Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 89

Tema: Tijesto za modeliranje

  1. #1
    šnapi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    476

    Početno Tijesto za modeliranje

    u jaslicama je teta napravila to tijesto za modeliranje koje je famozno. ja sam s janom na adaptaciji pa sam tamo s njima to razvlacila. bolje je od plastelina, kuhano pa ga mogu probat, a tako odvratno da ce ga odmah pljunut
    ona ga je napravila u tri boje sve od 1 kg brasna i 1 kg soli sa ri razlicita ekstrakta za kolace (zuti, smjedji i zeleni).

    recept slijedi

    zakuhati 2 čaše vode
    1 žlica ulja
    1 žlica octa
    1/2 bočice boje (estrakt za kolače)
    kad zakuha dodati 2 čaše soli i kuhati još 2 minute. Odlijati malo vode, dodati 2 čaše brašna+ostatak vode.

    uživajte

  2. #2
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Ja sam uvijek radila s onim običnim tijestom (šalica brašna, šalica soli, 3/4 šalice vode) koje se samo zamijesi. Figurice se poslije moraju peći i polakirati. Bojaju se vodenim bojama, a sve mi je to prekomplicirano za moje cure.
    Zato mi ovo tvoje tijesto super zvuči, baš kao plastelin, bez bojanja, lakiranja i pečenja.

    Probat ćemo! Hvala

  3. #3
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    Mislim da ću i ja ovo probati.
    Iako mi se čini da je Litala imala sličan (ako ne i isti recept).

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    686

    Početno

    Ovo mi zvuči super! Mi smo do sad modelirali sa sculpyjem - slično fimu, samo nije toksično (MM radi nakit, okviriće i ukrasne predmete, pa sculpyja uvijek imamo doma), ali ovo mi je super i jeftinija solucija! Spremam recept, hvala šnapi što si to podijelila s nama!

  5. #5
    šnapi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    476

    Početno

    bilo mi je zadovoljstvo. tijesto cuvajte u kutiji s poklopcem i moci ce dugo stajati. eto njihovo je u upotrebi skoro tjedan dana i ko novo je.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    20

    Početno

    Šnapi super ideja, moram probati. Ja znlm samo ono tjesto koje se ne kuha tzv. slano tjesto. Ovo tvoje čini mi se primjerenije najmanjima.

  7. #7
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Tijesto smo "skuhali" i savršeno je. Upravo radimo s njim.

  8. #8
    zumbulmama avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zg, Kvatrić
    Postovi
    839

    Početno

    Ja sam napravila tijesto ali je bilo tako gusto da ga nisam mogla miksati s mikserom a ni sa žlicom, pa sam dodala još vode. Nismo se još primili posla ali mi se svejedno čini jako tvrdo. :?

  9. #9
    šnapi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    476

    Početno

    ja ga nisam radila tako da ne znam. ovo koje je teta radila je bilo jako podatno i super za modeliranje. mozda adiomare moze pomoci.

  10. #10
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    zumbulmama, ja tijesto uopće nisam radila mikserom, šnapi nije napisala, tako da sam napravila točno kako je gore navedeno: sklonila s vatre, odvadila malo vode, odjednom utresla dvije čaše brašna i počela žustro miješati uz dodavanje ostatka tekućine. Smjesa daje svojevrsan otpor pri mjesanju i to sam dobro osjetila jer sam miješala velikom žlicom, pa mi se u dlan zabadao vrh (dakle, bolje je uzeti kuhaču). U prvi mah mi se učinilo da će biti grudica, i da će faliti tekućine, ali ne, ni jedno ni drugo!
    Masa ima ugodan lagani miris po octu, ruke ostanu suhe kakve su bile i prije modeliranja mase (ne ljepi se za ruke i ne masti ih) i toliko je elastična da ju možeš prstima stanjiti na debljinu papira, ozbiljno!

    Moja klinka uživa mijesiti masu, raditi kiflice, pletenice i ostale oblike koje radimo sa dizanim tijestom, a sada to bez problema može jer se masa UOPĆE ne ljepi za ruke.
    Evo, i sada mijesi! Masa je jednako elastična kao i jučer.
    Međutim, ako netko želi raditi oblike koje će lakirati i sušiti u pećnici, mislim da ovo nije tijesto koje traži.

  11. #11
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    tijesto za modeliranje radim ovako:
    kilo soli
    kilo brašna
    vode toliko da se stvori kompaktna masa za modeliranje
    tempera boje

    bude predivno...
    nama stoji po tjedan dana u zatvorenoj kutiji i nakon toga ga bacimo

  12. #12
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Ova masa je super, sin se igra već tri dana. Zadovoljna sam, a on se dugo igra.

  13. #13
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    brane, pa to ti je isto tijesto kao šnapino, jedino što bi ti još trebala dodati 5 žlica octa i ulja - što mi itekako ima smisla, jer se i u domaće kore za burek dodaje kap-dvije octa da bude elastičnije, kao i ulje da se ne suši.
    Jedino što kod tebe vode stavljaš proizvoljno, a ovdje je propisano.
    Inače, mislila sam da će od ove količine ispasti premalo mase, međutim ispalo je aman-taman.

  14. #14
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    Jeste slučajno probali ovo tijesto sušiti?
    Ja bi polako počela raditi ukrase za Božić i ovo mi se čini zgodno jer ne moram naknadno bojati

  15. #15
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Citiraj lara01 prvotno napisa
    Jeste slučajno probali ovo tijesto sušiti?
    Ja bi polako počela raditi ukrase za Božić i ovo mi se čini zgodno jer ne moram naknadno bojati
    Mislim da bi se nakon nekog vremena uratci od ovog tijesta dali osušiti, ali ukoliko ne staviš ulja u njega :/ .

  16. #16
    jazz avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, zapad
    Postovi
    151

    Početno

    Tijesto je super.
    Napravila sam duplu dozu i toga ima ohoho

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZG-Dubrava
    Postovi
    243

    Početno

    Mi radimo ovo tijesto. Više ne znam jesam li recept pokupila tu na forumu ili negdje drugo.

    Masa za modeliranje

    U 400 g finog brašna umiješati 130 g kuhinjske soli i dodati 40 g limunske kiseline (prah). Po želji se može dodati i 20 do 30 g mineralne boje. U isto vrijeme zakuha se 400 ml vode u koju se doda 5 jušnih žlica ulja. Vruća tekućina se (oprezno!!!) ulije u smjesu brašna i soli i dobro izmiješa. Masa je odmah spremna za upotrebu. Može se dugotrajno koristiti ako je čuvate u zatvorenoj posudi ili dobro zavezanoj plastičnoj vrećici. Pogodna je za sve uzraste jer ne sadrži kemikalije i vrlo je laka za modeliranje. Izrađene oblike možete sasušiti na zraku.

    Masa je super, podatna i ne lijepi se.

  18. #18
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    2 šoljice vode
    2 šoljice brašna
    1 šoljica soli
    1 kašičica limunske kiseline
    1 kašika ulja
    boja po želji (mi radimo belo još uvek)

    Sve se izmeša i kuva dok se ne stegne (par minuta). Izruči se iz posude i mesi rukama dok se ne prohladi (nije puno vruće, ja celu masu sve vreme držim u rukama).

    Nakon igranja se skupi i stavi u najlon kesu i u frižider. Ako se ne drži dugo na vazduhu igranje jednom skuvanom smesom nama traje i po 3 sedmice. Ako se malo stvrdnu ivice nakvasiš ruke pa modeliraš masu dok se ne navlaži cela.

    Ne lepi se i odvratnog je ukusa tako da nema bojazni od prežderavanja

  19. #19

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    ja sam nabavila sve sastojke još samo da se uhvatim posla, kupila sam boje u konzumu u nekim malim bočicama, pa me samo zanima jel tijesto pušta boju po rukama, namještaju i drugom

  20. #20
    jazz avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, zapad
    Postovi
    151

    Početno

    Citiraj Školjkica prvotno napisa
    ja sam nabavila sve sastojke još samo da se uhvatim posla, kupila sam boje u konzumu u nekim malim bočicama, pa me samo zanima jel tijesto pušta boju po rukama, namještaju i drugom
    Rukama.......ne
    Namještaju........ne
    Drugom.........ne :D

  21. #21
    zumbulmama avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zg, Kvatrić
    Postovi
    839

    Početno

    Kod mojih klinaca je problem što se oni poslije žele igrati s onim što su napravili, a to je moguće samo ako se to osuši ili ispeče, a ovo tijesto se ne suši i ne peče (ako sam dobro shvatila) nego so ponovo mijesi kao plastelin :? .
    Pa sam ja zamijesila tijesto od brašna, putra, šećera i malo cimeta i mi smo modlicama pravili kekse, spekli ih i skoro sve odmah pojeli! Klinci su uživali u pravljenju i papanju i bilo je baš super! :D

  22. #22
    jazz avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, zapad
    Postovi
    151

    Početno

    Joj, moje curke obožavaju te modlice i pravljenje sitnih kolača.
    U Ikei sam nabavila pravi mini mini kuhinjski pribor, mini valer, mini modlice,.... kad ih vidim kako uživaju - svaki dan bismo nešto mijesili
    a o papanju da i ne govorim :D

  23. #23

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    evo zamjesila danas plavu i sve ok,ne pusta boju, ima toga i previse, ne znam sto cu s tolikom kolicinom, zapakirala sam u plasticne posudice

  24. #24
    zumbulmama avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zg, Kvatrić
    Postovi
    839

    Početno

    Citiraj MARCY prvotno napisa
    Masa za modeliranje

    U 400 g finog brašna umiješati 130 g kuhinjske soli i dodati 40 g limunske kiseline (prah). Po želji se može dodati i 20 do 30 g mineralne boje.
    Kakve mineralne boje?

  25. #25
    stella avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    šnapi,super je tijesto,moja curka se svaki dan igra s njim.Odnijeli smo malo i u vrtić pokazat tetama ako ih bude zanimalo.

  26. #26
    šnapi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    476

    Početno

    eto bas mi je drago da vam se svidja. ja ga jos nisam radila jer oni svaki dan mijese u jaslicama, ali planiram. vrijeme je koma oi treba to nekak pametno iskoristit.

  27. #27
    Barbara1 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Glina
    Postovi
    243

    Početno

    Ajme mi napravili danas!Ispalo je super,evo moj mali i moj veliki dečko (mm)uživaju!!!

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    ja sam danas radila ono klasično,brašno,pola količine vode i soli,žlica ulja + tempere

    napravila sam u pet boja,eto ih,još mijese

    no,pretpostavljam da ovo kuhano duže traje?
    budem probala

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZG-Dubrava
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj zumbulmama prvotno napisa
    Citiraj MARCY prvotno napisa
    Masa za modeliranje

    U 400 g finog brašna umiješati 130 g kuhinjske soli i dodati 40 g limunske kiseline (prah). Po želji se može dodati i 20 do 30 g mineralne boje.
    Kakve mineralne boje?
    Nemam pojma, tak piše u receptu.
    Ja stavim one jestive boje u flašicama iz konzuma.

  30. #30
    stella avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Ja stavim u prahu,isto s odjela za kolače.

  31. #31
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    te u prešku su puno intenzivnije. Ali su i skupe - jedna vrećica je 17 kn.

    Meni ih je malo ostalo od rođendana i ubacila sam ih u tijestio- ispalo je odlično

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    203

    Početno

    Sad se ja opet vraćam na ono klasično slano tijesto...
    Mi smo ga znali umijesiti, praviti figurice, ali ga još nismo pekli.
    Na koliko se stupnjeva peče i čime se i kada lakira.
    Čitala sam to davno negdje i - izlapilo!

    Lindaaaa, ti si veliki znalac!!!

  33. #33

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    Blaženo tijesto moji cijeli dan mijese i izrađuju ukrase za bor sa modlicama za kolaće, uspijela sam oprati zavjese i prozore i pousisati pola kuće. Napravili smo jedino pauzu za dva sata šetnje da se malo odmorimo od tijesta i onda opet nastavili. Napravili smo Mariju, Josipa, malog Isuseka na slamici, Gašpara, Melkiora, Baltazara, kravicu, ovčicu i praščića, sad se sve to skupa suši, sutra bojamo, a imamo u planu izradu jaslica (štalice) od drveta ili kartona, još neznamo.
    Kažu djeca da im ujutro prije posla obavezno napravim još tijesta da imaju kaj raditi dok me nema doma.
    I ono kaj je najvažnije, nema nereda, rukice čiste, ono kaj padne na pod se posuši i samo pousisam i sve 5. Čak im je i odjeća ostala čista. Baš je super to famozno tijesto. :D

  34. #34
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    jel to ono isto tijesto od kojeg se rade ukrasi i andjelcici?

    mi smo neki dan radili sa mojom sestrom, ali to je polu profi oprema

    ja bi htjela napraviti otisak Leinih ruku za poklon za bozic i zanima me koji recept za tijesto da upotrebim- da je dosta mekano (da moze utisnuti) i da se susi.

  35. #35
    buby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,873

    Početno

    evo i nas u klubu zadovoljnih!
    super je, hvala šnapi
    dio smo sredili s modlinima i osušili - nešto već i ofarbali (bor će opet biti srebrno/plavi; hm - osim lampica )
    napravili smo i rukicu - lucijina ideja - dlan samo ocrtali sa onim štapićem za guljenje naranči (tupperware)

  36. #36
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj buby prvotno napisa
    evo i nas u klubu zadovoljnih!
    super je, hvala šnapi
    dio smo sredili s modlinima i osušili - nešto već i ofarbali (bor će opet biti srebrno/plavi; hm - osim lampica )
    napravili smo i rukicu - lucijina ideja - dlan samo ocrtali sa onim štapićem za guljenje naranči (tupperware)

    a sta je modlinima?

  37. #37
    buby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,873

    Početno

    modlini su oni kalupići - mi imamo tupperware kompletić (zvjezdica, srčeko...)

  38. #38
    ivananeda avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    PARACIN,srbija
    Postovi
    292

  39. #39
    buby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,873

    Početno

    ovo treba malo dignuti
    idem raditi ponovno
    hoću se pohvaliti kako je naš plastelin poživio sve do neki dan (istina, malo se više lijepio za ruke, ali je bio i dalje super za igru)

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    377

    Početno

    "Masa za modeliranje
    U 400 g finog brašna umiješati 130 g kuhinjske soli i dodati 40 g limunske kiseline (prah). Po želji se može dodati i 20 do 30 g mineralne boje. U isto vrijeme zakuha se 400 ml vode u koju se doda 5 jušnih žlica ulja. Vruća tekućina se (oprezno!!!) ulije u smjesu brašna i soli i dobro izmiješa. Masa je odmah spremna za upotrebu. Može se dugotrajno koristiti ako je čuvate u zatvorenoj posudi ili dobro zavezanoj plastičnoj vrećici. Pogodna je za sve uzraste jer ne sadrži kemikalije i vrlo je laka za modeliranje. Izrađene oblike možete sasušiti na zraku. "

    Radili smo po ovom "receptu" i super je, ostalo mi je dosta tijesta, pa sam ga spakirala u plastičnu vrećicu. Koliko to može stajati tako u vrećici?
    A da bude mekano za dalje izrađivanje?

  41. #41

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    ja sam držala u nekoj plastičnoj posudi s poklopcem, jako dugo , ni ne sjećam se , sigurno 2 mjeseca a vjerojatno i više

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    377

    Početno

    Hvala

  43. #43
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Linda prvotno napisa
    Ja sam uvijek radila s onim običnim tijestom (šalica brašna, šalica soli, 3/4 šalice vode) koje se samo zamijesi. Figurice se poslije moraju peći i polakirati.
    Ovo 'obicno' tijesto, na kojoj temperaturi se pece, tj. susi? Koliko dugo?

    Prije sam ga uvijek izradjivala sto godina prije nego sto su mi figurice trebale, pa je samo lezalo na radijatoru. Bojim se da cu napraviti pougljenjele kekse u mojoj omrazenoj pecnici s ventilatorom pa trebam par smjernica. =)

  44. #44
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nitko ne zna koliko dugo da pecem/susim i na kojoj temperaturi? =(

  45. #45

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Očigledno sam ja jedina kojoj ovo tijesto nije uspjelo, pa vas molim par odgovora. Kad se stavi sol u vodu treba li se stalno miješati ili samo ostaviti da se kuha 2 minute , te kad se stavi brašno da li treba odmah maknuti s vatre ili još malo kuhati?

  46. #46

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Naime , da nadodam, sol mi se uopće nije rastopila , a smjesa je bila tako tvrda da nisam uspjela staviti cijelu količinu brašna , a kad je bilo gotovo, tijesto mi se lijepi po rukama . D. je trenutno lud za plastelinom pa vas molim pomoć da napravim sve ispočetka.

  47. #47
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Citiraj dinosaur prvotno napisa
    "Masa za modeliranje
    U 400 g finog brašna umiješati 130 g kuhinjske soli i dodati 40 g limunske kiseline (prah). Po želji se može dodati i 20 do 30 g mineralne boje. U isto vrijeme zakuha se 400 ml vode u koju se doda 5 jušnih žlica ulja. Vruća tekućina se (oprezno!!!) ulije u smjesu brašna i soli i dobro izmiješa. Masa je odmah spremna za upotrebu. Može se dugotrajno koristiti ako je čuvate u zatvorenoj posudi ili dobro zavezanoj plastičnoj vrećici. Pogodna je za sve uzraste jer ne sadrži kemikalije i vrlo je laka za modeliranje. Izrađene oblike možete sasušiti na zraku. "
    Ja sam radila točno po ovim uputama osim što sam imala malo manje limunske kiseline. Boju nisam dodavala.

    Ispalo je jako dobro. Probaj po tom receptu.

  48. #48
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno Re: Tijesto za modeliranje

    Citiraj šnapi prvotno napisa



    zakuhati 2 čaše vode
    1 žlica ulja
    1 žlica octa
    1/2 bočice boje (estrakt za kolače)
    kad zakuha dodati 2 čaše soli i kuhati još 2 minute. Odlijati malo vode, dodati 2 čaše brašna+ostatak vode.

    uživajte
    dali je ko probo to napraviti????

    ja bi sada isla raditi tj."kuhati" jer ovo je vrijeme idealno za razvlaciti nesto...

  49. #49
    šnapi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    476

    Početno

    moram priznati da ja koja sam stavila recept nisam nikada probala kako funkcionira jan u vrticu stalno ima to tijesto, a doma radimo s plastelinom. no ima cura koje su kuhale pa ce ti znati odgovoriti.

  50. #50
    buby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,873

    Početno

    Citiraj šnapi prvotno napisa
    moram priznati da ja koja sam stavila recept nisam nikada probala kako funkcionira

    viš kaj si zakuhala

    recept je super, tijesto traje fakat duuuuuugo
    drugi put mi se malo više lijepilo pa sam dodala brašno naknadno - i sve 5

    posebno je super za male koji su još u fazi probavanja svega - bljakavo je (nema šanse da probaju opet )

    Citiraj lidać prvotno napisa
    dali je ko probo to napraviti????
    ne paziš na satu
    čitaj od početka i baci se odmah na kuhanje i igru

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •