Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: Beze kore

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb-zapad
    Postovi
    26

    Početno Beze kore

    Cure, molim za pomoć.

    Kako napraviti beze kore?
    Na kojoj temeperaturi ih sušite i koliko dugo?

    ima li neka caka jer kada ih radim po receptu često mi se dogodi da mi ili potamne ili sredina ostane mekana.

  2. #2
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    Evo, ja sam dolje niže dala recept za finu tortu od lješnjaka koja se radi s beze korama pa možeš pogledati.Od tog recepta ispadnu dobre.
    Samo moraš paziti da:

    -u kalup staviš masni papir koji namažeš s margarinom ili maslacom
    -pečeš 1h na 130 stupnjeva
    -kad ih izvadiš, neka ostanu na tom papiru dok se ne ohlade, jer ja sam ih zadnji put prebacila na tacnu pa mi se zalijepila i morala baciti u smeće

    Ak ti se ne da gledati recept(za svaku koru):

    3 bjelanjka
    3 ravne žlice šećera
    1 žličica griza
    1 žličica octa

  3. #3
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Pepi, pekla sam kolač i odličan je!

    Jedino sto nisam radila kore u kalupu za torte(jel bi bolje ispalo?) jer nisam imala papir za pecenje, nego sam morala uzeti obican, pa se malo teze skidao, ali jako jako fini kolac, kao torta....

    HVALA! Upravo ono sto sam dugo trazila

  4. #4
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Kak da 'uskladištim' beze kore?

    NAime, je bih kore ispekla sutra, a nadjenula prekosutra...

    Koliko im treba da opuste kad se nafilajU??

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb-zapad
    Postovi
    26

    Početno

    Citiraj pepi prvotno napisa
    Evo, ja sam dolje niže dala recept za finu tortu od lješnjaka koja se radi s beze korama pa možeš pogledati.Od tog recepta ispadnu dobre.
    Samo moraš paziti da:

    -u kalup staviš masni papir koji namažeš s margarinom ili maslacom
    -pečeš 1h na 130 stupnjeva
    -kad ih izvadiš, neka ostanu na tom papiru dok se ne ohlade, jer ja sam ih zadnji put prebacila na tacnu pa mi se zalijepila i morala baciti u smeće

    Ak ti se ne da gledati recept(za svaku koru):

    3 bjelanjka
    3 ravne žlice šećera
    1 žličica griza
    1 žličica octa
    Pepi da li svaku koru pečeš zasebno ili zajedno?
    i još me zanima da li ih treba pokrivati tijekom pečenja ili samo stavim i vratim se za 1h a ono sve gotovo i spremno za hlađenje

  6. #6
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    Citiraj Ivana_11 prvotno napisa
    Citiraj pepi prvotno napisa
    Evo, ja sam dolje niže dala recept za finu tortu od lješnjaka koja se radi s beze korama pa možeš pogledati.Od tog recepta ispadnu dobre.
    Samo moraš paziti da:

    -u kalup staviš masni papir koji namažeš s margarinom ili maslacom
    -pečeš 1h na 130 stupnjeva
    -kad ih izvadiš, neka ostanu na tom papiru dok se ne ohlade, jer ja sam ih zadnji put prebacila na tacnu pa mi se zalijepila i morala baciti u smeće

    Ak ti se ne da gledati recept(za svaku koru):

    3 bjelanjka
    3 ravne žlice šećera
    1 žličica griza
    1 žličica octa
    Pepi da li svaku koru pečeš zasebno ili zajedno?
    i još me zanima da li ih treba pokrivati tijekom pečenja ili samo stavim i vratim se za 1h a ono sve gotovo i spremno za hlađenje
    Da, svaku koru zasebno.Mada baš nije ekonomično, ali ja sam tek početnik u pravljenju torti, pa radim kak mi piše u receptu.
    Ne moraš niš pokrivati, samo nek se peče u kalupu 1h i to je to.

  7. #7
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Ja imam pecnicu u kojoj se mogu peci 3 odjednom, tako da nisam pekla 3 sata, a torta je super stvarno!

    Ako Vas muci pecenje, doci cu Vam ja pokazati kako se to radi

  8. #8
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    mašnice, ja još nisam pekla na tri etaže...
    a ni ne usudim se...
    daj hint!

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb-zapad
    Postovi
    26

    Početno

    evo poludit ću... :? :? :?
    probala po ne zanam koji puta i nikako mi ne ispada onako čvrsta kompaktna suha kora.
    Kada pojačam temeperaturu onda mi počne tamniti, kada smanjim onda je mljacasta. Mješala sam bjelanjke do iznemoglosti i opet nekakva li-la kora. Čak mi i na 130 tamni.

    Stvarno mi nije jasno gdje griješim.
    Ima li tko kakvu ideju?

  10. #10
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    Citiraj Ivana_11 prvotno napisa
    evo poludit ću... :? :? :?
    probala po ne zanam koji puta i nikako mi ne ispada onako čvrsta kompaktna suha kora.
    Kada pojačam temeperaturu onda mi počne tamniti, kada smanjim onda je mljacasta. Mješala sam bjelanjke do iznemoglosti i opet nekakva li-la kora. Čak mi i na 130 tamni.

    Stvarno mi nije jasno gdje griješim.
    Ima li tko kakvu ideju?
    Ne znam stvarno zašto ti ne ispadaju kak treba. Meni su ispale otprve, iako sam ih radila prvi puta (a tortu prvi puta općenito). Ak su se meni ispekle, onda moraju svakome!
    Koliko ti tamni, onako kao da zagara ili malo? Jer mora malo tamniti!
    Ak ti je jaka pećnica, smanji malo, ali onda ćeš ih vjerojatno morati duže peći, tj.sušiti.

  11. #11
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    [quote="apricot"]mašnice, ja još nisam pekla na tri etaže...
    a ni ne usudim se...
    daj hint![/I ja sam se bojala da ce se npr. gornja gore ispeci, a doljnja samo dolje, pa radim ovako: kada pocne gornja lagano rumeniti, prebacim protvan na doljnju, a doljnju na gornju "etazu", a srednju ne diram, i tako se ispeku, srednju vadim zadnju, ali naravno budnim okom pazim 1. i 3. resetku, etazu, kakogod...

    Tako i kada pecem sitne kolace, kiflice itd..

  12. #12
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Kad pečeš na tri etaže, mora biti uključen ventilator i ne moraš ništa mijenjati položaj.

    Za beze kore je pravilo: na jedan bjelanjak ide 1 žlica šećera. Bjelanjci se moraju prvo čvrsto istući, pa tek onda ide postupno šećer (najbolje u prahu), umjesto octa može i sok limuna, a gotovo je kad među prstima dobiješ nit 5-6 cm, dakle da se razvlače.

    Sušenje ovisi o pećnici, temperatura od 100 - 120°C i za vrijeme sušenja neka rerna bude pritvorena.

    Griz može i ne mora. Čak je bolje staviti oštro brašno.

    Ali sve je stvar iskustva i želje. I ja sam imala više pokušaja i promašaja, a sad sam maher za kolače.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    jesul to tzv. pecene kore :?
    ako jesu, ja kupila i upravo od njih pecem krompirusu.

  14. #14
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Citiraj snorki prvotno napisa
    jesul to tzv. pecene kore :?
    ako jesu, ja kupila i upravo od njih pecem krompirusu.
    Nisu, draga. Beze kore su ti kao puslica (od bjelanjaka), a ovo što si ti kupila ima pod raznim nazivima: kore za štrudlu, listovi za savijaču, jufka...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb-zapad
    Postovi
    26

    Početno

    Citiraj Rene2 prvotno napisa
    a gotovo je kad među prstima dobiješ nit 5-6 cm, dakle da se razvlače
    Hej Rene2, stvarno i zvučiš kao majstor, daj molim te pojasni to sa prstima, da li to znači da tipa uzmem prstohvat snijega pa razvučem ili ???

    Jedva čekam da opet probam.

  16. #16
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Baš tako, kažiprstom zahvatiš malo snijega (kao da ćeš polizati) i onda između palca i kažiprsta razvlačiš, ako se napravi nit, onda je dobro, ako se razdvaja, onda treba još lupati.

  17. #17
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Podižem, jer imam pitanje!

    Već sam 2,3 puta radila ovu tortu, ali uvijek se javlja slijedeći problem:
    Nakon 1h sušenja, nisam sigurna kako bi kore trebale izgledati: meni ispadnu pjenaste, dosta ljepljive (možda nisu dovoljno suhe)?

    Pa kako da to ispravim, jer ću uskoro peći ju ponovo.

    I da, ODLIČNA JE!!! :D

  18. #18
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Ja na jedan bjelanjak stavljam 3 žlice šećera. Može se staviti i malo gustina.Brašno, gustin, limun i ocat, sve se može staviti mada i nemora.

    Prije nego počnem mixati jaja držim na sobnoj temp. barem 1h.
    Bitno je čvrsto ulupati i obratiti pažnju na stijenke zdjele, često špatulom prodjem po stijenci da neostane nešto umućeno.

    Sušim u pećnici na 150 oko 90 min. Ako je jača temp. otvorim malo vrata pećnice da izadje toplina i malo smanjim temp.

    Kore trebaju biti čvrste, suši ih malo duže.

  19. #19
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Malo da updateamo temu... od kada sam zadnji put pisala imam novu pecnicu. Nedavno sam radila beze kore pekla na 110°C i gornja mi je potamnila srednja je ispala kao palacinka doljnja je jos ajde bila ok. Pekla/susila sam ih pod ventilatorom iako ima vise opcija da rade oba grijaca ili samo ventilator, ja sam s oba grijaca mozda sam zato fulala...uh... nikako ih napraviti da budu savrsene.

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Malo da updateamo temu... od kada sam zadnji put pisala imam novu pecnicu. Nedavno sam radila beze kore pekla na 110°C i gornja mi je potamnila srednja je ispala kao palacinka doljnja je jos ajde bila ok. Pekla/susila sam ih pod ventilatorom iako ima vise opcija da rade oba grijaca ili samo ventilator, ja sam s oba grijaca mozda sam zato fulala...uh... nikako ih napraviti da budu savrsene.
    Eh, moja pećnica je sad 4-5 godina stara, ali nikako nisam baš zadovoljna kako se u njoj peku kolači, ne samo beze kore nego i najobičniji biskvit. Isto ima ventilator i različite opcije. Kod mene pomaže da pečem prvo na donjem grijaču. Ako ti je gornja kora potamnila, to bi moglo upaliti i kod tebe. Za beze kore - pećnicu bi trebalo ugrijati malo jače (kao za biskvit - kod mene je to 175oC) pa odmah smanjiti na temperaturu na kojoj će se sušiti i ostaviti samo na donjem grijaču trećinu vremena, pa još na oba grijača dvije trećine vremena. Eto, to je trik za moju pećnicu (Gorenje), aliiii nikad nisam uspjela dobiti savršenstvo kao sa starom Končarevom, uffff... Dugo mi je trebalo da otkrijem kako doskočiti, ali ne mogu reći da sam zadovoljna. Ne bih rekla da si fulala. Ako ti peče tako nejednoliko, možda su tri sloja previše. Štajaznam, ja bih probala napraviti samo dvije kore, ali na velikom plehu, pa prepoloviti.

  21. #21
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Pekla si tri najednom sa gornjim i donjim grijačem?
    Tako sam i ja fulala i isto ošlo u krivo kao i tebi. Mislim da za 3 najednom treba samo ventilator biti uključen samo.

  22. #22
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Ventilator i grijači

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •