Stranica 2 od 15 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 712

Tema: mrena na oku??

  1. #51

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    mraonicus, kako si to lijepo jednostavno objasnila!

    ne mogu vjerovat da taj doktor nije mogao tim riječima nešto reći, ponaša se kao da je to neka viša matematika.

    sutra idemo na kontrolu, većinom ga ne uspijem ulovit, jedino ako ga dočekam na hodniku. morat ću zauzet mjesto tamo, ali i stav, tak da ne može pobjeć dok ne objasni što je i kako napravio.

    Vjeran isto ima šav, ali konce neće vaditi, sami se razgrađuju. a rađeno je ultrazvukom. bar o tom esam mogla nešto pronaći na netu.

    ne mogu vam opisati koliko mi je žao što nismo znali za ovog doktora u Sloveniji. ne bi ga nikad dala ovom umišljencu na operaciju.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Vmama,sta je bilo na kontroli?Nadam se da se gospodin udostojio popricati malo sa vama

  3. #53

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    opet ga nismo ni vidjeli. poslao je van svoju asistenticu koja je rekla da je sve u redu, da priraslica vise nema.
    na moje pitanje zasto se zjenica ne siri samo me blijedo pogledala, pa sam jos pitala je li moguce da je nesto osteceno, rekla je da ne vjeruje da je prof. super odradio operaciju.
    nije me bas uvjerila.
    pitala sam ju sve i svasta, da zasto nije jos dobio bar naocale ako lece jos ne smije. nije odgovorila nista, samo je rekla da cemo o lecama razgovarat kad se smiri upala.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    47

    Početno

    Drzimo fige da sve bude ok i da se upala brzo povuce. Kad idete kod Opacicke?

  5. #55

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    Opacicka je rekla da nema smisla dolaziti na pregled za lece dok god moramo kapati okice, ali da ako se ovo nastavi tako, da preporucuje barem naocale dok ne dobije lece.
    tako da jos ne idemo dok ne vidimo sto ce bit. ako mu nece smanjivat terapiju, idemo po naocale, a ako ce smanjivat s namjerom da ju ukinu, idemo po lece.
    vidjet cemo sad u cetvrtak, pa zajedno s njom procijenit.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    evo mene opet s novim dilemama!

    konacno je završila terapija s kortikosteroidima, upale su se riješile, ali je zato dobio ocni tlak. vrijednosti su granične, dobio je nekakve kapi za snižavanje. ne znaju je li to od kortića, jer kažu da je to nekad normalno i nakon operacije katarakte.
    konačno je dobio i zeleno svjetlo za leće, išli smo na pregled u Vinogradsku, obavili skijaskopiju. neki doc je preporučio nekakve leće za odresle, da mu stavljamo po 2 u jedno oko. rekla sam "aha, dobro", ali ne namjeravam to napraviti, poučena vašim iskustvom.
    idemo sad opet kod dr. Opačić, pa me zanima kako vi uspijevate sa silsoft lećama, jel ispadaju, jel ima upala????

    bili smo i u poliklinici svjetlost, tamo nas nagovaraju na ugradnju nekakvih leća koje navodno nisu trajne, već imaju nekakve kvačice, i mogu se izvaditi kad više ne budu odgovarale.

    strah me toga, jer nisam nikad čula za to, a i zanima me kako će to onda ići dalje. ugradnja košta 20 000kn, nisu mi baš odgovorili kada sam pitala koliko često će on to morati mijenjati.
    kako se kod vaše djece mijenja dioptrija i promjer leće? koliko često?
    koliko često kupujete nove leće?
    ne znam što dalje, ići kod tog prof. Gabrića na ugradnju, ili ipak uzeti silsoft. nekako više naginjem nečemu što je već negdje provjereno.
    ali s druge strane, Gabrić kaže da leće često ispadaju, da dolazi do kojekakvih upala, da ih djeca više ne nose nego što ih nose, pa da onda i nemaju neku funkciju. kaže da je sada jako važno da ih ima stalno u oku, dok traje razvoj vida. da će bolje kasnije vidjet ako mu se sada ugrade leće.

    na 100 muka sam, pliiiiiiiiiiiiiiiiiiiz pomagajte!!!!

  7. #57

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Vmama,naravno da je moguce da je od kortikosteroidnih kapi dobio povecan pritisak(intraokularni) jer su one te koje ga izazivaju...koliki je pritisak?i sta je uopste granicna vrednost za tako malu decu?

    Za odrasle pa i decu bi trebalo da je normalni IOP od 10 do 21mm Hg...pise li nesto da ima u dijagnozi kao glaukom?Koliku količinu kapi ste mu uopšte ukapiali za sve ovo vreme?Kako ste mu tako malom izmerili pritisak,pod anestezijom ili nekontaktnim tonometrom?

    Da,dobili ste kapi za snizavanje pritiska i vrlo verovatno da se sve to moze lepo sanirati ako je upala zavrsena...ako je????kakavu je upalu uopste mali imao,sta pise u listi nakon operacije...pise li nesto kao uveitis ili iridocyclitis?
    Ono što znam iz našeg iskustva je da je bolje ne ugradjivati nista u oko ako se nije milion posto sigurno da je upala skroz prošla,jer u suprotnom ako se priraslice opet jave i vežu za veštačko sočivo,nije dobro...

    Možda da sada razmislite i kontaktirate tog dr Phaifera iz Slovenije,mislim da je on jako jako dobar(nasa ocni dr nam je rekla da je vrhunski)
    a njegov kontakt ti je:

    Očesni kiruski center dr Pfeifer,
    dr.med.specijalist Vladimir Pfeifer,dr med.specijalist oftamolog,kirurg,
    ul.Dunjajska 22,1000 Ljubljana
    tel:00386(0)14338118
    mejl:pfeifer@pheifer.si

    Pošalji mu mejl pa pitaj sve i napisi sve u detalje,ništa ne gubis da cujes misljenje nekog ko je tako vrhunski...pa onda odlučite
    Javljaj sta ima novo,držimo fuge da bude sve ok...

  8. #58

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    mraonicus,
    kapi kortik. smo konstantno kapali 3 puta dnevno, s tim da nakon svake operacije je bilo perioda kada smo kapali i svakih sat vremena. ja bas ne kuzim to sto pise u otpusnom pismu, pa cu ti prepisat, imam osjecaj da ti puno toga znas pa mi mozda neke stvari budu jasnije.

    30.12.2008. OP: phacoaspiratio+caspsulorhexia post.+vitrectomia anterior o.dex. (ET); DG: cataracta congenita o.u. leucocoria o.u.

    27.01.2009. OP:phacoaspiratio massae lentis, PCCC, extractio memb. secundariae, AV, iridectomia periph. oc. sin., synechiolisis, iridectomia periph., AV o.dex. (opća); DG:cataracta congenita o.sin., aphakia o.dex.

    10.02.2009. lijevo zjenica uska, vidljiva prolif. epitelnih stanica, desno sinehije prisutne temporalno

    27.03.2009. OP:synechiolisis o.dex., synechiolisis et vitrectomia anterior o.sin. (opća); DG: aphakia o.u., synechiae posteriores o.u.

    09.04.2009. prozirne središnje vidne osi

    15.07.2009. pregled u općoj anesteziji DG: uredna postoperativna afakija. za vrijeme pregleda odstrane se šavi te se izmjeri intraokularni tlak na oba oka pri čemu se nađu nešto povišene vrijednosti na oba oka. Th. Trusopt kapi 3x u oba oka

    i to je uglavnom to. ne pišu koje su vrijednosti tlaka. uglavnom piše na latinskom, rijetko kad na hrvatskom, i jako rijetko pronađu vremena da mi bilo što objasne. glauko9m uopće nisu spominjali. jedno što ja malo primjetim je da su mu okice malo veće, kao onako malo izbuljene, ali to samo ja vidim, drugi nitko.

    hvala ti za kontakt za dr. Pfeifera, baš mi treba još barem jedno mišljenje, ovako zbilja ne znam što dalje.

  9. #59
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    mraonicus danas slavi 3 rođendan svojoj curi..javit će se ne brini

  10. #60

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Vmama,evo me...bili smo malo na slavlju ali evo...
    Ja sam po struci biolog,ne lekar a pogotovo ne oftamolog,ali evo ponešto znam...pokušaću ti pojasniti neke latinske reči ako znam
    inače možda nije loše da sve ove dijagnoze sa otpusnih lista pošaljes Slovencu,možda ti čovek mejlom i rastumači i da svoje mišljenje...


    30.12.2008. OP: phacoaspiratio+caspsulorhexia post.+vitrectomia anterior o.dex. (ET); DG: cataracta congenita o.u. leucocoria o.u. -koliko razumem ovo bi značilo da su izvadili sočivo phaco metodom tj ultrazvukom,i uradili vitrektomiju tj skinuli deo staklastog tela koje se nalazi iza sočiva na desnom oku,da ne bi išla upala nazad na mrežnjaču ako se nastavi...i naravno katarakta je bila kongenitalna tj urodjena a O.U- znači da je na oba oka,leucocoria ne znam šta je

    27.01.2009. OP:phacoaspiratio massae lentis, PCCC, extractio memb. secundariae, AV, iridectomia periph. oc. sin., synechiolisis, iridectomia periph., AV o.dex. (opća); DG:cataracta congenita o.sin., aphakia o.dex. -ovde objašnjavaju postupak na levom oku,da je radjena katarakta,razkidanje sinehija i da su na ivicama dužice probušili male minimalne rupice da tuda za svaki slučaj može cirkulisati očna vodica(to je periferna iridektomija),a isto radjeno i na levom koliko vidim(sin- ti je levo oko a dex- desno oko,a ako piše O.U znaci oba oka)

    10.02.2009. lijevo zjenica uska, vidljiva prolif. epitelnih stanica, desno sinehije prisutne temporalno -ovde da su i dalje malo prisutne sinehije na desnom,a na levom da ima novih epitelijalnih ćelija

    27.03.2009. OP:synechiolisis o.dex., synechiolisis et vitrectomia anterior o.sin. (opća); DG: aphakia o.u., synechiae posteriores o.u. -opet raskidanje sinehija na desnom,isto razbijanje sinehija i na levom uz skidanje prednjeg dela staklastog tela na levom i aphakia je terin da su oči bez prirodnog sočiva ostavljenje i da nije ugradjeno veštačko još

    09.04.2009. prozirne središnje vidne osi -da su ose vidnog puta providne

    15.07.2009. pregled u općoj anesteziji DG: uredna postoperativna afakija. za vrijeme pregleda odstrane se šavi te se izmjeri intraokularni tlak na oba oka pri čemu se nađu nešto povišene vrijednosti na oba oka. Th. Trusopt kapi 3x u oba oka -ovo razumeš sve,da je sve ok sa stanjem očiju bez ugradjenih sočiva a koje imaju izvadjena prirodna sočiva i da je nadjen taj povećan pritisak koji je garant privremen tj od kapi...

    Ako sam ti šta pomogla drago mi je ali ja nisam doktor...zato se nadam da ti nisam nikavu pogrešnu informaciju dala...a savet moj ti je da ne izlaziš van ordinacije dok ti god ne objasne sve u detalje...naročito ako ides privatno

  11. #61

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    mraonicus
    puno, puno ti hvala!
    pojasnila si mi dosta toga, žalosno što mi to sve netko od doktora nije mogao reći.
    sretan rođendan tvojoj curici!!!

  12. #62

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Vmama, nema na čemu...samo da bebeč bude dobro i oke dobro...a nadam se da sve ide ka boljem,čim su upale rešene...ovo sve što su mu radili je rutina,ne boj se i ne misli da je nešto užasno komplikovano...uvek se skida delić tog staklastog tela iza sočiva,pa ostaje kao neki mali vakum prostor(ja to tako zamišljam) da se ne bi širila upala nazad,ako se ponovo javi...
    Za očni pritisak sam isto ubedjena da je prolazno,od kapi i agresivne terapije,kapi koje sad kapate su za snižavanje očnog pritiska...
    Nadam se dobrim vestima od vas,pre nego ugradite sočiva kontaktiraj dr iz Slovenije i odlučite onda...
    Hvala na čestitkama...

  13. #63

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Vmama,kako ste?Kako oči?Nadam se da je sve pošlo na bolje...javi se

  14. #64

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    muku mučimo s glaukomom. kapi nisu pomogle, ni Trusopt, kasnije je dobio i Cosopt i isto nisu pomagale. na kraju su mu operirali lijevo oko jer se rožnica već bila zamutila. za dva tjedna ima kontrolu pod anestezijom.
    ovako laički mogu reći da se na tom lijevom oku vidi pobiljšanje - manje je, nije više toliko crveno, i neko vrijeme nakon operacije nistagmus je bio puno manje izražen. samo što mi se sad čini da mu desno stradava. okice su se opet počele jako okretati i to oko mu je jako crveno, tako da će vjerojatno opet na operaciju.
    leće su naručene (Silsoft, hvala mamama na savjetima), stigle su, ali zbog terapije ih ne smije nositi. doktorica misli da naočale više ne bi puno pomogle, da je sada važnije da što prije počne s lećama.
    tako da još čekamo neke bolje dane....

  15. #65

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Vmama,kako ste,kako je bebač?Kakvo je sad stanje sa okama,jeste li počeli nositi sočiva i jeste li resili problem sa očnim pritiskom?
    Pozdrav

  16. #66

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    evo prije 3 tjedna operirano je i desno oko, sad je još pod terapijom, 11.01. ima pregled pod anestezijom, pa ćemo znati kakvo je stanje sad nakon operacije. meni se čini da je bolje.
    lijevo oko je sad u redu, ali u desno još kapamo kapi protiv upale, pa još nije počeo s lećama. a valjda će ih konačno početi nositi nakon idućeg pregleda. prepredugo to traje, on će skoro 14 mjeseci, leće još nije ni probao. strah me kako će to prihvatiti, nije više tako mala beba, jako se opire svemu, i kapima, i pregledima.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Da,nije mali i logično je da zna šta mu radite i da ne da...ipak,pokušaj da ga nagradiš svaki put nekom sitnicom,pa da mu to koliko toliko bude podsticaj da saradjuje na pregeldu,da ce nesto biti nagradjen...kod nas to pali,iako je A.veća...Zašto mu je opet operisano desno,jel opet zamućena rožnjača bila?Gde se operiše,sve kod istog dr u Zagrebu?
    Vmama,kako on sad vidi u svakodnevnom životu,kad nema sočiva još...mislim kako se snalazi svakodnevno,da li hoda ili još ne.da li se igra sa igračkama,prepoznaje vaša lica ili ne?
    Ako sam dobro razumela,rešili ste na kraju problem glaukoma na levom,kako?
    Biće bolje,samo strpljenja...puno poljubaca za Božić i Novu godinu malom junaku

  18. #68

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    je, na desnom mu je isto bila zamućena rožnica, sve je bilo bijelo, još uvijek je, ali sad puno manje. operacije sve kod istog doktora, nadamo se da je ovo ipak zadnja. ne znam što bi se još moglo zakomplicirati da mora opet kod njega
    on vidi ok, ne bi se reklo da ima toliku dioptriju. i doktori kažu da se jako dobro snalazi u prostoru. trudimo se da ima poticaja, sve su mu igračke zvučne, jarkih boja i sa svjetlosnim efektima, pa izmišljamo koješta kako bi ga natjerali na puzanje, traženje igračaka..... inače je malo slabiji s motorikom, ima hipotoniju, pa idemo i na vježbe. neki tvrde da je na to dosta i vid utjecao, neki opet kažu da nema veze jedno s drugim, da je to od teškog poroda. tako da još uvijek ne hoda, puže na guzi, zna i pravilno četveronoške ali ne želi.
    prepoznaje nas, ali mislim da je to više po glasu ili nečem drugom, jer se zna i zabuniti. Mmama ima 3 sestre, dosta si sliče, pa se tu četo buni, ali kad ga uzmu u ruke, prepozna u sekundi tko je tko.
    glaukom je u lijevom oku riješen, za desno čekamo pregled pod anestezijom, drugačije ga ne mogu pregledati ni izmjeriti tlak.
    i vama sretan Božić (ako ga slavite, i koji god slavite) i sretnu Novu!

  19. #69

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Vmama,šta kaže taj dr koji ga operiše,kakve posledice to ne rožnjači ima po vid tj šta je to konkretno bilo,neka nakupina nečega pa su očistili(da nije band keratopatija)?Mukica mala,kako se napatio...ali biće bolje,sad kad sredite situaciju na desnom i počne sa sočivima,videćeš
    Kako vi ko porodica prolazite kroz sve ovo?
    Držite se

  20. #70

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    mraonicus, ne znam ti odgovoriti na tvoja pitanja, jer sve što njegov doktor kaže je "dječje oko je nepredvidivo", ta rečenica mi već diže tlak, nemamo nikakve konkretne info.
    danas smo dobili otpusno pismo poštom (od zadnjeg pregleda), pa te molim ako išta razumiješ od ovoga da nam malo pojasniš:

    "DG: glaucoma sec. oc. utq.
    aphakia postoperativa oc.utq.
    st. post trabeculotomiam cum trabeculectomiam oc. utq.
    st. post op. cataractae congenitae oc. utq. et synechyolysis oc. utq.
    STATUS EX OC. UTQ: desno uredno formiran filtracijsku jastučić, vaskulariziran. lijevo jastučić aplaniran. na korespodentnom mjestu otvor periferne iridektomije. POS srednje duboka. zjenica okrugla. leća operativno odstanjena obostrano.
    Tapl: 6/11 mmHg T5,5= 3.0/7.0 j."

    rekao nam je da je desno oko ok, ali da s lijevim nikako nije zadovoljan.
    jel znaš što su ti jastučići? jel to od operacije glaukoma? ovo Tapl pretpostavljam da je tlak. jesu sad ok vrijednosti? što je ovo T5,5Ž?

    što se tvog zadnjeg pitanja tiče, kako mi kao porodica prolazimo kroz sve to, uglavnom sam do sada prolazila sve sama, rastajem se od MM. od nedavno sam kod svojih pa je malo lakše. situacija je dosta komplicirana, teško je odgovorit na takvo pitanje.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Citiraj Vmama prvotno napisa
    mraonicus, ne znam ti odgovoriti na tvoja pitanja, jer sve što njegov doktor kaže je "dječje oko je nepredvidivo", ta rečenica mi već diže tlak, nemamo nikakve konkretne info.
    danas smo dobili otpusno pismo poštom (od zadnjeg pregleda), pa te molim ako išta razumiješ od ovoga da nam malo pojasniš:

    "DG: glaucoma sec. oc. utq.-imao je sekundarni glaukom
    aphakia postoperativa oc.utq.-znači da su operacijom odstranjena oba sočiva i sad je bez njih
    st. post trabeculotomiam cum trabeculectomiam oc. utq.-stanje posle trabekulotomije tj operacije izvrsene zbog glaukoma
    st. post op. cataractae congenitae oc. utq. et synechyolysis oc. utq.-stanje očiju posle operacija katarakte kongenitalne i izvršene sinehiolize
    STATUS EX OC. UTQ: desno uredno formiran filtracijsku jastučić, vaskulariziran. lijevo jastučić aplaniran. na korespodentnom mjestu otvor periferne iridektomije. POS srednje duboka. zjenica okrugla. leća operativno odstanjena obostrano.
    Tapl: 6/11 mmHg T5,5= 3.0/7.0 j."

    rekao nam je da je desno oko ok, ali da s lijevim nikako nije zadovoljan.
    jel znaš što su ti jastučići? jel to od operacije glaukoma? ovo Tapl pretpostavljam da je tlak. jesu sad ok vrijednosti? što je ovo T5,5Ž?

    što se tvog zadnjeg pitanja tiče, kako mi kao porodica prolazimo kroz sve to, uglavnom sam do sada prolazila sve sama, rastajem se od MM. od nedavno sam kod svojih pa je malo lakše. situacija je dosta komplicirana, teško je odgovorit na takvo pitanje.
    Vmama,prvo pogledaj boldovano gore,moja neka pojasnjenja...ako dobro razumem...opet ponavljam nisam dr a pogotovo ne oftalmolog,ali evo kako ja na to gledam...

    Zaista ne znam sta je filtracijski jastucic,ali mislim da je nesto u vezi operacije glaukoma,tj verovatno u vezi prolaska te ocne vodice iz zadnje u prednju očnu komoru(sobicu)...proguglacu malo da saznam sta je to.
    Periferna iridektomija su mali otvori napravljeni na dužici u toku operacije,skroz periferno(ne vide se golim okom)... da bi mogla cirkulisati ta očna vodica i tako resiti problem povecanog ocnog pritiska...
    POS je prednja očna sobica,kaže u izvestaju da je srednje duboka tj to je ok,ne valja da je plitka...i opisuje da su zenice sad okrugle i da su odstranjena sociva...pritisak se obelezava sa Tapl(znaci da je meren na aplanacionom tonometru) i koliko vidim ovo u mmHg bi trebao biti ocni pritisak...ako je ovo 6 vrednost za levo oko to je malo,nizak pritisak koji ne valja...11 je ok ako je to za desno...treba biti izmedju 10 i 21mmHg...ovo drugo stvarno ne znam sta je to T5,5 i te vrednosti 3 i 7.

    Užas,žao mi je da ste se na kraju ipak rastali,pa dete vas treba...ali najbolje znas sama sta ti je ciniti...u svakom slucaju volela bi da mali bude dobro i da oke budu zdrave...sta naredno ocekujete,kakav sled dogadjaja?

    Puno poljubaca od nas iz Beograda

  22. #72

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    ponovo ima pregled u anesteziji 11.02.
    hvala ti puno, ajde barem sam saznala kolike su normalne vrijednosti tlaka. ne znam, ali čini mi se da je ova manja vrijednost za desno oko, jer ono je puno manje od lijevog pa mi je nekako logično i da je tlak u njemu manji. to bi možda onda bilo ok jer je friško operirano, tako je bilo i sa lijevim okom, pa se kasnije stabilizirao tlak.
    ja ne uspijevam izguglat ništa, samo općenito o glaukomu, a od te stručne literature me zaboli glava, nemam živaca čitat i proučavat, tebi svaka čast na informiranosti. vidi se koliko se trudiš.

    maloj Anji, pratim vaš topic i molim i za njezine okice

  23. #73

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Vmama,moguće da je tako,da je manja vrednost pritiska za to sveze operisano oko...ne nam imate li neku terapiju kapima sad za njega.mozda je to normalan tok da se tako stabilizuje pritisak...u svakom slucaju taj filtracijski jastučic ima veze sa opšeracijom glaukoma,ali sta tacno jos nisam saznala...mozda treba tek da se formira na desnom...
    Kako on vidi,ima li kakav zavoj preko desnog oka?Kako se krece u prostoru i inace svakodnevno ponasa,s obzirom da nema unutrasnja sociva?jeste li poceli sa kontaktnim?
    kako mis mali podnosi te preglede u anesteziji svako malo?
    za malog junaka

  24. #74

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    s lećama još nismo počeli, jer još uvijek kapamo maxidex u desno oko, doktor nije htio reći kada bi otprilike mogli početi, kaže da je to nepredvidivo.
    bez obzira na to i obzirom na hipotoniju, on se super kreće. puže na guzi, al brz jr ko munja, doslovno leti po stanu. i u novom prostoru se prilično dobro snalazi. primjećuje igračke na podu na metar do dva udaljenosti, ovisi o veličini.
    za preglede ti ne moram govorit, vjerojatno imaš nekog pojma o tome kako to izgleda - urla čim uđemo na vrata bolnice, a kad ga sestra uzme u ruke doslovno se trese, svaki dio tijela. nakon toga je danima nepovjerljiv prema drugima, prilijepi se za mene i ne želi nikomu, pa ni baki ili dedi.
    nema nikakav zavoj, nosio ga je svega 2 dana nakon operacije, nije bilo šanse da mu se išta zadrži na oku.
    okeca ga svrbe, svako malo su upaljena, krene redom prvo jedno pa drugo, i onda opet ovo prvo.

  25. #75

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Vmama,da li dobro razumem da se citava prica desava u drzavnoj bolnici,ne privatno?Da li placate nesto?
    Posle operacije mali ostaje u bolnici?Da li ti budes sa njim?Kako si inace zadovoljna odnosom prema detetu i tebi?
    Znam da je nezahvalno traziti prognoze,ali nekako ipak mislim da tvoje dete nije prvo sa takvim problemom,i da imas pravo da znas kako ce mali videti i oce li sve biti ok?To me najvise nervira,pa zaboga imaju li i ti dr decu,kako bi njima bilo da ih drze u neizvesnosti ko zna koliko...
    Kaze li sta taj dr hoce li se to "losije"oko popraviti ili sta ocekuje?

  26. #76

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    dr. je jako škrt na riječima, baš jako.
    na svaki moj upit odgovara istom onom rečenicom. da nema interneta, ne bi imala pojma što očekivati. jednom je čak rekao da "što bi ja htjela, dijete se rodilo potpuno slijepo i sad ipak nešto vidi", valjda je mislio da ja očekujem da će mu potpuno spasiti vid. naravno da to ne očekujem, pogotovo nakon svih problema koji su se naknadno pojavili. čitam da nemaju svi takvih sekundarnih dijagnoza kao V.
    bolnica je državna, vodili smo ga i privatno, u jedinu polikliniku kod nas kompetentnu za te stvari, i dobili sasvim deseto mišljenje i prijedlog koji nije oduševio niti jednog doktora ovdje, a čitam da ni vani nije popularno (pisala sam već o tome za one leće s kvačicama). pisala sam i doktorima vani, uglavnom se slažu da za njega još nisu IOL, zbog glaukoma i sklonosti upalama oka i stvaranja sinehija.
    poslije operacije bude 3 do 7 dana u bolnici, kako kad. ja sam s njim. sestre su stvarno ok, osim jedne nabrušene, a doktori se drže visoko, ne žele ni saslušat pitanje ako ih zaustaviš na hodniku, a škrti su na riječima i onda kad su voljni čuti tvoje pitanje. valjda misle da nismo sposobni shvatiti kako stvari stoje. najgore mi je to što potpunu info stvarno ne možeš dobiti od nikoga.
    za lijevo oko nije ama baš ništa drugo rekao osim da nije zadovoljan, da je lošije od desnog i da ćemo vidjeti na idućem pregledu kakvo je stanje. i tako svaki put, stanje ćemo znati na svakom idućem pregledu...
    za leće smo bili kod dr. Opačić koju su spominjale cure tu, stvarno divna doktorica, ali ona se bavi samo kontaktologijom, ovo drugo nije njezino područje i strah ju je davati prognoze. jedino je rekla da se Vjeran odlično snalazi bez leća, da super prati pogledom. leće su već naručene, čekaju da prestanemo s terapijom. eksta su porozne pa bi kapi djelovale puno jače i duže.

  27. #77

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Naravno da očekuješ da mu spasi vid,ne vidim kakav je to komenatr rodilo se potpuno slepo...pa šta,imao katarakte,šta trebalo ga je ostatiti i ne operisati...i druga deca sa urodjenim kataraktama imaju poslem potpuni oporavak i super vide.Ne mislim da iko moze znati bas tacno sta i kako,ali kako to otprilike ide,to me niko ne moze ubediti da ne mogu reci.Tipa videce bolje od 0,5 i slicno...ne shvatam kako misle da covek organizuje sebi zivot i svojoj porodici ako ne zna sta ga ceka ni u blizoj buducnosti.ne moze se ziveti od kontrole do kontrole.narocito sto je dete malo,treba da se razvija,a od vida zavisi i motoricki i drugi delovi razvoja.Naravno tudj problem je tudj problem.
    Zbog takvih i slicnih stavova i pojasnjavanja sturog sta je nasoj A.mi i idemo privatno...tamo te cinculiraju i duzni su sve odgovoriti.Manje se traumira,sve traje kratko,nema cekanja i dobije cokoladicu na kraju pregleda.A.nema trauma,cak sa radoscu ide pregledati oci.A nakon svega,ja sam totalno shvatila da se iza doktorskih "ne objasnjavanja" krije nesigurnost i neznanje.Na žalost!

  28. #78

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Vmama,kako ste ,kako je mali dečkić,jeste li počeli sa sočivima?Držim fige da je kontrola dobro prošla i da je odobreno da pocne nositi sočiva...

  29. #79

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    kontrola prošla dobro, odobrene su leće!
    idemo u petak ponovo na skijaskopiju, prošlo je poprilično vremena od one prve. za početak će dobiti naočale, prije su govorili da nam one nisu opcija, sad odjednom jesu. tak da mislim da ih je davno već trebao nositi, al sad što je tu je.
    glavno da upala više nema, tlak je ok, jedino je rekao da nije prezadovoljan desnim okom, al da bi se to trebalo popraviti prestankom kapanja maxidexa. opet mi nije dao konkretan odgovor što je to s desnim okom čime nije zadovoljan. čekam otpusno pismo , valjda će nešto pisati o tome, pa ću pitati doktora u Osijeku.
    a kako je Anja? šaljem joj puse

  30. #80

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Vmama,tako mi je drago da ide na bolje i da ce konacno dobiti i naocere i sociva...bas me zanima kakve ce naocare biti,javi kako izgledaju,jesu li debela stakla...i do kada kapate maxidex.,jeli rekao i zasto vise?
    Anja je dobro,kuc kuc,i dalje idemo na sedmiodnevne kontrole,i dalje kapamo dexamethason ali mnogo manje,svaki drugi dan po 2 kapi,ako bude sve ok smanjivace ih i daje.Drzimo se nekako.Poljubas i javljajte se izgledaju duzice kad enma iza sociva,podrhtavaju li i vidis li ista neobicno?Negde sam procitala kad nije ugradjeno vestacko socivo da duzica tj sarenica podrhtava jer nema oslaonac nazad...

  31. #81

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Vmama,kako ste,kako ide sa sočivima?
    A.opet ima upale na oba oka,na ivici sam snage...ali idemo dalje

  32. #82
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    mraonicus draga, danas, nakon što je prošlo pon bilo sve OK?
    koliko jaku upalu?

  33. #83

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Vmama,kako ste?Jeli mali ok,jeli počeo nositi sočiva,kako ide?Javljajte se

  34. #84

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    4

    Početno

    Pozdrav svima,
    vidim da niko nije pisao o ovoj temi vec od aprila ove godine, ali ja ipak odlucila da ponovo pokrenem ovu temu. Nadam se da ce neko ponovo da se ukljuci u razgovor.

    Procitala sam dosta ranija kometnara na ovu temu, posto sam i ja imala isti problem sa mojim sinom, znaci mrene na oci. Moj sin sad ima 16 meseci, a prvu mrenu, na desnom oku, je operisao kad je navrsio 5 meseci a drugu mrenu, na levom oku, operisao je tri nedelje nakon prve operacije. Hvala bogu, operacije su bile uspesne i uradjene su novom phako-metodom. Pokusala sam da mu stavim lece, na preporuku doktora, ali nikako nisam mogla ni ja pa ni doktor, pa smo posle krenuli sa naocarima. Prvo je imao dioptriju +13, a sad pre dve nedelje doktor mu preporucio +10. Ja sam jako srecna jer izgleda da mu se vid poboljsava.

    Ipak, postoperativni tok i eventualne posledice me jos uvek veoma muce. Mnogo sam citala po internetu o ovom problemu, mozda i previse, i zato sam mnogo zabrinuta. Videla sam da je u nekim slucajevima mrena izolovan problem a u nekim slucajevima deo neke druge bolesti, cak i mentalne retardacije. Imala sam sina kod neurologa i uradio mu uzv mozga, i doktor mi rekao da su svi parametri mozga u redu. Ali je mene ipak strah.

    Znam da ce imati problema sa vidom, i da treba vremena da mu se poboljsa vid. Ali me zabrinjavaju druge stvari. Molim druge roditelje, ako vide moj komentar, i koji imaju stariej dece od mog sina da mi pomognu ako mogu.

    Da li ste primetili kod vase dece, koji su imali mrene, neke druge posledice ili kasnjenje u razvoju? Na primer, da li su prohodali na vreme kao ostala deca, da li su poceli da govore na vreme, itd. Ja sam zabrinuta jer moj sin ima 16 meseci, ali jos uvek ne moze da hoda sam. Veoma je cvrst, ima jake noge i ruke, ali ne moze jos da hoda samostalno. Izgovara dve-tri reci ali ne vise. Mozda nije i nadam se da nije vezano sa mrenama, ali ipak me strah. Jer mozete da mi kazete kakvo je bilo vase iskustvo da vasom djecom?
    zahvaljujem vam unaprijed

  35. #85

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    4

    Početno

    Citiraj mraonicus prvotno napisa Vidi poruku
    Vmama,kako ste?Jeli mali ok,jeli počeo nositi sočiva,kako ide?Javljajte se
    Da li moze neko da mi kaze ako djete koje je bilo rodjeno sa mrenama ima neke druge posledice u razvoju? Da li prohoda na vreme, da li pocne da izgovara prve rjeci, itd?
    zahvaljujem vam unaprijed

  36. #86

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    Floriana, jako mi je žao što nisam ranije vidjela tvoje pitanje.
    nadam se da ćeš vidjeti odgovor.
    morat ću te odmah razočarati, dioptrija nije pokazatelj vida. kod tvoga sina se smanjila zato što oko raste, nema puno veze s poboljšanjem vida.
    npr. netko s dioptrijom +12, vidi jako dobro uz korekciju (leće ili naočale), a netko s dioptrijom +8 može i uz pravilnu korekciju vidjeti lošije.
    ono što je za vas jako važno, je da maleni stalno nosi naočale. puno bolja opcija bile bi leće. jeste probali silsoft? ako niste, proguglaj malo, isprintaj podatke i odnesi njegovom doktoru. to su leće napravljene specijalno za malu djecu s afakijom, dakle za djecu koja su operirala mrenu.
    ono što će tvom djetetu mnogo poboljšati vid je pravilna korekcija. pripazi da sada kada je mali, imate redovito skijaskopiju (svaka 3 mjeseca do druge godine, pa onda svakih 6 mjeseci), tako da uvijek ima dioptriju koja mu odgovara.
    druga stvar je stimulacija vida. ne znam jel radite neke vježbe za vid. ako ne, mogu vam objasniti, nije ništa teško, i sve se može uklopiti u igru ili svakodnevni život.

    što se tiče mrene, već si pročitala da ona može postojati kao bolest sama za sebe, ili vezana uz neki sindrom.
    mislim da kada bi dijete imalo još nekih problema, već bi se primjetilo na redovnim pregledima, jer u sklopu sindroma uvijek se pojavljuje više simptoma. dijete bi moralo imati i neke druge fizičke pokazatelje.
    mrena može biti vezana i uz metaboličku bolest galaktozemiju, ali ona se brzo uočava jer stvara velike probleme još u prvom mjesecu djetetova života. ako tvoje dijete bez problema pije mlijeko, onda nije ni to.
    vjerojatno je da se pojavila kao bolest sama za sebe. vjerujem da si čitala da je kao takva nasljedna, i da je, nažalost, vjerojatnost nasljeđivanja 50%. to znači da će svako dijete tvoga sina imati šansu 50% da naslijedi mrenu. ono dijete koje naslijedi, opet će ju u istom omjeru prenijeti dalje...

  37. #87

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    što se tiče motorike i govora, njihov razvoj ima puno veze sa vidom.
    djeca koja slabije vide, najčešće ne pužu (ili pužu na guzi kao što je moj Vjeran, jer im trebaju ruke kao obrana od mogućih ozlijeda pošto ne vide). i jako često kasnije prohodaju. moj Vjeran je prohodao sa 16 mjeseci, iako je dugo vremena prije toga samostalno ustajao na noge i hodao uz namještaj.
    prve riječi je progovorio tek prije koji mjesec, i od onda samo brblja. sjećam se da sam jako brinula, a sad mi je nekako prebrzo počeo slagati rečenice.
    ono što je važno u dobi tvoga sinčića, je da te dijete razumije, da izvršava jednostavne naredbe (npr. donesi mi papuče), da razumije slijed događaja, npr. kada se ide kupati, prvo se skida odjeća, ili kada ide van prvo obuva cipelice, tek onda izlazi... znači, da kopča stvari iz svoga svakodnevnog života.
    govor se kasnije razvija, iz razloga što dijete teže prati kako se usta miču dok netko izgovara pojedine riječi. smatra se da to dosta bitno utječe.
    pokušat ću pronaći nekoliko tekstova na netu koji su mene jako umirili, pa ti linkam kasnije

  38. #88

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    zaboravila sam napisati, Vjeran će imati 2 godine za koji tjedan

  39. #89

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    uspjela sam pronaći, ima puno korisnih informacija i savjeta
    http://www.okolonaokolo.hr/index.php...layout=default

  40. #90

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    4

    Početno

    Hvala puno na odgovor, Vmama. Nadam se da ce i vas sin biti dobro. Razumete me da sam veoma zabrinuta za zdravlje mog sina. Bojim se da mu se ne pojave neki drugi problemi. Imao je puno pregleda do sada i doktori nisu primetili druge probleme ali ja se bojim jer sam puno citala po iternetu i videla sam da se mrene kod dece nekad pojavljuju kao izolovan problem ali nekad postoje i drugi problemi. Moj sin ima redovne pregleda svaka tri meseca kod oftalmologa, i do sad oftalmolog mi je rekao da mu se oci dobro razvijaju, vid poboljsava i da nema drugih ocnih problema. Ali me zabrinjava to sto nece da nosi naocare. Ranije ih je puno nosio, a sad nece, odmah i baca, hoce da se igra sa njima. Naocare je poceo nositi od navrsenih devet meseci. Pokusali smo ca lecama, ali nikako nije ih hteo nositi. Nisam mogla da mu ih stavim, i jos uvek ne mogu jer se izgleda plasi i mnogo se odupira, brani se rukamai nogama. Pa nam je doktor rekao da predjemo na naocare. Na pocetku ih je nosio, ali sad nece. Baca ih, i igra se sa njima.

    Moj sin sad ima 17 meseci. Jos uvek ne moze samostalno da hoda. Nekako se plasi, odmah gleda da se prikaci na nesto, drzim ga samo za jednu ruku i on hoda, ali plasi se sam da prohoda. U stvari uspeva da prohoda sam nekoliko koraka ali se plasi da hoda vise. Fizicki nema problema. Moze da stoji na nogama dugo vreme. Ne puzi, nije puzio do sada. Ali se zato kotrlja od jegnog ugla do drugog. Tako ide do stvari koje hoce da dohvati. Kotrljajuci se. Jos uvijek ne govori. Samo da da da, ta ta ta, ga ga, i slicno. Dobro cuje, ali jos uvek nije poceo govoriti. Mozda preterano brinem. Volela bih da ostanemo u kontakt jer me nekako smiruje kontakt sa roditeljem koji ima isti problem kao i ja.

    Hvala vam puno na pomoci.

  41. #91

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    4

    Početno

    Hvala puno, Vmama, na linku.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    2

    Početno

    Moja kcer ima 5 godina.Sa 5 meseci je operisala urodjenu kataraktu levog oka.Sa godinu ipo,operisala je sekundarnu kataraktu.Od osmog meseca zivota,nosi meka kontaktna sociva.Probleme oko stavljanja sociva maloj bebi smo uz tesku muku savladali i ona je postavljanje sociva dobro prihvatila.Nije bilo upala,ni daljih probleama sa okom.Lekar je predlozio zatvaranje zdravog oka,tzv. okluziju,što ja nisam sprovodila,što zbog vremena,rada u kuci(imam troje dece),rada na radnom mestu(zdravstveni radnik),jer se dete zalilo da ne vidi i da je boli.Suprug i ja smo zbog zauzetosti??? i mozda nemarnosti i detetovog odbijanja stavljanja poveza na oko,okluziju skroz izbegli unatoc savetu lekara.U medjuvremenu lekar koji je vodio dete je otisao u penziju,a nova doktorica je mozda malo netakticno???nam objasnila dobijene posledice.Sad su nas uputili na pregled VEP ultrazvuk oka,pregled kod strabologa pa nas je sve to jako zabrinulo.Mozda smo ipak trebali biti uporniji,stavljajuci povez na oko.Ima li neko slicnih iskustava,pa bi ga zamolila da mi odgovori.(dioptrija sociva +13)
    Hvala unapred!!!

  43. #93

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    2

    Početno

    Moja kcer ima 5 godina.Sa 5 meseci je operisala urodjenu kataraktu levog oka.Sa godinu ipo,operisala je sekundarnu kataraktu.Od osmog meseca zivota,nosi meka kontaktna sociva.Probleme oko stavljanja sociva maloj bebi smo uz tesku muku savladali i ona je postavljanje sociva dobro prihvatila.Nije bilo upala,ni daljih probleama sa okom.Lekar je predlozio zatvaranje zdravog oka,tzv. okluziju,što ja nisam sprovodila,što zbog vremena,rada u kuci(imam troje dece),rada na radnom mestu(zdravstveni radnik),jer se dete zalilo da ne vidi i da je boli.Suprug i ja smo zbog zauzetosti??? i mozda nemarnosti i detetovog odbijanja stavljanja poveza na oko,okluziju skroz izbegli unatoc savetu lekara.U medjuvremenu lekar koji je vodio dete je otisao u penziju,a nova doktorica je mozda malo netakticno???nam objasnila dobijene posledice.Sad su nas uputili na pregled VEP ultrazvuk oka,pregled kod strabologa pa nas je sve to jako zabrinulo.Mozda smo ipak trebali biti uporniji,stavljajuci povez na oko.Ima li neko slicnih iskustava,pa bi ga zamolila da mi odgovori.(dioptrija sociva +13)
    Hvala unapred!!!

  44. #94

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    ajde odgovori mi na nekoliko pitanja:
    1. da li ustaje uz namještaj? npr. ako ga ostaviš na podu uz kauč ili stolicu, da li će se sam podići pridržavajući se, ili ga ti podigneš?
    2. da li se na podu može podići "na sve četiri", tj. u položaj kao za puzanje, bez ičije pomoći?
    3. da li može samostalno sjesti, npr. ostaviš ga ležati na podu, a on se preko boka ili iz četveronožnog položaja sam posjedne?
    4. da li puže vojnički? onako kao da leži potrbuške, pa se odguruje rukama i nogama?
    5. da li te razumije kada mu nešto govoriš? sad ću ponoviti ono što sam već rekla, to možeš znati po tome da li zna redoslijed radnji, npr. uzimaš tanjur i žlicu i pokažeš mu, a on zna da slijedi hrana. ili oblačiš mu jaknicu, a on shvati da idete van?
    6. da li izvršava jednostavne radnje? npr. kada mu kažeš dodaj mi ovu igračku, dođi ovamo ili slično.
    7. na koji način izražava kada mu nešto ne odgovara, npr. ako nešto ne želi napraviti, a ti zahtijevaš od njega, da li vam na neki način, osim plačem, daje to do znanja?
    prati ga, pa mi odgovori na ova pitanja.
    nama su rekli da kada se Vjeran kretao kotrljanjem, da je motorički na stupnju razvoja kao dijete od 6 do 8 mjeseci. mi smo imali mali problem s motorikom, pa smo morali vježbati. kod djece koja ne vide moguć je slabiji razvoj motorike (kretanja), ali trebalo bi svejedno otići na pregled fizijatra i neuropedijatra da se vidi jel postoji možda još neki problem. ja bi na tvom mjestu svakako otišla kod ta dva specijalista.
    što se govora tiče, u toj dobi neka djeca već slažu po dvije riječi, a neka još uopće ne govore. još je rano da bi se očigledno vidjeo nekakav problem.
    kako se inače ponaša? kako se ponaša u prisustvu drugih ljudi? kako među poznatima, kako među nepoznatima? kako se ponaša među drugom djecom?
    na koji način se najradije igra?
    ja bi na tvom mjestu za sad prestala ga vodati za ručicu. ako se sam podigne i hoda uz namještaj, ok, ali nemoj ga više voditi i ne dozvoli da ga drugi vode. ako još nije spreman na to, bolje da još ne hoda. a ako i je spreman, prije će prohodati ako shvati da jednostavno mora sam krenuti. jel imaš osjećaj da je stabilan na nogicama? jel korača punim stopalom?

    a što se tiče naočala, baš zbog toga smo se mi odlučili za leće. Vjeran naočale nikako ne prihvaća. kod stavljanja leća se i on baca, plače, i to izgleda kao da ga doslovno mučimo. ali vrlo je važno da dijete ima ili leće ili naočale, bilo koju od te dvije korekcije. jedino na taj način vid se može pravilno razvijati. shvati ti ozbiljno, i pokušaj s jednim ili drugim. budi uporna i stroga, jer to je za njegovo dobro.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    224

    Početno

    Pozdrav svima!
    Nakon čitanja svih ovih komentara i problema prvo bih vam svima čestitala na upornosti! Što su sve mame, a i tate spremni učiniti za svoju djecu! Tebi Vmama posebno!
    Sada prelazim na naš problem! Također nam je dijagnosticirana urođena katarakta u Vinogradskoj ali nakon čitanja vaših komentara odlučili smo se za dr. Pfeifera u Sloveniji. Već dugo se ne javlja Frntifljuška, a čini mi se da su oni bili u Ljubljani. Nekako ovdje tražim utjehu i bilo kakav savjet i potvrdu da je to dobra odluka?
    Molim vas da mi kažete je li nužno imati više operacija ili se može rješiti jednom? Koliko se djetetu može popraviti vid? Je li postoji strah od ponovljenih mrena? Što trebam znati o tome? Što nas čeka?

  46. #96

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    tomika, u Vinogradskoj sam susrela puno djece koji su riješili sve jednom operacijom.
    ne mora uvijek biti komplikacija.
    ali budite spremni na to da se one ponekad događaju.
    odluka vam je i više nego dobra, meni je sad žao što nismo odmah išli u Slo. bilo bi nam puno teže financijski, ali izgurali bi nekako.
    mrena se ne može ponoviti jer se nema gdje ponoviti. ona nastaje u očnoj leći koja se operacijom potpuno izvadi.
    mogu se pojaviti priraslice, koje nastaju uslijed upale.
    što se vida tiče, je li katarkta jednostrana ili dvostrana? velika je razlika.
    ne brini, bit će sve u redu

    ZoricaS trebali ste biti uporniji! jel sad pokrivate zdravo oko? počnite odmah! 5 godina je uzrast u kojem se puno teže ispravljaju te stvari, 5 do 12 vam je!
    ali sad, što je, tu je. slušajte doktore i budite uporni

  47. #97

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    224

    Početno

    Katarakta je jednostrana. Kako ste vi Vmama? Koliko sam shvatila imali ste jaaaako puno komplikacija. Je li to do doktora koji je operirao ili jednostavno je tako moralo biti? Je li taj postoperativni dio jako težak? Što sve treba nakon operacije? Imam toliko pitanja, a ne znam što bih prije pitala.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    224

    Početno

    Još nešto me jako muči; kod jednostranih katarakti uzroci su najčešće virusi u trudnoći? Je li uz kataraktu idu i druga oštećenja?

  49. #99

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    komplikacije nisu do doktora, jer nastaju radi same anatomije oka.
    npr. glaukom, jako je čest nakon operacije katarakte, a proučavanjem obiteljske anamneze se skužilo da sama građa oka ima tu jako puno utjecaja.
    zatim upale, djeca su im jako sklona nakon operacije, puno sklonija nego odrasli.
    nekontrolirana proliferacija stanica, kod djece je jako izražena.
    ili npr., kad je Vjeran imao klasičnu operaciju glaukoma, rupica koja je napravljena kako bi višak vode otjecao van, zatvorila se u vrlo kratkom roku, puno brže nego kod odraslih (iz istih razloga što kod djece rane i posjekotine puno brže zacjeljuju).
    zatim ambliopija, jako česta kod jednostrane katarakte, zato što se na jedno oko puno bolje vidi nego na drugo, pa se ne razvija funkcija drugog oka (mozak radije koristi samo bolje, nego oba oka). ali ima ju i moj Vjeran, jer zbog različitih vrijednosti tlaka u okicama, ima i različite dioptrije, pa mu je desno oko jače, tj. na njega ima oštriju sliku.
    a glaukom je to oko oštetio, pa je izgubio periferni vid. zato pokrivamo to desno oko, da se ne bi zanemarila funkcija lijevog, koje je još u dobrom stanju.

    sama pojava komplikacija nije do doktora, ali je vrlo bitno da su te na komplikacije na vrijeme primjećene i sanirane, a to ovisi isključivo o doktoru.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    mi smo sad ugradili mini shunt u desno oko, radi glaukoma. kapi nisu uopće pomagale, klasična operacija je imala kratkotrajno djelovanje, morao bi ih stalno ponavljat, što opet nije dobro, jer svaka operacija je invazija na oko i nosi određene rizike.

    ambliopija je kod njega već izražena, baš se vidi da gleda samo desnim okom (po položaju glavice), a lijevo mu bježi prema nosu (dakle, ima i strabizam).
    vama je zato vrlo važna dobra korekcija.
    nemojte pristati na ugradnju nikakvih leća dok ne probate kontaktne.
    ako si čitala cijeli topic, spominje se dr. Ćuruvija Opačić. ima ordinaciju na Langovom trgu. što prije iza operacije odite kod nje po leće. naočale su općenito lošije od leća, a za jednostrane katarakte pogotovo.
    prije toga obavite skijaskopiju (određivanje dioptrije), odmah iza operacije. ako nećete u Slo, odite u Klaićevu kod dr. Striber, ili na Sv. Duh kod dr. Dorešić. mi smo kod Dorešićke, kontroliramo se tamo od ovog ljete, paralelno s Vinogradskom. jako mi je žao da nismo ranije otišli tamo, žena je zbilja pregledava temeljito, sve detaljno objasni, što god te zanima, s djecom je predivna.
    s lećama je važno početi čim se oko oporavi od operacije, istovremeno treba početi s pokrivanjem boljeg oka. uporno i redovito, da iz ovog lošijeg izvučete maksimum.
    za leće je važno redovito obavljati skijaskopiju. leća mora odgovarati oku veličinom, i dioptrijom. i to nismo znali, u Vinogradskoj su v. napravili skijaskopiju sa 8 mjeseci, i prema tom nalazu dali da naručimo leće kada je imao nekih 14, 15 mjeseci. a najkraći rok kada bi se u toj dobi trebala ponoviti skijaskopija je 3 mjeseca. imao je cijelo vrijeme premale leće, s prevelikom dioptrijom, i stalno ih je gubio. po 2, 3 mjesečno, a jedna košta 1000kn. već smo bili očajni.
    tek ako vam ne bude išlo s kontaktnim lećama, razmislite o ugradnji leće. puno je razloga za to, ako te zanima, napisat ću.

    osim korekcije, za vas je jako važna okluzija (pokrivanje). tu budite uporni i odlučni.
    ako to obavite kako treba, prognoze mogu biti jako dobre. pogotovo kasnije kada se ugradi trajna multifokalna leća. čitam po američkim forumima, njihova djeca poenakd izvuku i 100% vida.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •