Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: vodene kozice - dva puta?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    68

    Početno vodene kozice - dva puta?

    Prije Bozica su nas vrtic poharale vodene kozice i moje cure su ih naravno dobile, prvo Freja, a onda Mia. Prekjucer sam vodila Freju kod doktora jer je imala veliku ranu u desnoj nosnici, ranu na desnoj strani usnice, nesto kao jecmenac na desnom kapku i pristice (i jedan mjehuric) po desnoj strani lica i oko guze. Doktor mi je na moje zaprepastenje rekao da su to vodene kozice :shock: , da ih neka djeca prebole dva puta i da je drugi put bolest obicno blaza.

    Bila sam skepticna te sam malo pretrazila www i izgleda da se vodene kozice stvarno mogu preboljeti dva puta, ali to je jako neobicno za djecu s dobrim imuno sistemom. Ima li tko slicna iskustva?

    Drugo sto me muci je sto isti virus uzrokuje i pojasni herpes za kojeg je karakteristicno da napada samo jednu stranu tijela i jako je neugodna bolest. Nas doktor je siguran da Freja ima kozice, a i njoj je vec puno bolje pa to izgleda stvarno nije herpes.

    Eto, samo da znate da od kozica nikad niste sigurni, a ja sad samo cekam da ih i Mia dobije drugi put :/ .

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    52

    Početno

    Ne zna sigurno, ali se sjećam da sam čula da djeca koja prebole kozice u dobi do godinu dana starosti mogu ponovo imati kozice jer se ne razvije dovoljno anti.tijela.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    herpes zoster se moze pojaviti kod svih koji su jednom prebolili kozice. dakle zoster nije prenosan nego izbija iznutra i to kad iz negkod drugog razloga jako padne imunitet.
    obiicno ga dobiju stariji i bolesni ljudi (a neki nesretnici kao ja sa 30 godna )

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    ne znam sto je zoster ali znam da ako jednom prelezis kozice da si imun na njih poslije za cili zivot ali npr kod starijih ljudi se moze pojaviti ne kozice vec u prevodu nesto sta bi se zvalo "ruzin pojas" , crvenilo po struku ( to dobiju stariji koji su prelezali kozice ali su sada bili u dodiru sa nekim djetetom koje ih ima i onda im se pojavi ovaj ruzin pojas umjesto kozica)
    a kozice sam i ja prelezala u 32-oj i mislila da nema sanse to prezivit

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    zoster je uzročnik kozica.
    herpes zoster je bolest koje izbija na jednoj strani tijela, nekad na licu nekad na ledima itd. plikovi su veliki i osim sto svrbe jako bole. nakon zostera ta bol zna ostati na mjestima gdje su bili plikovi. ali kazem to gotovo nikad ne dobijaju djeca

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Moja najbolja frendica je preboljela kozice DVA puta

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Zoster mogu dobiti i djeca ako su zaražena virusom kozica vrlo rano u životu (intrauterino) ili do prve godine!
    I kod djece je zoster bezbolan.
    Kozice se mogu preboljeti dva puta samo kod potpuno oštećenog imunološkog sustava (nakon kemoth, itd). Ali zato ima dosta virusnih bolesti koje nalikuju kozicama i koje se onda i proglase kozicama.....Jedina prava potvrda u tim slučajevima je dokazati postojanje bolesti preko protutijela. Kod Freje sigurno nije zoster jer on uvijek zahvaća samo jednu regiju jedne strane (ili dio glave, ili trupa ili jednu nogu) ako se ne generalizira, a onda je ionako po cijelom tijelu.
    Kreja, možda je to što opisuješ impetigo nakon kozica (površna streptokokna ili stafilokokna infekcija kože) koja se lako prenosi rukicama?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Sorry, lapsuz, mislila sam Keka, a ne Kreja.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    68

    Početno

    Hvala na odgovorima!

    Ja stvarno nisam potpuno sigurna sto je to Freja imala. Pristici i mjehurici su se povukli (bez da su se stvorile krastice). Jedini problem koji sad imamo je velika rana u nosnici na kojoj se svaki dan napravi ogromna krasta koja Freju jako smeta. Krastu svaki dan isceprka, ali se onda opet stvori nova i krene sve iz pocetka. Impetigo je cest oko nosa i ustiju, moze li biti unutar nosnice?

    A sto se zlostera tice, mene je brinulo upravo to sto se sve dogadalo na desnoj strani Frejinog lica, osim par piknjica oko guze, koje lako mogu biti nesto sasvim drugo.

    Bilo sto bilo - sad se povlaci, a ako se rana u nosnici ne smanji do ponedjeljka idemo ponovo doktoru, tako smo se s njim i dogovorili.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Pa i to što se nisu stvorile krastice govori protiv duplih kozica, Impetigo se može javiti i u nosnici, a i karakteristično je za njega da se nakon skidanja krastica stalno ponavlja dok se ne provede terapija!
    Makar ni obična krasta ne zaraste ako se stalno trga.
    P.S. super što se ostalo povuklo :D.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •