Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 132 od 132

Tema: Koju izdajalicu kupiti?

  1. #101
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Bokvice,

    razumijem da ti to prepručaš u najboljoj namjeri. Razumijem to. No isto tako molim te da razumiješ da iako je tebi pomogla da nije dobro preventivno nositi izdajalicu sa sobom jer nikad nije tolika panika da se mora imati SAD i baš ove sekunde (možda to taj tren tako izgleda majci, ali u praksi nije tako sigurno ).

    Izdajalicu se treba imati ako je majka odvojena od djeteta. Dakle, ako dijete nakon poroda nije ok (ili majka), dijete je u drugoj bolnici, nema kontakta s majkom, dojenje nije moguće. Samo onda je izdajalica potrebna. Jer će se majka morati izdajati da bi održala laktaciju dok dijete ne sisa.

    Ako je nakon poroda sve ok, za izdajalicom nema potrebe- naprotiv ona može donijete VIŠE ŠTETE nego koristi. Ne govorim ovo napamet vjeruj mi.

    U početku je strašno bitno da je dijete što više na dojci, bitno je da vježba dobar položaj sisanja i da onda kad navre ogromna količina mlijeka da je dijete izverzirano i da mu ide pražnjenje dojke. Ukoliko je dijete stalno s majkom, šanse za prepunjenošću su znatno manje. Ukoliko i dođe do prepunjenosti tada se NE koristi IZDAJALICA! Tada se mora prstima izdojiti samo par kapi tek toliko da popusti napetost, i to se izdoji taj dio koji je bolan. Izdajalica to ne može napraviti, izdajalica izdaja mahnito iz svih dijelova dojke i to prvenstveno ono mlijeko na počecima (bliže areoli) dakle, ne iz onih koji su dublje u dojci. Imajući to u vidu, to nikako nije dobro, jer si na taj način majka u najboljoj namjeri može učiniti protuuslugu - još više si poveća količinu mlijeka koja će joj stvarati još veće probleme, možda uzrokovati zastoje mastitise itd. A da ne govorimo da izdajalica može jako oštetiti bradavice i dovesti do nepotrebnih problema s ragadama.

    Dakle, ako je dijete uz majku - izdajalica može samo napraviti probleme. I zato je ne treba imati preventivno jer se nerijetko desi da se mame malte ne takmiče koja će više izdojiti - moram li napomenuti da si time stvaraju još veći problem?

    Još jednom da zaključim, ako je porod normalan i poslije toga je sve kako treba biti, dijete s majkom - izajalica nije potrebna.

    No ono što je potrebno je:
    - da je mama educirana o dojenju, da inzistira da dijete ne dohranjuju, da je sigurna u sebe i da je ne mogu pokolebati komentari tipa "nemaš još mlijeka"
    - da je mama educirana o kolostrumu i čemu on služi
    - edukacija o ispravnom položaju i zašto je on strašno bitan (bez njega ništa!)
    - da dijete sisa često (minimalno 8-12x u 24 h) i da se ne odvaja od majke
    - da ako dođe do prepunjenosti, da prvo ponudi djetetu da sisa, no ako dijete ne želi sisati majka samo lagano prstima masira bolno mjesto i tih par kapi (ili mlazova) istisne van, ali samo toliko da popusti napetost, ni slučajno više (izdajalica to ne može!)
    - kod prepunjenosti isto može pomoći svježi list kupusa na dojci između dojenja

    To je ono što će svim mamama sigurno pomoći, a ne izdajalica
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 11.11.2010. at 15:06

  2. #102
    Tinkili avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Ombla
    Postovi
    88

    Početno

    Citiraj Brokvica prvotno napisa Vidi poruku
    Anchie76, ja sam kupila ručnu (kršitelj koda)ovu izdajalicu unaprijed i drago mi je zbog toga, na miru sam je proučila i sterilizirala. Koristila sam je u bolnici, jednom doma kad mi je mali imao 6 mjeseci i jednom za vrijeme sluzbenog puta (kada sam pocela raditi, još sam dojila). Ručno izdajanje mi nije išlo.

    Naravno, nekada sve ide kao pjesma i izdajalica ne treba. Ali radije ću je imati spakiranu i spremnu za svaki slučaj nego da u panici i suzama zovem muža da je kupi, sastavljam i perem kao moja cimerica u rodilištu. Opet sam trudna pa će mi možda opet trebati, a i proslijediti ću je dalje nekoj prijateljici.

    Ja bih svakome savjetovala da kupi ili posudi izdajalicu. Da je situacija u nasim rodilistima drukcija, onda bi to bila već druga priča.
    Slažem se sa ovim postom, i ja sam u prvoj trudnoći slušala savjete kao što ih anchie76 dijeli i pogriješila, jer sam "zaboravila" na činjenicu da imam uvučene bradavice i da nema šanse ni načina da se one "ispupče" i da beba normalno počne sisati, a u teoriji sam sve bila pročitala i proučila i "znala" o dojenju. Suza i par proplakanih noći jer prošlo, dok nisam u panici zvala muža da trči u prvu otvorenu apoteku i donese mi izdajalicu, pa onda sam tražila gdje je u rodilištu mogu sterilizirati, pa molila sestre da mi pokažu kako je sastaviti.... a sve sam to mogla izbjeći. Uglavnom nikad nismo uspjeli direktno dojiti (par puta preko šeširića kad je imao sedam mejseci), ali smo uspješno izdajali 9 mj i bio je isključivo hranjen mojim mlijekom.
    U ovoj trudnoći idem u rodilište sa spremnom izdajalicom, naravno, još uvijek gajim tračak nade da će druga beba možda nekim čudom izvući bradavice, ali barem sam mirna znajući da ako ne ništa, mlijeko je bitno, a da li će ga beba dobiti direktno ili preko izdajalice manje je važno.

  3. #103
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Tinkili, moja prijateljica nije uspjela dojiti prvo dijete zbog uvućenih bradavica(izajala je mojom posuđenom izdajalicom). Prije rođenja drugog dijeteta pogledala je rodin film o dojenju, izvlačila bradavice sa špricom i naučila postavljati dijte pravilno na dojku još u rodilištu. Sa drugim djetetom nije niti jednom izdajala u ovih 9 mjeseci...

  4. #104
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Sirius je dobro rekla. Uvučene bradavice opet nisu razlog za kupovinu izdajalice. To je samo jedna od niza stvari o kojima se treba educirati (ako ste taj slučaj) i da s tom edukacijom preskočite sve probleme koji se mogu pojaviti.

    Uvučene bradavice nisu prepreka dojenju, samo što je šteta što med osoblje u bolnicama baš nije educirano po tom pitanju pa se desi da uvelike obeshrabre majku. Dakle, opet se sve svodi na edukaciju.

    Žene, priključite se rodinoj grupi za dojenje i odite na Malu školu dojenja - to će vam najbolje zagarantirati uspjeh

  5. #105
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Prvo dijete mi je bilo u inkubatoru, trebala sam izdajalicu.
    Drugo dijete je bilo pored mene u sobi na SD u roomingu i svejedno sam trebala izdajalicu - jer je od žutice bila užasno uspavana i gotovo ništa nije jela. Zato mislim da je dobro imati na umu razne opcije.
    Posljednje uređivanje od n.grace : 11.11.2010. at 16:47

  6. #106
    diči avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    557

    Početno

    ja se slažem sa tobom n.grace

    zbog xy razloga može se desiti da mami zatreba, onda ju je bolje imati nego ne. I da, (kršitelj koda)ova mi je najbolja, iako ni nukova na vacum nije loša.

  7. #107
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Ja sam ih imala nekoliko. I prvi put (kad mi nije trebala)i drugi put (kada mi je trebala više nego išta dugo), ali žali bože truda i novaca. Nikad nisam uspjela izdajati unatoč trudu, tehnici i volji, jednostavno nemam refleks otpuštanja mlijeka na izdajalice i izdajanja bilo koje vrste. A dojiti mogu isključivo i bez većih problema (naravno , ako imam dijete pored sebe). Tako da i to treba imati u vidu.
    Posljednje uređivanje od sirius : 11.11.2010. at 17:20

  8. #108
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Prvo dijete mi je bilo u inkubatoru, trebala sam izdajalicu.
    Drugo dijete je bilo pored mene u sobi na SD u roomingu i svejedno sam trebala izdajalicu - jer je od žutice bila užasno uspavana i gotovo ništa nije jela. Zato mislim da je dobro imati na umu razne opcije.
    Dijete u inkubatoru je apsolutno razlog za izadajlicu. To je ta razdvojenost majke i djeteta o kojoj pričam.


    No ni u slučaju sa žuticom također izdajalica ne treba.

    I ako dijete ništa ne jede, što onda izdajat se i davati na bočicu (pa riskirati da odbija dojku jer još nije naučio tehniku), ili se izdajati zbog prepunjenosti čisto da se smanji prepunjenost? Što god da je od ovoga, nije dobro.

    Kad je dijete sa žuticom, izdajalica ni tu nije potrebna - pače, također može štetiti. Dijete se mora razbuđivati i motivirati da sisa i da vježba tehniku sisanja. To što je pospano nije razlog da ga se pusti da ne sisa pa da se izdajalica baci u pogon. To dijete se mora natjerati da sisa, to je rješenje problema.

    Vidim da ćemo kroz ovu izdajalicu i dilemu oko iste odraditi puno edukacije o dojenju na ovoj temi

  9. #109
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj diči prvotno napisa Vidi poruku
    ja se slažem sa tobom n.grace

    zbog xy razloga može se desiti da mami zatreba, onda ju je bolje imati nego ne. I da, (kršitelj koda)ova mi je najbolja, iako ni nukova na vacum nije loša.

  10. #110
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj diči prvotno napisa Vidi poruku
    zbog xy razloga može se desiti da mami zatreba, onda ju je bolje imati nego ne.
    Jedno je trebati izdajalicu, a drugo da "zatreba". Ja ću i dalje tvrditi da to ako "zatreba" nije potrebno. Evo i na primjeru od sirius (a i ja mogu potvrditi i sa svojim), nemojte misliti da i ako je stvarno trebate da je s njom sve lako, da mlijeko teče u potocima. Isto je teško kao i ručno izdajanje. Samo što neke mame više uspiju s rukama (jer im nije prirodan sistem koji izdajalica ima i ne mogu postići LD), a neke se uspiju prilagoditi na izdajalicu.

    Previše je tu "ako" da bi se novci na izdajalicu bacali tek tako unaprijed.

    Al eto, ako baš imate tu silnu želju kupiti je i potrošiti novce, pa brate kupite je ako ćete se tako osjećati bolje. Al vas ko boga molim da je ne koristite (jer znam koje sve probleme može prouzročiti i kako može nepotrebno zakomplicirati dojenje) - koristite je samo ako se desi da dijete nije s vama.

  11. #111
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Dijete u inkubatoru je apsolutno razlog za izadajlicu. To je ta razdvojenost majke i djeteta o kojoj pričam.


    No ni u slučaju sa žuticom također izdajalica ne treba.

    I ako dijete ništa ne jede, što onda izdajat se i davati na bočicu (pa riskirati da odbija dojku jer još nije naučio tehniku), ili se izdajati zbog prepunjenosti čisto da se smanji prepunjenost? Što god da je od ovoga, nije dobro.

    Kad je dijete sa žuticom, izdajalica ni tu nije potrebna - pače, također može štetiti. Dijete se mora razbuđivati i motivirati da sisa i da vježba tehniku sisanja. To što je pospano nije razlog da ga se pusti da ne sisa pa da se izdajalica baci u pogon. To dijete se mora natjerati da sisa, to je rješenje problema.

    Vidim da ćemo kroz ovu izdajalicu i dilemu oko iste odraditi puno edukacije o dojenju na ovoj temi
    Ne znam. Meni je izdajalica pomogla, i to puno.
    Dijete nisam mogla razbuditi, ni ja, ni sestre, ni pedijatrica. Jela je, ali nije jela dovoljno da me oslobodi prepunjenosti.
    Ne želim nikoga nagovarati ni na što, samo pričam o svom iskustvu. A moje iskustvo je takvo da mi je izdajalica pomogla.
    Ručno izdajanje mi nije pomagalo.
    Posljednje uređivanje od n.grace : 11.11.2010. at 17:26

  12. #112
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    n.grace, u redu. Al to još uvijek ne znači da će pomoći drugoj ženi koja se nađe u toj situaciji, jel dopuštaš tu mogućnost?

    Što ako njeno dijete zbog izdojenog na bočicu bude odbijalo dojku, jel to onda vrijedno toga? ili ako joj zbog toga što je izdajala izdajalicom previše izdojeno od te prepunjenosti i dođe do još veće prepunjenosti?

    Ja bih rekla da je u tvom slučaju i bilo dosta sreće (i ja kad unatrag gledam svoje dojenje i početke, imala sam vraške sreće), ali to ne bih nikako preporučila drugima kao standard jer bez te sreće može biti katastrofa i kraj dojenja.

    Nadam se da razumiješ

  13. #113
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    n.grace, u redu. Al to još uvijek ne znači da će pomoći drugoj ženi koja se nađe u toj situaciji, jel dopuštaš tu mogućnost?

    Što ako njeno dijete zbog izdojenog na bočicu bude odbijalo dojku, jel to onda vrijedno toga? ili ako joj zbog toga što je izdajala izdajalicom previše izdojeno od te prepunjenosti i dođe do još veće prepunjenosti?

    Ja bih rekla da je u tvom slučaju i bilo dosta sreće (i ja kad unatrag gledam svoje dojenje i početke, imala sam vraške sreće), ali to ne bih nikako preporučila drugima kao standard jer bez te sreće može biti katastrofa i kraj dojenja.

    Nadam se da razumiješ
    Nisam izdajala previše, izdojila bih koliko je bilo potrebno samo da olakša prepunjenost.
    Moje prvo dijete je osam dana bilo u inkubatoru, od toga pet hranjeno isključivo na bočicu. Kad sam počela dojiti, prihvatila je bez ikakvih problema. Je li riječ o sreći ili o nečemu drugom, ne bih procjenjivala, jer sam i jedno i drugo dijete uspješno dojila gotovo dvije godine.
    S drugim djetetom sam u rodilištu izdojeno mlijeko bacala. Kasnije, kad bih bila odsutna, i jedno i drugo dijete je povremeno nahranjeno na bočicu s mojim izdojenim mlijekom. Da sam vidjela da im to stvara konfuziju, naravno da to ne bih radila.
    I da, dopuštam da moje iskustvo možda neće pomoći drugoj ženi, ali isto tako smatram da je moguće i suprotno.

  14. #114
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam izdajala previše, izdojila bih koliko je bilo potrebno samo da olakša prepunjenost.
    Moje prvo dijete je osam dana bilo u inkubatoru, od toga pet hranjeno isključivo na bočicu. Kad sam počela dojiti, prihvatila je bez ikakvih problema. Je li riječ o sreći ili o nečemu drugom, ne bih procjenjivala, jer sam i jedno i drugo dijete uspješno dojila gotovo dvije godine.
    S drugim djetetom sam u rodilištu izdojeno mlijeko bacala. Kasnije, kad bih bila odsutna, i jedno i drugo dijete je povremeno nahranjeno na bočicu s mojim izdojenim mlijekom. Da sam vidjela da im to stvara konfuziju, naravno da to ne bih radila.
    I da, dopuštam da moje iskustvo možda neće pomoći drugoj ženi, ali isto tako smatram da je moguće i suprotno.
    Ako je nešto dokazano da u većini slučajeva može štetiti, onda se ja (i druge savjetnice) moramo voditi tom većinom, ne smijemo niti možemo računati na to da mama ide za riskantnijom verzijom i računati da će se možda provući bez problema. To ne bi bilo ni ok ni fer prema njoj.

    Kao što si rekla, tvoje dijete nije imalo problema s konfuzijom bradavice. Mnoga djeca koju ja znam jesu imala problema, odbijali su dojku zbog toga, i tada je stvarno pakao uspješno dojiti. A obzirom da se nikad ne zna koje dijete će uspjeti savladati obje tehnike, a koje neće, preporuka je da se bočica izbjegava u potpunosti barem prvih 6 tjedana (kao i duda).

  15. #115
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je nešto dokazano da u većini slučajeva može štetiti, onda se ja (i druge savjetnice) moramo voditi tom većinom, ne smijemo niti možemo računati na to da mama ide za riskantnijom verzijom i računati da će se možda provući bez problema. To ne bi bilo ni ok ni fer prema njoj.

    Kao što si rekla, tvoje dijete nije imalo problema s konfuzijom bradavice. Mnoga djeca koju ja znam jesu imala problema, odbijali su dojku zbog toga, i tada je stvarno pakao uspješno dojiti. A obzirom da se nikad ne zna koje dijete će uspjeti savladati obje tehnike, a koje neće, preporuka je da se bočica izbjegava u potpunosti barem prvih 6 tjedana (kao i duda).
    Ok.
    Molim te, pojasni mi - osim u slučaju odvojenosti od djeteta, možeš li upotrebu izdajalice "opravdati" u slučajevima da majci pomaže olakšati bolove uslijed prepunjenosti (kao što je to bio slučaj kod mene), a da se dijete ne hrani na bočicu izdojenim mlijekom? Ponavljam, pokušavala sam s ručnim izdajanjem, nije mi pomoglo.

  16. #116
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Može se opravdati, no još uvijek je puno bolje da se majka ručno masira nego izdajalicom. Jer ručnim masiranjem može pogoditi točno mjesta koja su prepunjena i polako ih kružnim pokretima tjerati prema bradavici van. To je puno bolje nego izdajalicom vući mlijeko van, jer izdajalica vuče samo iz prednjih dijelova i nema masaže, i kod izdajalice je teško kontrolirati količinu mlijeka koja ide van. Kod prepunjenosti je vrlo važno izdojiti MINIMALNO. To je lakše kontrolirati kad se masira rukama nego izdajalicom vuče van.

    Kod prepunjenosti, uvijek ću se potruditi da mama nauči masirati dojke i da to radi rukama i da koristi kupus nego da koristi izdajalicu. A da ne govorimo da izdajalica kod nekih može u tom kratkom periodu napraviti ragade, nije vrijedno riskiranja. Zato sam ja uvijek za da se mami proba pojasniti kako da to uspješno obavi rukama i zašto je bitno da unaprijed savlada kako to raditi rukama, jer su na taj način vrlo male šanse da si išta može zakomplicirati, te si time povećava šanse za uspješno dojenje.

  17. #117
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Hvala na odgovoru.
    Moram priznati da ja s metodama koje si opisala nisam uspjela, a bila sam s njima upoznata.

  18. #118
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Uvijek postoje izuzeci No moguće je i da nisi dobila adekvatnu podršku.. da ti je netko (tko zna) pokazao kako da masiraš dojke na licu mjesta, možda bi bilo drugačije. No nema veze, bitno je da ste vi uspjeli

  19. #119
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Uvijek postoje izuzeci No moguće je i da nisi dobila adekvatnu podršku.. da ti je netko (tko zna) pokazao kako da masiraš dojke na licu mjesta, možda bi bilo drugačije. No nema veze, bitno je da ste vi uspjeli

  20. #120
    andreja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Najljepši kutak u Međimurju
    Postovi
    571

    Početno

    moja preporuka iz osobnog iskustva je ipak da se izdajalica pripremi...daleko do toga da ne mora biti najskuplja,ali meni osobno je bila neophodna.budući da je nisam imala pripremljenu prošla sam kroz muke u bolnici (dobila sam upalu jer beba nije prihvaćala dojku,a sama se nisam mogla dobro izdojiti). hvala Bogu sad smo samo na prsima!!!

  21. #121
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj andreja prvotno napisa Vidi poruku
    moja preporuka iz osobnog iskustva je ipak da se izdajalica pripremi...daleko do toga da ne mora biti najskuplja,
    Jel vrijedi kupovati bilo kakvu izdajalicu samo da bi je imali, davati na nju novce i da vam ona raskrvari bradavice jer ne nekvalitetna? Kakva poanta u kupovini izdajalice tada?



    ali meni osobno je bila neophodna.budući da je nisam imala pripremljenu prošla sam kroz muke u bolnici (dobila sam upalu jer beba nije prihvaćala dojku,a sama se nisam mogla dobro izdojiti).
    Ti misliš da ti je bila neophodna. Da li bi ti bila neophodna da si ti znala izmasirati dojke, odnosno da ti je netko pomogao i pokazao ti da to efikasno napraviš? Ili da su ti pomogli da beba prihvati dojku? Ne bi ti bila neophodna. Do mastitisa ne bi došlo.

    Također, kada dođe do mastitisa, ne preporuča se korištenje izdajalice nego opet ručno masiranje tog dijela gdje je zastoj. Ukoliko se koristi izdajalica, ona prazni opet cijelu dojku (ne samo začepljeni kanal) i mama uvelike riskira da si poveća količinu mlijeka i da si još više zakomplicira situaciju s postojećom upalom.

    Izdajalica ne može riješiti sve probleme koji se pojave. To što je sistem takav da žena zaista mora biti svjetski educirana po pitanju dojenja prije nego ode roditi jer neće tamo dobiti adekvatne savjete, izdajalica ne može sve to zamijeniti i čarobnim štapićem omogućiti ženi da doji. Nažalost ne može.

    Drago mi je da se ovdje javljaju žene koje su ipak uspjele usprkos krivim savjetima, no to nikako ne može biti pravilo za sve jer druge u tim uvjetima sigurno neće uspjeti nego će njihovom dojenju doći kraj.

    Andreja drago mi je da ste vi uspjeli unatoč preprekama

    Žene, umjesto kupovine izdajalice, odite na malu školu dojenja, priključite se Rodinoj grupi za dojenje. Mame koje znaju sve trikove, ne treba izdajalica jer znaju da im vrlo lako može odmoći umjesto da im pomogne.

    A ako niste u mogućnosti otići na grupe, educirajte se. Čitajte ovdje na forumu savjete koje su dobile mame koje su se borile s prepunjenošću itd. To je najbolji način edukacije

  22. #122
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Ukoliko se koristi izdajalica, ona prazni opet cijelu dojku (ne samo začepljeni kanal)
    Ne razumijem. Prazni li izdajalica cijelu dojku, kao što si napisala u ovom postu, ili prazni samo prednji dio, kao što si napisala u jednom od gornjih postova?

  23. #123
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Sorry, tek sad vidim da to zvuči zbunjujuće.

    Neselektivno je prazni u tome je poanta, obično ne onako kako bismo mi htjeli A to neselektivno pražnjenje dojke želimo samo onda kad je dijete odvojeno i kad se dojke moraju prazniti svakih par sati do kraja, za te slučajeve je izdajalica zaista od velike pomoći.

    A sad da probam pojasniti ovo što sam ranije napisala, al ovaj put nadam se smislenije

    Kada je dojka prepunjena i treba je masirati cijelu, a ti izdajalicom izdojiš samo malo (jer znaš da se ne smije puno) - tad se izdoji samo malo oko areole. Tek da jako vučeš i da se trudiš, ispraznila bi se cijela - što ne želimo raditi kod prepunjenosti. Kod prepunjenosti se moraju masirati kanalići kružnim pokretima i to od kraja prema areoli (recimo od pazuha prema areoli) i tako cijela dojka (ili samo dio za koji osjetimo da je prepunjen). To izdajalica ne može, ona može ili malo izdojiti ili puno, al ne može postići tu masažu koja je nužna kod prepunjenosti, i ako izdojimo samo par kapi kako se preporuča, izdajalici to ne ide u prednost jer ona ne može toliko efikasno izdojiti tih par kapi, a i tih par kapi je kažem samo oko areole a ne i izmasirana dojka i svi kanali koji su problematični pa onda tih par kapi kao olakšanje.

    A kad se mame trude riješiti upalu (mastitis) i kad se taj kanal MORA isprazniti masažom i ručnim izdajanje te djetetovim sisanjem, u tom slučaju ako se opet ide da izdajalica isprazni taj kanalić, ona neće isprazniti samo taj jedan kanalić (što se ručno može postići) nego će isprazniti sve kanaliće u dojci. Dakle, opet nećemo postići ono što bi trebali, jer će se tim pražnjenjem cijele dojke povećati količina mlijeka - što nam nije u interesu. Idealno je da dijete sisa cijelu dojku što češće, i da mi ručno masiramo i praznimo taj problematičan kanalić.

    Ne znam jesam uspjela pojasniti, ili sam se zapetljala

  24. #124
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Zahvaljujem.
    Dobro si rekla - uvijek postoje izuzeci. Ja sam jedan od onih primjeraka koji nije uspio s ručnim izdajanjem (masirala točno ovako kako opisuješ), s izdajalicom bih u roku od desetak minuta izdojila bočicu od 125 ml (sestre nisu mogle vjerovati - za svoju curicu koja je bila u inkubatoru i hranila se mojim izdojenim mlijekom).
    Onog trena kad je moja kći izašla iz inkubatora, prihvatila je dojku na sveopće divljenje medicinskog osoblja uz posebnu pohvalu pedijatrice, koja nas je nazvala "herojima odjela", budući da je tako dobro papala, a bila pod sumnjom da ima srčanu grešku... i još koješto...
    Nadam se da razumiješ zašto mi je čudno čitati da je izdajalica loša i opasna, jer je moje iskustvo sasvim suprotno.

  25. #125
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    E hej, to što ti sada opisuješ, nije niti jedan od ovih gore mojih primjera Ti si se izdajala zato što ti je dijete bilo u inkubatoru. To JE razlog za izdajanje .. to je ta odvojenost kod koje je nužno izdajanje do kraja i kod koje mnogim ženama zaista može pomoći izdajalica. Iako postoje slučajevi kao ja koji su helpless , sreća božja da nisam bila u toj situaciji da sam morala izdojiti išta, jer meni ne ide ni rukama ni izdajalicom

    Dakle da se pojmovi ne bi brkali...

    1) kod početne prepunjenosti - nikako nije dobro izdojiti dojku, bitno je masirati je i samo PAR KAPI istisnuti van čisto da popusti osjećaj napetosti, stavljati listove kupusa između dojenja

    2) kod zastoja ili upale - dijete treba prazniti cijelu dojku, a vi opet masirati taj problematičan dio (pod tušem, vrući oblozi, bla bla) ali prazniti taj kanalić maksimalno (dakle ne cijelu dojku opet, nego samo taj kanalić da si ne povećate količinu mlijeka i opet ne navučete zastoj i upalu), opet kupus između podoja

    3) kod razdvojenosti od djeteta (recimo dijete u inkubatoru ili u drugoj bolnici) - nužno izdajanje do kraja obje dojke, minimalno 8 puta, idealno 12x dnevno. Nije bitno da li će to biti ručno ili sa izdajalicom. Mnogim ženama izdajalica tu zaista pomogne i toplo se preporuča koristiti je.

    Jesam sad uspjela sve razjasniti?

  26. #126
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    E hej, to što ti sada opisuješ, nije niti jedan od ovih gore mojih primjera Ti si se izdajala zato što ti je dijete bilo u inkubatoru. To JE razlog za izdajanje .. to je ta odvojenost kod koje je nužno izdajanje do kraja i kod koje mnogim ženama zaista može pomoći izdajalica. Iako postoje slučajevi kao ja koji su helpless , sreća božja da nisam bila u toj situaciji da sam morala izdojiti išta, jer meni ne ide ni rukama ni izdajalicom

    Dakle da se pojmovi ne bi brkali...

    1) kod početne prepunjenosti - nikako nije dobro izdojiti dojku, bitno je masirati je i samo PAR KAPI istisnuti van čisto da popusti osjećaj napetosti, stavljati listove kupusa između dojenja

    2) kod zastoja ili upale - dijete treba prazniti cijelu dojku, a vi opet masirati taj problematičan dio (pod tušem, vrući oblozi, bla bla) ali prazniti taj kanalić maksimalno (dakle ne cijelu dojku opet, nego samo taj kanalić da si ne povećate količinu mlijeka i opet ne navučete zastoj i upalu), opet kupus između podoja

    3) kod razdvojenosti od djeteta (recimo dijete u inkubatoru ili u drugoj bolnici) - nužno izdajanje do kraja obje dojke, minimalno 8 puta, idealno 12x dnevno. Nije bitno da li će to biti ručno ili sa izdajalicom. Mnogim ženama izdajalica tu zaista pomogne i toplo se preporuča koristiti je.

    Jesam sad uspjela sve razjasniti?
    Napisala sam da sam kod prve kćeri izdajala zbog razdvojenosti, a kod druge zbog toga što je nitko nije uspijevao razbuditi zbog žutice - jela bi minutu-dvije i zaspala, pa sam izdajala zbog prepunjenosti. Ponavljam, masaža i ručno izdajanje (a Bog mi je svjedok da sam pokušavala) mi nije pomoglo, a s izdajalicom nisam imala apsolutno nikakvih problema.

    Dakle, prvi slučaj je "opravdan", drugi "neopravdan".

    Nije mi namjera ikoga nagovarati na izdajalicu, kao što sam već rekla, ali osjećam potrebu napisati svoje iskustvo.

  27. #127
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Aha.. sorry, još ja gledam kak mi se činilo da je drugo bilo u pitanju Sorry, pomiješale mi se priče :blush:

  28. #128

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    334

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam ih imala nekoliko. I prvi put (kad mi nije trebala)i drugi put (kada mi je trebala više nego išta dugo), ali žali bože truda i novaca. Nikad nisam uspjela izdajati unatoč trudu, tehnici i volji, jednostavno nemam refleks otpuštanja mlijeka na izdajalice i izdajanja bilo koje vrste. A dojiti mogu isključivo i bez većih problema (naravno , ako imam dijete pored sebe). Tako da i to treba imati u vidu.
    Potpisujem, identičan slučaj. No, kad to skužiš već si odavno rodila i napatila se sa izdajalicom, sa masiranjem, uvjerenjem da zapravo nemaš mlijeka (a od kud onda zastoj/upala?), neutješnim dječjim plačem, krivim savjetima, nespavanjem..... Tako da je razumljivo da žene žele imati izdajalicu, za svaki slučaj, ako zatreba. Možda ju je za početak najbolje posuditi.

  29. #129

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    334

    Početno

    I ne koristiti, osim u onim slučajevima koje opisuje anchie76

  30. #130
    nahla avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    split
    Postovi
    903

    Početno

    ja imam (kršitelj koda)ovu i odlična mi je. izdajam se jedino kad izlazim van bez nje i nije se navikla na boćicu, dapače, ponekad se i malo buni jer oće baš sisu.al nije ni svako dijete isto. spasila me i kad sam izašla iz rodilišta prvi dan. sa sinom sam imala chiccovu i bila mi je grozna, lakše mi je bilo se izdajat na ruke, al (kršitelj koda)ova mi je puno brža i jednostavnija.
    poanta svega je da je svako dijete drukčije i sami moramo procijenit jel treba ili ne. ja kažem da je nije loše imat.

  31. #131
    Calista avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Preko bare
    Postovi
    515

    Početno

    Gdje se moze kupiti Medelina rucna izdajalica?...pitam jer ce mozda trebati jednoj mojoj frendici pa da znam gdje ih ima.
    Ja sam probala (kršitelj koda)ovu i TT jer me zanimalo kako rade...nije mi trebalo.

  32. #132
    Strippy avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    165

    Početno

    Ima li tko kakva friškija iskustva s električnom Medela izdajalicom (Medela Swing)? Koliko je jednostavna za upotrebu, pouzdana, nježna za bradavice? Koliko joj je komplicirano čišćenje/održavanje? Do sada imam iskustva s ručnom (kršitelj koda) i s njom nikakvih problema, osim što ruka otpadne ako treba puno izdajati.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •