o folatima, i uopce ne znam, samo se sekiram, kao da nemam vec dovoljno preokupacija a teskod a cu zanijeti tako napeta.
    narucila sam kako god folnu kiselinu i Inositol pa cemo vidjeti
    Posljednje uređivanje od pussycat : 17.12.2018. at 21:19

  46. #196

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

  47. #197
    SupergirlR33 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    12

    Početno

    Bok cure,
    imam pitanje vezano za folnu kiselinu. Ne znam da li je kome bilo tako kao meni. Naime, trudna sam sad već skoro 11 tj, tek sam sad od ginekologa dobila Folnu, tj. Folacin Tablete 5mg (1 dnevno pijem), sve pretrage koje sam napravila bile su u redu, međutim prva trudnoća u 33oj i kaže ne može škoditi dodatni vitamini. No meni ta folna izaziva tolike mučnine i povraćanja da evo tek sam popila 3ću tabletu iz pakiranja (od 30kom) da ne znam kako da nastavim dalje. Ja ju zdrobim i pomiješam sa vodom jer općenito ne volim piti nikakve tablete niti ih ikada pijem. I svaki dan iz 15h kad ručam evo popijem jednu, no međutim, nakon toga me lovi užasna slabost i povraća mi se, ne mogu ništa jesti više ostatak dana. Zvala sam ginekologa da objasnim situaciju no međutim on tvrdi da moram popiti to do kraja pakiranja. Inače sam sportski tip, nikad nisam uzimala nikakve vitamine i dodatke, hranim se zdravo s tim da nit jedem neki junk, niti slatko/slano, moj organizam ima neki svoj bio ritam, i te tablete mi predstavljaju grozotu, inače jedem po 5-6 manjih obroka, a sad poslije te tablete ne mogu pojesti niti voćku odmah mi se digne mučnina i trčim povraćati.

    Da li je netko imao sličan problem i kako da gin objasnim da ih ne mogu piti? Meni je sasvim jasno da je folna dobra za bebu, mislim barem svi tako tvrde, no međutim, kako je nešto dobro ako izaziva mučnine i povraćanje i sprečava me ostatak dana jesti. Ne mogu živjeti samo na vodi popodne, a ujutro jesti, mislim da to nikako nije dobro za bebu.

    Hvala svima na odgovorima

  48. #198
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Probaj s folatima (prirodni oblik za razliku od folne).
    Ako je sve u redu s trudnocom, mozes i manje doze, inace se u zdravoj trudnoci preporucuju doze od 400-800 mcg, u Folacinu ima 5 mg!

  49. #199
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Mah, mani se toga ako ti takvu mučninu izaziva, pogotovo ako su jedine indikacije “prva trudnoća u 33.” i “dodatni vitamini ne mogu škoditi”.
    Uzmi neku slabiju, to šta ti kaže Optimist.

  50. #200

    Datum pristupanja
    Dec 2019
    Postovi
    2

    Početno

    Citiraj SupergirlR33 prvotno napisa Vidi poruku
    Bok cure,
    imam pitanje vezano za folnu kiselinu. Ne znam da li je kome bilo tako kao meni. Naime, trudna sam sad već skoro 11 tj, tek sam sad od ginekologa dobila Folnu, tj. Folacin Tablete 5mg (1 dnevno pijem), sve pretrage koje sam napravila bile su u redu, međutim prva trudnoća u 33oj i kaže ne može škoditi dodatni vitamini. No meni ta folna izaziva tolike mučnine i povraćanja da evo tek sam popila 3ću tabletu iz pakiranja (od 30kom) da ne znam kako da nastavim dalje. Ja ju zdrobim i pomiješam sa vodom jer općenito ne volim piti nikakve tablete niti ih ikada pijem. I svaki dan iz 15h kad ručam evo popijem jednu, no međutim, nakon toga me lovi užasna slabost i povraća mi se, ne mogu ništa jesti više ostatak dana. Zvala sam ginekologa da objasnim situaciju no međutim on tvrdi da moram popiti to do kraja pakiranja. Inače sam sportski tip, nikad nisam uzimala nikakve vitamine i dodatke, hranim se zdravo s tim da nit jedem neki junk, niti slatko/slano, moj organizam ima neki svoj bio ritam, i te tablete mi predstavljaju grozotu, inače jedem po 5-6 manjih obroka, a sad poslije te tablete ne mogu pojesti niti voćku odmah mi se digne mučnina i trčim povraćati.

    Da li je netko imao sličan problem i kako da gin objasnim da ih ne mogu piti? Meni je sasvim jasno da je folna dobra za bebu, mislim barem svi tako tvrde, no međutim, kako je nešto dobro ako izaziva mučnine i povraćanje i sprečava me ostatak dana jesti. Ne mogu živjeti samo na vodi popodne, a ujutro jesti, mislim da to nikako nije dobro za bebu.

    Hvala svima na odgovorima
    Ja imam slican problem, trudna sam 6tj, i otkako pijem folacin tablete nikako se ne osjećam dobro. Jos ne ppvracam, ali stalno imam mucnine, toliko se lose i slabo osjećam da je to strašno i objašnjavala sam ginicu da mi nije dobro od tih tableta ali on je samo rekao da se meni to cini i da ih moram piti. Danas idem kod privatnika na pregled i objasniti cu mu situaciju pa cu vidjeti da li da uzmem neke druge tablete.
    Probala sam 2 dana ne piti ih i tad mi je bilo super. I primjetila sam po raznim forumima mame uopće ne pinu taj folacin nego sve neke druge tabletice, pprenatal ili postnatal ovisno o visini trudnoće, neke piju (kršitelj koda) itd ali niti jedna folacin.

Stranica 4 od 5 PrviPrvi ... 2345 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •