Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 126

Tema: Zasto ne kupovati cipelice prije nego dijete prohoda?

  1. #1
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno Zasto ne kupovati cipelice prije nego dijete prohoda?

    Evo imam jednu frendicu koja je nevjerni Toma (bok "nevjerni Toma" )

    Bake, djede i ostali je maltretiraju da treba maloj kupiti cipelice/papuce.... Mala jos nije prohodala.... Rodjena je krajem 03.2004.

    Ja je uvjeravam da za to jos nema potrebe, ali ona meni s vremena na vrijeme opet postavi isto pitanje

    Daklem, ajd joj sad vi tu recite zasto da ne kupuje cipelice jos - zasto da ceka da mala prohoda...


    P.S APRICOT, ocekujem te u punom svjetlu 8)

  2. #2

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    886

    Početno

    I mene zanima...imam i ja prijateljicu koja ih je već kupila, i to prave, visoke, tvrde za hodače!!!!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Koliko sam ja shvatila da je bitno ne dozvoljavati djetetu da hoda u cipelama, ako jos nije prohodalo.
    Mi smo Editi kupili cipele, i obuvamo joj dok je nosimo u naramku, dok je u kolicima i vreci. A mene mrze oni jednodjelni skafanderi sa papicama.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    A mene zanima kako odrediti točnu granicu kada su djetetu potrebne cipelice?

  5. #5
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Idealno bi bilo kad bi dijete uvijek moglo hodati boso i da uopće ne nosi cipele s uloškom koji mu samo sprječava pravilan razvoj stopala već usmjerava zadanim uloškom. Mi smo imali sreće da je Franu u doba faze prohodavanja i oslanjanja na nogice bilo toplo vrijeme ( 3-5 mj.) pa je stalno bio u čarapicama. Prave cipele smo mu tek kupili za ovu zimu.Po ljetu je hodao bos ili isto u čarapama.

  6. #6
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Svaki put napišem da neću više... i onda me opet netko "prozove"!
    Točno je ovo što su snorki i dlmatinka rekle.
    Osim u slučaju nekih malformacija stopala ili potkoljenice (a to treba dijagnosticirati ortoped), dijete treba biti boso sve dok ne prohoda. na taj način će se kosti i tetive stopala razvijati slobodno i pravilno.
    Ako već morate kupovati djeci cipele, neka to bude nešto što ni najmanje ne sputava razvoj i rast stopala i neka se koriti samo kad su noge djeteta "u zraku": u kolicima, pri nošenju.. Radi mamine "šminke".
    Prve cipelice se kupuju kada dijete prohoda i tada se treba paziti na ukrutu skočnoga zgloba - dakle, visoke cipele bez obzira na godišnje doba.
    Međutim, najbolje je da dijete i nakon što prohoda što više bude boso, pogotovo na "prirodnim" površinama kao što su šljunak, trava, zemlja... Ne bojte se d će ih nešto pikati: mali tabani su dobro potkoženi tako da amortiziraju takve neugodnosti.

    Svaki fizijatar i ortoped iamju "svojega" najdražega proizvođača, tako su nam jedni rekli za "Ciciban" i Bambi", drugi za Frofo, a treći Za Valeka.
    Budući da sam ja sama htjel sudjelovati u kreiranju cipele, odabrla sam privatnika, ali svaki od ovih proizvođača je odličan.
    Preporučili su nam da ne nasjedamo "Naturino" (ipak jesmo) jer je tu "puno vike ni za što"... Odnosno, puno para ni za što.
    Pa vi odlučite!

  7. #7
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Ja bih na more ipak ponijela Jani i neke cipelice jer će vjerojatno prohodati (sada stoji i pomalo se kreće držeći se uz ogradicu), a nisu svi tereni pogodni za bosu nožicu (npr. vrući asfalt, ili ogroman vrt ispred kuće u kojem me strah crnih udovica i škorpiona...). Do sada nismo kupovali cipelice pa ne znam ni koji broj nosi, ni kako ga pravilno odrediti? Na što moram paziti? (Napominjem da ću forsirati da bude bosa kad god je to moguće!) I još nešto. Nigdje ne mogu naći velike čarapice (za dvogodišnje dijete) s kvalitetnim "kočnicama". One skroz male joj dođu do pol stopala. :/

  8. #8
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    cipele sluze za zastitu od hladnoce ,pa nek ih slobodno kupi i obuje djetetu kad je vani da nije boso :D
    najzdravije prohodavanje je ono s bosom nogom, abs carapice,a najzdravija obuca-samo za van su tenisice-preporuka iz lovrana :D
    moja djeca su i dan danas bosa po kuci kao i mi svi, a za van samo obuca. dakle doma bosi van radi sprecavanja hladnoce i ozljede -cipele
    dakle cure, u soping po tenisice, sa ili bez uloska je skroz nevazno, a ako je bas sandalica -onda ciciban, valek ima jako slatke te malicke za prvo prohodavanje br 16 a imaju i mjerac nogice pa izmjere velicinu bambi za siru nogicu-buckastu...
    primigi cipelice... al ortoped mi je rekao/tj vise njih/ bolje i tene iz kineskog neg cipele..

  9. #9
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    E pa sad mi ništa nije jasno :? Nije li se po Forumu pisalo da nikako ne bi smjele biti tenisice?

  10. #10
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    ne znam meni svi ortopedi rekli iskljucivo i uvijek tenisice su savrsenstvo za male noge :D
    i to mi rekao dr markovac, u lovranu dva razlicita ortopeda i onaj u klaicevoj :? jooj kak se zove??

  11. #11

    Početno

    Moje cure skoro ni dan danas ne podnose cipele, stalno su bose ili u čarapama. Nemamo problem s spuštenim stopalima.

    Iz vlastitog iskustva preporučam:

    Čarapice s gumenim stopicama na tabanima.
    Cipelice koje prodaju u Getrou- kožne, s ultramekanom gumom, idealno za osjetiti sve neravnine. Dovoljno jeftine da ih se može kupiti više komada i da ih dijete može razbiti kako god želi

    Kad prohoda, onda u trgovinu po prave cipele, jer ako ne zna dobro hodati, a stavite krute cipelice, to je kao pancerica..stalno će padati.

  12. #12
    ninni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    386

    Početno

    Citiraj lunahor prvotno napisa
    ne znam meni svi ortopedi rekli iskljucivo i uvijek tenisice su savrsenstvo za male noge :D
    i to mi rekao dr markovac, u lovranu dva razlicita ortopeda i onaj u klaicevoj :? jooj kak se zove??
    a je mi drago!! :D jer tu je znalo bit toliko povike na tene da sam se već zabrinula kako djetetu uništavam nožice!!

  13. #13
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Čini se da sam našla što sam tražila! Ortopedi preporučuju da bebe budu bose sve dok dobro ne savladaju hodanje, ali postoje i posebne cipelice za tu još ne hodajuću fazu kada nožicu treba zaštititi od opasnog terena, hladnoće, vrućine (vidi link http://www.preschoolians.info/ ).
    Preporučuju ih mame na jednom njemačkom forumu, po stavovima sličnom našem

  14. #14
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    Citiraj ninni prvotno napisa
    Citiraj lunahor prvotno napisa
    ne znam meni svi ortopedi rekli iskljucivo i uvijek tenisice su savrsenstvo za male noge :D
    i to mi rekao dr markovac, u lovranu dva razlicita ortopeda i onaj u klaicevoj :? jooj kak se zove??
    a je mi drago!! :D jer tu je znalo bit toliko povike na tene da sam se već zabrinula kako djetetu uništavam nožice!!
    moji oba od kad su stali na noge su u tenisicama i to KLIN
    užasno mi je žao što ih više neće biti u Splitu za kupiti...ali kažu da će doči nešto još bolje na naše tržište :D

  15. #15

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    204

    Početno

    Citiraj berlinka prvotno napisa
    Čini se da sam našla što sam tražila! Ortopedi preporučuju da bebe budu bose sve dok dobro ne savladaju hodanje, ali postoje i posebne cipelice za tu još ne hodajuću fazu kada nožicu treba zaštititi od opasnog terena, hladnoće, vrućine (vidi link http://www.preschoolians.info/ ).
    Preporučuju ih mame na jednom njemačkom forumu, po stavovima sličnom našem
    Berlinka...jedva sam našla di si to napisala....he he

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    bas sam jucer vidjela takve slapice u h&m-u nisu ni skupe - 7-9 chf (puta 4.7)... a ima stvarno lijepih...
    inace,ovdje mi je super vidjeti da je dosta klinaca boso na igralistu, u pijesku...

  17. #17

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    oke..ja cu isto nesto reci pa molim komentare.
    Moj Eli je sa 9-10 mjeseci poceo intenzivno puzati..u to vrijeme smo onako bez vez skrenuli u Valek(prodavaonicu cipelica za malene)da cujemo sto teta ima za reci..
    E,rekla nam je da djetetu svakako treba uzeti papucice (sa tvrdim djonom,visoke )jer kako maleni puzu tako palcem se odupiru ako nemaju cvrste papucice te da tako polako idemo ka iskrivljenju palca i opcenito stopala.takodjer,kako je Eli se u to doba poceo osovljavati na noge-dizati i pridrzavati,nam je rekla da obavezno treba uzeti cipelicu/papuce sa tvrdim djonom jer su male nogice jednostavno masno tkivo i da im treba tvrda podloga tj. cvrst oslonac koje papucice daju(sa goreopisanim djonom)...kako bi se misici poceli razvijati.
    Sve to mi je zena objasnila i kupismo mi i cipelice i papuce;sve tvrdog djona.
    I nema vise puzanja niti dizanja na noge bez papucica..i vidim da je Eli uvelike stabilniji kada ima nesto obuveno ,a ne da bude u carapici..A bome je i brzi u puzanju ovako..kao da je dobio motor na mlazni pogon.

    ajd da vas cujem.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Znam točno o kojoj teti u Valeku se radi

  19. #19

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Znam točno o kojoj teti u Valeku se radi

    daj zezas me?to je prva teta/prodavacica koja kada mi odgovara nesto za dijete kaze-cujte mama..i tako dalje.
    mislim,lijepo nam je sve pojasnila no onda sam na kraju zavrsila u cicibanu i kupila sto mi je rekla da je potrebno.
    eh,i ja se znam zahvalit za savjet..nema sta

  20. #20
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    baš sam htjela upitati da li je teta učestalo koristila riječ MAMA

  21. #21

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    hihii vish kak ti misli procitah.mislim stvarno.
    kak se te mame navuku na svasta

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    17

    Početno

    Meni je fizijatrica rekla da maloj kupimo tvrde cipele kad počne ustajati na noge (prohodavati). Budući da T. tek sad počinje puzati (ima 9 mjeseci), rekla da je će to biti za neka dva mjeseca, ali da ih obavezno kupimo.[/b]

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    ja isto mislim, a tako nam je rekla i fizijatrica da za puzanje djetetu cipelice ne trebaju.

    A mene zanima kako odrediti točnu granicu kada su djetetu potrebne cipelice?
    vrlo jednostavno - kad se pokaze potreba. ali to je uglavnom i prije nego sto ce prohodati. pa nece valjda boso stajati u parku?
    nama je faza odkada je pocela stajati u parkicu drzeci se klupicu, hoduckajuci oko drveca, za rukicu i sl. do faze kad je samostalno hodala trajala dobra tri mjeseca. naravno da mi ta tri mjeseca nije dijete bilo boso, a niti u carapicama na cepice po cesti i u parku u biti mi smo dobra dio te faze prehodali u onim mekim papucicama iz H&M-a, ali samo zato sto je bilo ljeto. da je bila zima, naravno da ne bi mogli bez pravih cipelica. mislim da naturino ima liniju cipleica bas za prohodavanje.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    vrlo jednostavno - kad se pokaze potreba. ali to je uglavnom i prije nego sto ce prohodati. pa nece valjda boso stajati u parku?
    .
    zasto ne? naravno,ako nije pre hladno ili pre vruce...
    zasto sto je to 'civiliziranije'?

    bas sam zato navela primjer kako sam ugodno iznenadjena sto ovdje u parku vidim masu djece bosu... dapace,vecina... veci klinci si sami skidaju cipele,potfrknu hlacice i juhuuu!
    u hr nisam obracala paznju na to (nismo bas isli u parkice)... kakvo je stanje tamo?

    jos nesto-moj je puzao i puze bos i nikad nisam primjetila da se odguruje palcem...
    cini mi se da je prodavacica koju spominjete - stvarno dobra prodavacica
    magle...

  25. #25

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj lucky day prvotno napisa
    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    vrlo jednostavno - kad se pokaze potreba. ali to je uglavnom i prije nego sto ce prohodati. pa nece valjda boso stajati u parku?
    .
    zasto ne? naravno,ako nije pre hladno ili pre vruce...
    zasto sto je to 'civiliziranije'?
    eh, lucky day, vidi se da zivis u svicarskoj
    i ja sam zivjela na sjeveru, znam kako su parkovi cisti, kako se klinci mogu valjati po travi.
    medjutim ovdje na zalost nije niti otprilike tako.
    ja zivim u zagrebu (tresnjevka) i parkovi su uglavnom jaaako prljavi. pljuvacka, opusci, pesji drekeci, a da razbijeno staklo i slicne opasnosti za mala bosa stopala, i ne spominjem...
    osim toga, kao sto sam vec i napisala, nemaju svi bebaci srecu da prohodavaju ljeti

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    medjutim ovdje na zalost nije niti otprilike tako.
    ja zivim u zagrebu (tresnjevka) i parkovi su uglavnom jaaako prljavi. pljuvacka, opusci, pesji drekeci, a da razbijeno staklo i slicne opasnosti za mala bosa stopala, i ne spominjem...
    osim toga, kao sto sam vec i napisala, nemaju svi bebaci srecu da prohodavaju ljeti
    to sam si i pomislila nakon sto sam napisala post...
    ajd da mi je bar NESTO bolje ovdje nego doma...

  27. #27
    Drimm avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    245

    Početno

    Ajd' da i ja napišem svoje iskustvo mada mi se čini da početk nošenja cipelica ima previše teorija.
    Ja sam tu negdje pročitala da je najbolje da dijete bude boso čim duže, najmanje 6 tjedana od prohodavanja.
    Mi smo isto bebe vježbalice na Goljaku i rekla nam je fizijatrica da za malenog koji se diže na nogice još od 10. mjeseca života kupimo cipelice s visokim gornjim dijelom da drži zglob i da je dobro da ih nosi.
    Ja sam pitala je li to mogu biti sandalice obzirom na godišnje doba?
    Rekla je da može.
    Kupili smo zatvorene sandalice s visokim dijelom koji štiti zglob.
    Onda je fizioterapeutkinja rekla da smo fulali totalno i da smo trebali kupiti visoke zatvorene za prohodavanje.
    Onda smo testirali da li manje staje na prste kad je u sandalicama (mada ne staje često, uglavnom kad se izdužuje nešto dohvatiti) i staje. Tako da je rekla da mu pola dana obuvamo, pola neka bude bos.
    I na kraju sam je pitala kada se onda kupuju cipelice za dijete, O: kada dijete stoji bez pridržavanja i želi samostalno zakoračiti.
    Drugi beban mi još ni ne puzi, tek je u začecima, za njega nema ni govora o cipelicama.
    I još jedna stvar kod kupovanja cipelica, pokušajte je savinuti, cipelica bi se trebala lako savinuti i tako pratiti savijanje prstiju pri hodu. Ne smije biti kruta da dijete ne stupa.[/u]

  28. #28
    sunca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    372

    Početno

    moje malo je stalo na noge samo sa 6 i pol mjeseci i od onda više nismo imali mira - najveći je problem bio proklizavanje. abs čarapice nisu pomagale jer ih je skidala. onda smo kupili ciciban papučice i spasili se s njima jer mi se činilo manje zlo stavit djetetu papučice na noge nego da zaradi frakturu lubanje.
    da je bilo ljeto pustila bi je bosu. cipelice smo kupili kad je počela hodat po vani sa nekih 9 mjeseci, jer po parkovima stvarno ima svačega a i hladnoća nije zanemariv faktor.
    ortopedi vole idealizirat stvari - npr. naš je rekao da djete ne smije hodat prije godinu dana i cipelice tek kad prohoda - to mi je isto kao da mi logoped kaže da ne smije pričat prije dvije godine.
    nisu sva djeca ista i onaj koji živi s njima svaki dan skuži je li njima nešto treba ili ne.

  29. #29
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj sunca prvotno napisa
    moje malo je stalo na noge samo sa 6 i pol mjeseci i od onda više nismo imali mira - najveći je problem bio proklizavanje.
    Sunca, i moj N. se podigao na noge malo prije 6,5 mjeseci i baš sam zabrinuta zbog toga. Znam da beba smije ono što može sama napravit, ali ipak se radi o maloj bebi s velikom kilažom (malo više od 10kg) :/ . Što je tebi rekla pedijatrica?

    Idemo na redovni pregled za par dana, a do tada ga nastojim nosit na rukama ili zainteresirat s nečim samo da se ne diže, jer da se njega pita bio bi na nogama non-stop, a ipak mi se mali zglobovi čine prekrhki za takve napore.

  30. #30

    Početno

    Citiraj sundrops prvotno napisa
    E,rekla nam je da djetetu svakako treba uzeti papucice (sa tvrdim djonom,visoke )jer kako maleni puzu tako palcem se odupiru ako nemaju cvrste papucice te da tako polako idemo ka iskrivljenju palca i opcenito stopala..
    Hehehehe..zato se svi živi stvorovi rađaju sa anatomskim cipelama i dobrim manirama

    Koliko sam primijetila skupine ortopeda, fizijatara i prodavača cipela su uglavnom vrlo konfliktne u svojim savjetima. Zajednička je samo težnja za profitom...

    Ako dječju nogu staviš u čvrsti kalup, to je kao da si ju stavio u gips..kako li će se ti mali mišići, lukovi, svodovi, tetive i ligamnti učvrsnuti...boktepitaj...

    Čak i ja dandanas najradije hodam bosonoga...

  31. #31

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    uh..ja sam nakon tih savjeta odmah pozurila po novcice i brzo u trgovinu da se nogicama sto ne zbude.tj. da se one lijepo razvijaju.

    nego,ajmo mali rezime svega gorenavedenog-sto je naposlijetku najispravnije za razvoj djetetovih nogica?
    molim kratko i jasno i sa argumentima.
    molim lijepo

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ono što su imali kromanjonci-ništa

    jer im je očito to ništa bilo ok i svi su lijepo hodali,kad je bilo zima ulovili su nekakvu živinu i i omotali noge-mislim prvo su je ubekili pa oderali pa omotal inoge

    argument povijest

  33. #33
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Ali oni su bili zgrbljeni

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    e yeži ga sad

    žena je pitala za noge,a ne z akičmu

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj sundrops prvotno napisa
    uh..ja sam nakon tih savjeta odmah pozurila po novcice i brzo u trgovinu da se nogicama sto ne zbude.tj. da se one lijepo razvijaju.
    :?

    Citiraj sundrops prvotno napisa
    nego,ajmo mali rezime svega gorenavedenog-sto je naposlijetku najispravnije za razvoj djetetovih nogica?
    molim kratko i jasno i sa argumentima.
    molim lijepo
    pa mislim da je rezime vise-manje gore u postu od apricot...

  36. #36

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    je lucky,hvala sto si mi svratila pozornost na apricot.
    ako tko zna ,apricot je ta.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    ja se isto slazem sa onim sto je apricot rekla osim ovoga:

    Prve cipelice se kupuju kada dijete prohoda
    cipelice trebaju i prije nego sto dijete prohoda. jer ne moze dijete stajati ni boso ni u carapicama u parku i na betonu.

  38. #38
    bobaibeba avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Duga Resa
    Postovi
    760

    Početno

    I mene svi pilaju s cipelicama već duže vrijeme jer im je svima "bed" kaj Grga nema cipele-izgleda kao malo siroče!
    Tako je baka i zaključila da nemamo para da mu kupimo cipele pa mu je ona kupila.
    Grga puzi već 2 mjeseca i to mu super ide.Diže se sam na nogice već mjesec dana a nekih tjedan ili dva hoda uz namještaj.Prije dva dana se počeo puštat i hvatat ravnotežu dok stoji.
    E sad....kad smo mu obuli cipelice bio je sav smotan.Jedva je puzao,sav je bio usporen i zna se sjest i gledat u te cipelice.
    Svi oko mene mi kažu da ga treba sad pustit da malo vježba s cipelama.Jer kako će inače znati hodat u cipelama.Pa si i ja mislim da će bit tako smotan u cipelama kad god da mu ih obučem.
    Pitanje je trebam li mu ih oblačit ili ne?Meni ga je žao jer se muči u njima.A opet mora se naviknut na njih?

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj bobaibeba prvotno napisa
    Jer kako će inače znati hodat u cipelama.Pa si i ja mislim da će bit tako smotan u cipelama kad god da mu ih obučem.
    eto, meni nisu oblacili i spticem se non-stop, uopce ne znam hodati u cipelama... a tek skijanje, klizanje, rolanje... nema sanse! da su mi mozda stavili cipelice na vrijeme danas bi znala skijati i klizati...

    ps. a to za bosog 'siroceka' su i meni znali dobaciti bliznji... mali umovi...

  40. #40
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno

    Citiraj bobaibeba prvotno napisa
    I mene svi pilaju s cipelicama već duže vrijeme jer im je svima "bed" kaj Grga nema cipele-izgleda kao malo siroče!
    Tako je baka i zaključila da nemamo para da mu kupimo cipele pa mu je ona kupila.
    Grga puzi već 2 mjeseca i to mu super ide.Diže se sam na nogice već mjesec dana a nekih tjedan ili dva hoda uz namještaj.Prije dva dana se počeo puštat i hvatat ravnotežu dok stoji.
    E sad....kad smo mu obuli cipelice bio je sav smotan.Jedva je puzao,sav je bio usporen i zna se sjest i gledat u te cipelice.
    Svi oko mene mi kažu da ga treba sad pustit da malo vježba s cipelama.Jer kako će inače znati hodat u cipelama.Pa si i ja mislim da će bit tako smotan u cipelama kad god da mu ih obučem.
    Pitanje je trebam li mu ih oblačit ili ne?Meni ga je žao jer se muči u njima.A opet mora se naviknut na njih?
    Skini djetetu cipele i pusti ga da ide bos/u čarapicama po kući.
    Budući da ti dijete ne hoda, neće hodati niti po vani, pa mu niti tamo ne trebaju cipele. Pametno je ne navlačiti dijete za rukice i ispod pazuha dok samostalno ne hoda, samo zato što "to rade i drugi", jer će dijete naučiti hodati i samo, svojim snagama, a ovako mu se daje pogrešna poruka i uči ga se pogrešnom stavu, a i tebe boli kičma dok se saginješ.

    Ako misliš da mu je hladno za noge, kupi mu deblje čarapice ili neke mekane nazuvke, čisto za šminku i obuj mu to dok ga voziš/nosiš.

    Nema "vježbanja" s cipelama dok dijete ne prohoda. Tek tada se obuvaju, a sumnjam da će ti dijete imati isti broj noge kao i sada. (OK, postoji mogućnost, ali mala, osim ako baka nije kupila jako prevelike cipele, što je, opet, loše.)

    Pročitaj ponovno Apricotin post s početka topica, dala je najbolji savjet.

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    cipelice trebaju i prije nego sto dijete prohoda. jer ne moze dijete stajati ni boso ni u carapicama u parku i na betonu.
    Upravo o ovome sam i govorila gore. Dijete ne treba stajati u parku i na betonu dok ne prohoda doma.

  41. #41
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    noa je prohodao 8. 8., a prve cipele smo mu kupiliu tek krajem 8. mjeseca i to samo zato jer je bilo zahladilo, do tad su me svi gledali ko čudaka jer štedim na djetetu
    a kako su tek zijevali kad bi ga vidili kako piči po šljunku ili travi, ko svjetsko čudo "joj, jadno dijete, što to njega ne boli, mene boli kad ga gledam, daj obuj ga...."

    nego, imam problemčić s izborom adekvatne obuće jer on ima visoki rist, a k tome i debeljuškasto stopalo, ko buhtlica i imam osjećaj da mu peta nikad ne sjedne savršeno

    gdje se mogu dati raditi dječje cipelice po mjeri?

  42. #42
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Mene ova tema također namučila. Okolina (ponajprije moja mama) me nenormalno pilala jer je Jana stalno bila u čarapicama i činjenicama je da su sve bebe, pa i one koje znamo s Foruma, bile obuvene puno prije nego što su prohodale. Mene ipak kopkalo to što sam pročitala na ovom Forumu (iako i tu ima vrlo kontradiktornih preporuka, npr. ortopedske/neortopedske), pa sam se, ne budi lijena, bacila u jedno malo internetsko istraživanje. Najprije sam provjerila jedan njemački forum sličan našem (zagovara dojenje, nošenje i sl.) i vidjela da mame stvarno djeci kupuju prve cipele tek s 13., 14. mjeseci kad (stvarno) prohodaju. Daljnjom pretragom utvrdila sam da svi ortopedi, pedijatri, fizijatri preporučuju isto = najbolje je da je dijete boso, a i kasnije treba birati cipelice koje nimalo ne sputavaju nogu jer se mišići, tetive i sl. moraju razviti i učvrstiti. Ako im umjetnim načinom učvrstite zglob, on sam nikad neće biti čvrst, tako nekako. Naišla sam na internetsku stranicu koja se isključivo bavi ovom temom i upozorava: 98% djece u Njemačkoj rađa se sa zdravim stopalima, u odrasloj dobi samo 40% Nijemaca ima zdrava stopala, a to može prouzročiti bolove u kralježnici, probleme s cirkulacijom i sl.

    Uglavnom, nakon što sam proučila na što moram paziti i prošetala hrvatskim dućanima, shvatila sam da ne mogu naći cipele za Janu u skladu s tim preporukama. Sve su pretvrde, a to se odnosi i na cipelice za djecu koja već hodaju. U Austriji sam našla američke cipelice u skladu s tim preporukama (imaju i "proforma" cipelice za skroz male bebe, tj. imaju 3 stupnja s obzirom na razvojnu fazu, a i cipelice 3. stupnja za bebe koje trče i skaču su mekše od ovih u Hrv.), a vidjela sam da ima i drugih proizvođača koje se drže tih načela. Normalno im je reklamirati se u stilu "najbolje za stopalo nakon 'neobuvenosti', tj. nitko ne dovodi u pitanje da je najbolje da je dijete boso. Ja sam u svakom slučaju našla proizvođača čije ćemo cipelice vjerojatno kupovati do škole Naručivala sam već 2 para preko interneta. A donedavno je Jana uistinu bila bosa, bez obzira što je bila jedina...

    Što se tiče onih savjeta sa sajta koji sam spomenula, mogu nešto od toga prevesti, ali tek nakon sljedećeg tjedna jer sam do tada sama s Janom, a radim. /zabrinuti smajlić/

  43. #43
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Citiraj aries24 prvotno napisa
    noa je prohodao 8. 8., a prve cipele smo mu kupiliu tek krajem 8. mjeseca i to samo zato jer je bilo zahladilo, do tad su me svi gledali ko čudaka jer štedim na djetetu
    a kako su tek zijevali kad bi ga vidili kako piči po šljunku ili travi, ko svjetsko čudo "joj, jadno dijete, što to njega ne boli, mene boli kad ga gledam, daj obuj ga...."

    nego, imam problemčić s izborom adekvatne obuće jer on ima visoki rist, a k tome i debeljuškasto stopalo, ko buhtlica i imam osjećaj da mu peta nikad ne sjedne savršeno

    gdje se mogu dati raditi dječje cipelice po mjeri?
    pokušaj s cipelicama šireg kalupa i obavezno na vezanje.
    Valek ti sigurno radi po mjeri

  44. #44
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Citiraj aries24 prvotno napisa
    nego, imam problemčić s izborom adekvatne obuće jer on ima visoki rist, a k tome i debeljuškasto stopalo, ko buhtlica i imam osjećaj da mu peta nikad ne sjedne savršeno

    gdje se mogu dati raditi dječje cipelice po mjeri?
    aries, ja bih ti preporučila cipelice o kojima sam pisala. Imaju modele za razna stopala jer naglašavaju kako je važno da cipelica dobro sjedne, ne tiska, ali i da nije preširoka. Uz svaki model ćeš još dobiti 3 uloška (uski, široki i srednji) kako bi ih mogla uskladiti do kraja.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    835

    Početno

    Tin se diže uz namještaj i uglavnom stoji (tu i tamo napravi po koji koračić) Ja ga ne držim da "hoda" niti ga planiram učiti, ali od nedavno je lud od sreće kad ga u parku stavim na klupu, a on se ustane i drži za naslon. E sad kako više nije tako toplo, bojim se da mu je u čarapicama hladno. Da mu kupim one cipele za bebe s mekanim đonom (koje služe uglavnom za šminku), ili one nekakve iz Getroa koje mi se čine isto dosta mekane??? Pomozite mi savjetom.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    246

    Početno

    Citiraj berlinka prvotno napisa
    Mene ova tema također namučila. Okolina (ponajprije moja mama) me nenormalno pilala jer je Jana stalno bila u čarapicama i činjenicama je da su sve bebe, pa i one koje znamo s Foruma, bile obuvene puno prije nego što su prohodale. Mene ipak kopkalo to što sam pročitala na ovom Forumu (iako i tu ima vrlo kontradiktornih preporuka, npr. ortopedske/neortopedske), pa sam se, ne budi lijena, bacila u jedno malo internetsko istraživanje. Najprije sam provjerila jedan njemački forum sličan našem (zagovara dojenje, nošenje i sl.) i vidjela da mame stvarno djeci kupuju prve cipele tek s 13., 14. mjeseci kad (stvarno) prohodaju. Daljnjom pretragom utvrdila sam da svi ortopedi, pedijatri, fizijatri preporučuju isto = najbolje je da je dijete boso, a i kasnije treba birati cipelice koje nimalo ne sputavaju nogu jer se mišići, tetive i sl. moraju razviti i učvrstiti. Ako im umjetnim načinom učvrstite zglob, on sam nikad neće biti čvrst, tako nekako. Naišla sam na internetsku stranicu koja se isključivo bavi ovom temom i upozorava: 98% djece u Njemačkoj rađa se sa zdravim stopalima, u odrasloj dobi samo 40% Nijemaca ima zdrava stopala, a to može prouzročiti bolove u kralježnici, probleme s cirkulacijom i sl.

    Uglavnom, nakon što sam proučila na što moram paziti i prošetala hrvatskim dućanima, shvatila sam da ne mogu naći cipele za Janu u skladu s tim preporukama. Sve su pretvrde, a to se odnosi i na cipelice za djecu koja već hodaju. U Austriji sam našla američke cipelice u skladu s tim preporukama (imaju i "proforma" cipelice za skroz male bebe, tj. imaju 3 stupnja s obzirom na razvojnu fazu, a i cipelice 3. stupnja za bebe koje trče i skaču su mekše od ovih u Hrv.), a vidjela sam da ima i drugih proizvođača koje se drže tih načela. Normalno im je reklamirati se u stilu "najbolje za stopalo nakon 'neobuvenosti', tj. nitko ne dovodi u pitanje da je najbolje da je dijete boso. Ja sam u svakom slučaju našla proizvođača čije ćemo cipelice vjerojatno kupovati do škole Naručivala sam već 2 para preko interneta. A donedavno je Jana uistinu bila bosa, bez obzira što je bila jedina...

    Što se tiče onih savjeta sa sajta koji sam spomenula, mogu nešto od toga prevesti, ali tek nakon sljedećeg tjedna jer sam do tada sama s Janom, a radim. /zabrinuti smajlić/

    Kako se zovu te cipelice?

  47. #47
    plashljivo_pile avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    558

    Početno

    ilona je počela sa stajanjem prije nešto više od mjesec dana. po kući je uvijek samo u čarapicama, ali kad idemo van obujem joj cipelice (cicibanke). naime, ja sam jedna od onih koja ima običaj sjedit na kavi i po par sati, pa lola za to vrijeme i stoji, i pokušava hodat i kajtijaznamkajsvene. a s obzirom na temperaturu i zmazanoću poda, nema teoretske šanse da ju pustim sam u čarapicama.

  48. #48
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Citiraj Devotion prvotno napisa
    Kako se zovu te cipelice?
    Preschoolians.
    S obzirom da većina zna engleski, informirajte se na američkoj stranici - http://preschoolians.com/item.asp?ca...=2015&id=25352

    ali savjetujem naručivanje s austrijske http://www.preschoolians.info/, jer naravno brže stignu (meni za 6 dana, a iz Amerike 2 i pol tjedna). Na austrijskom sajtu kod naručivanja nije ponuđena Hrvatska kao opcija. To im je greška, pa treba kliknuti na Sloveniju, a u napomeni upozoriti da preprave adresu. Inače, ne naplaćuju MwSt pa to taman pokrije poštarinu.

  49. #49
    bobaibeba avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Duga Resa
    Postovi
    760

    Početno

    Citiraj ~lex~ prvotno napisa
    Citiraj bobaibeba prvotno napisa
    I mene svi pilaju s cipelicama već duže vrijeme jer im je svima "bed" kaj Grga nema cipele-izgleda kao malo siroče!
    Tako je baka i zaključila da nemamo para da mu kupimo cipele pa mu je ona kupila.
    Grga puzi već 2 mjeseca i to mu super ide.Diže se sam na nogice već mjesec dana a nekih tjedan ili dva hoda uz namještaj.Prije dva dana se počeo puštat i hvatat ravnotežu dok stoji.
    E sad....kad smo mu obuli cipelice bio je sav smotan.Jedva je puzao,sav je bio usporen i zna se sjest i gledat u te cipelice.
    Svi oko mene mi kažu da ga treba sad pustit da malo vježba s cipelama.Jer kako će inače znati hodat u cipelama.Pa si i ja mislim da će bit tako smotan u cipelama kad god da mu ih obučem.
    Pitanje je trebam li mu ih oblačit ili ne?Meni ga je žao jer se muči u njima.A opet mora se naviknut na njih?
    Skini djetetu cipele i pusti ga da ide bos/u čarapicama po kući.
    Budući da ti dijete ne hoda, neće hodati niti po vani, pa mu niti tamo ne trebaju cipele. Pametno je ne navlačiti dijete za rukice i ispod pazuha dok samostalno ne hoda, samo zato što "to rade i drugi", jer će dijete naučiti hodati i samo, svojim snagama, a ovako mu se daje pogrešna poruka i uči ga se pogrešnom stavu, a i tebe boli kičma dok se saginješ.

    Ako misliš da mu je hladno za noge, kupi mu deblje čarapice ili neke mekane nazuvke, čisto za šminku i obuj mu to dok ga voziš/nosiš.

    Nema "vježbanja" s cipelama dok dijete ne prohoda. Tek tada se obuvaju, a sumnjam da će ti dijete imati isti broj noge kao i sada. (OK, postoji mogućnost, ali mala, osim ako baka nije kupila jako prevelike cipele, što je, opet, loše.)

    Pročitaj ponovno Apricotin post s početka topica, dala je najbolji savjet.

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    cipelice trebaju i prije nego sto dijete prohoda. jer ne moze dijete stajati ni boso ni u carapicama u parku i na betonu.
    Upravo o ovome sam i govorila gore. Dijete ne treba stajati u parku i na betonu dok ne prohoda doma.
    Ma,bez brige,bio je u cipelama pola sata i onda je mm ljutito rekao ma daj mu to skini,vidiš da se samo muči u njima.
    On je non-stop u čarapicama i super se snalazi u svemu.
    Sve što je savladao savladao je sam.Sačuvaj me vodanja,posjedanja...
    Ali od toliko pilanja sa svih strana u vezi apsolutno svega (dojenje,hranjenja,hodanje,oblačenje...) već mi je glava kao bundeva i ne znam više što bih svima rekla.
    Govorim već 9 mjeseci svima jedno te isto svaki dan i opet me drugi dan pitaju ispočetka...a mogao bi malo kisele paprike,to je fino...pa kako će bit bos,sramota je od susjeda,kao da mu ne možete kupit cipele...

  50. #50

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    isti tj, vrlo slican tip cipelica ima u h&m-u po puuuno nizim cijenama...
    i mislim da isto imaju u 3 stupnja - za puzace, za pocetnike u hodanju i hodace...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •