Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Laparoskopija kao uslov za inseminaciju?

Hybrid View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    39

    Početno Laparoskopija kao uslov za inseminaciju?

    Drage moje,

    treba mi strucna pomoc. Znate li da li je laparoskopija obavezan korak prije inseminacije?

    Ja sam radila uzv HSG i nalaz je bio dobar. Cula sam da tacnost ovog testa bas nije najbolja, ali mi nikako nije jasno kako ovaj nalaz moze da bude lazno dobar?

    Hvala cure!

  2. #2
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    laparoskopija definitivno nije uvjet za inseminaciju, ali ako je HSG bio upitan, onda je indicirana.

    HSG može biti lažno dobar u slučaju postojanja priraslica, koje tekućina
    koja se koristi za HSG pomakne i prođe normalno, a priraslice se poslije vrate na svoje mjesto i ometaju prirodno začeće.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    39

    Početno

    Ja sam imala operaciju slijepog crijeva i doktor je vidio da imam priraslice na desnom jajovodu. Nalaz HSG-a je bio "uredno materiste, obostrana tubarna prolaznost, iako nesto oskudnija lijevo". Dakle, desni jajovod je bio skroz ok, a lijevi je nesto slabije propustao kontrast.

    U svijetlu ovoga sto si mi ti Prima sada napisala, ja u stvari mozda imam zacepljene ili slabo propusne jajovode i nemam pojma o tome, iako sam HSG radila prije ravno godinu dana :shock:

    Ne mogu da vjerujem

  4. #4
    Osoblje foruma pujica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagabria
    Postovi
    2,116

    Početno

    meni je cak i nalaz laparoskopije nedovoljno tocan - jedan jajovod ok, za drugi pise - nije dokazana prohodnost

    nemam ni priraslica ni niceg, a doktor je rekao da je to moguce da se jajovod zgrcio (skupio) pod pritiskom pa da zato izgleda zacepljeno, a da je mozda ipak ok.

    Uglavnom na kraju sad nista ne znam, a da sam isla samo na hsg vjerojatno bi znala jos manje - ipak je lpsc neusporedivo pouzdanija metoda (a ujedno ti bar mogu i ukloniti te priraslice kad vec postoje)

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    39

    Početno

    Izgeda da cu na kraju ipak morati raditi lprsc
    ali nije mi jasno, doktor je vidio te priraslice i da mi nije cak ni natuknuo da je nalaz mozda lazno dobar

    a sta mislite koliko je pametno preskociti lprsc i AIH i odmah preci na IVF? Mozda u prirodnom ciklusu?
    ja nisam radila nista od MPO do sada

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    89

    Početno

    Moj je nalaz HSG-a: Desni jajovod uredan, Lijevi – ampularno proširenje i oskudni prolaz kontrasta. Kontrast se zadržava oko jajovoda što upućuje na priraslice(čini mi se dosta sličan tvome).
    Sa takvim sam nalazom radila 3 inseminacije, 2 prirodna i 1 stimulirani IVF.
    3 doktora su mi na moje izričito pitanje da li bi trebala ići na laparoskopiju s takvim nalazom – rekla da ne. Laparoskopiju bi radili tek nakon nekoliko IVF-ova sa dobrim embrijima (btw. ja imam fobiju da imam hydrosalpinx i da mi zato ne uspijevaju IVF-ovi pa svakog dr. to prvo pitam).
    Ja baš nisam luda za laparoskopijom, ipak je to zahvat pod totalnom anestezijom ( koje me užasno strah) i da sam na tvome mjestu pokušala bi radije koji IVF, jer mi se čini kao manje invazivna metoda. Možda uspije pa ti neće ni trebati laparoskopija.
    Ali to jer samo moje mišljenje.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    sisak
    Postovi
    348

    Početno

    meni je isto HSG pokazao slabiju prohodnost na lijevm jajovodu :/
    prije prve inseminacije Šimunić me poslao na laparoskopiju koja nije pokazala ništa, sve je bilo uredno(razmak između hsg-a i laparo je bila nešto više od godine)

  8. #8

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    39

    Početno

    Neya,
    ni ja nisam obozavateljka laparoskopije, upravo zbog anestezije. I nekako kad kalkulisem svim opcijama, draze mi je da me uspavljuju radi punkcije nego radi lprsc.
    Ja bih najradije zaobisla uobicajeni put sa prvo 3 inseminacije, pa onda dalje jer sam jednostavno vise sita cekanja. Imam osjecaj da stalno nesto cekam (i taj me osjecaj ne vara sto je najgore )
    a opet kad razmislim, inseminacija je manje agresivna za organizam od IVF-a... i tako u krug... grozno

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    89

    Početno

    Kao što ti je prima napisala tekućina koja se koristi za hsg može pomaknuti priraslice, a one se kasnije opet vrate na svoje mjesto. Ako priraslice smetaju za prirodno začeće, smetale bi i za inseminaciju.
    IVF-om s zaobilaze jajovodi pa je svejedno da li su začepljeni ili ne.
    Nisam sigurna da je inseminacija manje agresivna od IVF-a u prirodnom ciklusu, za inseminaciju obično propisuju Klomifen koji isto ima svojih loših strana i posljedica, a ako imaš priraslice onda je inseminacija gubljenje vremena jer se njome ne zaobilaze jajovodi.
    Isto tako, teško da će te itko igdje uspavati za punkciju za IVF, pogotovo u prirodnom ciklusu.
    Iz moje perspektive, manje mi je bilo komplicirano i agresivno za organizam raditi prirodne IVF-ove nego inseminacije, a postotak uspješnosti je veći.
    Nemoj gubit vrijeme i vrtiti se u krug , potraži mišljene još nekog dr. i kreni, ma što odlučila!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    66

    Početno

    Kod mene je malo kompliciranije bilo, ja sam ti dvaput operirana laparatomijom jer je bilo teko skinuti praslice i ciste na janicima laparaskopijom. I pošto nakon svake operacije nisam ostala trudna htjela sam na neki oblik MPO. Moja doktorica mi je savjetovala insiminaciju a ja mislim da to nije za mene jer već 3 godine sve pokusavam i ništa. Meni se cista vratila odmah i nakon druge operacije i tad sam išla u Rijeku da vidim šta mi oni predlažu. Doktor mi je rekao prvo na taj HSG ali imam cistu pa ce biti bolno i imam samo jedan jajovod jer su mi jedan makli na operaciji. Tako da se pretpostavljalo da mi je i taj jedan zastopan. I sva sreća pa im taj stroj tad nije radio i ja se odlučim u međuvremenu otić u VV. I s obzirom da sam imala citu enometriozu veličine 3x3cm i oba janika skroz mala od operacija doktor mi je reko da idemo na IVF da nijedna druga opcija nedolazi u obzir jer su moje ciste endometrioze. I tako na par pregleda i prvi IVF i odmah sam ostala trudna tek je početak ali valiki uspjeh i sreća. Jer sam napokon imala sreće da već jednom dođem u prave ruke kod doktora koji je razumio i pokušao sve prije nego me opet operiraju. Ja sam razvukla svoju priču a htjela sam reći ako već se moras operirat idi prvo kad doktora koji se bave s MPO i oni će ti najbolje reć. Jer meni su tri doktora reki da idem na operaciju a četvrti je napravio sve i evo ja sam danas trudna.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    39

    Početno

    hvala vam za savjete.
    mozete li mi jos reci, ako znate ili imate iskustva, par stvari za i protiv prirodnog odnosno stimuluranog IVF-a?

  12. #12
    Lambi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    926

    Početno

    Laparaskopski sam odstranila endometriozu i tada su provijerili prohodnost jajovoda.Sve je prošlo o.k ,a jajovodi prohodni.
    dali to treba ponoviti nemam pojma,jer nijedan doktor to nije spomenuo.
    Trenutačno sam na klomifenima.Pošto smo idiopati,preporučeno nam je odmah ići na IVF,ali prije toga želim probati AIH,nikada se nezna.
    Dalnji planovi ako to ne uspije probati prirodni IVF ,dok ne dočekam stimulirani ,.
    Kolko sam uspjela prikupiti informacije ,razlućila sam kaj je naj bolje za mene,osobno kaj se tiče ljekova sve ima nus pojave .A u sve to ulazim radije korak po korak, postepeno,pa ćemo vidjeti.

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Ninana prvotno napisa
    Ja sam imala operaciju slijepog crijeva i doktor je vidio da imam priraslice na desnom jajovodu. Nalaz HSG-a je bio "uredno materiste, obostrana tubarna prolaznost, iako nesto oskudnija lijevo". Dakle, desni jajovod je bio skroz ok, a lijevi je nesto slabije propustao kontrast.

    U svijetlu ovoga sto si mi ti Prima sada napisala, ja u stvari mozda imam zacepljene ili slabo propusne jajovode i nemam pojma o tome, iako sam HSG radila prije ravno godinu dana :shock:

    Ne mogu da vjerujem
    Ja bih ipak otišla na laparaskopiju, čemu gubit vrijeme u inseminiranju ako nije sto posto sve uredno, a inseminiranje isto nosi svoje rizike, tj. nosi blagi lijek za stimulaciju klomifen koji je mene više u životu iznazafrkavao od svih laparaskopija, histeroskopija i velikih IVF stimulacija koje sam u ovih 7 godina prošla (score klomifena: 2x endometralni polip koji sam jednom operiravala, drugi put rješavala hormonima kroz 5 mjesseci, 1x hiperstimulacija u idućem ciklusu uz dolazak hitne doma u 2 ujutro). Znači, bitno je shvatit da nije ništa bez rizika i tako jedna mala i bezazlena inseminacijica može lijepo ženu zeznut ako loše reagira na klomifen i zato se ne preporuča radit ih više od 3. Vani se prvo ide na laparaskopiju i onda sve drugo i bitno se češće preporuča nego kod nas. Ja sam za lapraskopiju, a onda lijepo čista i točnog stanja u MPO, a ne još imat komplikacije od inseminacija koje imaju slabu šansu uspit, laparaskopski ti onda isto vide da nemaš kakvu endometriozu koju bi trebalo počistiti, a neće se vidjet na UZV-u ako je blaga, a može smetat implantaciji bebice. Ako ideš na laparaskopiju, probaj se s doktorom dogovorit da ti iz šuba pogleda i maternicu histeroskopski (tj. da ti napravi histeroskopiju) - to je njima dodatnih 20 min posla, a bitnije je za IVF nego stanje jajovoda, pa kad već ideš pod anesteziju bolje odjedanput to napravit nego onda za par godina ajmo sad nova operacija, nova anestezija, pa malo na histeroskopiju opet. Sretno, ma šta odlučila!

  14. #14
    BlaBla123 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    131

    Početno Stigao PH nalaz!

    Mozete li mi molim vas komentirati PH nalaz nakon kiretaze; doktoru cu za par dana.

    U abratu nade se krv I pratikule sluznice maternice cije su zlijezde u sekreciji,pojedine u pocetnoj sekreciji (retronuklearne vacuole sluzi).Citogena troma gusta I fokalno prozeta eritrocitima. Polipoznog izrastaja u pregledanom materijalu nismo nasli.
    hvala

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •