Pokazuje rezultate 1 do 47 od 47

Tema: Procedura nakon posvojenja (prijava djeteta, prava...)

  1. #1
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno Procedura nakon posvojenja (prijava djeteta, prava...)

    Ova procedura vrijedi u gradu Zagrebu, a ako netko ima nove infomacije ili detaljnije upute neka nadopuni ili ispravi pa ćemo zalijepiti na vrh PDFa.

    Prvo idete u Matični ured kojem pripada bolnica u kojoj je dijete rođeno, po rodni list, izvod iz matice rođenih i domovnicu, onda u MUP po JMBG, pa prijaviti dijete na HZZO. Više se isplati prijaviti dijete na muževu poreznu karticu ako će žena biti na dopustu.
    Na kraju idete po dodatak za djecu u Vodnikovu (to naravno vrijedi samo za Zagreb, ali i drugi gradovi imaju slične jednokratne pomoći, vidi na sljedećem linku http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=171&Show=2264).
    Manja djeca koja su boravila u domu često nemaju JMBG, a ako je dijete stiglo iz drugog grada, a na tamošnjem MUPu jest bilo prijavljeno, trebat će ga u tom gradu odjaviti.

    Evo linkova gdje je napisana potrebna dokumentacija:
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...st2ID=&Show=17
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=6&Tekst2ID=171

    Vidite imate li pravo i na ovo:
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=171&Show=638

    Ne morate na HZZO-u i Vodnikovoj prilagati ORIGINALNO rješenje o posvojenju gdje piše ime i prezime biološke majke, odnosno staro djetetovo ime i prezime (taj je dokument ionako službena tajna i nitko nema pravo tražiti ga na uvid!). Dovoljno je da imate potvrdu o posvojenju, evo linka gdje piše da je HZZO svim podružnicama uputio takvu preporuku:
    http://www.dijete.hr/adminmax/docume....%20GODINU.pdf (str.165-167)

    U domu tražite povijet bolesti, knjižicu cijepljenja, alergije, navike spavanja i jela, težinu i visinu, ima li neki predmet za kojeg se dijete vezalo, dudu ili sl. pitajte SVE podatke što vam padnu na pamet...

    Probajte otići na bolovanje do pravomoćnosti rješenja da u miru sve obavite, papirologiju i nabavku. Koliko mi je poznato ne može se odgoditi pravomoćnost rješenja, odnosno posvojiteljski dopust MORA krenuti s tim datumom (napr. meni je iz određenih razloga pasalo otići na godišnji ili bolovanje mjesec dana, da mi posvojiteljski dopust ne krene od dana pravomoćnosti, nego 4 tjedna kasnije, ali nije se moglo).

    Evo još par linkova:
    http://www.kidshealth.com/misc_pages..._36months1.pdf

    formulari za pomoć za opremu djeteta (vrijedi samo za grad Zagreb!):
    http://www.zagreb.hr/DOKUMENT.nsf/VP...penDocument&08

    o cijepljenju:
    http://www.pedijatrija.org/default.a...3&sid=&jezik=1


    Kad ćete sređivati posvojiteljsku naknadu, sto puta ženi u HZZO-u naglasite da želite isplatu na svoj tekući račun, a ne na Poštansku banku, tim mozgovima nikad dosta ponavljanja!!! Ako vam ipak dođe na kućnu adresu pismo HPB u kojem čestitaju što ste postali njihov klijent, slobodno rezervirajte 3 radna dana za sređivanje te gluposti, a naravno HPB će naplatiti i otvaranje i zatvaranje računa.

    Slobodno nadopunite ili ispravite!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    442

    Početno

    Mene interesira kolika je zapravo naknada za posvajateljski? Sa sinom sam bila na dopustu devet mjeseci, do njegove napunjene godine dana i primala sam 6 mjeseci ono max. jer su mi primanja veća i još tri mjeseca 1600 kn. Pročitala sam kod Vlvl da je ona svih devet mjeseci primala 1600 kn :shock: pa ne znam zapravo kako je sada i šta mogu očekivati.

  3. #3
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    Citiraj leonessa prvotno napisa
    Mene interesira kolika je zapravo naknada za posvajateljski? Sa sinom sam bila na dopustu devet mjeseci, do njegove napunjene godine dana i primala sam 6 mjeseci ono max. jer su mi primanja veća i još tri mjeseca 1600 kn. Pročitala sam kod Vlvl da je ona svih devet mjeseci primala 1600 kn :shock: pa ne znam zapravo kako je sada i šta mogu očekivati.
    Ovisno o dobi djeteta.
    Do njenog 6. mjeseca max 4250kn, onda onih 2600kn (recimo, davno bilo pa zaboravih točnu svotu...) i na kraju 1600kn nakon što ti Jagodica navrši godinu dana. (tak je meni bilo)
    Sve zajedno 9 mjeseci.

    Vlvl je primala čitavo vrijeme 1600kn jer joj je sin bio stariji od godine dana.
    I mene jako ljute te financije. Em ne dobijemo godinu dana već 9 mj, em su financije više nego bjedne.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    442

    Početno

    Sanja ti si znači treća shema. Kod mene je bilo prvih 6 mjeseci max. odnosno 4500 kn (znači do njegovih 9 mjeseci) a onda još tri mjeseca 1600 kn jer su onda svi primali prvih 6 max. 4500 kn a drugih šest 1600 kn. Meni je to jako nepravedno jer kakve veze ima koliko dijete ima godina, ako već zakon dopuštza da se uzme 9 mjeseci za adaptaciju i dr. kako može mislit da za veće dijete treba manje novaca .

  5. #5
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    valjda stimuliraju ne-posvojiteljski.
    uostalom, što ćeš doma s djetetom? ako je moglo biti u Domu, što bi mu falilo u vrtiću dok ti zarađuješ i plaćaš poreze? Pa nisi se udostojila ni roditi!

  6. #6
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Kad smo posvojili M. naknada za svih 9 mjeseci je iznosila 900 kn. Taj "odrasli" dječak je posvojen točno na svoj prvi rođendan. Što ćeš drugo nego tutnuti ga u jaslice i ići raditi? A šestogodišnja cura? Prilagodba? Kaj god, neka ide u vrtić, djeci treba društvo. Tako to otprilike ide u glavama administracije (ako uopće pomišljaju na stvarne ljude).

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    330

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    A šestogodišnja cura? Prilagodba? Kaj god, neka ide u vrtić, djeci treba društvo. Tako to otprilike ide u glavama administracije (ako uopće pomišljaju na stvarne ljude).
    Hoćeš reći da uopće nemaš pravo na posvojiteljski??? :shock:

  8. #8
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj mareena prvotno napisa
    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    A šestogodišnja cura? Prilagodba? Kaj god, neka ide u vrtić, djeci treba društvo. Tako to otprilike ide u glavama administracije (ako uopće pomišljaju na stvarne ljude).
    Hoćeš reći da uopće nemaš pravo na posvojiteljski??? :shock:
    Imam, ali pod ovim lošijim financijskim uvjetima. Sva sreća da imam takav posao da mi posvojiteljski nije potreban, za razliku od onda kad smo posvojili M.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    442

    Početno

    Nama nije palo na pamet, ali kasnije sam od LeeLoo čula da ne morate na HZZO-u i Vodnikovoj prilagati ORIGINALNO rješenje o posvojenju gdje piše ime i prezime biološke majke, odnosno staro djetetovo ime i prezime (taj je dokument ionako službena tajna i nitko nema pravo tražiti ga na uvid!). Dovoljno je da imate potvrdu o posvojenju, ali javit će se netko tko će znati točno tko taj dokument izdaje (LeeLoo?)
    Tko izdaje tu potvrdu? Ako netko zna molim pomoć, HITNO mi je :? .

  10. #10
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Logika mi kaže da je izdaje Centar pri kojem je posvojenje ostvareno?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    442

    Početno

    Pa valjda, nije mi jasno zašto nisam to onda dobila nego par primjeraka Rješenja :? .

  12. #12
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Mi isto nismo nikada dobili takvu potvrdu. I ona se nigdje ne navodi kao relevantni dokument. Meni nije problem pokazivati rješenje u različitim službama. Nisam još nikada naišla da bi netko bio prema meni neljubazan, dapače. A te stare podatke oni nikamo ne bilježe, samo moraju vidjeti rješenje kao sponu između starih i novih matičnih podataka.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Mi smo dobili tu potvrdu u centru od klinca, u kojem je izdano i rješenje o posvojenju. Na potvrdi je izričito pisalo da se izdaje radi ostvarenja prava na posvojiteljski, i dali smo je u HZZO. Ali nakon nekog vremena iz HZZO-a me službenica nazvala da mi kaže da u dokumentaciji nedostaje rješenje o posvojenju (i to onim začuđenim tonom, tipa: kako ste mogli to propustiti) i nikakav ali nije pomogao - nosila sam i rješenje u Klovićevu.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    442

    Početno

    Hvala vam, danas nosim rješenje na HZZO pa sam mislila da bi ipak rađe tamo ostavila tu potvrdu ako se ona izdaje. U našem prvom posvajanju dobili smo rješenje u kojem nema imena bioloških roditelja nego piše da ti i ti posvajaju to i to dijete po članku zakona tog i tog, mislim čisto dosta. Baš sam se čudila kad se jednom na Školici pričalo o rješenjima, o čemu vi to govorite, o kakvim podacima iz rješenja...
    Molim vas da me sjetite ako se nekad nađemo na kavi da vam pokažem ovo novo rješenje :shock: ! To je cijela priča! Samo šta nema fotografija svih sudionika događanja . Tako da bi stvarno bila sretna da ga ne moram okolo ostavljat na tko zna kojim mjestima :/ !

  15. #15
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ja mislim da je u redu da postoji dokument u kojem je jasno naznačen djetetov pravni kontinuitet. Nisu oni došli niotkud. U oba naša rješenja stoje svi podaci o biološkim roditeljima djece, zajedno s JMBG i adresom, a u rješenju za B. stoji i kakav je naš odnos prema njoj, prema mišljenju djelatnika centra.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    372

    Početno

    Ni mi nismo dobili potvrdu, već samo Rješenje sa svim podacima što ih je Zdenka navela.

    U principu to ne vidim kao problem, iako moram priznati da me je štrecnulo kad mi je službenica u mojoj firmi kojoj sam predala Rješenje zbog otvaranja posvojiteljskog, ispričala priču o jednom posvojenju u svojoj široj obitelji, s vrlo konkretnim podacima o porijeklu djeteta.

  17. #17
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj nela prvotno napisa
    U principu to ne vidim kao problem, iako moram priznati da me je štrecnulo kad mi je službenica u mojoj firmi kojoj sam predala Rješenje zbog otvaranja posvojiteljskog, ispričala priču o jednom posvojenju u svojoj široj obitelji, s vrlo konkretnim podacima o porijeklu djeteta.
    :shock:

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    442

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    .....a u rješenju za B. stoji i kakav je naš odnos prema njoj, prema mišljenju djelatnika centra.
    Pa meni je to stvarno malo previše i nisam sigurna zašto bi takve stvari trebale pisati u rješenju :? (pričamo o rješenju koje ostaviš na MUP-u, pa u matičnom uredu, pa u firmi, pa u HZZO..., dali kad se dijete rodi na potvrdi iz rodilišta piše da je npr. začeto iz šestog pokušaja IVF/ISCI i kakav je bio tijek poroda? )

  19. #19
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Čuj, i meni je smiješno, jer mislim da tamo moraju stajati samo službeni podaci. Ali, u našem rješenju stoji između ostaloga i kakve smo mi osobe i kakav je naš odnos s djevojčicom.

  20. #20
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Stavila (po običaju) na krivi topic. Evo kopi posta.


  21. #21
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ubacila sam link i u post na vrhu, ali lijepim i ovdje, postoji preporuka HZZO-a svojim podružnicama da se posvojiteljima izdaje uvjerenje o posvojenju umjesto prilaganja službenog rješenja o posvojenju:

    Izvješće o radu pravobraniteljice za djecu za 2007. godinu, cijelo je zanimljivo, a dio o posvojenju je na stranicama 165-167
    http://www.dijete.hr/adminmax/docume....%20GODINU.pdf

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Mi nismo imali nikakvih problema da prijavimo malca samo s onim uvjerenjem o pravomoćnosti rješenja o posvojenju. Valjda se to sad sredilo.
    Ali evo što nam se zakompliciralo. Malac redovito obavlja neke pretrage, i bio je naručen točno dan nakon što je rješenje postalo pravomoćno. Pravnica iz Centra ga je to jutro odjavila s HZZO-a, policije, zatražila promjenu u knjizi rođenih itd, pa kad je udomiteljica u podne došla s njim doktoru nisu mogli ništa obavit, samo je naručen za dva tjedna.
    Čim je došao nama pokušali smo ga prijavit na HZZO, ali nismo mogli dok ne prijavimo prebivalište, a to nismo mogli bez potvrde o odjavi - koju su iz Centra poslali poštom, pa smo je čekali. Kad smo preuzeli potvrdu o odjavi, trebala su nam još puna dva dana da obavimo sve: prijavimo malog na policiji, na HZZO-u i kod naše obiteljske liječnice. Ukupno je trebalo tjedan dana da dobijemo uputnice i recept.
    Mm je i u poreznu upravu išao dva puta: prijavio je dijete meni kao olakšicu, a kad je došao doma vidjeli smo da je mali na poreznoj kartici naveden pod svojim starim imenom. Pa ode mm opet tamo - da, sustav izvlači podatke iz baze, čim se upiše JMBG on povuče staro ime. Baza se automatski ažurira dva puta mjesečno. Mm je stajao tamo (s djetetom za rukicu) dok se nije našao netko tko ima ovlasti ručnog unošenja promjena u bazu, i tako smo dobili novu poreznu karticu.

  23. #23
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    pitam za svoju susjedu...dobili su danas obavijest da je odobreno posvajanje curice od 5 godina...

    što sad...curici je mama umrla prošle godine, ima sve dokumente, čak je upisana u vrtić u koji je išla dok je nije preuzeo CZSS...

    jel susjeda ima pravo na neki posvojiteljski dopust i u kojem trajanju? (tamo su joj rekli da ne znaju, da moraju provjerit :?)
    kako se računa naknada?

  24. #24
    otocanka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    599

    Početno

    Citiraj (maša) prvotno napisa
    pitam za svoju susjedu...dobili su danas obavijest da je odobreno posvajanje curice od 5 godina...

    što sad...curici je mama umrla prošle godine, ima sve dokumente, čak je upisana u vrtić u koji je išla dok je nije preuzeo CZSS...

    jel susjeda ima pravo na neki posvojiteljski dopust i u kojem trajanju? (tamo su joj rekli da ne znaju, da moraju provjerit :?)
    kako se računa naknada?
    Naknada je 1663,00 kn, a dužinu trajanja posvojeničkog porodiljnog su promjenili sa Zakonom od 2008. g.
    "VII. PRAVA POSVOJITELJA DJETETA ..."
    http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/340326.html

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    1.1. Posvojiteljski dopust
    Članak 35.
    (1) Zaposleni posvojitelj i samozaposleni posvojitelj, pod uvjetom da supružnik posvojitelja djeteta nije roditelj djeteta, ima pravo na posvojiteljski dopust u trajanju propisanom ovim Zakonom.
    (2) Pravo na posvojiteljski dopust zaposleni posvojitelj ili samozaposleni posvojitelj stječe s danom pravomoćnosti rješenja o posvojenju.
    Članak 36.
    (1) Zaposleni posvojitelj ili samozaposleni posvojitelj, ostvaruje posvojiteljski dopust u trajanju od:
    a) 6 mjeseci, za posvojenika mlađeg od 3 godine,
    b) 5 mjeseci, za posvojenika u životnoj dobi od 3. do navršene 5. godine života djeteta,
    c) 4 mjeseca, za posvojenika u životnoj dobi od 5. do navršene 18. godine života djeteta.
    (2) Za slučaj posvojenja blizanaca ili djeteta koje posvojenjem postaje treće ili svako sljedeće dijete u obitelji zaposlenog posvojitelja ili samozaposlenog posvojitelja, ili djeteta s teškoćama u razvoju, posvojiteljski dopust iz stavka 1. ovoga članka produžuje se za 60 dana.
    (3) Po iskorištenju posvojiteljskog dopusta iz stavka 1. i 2. ovoga članka zaposleni posvojitelj ili samozaposleni posvojitelj za posvojenika do njegove 3. godine života ima pravo na roditeljski dopust i sva druga prava zaposlenog roditelja i samozaposlenog roditelja pod uvjetima i u trajanju propisanom ovim Zakonom.
    (4) Za slučaj posvojenja djeteta u dobi iznad 3 godine pripadajuće pravo na roditeljski dopust do navršene 8. godine života posvojenika skraćuje se za 30 dana po svakoj navršenoj godini života posvojenika iznad te dobi.
    (5) Posvojiteljski dopust iz stavka 1. ovoga članka korisnik može koristiti u neprekinutom trajanju ili na način propisan za korištenje rodiljnog dopusta, odnosno roditeljskog dopusta iz članka 12., 14. i 15. ovoga Zakona.
    1.2. Naknada plaće za vrijeme korištenja prava na posvojiteljski dopust
    Članak 37.
    Za vrijeme korištenja posvojiteljskog dopusta iz članka 36. ovoga Zakona korisnik iz članka 35. ovoga Zakona ima pravo na naknadu plaće pod uvjetima i u visini propisanoj za zaposlene roditelje i samozaposlene roditelje, korisnike rodiljnog, odnosno roditeljskog dopusta, odnosno drugih prava propisanih za zaposlene ili samozaposlene roditelje u skladu sa člankom 24. ovoga Zakona.
    2. Prava drugih posvojitelja
    Članak 38.
    (1) Korisnik iz članka 7. stavka 3. ovoga Zakona koji je prema ovom Zakonu roditelj koji ostvaruje drugi dohodak ili je poljoprivrednik ili nezaposlena osoba ili osoba izvan sustava rada, koja je prema propisima o obiteljskim odnosima postala posvojitelj djeteta, pod uvjetima iz ovoga Zakona ima pravo na posvojiteljsku poštedu od rada ili pravo na posvojiteljsku brigu o djetetu u trajanju propisanom ovim Zakonom.
    (2) Za vrijeme korištenja prava iz stavka 1. ovoga članka korisnik ima pravo na novčanu naknadu ili novčanu pomoć u iznosu od 50% proračunske osnovice mjesečno.


    Ovo je kriminal, samo 6 ili 5 mjeseci dopusa, a što je s prilagodbom, odlaskom na terapije? vo je stvarno pisao netko tko apsolutno nema pojma o posvojenju i što to sa sobom nosi. A opterećenje za proračun je minimalno jer kod nas ima manje od 150 posvojenja godišnje.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    121

    Početno

    mene sad zanima koliki je dopust kad se posvoji djete koje još nema tri god i kolika je naknada tog dopusta i što se još može tražiti.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    3

    Početno

    Drage forumašice!

    Vidim da su postovi na ovu temu uglavnom stari više od godine dana...
    Izgledno nam je skoro posvojenje, pa me zanima ima li netko "svježeg" iskustva.

  28. #28
    mimi81 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    789

    Početno

    pogledaj na stanice adopte, upravo je u tijeku izmjena zakona i traže se prijedlozi

  29. #29
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    733

    Početno

    Cure, kako je sad sa posvojiteljskim dopustom? Jel moraš biti određeno vrijeme zaposlen ili je dovoljno da si zaposlen? Koliko dugo traje?
    Posljednje uređivanje od špelkica : 27.07.2013. at 12:44

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Sveti Ivan Zelina
    Postovi
    479

    Početno

    ovisi koliko si dugo u radnom odnosu, o tome ovisi primanja, ali dužina posvojiteljskog ostaje ista, od 01.07 se poistovjetilo sa porodiljnim...
    i ovisi koliko je djete staro...

  31. #31
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    733

    Početno

    Ok, tak sam nešto čula, ali gdje to mogu detaljno iščitati (jel može link?)

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Sveti Ivan Zelina
    Postovi
    479

    Početno

    evo mila http://www.hzzo-net.hr/03_01_08.php
    tu malo potraži, ak ne uspiješ, navećer ti ja toćno nađem exelicu

  33. #33
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    733

    Početno

    Hvala, mislim da sam skužila kak bi to kod nas trebalo ići, još ću pitat detaljnije na HZZO-u

  34. #34

    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    1

    Početno

    Prije 6 mjeseci smo posvojili dječaka od 5 mjeseci. Ja sam uzela 6 mjeseci posvojiteljskog dopusta pri čemu su mi u HZZO-u (u Vinkovcima) tražili da priložim suglasnost poslodavca s mojim planiranim posvojiteljskim dopustom. Sada sam se ponovo javila u HZZO radi roditeljskog dopusta (suprug i ja ćemo ga dijeliti svatko po 4 mjeseca) i ponovo su mi tražili suglasnost poslodavca. Ja sam oba puta tu suglasnost i dobila i priložila s tim da su mi se u firmi čudili zašto mi to traže kada nikom drugom ne traže. I u HZZO-u sam pitala što će biti ako se poslodavac ne složi s mojim planovima (mislim ako je potrebna suglasnost on ju može valjda i uskratiti) i nisu li posvojiteljski i roditeljski dopust moja zakonska prava a pravnica je samo nešto promrmljala u smislu da ja imam pravo na dopust i da ga svakako mogu realizirati. Dakle, zar povojitelji moraju dobiti suglasnost poslodavca koju biološki roditelji ne trebaju? Nismo li pred zakonom isti? Zašto me gnjave s nepotrebnom papirologijom ako ja svejedno imam pravo na posvojiteljski i roditeljski dopust? Je li to sve po zakonu ili tu nitko nema pojma što treba pa traže što više papira da im nitko ne moža reći da nešto fali?

  35. #35
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ne znam da li je to nesto novo , nisam posvojitelj , ali imam slican slucaj. Imam dijete sa teskocama u razvoju i koristim pravo na rad na 4 sata ( vec godinama) . Sad to pravo prebacujem na supruga i takoder su me na HZZO-u trazili potvrdu da je poslodavac suglasan sa tim ( bez obzira sto pravo postoji u zakonu).
    Koliko znam poslodavac moze biti NE suglasan pa se onda koristenje prava odgada do zakonskog roka ( mislim od 30 dana) jer mu HZZO ispostavi rijesenje da mora omoguciti koristenje prava po zakonu.

  36. #36
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    nije ništa novo, ovisi kome dopadneš tak i traže taj papir, ali u osnovi bi trebalo dat ga bez pitanja, isto je i za srv

  37. #37
    butterfly_ avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    187

    Početno

    i nas su također tražili suglasnost poslodavca.. suprug je iskoristio 6mj posvojiteljskog i sada je na 6mj roditeljskog dopusta i oba puta su ga tražili suglasnost poslodavca.
    također su se u njegovoj firmi čudili zašto to traže, čak nisu ni znali šta da točno napišu...

  38. #38
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    Nas nisu ništa tražili, a baš sam pitala.. rekla teta na HZZO, tak stoji u zakonu, to je vaše pravo i ne pita se poslodavca.. koristili smo posvojiteljski 3+3 i roditeljski 4+4...očito ima veze sa ispostavom i osobama koje tam rade, nažalost!

  39. #39

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    2

    Početno

    Kod nas je to tako nazalost

  40. #40

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    2

    Početno

    Tuzno

  41. #41
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    733

    Početno

    Ja sam iskoristila godinu dana posvojiteljskog kao nezaposlena majka.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Uskoro mi istice posvojiteljski, koji je postupak za ostvarenje roditeljskog dopusta?
    Zovem hzzo, ali mi se nitko ne javlja, a poznavajuci sebe, opet cu zaboraviti.
    Hvala unaprijed na info!

  43. #43
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    misliš prvih 6 mjeseci, s papirima od posvojenja otiđeš na Hzzo i predaš papire za još 180 dana

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    misliš prvih 6 mjeseci, s papirima od posvojenja otiđeš na Hzzo i predaš papire za još 180 dana
    Pa zar se ne zove prvih 6mj posvojiteljski (kao porodiljni), a drugih 6mj roditeljski?
    Kakogod, hvala!

  45. #45
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    misliš prvih 6 mjeseci, s papirima od posvojenja otiđeš na Hzzo i predaš papire za još 180 dana
    A ako se posvoji istodobno dvoje djece...tretira li se to drugačije u smislu duljine boravka s djecom? Dosta sam čitala o posvojiteljskim i roditeljskim dopustima i moram priznati da mi nije baš jasno pa ako netko lijepo to zna i može ovdje objasniti bila bi mu / joj jako zahvalna. Također me zanima kako je s plaćom u tom razdoblju i koliko dugo posvojitelj dobiva punu plaću? Napominjem da se radi o istodobnom posvajanju dvoje djece. Hvala!

  46. #46

    Datum pristupanja
    Dec 2014
    Postovi
    181

    Početno

    Nažalost, mislim da ćeš dobiti samo 2 mjeseca duže nego da imaš 1 dijete. Prvih 6 mj dobivaš veću naknadu, kasnije se smanjuje

  47. #47
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Citiraj DeDada prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost, mislim da ćeš dobiti samo 2 mjeseca duže nego da imaš 1 dijete. Prvih 6 mj dobivaš veću naknadu, kasnije se smanjuje
    Hvala za info!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •