Pokazuje rezultate 1 do 28 od 28

Tema: Beba 7 mjeseci - zatvorena fontanela ?!

  1. #1
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno Beba 7 mjeseci - zatvorena fontanela ?!

    Sve piše u naslovu, jučer smo bili na pregledu i kaže dr da joj ej fontanela skoro skroz zatvorena tj. da je može napipati vrhom jagodice prsta :? On kaže da nije alarmirajuće i da sad to treba pratiti. Nisam ništa znala o tome i sad kad sam malo čitala o tome, e tek sam se sad uspaničila.
    Je li ima netko a da je sve ispalo ok?

  2. #2
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    nama je bila skoro skroz zatvorena sa mislim 5 mjeseci. išli smo čak i na neurokirurgu da pogleda i snimali glavicu, ali sve je bilo ok. nikakvih intervencija

    nadam se da će tako i kod vas biti

  3. #3
    Fairy avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Karlovac
    Postovi
    262

    Početno

    Nama je zatvorena sa 6 mjeseci, isto nikakvih problema zbog toga. MM se rodio sa zatvorenom, pa eto danas normalno funkcionira. Nemoj se brinuti, to je sve ok.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    57

    Početno

    Meni se fontanela zatvorila i kod starijeg i kod manjeg.Sa starijim je proslo s operacijom a kod mladeg sve ok.Uglavnom moja ti je uputa da redovno kontroliras opseg glavice (i sama doma) i da pratis da li se mjesto na kojem je fontanela pocelo ispupcavati (opipavas s prstima).

  5. #5
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    prati i drži pod kontrolom: najvjerojatnije će sve biti u redu, ali nije za ignorirati.
    prati obujam glavice i, ako si u panici, naruči se kod neuropedijatra ili neurokirurga.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    ... ja bi dodala i oblik glavice.
    posebno da li se lubanja negdje izdužuje ili ispupčuje, tj da li ima greben.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    57

    Početno

    Greben se stvara na mjestu gdje se zatvorila fontanela i da se napipati prstima.

  8. #8
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Uh, hvala vam svima na odgovorima
    Greben nisam primjetila, ajme ko će to opipavati, mene frka to dirati.
    Kako je otac njene pedijatrice neuropedijatar, baš je jučer bio na zamjeni, pa mi je to on i rekao. Za sada ne bi po drugo mišljenje. Naručena sam za 20 dana opet ( ne zbog fontanele ) pa ću viditi. Nekako mi je lakše sada, hvala vam.
    Što se tiće oblika glavice, Iva se rodila sa jako izduženom glavicom ( zatiljak je bio izdužen). Mene je to jako zabrinjavalo, sva sreća za par mjeseci se skroz normaliziralo kako mi je pedica i rekla da hoće( kažu da je to od položaja na zadak ). Inaće sa sedam mjeseci je 70 cm, 7 700 kg i opseg glavice je 43 ( ili 42, nisam sigurna)- rodila sa sa 49 cm i 2550 kg. Baš ću pogledati malo u knjižici kako joj je rasla glavica i usporediti sa krivuljom rasta. Inače mi svi kažu kako ima pravilnu glavicu, kažu kako puno djece ima veću glavu od tijela, a ona baš pravilno :?

    Mihaela kakva je to operacija ? Što moram pratiti kod opsega glavice, da li bi trebalo biti povečanje za ovih 20 dana do pregleda.

    Još jednom svima

  9. #9
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    ako sad sa 6 mj. ima 42 cm, sa 12 bi trebala imati oko 45. tak da mislim da bi za 20 dana pomak bio par mm...

  10. #10

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    57

    Početno

    Mihaela kakva je to operacija ? Što moram pratiti kod opsega glavice, da li bi trebalo biti povečanje za ovih 20 dana do pregleda.
    Povecanje moras pratiti otprilike mjesecno ali sukladno s ostalim rastom (visinom,tezinom) jer ako nije nije u fazi veceg rasta nece se ni obujam glavice povecavati jako vidno pa da se bezveze ne zabrines.Zapravo najvise trebas pratiti da li se stvara greben na mjestu fontanele,dakle stvara se lagano izbocenje i ako se to desi vrijeme je za posjet neurokirurgu.
    Sto se same operacije tice mogu te jedino utjesiti da je to kirurzima rutinska operacija ali ne mogu lagati da vama nece biti stresno jer naravno nama roditeljima je sve stresno kada je u pitanju zdravlje djeteta

  11. #11
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Mihaela hvala ti. Ma i ovo mi je stresno, probala sam joj dotaknuti to mjesto i stane vršak jagodice prsta, baš kao što je rekao dr. Da li da joj prestanem sa D vitaminom, negdje sam pročitala da to ima veze. Dr nije to spominjao, nego mi je još i rekao 4 kapi- nikad joj nisam stavljala toliko, a i nisam baš redovita.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    57

    Početno

    Prestani sa D vitaminom jer on pospjesuje okoscavanje mada vjerujem da je to vise genetski jer ja sam se s mladim tesko izborila da ga ne dajemo opce od rodenja pa se svejedno fontanela zatvorila vec sa cetri mjeseca ali na srecu glavica se uredno sirila,sad dal je imalo veze s D vitamino ne znam :/ Uglavnom mene je kirurg vec kod prvog pregleda s starijim savjetovao da prestanem.

  13. #13
    marek198

    Početno

    Malo da osvezim ovu temu, posto sam ovde nasao ono sto me interesuje. Da li se greben normalno javlja kod zatvaranja fontanele, posto smo to primetili kod naseg klinca koji ima 10 meseci, a ostalo je sve OK (obim, oblik, razvoj)?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj marek198 prvotno napisa
    Malo da osvezim ovu temu, posto sam ovde nasao ono sto me interesuje. Da li se greben normalno javlja kod zatvaranja fontanele, posto smo to primetili kod naseg klinca koji ima 10 meseci, a ostalo je sve OK (obim, oblik, razvoj)?
    :/ ne bi smjelo, trebalo bi sve biti glatko i bez ispupčenja
    posjetite pedijatra i eventualno neurokirurga

  15. #15
    marek198

    Početno

    Malo si me zabrinuo/la, u svakom slucaju hvala.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj marek198 prvotno napisa
    Malo si me zabrinuo/la, u svakom slucaju hvala.
    ispričavam ti se što sam te zabrinula, ali bolje biti zabrinut pa da ne bude ništa nego da poslije ispadne "di ste dosad bili?"

    lagano i bez panike pedijatru pa vidite što će reći
    on/ona će to lijepo opipati, izmjeriti glavicu i sve 5
    ono što je tebi greben može i ne mora biti ono što je npr. moj sin imao
    ništa se takvog ne razvija preko noći tako da stvarno nije hitan slučaj

  17. #17

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    243

    Početno

    Imga, što je tvoj sin imao?

  18. #18
    marek198

    Početno

    Samo da napomenem da ovo nije ispupcenje, nije ni vidno, vise se oseca kao stepenik pod prstima, zato me interesuje da li su drugi roditelji to primetili kod srastanja fontanele.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj Lindsay prvotno napisa
    Imga, što je tvoj sin imao?
    Kraniosinostozu sagitalne suture.

  20. #20
    Goge avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    na morskome plavom žalu...
    Postovi
    347

    Početno

    Imga, gdje ti je dijete operirano? Moja nećakinja ima 5 mjeseci i istu dijagnozu.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Neurokirurgija, Vinogradska
    operiran sa 6 mjeseci i 7 dana
    praćeno je od rođenja paralelno u Klaićevoj i Vinogradskoj

  22. #22
    Goge avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    na morskome plavom žalu...
    Postovi
    347

    Početno

    Njeni roditelji bi htjeli da im dijete bude operirano endoskopskom metodom, a to u Hrvatskoj ne rade. Ako netko ima neke informacije o tome gdje se to u Evropi izvodi i koja je klinika najbolja što se tiče neurokirurigije ili neuropedijatrije, ili ime doktora kojeg bi se moglo kontaktirati u vezi toga, molila bih da mi javi.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj Goge prvotno napisa
    Njeni roditelji bi htjeli da im dijete bude operirano endoskopskom metodom, a to u Hrvatskoj ne rade. Ako netko ima neke informacije o tome gdje se to u Evropi izvodi i koja je klinika najbolja što se tiče neurokirurigije ili neuropedijatrije, ili ime doktora kojeg bi se moglo kontaktirati u vezi toga, molila bih da mi javi.
    Na žalost, ne znam gdje rade endoskopsku, na googlu izbacuje USA...
    Reci, to im je predložio neurokirurg ili su odlučili na temelju nekih drugih informacija?

    Pitam zato jer ono što se nađe na internetu kao što su slike dječice naotečene do neprepoznatljivosti sa cjevčicama, kateterima, raznim kacigama ne odgovara metodi kojom je L. operiran. Kući je išao nakon 24 sata, a prvi je podoj imao 2 sata nakon operacije. Poslije podne je već sjedio u krevetiću i igrao se. Cijelo sam vrijeme bila s njim. Od cjevčica je imao samo dren koji je izvađen prije polaska kući.

  24. #24
    Goge avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    na morskome plavom žalu...
    Postovi
    347

    Početno

    To je njihova želja jer smatraju da je to najmanje invazivna metoda. Bili su u Zagrebu ne znam u kojoj bolnici i nisu bili, najblaže rečeno, zadovoljni sa onime što im je liječnik tamo predlagao (rez od uha do uha, lomljenje kostiju lubanje...) Imga, ako ti nije teško, da li bi mi mogla poslati tvoj broj telefona na pp, pa ukoliko stigne, djetetova mama bi te nazvala. Nemaju puno vremena, najviše mjesec,dva. Za sada su stupili u kontakt sa jednim neurokirurgom u Parizu i sa jednim u Firenci.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Znala sam da im je to predlagano, i nama su tako...
    Nije to jedina opcija.
    Doduše, ipak je invazivnija od endoskopske.
    Sad sam postavila nekoliko slikica nakon operacije, od točno nakon 24 sata (već kod kuće!) do nakon skidanja zavoja gdje se lijepo vidi rez.
    Ako nekom barem malo pomogne ublažiti strah, znam da je mene užasno prestrašilo sve što sam pročitala i vidjela na netu. Ovo definitivno nije strašno.
    http://public.fotki.com/iremich/operacija/
    ne znam jel' sam uspjela staviti password, ako jesam: uka-uka

    Šaljem ti pp.

  26. #26
    Goge avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    na morskome plavom žalu...
    Postovi
    347

    Početno

    Hvala Imga, svaka informacija je dobrodošla. Hvala i na slikama, djetešce ti je preslatko, nikad ne bih rekla da je to slikano nakon operacije. To zaista umiruje!

  27. #27

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    3

    Početno Operacija fontanele

    Citiraj Imga prvotno napisa Vidi poruku
    Znala sam da im je to predlagano, i nama su tako...
    Nije to jedina opcija.
    Doduše, ipak je invazivnija od endoskopske.
    Sad sam postavila nekoliko slikica nakon operacije, od točno nakon 24 sata (već kod kuće!) do nakon skidanja zavoja gdje se lijepo vidi rez.
    Ako nekom barem malo pomogne ublažiti strah, znam da je mene užasno prestrašilo sve što sam pročitala i vidjela na netu. Ovo definitivno nije strašno.
    http://public.fotki.com/iremich/operacija/
    ne znam jel' sam uspjela staviti password, ako jesam: uka-uka

    Šaljem ti pp.
    Vidim da je ovo pisani prije par godina, ali ima li netko iskustva sa operacijom fontanele kod 4 mj stare bebe.

  28. #28

    Datum pristupanja
    May 2019
    Postovi
    1

    Početno

    Draga Imga, mnogo je vremena prošlo od ove teme i posta, ali ako ste još uvijek aktivni, bila bih Vam zahvalna na informaciji koji dr. je radio operaciju ili bilo kakav detalj. Naime, i moj 3-mjesečni anđeo će uskoro morati na ovakvu operaciju pa bismo voljeli da bude manje invazivno.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •