Aqua, kuhinja mi je bila zamracena, cak sam i svjetla bila ugasila. Puno mi je lakse bilo u mraku.
Ne znam koliko mi je tocno tada svjetlost smetala ...da je pocelo svitati ranije, smetalo bi mi sigurno. Ovako je pocelo svitati tocno tada kad se porod blizio kraju pa mi je s te strane bas svitanje bilo kao nekakav znak da ce uskoro sve biti gotovo.
Sto se tice djece, ja sam se citavo vrijeme nadala da cu vecinu poroda odraditi tijekom noci. Bas zato jer me bilo strah sto cu i kako ako me djeca budu trazila. Znala sam da ce one shvatiti muzevo objasnjenje zasto trebam mir, ali svejedno mi je pruzala nelagodu ideja da su one mozda budne ili da ce se probuditi. Na kraju mi se ipak cini da bi bilo bolje da nije nikoga bilo. Ali, uz muzevu pomoc smetnja je bila minimalna. Djeca su me iznenadila svojom smirenoscu. Nakon sto su otisle do wc-a smireno i zadovoljno su krenule natrag prema sobi. Nisu ni stigle zatvoriti vrata, a beba se vec bila rodila.
Stranac u kuci mi u ovom slucaju nije toliko smetao jer je bio maksimalno nevidljiv. A babica je takav tip zene da jednostavno zraci smirenoscu i nenametljivoscu, nevezano za posao koji radi. jednostavno je takva i od pocetka smo bile na istoj valnoj duljini. DA je bila drugacija, smetala bi.

Sto se tice zenske snage u porodu, definitivno je prejaka i nezaustavljiva, ali vanjski utjecaji mogu itekako ometati citavu stvar. Kucni zvukovi i dogadjaji u svakom slucaju puno drugacije utjecu nego bolnicki zvukovi i dogadjaji. Meni su izazivali mozda momentalnu nervozu jer me ometaju, ali ni priblizno mi nisu stvarali osjecaj nemira ili straha kao bolnicki dogadjaji. (pa cak i oni najdiskretniji tipa pitanje babice jesam ok)

Bojazan da necu moci kod mene je bio vezan iskljucivo za osjecaj da je bol prejaka i neizdrziva.

Ono sto mi je bila novost ovoga puta je takozvani predtranzicijski trans. :mrgreen
Sjecam ga se nesto malo i iz prijasnjih poroda, ali samo u vidu povracanja i fizicke slabosti. Ovaj put je duze trajalo to stanje pred tranziciju plus sto sam si psihicki stvarno dala oduska. Lezala sam dosta dugo na podu u stanju bez trudova i boli....totalna magla u glavi i osjecaj lebdenja, fizicke nemoci itd. a nakon toga nagli osjecaj dolaska energije, momentalno ustajanje i dosta jak pocetak trudova.
Ne znam kako je ovo bilo kod drugih cura koje su radjale neometano.