Pokazuje rezultate 1 do 43 od 43

Tema: Tesko disanje.

  1. #1
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno Tesko disanje.

    Vec duze vrijeme me muci disanje...

    Neznam ni sama kako bi opisala jer sto god kazem doktorici ne shvaca me ozbiljno i naravno ne poduzima nista....

    Cesto imam napadaje svog kako bi ja nazvala "ne disanja"...kod mene se javlja problem da nemogu udahnut "punim plucima" a onda pokusavam dugotrajnim zjevanjem ili prisilnim udahom udahnut do kraja..
    Znaci nemogu rec da se gusim ali imam osjecaj da kada zelim posteno udahnuti dodem do nekog "zida" i nemogu posteno udahnuti tj.do kraja...
    Najgore mi je u noci jer imam osjecaj mi nesto stoji na prsima pogotovo dok lezim...

    Prije koju godinu doktorica me napokon poslala na spirometriju no problem je taj sto dok sam docekala pregled u meduvremenu sam "prodisala"kako treba i nalaz je bio ok...

    Sljedeci put sam isla opet k njoj...zakljucila je da ja normlano disem pa me nije slala na nista...

    Onda sam odustala od odlaska k doktorici i borila sam se sama s time pokusavajuci zakljuciti od cega mi to dode...kada me uhvati zna me uhvatiti samo na dan-dva a ponekad po tjedan i vise...

    Proslu jesen me uhvatilo zbilja dugo i opet sam osla doktorici da bi sve prepisala stresu i dala mi je ventolin (iako nisam bas sigurna zasto njega) nije mi pomogo pa sam odlucila na svoju ruku kupiti prirodne tablete za smirenje (iako bisam bila ni najmanje pod stresom) i to mi je nekako proslo...

    Nakon toga ponavljalo se u par navrata kratko no nisam reagirala odlaskom opet doktorici...

    Sve dok jucer nisam vise mogla izdrzati jer vucem to svoje "ne disanje"unazad vise od dva tjedna...iscrpljenja sam od borbe za dahom...utjece mi na raspolozenje i opce ne funkcioniram...

    Sada sam i u 6mj.trudnoce pa je doktorica zakljucila da ja i dalje protocno disem i da je "krivac"beba...ok ,da mi se to desava prvi put shvatila bi ali i prije trudnoce sam imala problem...

    Ovaj me put poslala ponovno na spirometriju (u petak sam narucena) i poslala me da napravim kompletnu krvnu sliku ...i ovaj put si nekako mislim da ce sve biti ok...

    Onda u cemu je problem?
    Dal trebam sama trazit kakvu pretragu?...

    Nisam tip osobe koja leti doktorima stalno,ja neznam kada sam zadnji put uopce bila kod doktorice za nesto (ne ukljucujuci to disanje)...

    Inace sama doktorica je sva neka cudna...kada sam joj jucer dosla prvo me pitala sto to nisam mogla svom ginekologu rec jer on me sada vodi i da me moze slati na pretrage kako i ona...i jos mi preporucila da trazim ginekologa da mi prepise normabel ...wtf????...zaista neznam cemu...

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Trebas prvo iskljuciti neki organski razlog npr. alergija , sto cini pulmolog.
    Ako je s tim sve u redu , tada se moze taj osjecaj pripisati napetosti i stresu, pa onda pokusati sa tehnikama opustanja i/ili lijekovima.

  3. #3
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Najgore od svega toga sto se ja ne razumijem u medicinu previse (kao i dosta ljudi) i naravno zato se ide doktoru misleci da ce pomoc...no vidim da od nje nema pomoci a ja ni sama neznam dal trebam sto sama traziti i sto traziti?...

    Jer kao sto sam navela idem doktorica jer ja to nisam...

  4. #4
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Ja bih vadila i hormone štitnjače.

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Moja mama ima KORB,ali dugo je trebalo dok je doznala zaszo joj fali zrakka.
    Znam da je negdje bila organizirana"Skola disanja",pa pronjuskaj,kisika trebas i ti i beba!

  6. #6
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Lidać, imam isti problem. Prije nisam obraćala toliko pažnju na to, ali odnedavno mi je počelo smetati kod trčanja. Trčim sve sporije, a sve manje daha imam, ne mogu duboko udahnuti, a ako se napnem i svjesno udišem, zaboli me u prsima. Uglavnom, otišla sam pulmologu i dobila nešto lošiji nalaz spirometrije zbog čega moram napraviti još neke pretrage.
    Kulminiralo je pretprošli tjedan, kad sam tri dana nakon pregleda kod pulmologa završila na hitnoj na rebru jer ni u mirovanju nisam mogla do potrebne količine zraka, no ekg i rtg srca i pluća su bili ok, kks ok osim nešto sniženog željeza. Rekli su da je vjerojatno bol u prsima i plitko disanje od ramena koje me već tjedan dana boljelo (a pritiskom na prsa i dubljim disanjem se bol pojačavala, što ide u prilog tome da se radi o mišićnoj ili koštano-zglobnoj boli).

    Palčice, kako štitnjača može utjecati? Pitao me dr. jesam li vadila hormone, ali sam rekla da su u nekoliko navrata uvijek bili ok, zadnji put u trudnoći, pa vjerujem da su i sad, nije me onda slao da to provjerim.

  7. #7
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj Sony prvotno napisa Vidi poruku
    Moja mama ima KORB,ali dugo je trebalo dok je doznala zaszo joj fali zrakka.
    Znam da je negdje bila organizirana"Skola disanja",pa pronjuskaj,kisika trebas i ti i beba!
    Sony, koje je sve pretrage napravila da se potvrdi KOPB?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    I za povišen krvni pritisak je karakteristično to gubljenje daha, tj. da se ne može do kraja udahnuti.
    Tek kad sam dobila lekove koji su mi regulisali pritisak shvatila sam da mi se više ne dešava.

  9. #9
    tanja37 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    ZAGREB - RUDEŠ
    Postovi
    393

    Početno

    Psiha, definitivno. Stres i potiskivanje...bar kod mene.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    Meni se tako manifestira alergija-proljeće najviše i noću.

  11. #11
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    meni se to zna povremeneo dogoditi i na kraju sam skužila da je do problema s leđima i vratnom kralježnicom. otkad vježbam mi je puno bolje i to otežano disanje se puno rjeđe javlja. moram reći da je jako neugodan osjećaj i što bi se više trudila dublje udahnuti to bi mi bilo gore. par puta sam baš počela hiperventilirati pa bi se na to nakalemio i panični napad. sad kad znam od čega mi je probam se što više opustiti pa sam znala čak i popiti normabel da mi opusti mišiće.

  12. #12
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    Vec duze vrijeme me muci disanje...

    Neznam ni sama kako bi opisala jer sto god kazem doktorici ne shvaca me ozbiljno i naravno ne poduzima nista....

    Cesto imam napadaje svog kako bi ja nazvala "ne disanja"...kod mene se javlja problem da nemogu udahnut "punim plucima" a onda pokusavam dugotrajnim zjevanjem ili prisilnim udahom udahnut do kraja..
    Znaci nemogu rec da se gusim ali imam osjecaj da kada zelim posteno udahnuti dodem do nekog "zida" i nemogu posteno udahnuti tj.do kraja...
    Najgore mi je u noci jer imam osjecaj mi nesto stoji na prsima pogotovo dok lezim...
    Zadnja rečenica se ne uklapa. Sve prije toga je opis koji bih i ja dala za moje (nekadašnje) probleme s disanjem. Meni je svojedobno dijagnosticiran prolaps mitralnog zaliska kao uzrok (to je jedan srčani zalistak). Razgovarali smo jednom na forumu o takvim simptomima, javio se bio još netko s takvim simptomima i prolapsom, čini mi se Kaae. Vjerojatno vrijedi provjeriti.
    Osjećaj da želiš do kraja napunit pluća, a ne možeš. Pokušavanje pomalo postane bolno (negdje oko ključne kosti, ili između rebara), a onda malo i prošvikaš od frustracije :D

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Citiraj vikki prvotno napisa Vidi poruku
    Sony, koje je sve pretrage napravila da se potvrdi KOPB?
    Ne znam tocno,ima tome vise od 10g,ali znam da je radila spirometriju i krvne testove vise puta uz rengen pluca, pa je sve ukazivalo na KOPB,ali su to prekrizili jer nikad nije pusila..(no kao pasivni pusac uz tatu je valjda nadrapala).

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Citiraj vikki prvotno napisa Vidi poruku
    Sony, koje je sve pretrage napravila da se potvrdi KOPB?
    Ne znam tocno,ima tome vise od 10g,ali znam da je radila spirometriju i krvne testove vise puta uz rengen pluca, pa je sve ukazivalo na KOPB,ali su to prekrizili jer nikad nije pusila..(no kao pasivni pusac uz tatu je valjda nadrapala).

    Samo da dodam,psihicko stanje je bitno(valjda ti je zato dr dala normabel),cim se moja mama iznervira fali joj zraka,umara se brzo i jos se vise zgrbi..

  15. #15
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Puno toga ste mi napisale ...Zaboravila sam navest da mi je ovaj put navela i pretragu hormon stitnjace...Poslala me je i na ekg ...(nisam jos bila)...Najvise mi smeta sto misli da umisljam a zaista me to smeta i jednostavno nemogu funkcionirati kako treba,a onda od tog svog silnog poskusavanja normalnog disanja postanem i nervozna...a vjerujem da onda to jos vise utjece na sve...I bas to dugo traje a nemogu dokucit od cega... Nemam problema sa kraljeznicom ni icim slicnim,ne pusim i zbilja sam rijetko medu pusacima tako da ni to nemogu povezati...Tlak mi je inace ok...

  16. #16
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj Sony prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam tocno,ima tome vise od 10g,ali znam da je radila spirometriju i krvne testove vise puta uz rengen pluca, pa je sve ukazivalo na KOPB,ali su to prekrizili jer nikad nije pusila..(no kao pasivni pusac uz tatu je valjda nadrapala).

    Samo da dodam,psihicko stanje je bitno(valjda ti je zato dr dala normabel),cim se moja mama iznervira fali joj zraka,umara se brzo i jos se vise zgrbi..
    Nisam dobila normabel, ima kod mene nešto anksioznosti, ali lijekovi ne dolaze u obzir tek tako (a i dojim još). KOPB me zanima jer kod mene postoji nekakva sumnja. Naime, dijete mi ima manjak alfa-1 antitripsina, srećom najlakši oblik (heterozigot M/Z), što znači da je samo nositelj i da, ne bude li nikad pušio i bude li izbjegavao zadimljene prostore, ne bi trebao razviti emfizem i KOPB. Kako je to nasljedna metabolička bolest, to imamo ili muž ili ja. Vjerojatno da to imam ja (da ne nabrajam zbog čega) i sad čekam te nalaze. Problem je što sam bivši pušač, što u kombinaciji s manjkom AAT uzrokuje razvoj KOPB-a baš u ovim godinama u kojima sam sad. Nalaz spirometrije je nešto lošiji, RTG je ok, trebala bih napraviti i spiroergometriju (mada mislim da mi je to dao samo zbog trčanja), ORL pregled da se isključe sinusi kao uzrok (ove zime sam imala četiri upale sinusa), no najvažniji je taj nalaz antitripsina.
    Stvar s tim plitkim disanjem je što može biti svašta, a i ne mora biti ništa (najčešće nije ništa zabrinjavajuće). Anksioznost, alergije, astma, srčani i plućni uzroci, probavni i želučani problemi, sve se to može reflektirati na prsište.

  17. #17
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    .Najvise mi smeta sto misli da umisljam a zaista me to smeta i j...
    pa vrlo lako može biti povezano s anksioznosti. ali bez obzira, fizički simptom je tu. i ne možeš ga svojevoljno maknuti.
    meni se to isto dešavalo kad sam imala napadaje panike. ne u tijeku napadaja, nego u to doba.
    jako je neugodno. taj pokušaj zijevanja. zijevaš, zijevaš, a nikako do kraja zijevnuti.

  18. #18
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    evo mene s nalazima...stitnjaca mi premalo radi...

    doktorica me odmah narucila na rebro na pregled...

    sada idem na spirometriju a kasnije idem na ekg ...srce mi u zadnje vrijeme prebrzo kuca a doktorica kaze da prebrzo kucanje srca inace ide od povecanog rada stitnjace a kod mene ona smanjeno radi tako da to dvoje nemoze bas povezati...

    sada se bar otkrilo da ima nekog problema pa se nadam a ce se i rijesiti...

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Prebrzo kucanje je vjerojatno zbog veceg broja ( plitkih ) udaha u minuti , pa to srce pokusava kompenzirati.
    Posljednje uređivanje od sirius : 26.06.2015. at 13:46

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    evo mene s nalazima...stitnjaca mi premalo radi...

    doktorica me odmah narucila na rebro na pregled...

    sada idem na spirometriju a kasnije idem na ekg ...srce mi u zadnje vrijeme prebrzo kuca a doktorica kaze da prebrzo kucanje srca inace ide od povecanog rada stitnjace a kod mene ona smanjeno radi tako da to dvoje nemoze bas povezati...

    sada se bar otkrilo da ima nekog problema pa se nadam a ce se i rijesiti...
    Sad ćeš uskoro dobiti terapiju i bit će ti bolje, ali nemoj se preplašiti ako ti ne pogode dobru dozu lijeka od prvog pokušaja. To zna biti dugotrajan proces. mmu je dijagnosticirana hipotireoza prije par godina, ali treba redovno kontrolirati hormone štitnjače i regulirati količine lijekova po potrebi. Sretno!

  21. #21
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Mene samo strah da nebi bilo nedaj boze problema u vezi te stitnjace jer koliko sam upucena zna biti opaka...Samo koliko sam sam informirana veci je problem ako stitnjaca previse radi da znam biti opasnije tj.da se terapija bas nebi smjela koristiti i trudnoci pa cak ni u dojenju...A ako premalo radi da s terapijom nema problema sada jesam li ja dobro razumjela neznam...

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Citiraj vikki prvotno napisa Vidi poruku
    Sony, koje je sve pretrage napravila da se potvrdi KOPB?
    Ako koga zanima,cula sam na Dobro jutro Hrvatska, danas od 10h u Dz Zapad,Baruna Filipovica11, besplatna(tj. bez uputnice i narucivanja) spirometrija i savjetovanje o KOPB.

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Evo za Karlovcane o astmi i KOPBu-
    Pozivamo Vas u srijedu, 18.11.15, na predavanje : Astma i KOPB - suradnja liječnika obiteljske medicine i specijalista pulmologa, koje će se održati u Domu za stare i nemoćne Sveti Anton u 19:30 sati. Predavači su naši istaknuti pulmolozi : Tatjana Tokić Vuksan Ćusa dr.med. i Ivan Mitrečić dr.med. Radujemo se susretu !

  24. #24
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Ovo ja imam otkad znam za sebe, ali se javlja povremeno. Sva sreća.

  25. #25
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Citiraj Sony prvotno napisa Vidi poruku
    Ako koga zanima,cula sam na Dobro jutro Hrvatska, danas od 10h u Dz Zapad,Baruna Filipovica11, besplatna(tj. bez uputnice i narucivanja) spirometrija i savjetovanje o KOPB.
    do kad????

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Jelena O,ne znam,ali po maminom iskustvu dr Alma Rozman (koja to vodi)uvijek je radila do kad je bilo pacijenata u cekaonici.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2016
    Postovi
    2

    Početno

    Lijep pozdrav svima
    Proživjela sam sve to sa disanjem (ne mogu udahnuti do kraja, pa zijevam naprežem se itd). Kod mene je to počelo prije 2 i pol godine ali je bilo rijetko i ne intezivno. Možda svakih 2 3 mjeseca po par sati. Ali prije godinu i pol dana počelo je sve češće i intenzivnije. Od 1 mjeseca 2015. do 9 mjeseca 2015 godine mučilo me svaki dan cijeli dan bez prestanka.
    U tom razdoblju bila sam kod pulmologa (spirometrija i još neki testovi ne sjećam se imena više, svi rezultati odlični, ali sam svejedno dobila Ventolin i još neku pumpicu ali ništa nije pomoglo pa sam odustala od toga, rengen pluća isto odličan), zatim kardiolog (ultrazvuk isto sve super), štitnjača (sve ok, samo tsh malo povišen na 7, inače imam malo problema lagana hipo-hiper), alergije isto sve negativno, uz želuca i svih organa trbušne šupljine isto sve ok. Na kraju su me svi oko mene počeli uvjeravati da je to samo tjeskoba i stres (koji traju tako dugo svaki dan cijeli dan??) premda sam ja bila stvarno dobro bez ikakvih stresova.
    Nakon svega toga više nisam imala pojma šta bi, i tek na kraju dr opće prakse me poslao vaditi krv i vidili smo da mi je željezo 2. Počela sam piti sintetsko željezo 6 mjeseci ali nije mi puno pomoglo, podiglo se na kratko sa 2 na 8. Moj doktor je to protumačio da je očito nešto u mojim crijevima što sprječava vezanje željeza, tako da i dalje nismo znali pravi uzrok mom disanju. E i da, dok sam pila željezo bilo mi je malo lakše sa disanjem ali je i dalje trajalo. Uz to, stanje mi se toliko pogoršalo da sam to ljeto počela dobivati napadaje panike (trajali su oko 2 tjedna, najgore razdoblje ikad).
    I nakon tih 6 mjeseci rekla sam doktoru da jedino možda što još nismo pregledali su ta crijeva, i onda je on rekao da možda imam Candidu ali da ne vjeruje jer to imaju ljudi koji piju više antibiotika na nekoj terapiji, slabog imuniteta itd... a ja sam baš u tih 2 godine pila kontracepcijske, popila 5 6 kutija antibiotika zbog raznih upala i jela sve više slatkog. E i ps. radila sam sve žive pretrage za crijeva, tTg itd ne sjećam se više milijun toga..i sve je bilo super dakle nemam celijakiju i te stvari.
    Dakle na kraju svega otkriveno je da imam Candidu u crijevima, od tog dana sam odmah krenula sa strogom anticandida dijetom, i od tog dana (ali stvarno) moji problemi su potpuno prestali nakon godinu i pol bez stajanja. Bila sam na dijeti od 10 mjeseca evo do sada još uvijek, disanje mi je odlično, uhvatilo me samo jednom (za Božić sam malo kršila dijetu 2 3 tjedna) ali skroz lagano. Također su mi se skroz popravili nalazi štitnjače.
    I da, oni napadaji panike, su jako česti simptom candide koja vam sustavno počinje uništavati jedan po jedan organ u tijelu, isto tako vrlo često može izazvati napadaje panike (depersonalizacija, derealizacija itd). Ja sam bila stvarno spremna posjetiti psihijatra premda sam znala da se nešto događa i da ja to ne mogu kontrolirati.
    Ali evo odkad sam na toj dijeti (i pijem neke prirodne sirupe sa željezom i puno vit C) ja sam se preporodila. Premda jedina nepoznanica je ostalo to što mi ne da da se željezo apsorbira. Možda je kandida ali eto ni to dr koje sam pitala ne znaju.

    Ja se nadam da ću možda ovime nekom pomoći, ne mora biti da i vi imate isti uzrok problema kao i ja, ali meni se na kraju uspostavilo ovo. Pa ako ništa drugo ne ide i sve ste probali, probajte s ovim pa što bude!

    Malo sam se raspisala
    Lijep pozdrav i sretno!

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2016
    Postovi
    2

    Početno

    I jesu vam prošli problemi?

  29. #29
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Ovo mi se sad događa prilično redovito, unazad mjesec-dva. Vrlo neugodno. Stalno lovim zrak i pokušavam ga zadržati. Pogoršava se predvečer.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 28.01.2016. at 23:48

  30. #30
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo mi se sad događa prilično redovito, unazad mjesec-dva. Vrlo neugodno. Stalno lovim zrak i pokušavam ga zadržati. Pogoršava se predvečer.
    provjeri da nisi alergicna. Meni ovo izgleda kao astma.

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    provjeri da nisi alergicna. Meni ovo izgleda kao astma.
    X

    A dok ne obaviš dijagnostiku, organiziraj si prostor (pogotovo sobu u kojoj spavaš) na primjeren način.

    Ja imam sina astmatičara, a i on i njegov brat su alergični na grinje i prašinu. Evo kopije uputa za kontrolu okoliša koje smo dobili u bolnici Srebrnjak i koje godinama uspješno primjenjujemo:

    Upute za kontrolu okoliša - dječja bolnica Srebrnjak

    Evo što kaže njihov letak - nadam se da će biti korisno i drugima:

    KONTROLA OKOLIŠA
    Astma je kronična upalna bolest dišnih puteva koji su izrazito osjetljivi na podražaje iz okoline.

    Podražaje iz okoline uzrokuju tzv. "pokretači astme"". Oni su mnogobrojni i raznovrsni:
    - kućna prašina, grinje - mogu se ukloniti na temp. iznad 60oC, treba ukloniti tepihe, tapisone, pokućstvo od tekstila, čupave igračke... prašinu brisati vlažnom krpom koja se može prati na visokoj temperaturi
    - najjači alergen je dlaka mačke, psa, hrčka - ne držati kućne ljubimce u prostoriji gdje se spava, biti na oprezu pri posjetu ZOO-u i sličnim mjestima gdje ima životinja

    - peludi: stabala, korova, trava - upoznajte se s kalendarom cvatnje, u vrijeme cvatnje izbjegavati boravak u prirodi, pri visokim koncentracijama peludi držati prozore zatvorene u stanu i/ili automobilu, zračiti stan navečer kad je koncentracija peludi najniža, svakodnevno prati kosu, pripaziti pri uzimanju meda

    - plijesan - nastaje na vlažnim mjestima, zidovima, u kupaonici i sl; ta mjesta redovno čistiti i dezinficirati

    - akutne infekcije dišnog sustava (izazvane virusima, bakterijama i sl.) - izbjetavati kontakt s bolesnicima, često prati ruke, zračiti prostorije, koristiti jednokratne maramice, uzimati lijekove

    - tjelesni napor vrlo često može biti pokretač napada astme - vodite "astma dnevnik", mjerite vrijednost vršnog protoka zraka, pitajte liječnika koji lijek treba uzeti da bi se spriječio napad

    - duhanski dim - izbjegavati kontakt

    - različite kemikalije: sredstva za čišćenje, kozmetička sredstva, boje, lakovi...

    - jake emocije: smijeh, plač, ljutnja

    - hrana: orasi, jagode, agrumi, čokolada, brašno mlijeko - ukoliko se utvrdi alergija, u potpunosti iizbjegavati uzimanje tih namirnica

    Pridržavanjem uputa mogu se smanjiti jačine napada, te smanjiti potreba za uzimanjem lijekova. U kombinaciji s propisanim lijekovima postiže se cilj liječenja astme: kontrola bolesti i normalan život
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 29.01.2016. at 09:49

  32. #32
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Ne vjerujem da je alergijska astma. Nikad nisam bila alergična ni na što. Mogu prolaziti poljima ambrozije u cvatu i neće mi ništa biti.

  33. #33
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    To sto nisi bila, ne znaci da nisi -postala.
    Neka te obiteljski lijecnik preslusa i napravi osnovne testove u laboratoriju.

  34. #34
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    baš tak moja mama i svekrva svaka u svojoj domeni poslale alergične s 60+, s time da je moja mama na hranu,svekrva na pelud uz jako grozne rinitise i plakanja očiju, sve u isto doba kad je moloj klinki indenticifirana alergija na hranu

  35. #35
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Ja sam postala alergicna s punih 31
    do tada nikad nista
    provjeri

    a kak ti je zeljezo?
    Posljednje uređivanje od Ginger : 31.01.2016. at 15:31

  36. #36
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Željezo sam gledala nakon one terapije željezom, cca 3-4 mjeseca poslije poroda. Kako nalazi idu emailom doktorici sve što sam saznala je da "je u granicama". Mislim, to može značiti da je pri samom dnu i da je u sredini. Ali ne vrti mi se više toliko i ne osjećam slabost, osim tog teškog disanja, pa je valjda ok.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Postovi
    1

    Početno

    Daj molim te probaj antihistaminic. Kolko sam ja proucio ovaj problem ima veze sa alergijom. Ja imam na grinje ( prasinu) a moja prijateljica koja se testirala u kanadi na pljesen sa zidova. Ja savaki put kad imam napadaj pijem dasselta 5mg. I napadaj nestaje skroz!!! Ako i tebi pomogne onda to je to.

  38. #38
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Kod mene je izgleda zaista bio stres...vec par mj.sam na blagim tableticama za smirenje i vise nemam nikakvih problema...

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Možda je i bio stres sad koji mjesec, ali mi nemoj reci da je bio kontinuirano više od dve godine, osim ak stres ne uključuje sukucane

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2023
    Postovi
    2

    Početno

    lidać2 da li su vam se navedeni simptomi ponavljali u skorije vrijeme? Budući da ste naveli prije 7 godina to…baš tražim po internetu i naletim na ovo vaše znači identičan problem imam la bih volio porazgovarati s nekim

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2023
    Postovi
    2

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    Kod mene je izgleda zaista bio stres...vec par mj.sam na blagim tableticama za smirenje i vise nemam nikakvih problema...
    Molim da me kontaktirate porukom jer imam iste simptome kao vi gore navedene…hvala unaprijed, volio bih porazgovarati s nekim jer svi misle da nije ništa jer su mi nalazi svi super(rtg pluća i srca, tlak odličan, ekg odličan, pregled kod kardiologa besprijekoran…reko mi internist da je psihičke prirode)

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jan 2024
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav svima, nova sam ovdje, pa me ispravite ako grijesim negdje. Naime, moja kcer, 7g. upravo mi opisala kao sto je lidac2 navela na samom pocetku, nije znala kako da mi objasni, te citam post i sve identicno ko kod lidac2. Iskreno, prepala sam se i predlozim da odemo na hitnu..kaze ona..ne ne..pa nista me ne boli, samo kada hocu zijevat..ne moze udahnut punim plucima vec isto tako i sa zijevanjem. To mi je sad prvi put rekla da joj se tako nesto dogada, a kaze da se ne sjeca da joj je vec bilo tako (7g.prvasic). Izmjerila odmah kisik u krvi..odlican 99/100...otkucaji srca u redu ali zaista sam se prepala. Ne boli ju nista, ali nedavno pila antibiotik ( vec je takav isti pila u par navrata i nikakvih nuspojava nije imala ) i sad je bilo par dana problema sa probavom ( inace trpi u skoli i ne ide na vrijeme) i sad je doma to sve izaslo kroz par dana (ogromne kolicine u svim oblicima ). Citajuci vase postove, vidim da sve to prode i da nije bilo nekih crnih ishoda na svu srecu, ali svakako, ako se ovo ponovi, slijediti cu vase upute i na detaljne pretrage. Ona sada spava, ali cu pratiti situaciju i napomenuti da mi odmah kaze ako joj se ista slicno ponovi. Hvala svima. Jako korisna tema.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jan 2024
    Postovi
    2

    Početno

    Istu stvar mi maloprije izgovorila moja 7 godisnja kcer prvi puta i ne razumijem je nista i sad vidim vas post..identican..Protrnula od straha. Odmah pomislila na najgore. Mjerim kisik u krvi, tlak, otkucaji srca..vise panicarila nego ona, mislila odmah na hitnu sa njom, al kaze, pa ne boli me nista, samo kao da ne mogu do kraja udahnut u zijevnuti normalno.Svakako cu u slucaju da se ovo ponovi, na sve detaljne pretrage kako je nize navedeno. Mozda i panicarim previse, ali ipak mi je jedinica u pitanju

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •