Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: CTG

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    389

    Početno CTG

    Je l zna iko što pokazuje ona donja crta na nalazu? Ona di je raspon između 0-100? Gornja su otkucaji srca u minuti bebe, right? I to mi nije jasno, kak se ta vrijednost mijenja svake 1-2 sec, ako se mjere otkucaji u MINUTI? Mislim, jasno mi je da se može mjeriti npr. svakih 10 sec pa množiti sa 6, ali ovako često je ipak neprecizno, kak mogu izmjeriti 0,2 udara :? ?

    I di se vidi na tom nalazu ak imaš trud? Meni je taj aparat sam po sebi vrlo sumnjiv, izgleda ko neka stara kanta, sestra sam kaj ga nogom ne lupa a izbacuje tak delikatne informacije...ma nemoj.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Jačina trudova.

    Stara kanta - PING!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    389

    Početno

    Pa kaj nije? Meni je zadnji put u sred seanse prestao raditi pa sam morala sama one pločice držati, ruke mi otpale. Suptilne li sprave.

    Znači, ako imaš trud, onda ona donja crta tu ti tam skoči na npr. 70?

  4. #4
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    MM kaže da je na kraju ta crta bila zalijepljena na 100 i nije padala kak nije više bilo razmaka između trudova.
    Znači, to služi da oni oko tebe ako još ne vjeruju da rađaš skuže da ne muljaš

  5. #5
    jenny avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb,centar
    Postovi
    314

    Početno

    Citiraj Honey prvotno napisa
    MM kaže da je na kraju ta crta bila zalijepljena na 100 i nije padala kak nije više bilo razmaka između trudova.
    Znači, to služi da oni oko tebe ako još ne vjeruju da rađaš skuže da ne muljaš
    da tocno to!
    najvise me zivcira kad mi vele da trudovi moraju biti u pravilnim razmacima
    ja sam se 3 prsta otvorila s totalno blesavim stezanjima,cak sam si i odspavala!i kak bi ovaj put trebala znati jesu li pravi ili lazni?!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    33

    Početno

    Zbog te druge crte koja pokazuje trudove,sam i završila u bolnici na preparu.
    Samo da vam napomenem kako ja te trudove nisam nikako osjetila. :?
    Uglavnom,kako sam se vrlo dobro upoznala sa tim uređajem, sada znam razliku kada su u pitanju trudovi,a kada udarci bebe.
    Kada beba udari,crta vam može vrlo visoko skočiti i uvijek je šiljasta,pa ako imate živahnu bebu ta vam crta izgleda poput planinskih vrhova.
    Trudovi su dužeg inteziteta, pa se u tom slučaju pojavi valovita crta.
    Znači, vrh nije šiljast već obli kao val. Eto, nadam se da sam vam sada odagnala dvojbe i misterije oko ctg-a.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    mene je strašno ona sestrau petrovoj u trudničkoj živcirala kad mi je radila ctg...uvijek je tresla trbuh kako bebe su nam svima pospane...jednom sam se ozderala kak sam gore u predrađaoni kod blajića spavala dok sam radila ctg i bio je uredan...onda je ušutila...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    46

    Početno

    kad se radi ctg....i dal se radi rutinski ili samo ak se misli da nešto nije kak treba

  9. #9
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Kod nas rutinski.

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    U prošloj trudnoći mi je ctg rađen u priv. ordinaciji zadnjih 3-4 puta. Sad nije uopće, al kako sam navodno prenijela, ja sam ga išla radit radije nego da činim amnioskopiju(pregled plodne vode).
    Rečeno mi je da je uredan, a u trudničkoj piše reaktivan. To bi trebalo bit ista stvar.

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    50

    Početno

    Sutra ulazim u 38. tjedan i danas sam prvi put radila ctg.

  12. #12
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    i ja sam danas bila 1. puta na ctg-u.
    koja vrijednost u kPa oznacava trud, ako me razumijete?

  13. #13
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    Citiraj green eyes prvotno napisa
    Trudovi su dužeg inteziteta, pa se u tom slučaju pojavi valovita crta.
    Znači, vrh nije šiljast već obli kao val.
    ili je dovoljno da trud bude valovita crta da bi ga se nazvalo trudom ?

  14. #14
    Alkemicarka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - zapad
    Postovi
    403

    Početno

    Nisam baš 100% sigurna, ali mislim da iznad 30 kPa označava trud, brdašce označava određenu aktivnost maternice, ali ona kao i svaki mišić reagira grčom na širenje.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    Kad smo već kod famoznog "modernog" strojčeka, ja sam sad u 27. tjednu. Pitanje: kad ću ići na CTG, jel to po defaultu ili samo ako se sumnja na trudove?
    Ovo mi je prva trudnoća, da ne mislite da sam bedasta pa ne znam

  16. #16
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    ne mogu nista naci o tim vrijednostima ctg-a koji oznacavaju trudove, ako neko nesto iskopa, molim neka stavi tu

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Tu i Tamo
    Postovi
    272

    Početno

    [quote="Alkemicarka"]Nisam baš 100% sigurna, ali mislim da iznad 30 kPa označava trud, brdašce označava određenu aktivnost maternice, ali ona kao i svaki mišić reagira grčom na širenje.[/quote

    Meni je na redovnim pregledima donja crta između 20 i 40, dr. mi je rekao da je to aktivnost maternice. Npr. ako se nakašljem vrijednost skoči jer se pritom maternica zgrči. CTG se pred kraj trudnoće radi zbog procjene stanja djeteta. Otkucaji bi trebali biti između 120 i 160, a i bitne su oscilacije. U slučaju da dođe do otkucaja srca djeteta koji su manji od 100 tad se vrši porod. Ako dođe do određenih depresija, npr. "šiljci" naglo prema dolje to također ukazuje na fetalnu patnju, kao i ubrzani rad srca. Zbog toga smatram CTG vrlo korisnom spravom i u trudnoći i prilikom poroda.
    A što se tiče mjerenja trudova, to mi je manje važno. Na prošlom porodu trudovi su zabilježeni kao nepravilni i slabi, a i nisu me baš boljeli i već su me htjeli sprašiti doma, kao ima još vremena (4 cm otvorena). Rodila sam nakon 45min. Sad ti vjeruj stroju :/

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Ne mora bit trud nego samo aktivnost maternice, ja danas bila, imala vrijednosti oko 90, al to nisu bili trudovi

  19. #19
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa
    Ne mora bit trud nego samo aktivnost maternice, ja danas bila, imala vrijednosti oko 90, al to nisu bili trudovi
    nego koliko onda mora biti vrijednost da bi se osjetio trud?

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj cokolina prvotno napisa
    Citiraj makita prvotno napisa
    Ne mora bit trud nego samo aktivnost maternice, ja danas bila, imala vrijednosti oko 90, al to nisu bili trudovi
    nego koliko onda mora biti vrijednost da bi se osjetio trud?
    Mislim da može biti isto tolko, al aparat ne razlikuje aktivnost maternice od truda. Ja to tako zaključila, može biti da nisam u pravu, molim ispravku ako neko zna.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    17

    Početno

    ja isto ne znam da li to pokazuje samo trudove. znam da je jedna cura bila na ctg i pokazivalo joj trudove,a ona nije ništa osjetila. stavili je u rađaonu i rodila za 2 sata

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    359

    Početno

    ma pusti ctg i njegovo očitanje trudova... ja sam u rađaoni bila sa trudom jednim za drugim, a ctg ih uopće nije očitavao

    doktor nije vjerovao svojim očima kad je to vidio, maknio je aparat i pol sata nakon toga sam rodila, najprirodnije i što bi oni rekli - spontano

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •