Pokazuje rezultate 1 do 41 od 41

Tema: Boli ga đon !

  1. #1
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno Boli ga đon !

    Otkako je počela škola moj 8,5 godišnji sin je za ne prepoznati. To pristojno dijete koje je na kraju prvog razreda dobilo pohvalnicu za primjereno ponašanje s napomenom: "izuzetno poštiva starije osobe..." je krenulo jednim suprotnim putem. Naime on toliko puno priča da je uopće teško doći do riječi uz njegai time prekida učiteljicu u držanju nastave, gura se stalno jer pati od toga da bude prvi u redu za pranje ruku ili za odlazak na užinu, za vrijeme pisanja zadaće u dnevnom boravku ometa druge stalno ih dozivajući. Još više me zabrinjava njegovo ponašanje doma, jer je na sve počeo odgovarati sa: "Ma boli me đon !" ili "Iso Miki, kaj si dosadna!" te smo ja i MM iskreno rečeno u šoku zbog takvih odgovora koji su nam apsolutno neprihvatljivi i ja više ne znam kako bi se nosila s time, kažnjavanje u vidu zabrane izlaska van ili negledanja TV ili neigranja PS više ne djeluju. :?
    Imamo mi i curicu od 13 mjeseci i oni se uzajamno obožavaju, te ja silno nastojim njemu se što više posvetiti. Možda to nije dovoljno ? :/
    Želim vaše mišljenje, da li je netko prolazio kroz isto sa svojim predpubertetlijom , da li je to samo tipično ponašanje u drugom razredu ili je možda ipak u pitanju ljubomora na mlađu sestru i način da mi sprivuče pažnju na sebe?

  2. #2
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    ne mogu reci da je postao bezobrazan ili neposlusan, ali si se isto pojavili odgovori tipa "aha, mo's mislit", "ti si takva", "onda ni ja tebi necu dati..." i sl. to je pocelo lani pa ja povezujem sa rjecnikom koji je pokupio od druge djece u skoli...

    ...ali i mi imamo doma malu seku pa ni ja za njega nemam vremena koliko bi zeljela i koliko bi mu trebala dati :/

  3. #3
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mi imamo "Dooobrro je" i "Dosadna si". Da nije prijevremeni pubertet?

  4. #4
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Mi imamo "Dooobrro je" i "Dosadna si". Da nije prijevremeni pubertet?
    ...ili zato sto i vi imate malog bracu

  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne bih rekla da to ima veze s malim bracom. Naime, imamo mi i srednjeg, tako da smo to vec odavno svladali. MIslim da oni zapravo tako reagiraju na stres. Kod nas se pogorsa ono sto inace lijecimo homeopatijom cim krene skola.

  6. #6
    mamalada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    201

    Početno

    I moj se čudno ponaša: odgovara i drzak je. A kako vi to liječite homeopatijom?

  7. #7
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj mamalada prvotno napisa
    I moj se čudno ponaša: odgovara i drzak je. A kako vi to liječite homeopatijom?
    namocis saku u vodi. onda voda zapamti svojstva sake. pa ga zalijes po glavi tom vodom.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    evo i nas 8)

    i mi imamo malog bracu doma

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Citiraj mamalada prvotno napisa
    I moj se čudno ponaša: odgovara i drzak je. A kako vi to liječite homeopatijom?
    namocis saku u vodi. onda voda zapamti svojstva sake. pa ga zalijes po glavi tom vodom.
    a jel pali ovo sa metlom i kuhačom?

  10. #10
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Citiraj egemama prvotno napisa
    ne mogu reci da je postao bezobrazan ili neposlusan, ali si se isto pojavili odgovori tipa "aha, mo's mislit", "ti si takva", "onda ni ja tebi necu dati..." i sl. to je pocelo lani pa ja povezujem sa rjecnikom koji je pokupio od druge djece u skoli...

    ...ali i mi imamo doma malu seku pa ni ja za njega nemam vremena koliko bi zeljela i koliko bi mu trebala dati :/
    egemama skužila sam i ja da je pokupio od drugih jer mi to doma ne govorimo, meni je jasno da oni tako međusobno spikaju. Ali ja želim postići to da se tim rječnikom ne služi kad razgovara s odraslima.
    Vidim da smo sve u istoj ili sličnoj situaciji pa mi je ipak malo lakše jer sam ja već svog sina vidjela na putu budućeg propaliteta Moje sve frendice tek sad imaju male bebače i ja jednostavno nemam s kime usporediti iskustva i podijeliti probleme za klinca ove dobi. A kaj vi poduzimate da to promijenite, jel ih kažnjavate i ako da kako, ili samo pričate kako bi trebalo biti bez kažnjavanja ?
    Mislim ja kad sam bila te dobi, mama bi me samo pogledala, znala sam svoje mjesto, nije bilo ni govora da bih tako nešto njoj izjavljivala. Kasnije u pubertetu mi se znalo dogoditi da joj odgovorim,a li to nikad nisu bili ovakvi besmisleni nepristojni odgovori, nego britki pametni odgovori koje bi joj izrekao i odrasli, pa sam svejedno dobivala batina i batina.

  11. #11
    suzyem avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    620

    Početno

    Joj, pričaj mi o tome!
    Nedavno sam i ja bila otvorila sličan topic: Kao da je u pubertetu!
    Moja donedavno pristojna curica se pretvorila u aždaju! Neki dan mi dođe jedan susjed, dečko od kojih 17 god, da, molim vas, smirite svoju kćer, eno pljuje po meni s balkona i viče mi proste riječi :shock:
    Poludila sam!!!
    Meni pogovara, stalno se svađa, kmelji kad nije po njenom, ma koma...
    Isto tako, zabrane ne pomažu, ništa! Ona jednostavno kaže, kad ju pitam, jel te strah kazne: Pa tata i ti ćete ionako samo pričati sa mnom!
    Jedino pomaže kad tak gadno zezne, nema izlazaka van, ja joj pokažem da sam povrijeđena njenim ponašanjem, onak, malo sam hladna prema njoj, i tih dana dok je u kazni, nema džeparca, dobije samo marendu za školu, van smije ići samo s nama u šetnju... ja sam dosta blaga i tad kad joj pokažem koliko sam ljuta, onda skuži da nema zahebancije i smiri se.
    I, da, ja imam dvije bebe, i ni njih dvije zajedno nikad me ne mogu naljutiti kao ova najstarija :/

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    A jesmo šablonizirani na ovom topicu. Isti problemi s istim ponašanjem.... (nama je započelo baš u 2.razredu.... sad mi se čak čini da je nešto bolje), a male bebe su također tu. Tko bi sad znao uzrok... :/

  13. #13
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Citiraj mamalada prvotno napisa
    I moj se čudno ponaša: odgovara i drzak je. A kako vi to liječite homeopatijom?
    namocis saku u vodi. onda voda zapamti svojstva sake. pa ga zalijes po glavi tom vodom.
    Umrijet ćuuuuuuu!

  14. #14
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Citiraj mamalada prvotno napisa
    I moj se čudno ponaša: odgovara i drzak je. A kako vi to liječite homeopatijom?
    namocis saku u vodi. onda voda zapamti svojstva sake. pa ga zalijes po glavi tom vodom.
    Umrijet ćuuuuuuu!
    e, lako je meni vas nasmijavati, kad jos imam godinu fore.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Citiraj mamalada prvotno napisa
    I moj se čudno ponaša: odgovara i drzak je. A kako vi to liječite homeopatijom?
    namocis saku u vodi. onda voda zapamti svojstva sake. pa ga zalijes po glavi tom vodom.
    Umrijet ćuuuuuuu!
    I ja ...

    Inače i Sonja je postala malo hmmmm...pitam se jel drska prava riječ?? Pa još kad veli "joj da..dobro...čula sam te MAMA (uz neglasak na zadnje A nekako kao da zavija) adje de...al kad okrene očima dok to izgovara... poludim. Al mislim da ću od sad svaki put kad to napravi pomislit na a zakaj recept šaka-voda i da ću se od srca nasmijati Hvala a zakaj!!!

  16. #16
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    i B to vec drzi neko vrijeme...a nema maloga nicega u kuci.

    Meni ne smeta puno, upozorim ga da je tako se razgovarati nepristojno ali se ne vrijeđam. MM je vec druga prica...

  17. #17
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Ovo "joj daj MAMAAA" uz prevrtanje očima mi je radio prošle godine i svaki puta bih mu se prijetila:"Vidjet ćeš ti joj daj mama kad te dohvatim." I naravno da ga nikad nisam dohvatila. MM je za to da ga dohvatimo, a ja se bojim da bi batine samo još pogoršale stanje.
    I baš je istina mene apsolutno nitko ni doma ni na poslu ne može tako izbaciti iz takta kao moj stariji sin. Toliko me uzruja da se sva tresem. Grozno, onda sam u bedu cijelu večer kad malu stavim spavati samo smišljam najcrnje scenarije u kaj će se moj predivni sin pretvoriti. :/

  18. #18

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    Kolutanje oćima nam je najdraži sport kojim se bavi od prvog razreda, jer kaj mi sad hoćemo kad je on već veliki i da do kad mislimo razmišljati tak zaostalo. Da fakat sam zaostala ali od muke jer me takvo ponašanje hita iz traćnica. Onak flegmatićan dođe iz škole zahiti torbu iza ormara i hladan ko špricer navuće role i fijuuu, još nije ni došao iz škole već je u parku.
    Više neznam kojom vrstom rijeći pristupiti "gosponu velikom", upisat ću Turski, možda pomogne, mada sumnjam :/ . Idem ga "zamolit" da razmisli jel bi bilo kaj od toga da u preostalom dijelu većeri odlući dal bi bilo moguće proćitati koju stranicu lektire.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj rinama prvotno napisa
    Više neznam kojom vrstom rijeći pristupiti "gosponu velikom", upisat ću Turski, možda pomogne, mada sumnjam :/ . I
    Moja omiljena rečenica pod zadnje je "pa dobro jel ja kineski pričam..??" no ni to više ne pali jer čim ja zinem "pa dobro..." Sonja, uz obavezno kolutanje očiju, već sama dovršava započetu mi frazu, "...misliš kineski pričaš...???" Moram smislit nešto novo...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    46

    Početno

    Čitam sve ovo i većina toga se može odnositi i na mog malog buntovnika. Razlika je velika od prošle školske godine, sada si je nakako sav važan, pametuje svako malo o ovome ili onome, nemožeš ga zaustaviti.
    O kolutanju očima i raznoraznim facama da i ne govorim.
    Ja toliko govorim i objašnjavam da su me usta zabolila, nekada upali a nekada kroz jedno uho uđe i onda kroz drugo brzo pobjegne.
    Kazne su neodlazak vani i sl. ali obično kratkog vijeka.
    Lakše mi je jer vidim da i drugi dečkići te dobi primjenjuju iste oblike ponašanja a mame slične i često bezuspješne metode zastrašivanja.

  21. #21
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Eto me opet da se izjadam nakon jučeršnje scene koju mi je sin priredio. MM i ja smo došli s posla kući istodobno, Lorena je bila u šetnji s bakom, a Lucian sam doma. I naravno odmah krene maženje i spika o tome kako je proveo dan, kaj su radili u školi i nakon svega on bi naravno van ispred zgarade, mi ga puštamo. U to mu tata kaže da prvo pospremi neku novu Lego igračku prije nego ode van, a mali njemu: "****te jesi dosadan !" I naravno tu MM šizne i odmah kaže kako sada ne može više ići van. Dakle ono što je uslijedilo bila je strahota, mali je klečal i preklinjal me neka ga ja pustim, neka mu damo zadnju šansu (to uvijek govori i traži). Ja sam se rasplakala isto, ali nisam popustila jer MM i ja imamo dogovor da ustrajemo na odluci onog drugog kad su takve stvari u pitanju, makar se ne slagali s tom odlukom, ali to kasnije rješavamo u 4 oka kad nema djece oko nas. Bilo mi je užasno, MM i on su se i dalje svadili, mali je vrištao kako nas ne voli, kakao neće takve roditelje, kako smo prije bili dobri,a sad smo grozni. Ja nisam mogla ništa reći koliko mi je bilo teško, toliko mi ga je bilo žao, a opet ne želim da se tako ponaša. I na kraju nije otišao van, smirio se pa je pojeo jabuku i 10 minuta pametovao kako ga mi ne poštujemo i da mazimo samo Lorenu. Onda je došla i baka s malom iz šetnje i narvno mala odmah se priljepila za mene, a meni je bilo još teže zbog Luciana pa sam ga pozvala da nam se pridruži u igri na podu i zagrlila ga, poljubila i rekla da ću ga uvijek voljeti, ali da ne smije takve stvari govoriti starijima od sebe.
    Kaj bi vi napravile, u nedoumici sam da li smo dobro postupili ?

  22. #22
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    au, bolna situacija.
    probaj uvjeriti muza da ne reagira tako burno.

    ne znam jel ja radim ista bolje, ali nekako sam odustala od kazni za ruzne rijeci.
    upozorim tonceka da se tako ne govori, da mi njemu tako ne govorimo i inzistiram na isprici.
    ali, ako za neku grubu rijec zadamo kaznu koja njega stvarno pogadja, obicno nastane cirkus uslijed kojeg se izgubi smisao cijele lekcije (i uz put izleti jos pokoja gruba rijec)

  23. #23

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    46

    Početno

    Identičnu scenu smo i mi imali neki dan. Mali je isto reagirao na zabranu, bilo je plača i riječi tipa " ne volite me, svi ste protiv mene, dajte mi još jednu priliku "i sl. Meni je u takvim situacijama isto grozno i ja se od muke znam rasplakati i nisam ni sama pametna da li ponekad dobro postupamo. Da li trebamo popustiti ili ne, ustrajati u zabrani i ima li sve smisla. Nakon svega se loše osjećamo i MM i ja a i mali naravno . On jadničak obeća da će ubuduće paziti i razmisliti ali to naravno bude kratka vijeka. I tako iz dana u dan borba se nastavlja

  24. #24
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj yummymummy prvotno napisa
    I tako iz dana u dan borba se nastavlja
    Ovdje ti lezi bit - prestanite se boriti s njim.

  25. #25
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    moj imanovu foru: zasto mora sve uvijek biti po tvom!
    (jer ga tjeram doma iz parka, pa ogranicavam igranje na kompu, pa nudim jelo, pa tjeram na pospremanje i higijenu, pa tjeram u ducan...)

    a onda mu ja objasnim kako bi izgledao dan da je zaista 'po mojem'. Brzo mu sve postane jasno

  26. #26
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    moj imanovu foru: zasto mora sve uvijek biti po tvom!
    ...
    a onda mu ja objasnim kako bi izgledao dan da je zaista 'po mojem'. Brzo mu sve postane jasno
    Vidi, vidi, ovoga se nisam sjetila...Nama je to isto standardni refren, već nekoliko godina. I još: Nisi mi ti kraljica!
    Pitanje za svih: mislite li da oni to stvarno misle, ili samo drame?
    Ja sam se jučer mazila s A. prije spavanja. Pa mu kažem kako mi je baš zanimljiva ta njegova promjena pred spavanje kad se iz tornada pretvori u maznog mačića koji bi vodio duge razgovore o svojoj školskoj ljubavi i čemu sve ne...I kažem mu da mi se čini da je on mali smutljivac koji samo želi odgoditi odlazak u krevet. A on će na to: Pa jesam. Ali samo malo.
    Hoću reći, to je s njegove strane jedna mala predstava, koja ima svoju svrhu. Vrlo uvjerljiva. Pogađa na pravo mjesto - zna da se obožavam maziti i pričati s njim, a on je većinu dana u turbo pogonu.
    Pa se pitam, ove dramatične izjave tipa: ne volite me, nikad nije po mom ... koliko su iskrene (makar samo u tom trenutku), a koliko su pokušaji manipulacije?

  27. #27
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Jos i: A zakaj ti uvijek moras biti glavna? Zakaj ti nama zapovijedas?

    Ne bih rekla da je to kod tonceka pokusaj manipulacije, vec bas izraz frustracije i bijesa.
    on je naivac, skroz nesposoban za lazi i muljanja (za razliku od mladje sestre koja vec sad pokazuje izraziti talent).
    doduse, i kod nas se prije spavanja dogadja probrazba, odjednom se pocinje ispricavati za svoje prethodno ponasanje, maziti i umiljavati - mozda je tome malo cilj i odgoda, ali i on uziva u mazenju.

  28. #28
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Citiraj yummymummy prvotno napisa
    I tako iz dana u dan borba se nastavlja
    Ovdje ti lezi bit - prestanite se boriti s njim.
    Marta kako ti to misliš prestanite se boriti s njim ? Pa meni bi to značilo prestanite ga odgajati jer bi kazna za neprihvatljivo ponašanje trebala polučiti nekakav uspjeh. Bojim se da ako ćemo prestati ispravljati takvo ponašanje i tolerirati mu takav odnos, postat će kao većina maldih danas bez poštovanja za starije. Meni je bilo dovoljno otići u školsko dvorište cijelu prošlu školsku godinu i kad sam vidjela i čula kako se ponašaju i to ne među sobom, nego prema slučajnim prolaznicima, prema ljudima koji su tu bili parkirani s autom, pa sve do nepristojnih riječi upućenih meni jer sam ih zamolila da se pomaknu kako bih prošla s kolicima. Ja samo znam da ne želim da moje dijete postane takvo, ali ne znam kako ću to postići. :/

  29. #29
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    moj imanovu foru: zasto mora sve uvijek biti po tvom!
    (jer ga tjeram doma iz parka, pa ogranicavam igranje na kompu, pa nudim jelo, pa tjeram na pospremanje i higijenu, pa tjeram u ducan...)

    a onda mu ja objasnim kako bi izgledao dan da je zaista 'po mojem'. Brzo mu sve postane jasno
    meni je na nekin nacin znak zrelosti i razvoja kada me cura pita stvari kao:

    mama, zasto ti uvijek odredujes kakvo ce nam biti popodne poslije skole?
    (nije sasvim tocno, da ja odredujem, jer obicno ona odredi da li idemo na igraliste ili nesto slicno, ja odredim ako moramo po kruh ili njoj cipele ili nesto slicno. doduse ja pokusavam tome dati neki vremenski okvir i strukturu, obzirom da immo i veceru koju treba napraviti ili slicno)

    moram priznati, da me je prilicno zatekla s tim pitanjem. pa sam se i sama zamislila. i objasnila ono sto sam u tom trenutku mogla, uz opcije da i ona moze probati strukturirati to popodnevno vrijeme do spavanja, uvazavajuci i njene i moje zelje i potrebe.
    bas me interesira kako ce to izgledati.

  30. #30
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ja na ta pitanja: Zašto sve mora biti po tvom?; Zašto ti sve određuješ? i sl. gledam kao na znak odrastanja i želje da i on sve više sudjeluje u kreiranju pravila i našeg života. Kad su ta pitanja zaredala, objasnila sam mu odnos prava i odgovornosti, to jest da s preuzimanjem većih odgovornosti raste i njegovo pravo na odlučivanje, no dok je on dijete, moja je odgovornost veća, pa o nekim stvarima odlučujem ja i tata, a ne on.

    Bezobraštine ne dopuštam i suprotstavljam im se. Ne idem uvijek na kazne, ponekad samo opomenem, ali uvijek reagiram s negodovanjem.

  31. #31
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Amelie, ne boriti se s djetetom ne znaci da ga ne odgajas. Nego znaci da nema svakodnevne borbe oko istih stvari. Ja isto trzim ispriku za svaku ruznu rijec i reagiram na vrijedjanje. Ali ne kaznjavam zbog toga. Promijeni nesto u nacinu na koji reagiras na njegove izjave, nepodopstine, vrijedjanje, pa gledaj sta se dogadja. Pokusaj izbacit kaznu i uvesti pohvalu.

    Pohvalnice super sljakaju. Napises, naljepis par naljepnica, stisnes pusu i odmah bude ljepsi dan.

  32. #32
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    pa da, djeca nam postaju odraslija i zelja za autonomijom je sve jaca.

    ono sto sam ja pokusala antunu objasniti je da moje 'zapovijedanje' nije samo izraz moje samovolje, vec sam i ja samo 'moderatorica'.
    Raspored koji slazem uskladjuje i moje i njihove potrebe i zelje (u puno vecoj mjeri djecje, zelje odraslih su cesto podredjene njihovima). I to je za sad shvatio.
    Sad jos moram objasniti da je tako zato sto se ja vjerojatno bolje snalazim u vremenu i pamtim nezanimljive sitnice, i da biti 'glavni' ne nosi samo prednosti.
    A sljedeci korak je da i njemu ponekad dozvolim da bude 'glavni' da isproba taj osjecaj.
    (A onda ce i tonka htjeti... oh, ne...)

  33. #33
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    mi imamo srecu da kod nas bezobrastina skoro pa nema. ako se ponekad pojave, jasno kazemo da se mi u kuci tako ne razgovaramo. i to je to.

  34. #34
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Amelie, ne boriti se s djetetom ne znaci da ga ne odgajas. Nego znaci da nema svakodnevne borbe oko istih stvari. Ja isto trzim ispriku za svaku ruznu rijec i reagiram na vrijedjanje. Ali ne kaznjavam zbog toga. Promijeni nesto u nacinu na koji reagiras na njegove izjave, nepodopstine, vrijedjanje, pa gledaj sta se dogadja. Pokusaj izbacit kaznu i uvesti pohvalu.

    Pohvalnice super sljakaju. Napises, naljepis par naljepnica, stisnes pusu i odmah bude ljepsi dan.
    Ma Marta ja se bojim nedosljednosti. Kako će on to u svojoj glavi vidjeti, da danas smije biti bezobrazan,a sutra ne ? A ovo što se tiče pohvala, to imamo isto kao i kaznu, gotovo svaki dan, za sve kaj super napravi, bilo to dobra ocjena, dobar odnos prema seki, pospremi iza sebe.Osim toga stalno mu i govorim da je sladak i lijep jer sam skužila kad tepam Loreni da je slatka onda to u njemu izaiva ljubomoru, pa onda imamo hvalospjeve. Na kraju ću imati obitelj narcisa.

  35. #35
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Amelie32 prvotno napisa
    Citiraj marta prvotno napisa
    Citiraj yummymummy prvotno napisa
    I tako iz dana u dan borba se nastavlja
    Ovdje ti lezi bit - prestanite se boriti s njim.
    Marta kako ti to misliš prestanite se boriti s njim ?
    I mi smo bili došli u situaciju da se borimo s A. A. je, kako napisah, sila prirode. Ima čeličnu volju, spreman je boriti se za sebe i ne prihvaća ama baš ništa bez da sam provjeri o čemu se tu radi. (Znate, tko je čitao Juula, kako on kaže da će 9 od deset djece žrtvovati svoj integritet u korist roditelja? A. je ono deseto dijete.)
    Došli smo u jednom momentu u situaciju da je jednostavno bilo previše kazni i previše ljutnje u danu. To je postalo besmisleno i štetno. Onda smo prestali kažnjavati i prestali smo se ljutiti. Ne mogu točno objasniti što smo radili umjesto toga, ima već i dvije - tri godine od ove priče, malo sam i zaboravila. Svakako, prvo smo se mi smirili. Počeli smo mirno govoriti što želimo da napravi (ili prestane raditi), ali u stilu - kažeš svoje u dvije rečenice i makneš se. Pustiš njega da to u miru 8ili nemiru)provari. Nekad bih mu rekla - slušaj, ja mogu sad smišljat neku kaznu šta će se dogoditi ako ne prestaneš, ali ja to ne volim radit, ide mi na živce i bezveze je i tebi i meni. Ajmo to riješit bez kazne.
    Na neki način smo postigli da on razumije našu poziciju.
    Kazni od tada praktički nemamo.
    Ono što me u zadnje vrijeme muči su sumnje u njegovu iskrenost, a taj mi osjećaj nikako nije drag (Npr., slutim da isprike nisu više onako iskrene kao donedavno, jer je shvatio koliko padam na njih. Naime, nikad nismo tražili da se ispričava, nego je on sam to počeo raditi). Stvar je u tome da ja (mislim da) mislim kako je to prirodno ponašanje, koje je dio nekog prirodnog paketa koji je dan svakome kako bi se što bolje pobrinuo sam za sebe. Sad me muči kako zadržati povjerenje, a ne nasijedati na neiskrenost.

  36. #36
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nema tu nedosljednosti. Nekaznjavanje ne znaci da si nedosljedna. Nego se meni zabrana odlaska van cini prevelikom kaznom za jednu grubu rijec.

    A druga stvar kod te "dosljednosti" koja meni ide na zivce je to drzanje muzeve strane cak i kad nije u pravu, jer dijete kao ne bi smjelo vidjeti da se roditelji ne slazu oko necega. :/ Mislim, helou, ljudi meni je to friki. Ja uvijek kazem muzu ako mislim da pretjeruje. I to pred djecom. Pa nismo mi protiv njih, nije to bojno polje, da ne bi oni smjeli znat kako tko dise...

  37. #37
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Palo mi je napamet nešto u vezi ovoga "biti glavni". Kad je M. još išao u vrtić njihova teta je u jednom periodu dozvolila da svaki dan jedno od djece bude "teta". Dakle, da bude glavno, ali da (koliko toliko) ima i dužnosti tete. Možda bismo mogli tu metodu iskušavanja primijeniti i kod kuće.

  38. #38
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    I kod nas je tako, a tek je 1. razred. Iste riječi, iste svađe. A i mi imamo malog bracu.
    Te riječi definitivno pokupi u školi. Isto ga samo opominjem, ali morati ću uvesti i kazne jer vidim da ne pali. Samo ga nikad ne kažnjavam sa zabranom izlazaka jer mislim da mora svaki dan ići van na igru i na zrak.
    MM isto po meni pretjerano reagira, ali ga ne upozoravam na to pred djecom jer mislim da mu time rušim autoritet.
    A tek riječi koje dijeli prijateljima sa kojima se taj dan posvađao u školi , to ne smijem ni napisati ovdje.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    kod nas je identična faza kao kod Amelie; s tim da su i L. i MM tvrdoglavi do bola. nekad mi stvarno zna biti neizdrživo, to njihovo natezanje, prepucavanje...dođe mi da se dignem i pokupim van.

    a što se tiče primjera, evo naših zadnjih:

    L: idem van
    ja: ok, daj samo obuci jaknu, nije baš toplo
    L: neeee biiii
    ja: ma daj obuci jaknu, nemreš ići ovakav van
    L: ok (mrtav hladan).
    skine se, ode u sobu, obuce se u piđamu, spusti rolete i ode u krevet.
    L: idem onda spavati, baš sam umoran.

    to je bilo bez ikakvih povišenih tonova, napetosti...

    nedjelja. popodne ide na rođendan. u utorak test iz hrvatskog. on sve zna . ja mu sastavim test i on ga jako loše riješi, isključivo zbog ne čitanja zadataka (tipa piše prepiši pisanim slovima, a on prepiše štampanim).
    ja: ajde malo si pročitaj u knjizi, pa napiši opet, ovo nije dobro.
    L: ok. i ode u sobu
    ja dolazim za 10min, a on sjedi na stolcu, noge na stolu olovka iza uha, glava nagnuta iza, bulji u strop. napisao-ništa, knjiga-niti otvorena.
    ja: L. pa zakaj ne pišeš? imaš test u utorak, moraš to naučiti. ak sad nećeš, onda buš lijepo ostao doma, ne uš išao na rođendan.
    L: ok
    ja: pa kaj ti ne bi bilo žao da ne ideš?
    L: nije mi uopće žao.

    :? :? :?

  40. #40
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Ja i MM smo se još davno dogovorili oko odgoja djece da jedan drugome nećemo potkopavati autoritet tako što ćemo komentirati lošu odluku jedno drugoga pred djecom. Ako je MM rekao ili učinio nešto što ja ne bih htjela uvijek smo to nasamo rješavali. I ja smatram da MM nema dovoljno razumijevanja i da ponekad pregrubo reagira, jedino nikada ne dozvoljavam vrijeđanje djeteta, Tražim od njega da se odmah malome ispriča isto kao što i od maloga trađžim da se ispriča ocu ili meni.
    Ja isto mislim da je to faza u njegovu odrastanju, ali mi se sve nekako čini da sada moram djelovati, da će poslije biti prekasno za ispravke, intuicija me vodi ,ali bojim se drastičnih mjera, da će represija učiniti možda suprotan efekt. A nikako ga ne bih htjela odgojiti uz batine kakve sam ja dobivala za svaku krivu riječ jer smatram da sam uz toliko nasilje nad djetetom i sasvim dobro ispala, mogla sam postati psihić. Osim toga bez obzira na batine koje mi je mama udijelila nikad mi nije bila autoritet ona, nego tata koji me ošamario jednom u životu i to kad sam već bila u pubertetu. Tatu sam obožavala i jako mi je nedostajao jer ga nikad nije bilo doma, uvijek na putu u utrci za karijerom, a njegova kazna je bila takva da me ignorirao, a ta je imala efekta. Samo bojim se to sad primjeniti na Lucianu jer mislim da će krivo shvatiti, da će pomisliti da ga odbacujemo zbog Lorene.
    Isto tako vjerujem u to da djetetu treba reći tisuću riječi, valjda će pokoja ostati u uhu.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb, Jarun
    Postovi
    188

    Početno

    Slične stvari prolazimo i mi...

    Kaj vele bake i djedovi, ak se sjećaju, kakvi smo mi bili.

    U svakom slučaju klinci kao da su bahatiji, sjećam se još kad sam ja išla u srednju školu, prije 15 godina. Djelili smo isti prostor sa osnovnm, i ponekad smo se mimoilazili sa limačima. Dođu ti do struka. I pazi sad, veli mali frendu od kojih 185 cm, daj makni se p... t. m..... Mi smo ostali zijevati. Ja se sjećam kad sam imala 7-10 god, oni iz viših razreda su mi bili tako odrasli i zaobilazila bi ih u širokom luku, a kamoli da bi se išla prepirati. Nisam bila sramezljiva ni povučena kao dijete.
    Očito se vremena mijenjaju.

    Dijelim zabrinutost sa vama. I ja želim odgojiti samosvjesnog(e) i pristojnog čovjeka(ljude), koji će se znati ponašati sukladno situaciji.

    Čini mi se da je dosljednost najvažnija.
    Ne moramo niti vikati, niti naređivati, a niti moliti kao da su mali prinčevi. Trebamo im reći što očekujemo i zašto.
    Treba uvijek reagirati na ono što je pogrešno. Ali mi sami moramo biti svjesni da su oni samo djeca i da je griješenje sastavni dio odrastanja, a time biti strpljivi, puni ljubavi i topline. To ne znači neodlučni i mlaki. Moramo biti uravnoteženi i pravedni.

    Prilikom kažnjavanja im smijemo oduzeti privilegije, ono što najviše vole, s tim da mora odgovarati i veličini prijestupa. ALI isto tako POHVALITI uvijek kada imao priliku, tako da se osjećaju vječito kritizirani.

    Jasno je da je sve to nekakav ideal i da nitko nije savršen, ali evo ja sebe usjeravam tako.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •