Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 307

Tema: Perimenopauza

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2021
    Postovi
    6

    Početno Perimenopauza

    Nova sam na forumu i imam potrebu otvoriti ovu temu.
    Imam 49 godina i do ovog mjeseca redovite cikluse na 26 dana uz trajanje 7 dana. Ovaj mjesec ciklus mi je prvi put došao 35 dan i to oskudno ali danas 12 dan i još uvjek traje uz bolove u križima. Nije obilno ali je i dalje krv. Na kontroli sam bila u siječnju ove godine (papa, UTZ i pregled) i sve ok ... bez cista, polipa, mioma... Od drugih simptoma tu i tamo napadi vrućine, nervoza ili depresija, ma sve zmućkano.... Naručila sam se opet na kontrolu kod ginekologa ovu sedmicu. Zanima me vaša iskustva... šta mogu očekivati od terapije, hormone nisam nikad uzimala jer do sada nisam imala probleme (2 poroda normalna)... Počela sam piti neki lady čaj (stolisnik, vrkuta, rusomača, neven...) Svaki savjet i pomoć je dobrodošla...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    prikljucujem se s pitanjem

    jel neka od vas cure koristi/la bioidenticni progesteron?

    sva iskustva su vise nego dobrodosla!

  3. #3
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ja koristim estradiol u obliku flastera (0.0375mg/dan) i 100 mg bioidenticnog progesterona (tableta, oralno). Imam 43 godine.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 31.05.2021. at 21:13

  4. #4
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Ja se veselim perimenopauzi. Znojim se i zadovoljno smješkam. Zato što očekujem neka poboljšanja u zdravstvenom smislu s menopauzom. Ne smijem uzimati hormon ljepote estrogen jer sam ga cijeli život imala malo previše. Zato sam tako lijepa
    Htjela sam reći da kad se prihvati kao dobrodošla, onda je lakše sa "simptomima".

    Nervozna jesam, al kod mene je sinergija koja djeluje, nije sigurno samo od perimenopauze. Cikluse nemam odavno zbog mirene.

  5. #5
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    51 god, još uvijek imam ovulacije na jednom jajniku (mikroc. jajnici, taj se nije ispucao valjda prije. Prošli ciklus ful preskočio, inače sad skraćeni u odnosu na prijašnje od 32-35-40 dana - sad su najčešće 27-28, krvarenja obilna. Ne koristim (zasad) još ništa hormonalno oralno, ali ni ne isključujem. Lokalna terapija zasad ova: vaginalete i mast Cicatridine zbog stalnih upala i suhoće ronice (3x tjedno), 1x Vagifem 01 mikrograma (estrogen lokalno - vaginaleta), kremu na estrogenskoj bazi po potrebi Linoladiol. Zbog anemije idem na željezo intravenozno 1x godišnje (hemato dg. u podlozi), a željezo ne mogu nadoknaditi oralno jer imam gastro i crijevnih problema pa se ovo super pokazalo. Relativno sam fizičiki aktivna. Ginićka mi je prepisala E vitamin, kalcij i D vitamin (vit D 800 ij, kalcij 500 mg, vit E 200 ij).

    Moja ginićka je stava - hormonalna terapija ide po potrebi, ako se žena subj. loše osjeća. A po njoj, to je prvenstveno nemogućnost spavanja i umor.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.06.2021. at 15:32

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ja te čajeve (vrkuta itd.) pak isključujem - sumnjam da može išta djelovati, neprecizno je - koliko je kojeg čaja, ima li to kakvog učinka itd., ne znam je li teško za želudac. Više placebo, a ja nisam dobar subjekt za placebo.

  7. #7
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ovu Vagifem vaginaletu mi je prepisala 1x tjedno.

  8. #8
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Moja ginićka je stava - hormonalna terapija ide po potrebi, ako se žena subj. loše osjeća. A po njoj, to je prvenstveno nemogućnost spavanja i umor.
    Tu (SAD) su puno otvoreniji prema HRT-u, pogotovo kad je rijec o preuranjenoj/ranoj (peri)menopauzi jer HRT smanjuje rizike od raznoraznih posasti, ukljucujuci karcinome. Tako da je, uz kvalitetu zivota (spavanje, umor, lose raspolozenje...) i taj smanjen rizik bitna komponenta uvodjenja terapije.

    Meni je jedina zamjerka to sto sam imala nekakva tri krvarenja otkako sam na ovoj kombinaciji koja mi inace savrseno odgovara. Dva se mogu relativno lako povezati s cijepljenjem protiv covida (Moderna), a trece... nemam pojma. Ne pise da su nemoguca, vec meni ide na zivce jer dodju niotkuda.

  9. #9
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ma kod mene je valjda prije rijec od zakasnjeloj, ne znam, meni je 51 god.. Dosta sam zasad fizicki aktivna i denzit. je bila rel. nedavno pa kao za kosti ne treba. Znam da cu imat problem s masnocama cim udjem u menop, al ce mi sit. sa zeljezom but bolja... vidjet cemo kako cu se osjecat, imam prijateljicu koja je bila ostro protiv pa se spasila u pocetku s hrt-om, imam ih koje su usle u menop rel. bez problema. Vidjet cu kako cu se osjecati.

  10. #10
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    U tvojoj dobi, prema onome sto sam citala (a i pricala s raznim OB i primaljom koja se iskljucivo bavi menopauzom ovih dana), nije ni potrebno, osim ako treba za poboljsanje kvalitete zivota.

    U mojem slucaju smanjuje vjerojatnost raznih karcinoma, sprjecava osteoporozu, bolesti krvnih zila, itd.

  11. #11
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Tx, valjda je na to mislila. Imam prijateljicu par god mladju kojoj je savjetovano da ide na hrt neko vrijeme zbog kostiju (ako dobro kuzim, manje je osoba aktivna, al ne znam sve detalje), a imam ih ih moje dobi koje jos mengu imaju, al sad za god do maks dvije cemo valjda sve stati.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 02.06.2021. at 02:13

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2021
    Postovi
    6

    Početno

    Evo samo da javim da sam, nakon što sam krvarila 12 dana dobila Duphaston...krvarenje se zaustavilo 18 dan... u međuvremenu bila kod drugog ginekologa... napravila utz i pregled i sve ok... nemaju baš neki savjet osim Duphaston u drugom dijelu ciklusa. I ja sam prvi put u životu nakon krvarenja dobila žuti iscjedak i ginekolog prepisao vaginalete Poligynax i Lactogyn... stavljam već 7 dana i iscjedak se povukao... sad sam opet u očekivanju menstruacije danas 34 dan ciklusa... vidjet ćemo kako ću proći ovaj ciklus.... treba se naoružat strpljenjem i nadat se da će smetnje čim brže proć

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Tonka
    kad nađeš vremena pisi kak je dalje

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    ja trazim informacije da cim bolje mogu razumjeti cijeli proces, pogotovo valunge

    i bas me zanima; kak nasi socijalni ginići stoje s tim znanjima?
    idem uskoro i kod socijalnog i privatno na konzultacije
    kaj se uopce moze ocekivati u "besplatnom" sustavu?
    ima li mozda neko savjetovaliste da postoji na tu temu?

    pliz cure iskustva
    za sve nas koje "samo" ulazimo u menopauzu

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    ja trazim informacije da cim bolje mogu razumjeti cijeli proces, pogotovo valunge

    i bas me zanima; kak nasi socijalni ginići stoje s tim znanjima?
    idem uskoro i kod socijalnog i privatno na konzultacije
    kaj se uopce moze ocekivati u "besplatnom" sustavu?
    ima li mozda neko savjetovaliste da postoji na tu temu?

    pliz cure iskustva
    za sve nas koje "samo" ulazimo u menopauzu
    Uzmi knjigu Christiane Northrup MUDROST MENOPAUZE
    https://knjiga.hr/mudrost-menopauze-...e-northrup-1-2

    Imaš to u knjižnicama, ja sam je svojevremeno posudila: https://katalog.kgz.hr/pagesResults/...rost+menopauze

    Od sustava nisam uzela ništa. Ginekologa imam privatnog i to mi je bio spas (mirena je riješila sve moje probleme, a državna ginekologinja mi ju je odbila ugraditi iako sam imala preporuku sa Sv.duha). Nije to rješenje za svakoga, ali za mene je bilo odlično i kupilo mi je 7 godina normalnog života.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 05.01.2022. at 11:17

  16. #16

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    C Northrup proucila, sad idem dalje ...

  17. #17
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,635

    Početno

    u mene je slicna situacija kao kod uvodnog posta (jako dugotrajna krvarenja, po 12-15 dana, zbrckani ciklusi skroz a sve uredno - papa, brisevi, sve).
    sve ovo traje skoro 2 god (pocelo je prije nego sam napunila 36!). duphastone mi nista nije rijesio. sad sam dobila pilule koje jos nisam pocela pit pa ne znam jos oce li pomoc.
    s obzirom na izgled jajnika i nisku zalihu jajnih stanica (te nesto sa razinom hormona, sad sam vise zaboravila) receno mi je da je perimenopauza.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Bila mi je draga knjiga C. Northrup - Mudrost majčinstva: majke i kćeri. Vjerujem da bih s vremenom posegnula i za ovom koju Peterlin preporučuje, ali moram priznati da sam u zadnjih godinu/dvije poprilično promijenila mišljenje o C. Northrup i sad s velikim oprezom i skepsom gledam na nju i njene savjete.
    Tko ne zna, ona je jedna od najprominentnijih "antivakserica" u USA, zapravo, jedna od 12 ljudi koji "proizvode" najviše dezinformacija o tome.
    Evo par članaka o tome:
    https://www.pressherald.com/2021/05/...isinformation/
    https://www.mcgill.ca/oss/article/co...arned-us-about
    https://coronavirus.nautil.us/covid-...rmation-dozen/

    Naravno, njena mišljenja o Covidu ne moraju značiti da nema dobre savjete o (peri)menopauzi, ali čini mi se da je malo "otišla na kvasinu" (kako bi rekli u Dalmaciji ), pa sam opreznija ...

    No, da ipak ostanem u temi, a kako i mene muče perimenopauzalni problemi, evo preporuka za knjigu koju sam nedavno pročitala, a koja ima dobrih savjeta:
    https://mvinfo.hr/knjiga/13594/snaga-perimenopauze

    Što se tiče osobnog iskustva, moji doktori (endokrinolog i ginekologinja) su mi preporučili cimicifugu (uzimam Femiplant), vitamine B skupine, vitamin D, macu, pojačati fitoestrogene u prehrani (soja, leća, slanutak, kupine, maline, borovnice, bademi, orasi, lanene, bučine, sezamove i suncokretove sjemenke), provjeravati željezo. Odmor i spavanje su jako bitni (što u perimenopauzi postane izazov, pa je potrebno posvetiti malo pažnje tome; ima tema s tip&tricks na Rodi, pa da sad ne pišem o tome; jedino ću dodati da ja povremeno kad baš nikako ne mogu zaspati uzmem melatonin u spreju, pomogne). Također vježbanje, opuštanje, meditacija, priroda, joga, šetnja, hobiji... što god nas veseli, smiruje, čini nam dobro ... I prehrana u ovoj dobi postaje jako važna, primjećujem da kad jedem "kao da mi je još uvijek 20 i mogu sve što hoću", svi simptomi perimenopauze postaju jači. Tako da mi se čini da nas perimenopauza resetira da konačno počnemo brinuti o sebi, bar mi se čini da je meni postala takva "učiteljica" (iako sam loš đak ).
    Htjela bih pitati, ako netko ima iskustva - ima li vas koji ste na hormonskoj terapiji, a imate probleme s venama? Razmišljam unaprijed, pa bih htjela znati koje su mi opcije, ako ovo gore ne bude dovoljno. I hvala na odgovoru.

  19. #19
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Zasad mi ne treba, ali pratim temu.

    Dota, ne znam detalje, ali znam da se hormoni daju s oprezom osobama koje imaju kardiovaskularne probleme (vene i sl.). GInekolog ce znati strucno pojasnit pro and contra.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Citiraj Dota prvotno napisa Vidi poruku
    B

    Što se tiče osobnog iskustva, moji doktori (endokrinolog i ginekologinja) su mi preporučili cimicifugu (uzimam Femiplant), vitamine B skupine, vitamin D, macu, pojačati fitoestrogene u prehrani (soja, leća, slanutak, kupine, maline, borovnice, bademi,
    pa zar sve to odjedamput ili si isprobavala koje ti bolje paše

    zakljucujem da tvoji doktori jesu za koristenje fitoestrogena, pa se pitam
    nisu ti nudili neki sintetski?

  21. #21
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Meni je par frendica uz macu jako hvalilo čaj vrkute.

  22. #22
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    U SAD-u se na hormone nikako ne gleda sa skepsom kao u HR, na srecu, jer zenama, pogotovo u ranoj/preranoj/prijevremenoj perimenopauzi i menopauzi u principu stvarno i trebaju. Naravno da postoji oprez kod osoba s odredjenim dijagnozama, ali nije ni priblizni bauk kao u Hrvatskoj.

    Ja sam odradila perimenopauzu uz uzasne simptome, uzasan dobitak kila (uz pomno birane jelovnike i rad s osobnim trenerom, da se ogradim od raznoraznih scenarija) i preporodila sam se uz bioidenticne hormone. Kompletno sintentski mi nisu bili dobri, a prirodni pripravci nisu napravili ama bas nista. Menopauza je dijagnosticirana s 42 godine i oko godinu dana sam uzimala bioidenticne hormone (u ovakvom slucaju rane menopauze, HRT (hormonska nadomjesna terapija) se svakako preporucuje iz raznoraznih bitnih razloga).

    Sad sam opet u perimenopauzi, neki vrag (Moderna cjepivo, lol!) je resetirao nesto u tijelu i vratili su se ciklusi. Stavila sam Mirenu u listopadu i super mi je. Kao nova sam.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Zasad mi ne treba, ali pratim temu.

    Dota, ne znam detalje, ali znam da se hormoni daju s oprezom osobama koje imaju kardiovaskularne probleme (vene i sl.). GInekolog ce znati strucno pojasnit pro and contra.
    Hvala, Lili. Zato i pitam ima li netko takav, da vidim iskustva ... I ja i moja ginekologinja smo stava da nije još nužno i da ćemo vidjeti pro i contra, ako bude potrebe, u tom trenutku ... ali ja volim pitati i unaprijed.
    Također, preporučam ti ovu knjigu gore (Snaga perimenopauze). Koliko čitam, ti već radiš većinu toga o čemu žena priča, ali uvijek ima stvari koje je dobro znati ...i za koje bih i ja voljela da sam ih znala ranije. S tim da je moje mišljenje da ona ipak malo "romantizira" perimenopauzu, nije to sad baš sve bajno, ali ima dobrih tips&trick, lako provedivih. Ipak, moram dometnuti da je i ona u nekim godinama počela uzimati hormone, kad nije više mogla "kompenzirati". Zato i skupljam razna iskustva, jer volim takvim stvarima prići "cum grano salis" i doznati sve što mogu. Naravno, od svojih liječnika najviše, ali ne škode ni vaša iskustva i zahvaljujem na njima.

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    pa zar sve to odjedamput ili si isprobavala koje ti bolje paše

    zakljucujem da tvoji doktori jesu za koristenje fitoestrogena, pa se pitam
    nisu ti nudili neki sintetski?
    Nisam baš sigurna na što misliš, mama ptičice. Mislim da se nismo razumjele. Uzimala sam jedan jedini pripravak za perimenopauzalne tegobe -cimicifugu, a i nju samo kroz jedno vremensko razdoblje (par mjeseci). Mislim da se i mora napraviti pauza. Meni je pomogla s valunzima i regulacijom ciklusa, pa sada ne uzimam. Ako bude potrebe, uzimat ću opet.
    Evo ovdje više o cimicifugi, da sad ne pišem: https://www.vasezdravlje.com/biljna-...-fitoestrogena
    Napominjem da sam ju dobila od ginekologinje, nisam uzela ništa na svoju ruku, a i endokrinac mi ju je preporučio još i prije ginekologinje.

    Ostalo što sam nabrojila nije ništa posebno: vitamini skupine B i vitamin D, koje pijem jer mi je utvrđen deficit. I spomenula sam u kojoj hrani ima fitoestrogena, pa nam može pomoći da se osjećamo bolje. To je sve obična hrana koju jedemo svaki dan i koja se, dapače, preporuča - mahunarke, bobičasto voće, sjemenke i slično...Ginekologinja je spomenula i macu, koju se može uzimati umjesto cimicifuge.
    To je to.

    Odgovor na drugo pitanje je: nisu mi nudili sintetske hormone jer pokušavamo optimizirati moju kvalitetu života zasada ovako, a imam i neke tegobe zbog kojih sam/smo ipak oprezniji nego što bismo bili da ih nemam. Što ne znači da ih neće nuditi u budućnosti. Zato i volim čuti iskustva drugih jer znam da sam možda i preoprezna .

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    U SAD-u se na hormone nikako ne gleda sa skepsom kao u HR, na srecu, jer zenama, pogotovo u ranoj/preranoj/prijevremenoj perimenopauzi i menopauzi u principu stvarno i trebaju. Naravno da postoji oprez kod osoba s odredjenim dijagnozama, ali nije ni priblizni bauk kao u Hrvatskoj.

    Ja sam odradila perimenopauzu uz uzasne simptome, uzasan dobitak kila (uz pomno birane jelovnike i rad s osobnim trenerom, da se ogradim od raznoraznih scenarija) i preporodila sam se uz bioidenticne hormone. Kompletno sintentski mi nisu bili dobri, a prirodni pripravci nisu napravili ama bas nista. Menopauza je dijagnosticirana s 42 godine i oko godinu dana sam uzimala bioidenticne hormone (u ovakvom slucaju rane menopauze, HRT (hormonska nadomjesna terapija) se svakako preporucuje iz raznoraznih bitnih razloga).

    Sad sam opet u perimenopauzi, neki vrag (Moderna cjepivo, lol!) je resetirao nesto u tijelu i vratili su se ciklusi. Stavila sam Mirenu u listopadu i super mi je. Kao nova sam.
    Kaae, slažem s tobom, a i hvala ti na tvojim iskustvima. Čitala sam, a i pričala s mojom ginekologinjom o tome i da, kod žena koje rano uđu u menopauzu HRT ima puno benefita i zapravo se preporučuje. Zapravo, evo i članak gdje govori o tome, preporučam ga pročitati, žena je cool: https://voxfeminae.net/feministyle/j...zapravo-mlade/

    A ovo mi je super za povratak ciklusa, zgodna nuspojava cjepiva . Možeš li usporediti kako se osjećaš s Mirenom, a kako si se osjećala dok si uzimala bioidentične hormone? Ako dobro čitam, bolje ti je s Mirenom.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Da napomenem, ja nisam u preuranjenoj menopauzi, već u sasvim očekivanoj perimenopauzi, imam skoro 50 godina ( još koja sitno ).

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Sad sam ponovno, nakonviše mjeseci, pročitala članak iz mog prethodnog posta i ponovno potpisujem da je dr. Grujić cool žena .
    A kako je u životu sve povezano, podsjetila me nekim svojim rečenicama i na temu "Jeste li nekad uzele slobodan dan samo tako..", a i na temu "Što čitate" (u potpisu novinarke). Tako da, eto, preporučujem pročitati i onima bez perimenopauzalnih tegoba
    https://voxfeminae.net/feministyle/j...zapravo-mlade/

  27. #27
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Dota prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae, slažem s tobom, a i hvala ti na tvojim iskustvima. Čitala sam, a i pričala s mojom ginekologinjom o tome i da, kod žena koje rano uđu u menopauzu HRT ima puno benefita i zapravo se preporučuje. Zapravo, evo i članak gdje govori o tome, preporučam ga pročitati, žena je cool: https://voxfeminae.net/feministyle/j...zapravo-mlade/

    A ovo mi je super za povratak ciklusa, zgodna nuspojava cjepiva . Možeš li usporediti kako se osjećaš s Mirenom, a kako si se osjećala dok si uzimala bioidentične hormone? Ako dobro čitam, bolje ti je s Mirenom.
    Kombinacija sintetickih hormona mi je bila ocajna (flaster za abdomen, kombinacija estrogena i progesterona). Nisam primijetila nikakve promjene sto se tice simptoma (debljanje, uzasno los san, povisen resting puls i vrlo malo do nista valungi), a bila sam u nekakvom anksioznom bunilu, nisam znala ni objasniti sto me snaslo. Ovo je bio estradiol i norethindrone (CombiPatch). Uzas.


    Nakon toga sam presla na 0.0375 mg estradiola (opet flaster) i oralni bioindenticni progesteron od 100mg i to mi je bilo ok. Onda sam (moderna! ) pocela krvariti. Prvo razbacano, a onda u nekakvim relativno predvidivim (ali bezveznim) ciklusima. Napravila sam detaljne UZV-ove, povadila krv... a kad ono, svi hormoni koji su bili otkazali poslusnost odjednom u boljem stanju nego 2010-11, prije prve trudnoce, kad su prognozirali vise nego vjerojatno ranu menopauzu zbog raznoraznih uzasa.

    Sad sam opet u teen godinama ( ) i imam Mirenu s obzirom da, ipak, nije bilo za ocekivati da cu imati redovite menstruacije i uzivati u razbacanim hormonima. Super mi je, nista mi ne smeta. Jos uvijek povremeno imam nekakav spotting, imala sam jednu "pravu" mengu (sto je ginekolog rekao da je bas super jer mi je Mirena stavljena uz endometrij od 3mm, sto nije problem, ali nikako ne steti da se oljusti i ode). Napokon ne dobivam 2-4 kile mjesecno, izmedju ostalog. A i nisam mentalno rastrojena.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Dota
    sad puno jasnije
    kad sam procitala ucinilo mi se da su maca i cimicifuga skupa..

    ja idem slj tjedan kod svog ginica i bas se pitam kaj bu bila preporuka
    jer mi simptomi nisu jaki..ali to ne znaci da mi ne smetaju!..
    Posljednje uređivanje od mama pticica : 06.01.2022. at 10:36

  29. #29
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Mama pticica, ako mozes spavat sretnica si!
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 06.01.2022. at 13:00

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Kombinacija sintetickih hormona mi je bila ocajna (flaster za abdomen, kombinacija estrogena i progesterona). Nisam primijetila nikakve promjene sto se tice simptoma (debljanje, uzasno los san, povisen resting puls i vrlo malo do nista valungi), a bila sam u nekakvom anksioznom bunilu, nisam znala ni objasniti sto me snaslo. Ovo je bio estradiol i norethindrone (CombiPatch). Uzas.


    Nakon toga sam presla na 0.0375 mg estradiola (opet flaster) i oralni bioindenticni progesteron od 100mg i to mi je bilo ok. Onda sam (moderna! ) pocela krvariti. Prvo razbacano, a onda u nekakvim relativno predvidivim (ali bezveznim) ciklusima. Napravila sam detaljne UZV-ove, povadila krv... a kad ono, svi hormoni koji su bili otkazali poslusnost odjednom u boljem stanju nego 2010-11, prije prve trudnoce, kad su prognozirali vise nego vjerojatno ranu menopauzu zbog raznoraznih uzasa.

    Sad sam opet u teen godinama ( ) i imam Mirenu s obzirom da, ipak, nije bilo za ocekivati da cu imati redovite menstruacije i uzivati u razbacanim hormonima. Super mi je, nista mi ne smeta. Jos uvijek povremeno imam nekakav spotting, imala sam jednu "pravu" mengu (sto je ginekolog rekao da je bas super jer mi je Mirena stavljena uz endometrij od 3mm, sto nije problem, ali nikako ne steti da se oljusti i ode). Napokon ne dobivam 2-4 kile mjesecno, izmedju ostalog. A i nisam mentalno rastrojena.
    Hvala ti Kaae .
    Posljednje uređivanje od Dota : 06.01.2022. at 16:34

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    Dota
    sad puno jasnije
    kad sam procitala ucinilo mi se da su maca i cimicifuga skupa..

    ja idem slj tjedan kod svog ginica i bas se pitam kaj bu bila preporuka
    jer mi simptomi nisu jaki..ali to ne znaci da mi ne smetaju!..
    Ne, ne, ili jedno ili drugo...
    Javi kakva je preporuka...

  32. #32

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    718

    Početno

    Zbog visokog tlaka i štitnjače pripaziti kod uzimanja maca praha na svoju ruku, piše na kraju ovog teksta i još negdje sam naišla na taj podatak, ne znam je li točno. https://štitnjača.hr/zdrav-zivot/pre...lnu-ravnotezu/

  33. #33
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj lonni prvotno napisa Vidi poruku
    Zbog visokog tlaka i štitnjače pripaziti kod uzimanja maca praha na svoju ruku, piše na kraju ovog teksta i još negdje sam naišla na taj podatak, ne znam je li točno. https://štitnjača.hr/zdrav-zivot/pre...lnu-ravnotezu/
    Je, u pravu si. Ni meni nije odgovaralo. To je individualno. Moja rođakinja ima slično iskustvo sa cimicifugom, koja joj je pogoršavala simptome umjesto da ih ublaži.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    718

    Početno

    Dodatke prehrani i prirodne pripravke isto ne treba shvaćati olako, ono susjedi je pomoglo pa će valjda i tebi. U ovom tekstu o raznim dodacima prehrani se navodi kako je najčešća pogreška kad žene u želji da si što brže pomognu kod urinarnih infekcija koriste i brusnicu i uvin čaj, a njihov se učinak međusobno poništava. Kog zanima treba prelistati na stranicu 6, broj od listopada. https://www.farmacia.hr/farmacia-pre...listopad-2021/
    Posljednje uređivanje od lonni : 08.01.2022. at 11:20

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Da, to je točno. NIŠTA ne treba uzimati "na svoju ruku", od dodataka prehrani, prirodnih pripravaka, lijekova... uvijek je potrebno konzultirati se sa svojim liječnikom/ liječnicima. Oni će najbolje znati što točno VAMA treba.
    To naravno ne znači da ne treba istraživati, propitivati, tražiti tuđa iskustva. Ni ne možemo znati za nešto, ako nismo čuli za to, zato su tuđa iskustva dragocjena i hvala što ih pišete. Ali o njima treba razgovarati sa svojim liječnicima, ne odlučivati na "svoju ruku".

    Evo još jedan članak o utjecaju lijekova i dodataka prehrani na tlak, među njima su i neki koji se jako često koriste. https://www.tportal.hr/lifestyle/cla...-tlak-20220106

  36. #36
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Uz duzno postovanje ima svakakvih lijecnika.

    Lijecnica opce prakse sa svojim pogresnim dijagnozama, postupanjima, razvlacenjima je moga muza toliko ugrozila da je jedva zivu glavu izvukao prije 7-8god. A imam jos primjera nazalost iz sire obitelji.

    Tako da rekla bih potrebna je i doza opreza kod potpunog vjerovanja lijecniku i prepustanju u njegove/njene ruke.

    Svi trebamo malo vise nauciti slusati vlastito tijelo i vjerovati mu uz konzultacije s lijecnikom naravno, pa odluciti kojim putem krenuti.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 08.01.2022. at 15:35

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Nije mi jasno zašto pričamo u terminima "potpuno vjerovanje liječniku i prepuštanju u njegove/njene ruke" ili "nikakvo vjerovanje liječniku" itd. Ne znam nikoga tko živi u takvim krajnostima.
    Mislim da nitko od nas nije malouman ili dvogodišnjak, pa da nekritički sluša sve/ ne sluša ništa.
    Samorazumljivo je da sve u životu uzimamo "cum grano salis", pa i liječničke preporuke/ nepreporuke.

    Koliko sam ja shvatila ovu temu, mama ptičica je tražila iskustva žena u perimenopauzi.
    Pretpostavljam da ima i neka tema o ovome gore, ali mislim da to nije ova.

  38. #38
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Dota prvotno napisa Vidi poruku
    Da, to je točno. NIŠTA ne treba uzimati "na svoju ruku", od dodataka prehrani, prirodnih pripravaka, lijekova... uvijek je potrebno konzultirati se sa svojim liječnikom/ liječnicima. Oni će najbolje znati što točno VAMA treba.
    Zbog ovoga sam pisala. ono NIKAD i UVIJEK mi je paralo uši

    Al ako je tako kao u zadnjem postu, onda se slažemo Dota.
    Ja sam iz tvog posta shvatila da ne bi smjela popit neki čaj od biljaka ili uzet fitopripravak, a da pritome nisam dobila amen od liječnika.
    A ne mogu znati hoće li mi nešto pomoći ili odmoći ako ne probam. Niti to može znati liječnik. A dobiti liječnika je posebna priča.

    pa i sada zbog fizičkih napora (treninzi) kojima sam izložena uzimam razne suplemente, no definitivno moja liječnica nije upoznata sa svim vitaminima i sl. što ja uzimam. Mislim da je to ni ne zanima Ona mi da 2x god.da napravim KKS, vrlo detaljnu s par extra specifičnih zahtjeva i to je to.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 08.01.2022. at 22:08

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Zbog ovoga sam pisala. ono NIKAD i UVIJEK mi je paralo uši

    Al ako je tako kao u zadnjem postu, onda se slažemo Dota.
    Ja sam iz tvog posta shvatila da ne bi smjela popit neki čaj od biljaka ili uzet fitopripravak, a da pritome nisam dobila amen od liječnika.
    A ne mogu znati hoće li mi nešto pomoći ili odmoći ako ne probam. Niti to može znati liječnik. A dobiti liječnika je posebna priča.

    pa i sada zbog fizičkih napora (treninzi) kojima sam izložena uzimam razne suplemente, no definitivno moja liječnica nije upoznata sa svim vitaminima i sl. što ja uzimam. Mislim da je to ni ne zanima Ona mi da 2x god.da napravim KKS, vrlo detaljnu s par extra specifičnih zahtjeva i to je to.
    Koliko sam ja shvatila, ovo je tema o perimenopauzi, i pričamo o tome što nam olakšava/otežava stanja u perimenopauzi. Nije općenita tema.
    Naravno da nećemo pitati svog liječnika o tome koji ćemo čaj popiti dok čitamo knjigu u lijeno zimsko popodne.

    Ali, u perimenopauzi, koja uključuje, uz puno toga, i promjene u hormonalnom statusu, a često "povuče" za sobom i raznorazna stanja/tegobe/bolesti, mislim da je ipak pametnije upoznati svog liječnika sa svime što uzimamo i/ili planiramo uzimati. Jer, dok je čovjek sasvim zdrav i nema nikakvih tegoba i stanja (iako sam i ja stava da nema takvog čovjeka ), još i može neopterećeno eksperimentirati, ali, kad već dođu neke tegobe, stava sam da je ipak bolje pripaziti između eventualnih interakcija i nepoželjnih posljedica različitih pripravaka, pa makar se deklarirali kao "najprirodniji". Tako da, u tom slučaju, zastupam NIKAD i UVIJEK i tada bih uvijek sve provjeravala.
    Evo, da banaliziram - uzmi grejp, npr. Je li zdrav? Je, definitivno. Smiju li ga svi konzumirati? O, nikako. Mislim da Halmed navodi više od 50 lijekova uz koje se ne smije konzumirati, uključujući one za visoki tlak , statine, estrogene... Kako znam? Rekao mi liječnik.
    Evo o tome: https://slobodnadalmacija.hr/mozaik/...rpciju-1058917
    A daleko smo još od pripravaka raznih...
    Oprez je majka mudrosti.

    Ps. Većina liječnika, koji se sada često ni ne stignu javiti na telefon, uredno odgovaraju na mailove. Dapače, rekla bih da je nekima to i preferirana komunikacija. Tako da se može i tako pokušati doći do informacije...
    Posljednje uređivanje od Dota : 08.01.2022. at 23:06

  40. #40
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Eh drugi svemir, nema sestra mog ginekologa mail...no da ne idemo ot, tu stajem na temu pristupa. ialo je sam dr. super.

    No znam da ne mislim fizicki jahat na drugi kraj grada da bi ga pitala jel smijem probat neki pripravak jer znam, dok ga ne probam, necu znati jel mi odgovara ili ne.
    Isto tako, on nema carobnu kuglu da zna kako ce moje tijelo reagirati na isto. Kao ni ja.

    Metoda pokusaja (i pogresaka) je u perimenopauzi po meni jedini moguci izbor.

    Koliko vidim cure su pisale da probale razne stvari, nekome pomognu, nekome odmognu.
    Bez probe, nista.

    Netko mora na hormone jer vise ne vidi izlaza ni s cim drugim i neizdrziva mu je situacija.Hormone ce naravno najbolje znat propisaz ginekolog a i s njima treba isprobavat. Sve su to pokusaji i trazenje rjesenja.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 08.01.2022. at 23:38

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Puno je lakše, a i manje opasno, sam isprobavati sve što ti padne na pamet, dok zapravo nemaš nekih značajnih tegoba, pa samim tim i dijagnoza, a onda, posljedično i lijekova za te dijagnoze.
    S godinama, stanjima, dijagnozama, problem se usložnjava i zahtjeva malo manje lakonski pristup.

    No, svatko zna (ili misli da zna) najbolje za sebe, pa na to treba tako i gledati.

  42. #42
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Slazem se da je metoda pokusaja i pogresaka u principu jedino rjesenje i da nema smisla zvati lijecnika s pitanjem o tome smijemo li popiti vodu s limunom. No s druge strane, pripravci su, sto biljni, sto sintentski, dostupni u slobodnoj prodaji svuda i rijetko kome pada na pamet pitati lijecnika treba li mu "to" [najcesce nesto sto je lijepo izgledalo na polici, stranici novina, reklami, nekom forumu....] i ima li "to" zapravo nekih nuspojava. Odnosno jos bolje, zna li itko ima li "to" ikakvih nuspojava.... a najcesce bas i ne zna jer pripravci zapravo i nisu bas nesto osobito regulirani, pogotovo kad se cesto reklamiraju na TV, u novinama, na policama, a i na forumima.

    S druge strane, ima ovih nekih cjepiva trenutno koje su dobro istestirali, a opet ljudi ne bi to bas probali...


    Enivej, ja nisam nesto od ljekova, ali to je uglavnom (veliki kuc-kuc) zbog toga sto mi nesto i ne trebaju. No ne uzimam ni pripravke bas cesto, a kamoli neprovjereno.

  43. #43
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Dota prvotno napisa Vidi poruku
    Puno je lakše, a i manje opasno, sam isprobavati sve što ti padne na pamet, dok zapravo nemaš nekih značajnih tegoba, pa samim tim i dijagnoza, a onda, posljedično i lijekova za te dijagnoze.
    S godinama, stanjima, dijagnozama, problem se usložnjava i zahtjeva malo manje lakonski pristup.

    No, svatko zna (ili misli da zna) najbolje za sebe, pa na to treba tako i gledati.
    No slazemo se onda potpuno

  44. #44

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    da ne otvaram novu temu
    rado bih skupila od vas cure sve pa i najneobicnije poteskoce/nuspojave predmenopauze

    prijavljujem (ne mogu biti 100% sigurna jos, ali nek se vidi jel jos neka od nas imala)
    osip na vratu nakon vrucina koje su trajale 7 dana, a upravo kad je menga dosla, btw izgleda ko alergija na sunce..

    vec danima kopam po sjecanju jesam li nekaj novo pojela, koristila...
    ali nisam
    i danas mi frendica veli da je njena sestra imala osip ali nije ga pripisala valungu (ne znam jel opetovano..)

    e sad da li ce se ponovit pojma nemam
    i evo srecom nakon 3 dana prolazi (ali jesam uzela antihistaminik jer je gadno žarilo i svrbilo)

    jel ima jos kaj tak bedasto da mogu očekivati??!?

  45. #45

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    i moram reci da se slazem s Lili;
    previse slijepo se vjeruje doktorima na temu zenskog zdravlja u hrvata, ne govorim o publici tu na forumu, ali bome u ostatku zenske populacije to je itekak prisutno

    i to se iskreno nadam da cemo promijeniti da nase kceri kad odrastu budu imale bolje i educiranije odnose sa svojim ginićima

  46. #46
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,635

    Početno

    Pticice ja sam takvi osip bila povezala sa jednim parfemom sad si mi dala mislit.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    malena beba
    jel ti se dogodilo vise puta ili?

  48. #48
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ako je bilo toplo, toplije od ocekivanog, lako moguce da je osip bas od vrucine, u kombinaciji s nekom odjecom, salom, ovratnikom, parfemom....

    Ja nisam imala nikakve osipe, ali mozes recimo razviti novu alergiju bilo kad u zivotu, s tim da bi perimenopauza ili menopauza bili odlicno vrijeme za to (kao npr. trudnoca) jer je rijec o velikoj promjeni u organizmu.

  49. #49
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,635

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    malena beba
    jel ti se dogodilo vise puta ili?

    jednom ili dvaput ali u razmaku od 10ak dana, poklonila sam parfem nakon toga. bio je 9.mj, bilo je vruce al aj znaj sad...

  50. #50

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    ja to ne bi povezivala s ciklusom
    osim ak nisi dobila 2x mengu u razmaku od 10 dana )

Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •