Stranica 3 od 15 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 746

Tema: Spina bifida (meningomijelokela)

  1. #101

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    81

    Početno

    moram samo ukratko, jučer sam bila 1. put kod Bošnjak, naručila me između 9 i 10, čekala sam do deset, ona još nije počela zvat ljude, iako se tamo muvala, pa sam lijepo rekla sestri da ću se naručit za 2. termin (2.6. tek mogu zvat i naručit se u 7. mj), jer ne mogu više čekat, eto dr. još nisam niti vidjela, a već mi je pala u očima, ako dogovoriš termine, zar bi ti kapa pala da izađeš van i obratiš se ljudima koji te čekaju i kažeš da još toliko i toliko vremena nećeš moći početi raditi, tako da ljudi odluče hoće li te čekati ili ne, ja nisam mogla, jer sam uskočila frendici, čuvala sam joj kćer, ona je išla na posao, pa joj zato nisam mogla kasniti! uh što sam kratka..

  2. #102

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    pula
    Postovi
    40

    Početno

    ja ne znam kako vi, ali mi uvjek satima čekamo na preglede. u zg kad smo bili, 6 sati smo čekali. 2 sata za pregled, i onda još 4 sata da nas upišu za magnetnu. na kraju sam počela plakati od živaca pred jednim tamo medicinskim tehničarem. ispsovala sam im bog i vraga, pjenila sam se po bolnici ko neka luđakinja. najgore što je to tako stalno. kad odemo u rijeku kod nefro, moramo biti tamo u 8h da joj vade krv, i da im ja dam urin (sestra tamo ne zna kateterizirati), i onda kao u 11h će doći doktorica, koja dođe u 12h i još je njih 4 ispred nas. ne znam da li je to najgore, ili je to dobro, ali počela sam se navikavati, i ne uznemiravam se više radi toga. najviše mi idu na živce ljudi koji idu jednom u 100 godina kod doktora, pa dođu tamo i počmu piliti i svađati se, a mi tamo sjedimo satima i šutimo...
    naši se doktori ponašaju kao da su se spustili s neba, i dokle god su oni takvi, mi čemo sate provoditi u čekaonama, zgurani i jadni ko u kakvom kokošinjcu. i bez drugog izbora...

  3. #103
    Mirjana S. avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Santa Cruz
    Postovi
    319

    Početno

    Ivana, ...čekanje u Klaićevoj,mogla sam ti barem reći kako je tamo...oprosti. Zadnji sam put uzela sa sobom kopiju rješenja HZMOa o utvrđenom invaliditetu na kojem sam s druge strane napisala Molim prednost-osoba s invaliditetom, kojeg,otkad ga imamo, koristim ama baš svaki put kamo god krenuli. Još me sestra probala otkantati sa forom da je tu svako drugo dijete osoba sa invaliditetom,što se sad ja guram. Rekla sam joj nek pusti invalide koji su došli prije nas,ali da i dalje inzistiram na prednosti.
    Iva,upoznala sam Draženku i njenu Antonelu preko telefona. D. mi je ispričala iskustvo sa Šalate i kako je upala bez plaćanja smještaja,pa sad tako rješavam. I da,još uvijek vičem...Pazi ovo:ako želiš biti uz dijete i platiti smještaj,za što sam se preventivno upisala,moraš platiti za 10 dana unaprijed (valjda ljudi bježe iz bolnice?!)!

  4. #104

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    81

    Početno

    Ne mogu vjerovat, nisu normalni, 10 dana unaprijed ! Jel bar onda vraćaju lovu ako ostaneš tri dana, a ne deset, pun iznos?
    Što se tiče čekaonica, jedini koji mogu stati tome na kraj smo mi, pacijenti. Ma neka se svi bune, pa i roditelji zdrave djece! Napraviti ću istu stvar s Bošnjak i slijedeći put, nama njena stručnost ne treba pod tu cijenu, ja bih je čekala, samo da nam se netko obrati i kaže nam da ćemo još morati čekati toliko i toliko, to je odraz poštovanja prema nama, a ovako pokazuju samo nekulturu i nepoštovanje!
    Počela sam čitati Jasper Juula "Obitelj s kronično bolesnom djecom" i roman od Kezele "Anđeo pod maskom" (sestra mi ovu preporučila, neočekivana radnja, za sada me zanima, ali sve može krenut u krivom smjeru).

  5. #105
    Mirjana S. avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Santa Cruz
    Postovi
    319

    Početno

    Ovo je za Nadicu: http://www.hzzo-net.hr/obvezno/pravo..._lijecenja.htm
    - NEMA NOĆENJA! Zbilja neznam kako si dobila i noćni smještaj,ali nije u skladu sa zakonom i definitivno ne vrijedi za nas ostale...

  6. #106

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    110

    Početno

    Bok cure,znam da je tesko cekat,mi kod Mikle cekali 4 sata,s tim da smo malu morali drzat na rukama jer nije hodala.Imala je 16 kg,ja imam 55kg,i ledja me opako bole,sad mi je to postalo normalno,ta bol. Sad kod Mikle idemo u dezurstvo i bez male,jos je nije vidio kak hoda.A kaj se ledja tice, nemam vremena za masazu ili se fakat ne znam organizirat. Jelena ja sam isto bila na rubu zivaca zbog svega,bolje se i posvadjat nego gutat u sebi. Jos sam htjela reci ovo,znate da operacija neurogenog mjehura u Njemackoj dodje oko 30000 Eura,i neke operacije srca,al kad tamo dodjes mozes biti s djetetom dan i noc na intezivnoj i imas sve, plus najbolja oprema. Platezna moc Hrvata je slaba i zato nam je zdravstvo takvo kakvo je,nisu doktori bas sve krivi. To je moje misljenje,ima smradova ,al ima i dobrih. Mirjana,Drazenku sam upoznala na Rebru ,male su nam lezale u isoj sobi,a i spominjala si malu Amelie,poznam i njih,njena mama Josipa mi je draga osoba i znamo se cut. Zadnji put smo zajedno bile kod dr. Bolkovca(kiroprakticara). Sad idem po Lauru u vrtic,jer je vrijeme za kateteriziranje. Eto na sto lici moj slobodni dan,jedva cekam da djeca odrastu,luda sam,al mislim da penzici bolje uzivaju u zivotu neg ja.

  7. #107
    Mirjana S. avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Santa Cruz
    Postovi
    319

    Početno

    Glede ove operacije mjehura..na HZZO su mi rekli da se može dobiti neki (ili možda sav,tko bi više znao) iznos jer se ta operacija ne radi u RH. Dr. Cvitković ima dva pacijenta koji uskoro odlaze tamo,pa ćemo i to znati.
    Jeee,znaš Amelie...ona je došla na ortopediju u Klaićevu u trenutku dok sam već samo plakala i uopće nisam mogla s nikime razgovarati. Josipa je osoba koja mi je puno pomogla da se smirim,mislim da ni nezna koliko mi je taj susret značio. I baš zato sam krenula s ovom temom,da konačno postoji mjesto gdje možemo realno vidjeti sve mogućnosti, a ne samo slušati kak nam djeca nebudu mogla ovo ili ono,kak će im biti teško,ili nezaboravna izjava dr. Habeka: Zašto TO niste pobacili u 20. tjednu? Jel znate da budete vezani za dijete cijeli život?! Dragi dr. Habek...hvala bogu što ću biti!

  8. #108

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    110

    Početno

    Evo mene opet,ovo mi je postala najdraza stvar na kompu,ovaj forum. Hvala ti Mirjana sto si ovo pokrenula,ja ne znam dal bih ja imala hrabrosti i znanja. I dobra ti je ova zadnja recenica. Svaka cast,slazem se s tobom. Ja sam isto to dozivjela u par navrata,da mi je dr. reko da je bolje da ne prezivi,a meni se srce drapa. Uzas,niko me nije mogao razumjeti,jos sam poslije ljudima morala dokazivati da je Laura pametna,i vrijedna paznje i ljubavi. Fakat mi je bilo tesko,znam da je i vama,sad mi je lakse i s okolinom nego prije kad su me gledali sa zaljenjem. Morala sam se izboriti za nas dvije,a sad je i Laura stekla neke vjestine,pa se vise toliko i ne brinem. Brinem se jedino oko skole,kak bu to islo,jer smo ipak na selu. E da imam jedan savjet sto sam ja cula od jedne dobre zene. Ona je zivjela u Njemackoj i tamo je gledala neku dok.emisiju u kojoj su savjetovali roditelje s djecom s posebnim potrebama da kad krenu u skolu da se nikakva bolest ili dijagnoza ne spominje dr.djeci,jer djeca se uhvate za to i onda su skloni odbacit takvo djete,nego rec,npr.za oziljak da je od pada ili tako nesto,jer to djeca bolje prihvate. Ja uvjek unaprijed brinem,a do skole ima jos dvije god. P.s.ak hoces mogu Josipi nesto porucit,ona je divna osoba,rekla sam joj i za forum da se javi,al mislim da nece,a mozda se predomisli. Pozdrav svima

  9. #109
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    mi više nigdje ne čekamo jer smo naučili lekciju:
    - Klaićeva, naručujem se iza 14h,
    - Miklić, samo u dežurstvo
    - Goljak, dežurstvo subotom
    -pedijatrija - odmah ulazimo ili nas odmah zovu

    na temu o početnim reakcijama okoline smo imali u našoj grupi podrške baš sada temu o tome (pogledajte na mameibebe - grupe potpore).
    Ponekad ne znaš da li je teža integracija djeteta ako je poteškoća vidljiva okolini ili ne; kod denisa je vidljiva iz aviona i on će uvijek lijepo objasniti:
    "ja sam rođen prije vremena, imam cerebralnu paralizu i zato ne mogu hodati ali mogu pričati" uz ogroman osmijeh :D

  10. #110

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    pula
    Postovi
    40

    Početno

    ja sam si isto razmišljala da počmem mahati s papirpom o postotku invalidnosti kad uđem u čekaonu.... ne znam, još se nekako navikavam na to da imam to pravo. tek sad sam se počela parkirati na mjesto za invalide. i to mi je bilo nekako glupo, uvjek mislim da ima većih invalida, ali onda kad vidim one umišljene kao invalide, mi padne mrak na oči. tako da sam to pravo s guštom počela iskorištavati. koliko se vi posto dobili??? mi 100, a dvije cure koje znam 80.
    bolovi u leđima...majko mila...ja sam sad do nedavno danima pila tablete protiv bolova, nisam mogla spavati kako su me bolila leđa. Denia sad s godinu i po ima već 14 kg, naspram mojih 54, i moram priznati da rikavam. ja ju još uvjek kad idemo kod doktora nosim u marami, ali isto poslije 2 dana rikavam.
    Habek, njega nikad neću zaboraviti kako mi je rekao, mrtav hladan: ne, nema mali mozak, ako preživi bit će teško retardirana, šta da vam kažem, sretno!! ne znam kako takvim ljudima daju da rade.
    ne znam kako vi cure, ali ja mrzim kad me ljudi onako puni žaljenja pitaju, kako je mala, oče hodati, i ono svjetsko pitanje, je normalna u glavi??? ma mislim si svaki put da ja njih pitam da li su oni normalni u glavi. a škola je i meni najveća briga...kako će ju tamo prihvatiti. i lako je ne reći za diagnozu, ako nema nikakvih vidljivih tragova, ali kako ako se vide??? mislim da će se mojo maličkoj vidjeti da hoda drugačije.

  11. #111
    Mirjana S. avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Santa Cruz
    Postovi
    319

    Početno

    Da razbijem iluziju: i nas debele bole leđa od nošenja ..

  12. #112

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    110

    Početno

    Ja sam pitala dr.-e na Rebru jel ce Laura bar bit ok kaj se tice mozga,nisu mi znali odgovorit,a ja vama sad kazem da oni i ne znaju bas sve,da je Laura izrazito inteligentno i k tome zahtjevno djete koja hoce da se stalno s njom netko bavi. Cak je i iznad prosjeka,to sam ja i vidjela,al imam i potvrdu od psihologa,pa nek se zna. Jedna mala sa mmc,necu spominjat ime da se roditelji ne ljute,se rodila bez dijela mozga rekli su im da ce biti biljka,a mala je isto jako bistra, pametna, inteligentna i hoda. Toliko o tome koliko dr.-i znaju.

  13. #113

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    pula
    Postovi
    40

    Početno

    ma i ja sam pitala, i oni ne mogu ništa znati u naprijed. mene je toga najviše strah. znam njih troje koji nisu mentalno baš ok, a druge koje znam su izrazito pametna i inteligentna djeca. mi smo obišli i psihiloge i logopede i defektologe, i za sad je sve ok. nadam se da će tako i ostati. i znam da je ona zdrava, nebi me mučilo ni to što ne priča još ni ništa, ali kad je ovako, onda skačemo i pušemo i na hladno. gledamo i previše, i pilamo se i oko potpuno nebitnih stvari. a vjerujem da nisam jedina.....
    čitala sam da djeca koja imaju Chiari, da su veliki postotak nadprosječno inteligentni.

  14. #114

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    110

    Početno

    Upravo sam bila na forumu mameibebe,grupa potpore oko i mogu samo rec da mi se stislo u grlu. Nemam rijeci.

  15. #115

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    81

    Početno

    Ja ne bih da mene i Petra puštaju prije reda, nego da postoji neki red, a to je: ako te naruče u određeno vrijeme, onda mi je i normalno pričekat do pola sata, ma i više u iznimnim situacijama, ali ne znam zašto se ljudi naručuju i onda uvijek moraju čekati sat, dva ili više.
    Ova alergija na lateks sve više se pretvara u brdo, na početkui baš nisam shvatila ozbiljno kad nije imao neke reakcije, ali ono s disanjem i ispucanim usnama oko kojih je po rubovima sada i crvenilo koje izgleda dosta duboko, pa i 1. put problemi s ušima.... izgleda da je sve bilo povezano s četkicom za zube presvučenom gumom oko glave gdje je i četka (bacila je i kupila običnu, samo plastika). Još nije 100% sigurno, ali vidjet će se za par dana. Dobio je i blagi kortikosteroid kojim mu mažem kožu oko usta. Sr.... je što mi (tj. nam)ne može nitko pomoći u Hr., pa će dermatologica preko druge dr. poslati njegove papire u Austriju (Klinika za kontaktnu alergiju na lateks). Dobit ćemo vjerojatno za svaki slučaj i injekciju adrenalina za anafilaktičnu reakciju, ali još ne znam ništa o tome. Još malo, čekanje kod dermatologice: 1 sat.

  16. #116

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    110

    Početno

    Vau,nova slika,kakva mala frajerica. Ja sam na poslu,eh tu se stignem odmoriti. Ivana jel citas,jel pise sta pametno?

  17. #117

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    81

    Početno

    Miki (muž) sam uvalila Juula, a ja sam pri kraju Anđela, i tako, pa malo mi je previše pisana kao utjeha roditeljima s djecom s PP, nadrealna, možda sam očekivala nešto sasvim drugo, onako, svakidašnja borba, odnosi unutar obitelji,... a ne to da anđeli dolaze pomoći ljudima kojima treba pomoć utjelovljeni u djeci s PP, tako nekako. Ma zapravo, knjiga nije nezanimljiva, ali mi nije uvjerljiva. Miki se sviđa knjiga, kaže: "već sam došao do 36 stranice" (u jednu večer), vauuu.
    Mirjana, kad gledam Enine ruke, ko da su Petrove.

  18. #118
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    baš tako, nije ni meni sjela ta knjiga nikako.
    Ali Juul mi je pogodak od prve :D

  19. #119
    Mirjana S. avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Santa Cruz
    Postovi
    319

    Početno

    Uh,cure...gledala sam sad švapski RTL,imaju emisiju Zuhause im Gluck u kojoj tim svih i svakojakih majstora preuređuje kuće i stanove obiteljima sa osobama sa posebnim potrebama. Danas je bila curica sa spinom...link za one koji znaju njemački http://www.rtl2.de/018080_0058.html . Lijepo je bilo vidjeti kako su svi bili veseli na kraju,ali me sve ono prije rastužilo...koliko su druga djeca sve to osjetila,kak je bilo roditeljima. A slika tate kak kupa maličku par dana staru,sa pumicom na majušnoj glavici,uh kak me to rasplakalo...ko da prvi put vidim. Nekad sam pravi pekmez,a probam biti stalno jaka...

  20. #120

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    110

    Početno

    Uf,uf,a na sta se ja sve rasplacem i uopce mi nije bad,bar znam da osjecam i da sam covjek. Uglavnom me rastuze neke tuzne ljudske sudbine i kad ljudi cine dobra djela to me duboko dirne. Jelena di si, jeste dobro?

  21. #121

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    81

    Početno

    I ja...
    8. je idući tjedan, četvrtak, Jelena, jel, dolaziš? Iva?
    Jasper Juul je dobar, stvarno dobar, mislim da ću si je kupiti ako nije preskupa ili kopirati (tanušna je), jer bih je htjela stalno iščitavati.....

  22. #122

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    110

    Početno

    08.05. je Lauri rodjendan,ako ne budemo slavili taj dan ,vjerojatno cemo doc. Eto. Ja danas radim,al sam zato bila slobodna kad je ostali svijet radio. Ja i mala idemo na more u 5-om mj.radi disnih puteva ,veselim se tome. Prosle god. smo bile na M.Losinju,a ove god.idemo u Paklenicu.

  23. #123

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    pula
    Postovi
    40

    Početno

    evo me, žive smo, iako ne baš zdrave. imala sam par dana fazu onu, ne znam da li vam je poznata....kad misliš da ne možeš više... Denia ima upalu uha, i cijeli tjedan je po cijele dane samo cvilila, Laura ima isto, tako da za obadvije idem po doktorima, i luda sam...
    još ne znam da li dolazimo. cijeli tjedan zovem da vidim da li Miklić radi, i nitko mi se ne javlja. a moram još provjeriti da li su mi gotove longete, po njih ćemo ići u svetu nedelju, i onda valek...bože dragi, dok sve to nađemo..
    i ja stalno plačem, čak i na glupe serije, uvod u anatomiju, i slične... nekad nisam bila takva.. život nas čudnovato mijenja, i ja sam sigurna da smo sada sve puno bolje osobe nego prije!!!!

  24. #124

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    81

    Početno

    O da, poznato, brrrrr.
    Mogu ti reći samo za Valeka da je u samom centru, uglavnom 15tak min od naše kuće.

  25. #125

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    110

    Početno

    Mene kad stisnu problemi oko Laure i Leona,kazem da jedva cekam da odrastu, a Lauri nekad znam rec ajd kad ces se vise udat,salim se naravno,al nekak mislim da kad odraste da ce bit lakse,ak ovaj forum zazivi,zivi bili pa vidjeli...mozda cu onda rec ah..bilo je bolje kad ste bili mali..

  26. #126

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    pula
    Postovi
    40

    Početno

    ništa od Zagreba, bar za sad. Miklić sad radi ponedjeljkom, i onaj idući tjedan ga nema. Tako da ćemo doći tek 25-tog. Baš sam tužna, tako sam mislila da ću tri dana švrljati po Zagrebu, malo se maknuti od kuće i opustiti, i kvragu...a baš mi je trebalo da se malo iskuliram...

  27. #127

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    81

    Početno

    Joj, baš mi je žaoooo.

  28. #128

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    81

    Početno

    Idemo sutra u Ozanu, vrtić za djecu s PP, nemaju tepihe i gumene igračke, samo što su djeca više s mentalnim teškoćama nego fizičkim, ali mislim da će Petru biti dobro iskustvo, pogotovo ako su različitih dobi, opet će Petar moći učiti od starije djece, npr. pričati bolje, oblačenje-svlačenje, zajedničke igre, spremanje igračaka, uglavnom, sve ono što ne može ili neće naučiti kod kuće.

  29. #129

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    81

    Početno

    U Ozani je lijepo, ali kad sam došla doma i razmislila ipak mislim da bi Petru bilo bolje s djecom slične inteligencije. Jako mi se sviđa ambijent i tete, i da je Petar imao mentalnih problema, ne bih dvojila o upisu.

  30. #130
    Mirjana S. avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Santa Cruz
    Postovi
    319

    Početno

    Makar mi je još malo prerano,i ja sam razmišljala o vrtiću. Ima u Čk Centar za odgoj i obrazovanje,ali je tak kak veliš,najveći broj djece je sa mentalnom retardacijom. Mislim da to nije okolina za mentalno zdravo dijete,jer je odnos odgajatelja Centra stvarno posebno usmjeren na potrebe mentalno retardirane djece. Imam osjećaj da bi bila zakinuta..S druge strane ima jedan "obični" vrtić u kojem ima nekoliko djece sa poteškoćama u kretanju,neke mame dolaze kateterizirati,a nemaju nijedno dijete sa mentalnom retardacijom. To mi je malo onak :/ ...baš su napravili čistu segregaciju bez da i jedna i druga djeca pokušaju odmalena steći toleranciju na različitost.

  31. #131

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    81

    Početno

    Točno si napisala ono što sam ja osjetila kad sam bila u Ozani, a to je ta segregacija. Da imaju još barem petero djece s prosječnim ment. funkcion., nebi dvojila niti trena, ne zbog toga što sam neki borac za pravdu i jednakost, nego zato što je tamo vrijeme stalo baš u onom trenutku kad je još sve bilo dobro, domaća, obiteljska atmosfera, jednostavne igračke, pjesmice, igre, jednostavna jela, tri tete koje kao da sve mogu, .....
    Danas idem na razgovor u Montessori vrtić (privatni, ali na tri sata će bit izdrživa cijena, puna cijena je 2 100/2200 kn)

  32. #132

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    110

    Početno

    Moje misljenje je da djete koje je mentalno zdravo nikako ne treba dat u vrtic gdje su mentalno ostecena djeca, jer onda zdravo djete pocne njih kopirat,okrece ocima i slicno,a to nije dobro,zdrava djeca trebaju znat da postoje i ona druga djeca i da im se ne treba rugati,ali zasto mentalno ok djete,dat ispod njegove razine,sta ono moze tamo nauciti? Ja sam se isto dvoumila i vidim da bi bilo krivo da mala nije isla u zdravi vrtic. Nasa djeca nisu bolesna,imaju dijagnozu,a tko nema danas dijagnozu? Pozdrav s mora,pusa svima...

  33. #133

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    81

    Početno

    Ma ne mislim da je to neka šteta, da oponaša drugu djecu, bilo puno inteligentnija ili puno manje inteligentnija od njega, važno je da ima i djece slične njemu po inteligenciji, bilo da je u grupi s lakom mentalnom retardacijom ili s nadarenom djecom iznad 120 IQ, ovisi o njemu što će mu se više svidjeti i u kojoj dobi. Mi imamo psa doma, kojeg Petar oponaša, ali ne živi samo s njim, pa nije zlo. Jako nadarena djeca su drugačija, ali to nije toliko vidljivo izvana, većinom su ugodna ili za oči, ili za uši, a djeca s mentalnom retardacijom su isto drugačija, ali ih žalimo i ne možemo ih baš dugo gledati i ne znamo što bi im rekli, to što učimo svoju djecu da ona postoje tamo negdje i da im se ne smijemo rugati, nije niti p od prihvaćanja.

  34. #134
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    moj mali je bio "najinteligentniji" u skupini i on je uživao jer je to za razliku od redovnog vrtića bilo mjesto gdje je on bio najbolji i uvijek pohvaljivan

  35. #135
    Mirjana S. avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Santa Cruz
    Postovi
    319

    Početno

    U susjedstvu imamo dječaka sa Down simdromom i jako se često družimo. Istina,prvenstveno iz razloga što ima i mlađu sestru koju Eni obožava,ali se svi ravnopravno igraju. Kaj da vam velim,i meni je najprije bilo neobično u njegovom društvu,i danas još znam pitati kako se moram ponašati u nekim specifičnim situacijama,ali nemam pogled žalosne sove...Zato mislim da bi barem povremeno sva djeca trebala biti skupa,otkrivati jedni druge. I da,sve je to iznjedrio strah od onog pitanja A kako će drugi prihvatiti moje dijete?...Nije da sam nekad drukčije razmišljala,nego uopće nisam razmišljala,i to jedino što zaslužuje pogled sažaljenja.

  36. #136

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    110

    Početno

    Ja sam se isto tog bojala da li ce dr.prihvatiti Lauru,al djeca su je prihvatila i u vrticu i u ulici,i bitan je stav roditelja,kako oni odgajaju svoje djete,ako oni prihvacaju vas i vase dijete,onda ce i njihovo dijete prihvatit vase dijete. Ja sam puno razgovarala s muzem kad je Lauru trebalo upisat u vrtic,bilo je suza i svacega,jer je jos tesko hodala,a mislila sam da ce je zdrava djeca zafrkavat. Vrtic s djecom s posebnim potrebama je bio odmah pokraj zdravog,i Laura bi u posebnom vrticu bila definitivno najbolja,ali bi isto tako bila pod tim nekm staklenim zvonom,ovako se morala izboriti za sebe ,dokazati da ona moze sto i dr. djeca,sto je najbolje,ona je to velikim dijelom i uspjela,imala je poticaja. Oni se svi medjusobno druze,znaci posena grupa sa zdravom grupom,Laura im zna svima imena i mislim da je svako dijete bogatije koje vidi razlicitosti. Cak je i Leon isao u taj vrtic gdje je ta integracija,zdrave i djece s pp. Bilo je nekih roditelja koji su ispisali dijete iz tog vrtica kad su saznali da ce im djeca ici pokraj djece s pp,ali ja nisam jedna od tih. Htjela sam reci da je svako dijete za sebe i da svaka mama zna sto je za njegovo dijete najbolje i da mu zeli najbolje,ja sam zadovoljna sto se tice mog izbora za Lauru,djeca znaju vidjeti i njen oziljak koji je ruzan,stvarno su je grdo zasili,ali je ne odbacuju i ne zezaju,vidjet cemo kako ce bit u skoli,mislim da je vrtic u koji ide dobra podloga za skolu i taj svijet koji je tamo ceka. Pozdrav

  37. #137
    Mirjana S. avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Santa Cruz
    Postovi
    319

    Početno

    Iva,vaš primjer mi je stvarno prava snaga za ići dalje. Jedino sam ljubomorna što si već bila na moru........

  38. #138

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    81

    Početno

    Evo malo bedare, bila sam danas u Montessori u Malešnici, ravnateljicu nis vidla, kad je ona jako zaposlena, pa nas nije mogla ugurati u svoj raspored, pa smo razgovarali s jednom gospođom koja bi mogla biti njena tajnica. Reče žena ovako, ako i mislimo ići samo na tri sata, cijena je i dalje 1900 kn na mjesec, znači puna, a ako želimo opservaciju, a na to idu sva djeca s posebnim potrebama, da i ona koja imaju samo motoričke smetnje, to bi bilo 200 kn po satu (pričali smo o segregaciji, a evo i diskriminacije), a ako želite još i logopedske vježbe, to vam je još 80 kn ili 100 kn za vanjske klijente (to mi je rekla nakon što sam joj spomenula da sam ponjela nalaz psihologa i logopeda u kojem piše da je za redovni vrtić, ali ne i za logopedske vježbe, al nek ja znam cijenu). Rekla sam joj da je šteta što mi to nije ravnateljica rekla preko telefona kad smo bezuspješno pokušavali dogovoriti sastanak, pa me mogla poštedjeti uzaludnog dolaska. Zanima me jel' to što rade u skladu sa zakonom, ali kako je ova država svejedno Divlji zapad, ne bi niti koristilo da to znam, a i nek se time bave oni koji su plaćeni za to! Ne bi više kročila u taj vrtić da mi netko plati!
    Sutra idem na Šalatu, isto Montessori, ako imaju isti sistem naplaćivanja, onda ćemo još pokušati u koji privatni vrtić časnih sestara kojih ima barem 7,8 u centru grada, a ako tamo bude previše lateksa ili čega već, našli smo igraonicu KOKO u Masarykovoj, koja ima uglavnom istu postavu djece u jutarnjim satima, 3 sata je 330 kn i čini mi se ok.

  39. #139

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    110

    Početno

    Gadi mi se kako ljudi vole zaradjivat na djeci koja imaju problema. Mi vrtic placamo 440kn,Laura ima jos popust 10 posto,tako je vrtic odredio. Ja sam zadovoljna,tete obozavaju Lauru,a i ona njih ,ide sa zadovoljstvom u vrtic. Mirjana,ja sam jos na moru,i ne brini njima treba dat vremena da se sve to oporavi,da ojacaju,bit ce sve u redu,puno vjezbajte,dr.recepta nema. I mislite pozitivno, sve ce bit u redu,malo po malo,pusa s mora. P.s. sunce przi ko ludo,lako se izgori,tko bi reko,a tek 5.mj.

  40. #140
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    ja ti mogu preporučiti naš vrtić DV Vedri dani gdje je Denis išao 4 godine. Svako jutro je imao sat vremena individualnog rada s izvrsnom defektologicom, a poslije je bio u grupi s 3. odgajateljicom.

  41. #141

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    81

    Početno

    Hvala Nadice, ali daj mi reci jel imaju tamo tepisone, spužvasti namještaj, puno gumenih igračaka?
    Moram se javno ispričati Ivi, koja je bila ne samo u pravu kad me savjetovala za vrtić, već je to govorila u dobroj namjeri i iz iskustva!

  42. #142
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    gle, oni imaju nekoliko podružnica, pa ćeš sigurno naći ono što vama odgovara. Imaju fantastičan stručni tim, odgajateljice su najbolje jer ih psihologica Ana Pleša itekako educira. Ona vodi i školu roditeljstva itd.
    Probaj, nećeš se razočarati.
    A njihova defektologica je mrak osoba i stručnjak.

  43. #143
    Mirjana S. avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Santa Cruz
    Postovi
    319

    Početno

    E,tak,drage moje,u ponedjeljak idemo anesteziologu,operacija se bliži. Mislim da ću usput rezervirati i mjesto na Vrapču jer ću uskoro poludjeti od zajebancija vezanih za predoperacijske pretrage. Nitko se ne drži termina,svi imaju vremena napretek,a meni je već svega preko glave....imam osjećaj da će mi bolnica doći kao godišnji odmor. A tek Toplice! Ivana,nabavila sam Ditropan za sebe i Manuelu,išla mi je seka u Mađarsku,ali svejedno hvala. I ako stigneš prije velikog putovanja,navrati do nas!

  44. #144

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    pula
    Postovi
    40

    Početno

    da se javim i ja malo... već dva tjedna ne stignem niti piškiti kako bi se reklo.. Predoperacijski pregledi,to smo prolazili. Laura je vadila krajnike. Mirjana, kužim te apsolutno. ja sam luda, izvozali su nas ko majmune na sve strane. I moram priznati da mi je ovo iskustvo bilo prestrašno. u biti njeno buđenje iz narkoze, kažu da je to normalno, ali ja da sam znala u naprijed šta me čeka, poštedila bi se bila toga. ona je nakon što se je doveli u sobu tako histerično urlala, maltila sve šta je stigla, izvijala se onako nenormalno,oči onako staklene i krvave, majke mi kao da gledam film egzorcist. Cijeli dan nisam mogla doći k sebi. Nitko mi nije rekao da mogu tako djeca reagirati na narkozu. i kad je zaspala, nakon sat vremena sve ok, i ničeg se ne sjeća. a sad, već dva dana scene po kuči, neće jesti, neće piti, joj, stvarno ću poluditi. Jučer me zvala bivša svekriva, i pitala me kako si, i ja sam počela plakati, ona je prva nakon dugo vremena, svi uvjek pitaju kako su djeca, a mi!? Kao nama je valjda normalo da smo mi ok i da guramo i guramo.
    kad vas čujem kako je po vašim vrtičima, ovaj moj ovdje je stvarno super. normalna je cijena, za cijeli dan dođe oko 500kn mjesečno. imaju logopeda, defektologa, psihologa, fizikalnu,medicinsko osoblje, i oni stalno rade s djecom. ujutro svaka grupa radi svoj program, a poslije se svi skupa igraju, tako da i zdrava djeca imaju priliku se senzibilizirati s bolesnom, a i bolesna imaju motivaciju kad vide zdravu djecu.

  45. #145

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    81

    Početno

    Petar mi 5. dan virozan, 39, 40, temp., al sve ostalo ok, jučer se zacrvenilo i grlo, pa sam prigrlila antibiotik (Mirjana, nije nam jos suđeno). Mi bi trebali rješit misteriju alerg. rinitisa do putovanja (idemo u Izrael na mjesec dana). Moram priznat da me počela biti frka putovanja, jer si mislim, što ako mu se tamo začepi šant ili što ako ima Arnold-C., a tamo se pogorša. Jučer zvala neurokirurga, pitala za magnetnu i Arnolda i njegov odgovor me porazio, veli da su oni samo servis i da netko (kao neuroped.) trreba njega uputit na magn. rez. i da zašto spominjem Arnolda kad on ima hidrocefalus. Ja velim njemu da on ima i Spinu (prati ga 1,5 god.), a on će: a-ha, pa odite onda kod neuroped. pa ako treba, snimit će ga, i glavu i kralježnicu, buuuu, mi smo stvarno jadne. Sad ću kampirat kod Bošnjakice ne bi li se progurala što prije, jer imamo već avio karte za 14.6., a njena sestra mi rekla da nazovem 2. 6., da me naruči za 7. mjesec, joooooj. Pedijatar spominje treći krajnik, da je to možda problem, ORL alergijski rinitis, a ja pomišljam stalno da je Chiari. Gjurašin mi rekao ako se pumpica vraća, da onda nije začepljena, ja ga pitala ima li veze s praksom ono što sam pročitala da može se pumpica vraćat i kad je začepljena, on kaže da je sve moguće. E, j---i ga!
    Nadice, predala sam papire u Vedri dani (samo tamo, zapravo), baš sam došla tamo s tim ciljem, nisam čak s nikim razgovarala je rse nisam niti najavila, psiholog. je bila vani s djecom, dala sam im samo tri nalaza, od psihologa, logopeda i alergologa, za početak im je to dovoljno, jel da, treba davat inf. u malim dozama, a 1. doza je najpresudnija, a ta tri nalaza su najvažnija za vrtić, možda sam mogla još ubaciti i šant, ali ne mislim da će oni skužit prije mene simptome neke u ta tri sata boravka, pa ću to u sljedećem navratu, ako će ga biti.
    Jesu se vaša djeca razboljevala često kad su krenula u vrtić, Nadice, Iva, jel mi smo u čet. npr. bili u igraonici 1 sat, bilo je samo 3 djece, a on je tu većer u ponoć zakurio i povraćao u snu, i to je bio početak te viroze. Mislim si, što tek kad krene u vrtić?
    Mirjana, meni su na poslu prije 6 god. poklonili neku knjigu u koju su upisali citat Sai Babe, ovak ide: "Ne možete ići svijetom i svaku stvar bojiti u ružičasto. Ali možete nataknuti ružičaste naočale". Moram ić, Petar se probudio, bome je zaružio sa spavanjem
    Poizdrav Jeleni i Lauri

  46. #146
    Mirjana S. avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Santa Cruz
    Postovi
    319

    Početno

    Vratili smo se sa Šalate,dogovorili smo termine. 4. ili 5.6.,ovisi kada upadnemo u raspored. U bolnici se ostaje 5 dana (zbogom moj povratu poreza...),ali je sad već nekak lakše razmišljati o tome. Trenutno razmišljam kako mrvici ispuniti tih par dana da malo zaboravi na gipsić i činjenicu da nije doma. Kad je bila manja bilo je lakše,spavala je od jutra do sutra.Sad ćemo vidjeti...

  47. #147

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    81

    Početno

    nove igračke uvijek upale, za svaki dan po jednu, sitničice, ništa skupo

  48. #148
    Mirjana S. avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Santa Cruz
    Postovi
    319

    Početno

    Ivana,čula sam se sa Manuelom,Fran je dobio kozice. Jel Petru bolje?Mislim,da nije epidemija... A u vezi alergijskog rinitisa..stalno vučemo crtu između naše djece,a ja zaboravih da već godinama imam astmu nakon rinitisa i bronhitisa koji su se vukli mjesecima. Uzrok:alergija na grinje i kućnu prašinu! Nos mi i dan danas nije u redu,tj. govorim koz njega,maramice i pumpica su stalno uz mene,ništ previše lijepo i zabavno. Najgore je kaj ti se sve skupa pojača kad počinja cvatnja,trave su mi najveća boljka. Sve što si rekla,plitko disanje,pištavi zvukovi,napadaji kašlja,začepljen nos,sve su mi to bili simptomi. Da probaš najprije sa testiranjem na respiratorne alergene?

  49. #149

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    pula
    Postovi
    40

    Početno

    Ivana, moja ti je Laura kad je krenula u vrtić, bila svaki mjesec bar tjedan dana kući bolesna. i tako jedno godinu dana. Svaka viroza ili slično što bi se pojavilo, ona je to imala. A što je najgore, ja sad kad sam odrađivala praksu u vrtiću, nije prošo ni tjedan dana, a ja sam već bila bolesna. Na žalost najvjerojatnije dok mu ne ojača imunitet na te vrtićke bakterije bit će ti malićki šmrkav. Izrael??? izlet, ili ??? i ja bi tako rado išla negdje...

  50. #150
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    moji stariji klinci su prvih godinu dana boravka u kolektivu bili bolesni 1x mjesečno tj. s pijenjem atb-a.
    Denis nije tako, jer pretpostavljam da je zbog pijenja aloje imunitet bio OK.
    Mi smo prve 2 godine bili u podružnici Bornina, a zadnje 2 godine u Šubićevoj :D

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •