Pokazuje rezultate 1 do 29 od 29

Tema: Zašto se trudnice ne smiju kupati u kadi?

  1. #1
    smaja avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    141

    Početno Zašto se trudnice ne smiju kupati u kadi?

    Kao što naslov govori, svi me stalno upozoravaju da ne smijem, osim mog dr. -a koji se po tom pitanju nije izjasnio...

    Ako je zbog kakve infekcije, pa znam ko se kupa u mojoj kadi i kako ju čistim...

    Ako je zbog zagrijavanja tijela, pa staviti ću mlaku vodu...

    Pliz, ako neko zna neko znanstveno pokriće o ovoj teoriji, pliz napišite jer se ja kupam u kadi sa malo mirišljave soli, bez pjene i prestati ću čim saznam pravi razlog da to ne činim....

    Pusa i hvala...

  2. #2
    koalica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    zg
    Postovi
    408

    Početno

    Prvi put čujem za to i nekako mi zadrava pamet govori da je to još jedna od nebuloza vezanih za trudnoću :/

  3. #3
    smaja avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    141

    Početno

    koalica....

    kako ću se veceras baciti... ma i zaroniti ću

  4. #4
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Ni ja to nisam čula.
    Čekam da netko navede neki razlog zašto se ne smije :?

  5. #5
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Ne vidim nekakvog razloga zašto se trudnice ne bi smjele kupati u kadi, osim što mi nekakva logika govori da nije preporučljivo da se žena u visokoj trudnoći, dakle već slabije (p)okretna, kupa na taj način. Rekla bih da kupanje samo po sebi nije opasno, već ulasci i izlasci u/iz kade.

    Nadam se da će se javiti netko tko zna još koji razlog.

  6. #6
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    možda zbog bakterija i svega ostalog što živi u kadi
    iako mi više zvuči kao bapska priča u stilu "ne smiješ prati kosu dok imaš mengu"

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    380

    Početno

    pa recimo osobama koje naginju upali mjehura ne savjetuju se duge kupke, a posebno ne pjenušave, jer ubijaju prirodu zaštitu rodnice.

    možda da slikovito opišem da onda sve bakterije koje imaš na koži i gdje drugdje, jelde, da ne budem baš pre precizna, plivaju u vodi i nesmetano ulaze u rodnicu. što nije neki bad kad nisi trudna, jer najvjerojatnije nećeš uloviti infekciju, ali dok jesi, samo ti fali neka bakterija iz crijeva u rodnici...

    pa ti vidi.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    75

    Početno

    Meni su steogo zabranili kupanje u kadi prvih 2 tjedna dok sam cekala da saznam da li sam trudna nakon IVF-a (iz razloga koje je navela matza) ali je ta zabrana skinuta nakon 2 ultrazvuka i nakon sto su ustanovili da je sve "OK" sa trudnocom...E sad, ja se nisam specijalno raspitivala za dalje niti mi je neko strogo zabranio da se kupam u kadi (!?!?!?!)

  9. #9
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    i mene je zanimalo pa sam malo surfala...
    evo što nađoh:

    - Kupanje u trudnoći

    Osjećaj koji vas obuzima kada uranjate u kadu punu tople vode je očaravajući: u tren oka mišići se opuštaju i napetost smanjuje. Ipak, tijekom trudnoće je bolje odreći se "kipućih", tj. toplih kupki, posebice ako vam pucaju kapilare.
    izvor - www.bebe.hr

    - Da li je kupanje u toploj vodi dozvoljeno?

    Veoma tople kupke povećavaju telesnu temperaturu. Ukoliko baš ne možete da ih se odreknete i da ih zamenite tuširanjem, nemojte sedeti u kadi duže od deset minuta. Dok sedate u kadu činite to postepeno i gledajte da vam gornji deo tela i ruke budu iznad vode kako bi na taj način mogli da se rashlađujete.
    izvor www.bebac.com

  10. #10
    bzara avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    1,511

    Početno

    ja sam isto skužila na par mjesta kako piše da se trudnice ne smiju kupati! i onda sam bila na pregledu u jednoj privatnoj ambulanti, i pročitala članak u kojem je pisalo : trudnice uživajte kao kleopatra, počastite se kraljevskom kupkom!
    pa sad ako ti pase ne vidim razlog zašto ne bi uživala u mlakoj kupki!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Ma meni je nekako logično da se nečeš kupati u vrućoj vodi ali u mlakoj po meni možeš. Ja sam se isto okupala i baš mi je pasalo da se malo relaksiram.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ima negdje topic o mom zaglavljivanju u kadi

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Svugdje pomalo
    Postovi
    201

    Početno

    I meni je dr. preporucio da se ne 'buckam' u toploj kupki.
    A meni nije gust u hladnoj, volim vrelu kupku.
    Pa i nisam
    Cak mi je i objasnio, ali sam zaboravila - davno je to bilo

  14. #14
    Franciska75 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    279

    Početno

    Meni je moja sestrična ginekologica rekla da se slobodno bućka, ali ne u preeeevrućoj! A ginekolog mi nikad to nije napomenuo kao neku zabranjenu radnju! Iako sam ja isto čula! Očito još jedna od "onih" priča! :/

  15. #15
    mali karlo avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,464

    Početno

    meni su zabranili kupanje u kadi samo sam se smjela tuširati a objasnili su mi da topla voda može dovesti do ranijeg poroda. E to su mi rekli kad sam bila u 5 mj a rodila sam mjesec dana ranije, pa sad da li je to od kupanja il ne....nemam pojma

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    bol
    Postovi
    93

    Početno

    Ovo ljeto sam upoznala ginića iz Italije(navodno dosta cijenjenog) i kad je čuo da nosim blizance savjetovao mi je puuuno odmaranja,ne kupanja u hladnoj vodi i moru da ne bi došlo do kontrakcija zbog stezanja krvnih žila i kao najvažnije da se ne kupam u kadi u vrućoj vodi zbog mogućnosti spina bifide(rascjepa neuralne cijevi) koja se može povezati s tim.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    austrija
    Postovi
    489

    Početno

    Ja sam provodila sate i sateee u kadi cijelu trudnocu...to me opustalo a i bilo je vruce . Nisam sipala vrelu neko normalno toplu vodu i nisam koristila svakakve kupke,cesto sam u kadu znala sipati caj od kamilice i tako se odmaratiiii.Evo, bebica savrsena .To meni lici na ono ne smijes prati kosu 40 dana nakon poroda ,pobogu ko bi to izdrzao :shock:

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    austrija
    Postovi
    489

    Početno

    i da jos nesto,rodila sam 5 dana poslije termina...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    123

    Početno

    Mislim da je problem kod kupanja (bilo u kadi, bazenu ili moru) jedino ukoliko preuranjeno ispadne sluzni čep koji naše bebe štiti od infekcija i općenito od dodira sa vanjskim svijetom dok su u stomaku. Ukoliko to nije slučaj, ne vidim razlog za zabranu kupanja, premda ja osobno više volim tuširanje i ne bih ga nikada mijenjala sa kupanjem (i inače, kad se okupam, poslije se uvijek istuširam ).

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    520

    Početno

    Od bapskih priča- nekad su žene na početku trudnoće koja nije bila željena vrućom kupkom pokušavale izazvati pobačaj. Nemam statistiku, ali vjerojatno se nekoj potrefilo ako priče kruže.
    Drugo-veća mogućnost infekcija (isto vrijedi ako jedeš puno slatkog-to mi je čak ginić objasnio. meni se toga teže odreći nego kupke).
    Treće-loše ako si sklona kapilarama, obavezno na kraju ohladiti noge
    Četvrto-eventualna nespretnost pri ulasku i izlasku
    Moje osobno iskustvo- zna mi se mantati ako mi je voda dosta topla, kao da mi fali zraka i moram pod hitno ohladiti vodu ili barem gornjim dijelom tijela izvan kade, upravo kako gore preporučuju. Vjerojatno je to u trudnoći izraženije. Ja sam se krajem trudnoće bojala i tuširati kad sam bila sama u stanu (a to je na žalost bilo često), znalo bi mi se malo od vrućine zavrtiti u glavi pa sam se bojala da ne padnem.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    520

    Početno

    Evo pogledala u klinici Mayo, tamo kažu da je opasno duže biti u jako toploj vodi jer se tijelo pregrije. Povisi se tjelesna temperatura pa to može škoditi bebi. Pogotovo ne preporučuju u prva 3 mjeseca.

  22. #22
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    [quote="npjaksic"]Ovo ljeto sam upoznala ginića iz Italije(navodno dosta cijenjenog) i kad je čuo da nosim blizance savjetovao mi je puuuno odmaranja,ne kupanja u hladnoj vodi i moru da ne bi došlo do kontrakcija zbog stezanja krvnih žila i kao najvažnije da se ne kupam u kadi u vrućoj vodi zbog mogućnosti spina bifide(rascjepa neuralne cijevi) koja se može povezati s tim.[/quote]

    ovo boldano je razlog zašto se kupanje u VRUĆOJ vodi ne preporučuje...posebno u prvim mjesecima.

  23. #23
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    kojim mehanizmom topla kupka može izazvati spinu bifidu?

  24. #24
    ruza avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    377

    Početno :)

    nama je ženska na tečaju rekla da vruća voda izaziva uranjene trudove...A ja ju toooliko volim

  25. #25
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    kojim mehanizmom topla kupka može izazvati spinu bifidu?
    Ne radi se o toploj kupki, već o vrućoj. Toplijoj od topline tijela.

    Koliko se sijećam objašnjenja, mislim da se radilo o prevelikom zagrijavanju ploda koje može dovesti do nesrrašnjavanja (ili kako se to već kaže) tih dijelova oko moždine..(eh...stvarno nisam doktor i garantirano sam sve krivo istrkeljala, jer sam o tome čitala dok sam bila trudna, a od tad je prošlo 4 godine..)

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    520

    Početno

    upravo to se spominje i u klinici mayo, ali nije objašnjeno na koji način može doći do toga. u stvari piše vrlo kratko.

  27. #27
    Ribica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    381

    Početno

    prema ovoj tezi da je trudnicam zabranjeno kupanje u kadi (s bilo kojom hladnoćom ili toplinom vode) došli bismo do toga da je porod u vodi (a što je to nego kada napunjena vodom) također zabranjen :?

  28. #28
    bebeto avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    na otoku kristalnih zvijezda
    Postovi
    906

    Početno

    Sad ste mi dali mislit. Iako se ne kupam u kadi punoj vode ja se neznam otusirat ako voda nije vruca.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    520

    Početno

    ma ima stotinu takvih savjeta, ako ćeš sve slušat nećeš ni disat, a kamoli uživati u trudnoći. ja sam u jednoj fazi bila maknula sve knjige jer sam doslovno poludjela čitajući o svim mogućim komplikacijama.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •