Stranica 1 od 15 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 712

Tema: mrena na oku??

  1. #1
    mama Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    doma i na poslu
    Postovi
    248

    Početno mrena na oku??

    Bok cure,
    ne znam da li sam odabrala pravi podforum ali vjerujem da ovdje ima više ljudi..
    Uglavnom, da li netko ima iskustva sa problemom zamućenja zjenice (kad pri pravom svjetlu pogledamo u zjenicu vidi se bijelo a ne crno, samo na jednom oku) u malog djeteta - to smo primjetili 4 dana nakon rođenja - u petak, idemo prekosutra na pregled...
    Strah me da bebica vidi na to oko samo svjetlo i tamu jer je sve drugo zamućeno...
    Što će dalje biti, zna li netko???

  2. #2
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    ja sam rođena s mrenama ali se nisu razvile pa baš ne smetaju puno. znam da mogu raditi probleme dok se oko i vid razvijaju u dječjoj i adolescentskoj dobi. ja sam primjer da sve može proći o.k.

  3. #3
    mama Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    doma i na poslu
    Postovi
    248

    Početno

    Bili na pregledu, dg. je katarakta leće, dakle nije mrena... prognoza je operacija i vađenje leće i zamjena umjetnom ili kontaktnom...

    Maxi, da li je sa tobom ipak bilo drugačije, možda je mrena bila na površini oka?

  4. #4
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    nemam pojma gdje su u oku ali su urođene....smeta me tek sad nakon tri trudnoće, očito su hormoni učinili svoje. poslali su me u Vinogradsku kod specijalista da procjeni jel je za operaciju.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    47

    Početno

    Nasa djevojcica ima istu dijagnozu i bila bih jako zahvalna bilo kome tko ima kakvih iskustava sa postoperativnim tijekom i uspjehom. Molim vas, ako ima tko slicnih iskustava, javite se! Pusa i hvala

  6. #6
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    moj necak ima 2 godine i dijagnosticirana mu je mrena na oku koju treba operirati. Roditelji su ga odlucili dati na operaciju u Ljubljani kod dr. Pfeifera? Ima li netko neku informaciju ili iskustvo s operacijom mrene kod tako male djece u Hrvatskoj ili u Sloveniji? Je li cuo netko sto o tom lijecniku? :?
    Hvala vam unaprijed

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Operacija kongenitalne katarakte tj takve urodjene kod dece se u principu treba uraditi sto pre,da bi se vid mogao razvijati.Kod tako malog detata od 2g je vid otprilike oko polovine vida odraslog coveka i tek sa jedno 6 g je potpun.a do tada treba da se razvije.To ne moze pod zamucenjem tj kataraktom pa se radi operacija tj zamena vestackim socivom...
    Inace za tog dr iz Slovenije sam cula sve najbolje od naseg oftamologa koja je prof na beogradskom univerzitetu i predaje jedan predmet o katarakti.Kaze da pored njega ne treba traziti boljeg strucnjaka u regionu.E sad operacija katarakte kod dece jeste slozenija nego kod odraslih,kod kojih je jako uspesna alli mislim da se moze lepo odraditi...ne brinite...mada ja nisam dr,ja sam roditelj cija devojcica ima stalne upale oka usled artritisa pa sam proucila dosta o tome...
    Sve najbolje zelim i pozdrav i javite kako je proslo

  8. #8
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Moja starija kci je imala katarakte, operirana je sa 10 i 15mj starosti.

    Operacije su dobro prosle, poslije smo bile 10-ak dana u bolnici (vinogradska), operacije je radio prof. Mandic. (to je bilo prije 10 godina tako da ne znam da li je jos tamo).

    Povez na oku imala je samo 24h nakon operacije, poslije druge i manje.
    Sama operacija je totalno rutinska, jedino sto naprave je da izvade zamucenu lecu iz oka.
    Ako je dijete mladje od 6 godina novu lecu ne stavljaju, dakle tek u dobi od cca. 6 godina se ide na jos jednu operaciju u kojoj se ugradjuju trajne lece.

    Budite spremni na to da zbog nedostatka prirodne lece dijete do 6. godine zivota mora nositi naocale sa povecom dijoptrijom (moja kci je imala +12 i +13) dok se ne obavi i ta druga operacija ugradnje, nakon toga ako je potrebno (najcesce je) opet naocale ali sa osjetno manjom dijoptrijom (moja sada ima +2,5 i nadamo se poboljsanju )

    Ako jos mogu ikako pomoci slobodno pitajte

  9. #9
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    I da, mojoj curki su dijagnosticirane sa 7mj, u medicinskoj dokumentaciji stoji da su urodjene ali mi je jedna lijecnica rekla da je tako da bi ih primjetili prije, ona pretpostavlja da su se razvile zbog problema koji su nastali tokom poroda (jaaako tezak porod, zavrsen carskim nakon 14 sati dripa - posljedica toga bio je poveci hematom na glavi moje curke koji je nastao visesatnim prikljestenjem u zdijelici )
    Nikada nisu priznali svoju gresku u rodilistu, barem ne sluzbeno :/

  10. #10

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Kako uopste izgleda kad malo dete,toliko malo nosi takve naocare?mislim toliko teske i kako ih privoleti da to cine?jeli to u vasem slucaju bilo najbolje resenje zbog katarakte na oba oka ili se i danas tako radi?mislim da ako je na jednom oku katarakta da nije onda bas izvodljivo da se nose takve naocare,ide se sa kontaktnim socivima ali ni to mi nije jasno kako izvesti kod tako malog detata...sve u svemu,mislim da se nista ne primecuje,da ti kreckica dobro vidi?kako je videla dok nije imala ugradjeno socivo,kad skine naocare? koliko sam citala to je kao neki predmetni vid kad covek nema socivo,tj kao pod vodom kad otvoris oci?jesam li u pravu?
    pozdrav

  11. #11
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Treba uzeti neko vrijeme za prilagodbu na naocale, ove djecje imaju vise zaobljene krajeve tako da potpuno sjedaju na uho, a mi smo imali i laganu gumicu u pocetku tako da ih nije sama mogla skinuti tako lako.
    Trebalo joj je 10-ak dana da se navikne na njih i od onda nije bilo problema.
    Pocela ih je nositi nakon druge operacije, dakle sa 16-17 mjeseci starosti.

    Kontaktne lece za tako malo dijete nisu opcija jer ne mozes kontrolirati da li ce trljati oci ili ne, a onda bi se mogli ozlijediti.
    Takodjer je problem sa gubitkom leca :/

    Prije ugradnje ciste lece, bez naocala vidjela je samo obrise, nema ostrine pa cak ni iz iznimne blizine.

    U slucajevima kada je samo jedno oko bez lece takodjer se koriste naocale, ali onda na strani zdravog oka se stavljaju mala opterecenja tako da naocale neidu u koso, ali to sve ovisi o opticaru kod kojeg idete po naocale i njegovoj sposobnosti

  12. #12

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    zanima me sta bi bilo da su joj tako malog ipak ugradili unutrasnja sociva,jeli to nesto sto bi joj ugrozilo vid zbog toga sto je mala ili se vid ne moze razviti ili sta?kakvo je objasnjenje bilo da se ne ide na IOL?Da li se i danas tako radi ili je to bilo nekad?

  13. #13
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Nije ju moguce odmah ugraditi jer treba cekati da zavrsi prirodni razvoj oka, to se desava oko 6. godine zivota, tako su barem meni rekli :/

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Kako se radi ta naknadna ugradnja tj mislila sam jeli kao da se radi klasicna operacija katarakte i prosto da li taj prostor gde treba da stane vestacko socivo sa godinama atrofira an neki nacin...ta kapsula sociva?

    Kako je tvoja cerkica sad tj nakon ugradnje,sve dobro vidi sa tim korektivnim naocarima?jesu li joj stavljena tada pre 4g koliko shvatam multifokalna sociva ako su tad uopste postojala?sad isto nosi naocare,i hoce li joj sa rastom i dalje rasti dioptrija?

  15. #15
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Ne postoji mogucnost nikakvog atrofiranja, mjesto u koju ide leca nije nicim ugrozeno.

    Sada nakon ponovne ugradnje lece i naocalama vidi dobro, kao i svi ostali sa tolikom dijoptrijom.
    Dakle nije joj vid stradao time sto je godinama bila bez lece u oku, dapace, po onome sto su nam doktori rekli uklanjanje zamucene lece na vrijeme osiguralo joj je ocuvanje vida i uredno razvijanje istog.

    Sto se buducnosti tice nitko nam ne moze garantirati da li ce njena dijoptrija rasti ili ne, mi smo optimisticni i nadamo se poboljsanju

  16. #16

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    marsupilami reci mi da li je i tada operisana katarakta fako metodom tj ultrazvukom ili klasicno,ne znam kad je poceob da se koristi uz?kako je podnela sve te operacije,narocito one kao mala...anestezija,trajanje operacije,oporavak...?znaci naocere je trpela bez da se bunila?jesu li mnogo bila debela stakla?

  17. #17
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Samo cu upasti sa strane. Ne treba meni, samo pitam...

    Vidim da se poliklinika "Svijetlost" jako proširila/obnovila, pa da pitam ima li netko s njima iskustva s djecom? I opcenito ako ste nesto operirali djeci na ocima, gdje ste to obavili...

  18. #18
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj mraonicus prvotno napisa
    marsupilami reci mi da li je i tada operisana katarakta fako metodom tj ultrazvukom ili klasicno,ne znam kad je poceob da se koristi uz?kako je podnela sve te operacije,narocito one kao mala...anestezija,trajanje operacije,oporavak...?znaci naocere je trpela bez da se bunila?jesu li mnogo bila debela stakla?
    Operacija je bila klasicna, ne znam ni ja kada se uzv poceo koristiti :/
    Operacije je dobro podnjela, bila je malo placljiva kod budjenja iz anestezije ali nista strasno.
    Poslije prve operacije je bila ne vjerovatna, ona je inace prohodala sa 10 mjeseci, u bolnici odmah nakon operacije
    Ona je 2 tjedna prije operacije pocela stabilno hodati ali samo tako da se drzala za nas jer nije vidjela.
    Nakon operacije kada su joj skinuli povez )nakon 24h kada je stala na nogice samo je krenula kao da citav zivot hoda
    Istina malo ju je zanasalo u stranu jer je na drugom oku jos uvijek imala kataraktu ali za nju je to bilo jako puno jer prije operacije jedino sto je mogla razaznati bile su boje (tako su nam doktori rekli).
    Na naocale se navikla za cca 2 tjedna, istina, debela su stakla i treba se naviknuti na tu tezinu na nosu ali nakon toga nije bilo problema, nosila ih je bez prigovora ili pokusaja skidanja (mozda samo kada bi bila jako umorna).

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    moj maleni se rodio s kongenitalnom kataraktom. desno oko je operirao s 2, a lijevo s 3 mjeseca starosti. sada ima 4 mjeseca, i krenuli smo na nekakve pretrage da bi se otkrilo uz koju nasljednu bolest je vezana njegova mrena (zna se da je nasljedno jer ju je imao moj suprug, njegova mama, djed...).
    doktorica je spominjala nekakav blaži oblik galaktozemije, pa onda nešto s kolagenom, pa nekakav sindrom zbog kojeg moj maleni i MM imaju kraću natkoljenicu, a dulji trup.
    čitala sam po netu, piše svašta, spominju i teška oboljenja jetre i mentalnu retardaciju vezano uz te sve bolesti, i sad me jako strah.
    ima li tko iskustva s tim?
    spominjela je čak i da nikako ne bi smio piti mlijeko, ni majčino, ni adaptirano. dojili smo 2 mjeseca, do prve operacije, kada je sve krenulo nizbrdo. sada je na adaptiranom, a pokušavamo i vratiti se na cicu, i polako gubim volju jer je rekla da će nam prepisati nekakvo mlijeko sa sojom, bez laktoze i s posebnim bjelančevinama.
    nije mi bilo jasno zašto jer mislim da maleni dobro napreduje, a ona je rekla da je hipertrofičan i da je to upravo zato jer je na hrani koja mu ne odgovara. rodio se sa 4000g i 51cm, prije 3 dana (sa 4 mjeseca) je imao 8400g i 67cm. ona se blago zgražala na njegovu veličinu.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Bas je velikiiiii dasa...moj sin je sad 6 meseci imao 8900gr a rodjen je sa 4410gr...ali nikakve to veze nema sa ocima,ja mislim...
    Zasto je otvoreno ne pitas sta sumnja,o cemu se tu radi i sednes i ne izlazis dok ti sve potanko ne objasne?
    Imas li kakvu dijagnozu na latinskom na tim izvestajima,pa da malo proucimo?
    Kako on sad vidi,i kako se uopste neko odlucio da mu tako malom radi operacije katarakte,mislim da nikad nisam cula za toliko rano...zar nije moglo malo sacekati,bar do 10tak meseci starosti?
    Da li su mu ugradjena sociva unutrasnja i kakva,da li znas?
    I inace me zanima kako mogu znati kako tako malo,jos neverbalno dete vidi... :? Ko vam je operisao dete?

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Vidim da je galaktozemija greska u metabolizmu,gde se ne moze usled nedostatka enzima razraditi galaktoza tj secer...pa se jednostavno ne daje...to je sigurno razlog za davanje mleka od soje,sto nije nista strasno ni neobicno,poznajem mamu koja je bebu hranila samo mlekom od soje i bananama do ko zna kad...i danas je velika devojka...Zahvali Bogu da svega toga ima sad da se kupi,za razliku od nekad kad se moralo po tako sto ici u inostranstvo..
    Inace je moguce da ima beze sa kataraktom jer je poznato da se poremecen metabolizam odrazava na oku...ali pirtaj detalje,to ti je moj savet
    Pozdrav

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    operirao ga je prof. Mandić u vinogradskoj u ZG. rekli su da što je ranija operacija veća je šansa da mali kasnije normalno vidi. znam da je jedna beba tamo operirana direktno iz rodilišta, bila je 10 dana stara, tako da 2 mjeseca i nije toliko rano.
    još nema ugrađene leće, reli su mi dam će ih dobiti nakon 6. godine, a do tad kontaktne leće.
    prije nego što je bio operiran rekli su da mu je desno oko potpuno zatvoreno, a lijevo skoro potpuno, da razlikuje samo svjetlost i mrak. ne znam kako to znaju.
    ne znam ni koliko sad vidi, ali počeo je hvatati šarene igračke, okretati glavicu kada ga netko zove... prije je gledao samo ravno, tj držao glavicu samo ravno. u baby gimu se gleda u ogledalo, jako svjetlo mu dosta smeta, tako da mi se čini da dosta dobro vidi obzirom da još nema nikakve leće. kontaktne još nije dobio jer su mu nekakve stanice u fazi proliferacije, pa trenutno to pokušavamo zaustaviti.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Znaci ista prica kao kod Marupilami...
    E a reci mi kakva kontaktna sociva ocekujete i kakos e uoste to da izvesti kod male dece,mislim nema sanse da mu ih stavis,a i da mu nekako stavis u oko kako da sprecis da ne trlja oko prljavim rukama,da ga ne savije,da ne ispadnu...
    Verovatno ima taj predmetni vid kao sto je Marupilami opisala,ali ne verujem da bas ima ostrinu..
    Znaci onu su mu izvadili njegova sociva,sad je bez njih i ceka 6.godinica...
    A kad cete poceti sa socivima ili naocarima?
    Mislim da je taj dr Mandic i operisao Marsupilaminu cerkicu
    Javi kako je mali junak!

  24. #24

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    to s lećama i mene muči, ne mogu zamislit da mu to stavljam u oči. mučim se i sa kapima. naočale nisu spominjali, a za leće su rekli da će mi sve objasnit kad dođe vrijeme za to.
    sad mu nekakve stanice proliferiraju, pa smo baš danas morali dogovoriti i treću operaciju, ide 26.03. kaže dr. da se to mora očistit, inače mu opet svjetlost neće dolazit u oko pa se vid neće moći razvijati.
    za prof. Mandića su mi rekli da je najbolji u Hr za operaciju mrene. do sad sam kod njega srela dosta mama s malenom djecom koju je on operirao.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Da li ce ga opet operisati isti dr?I koliko to traje?Kako maleni podnosi anesteziju?Drzimo vam fige da sve bude ok

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    opet kod istog doktora.

    anesteziju je prvi puta podnio jako loše. plakao je užasno, meni i MM se srce paralo. uopće nije bio pospan. prvo nije smio jesti, 3 sata prije i 2 sata poslije operacije, tako da je i pregladnio. a kad je počeo jesti jako je vukao, pa je i povraćao. sestre su rekle da je i to od anestezije, ali ja više mislim da zbog toga što je prebrzo gutao.

    drugi put je bilo nešto bolje. nije toliko plakao, samo cendrao. već drugi dan kada su mu skinuli zavoje, bio je super, smijao se i gugtao kao i inače.

    operacije je prvi put trajala 2, a drugi put 3 sata. ali mislim da nije bio baš cijelo vrijeme pod anestezijom. to računam od kad su ga odveli u salu, a sigurno su ga tamo i prripremali za operaciju.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Dusa mala,sta sve pretrpe heroji mali...
    Spominjala si da ti je muz imao slicnih problema,pa se zato smatra da je genetski...kakvih sa ocima,ako nije tajna?Jeli isto rodjen sa kataraktama i ako jeste kako se to tada zbrinjavalo?

  28. #28

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    isto katarakta. operiran je klasicnim nacinom (nozem) kad je imao 6 mjeseci. drugo oko tek sa godinu dana, ali im nije uspjelo, tako da je u tom lijevom oku zivac odumro i na njega nista ne vidi.
    tada nije bilo leca, naocale nije nosio, ne znam zasto, pa mu se vid nije razvio u potpunosti. desno oko su dobro operirali, ali svejedno na njega vidi tek negdje oko 5%. sad mu vise ni lece ne pomazu, bolje se snalazi bez njih. valjda je vec i mozak naucio na takvav vid.
    posto se vid nije razvio, ostao mu je i nistagmus. razvio se i strabizam. oci su mu jako osjetljive, tako da stalno ima neke upale.
    bez obzira na to sve on se super snalazi, cesto mu se divim, a ponekad i zaboravim koliko zapravo ne vidi.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Koliko zapravo vidi na desnom oku?Kako to izgleda u svakodnevnom zivotu,koliko je samostalan...?Koliko binokularno vidi tj na oba oka zajedno?
    Ne znam akko nije bilo naocara,pa naravno da se vid nije razvio kad nije imao ni unutrasnja ni spoljasnja sociva a ni naocare...
    Kako je bebac?

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    vidi samo desnim okom. lijevo je totalno mrtvo.
    doktori procjenjuju vid na 5%, a on mi objasnjava da vidi kao da gleda kroz dalekozor ali naopako, sve mu je sitnije, a ja mislim i da je mutno, ali on mi ne zna objasnit. njemuje to normalno. vidi velike stavri, ali ne vidi detalje.
    na 3 metra raspozna covjeka, ali mu ne vidi lice i ne prepoznaje ga. kad kupuje odjecu, npr. u izlogu vidi da je to kaput, ali ne vidi kroj i gumbe. kad se vozimo autobusom vidi zgrade, ali ne i detalje kao sto su prozori. tv gleda iz blizine, sjedne direktno pred njega, samo ne stigne procitat titilove do kraja. na kompjutoru radi pomocu magnifiera i super se snalazi. i posao mu je na kompjutoru, tu je imao srece da su ga htjeli uzet na probni rok u t-mobileu, tako da su ga i ostavili kad su skuzili da moze normalno radit. ima i neki program koji mu cita desktop, ali to koristi samo doma. hoda po cesti normalno, bez stapa. a otkad su i ovi zvucni semafori, ni s tim vise nema problema.
    bebac je super, hvala na pitanju. cekamo sljedecu operaciju.
    a tvoja djevojcica, koliko je stara? kakav je to artritis? ne kuzim kako upale ociju mogu biti s tim povezane. jel joj to smeta za vid?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Hvala na pitanju i moja je kcerkica relativno dobro.Ima 2 i po godine i od povrede koju je letos imala na desnom kolenu,i zbog koje su joj ortopedi stavili u longetu,su joj poceli oticati zglobovi jedan po jedan da bi se posle mesec dana lutanja po doktorima setili da je mozda juvenilni artritis...to ti je artritis decjeg doba,koga neces verovati ali najcesce dobijaju devojcice ovako male,od 1 do 3g starosti...e da to ne bude ceo problem sa tim povezano idu i upale ociju tkz uveitisi koji su ustavi ta ista stvar sto se desava u zglobovima i odrzava upalu je i na ocima...autoimuno oboljenje koje kao po njihovim recima ima dosta solidne sanse da preraste sa pubertetom...ali treba do tada izdrzati..
    Sa upalama ociju imamo najvecih problema zbog hronicnosti obe bolesti,a ova na ocima se cini dosta konstantnom...stavljamo joj kapi svakodnevno kortikosteroidne,a od njih kao i od upale hoce jako cesti da nastane katarakta,pa sam sela i dosta toga procitala o tome...
    Nadam se da je necemo dobiti ali ipak da znam...iako ni najmanje nije lako sanirati kataraktu ovu kod ociju pod upalom kao te koje tvoje dete ima i sa kojim kad se operisu sasvim lepo obnove vid...ovde se upalni proces cesto nastavi pa nastaju komolikacije na ugradjeno socivo,na zadnji deo oka itd...duga prica i nimalo lepa
    Ipak,borimo se i za sada je ona ok,lepa devojcica,trci,skace,igra se i nikad niko ne bi rekao da joj bilo sta fali...
    Pozdrav

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    nisam znala da to moze biti tako komplicirano!

    drzat cu fige da ne bude komplikacija!

    a sad mi je palo na pamet, mi isto kapamo kortikosteroide, Maxidex kapi, to je dexamethasonum, i to svakih 2 sata. meni su objasnili da te priraslice, ili ce se rijesit tim kapima, ili novim operacijama kao sto je ova koja slijedi. sad si me zabrinula!!! otkud katarakta od toga, a mi to stavljamo nakon operacije katarakte.

    moram se i ja bacit u potragu i googlat njegove dijagnoze, nema druge. doktori nisu bas susretljivi, nitko nema vise od pola minute vremena da pitam, pa da mi objasne sto se dogadja.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Koje priraslice?
    Da i mi dajemo dexamethason kapi,i sad trenutno 4 x dnevno a bilo je dana i sa mnogo cescim ukapavanjem...
    Nemate vi vise bojazni od katarakte,vi ste to jednom operisali i nema vise gde da se stvori..ono sto nije bas lepo je da od dugotrajnog ukapavanja dexa hoce da se dobije glaukom tj povecani ocni pritisak,kojeg sad ne znam da li i koliko tvoje dete moze dobiti s obzirom da nema sociva i da mu je neometan taj protok ocne vodice iz zadnje u prednju ocnu sobicu...pitaj za sve to i ne izlazi dok ti ne odgovore,znas imam osecaj da sve njih mrzi da objasnjavaju roditeljima detalje,narocito ako su laici,zato moras odvojiti vremena,sesti i nauciti sve o tome sta je tvom detetu...u svojoj glavi na sematskoj slici oka razjasniti sama sebi sta su mu operisali i gde su te priraslice i sta ce sledece biti,inace ti niko nece toliko vremena posvetiti...i pitati uvek konkretna i pametna pitanja,posle pocinju da te respektuju i odgovaraju svaki put...nema druge
    Mene samo zanima kako oni planiraju da vi stavljate malom deteu sociva i da li je to stvarno izvodljivo,ako nije uvek vam ostaje varijanta sa naocarima

  34. #34

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    47

    Početno

    Tako dugo nisam bila na ovoj temi! Vidim da su se javili i novi supatnici .
    Nas slucaj je slijedeci - mala je operirana u Sloveniji kod dr. Pfeiffera (sjajan kirurg, mislim da mu u Hrvatskoj ipak nema ravnog). Operirana je u starosti od mjesec dana - jednostrana katarakta. Kod nas najcesce ne operiraju tako rano, premda je po svim svjetskim studijama naglaseno da je kljucno da se sto prije obavi operacija. Mi smo otisli u Slo, jer je Pfeiffer zbilja top!! Fenomenalno je obavio operaciju, bez obzira sto je katarakta bila upalnog karaktera i cak je bila kompliciraniji slucaj. Sto se tice terapije vida, 4 sata dnevno joj pokrivamo zdravo oko, jer je okluzija obavezna kod jednostrane katarakte. Sad ima 16 mjeseci. Nosi kontaktnu lecu +20, SILSOFT od Bausch & Lomba - specijalizirana leća za djecu sa odstranjenom lecom (afakicnu) - apsolutno najbolja leca, jer jako propusta zrak, lijepo lezi i ne treba ju se vaditi svaki dan. Divna stvar. Lece su puno bolje rjesenje od naocala, do ugradnje umjetne lece, jer je razvoj vida puno bolji. Dosta su oskudne informacije koje covjek dobije od nasih lijecnika i ja sam prezahvalna sto smo mi imali pomoc dr. Opacic, koja je jako straucna po tom pitanju i upoznata sa svim svjetskim trendovima. Od ogromne pomoci mi je ila i grupa potpore Aphakic na yahoogroups, jer tamo saznas puno informacija od roditelja iz cijelog svijeta o nacinima terapije u njihovim zemljama (pretezno Amerika) i sve najnovije informacije. Ako itko ima neka pitanja i misli da bih mu mogla mozda pomoci, ja cu rado pomoci na pp

  35. #35

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    47

    Početno

    Citiraj mraonicus prvotno napisa
    Mene samo zanima kako oni planiraju da vi stavljate malom deteu sociva i da li je to stvarno izvodljivo,ako nije uvek vam ostaje varijanta sa naocarima
    Vjeruj mi, sve se to da savladati i ubrzo je piece of cake . Puuuno je bolje rjesenje od naocala, i po razvoju vida i estetski. Ponavljam - Silsoft lece - zaaaaakon! Jest da su skuplje, ali isplati se. Narucuju se iz Amerike, preko okulista - komad oko 1000 kuna, potraju cca tri mjeseca. Moja mala, uz njih i terapiju, stvarno ok vidi kad joj je pokriveno zdravo oko. Ponasa se najnormalnije! Mi joj stavljamo lece od mjesec dana starosti, prema tome - sve se moze, dapace i mora

  36. #36

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    [quote="mraonicus"]Koje priraslice?
    quote]

    meni su to objasnili kao da rastu nekakve priraslice, zbog postoperativne upale, i da mu one ponovo zatvaraju oko, i zjenica se ne može širiti.

    upravo smo se vratili iz bolnice, doktor kaže da bi sad sve trebalo biti ok. očistio je sve. čak je i zjenicu u lijevom oku popravio. bila je u dva dijela, jedan u obliku suze na gornjoj strani, i drugi u obliku polumjeseca u sredini. sad je opet okrugla, samo što mi se čini da nije baš u sredini. ne znam hoće li to smetati. nije nimalo raspoložen za razgovor, prekidao je svako moje pitanje i zalupio mi vrata pred nosom kad je rekao što je mislio reći. ljuta sam zbog takvog ponašanja.

    idemo kod dr. Opačić koju toliko hvale, možda ću od nje više toga saznat. nadam se da će sad konačno moći nositi leće.

  37. #37
    mama Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    doma i na poslu
    Postovi
    248

    Početno

    Bravo za oporavak zjenice!

    Mi smo isto kod dr Opačić i na Silsoft lećama, ali isto samo desno oko... I stvarno su za preporučiti (i dr Opačić i leće :D ). Evo danas sam otišla leće provjeriti u Optocentar, da ih dezinficiraju i provjere da nisu ogrebane...


    Za glaukom - ispada da je glaukom nekada genetski povezan sa kataraktom, ali da je nekada posljedica operacije - svako diranje u oko ima potencijalno opasnost glaukoma, tako da se izbjegava nepotrebne operacije - npr. zjenica na H. desnom oku je pomaknuta malo gore i ima oblik suze ali su rekli da se ne dira...
    I nisam sigurna ali čini mi se da je opasnost od glaukoma veća što je dijete starije...

    Znam za još jedno dijete koje je operirano kod nas na Rebru, bilateralna, i sa cca 10 mjeseci je otišla na ugradnju leća u polikliniku Svjetlost. Na prvoj kontroli je bilo sve ok, ali čini se da su im se leće pomakle iz središta... I dugo su kapali oko protiv glaukoma, nadam se da će im biti sve ok na kraju...

    Za bilateralce je ok rješenje naočalice ako ih dijete hoće nositi, ali za unilateralce nije jer zbog veće udaljenosti leće naočala slika nije ista kao drugom oku (ono žarište nije isto, uglavnom nije rješenje ako je bilo operirano jedno oko). ALi je istina da se sa kontaktnim alećama vid bolje razvija

    Savjet za leće - budući da je dioptrija velika, nemojte se dati zavaravati sa neprovjerenim inovacijama domaćih dr - što smo mi prošli prije Silsofta - od stavljanja tri meke leće jedna iznad druge što je uzrokovalo upalu (tri +8 što je kao bilo +24 ali nije jer nisu stajale jedna iznad druge i ljuštile su se zbog sušenja), leće domaće proizvodnje koja je bila jeftinija ali je ispala odmah i našli smo je sasušenu u kolicima, te najveći promašaj - neke švicarske koje su skupe a isto tako ništa ne vrijede, ne ostaju na oku i suše se...

    Dijete škilji na suncu jer nema prirodnu zaštitu oka koju pruža leća (moja curka izgleda ko mornar Popaj na svjetlu jer škilji na jedno oko)- treba ih jako čuvati od sunca i po mogućnosti nabaviti sunčane naočale...

  38. #38

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Citiraj Vmama prvotno napisa
    to s lećama i mene muči, ne mogu zamislit da mu to stavljam u oči. mučim se i sa kapima. naočale nisu spominjali, a za leće su rekli da će mi sve objasnit kad dođe vrijeme za to.
    sad mu nekakve stanice proliferiraju, pa smo baš danas morali dogovoriti i treću operaciju, ide 26.03. kaže dr. da se to mora očistit, inače mu opet svjetlost neće dolazit u oko pa se vid neće moći razvijati.
    za prof. Mandića su mi rekli da je najbolji u Hr za operaciju mrene. do sad sam kod njega srela dosta mama s malenom djecom koju je on operirao.
    Drago mi je da je uspela operacija,kako je mali podneo?
    Sta je tacno bio problem,pise li na otpusnoj listi koja vrtsa operacije je bila(cikliticna membrana,ili slicno)?
    kad ocekujete da ce poceti sa socivima?

  39. #39

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Tako dugo nisam bila na ovoj temi! Vidim da su se javili i novi supatnici .
    Nas slucaj je slijedeci - mala je operirana u Sloveniji kod dr. Pfeiffera (sjajan kirurg, mislim da mu u Hrvatskoj ipak nema ravnog). Operirana je u starosti od mjesec dana - jednostrana katarakta. Kod nas najcesce ne operiraju tako rano, premda je po svim svjetskim studijama naglaseno da je kljucno da se sto prije obavi operacija. Mi smo otisli u Slo, jer je Pfeiffer zbilja top!! Fenomenalno je obavio operaciju, bez obzira sto je katarakta bila upalnog karaktera i cak je bila kompliciraniji slucaj. Sto se tice terapije vida, 4 sata dnevno joj pokrivamo zdravo oko, jer je okluzija obavezna kod jednostrane katarakte. Sad ima 16 mjeseci. Nosi kontaktnu lecu +20, SILSOFT od Bausch & Lomba - specijalizirana leća za djecu sa odstranjenom lecom (afakicnu) - apsolutno najbolja leca, jer jako propusta zrak, lijepo lezi i ne treba ju se vaditi svaki dan. Divna stvar. Lece su puno bolje rjesenje od naocala, do ugradnje umjetne lece, jer je razvoj vida puno bolji. Dosta su oskudne informacije koje covjek dobije od nasih lijecnika i ja sam prezahvalna sto smo mi imali pomoc dr. Opacic, koja je jako straucna po tom pitanju i upoznata sa svim svjetskim trendovima. Od ogromne pomoci mi je ila i grupa potpore Aphakic na yahoogroups, jer tamo saznas puno informacija od roditelja iz cijelog svijeta o nacinima terapije u njihovim zemljama (pretezno Amerika) i sve najnovije informacije. Ako itko ima neka pitanja i misli da bih mu mogla mozda pomoci, ja cu rado pomoci na pp
    ________________

    Kakav upalni karakter je imala operacija?jesu li oci bile pod upalom za vreme operacije i kakvom?
    Znaci on je samo izvadio socivo zamuceno i ostavio zadnju kapsulu da se u nju moze ugraditi naknadno vestacko socivo,kad bude vreme???
    Kako stavljate maloj socivo,kako ste savladali taj refleks da vam da da joj stavite prst u oko?
    Skidate li ga svako vece?
    Pretpostavljam da je to meko socivo(i ja sam ih nosila nekad),i da ona ne trlja oci,ne vadi ga,da joj dobro prione...ja sam imala iako odrasla muke sa svim tim,ili me zulja,da li je dobro isprano ili ne,savije mi se,po nekoliko puta sam ga morala stavljati dok ne legne...nadam se da su decja bolja...i naravno da se ta dioptrija ni po cemu ne vidi...
    Zlu ne trebalo,mozes li nam reci po cijoj ste preporuci isli u Sloveniju,gde radi dr,koliko kosta i druge detalje,koliko dana,koliko se unapred zakaze...

  40. #40

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    47

    Početno

    Katarakta je bila upalne geneze, tj. nastala je zbog neke nepoznate infekcije u trudnoci (npr. CMV, ni ne skuzis ga, ti ga osjetis kao blagu prehladu, a moze uzrokovati (najcesce jednostranu) kataraktu). Bilateralna je najcesce genetika.
    Tako da nije oko bilo pod nikakvom upalom tijekom operacije, nego je intrauterina upala uzrokovala tu kataraktu, pa da je tu bilo i priraslica i svacega i Pfeiffer se jako namucio da to sve pocisti. Zbog toga nam je preporucio ugradnju umjetne lece tek u pubertetu, a dotad kontaktna leca. Ali savrseno ju je operirao. Kontroliramo se kod dr. Striber u Klaicevoj i ona je odmah bila odusevljena kako je to napravio i rekla da joj dodje da pozove studente i pokaze im sto je savrseno odradjen posao. Nikad poslije nije bilo problema, nikakvih priraslica i slicno.

    Stavljamo lecu tako da joj muz rastvori kapak, a ja drzim lecu ustipnutu na jednoj strani između palca i kaziprsta, kuzis? i gurnem ju pod kapak. Na pocetku je malo zeznuto, ali brzo se ufuras. Onaj koji drzi kapak drzi joj i rucice. Evo u detalje, nazalost nisam nasla sa slikama (premda se tu referira na neke slike, ali, eto, nema ih!), ali znam da ima negdje na aphakic grupi.


    INSERTION OF LENSES
    The instructions for inserting and removing the lenses sound very complicated, but when you are actually
    handling the lenses it is not so difficult. These instructions are simply to remind you what you will be taught in
    the clinic.
    Almost all parents are scared of hurting their baby's eyes and, therefore, find it very difficult to deal with the
    lenses at first. With time, you will become more confident.
    When dealing with your baby's eyes always make sure that your nails are short and smooth.
    The lenses are not painful but the baby may cry in the same way as some babies cry when they are bathed.
    1 Wash and dry your hands. Any soap can be used but preferably not a highly scented one.
    2 Have someone hold the baby (especially her hands) or wrap her in a blanket.
    3 Remove the lens from its container and hold it gently across the middle between your right thumb and index
    finger (Figure 8) (left for left?handed people). There is only one way to hold the lens; it cannot be easily turned
    inside out nor can it beupside?down.
    4 Using your left thumb as shown, pull up the top lid (Figure 9). It is important to place your thumb as near to
    the lashes as possible and in order to do so you may need to put your thumb
    right over the whole eye. Make sure that the eyelid is dry and if necessary hold the lid through a clean tissue.
    5 Place the edge of the lens under the top lid and then using your forefinger gently push the rest of the lens up
    under the lid until it sits on the eye (Figure 10).
    6 Pull down the bottom lid and make sure the lens is in place.
    The lens will move to the correct position in the eye unless it has folded in which case it must be removed and
    replaced. A folded lens may be uncomfortable and the baby may try to rub it out. Only soft lenses can fold, but
    any lenses can slip underneath the top lid and disappear from view. The lens will not do any damage to the eye
    if it remains there for some time, even overnight if necessary. It cannot get lost behind the eye and will usually
    move back into place if left for any length of time. If you are not sure whether the lens is in the eye or whether it
    has fallen out, and you put another lens in the eye, the first lens will usually fall out.
    If you accidentally drop the lens, rinse it with saline (see lens cleaning) before putting it into the baby's eye. It
    is not necessary to sterilize the lens each time this happens.
    REMOVAL OF THE LENSES
    1 Wash and dry your hands.
    2 Have someone hold the baby (especially the hands)or wrap her in a blanket.
    3 Place one thumb over the top lid and pull up thelid right at the very edge of the lid over the eyelashes as if
    you were inserting the lens, only try to make sure that the lid is pressed gently in towards the eye so that the
    lens cannotslip underneath the top lid.
    4 Place the other thumb at the edge of the lower lid and pull it down, again making sure that the lid is turned in
    towards the eye. You should not be able to see the inside of the lid (Figure 11).
    5 Gently press on the edge of the lens that should now be visible and move your thumbs together to scoop the
    lens out (Figure 12). You must put a little bit of pressure on tothe eye, (this does not hurt ? try it on yourself!)
    and the lens will pop out.
    Occasionally if the lenses are very difficult to remove by this method, you will be given a rubber suction holder
    remove the lens. It is important to always keep it clean. To remove the lens using the rubber suction holder, wet
    it and press on the sides. Place the hollow end onto the contact lens as near to the center as possible. Let go the
    pressure on the sides and turn the suction holder to remove the lens. IT IS IMPORTANT TO CHECK
    THAT THE LENS IS IN PLACE BEFORE ATTEMPTING TO REMOVE IT.

    Nama su u Sloveniji pokazali kako da stavljamo i tamo smo pred njima vjezbali. Mala je imala mjesec dana i bili smo USRANI TOTALNO , ali uspjeli smo.
    Sada joj ja objasnim da mora biti malo strpljiva i da cu joj staviti ili izvaditi lecu i ona strpljivo ceka da to zbavim. Sad ima, dakle, skoro 17 mjeseci.

    Platili smo operaciju i kasnije vađenje konaca oko 2000 eur, od cega je otprilike 1500 eur trosak opce anestezije. Moja stara je doktor i ima jako dobru frendicu sa studija u tom kliničkom centru u Ljubljani. Kad je moj stari isao operirati svoju traumatsku mrenu (pogodio ga je neki klinac prackom u oko jos kad je bio mali, pa mu je nastala mrena), ta joj je frendica rekla da je Pfeiffer vrhunski ocni kirurg, svjetski nivo. (on radi kod njih, ali ima i privatnu praksu). Tako da je on operirao mog starog. A kad smo skuzili da mala ima kongenitalnu kataraktu (dr iz Klaiceve ju je definitivno dijagnosticirala), mama ju je pitala koga bi preporucila i sto misli o Pfeifferu. I ona je rekla da i kod nas ima dobrih, ali da je on stvarno izvrstan. I tak smo otisli tamo.

    Za Silsoft nam je rekla dr. Opacic, a poslije sam vidjela da ih se koristi u svijetu bas za tu namjenu, jer ih trebas skidati tek svakih tjedan dana, posto propustaju 10x vise kisika nego druge meke lece. One su od maltene cistog silikona, pa kad ispadne, ne dehidrira onako kao obicna meka leca. Moja mala ju super podnosi, nikad nismo imali nikakvih problema. Mi ih skidamo svaki treci dan, zbog kupanja, posto se ne preporuca da bilo koje mekane lece dodju u kontakt s vodom zbog achantamebe (kak se vec pise). Znaci, ak kupas klinca svaki dan, najbolje ih je svaki dan skinuti.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    47

    Početno

    Zaboravila sam reci - Silsoft je nesto tvrđa od obicne meke lece i puno bolje prijanja. Ne savija se i ne preklapa onako kao obicna mekana lece. I proizvodi se u malom promjeru i vece zakrivljanosti, jer je bas napravljena za djecu. (ima je i za odrasle, ali ja govorim o toj za djecu)

  42. #42

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    47

    Početno

    Ovo je stranica njegove klinike za odrasle, ali on djecu operira u ocnoj klinici u sklopu klinickog bolnickog centra u Ljubljani, (zbog opce anestezije). Ali ovo stavljam cisto radi kontakta, jer se sigurno preko toga moze dogovoriti za djecu, ako nekog zanima.

    http://www.okc-pfeifer.si/

  43. #43

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    47

    Početno

    Joj, kak me nervira kaj nema edit (ili ima, pa ga ja ne kuzim ). Samo htjedoh reci da ja non-stop pisem Pfeiffer, a on je zapravo Pfeifer (ako netko trazi reference). Eto, toliko od mene

  44. #44

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    ovo su stvarno korisne info. i da sad to sve moram ponovo prolazit, barem bi znala gdje bi počela.
    V. opet nešto ne štima, opet je desna zjenica jako mala i ne širi se kad kapam kapi za širenje, sve mi se čini da opet ima priraslica.

    mraonicus, na papirima piše da je učinjena sinehioliza. i ne piše ništa drugo. ne mogu si nikako predočiti što je to. doktor bezobrazno odbija bilo kakav informativni razgovor, ne kužim zašto. mm je već pomislio na onaj balkan princip, daj kovertu pa ću se i potrudit.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Sinehioliza je raskidanje zadnjih sinehija koje se odvija ujedno kad se katarakta i operise.To bi znacilo da vam je beba osim sto je imao urodjenu kataraktu imao je i neki upalni proces koji mu je doveo do sinehija.
    Sinehije su ti priraslice uzmedju duzice (obojenog dela oka,smedjeg,plavog...u cijem je centru zenica)i sociva koje se nalazi iza duzice. Zenica se siri i skuplja u zavisnosti od kolicine svetlosti...tom prilikom duzica klizi po socivu koje je odmah iza i ako se desi neka upala duzicinog tkiva tj krvnih sudova u njoj,kao posledica se desava izlazenje celija krvi(leukocita i dr) u ocnu vodicu koja je ispred duzice i tako redom...nakupi se dosta toga,narocito proteina(poreklom isto iz krvnih sudova),koji se slepljuju i stvore sinehije tj "prikace" se sa jedne strane za nalicje duzice a sa druge za prednju kapsulu sociva...
    Ono sto bih ti ja savetovala da pitas tog "nabedjenog" dr je zasto se ne siri zenica tj da nije prilikom sinehiolize ostetio misice dilatatore duzice(koji su odgovorni za sirenje),pa da sad iako nema novih priraslica mozda jednostavno misici ne rade svoj posao...

  46. #46

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Platili smo operaciju i kasnije vađenje konaca oko 2000 eur, od cega je otprilike 1500 eur trosak opce anestezije. Moja stara je doktor i ima jako dobru frendicu sa studija u tom kliničkom centru u Ljubljani. Kad je moj stari isao operirati svoju traumatsku mrenu (pogodio ga je neki klinac prackom u oko jos kad je bio mali, pa mu je nastala mrena), ta joj je frendica rekla da je Pfeiffer vrhunski ocni kirurg, svjetski nivo. (on radi kod njih, ali ima i privatnu praksu). Tako da je on operirao mog starog. A kad smo skuzili da mala ima kongenitalnu kataraktu (dr iz Klaiceve ju je definitivno dijagnosticirala), mama ju je pitala koga bi preporucila i sto misli o Pfeifferu. I ona je rekla da i kod nas ima dobrih, ali da je on stvarno izvrstan. I tak smo otisli tamo.

    Hvala puno na korisnim informacijama!!!
    Kakva je porcedura bila da dodjete u Klinicki centar u Ljubljani,pretpostavljam da se ceka i da li ste bebu pre toga nosili jednom kod njega na pregled?
    Upravo je Vmama pisala o sinehiolizi,koju ste i vi imali(skidanje priraslica)pa me zanima imate li ikakvih problema prilikom ukapavanja kapi za sirenje zenice tj siri li joj se zenica na tom oku normalno ili ne?
    Takodje bi te htela pitati da li odlazite i sad povremeno na kontrole kod njega?
    Zasto je vadio konce?Jeli to znaci da nije radjena operacija katarakte fako metodom tj ultrazvukom nego klasicna?
    Kako je dete podnelo totalnu anesteziju?
    Koliko vidim na slici taj dr je poprilicno mlad?Zamisljala sam starijeg gospodina,s obzirom koliko ima iskustva i da nam ga je i nasa dr spominjala.

  47. #47
    mama Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    doma i na poslu
    Postovi
    248

    Početno

    mraonicus hvala na pojašnjenju što su sinehije!

    vidiš to za konce - mislim da je Phaco operacija ali konci možda zato da zjenica ne izgubi oblik kao što se redovito dešava kada stave konce koji se rastapaju, duže drži možda??? Nama je zjenica isto izgubila oblik nakon par tjedana...


    Mi smo na nagovor ostali u HR a mogli smo biti operirani u isto vrijeme kad i mala Frntifljuška, ne čeka se dugo, odmah smo također došli na pregled i mogli smo odmah ostati da smo htjeli

  48. #48

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    47

    Početno

    Citiraj mraonicus prvotno napisa
    [i]
    Kakva je porcedura bila da dodjete u Klinicki centar u Ljubljani,pretpostavljam da se ceka i da li ste bebu pre toga nosili jednom kod njega na pregled?
    Upravo je Vmama pisala o sinehiolizi,koju ste i vi imali(skidanje priraslica)pa me zanima imate li ikakvih problema prilikom ukapavanja kapi za sirenje zenice tj siri li joj se zenica na tom oku normalno ili ne?
    Takodje bi te htela pitati da li odlazite i sad povremeno na kontrole kod njega?
    Zasto je vadio konce?Jeli to znaci da nije radjena operacija katarakte fako metodom tj ultrazvukom nego klasicna?
    Kako je dete podnelo totalnu anesteziju?
    Koliko vidim na slici taj dr je poprilicno mlad?Zamisljala sam starijeg gospodina,s obzirom koliko ima iskustva i da nam ga je i nasa dr spominjala.
    Moja mama je razgovarala sa njim i onda nas je on uputio na doktoricu Stirn-Kranjc, koja je oftalmolog sa očesne klinike u kliničkom centru. Kad je mala imala dva tjedna, vodili smo je tamo na pregled, koji smo s njom dogovorili i onda su je pregledali i ona i Pfeifer i naručili nas za dva tjedna na operaciju,s obzirom da je idealno da se napravi unutar prvih 6 tjedana.

    Pretpostavljam da je operacija rađena klasično, s obzirom da je bio šav, ali nisam sigurna. Toliko smo bili smotani tada i samo nas je zanimalo što dalje, da o detaljima operacije nisam pitala . Evo, u papirima piše - posteriorna capsulorexa, anteriorna vitrectomia, temporalni šav - eto, ako ti to nekaj znači..
    Svakako, šav se uopće nije vidio. Oko je nakon operacije izgledalo najnormalnije.

    Dobro je podnijela anesteziju, sve skolski, Prije operacije smo dobili popis pretraga koje smo morali napraviti u Zagrebu prije anestezije. Krv, EKG i još nekaj, ali se ne mogu sjetiti. Mi smo joj kapi za širenje kapali samo prvo vrijeme, kratko, onda su nam rekli da više ne treba. Ta zjenica se širi i skuplja, ali ne proširi se do kraja, kao na zdravom oku. Odmah nam je rekao da se neće nikad širiti baš do kraja.

    Što se tiče određivanja dioptrije, tamo su joj napravili skiaskopiju, koju smo kasnije ponovili i u Zagrebu kod dr. Striber.

    Kontroliramo se kod nje u Klaicevoj. Očni tlak i opće stanje. Planiramo otići u Ljubljanu ponovo kad će imati oko 3 godine na daljnje savjetovanje.

    Što se tiče terapije tj. zatvaranja zdravog oka, uglavnom smo si je sami odredili . Naime, sakupili smo informacije sa aphakica i onda pitali nasu dr "Da li da radimo tako i tako?", a ona bi rekla - pa mozete. Time hocu reci da si u toj situaciji pomalo bez vodstva, jer nasi doktori kao da ne znaju bas sto bi ti rekli.
    Pfeifer nije bas toliko mlad kao što djeluje na slici, nego je više mladolik (čitaj - zgodan ). Nije ni star. Ja bih rekla cca 45.

  49. #49
    mama Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    doma i na poslu
    Postovi
    248

    Početno

    da, taj terapijski dio je nekako manje interesantan doktorima, a baš se na početku može napraviti najviše

    Naš kirurg se praktički iznenadio što pitamo što dalje sada, pa je razmišljao kome da nas uputi, pa je ta rekla da se javimo za mjesec dana, ma kako ne

    I u Klaićevoj nekako isto - odugovlačenje, kao traži dr- leću, pokušava staviti dijametar 13 u malo okeco pa se čudi...pa traži neku manju koje nema, pa nas šalje u kabinet gdje nas podvrgavaju mučenjima i stavljanjima tri leće u malo okeco. uz pomoć otvarača oka i tri pomoćnika što onda izazova i upalu.. Stvarno ne kužim zašto kada ima tako jednostavno rješenje kao što je Silsoft leća - da ju je išla naručiti prvi puta puno problema ne bi ni bilo iskrslo... E sad ti znaj, jel to nemar, eksperimentiranje ili što već...


    Sad se moram primiti odlaska po recept u kabinet za leće ali neki drugi da mi HZZO ipak možda vrati neki dio, još uvijek nisam shvatila kako to ide...

  50. #50

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Pretpostavljam da je operacija rađena klasično, s obzirom da je bio šav, ali nisam sigurna. Toliko smo bili smotani tada i samo nas je zanimalo što dalje, da o detaljima operacije nisam pitala . Evo, u papirima piše - posteriorna capsulorexa, anteriorna vitrectomia, temporalni šav - eto, ako ti to nekaj znači..
    Svakako, šav se uopće nije vidio. Oko je nakon operacije izgledalo najnormalnije.


    Pretpostavljam da je zbog prirode katarakte uradio klasiku kako se i radi kod dece...izvadio socivo iz zadnje kapsule i uradio prednju vitrektomiju tj skinuo prednji deo staklastog tela koji se nalazi iza sociva---za svaki slucaj,jer ukoliko se desi neka postoperativna upala da se ne siri nazad na mreznjacu...

    Sto se tice znanja tj neznanja dr u vezi decje dijagnostike,katarakte i slicnih oporavaka posle,ja vam samo mogu reci da nasa kcer ima priraslice(od upale)koje su joj nastale pod napadom a koje dr oftamolog sa instituta za majku i dete u Bg nije video ni dao kapi za sirenje zenice(midrijazu) kojom bi se pokidale da je samo tada na pregledu i on sam i rasirio zenice(sto bi trebalo da je deo svakog pregleda)...sve dok nije bilo kasno...sad se pokidati ne mogu,stare su...toliko o znanju dr pedijatrijskog oftamologa iz najeminentnije decje ustanove u glavnom, gradu Srbije...

Stranica 1 od 15 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •