Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 89 od 89

Tema: Tijesto za modeliranje

  1. #51
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    probala jesam super je...

    jedino kaj se susi,zasto????

    grrr....

  2. #52
    BAŠBAŠ.. avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    236

    Početno

    Mi OBOŽAVAMO plastelin, tijesto i ina čuda... ali imamo isti problem sve se stvrdne za par dana i onda tuga!! E sad smo otkrili "pjenicu za modeliranje" milina!!! Ne suši se, ne ostavlja flekove i nije otrovno! (Isprobano ) Nama je to sad zakon!! Imate je za kupiti na stranici AKTIVNI KLINCI

  3. #53

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    37

    Početno

    Tijesto sam iskoristila za pravljenje mozaika na polupanim tanjurima. Naime porcelanske krhotine umecem u tijesto i tako oblepim tanjur ili salicu koja je polomljena i dobijem ukrasni predmet, na pr. tanjur za serviranje voca, ili malenu posudicu u koju posadim kaktuscice.isto od tijesta radim razno cvijece, uglavnom krinovi, ruzice i tulipane, pa ih apliciram na kutijice koje isto radim od tijesta. Ma divno se zabavljam i hvala za recept. Kad se samo setim da sam pre par godina na nasoj TV(iz Skoplja sam inace) gledala prilog gde je jedna zena radila razne korpe sa vocem i cvecem,a mene je to silno zainteresovalo, te sam se javljala u redakciju da mi dadu broj njenog telefona da bih je pitala za recept, a ona me otfikarila, rekavsi mi da si je sama dosla do recepture, izmislila je sama kao, te mi nece reci jer od ukrasa koje radi misli napraviti biznis! Nista mi nije vrijedelo da je ubedjujem da joj ja nisam konkurencija, jer ne mislim da se profesionalno bavim time, vec samo rekreativno. Lijep pozdrav i ispricajte me zbog pogreski prilikom upotrebe padeza, jer makedonski ih nema.ovo sto znam ostalo je od sretnijih vremena, kada nismo bili stranci.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    686

    Početno

    Ma super su ti padeži, ne brini
    Ako ti nije problem, daj pofotkaj radove pa stavi link na slikice, baš me zanima kako izgleda to s krhotinama tanjura. Naime, baš sam jučer razbila tanjurić i sad mi je žao što sam ga bacila ako se moglo od njega nešto napraviti.

  5. #55
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Citiraj šnapi prvotno napisa Vidi poruku

    recept slijedi

    zakuhati 2 čaše vode
    1 žlica ulja
    1 žlica octa
    1/2 bočice boje (estrakt za kolače)
    kad zakuha dodati 2 čaše soli i kuhati još 2 minute. Odlijati malo vode, dodati 2 čaše brašna+ostatak vode.
    evo mene nakon 3 godine ponovno...

    danas pokusala napraviti opet ovaj recept gore i nejde nejde da ga ubijes...
    prvo mi se uzasno zgruda a onda se lijepi koliko god brasna dodala...

    sjecam se da prvi put kada sam radila je ispalo bas super...pa u cemu sada grijesim???????

    vec sam 3 puta pokusavala i bacila...

  6. #56
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    evo mene nakon 3 godine ponovno...

    danas pokusala napraviti opet ovaj recept gore i nejde nejde da ga ubijes...
    prvo mi se uzasno zgruda a onda se lijepi koliko god brasna dodala...

    sjecam se da prvi put kada sam radila je ispalo bas super...pa u cemu sada grijesim???????

    vec sam 3 puta pokusavala i bacila...
    Uzmi oštro brašno pa se ne bude lijepilo.

    Doduše, mi nismo radili ovo tijesto koje se kuha, nego obično slano tijesto, ali glatko brašno se uvijek jače lijepi od oštrog (i kod kolača) pa ga treba izbjegavati. Sretno!

  7. #57
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    mi smo u vrtiću dobili ovaj receptić:

    5 čaša brašna (od 2 dl)
    2 čaše soli (kamene- bolja od morske)
    2 žlice limunske kiseline
    2 žlice ulja
    5 dl kipuće uzavrele vode
    boje za bojanje jaja (u vrećici)
    Priprema oko 15 minuta
    Zagrijati vodu do vrenja, skloniti s vatre, dodati sol, limunsku kiselinu, ulje pa promiješati na brzinu dok se sol rastopi (ako se ne otopi do kraja nema veze), zatim dodati brašno pa mijesiti tijesto dok ne bude gusto (slično kao za princes krafne). Podijeli tijesto na tri ili više dijelova. U svaki dio dok je još vrući dodati vrećicu boje, umijesiti dok se boja ne izjednači.
    Tijesto dugo ostaje svježe, samo ga poslije svakog igranja treba zatvoriti u plastičnu vrećicu ili kutiju s poklopcem kako ne bi ušao zrak.

  8. #58
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    radila sam sa ostrim...

    nije mi vrag dao mira pa sam probala jos jednom ,dodala malo vise soli i manje vode no opet ista stvar...

  9. #59
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Molim recept za tijesto za izradu ukrasa za bor, znam za onaj klasični brašno, sol i voda, ali ima li nešto možda malo drugačije s ovim nekako nisam prezadovoljna?

    Možda radim krivi omjer...

  10. #60
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Pratim, i mene zanima, radili bismo za vikend

  11. #61
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Molim recept za tijesto za izradu ukrasa za bor, znam za onaj klasični brašno, sol i voda, ali ima li nešto možda malo drugačije s ovim nekako nisam prezadovoljna?

    Možda radim krivi omjer...
    Nije isti recept za izradu ukrasa (to se tijesto mora brzo sušiti i nes mije biti masno da bolje prima boju kad se ukrašava) i ovo tijesto za igranje koje sadrži ulje...Idem tražiti, moja djeca su sreenjoškolci pa više ne znam napamet.

  12. #62
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo recepta iz knjige 365 DANA BEZ TELEVIZIJE, Steve & Ruth Bennett (prepisujem savjesno):

    JUDYNA GLINA
    Ovaj recept za glinu domaće proizvodnje omogućava vam da bilo koji predmet koji dijete napravi "ispečete" u svojoj kuhinjskoj pećnici (posao za odrasle).
    Za Judynu glinu treba izmiješati 4 šalice brašna, 1 šalicu soli i 1 3/4 šalice vode. Kad masa poprimi lijep jednolik izgled, razvucite je i pustite dijete da prione oblikovanju. Dajte mu kalupe za kolačiće i plastične posude kojima se mogu otiskivati uzorci. Ako dijete izrađuje ukrase i druge vrijedne stvari koje će visjeti na uzici, podsjetite ga da na predmetu napravi rupicu (pomoću slamke za sok)

    Kad djeca završe sa svojim remek djelima, pecite kolačiće oko 3 sata na 90 oC. Važno je da temperatura pečenja ostane niska, a vrijeme pečenja dugo. Zapravo, isparavate vodu iz predmete (ponavljamo: pećnica nije za djecu). Kad se predmeti ohlade, upotrijebite boju za postere ili tempere kako biste ih ukrasili.

    Zahvalnost za ovaj recept dugujemo Judith Burros. Božićni ukrasi koje su napravila njezina djeca još su lijepi kao i prije
    20 godina.

    * * *
    To je recept. Iz iskustva, voda treba biti mlaka ili topla, a tijesto mi je bolje s kamenom soli i oštrim brašnom, iako može biti fleksibilnije ako se radi s glatkim brašnom. Nakon farbanja može se ukrase prelakirati.

  13. #63
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    1 3/4 je jeena šalica i tri četvrtine

    Ja sam radila s toplom vodom.

  14. #64
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Jel mi za bojanje bas trebaju tempere il bi prosle vodene boje?

  15. #65
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ako želiš lijepu gustu tamnu boju, onda tempere. Akomože biti svijetlo (vodena boja je prozirna) može i vodene.

    Ja mislim da akvarel za ovo stvarno ne valja. Ali ne moraš kupiti cijelu kutiju tempera, nego tri koje ti trebaju: crvenu, zelenu i bijelu + tubicu šljokica

  16. #66
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Mi smo bojali s vodenima. Samo manje razređuješ, zapravo kapneš malo vode u posudicu s bojom i odmah na kolačić.

  17. #67
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Super!!! Hvala Peterlin! Da stavim sušenje u pećnici s ventilatorom?

  18. #68
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Super!!! Hvala Peterlin! Da stavim sušenje u pećnici s ventilatorom?
    Da, možeš. U tom slučaju možeš još malo spustiti temperaturu, vjerojatno bi nekih 75 stupnjeva bilo dovoljno. Ja sam to uvijek sušila na pek-papiru. Ako su veći komadi, može pek papir na rešetku, brže će se osušiti.

    Sušili smo mi to i po radijatorima ako mi je pećnica trebala za druge stvari. Isto dobro ispada. Jedino ne valja ako su debeli komadi (npr. snjegovići se dugo nisu osušili, a i morali su imati čačkalicu da im se drži glava i tijelo) ali štehani ukrasi za bor su se dali bez problema izrezati, osušiti i obojiti. Eh, da mi je sad naći sliku našeg nakita.... probat ću.

  19. #69
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo, nemam pri ruci slike nakita, ali imam slike kuglofa koje smo darovali odgajateljicama u vrtiću - ukrašeni su baš s tim nakitom od slanog tijesta: https://ibb.co/nMxHFG

  20. #70
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Inače, kome se ne da zamajavati sa slanim tijestom - glinamol (bijeli i crveni) je sasvim dobra zamjena. Isto se suši u pećnici kao i ovo, a može se sušiti i na zraku.

    Imam i takvog nakita.... Imam i odljeva od gipsa, kućice od cimeta u korici, lutke od vune... ma baš se pitam kako smo sve to stizali... a sad se već puno manje bavimo time. Sve mi je nekako žao... Ljudi, uživajte dok su djeca te dobi da ih još to zanima. Prebrzo sve to prođe.

  21. #71
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ljudi, uživajte dok su djeca te dobi da ih još to zanima. Prebrzo sve to prođe.
    istina

    ja imam još nećakinje koje mogu gnjaviti raznim radionicama u kućnoj radinosti, ali i one polako prerastaju taj oblik zabave

  22. #72
    lovely___love avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    185

    Početno

    • belo testo

    2 čašice sode bikarbone, 1 čašica gustina, i nešto više od 1 čašice vode staviti u šerpicu na vatru. Mešati sve dok se masa ne zgusne taman toliko da varjača može uspravno da stoji u njoj. Kada se prohladi, umesiti je i oblikovati. Figurice se mogu osušiti pa bojiti, ili bojiti pa sušiti.

    Prednost ovog testa je što ispadne belo,ali baš belo i zbog toga zgodno za bojanje za razliku od bilo koje mase koja se pravi sa brašnom (nisu bele kada se umese).
    Ovaj deo sa kuvanjem je vrlo kratkotrajan,a sušili ga na radijatoru.

  23. #73
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Kakva je postojanost kod 3d figurica, i kako se ponaša kod sastavljanja dijelova?

  24. #74
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Moje pitanje se odnosi na Belo testo

  25. #75
    lovely___love avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    185

    Početno

    Pravili neke sneskice i jezice- dugo potrajali,hoce malo da ispucaju ali mozda to moze nekako da se spreci ( uvek su to bile neke decije kreacije ). Za uklapanje nisam sigurna da razumem nit da li bi uspelo...

  26. #76
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    A kako ste smjeska sastavili tj. Jel ste radili od kuglica pa spajali? Sesir ste radili od papira ili iste smjese?

  27. #77
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Zanima me recimo i izrada pticica, pa recimo krila koja bi se priključak iz tijelo

  28. #78
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Zanima me i bojanje jesi li možda bojala prvo tijesto pa posle radila figure, recimo s temperom. Ili si kasnije farbala rad razum bojama

  29. #79
    lovely___love avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    185

    Početno

    Sneska smo spajali cackalicom a kapice radili cilindre od crnog
    hamera,pticice bi mozda kada se osuse delovi mogli da se spajaju pistoljem za vruce lepljenje- samo mozda. Uvek bojili osusene figure

  30. #80

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Prošlogodišnji ukrasi od tog belog testa su nam još u odličnom stanju, upravo smo utvrdili da se lepo boje običnim drvenim bojama kada su suvi (ali ja sam i htela bele ukrase sa ponekim detaljem pastelne boje), ali to su sve pljosnati ukrasi za jelku rađeni modlama za kolače. Tek poneki je popucao na površini, kažu da manje pucaju ako se suše na vazduhu umesto u rerni, i da je bolje ako su tanki. Moji su oko 4-5 mm debljine, svi deblji od toga su popucali, tako da nisam sigurna kakve bi bile 3D figurice .

  31. #81
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Sušila ih 3 sata i nije uopće suho...jos stoje u toploj pecnici...stavit cu ih visoko na ormar na toplo valjda budu za koji dan suhi...

  32. #82
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Ja cu probati po tom receptu belog testa, zborno je kaj nema unutra glutena pa će i klinac moći raditi. Moramo napraviti neke stvari za sajam.
    Za rezervu imam još i glinamol
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 09.12.2017. at 23:11

  33. #83
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Jel se od belog testa isplati raditi nesto tipa jabuka s rupom u biti trebao bi to biti stalak za svijeću

  34. #84
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Evo recepta iz knjige 365 DANA BEZ TELEVIZIJE, Steve & Ruth Bennett (prepisujem savjesno):

    JUDYNA GLINA
    Ovaj recept za glinu domaće proizvodnje omogućava vam da bilo koji predmet koji dijete napravi "ispečete" u svojoj kuhinjskoj pećnici (posao za odrasle).
    Za Judynu glinu treba izmiješati 4 šalice brašna, 1 šalicu soli i 1 3/4 šalice vode. Kad masa poprimi lijep jednolik izgled, razvucite je i pustite dijete da prione oblikovanju. Dajte mu kalupe za kolačiće i plastične posude kojima se mogu otiskivati uzorci. Ako dijete izrađuje ukrase i druge vrijedne stvari koje će visjeti na uzici, podsjetite ga da na predmetu napravi rupicu (pomoću slamke za sok)

    Kad djeca završe sa svojim remek djelima, pecite kolačiće oko 3 sata na 90 oC. Važno je da temperatura pečenja ostane niska, a vrijeme pečenja dugo. Zapravo, isparavate vodu iz predmete (ponavljamo: pećnica nije za djecu). Kad se predmeti ohlade, upotrijebite boju za postere ili tempere kako biste ih ukrasili.

    Zahvalnost za ovaj recept dugujemo Judith Burros. Božićni ukrasi koje su napravila njezina djeca još su lijepi kao i prije
    20 godina.

    * * *
    To je recept. Iz iskustva, voda treba biti mlaka ili topla, a tijesto mi je bolje s kamenom soli i oštrim brašnom, iako može biti fleksibilnije ako se radi s glatkim brašnom. Nakon farbanja može se ukrase prelakirati.
    Mi smo radili po ovom receptu, ali s glatkim brašnom (nije doma bilo dovoljno oštrog ). I ukrasi su super. Samo mi se puno činilo to sušenje. Nisam radila jako debele ukrase, pa sam prvo stavila na kojih pola sata, ne vjerujem da puno dulje, u pećnicu na nekih 60-70 stupnjeva. I onda sam izvadila jer mi se činilo dosta suho i još jedan dan sušila kod radijatora.

    Obojali smo temperama, kako bi malac rekao "pošljokičali i potrakičali" i samo čekamo da ih objesimo, baš su krasni

  35. #85
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Super!

  36. #86
    lovely___love avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    185

    Početno

    Ne znam stvarno,mi smo tj.deca su uvek pravila neke svoje kreacije za koje nije bilo bitno da li su savršene,ja se nisam upuštala u neko ozbiljnije modelovanje

  37. #87
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    nit ne treba, ali bi nam dobro došao taj stalak za svjećasti aražman

  38. #88

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Jelena, pa probaj prva pa javi rezultat . Sad sam i ja radoznala kako bi ispalo. Mi smo deo ukrasa za jelku prodali na školskom humanitarnom bazaru, sviđaju se ljudima .

  39. #89
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Napravili smo modlane ukrase i cura je napravila snjegovica s sesirom. Možda sutra probamo i taj svijećnjak

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •