Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 77 od 77

Tema: Zakoni koji se tiču posvojenja

  1. #51
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Radi li se ovdje o posvojenje djeteta bračnog partnera?

  2. #52

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    12

    Početno

    Ne,ne bas ono sto sam pitala. U zakonu pise da moze, sama osoba, bracni par ili jedan bracni par uz suglasnost drugoga.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    12

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam moze li se to uopce. Sto bi u tom slucaju bio tvoj bracni partner tom djetetu?

    Mislim da, cak i da je zakonski moguce, nije vjerojatno da dobijes dijete. Budi svjesna da nas posvojitelja ima jako puno, da se moze birati iz registra do mile volje. Mozes biti udomitelj bas ti. U tom slucaju ti treba suglasnost. Ali onda moras racunati s tim da moras odrzavati redoviti kontakt s roditeljem, ako hoces nekamo ici s djetetom moras dobiti suglasnost roditelja, za lijecenje djeteta takodjer i sl. i na kraju dijete se moze dati kad se steknu uvjeti nekome na posvajanje.

    Oprostite nova sam ovdje pa se malo teze snalazim. Ispadne da mi se pola poruke samo posalje. Mislila sam da je radi dijagnoze koju imam, a to je anksiozan poremecaj, lakse mozda bilo na taj macin posvojiti, mislim cisto me zanimalo detaljnije kako to uopce funkcionira. Kao i svi koji smo ovdje zbilja zelimo svoju djecu, tako da udomljenje jos nije opcija, kasnije ce i to doci na red

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    12

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam moze li se to uopce. Sto bi u tom slucaju bio tvoj bracni partner tom djetetu?

    Mislim da, cak i da je zakonski moguce, nije vjerojatno da dobijes dijete. Budi svjesna da nas posvojitelja ima jako puno, da se moze birati iz registra do mile volje. Mozes biti udomitelj bas ti. U tom slucaju ti treba suglasnost. Ali onda moras racunati s tim da moras odrzavati redoviti kontakt s roditeljem, ako hoces nekamo ici s djetetom moras dobiti suglasnost roditelja, za lijecenje djeteta takodjer i sl. i na kraju dijete se moze dati kad se steknu uvjeti nekome na posvajanje.
    Oprostite nova sam ovdje pa se malo teze snalazim. Ispadne da mi se pola poruke samo posalje. Mislila sam da je radi dijagnoze koju imam, a to je anksiozan poremecaj, lakse mozda bilo na taj macin posvojiti, mislim cisto me zanimalo detaljnije kako to uopce funkcionira. Kao i svi koji smo ovdje zbilja zelimo svoju djecu, tako da udomljenje jos nije opcija, kasnije ce i to doci na red

  5. #55

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    12

    Početno

    ''Uvjeti za posvojenje
    Dijete mogu posvojiti bračni i izvanbračni drugovi zajednički, jedan bračni/izvanbračni drug ako je drugi bračni/izvanbračni drug roditelj ili posvojitelj djeteta, jedan bračni/ izvanbračni drug uz pristanak drugog bračnog/izvanbračnog druga te osoba koja nije u braku ili izvanbračnoj zajednici.''

  6. #56
    Jolica30 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Postovi
    455

    Početno

    Pozdrav, ne znam gdje bih drugdje postavila pitanje pa ako nije za ovu temu molim da me uputite gdje i kome da se obratim. Ja i suprug smo naceli temu posvajanja nakon niza mpo postupaka pa mene zanima konkretno dali imamo uopce mogucnosti za posvojenje obzirom da se suprug lijecio na psihijatriji? Nema nikakvih ogranicenja sto se tice zdravlja i radno je sposoban.

  7. #57
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Jolice, pitajte u svom nadležnom centru što trebate oboje dobiti od svoje doktorice obiteljske, ja sam zaboravila kako se to zove. Ako vam doktorica to može izdati, onda morate još proći psihološku procjenu. Sad centri vjerojatno mailom komuniciraju.

    Baš sam mislila ovih dana kako je sad zbog korone još sto put gora situacija za djecu koja bi trebala u posvajanje. Ne znam niti smiju li biološki roditelji i porodica obilaziti djecu u domovima

  8. #58

    Datum pristupanja
    Aug 2021
    Postovi
    7

    Početno

    Pozdrav svima!

    Nova sam ovdje pa treba vremena dok se snađem. Ima li ovdje samaca koji su posvojili, iskustva? Ja sam predala zahtjev kao samac prije ljeta pa sad čekam.
    Hvala

  9. #59
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Nije baš često posvajanje kod jednoroditeljskih obitelji, tako da mislim da nećeš puno informacija dobiti ovdje. Ja bih se na tvom mjestu raspitala, eventualno učlanila i aktivirala u udruzi Adopta. Tamo ćeš prije dobiti neke informacije.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Aug 2021
    Postovi
    7

    Početno

    U Adptu sam se prijavila za edukaciju za posvojitelje, još me nisu zvali.

  11. #61
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Kako se u popisu stanovništva popisuju naša djeca? Da li se "pravimo" da smo ih mi rodili? Nisam vidjela formular, nego samo indexov članak i pitanje - broj živorođene djece.
    - što će napisati netko tko je izgubio roditeljska prava?
    - je li poanta koliko si djece rodio ili koliko imaš djece?
    - ne mogu si nikako posložiti - vrti mi se sto opcija, ako je međunarodno posvojenje - što onda, spada li posvojenje u zaštićene podatke, što ako netočno ispunimo formular itd.

    Previše mislim, vjerojatno, samo se trebam sjetiti da imamo 303 Jedija u Hrvatskoj

  12. #62
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Logika mi kaže da treba prijaviti svu živorođenu djecu koju imaš doma. Jedino ako baš ima rubrika "posvojena djeca", onda dijete zapišeš kao posvojeno (nisam još gledala obrazac pa ne znam.
    2011. nitko nije radio razliku među biološkom i posvojenom djecom.

  13. #63
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Što piše na onom i sa strane? Već sam se popisala pa ne mogu pogledati

  14. #64
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ovoga se puta upisuju samo živorođena djeca pojedine žene. 2011 su se mogla upisati i mrtvorođena. Posvojena se ne upisuju pod broj živorodene djece, nego će biti član tvoga kućanstva, pod šifrom 6 tj.sin, a ti ćeš u odnosu na njega biti pod šifrom 7, znači majka.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 13.09.2021. at 15:53

  15. #65
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ali kad ti označiš da ti je netko dijete, onda i za njega dobiješ podatke za popunjavanje

  16. #66
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Beti, ako u rodnom listu posvojenog djeteta piše da si mu ti majka/otac, onda je besmisleno raditi distinkciju pri popisu. S obzirom na to da su biološka i posvojena djeca u svemu jednakopravna, mislim da "živorođeno" treba poistovjetiti sa "živoposvojeno".

  17. #67
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Naravno da dobiješ. Naravno da je dijete svojih roditelja. Kako drugačije?
    Nitko neće pitati kako je to dijete ušlo u obitelj. To je nebitno. Važno je jedino da je dio tog kućanstva. Odgovaram Vrci.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 13.09.2021. at 17:45

  18. #68
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Mislim, meni je potpuno svejedno kako će se popisati, ali zašto se posvojena djeca ne bi smatrala živorođenima?

  19. #69
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Napominjem, nisam još gledala obrazac pa ne znam postoji li rubrika posvojeni.

  20. #70
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Beti, ako u rodnom listu posvojenog djeteta piše da si mu ti majka/otac, onda je besmisleno raditi distinkciju pri popisu. S obzirom na to da su biološka i posvojena djeca u svemu jednakopravna, mislim da "živorođeno" treba poistovjetiti sa "živoposvojeno".
    Da, naravno. Pa to sam i napisala.
    Pitanje o tome koliko je djece neka žena rodila je statistički podatak. Nema veze sa brojem djece čija je ona mama.

    Samo žele vidjeti koliko koja žena rodi djece. Da li je to 2,4, više ili manje od toga.

  21. #71
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Meni ima sve i ništa smisla.
    Srecom ili nesrecom je malo posvojene djece, i iz RH i izvana, pa to nece imati ucinak na statistiku. Ocekujem tu greške u ispunjavanju. Mi jos nismo ispunili.

  22. #72
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Popisala sam nas. U skladu s rodnim listom, moje posvojeno dijete rođeno je u Zagrebu (a moglo je i u Grazu da su me tamo uhvatili trudovi). Majka tj. ja jer ne pita koja majka, u trenutku djetetovog rođenja živjela je u Zagrebu (a mogla je i u Mariboru).
    Kod pitanja što je meni to dijete, padajući izbornik u istoj "crti" nudi: kći/sin, pastorka/pastorak iz čega zaključujem da je državnoj statistici potpuno svejedno je li dijete biološko ili posvojeno.
    Zapravo je šteta da popis nije obuhvatio i takva pitanja - koliko ste djece posvojili, broj računala i automobila po obitelji i sl.
    Ne znam zašto su krave i pčele najbitnije.

  23. #73
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Krave, pčele i vjera


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  24. #74
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Svakako, kako je Jelena spomenula, kada se uzmu u obzir svi Jediji i Klingonci, to što sam "krivotvorila" podatak o mjestu prebivališta majke u trenutku djetetovog rođenja, za državu je skroz nebitno.

  25. #75
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Nisi krivotvorila, a ni "krivotvorila".
    Ti si majka i ti si bila u Zg u času rođenja tog djeteta. Meni se to sve čini ispravno.

  26. #76
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Meni se čini da je prošli popis imao više detaljnijih pitanja

    Također mi nije jasno zašto je bitna informacija gdje je netko rođen i gdje mu majka živjela u vrijeme kad je rođen

  27. #77
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Također mi nije jasno zašto je bitna informacija gdje je netko rođen i gdje mu majka živjela u vrijeme kad je rođen
    Treba nekome za doktorat na osječkom sveučilištu.
    Ja sam imala prebivalište u rodnom gradu 15 godina nakon sto sam iselila i 6 godina nalon udaje. Onda sam imala kratko prijavu kod svekrve i jos uvijek podstanar na drugoj adresi. Za naš kaos u stanovanju, podstanarstvima, prebivalistima i boravistima je totalno irelevantan podatak.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •