Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 100

Tema: Kada bebe pocinju sjediti ?

  1. #51
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    Citiraj Goga40 prvotno napisa
    Pretpostavljam da će se beba u sjedeći položaj podići iz ležećeg položaja (gdje leži na leđima) bez potpore ruku (ili će se poduprijeti rukama?). Ako se pri tome ne podupire rukama onda mi je to stvarno nevjerojatno. Postoje li neke vježbe za jačanje trbušnih i leđnih mišića ili je dovoljno bebu postavljati na trbuh i ne sprječavati njene pokušaje dizanja glavice kada leži na leđima?
    goga, beba će dosta kasnije sjedati iz ležećeg u sjedeći kao mi (neznam da li će se onda još zvati beba 8) ). oni ti se u sjed postave sa trbuha pa nekako na bok pa se rukicama podignu. moja je prvo propuzala pa je iz tog puzećeg prosjedila stavljajući noge pod guzu

  2. #52
    branka0112 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    207

    Početno

    Moje dvije cure su u tome bile skroz različite:
    Ema je samostalno sjela sa 6,5 mjeseci, propuzala sa 7 prohodala sa 11.
    Mia je bila sporija najprije je propuzala sa 8, pa je onda sjela sa 8,5 i prohodala isto sa 11.

    Ja nisam ni jednu ni drugu tjerala na ništa dok same nisu bile spremne.
    Sa Miom su me izluđivali svi posjedni ju, podigniju na nogice i slične bla bla priče vodila sam svakodnevni rat

  3. #53
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno Klokanica

    [quote="puros"]
    Citiraj tara1 prvotno napisa
    Inače sam ga ja prije toga pitala kad je mogu stvljati u klokanicu i on mi je rekao da smijem tek kad navrši šest mjeseci tj.kad počne sjediti, a da je prije toga ne stavljam da sjedi sama.


    nešto mi kod tog odgovora od tvog doktora nije jasno :? . ako se ne smije dijete stavljati u klokanicu prije 6 mjeseci kako onda većina klokanica ide do kilaže od max.9 kg. ja sma kupila klokanicu do max.7,5 kg i bembu se baš i ne sviđa pa zbog toga a i zbog pritiska na genitalije je ne koristim, ali ipak mislim da tu nešto ne štima. a kad sam kupovala klokanicu klokanica koja je mogla izdržati najviše kg je bila do max 11.2 kg. gdje je tu onda logika da se s klokanicom počinje s 6 mjeseci-koliko znam dijete bi tada trebalo imati kg koliko je pojedinim klokanicama maximum za opterećenje :? . ispravite me ako griješim.
    Da, ni meni to nije jasno. Dobila sam klokanicu na kojoj pise da je od 0-12 mj i do 9.5 kg. Moja Helena ima 2.5 mj i oko 6 kg. Namjeravali smo je poceti nositi u klokanici jer se ne da staviti u kolica. Jedva da smo izasli u setnju jer se jako place kad je spustimo u kolica, pa mi se par puta desilo da sam je morala nositi jednom rukom, gurati kolica drugom rukom. S obzirom da sam ja sitna, "komarac kategorija" nisu mi te setnje bas bile idilicne. Pa sam se nadala da ce klokanica biti rjesenje.

    I jos jedno pitanje: dobili smo onu stolicu, odnosno lezaljku za bebe gdje obozava biti. Cini mi se da dok je u njoj polozaj ledja je kao kad je u marami, pa pretpostavljam da je onda mogu drzati u tome. Naime, u kosari vise nece biti, valjda iz nje vidi samo strop pa joj je dosadno, a na rukama bas i ne moze biti cijeli dan, iako obozava spavati na rukama. To nastojim izbjeci jer je tek onda sva svrknuta.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    vg
    Postovi
    63

    Početno Re: Klokanica

    [quote="Deaedi"]
    Citiraj puros prvotno napisa
    Citiraj tara1 prvotno napisa
    Inače sam ga ja prije toga pitala kad je mogu stvljati u klokanicu i on mi je rekao da smijem tek kad navrši šest mjeseci tj.kad počne sjediti, a da je prije toga ne stavljam da sjedi sama.


    nešto mi kod tog odgovora od tvog doktora nije jasno :? . ako se ne smije dijete stavljati u klokanicu prije 6 mjeseci kako onda većina klokanica ide do kilaže od max.9 kg. ja sma kupila klokanicu do max.7,5 kg i bembu se baš i ne sviđa pa zbog toga a i zbog pritiska na genitalije je ne koristim, ali ipak mislim da tu nešto ne štima. a kad sam kupovala klokanicu klokanica koja je mogla izdržati najviše kg je bila do max 11.2 kg. gdje je tu onda logika da se s klokanicom počinje s 6 mjeseci-koliko znam dijete bi tada trebalo imati kg koliko je pojedinim klokanicama maximum za opterećenje :? . ispravite me ako griješim.
    Da, ni meni to nije jasno. Dobila sam klokanicu na kojoj pise da je od 0-12 mj i do 9.5 kg. Moja Helena ima 2.5 mj i oko 6 kg. Namjeravali smo je poceti nositi u klokanici jer se ne da staviti u kolica. Jedva da smo izasli u setnju jer se jako place kad je spustimo u kolica, pa mi se par puta desilo da sam je morala nositi jednom rukom, gurati kolica drugom rukom. S obzirom da sam ja sitna, "komarac kategorija" nisu mi te setnje bas bile idilicne. Pa sam se nadala da ce klokanica biti rjesenje.

    I jos jedno pitanje: dobili smo onu stolicu, odnosno lezaljku za bebe gdje obozava biti. Cini mi se da dok je u njoj polozaj ledja je kao kad je u marami, pa pretpostavljam da je onda mogu drzati u tome. Naime, u kosari vise nece biti, valjda iz nje vidi samo strop pa joj je dosadno, a na rukama bas i ne moze biti cijeli dan, iako obozava spavati na rukama. To nastojim izbjeci jer je tek onda sva svrknuta.
    Koliko ja znam, klokanica je za djecu koja mogu sama cvrsto drzati glavu pa je bolje ne koristiti je prije 4-tog mjeseca, a ja svoju malu inace drzim u sjedalici koja je nastavak na kolicima, ali i auto-sjedalica..Funkcionira, zabavlja se s nekom igrackom koju joj dam ,sve joj je bolje samo da ne ide u krevetic! Imamo i onu didakticku dekicu, ali i onu drugu stvar - nemam pojma kako se zove - moze lezati na tome(trbuh ili ledja), a iznad nje su igrackice koje gleda i pokusava uloviti, pa eto nekad je i to smiri, a meni olaksa...

  5. #55
    lidac2004

    Početno

    kakva je to didakticka dekica :?

  6. #56

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    vg
    Postovi
    63

    Početno

    Didakticke dekice su sve koje imaju nekakv sadrzaj na sebi, znaci, igracke koje su dijelovi te dekice, ogleadalce, a najvaznije je da su u raznim bojama tako da sve to u cjelini razvija bebin mozak - tako barem kazu, a iz iskustva vidim da je Lea stvarno sretna medju svim tim bojama i svime sto zvecka kad se ona trzne ili dotakne neku od igracaka. Preporucila bih tu dekicu svakome...

  7. #57
    lidac2004

    Početno

    Citiraj mummy lidija prvotno napisa
    Didakticke dekice su sve koje imaju nekakv sadrzaj na sebi, znaci, igracke koje su dijelovi te dekice, ogleadalce, a najvaznije je da su u raznim bojama tako da sve to u cjelini razvija bebin mozak - tako barem kazu, a iz iskustva vidim da je Lea stvarno sretna medju svim tim bojama i svime sto zvecka kad se ona trzne ili dotakne neku od igracaka. Preporucila bih tu dekicu svakome...
    gdje si kupila takvu dekicu?
    ja ju nisam nigdje vidjela.

  8. #58
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Imaš npr. u Baby Media shopu takve dekice od K's Kids. Mi imamo Chiccovu, dobila sam je od prijateljice (ali je stara, nije poklon pa ne znam ima li sad u Chiccu tih dekica) - Lei se to niti najmanje ne sviđa. Doduše, baš ću probati sad kad je počela puzati.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Čak i kraće!
    Nažalost, mame misle da je djeci dosadno pa ih prerano počnu voziti u tom položaju.
    Međutim, vožnja "nesjedećeg" djeteta pod bilo kojim kutem koji nije 180°, može biti jako opasna, ma kako sjedalica bila ergonomski napravljena.
    Ovo se, naravno, ne odnosi na vožnju automobilom, gdje je uporaba sjedalice obavezna. (Ako dijete pripada neuro-rizičnoj skupini, najbolje se obratiti fizijatru ili neuropedijatru).
    Eto nas opet
    Treba voditi racuna da dijete ne provodi sate skvrcen u autosjedalici (jer ni vama to ne bi prijalo) i obavezno ga treba izvaditi i protegnuti tu i tamo ali daleko od toga da je jako opasna. Naravno ako ju koristi zdrava beba i pametna mama (ili tata).

  10. #60

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    vg
    Postovi
    63

    Početno

    Moja dekica je isto K's Kids, a sto se tice interesa djeteta za nju, mislim da to varira. Lea ne zeli vidjeti krevetic preko dana, ionako nece spavati sve do navecer, a bolje da mi spava po noci pa i mi imamo svoj odmor - kakav-takav...

  11. #61
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Probala sam joj staviti dekicu danas i zainteresiranija je nego prije, a dobra je i za vježbanje puzanja jer ima nekakav debeli rub preko kojega se treba popeti.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    vg
    Postovi
    63

    Početno

    Osim te dekice, mama mi je za nju nabavila nekakvu ergo sjedalicu Bumbo u koju je stavljam po minutu, dvije na dan i to je kao priprema za sjedenje. Lea je odusevljena i mislim da necu imati problema sa njom i sjedenjem. Inace, te se sjedalice mogu kupiti u boljim ljekarnama, a zemlja porijekla im je Juznoafricka republika. A da vas pitam curke, kada trebam ocekivati konkretniji pokusaj puzanja, Lea ce za 4 dana imati 5 mjeseci :?

  13. #63
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nama je fizijatar rekao da ne koristimo tu sjedalicu, premda je ona super za djecu koja imaju problema sa sjedenjem, ali fizijatar je rekao da nema potrebe niti da je dobro to koristiti za L. jer djeca trebaju sama naučiti sjediti.

    A tu sjedalicu nam je pokazala terapeutica, i preporučila je. Eto :/

  14. #64
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Goga40 prvotno napisa
    Citiraj apricot prvotno napisa
    Djeca trebaju biti u potpuno ležećem položaju sve dok se sama ne uspiju podignuti u sjedeći.
    Citiraj apricot prvotno napisa
    Petra, beba sjedi onda kada se sama i postavi u sjedeći položaj i tako i ostane, bez prevaljivanja.
    Šestomjesečno dijete, postavljeno u sjedeći položaj, vjerojatno će nekoliko sekundi i ostati sjediti ali na sjedenje još uvijek nije spremno pa ga ne treba forsirati. Tijekom sedmog ili osmog mjeseca određeni broj djece će riješiti probleme s ravnotežom.
    Ako sam dobro razumijela prvo treba čekati da se beba sama podigne u sjedeći položaj, a onda treba čekati da sama riješi probleme s ravnotežom, a do tada je ni u kojem slučaju ne treba posjedati niti na sekundu.


    Molim vas potvrdite mi jesam li dobro razumjela.

    Pretpostavljam da će se beba u sjedeći položaj podići iz ležećeg položaja (gdje leži na leđima) bez potpore ruku (ili će se poduprijeti rukama?). Ako se pri tome ne podupire rukama onda mi je to stvarno nevjerojatno. Postoje li neke vježbe za jačanje trbušnih i leđnih mišića ili je dovoljno bebu postavljati na trbuh i ne sprječavati njene pokušaje dizanja glavice kada leži na leđima?
    Goga, beba će se u sjed postaviti preko četveronožnog položaja - to je uobičajena faza dječjeg neuromotoričkog razvoja. Iz sjedećeg to može napraviti samo uz pomoć nekog podizača (poluge kolica i slično).
    Ne opterećuj se načinom na koji će dijete nešto napraviti - pusti da radi kako hoće, tako je najbolje.

  15. #65
    josipa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    Citiraj Goga40 prvotno napisa
    Ako sam dobro razumijela prvo treba čekati da se beba sama podigne u sjedeći položaj, a onda treba čekati da sama riješi probleme s ravnotežom, a do tada je ni u kojem slučaju ne treba posjedati niti na sekundu.

    Molim vas potvrdite mi jesam li dobro razumjela.
    Goga je pitala isto sto i mene zanima, tj. kako ste drzali bebu koja jos ne sjedi samostalno kad ste poceli sa dohranom ili ste cekali da pocne samostalno sjedit :? , da li sjedenje u krilu takodjer stetno (za motoricki razvoj i motivaciju).

    Citiraj Goga40 prvotno napisa
    Postoje li neke vježbe za jačanje trbušnih i leđnih mišića ili je dovoljno bebu postavljati na trbuh i ne sprječavati njene pokušaje dizanja glavice kada leži na leđima?
    MS ima 5,5 mj. vec skoro mjesec dana pomlo odize glavicu i ramena lezeci na ledijima, uhvatila sam ga da to radi i drzeci se za lanac na baby gimu :shock: , okrece se na bok ali skroz jos ne, na trbuhu je par puta odigao cijeli trup drzeci se na sakama. Pretpostavljam da nije ni blizu sjedenja, ali vrijeme dohrane se polako blizi .

  16. #66
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Josipa, bebu možeš staviti da sjedi u krilu ako su joj leđa cijelom površinom naslonjena na tvoje tijelo, i da je držiš rukom. Znači, staviš bebu u krilo tako da i kad se digneš beba ostane uz tebe, samo joj noge vise.
    Tako dijete ne sjedi uz pomoć svoje muskulature i skeleta, već tvoje tijelo preuzima tu funkciju.

  17. #67
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A evo, ja sam odgovorila, ja Leu držim u onoj ležaljci-stolici u poluležećem položaju dok je hranim, ona još ne sjedi. Mi idemo na vježbe i na kontrolu fizijatru i fizijatar mi je rekao da je taj položaj u redu. Isto tako su mi rekli da je smijem voziti u kolicima u povišenom položaju. Držanje djeteta u krilu u sjedećem položaju je nama, dapače, jedna od vježbi koje radimo, dijete je cijelim leđima naslonjeno na mene tako da ima oslonac. I u Bumbo sjedalici djetetu je u potpunosti podržan donji dio leđa, zato se dijete koje ne sjedi eventualno može stavljati u nju, ali kao što rekoh, ona se koristi kao ortopedsko pomagalo za djecu koja ne sjede dobro, da poprave sjedeći položaj i da ojačaju ramena i rad rukama - tako nam je to objasnio fizijatar, a rekao je da za zdravo dijete to nije potrebno i da dijete samo treba učiti sjediti. Eto što o svemu kažu moji izvori, koji su drugačijeg mišljenja od apricotinih. Ne znam što oni kažu o hranjenju djeteta koje još ne sjedi samostalno.

  18. #68
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Evo, o sjedenju djeteta u krilu misle isto :D

  19. #69
    josipa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    Hvala cure na brzzzom odgovoru, sad cemo bez straha sjedit u krilu na veliko zadovoljstvo MS-a :D

  20. #70

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    24

    Početno

    Bebe same vježbaju ne treba ih voditi ni na kakve vježbe (to su gluposti).
    Bebe same dižu glavu tj.kad su na leđima podižu i glavu i ramena tako da rade trbušnjake.
    Ja Anđelu već stavljam da sjedi jer smo prošlu srijedu išle kod pedijatrice i kad je vidjela koliko se diže dok je ležala na leđima rekla je da je odmah stavim da sjeda jer ako je ne stavim ja da sjedi sama će se dići.
    Inače mi je ranije rekla da se bebe uče sjediti od 6-9 mjeseca a da se onda dižu na noge tj.stoje i počinju koračati.Ali to što ona govori je po knjigama tj.neki prosjek dok su sva djeca različita tako da im se i razvojni put razlikuje. Baš sam prije neki dan vidjela djevojčicu u susjedstvu nema punih 9 mjeseci baka je drži a ona šuta loptu i korača!!!

  21. #71

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    243

    Početno

    Hvala svima na odgovorima.
    Pokušala sam ga hraniti tako da sjedi u mom krilu, ali bezuspješno. Naginje se naprijed pokušavajući uhvatiti žličicu, okreće glavu lijevo - desno razgledavajući okolinu, pa hrana završi svugdje samo ne u njegovim ustima.
    Sada ga postavim u kolica u poluležeći položaj i tako jede 10-tak minuta.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj tara1 prvotno napisa
    Bebe same vježbaju ne treba ih voditi ni na kakve vježbe (to su gluposti).
    :shock: :?

    suzdržat ću se od daljninjih komentara

  23. #73

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj tara1 prvotno napisa
    Bebe same vježbaju ne treba ih voditi ni na kakve vježbe (to su gluposti).
    :shock:

    Nisam ga mislila voditi u teretanu (!) i ne mislim da je vježbanje glupost.

    Za mene je vježbanje i to kada ga postavim da leži na trbuhu jer smatram da tako jača mišiće leđa, vrata, ramena i ruku.

  24. #74
    mmmil

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Lovro je prvi put sjeo negdje sa 7-8 mjeseci (moram pogledati postove)...ali je zato puzao od 6...

    A dileme oko sjedenja...mislim da možeš slobodno pitati Snorki i mene, koje smo bile isfrustrirane što naše bebe ne sjede... Na kraju je ispalo da su naše bebe bebe-puzalice, a ne bebe koje vole sjediti. Lovro i dan danas sjedne jedino ako baš mora...inače je na sve četiri...

    Ne forsiraj, beba ima svoj ritam...
    Slažem se da se bebe ne smiju u ničemu forsirati. One imaju svoj razvojni put i treba ga poštovati i slijediti. Moja Jana ima 7 mjeseci i jako je žilavo i veselo dijete te je već od 6 mjeseci počela puzati, no još ne može dobro i dugo sjediti (iako već sama na boku sjeda te se čak malo podiže). Ja ju ne forsiram. Fizijatrica mi je čak rekla da ju uopće na stavljam samu sjediti jer može isriviti kičmu i dobiti grbu. To me prestravilo, tako da ju sad puštam da radi što ona želi.

  25. #75

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    778

    Početno

    Ja Anđelu već stavljam da sjedi jer smo prošlu srijedu išle kod pedijatrice i kad je vidjela koliko se diže dok je ležala na leđima rekla je da je odmah stavim da sjeda jer ako je ne stavim ja da sjedi sama će se dići.
    Nije mi jasno pa moram pitati.
    Zašto se dijete ne bi samo diglo???????
    Što je loše u tome da se digne samo, pa mi to moramo preduhitriti?????

  26. #76

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    vg
    Postovi
    63

    Početno

    Slazem se da sa djetetom treba vjezbati, bez obzira da li je to preporucio doktor ili ne. Samo ne treba u nicemu pretjerivati, ja sam misljenja da kad sam vec doma na porodiljhnom pa necu onda gubiti vrijeme na gluposti vec cu radije se s njom igrati, razgovarati, pomalo vjezbati da vidim kako napreduje. Nas dvije jako plesemo, uzmem je u narucje tako da je cijelim tijelom uz mene i da osjeti moj ritam - mislim da jako dobro reagira i daje mi do znanja koja joj glazba pase, a koja ne. Ponekad sam i ja nikakva, pa nemam energije za sve to, ali cimje sve ok, moje dijete je moj prioritet - pa ona nikad vise nece imati 5 mjeseci, zelim sudjelovati u svakom novom gugutanju, pokretu i osmjehu...

  27. #77

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    24

    Početno

    [Za mene je vježbanje i to kada ga postavim da leži na trbuhu jer smatram da tako jača mišiće leđa, vrata, ramena i ruku.[/quote]

    To je ok. Ali mene su vec na ovom forumu prozivale izvjesne mame zar ne idem na vjebe razvoja za bebe. :?
    Valjda samo bebe koje ne napreduju dobro idu na te vjezbe.

    Nego moja Andjela propuzava ali unazad,zna se cak podici na zadnje noge (na sve cetri ,ne klececi vec!!!) neznam da li to smijem da joj dopustim jer kad vec bebe pocinju da stoje???

  28. #78

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ja ču sad po 500 out

    MArko se strašno izvija na desnu stranu s 2 mjseca i glavica mu nije pratola trakciju trupa

    i laik bi vidio da nešto ne štima

    nakon 9 mjeseci mukotrpnog vježbanja (da višesatnog)

    on se penje uz stepenice i već mjesec dana maršira ko veliki

    za ilustraciju

    beba s istom dijagnozom

    mama došla kad je imao 5 mjeseci i nije ozbiljno shvatila vježbanje tj nije s njim vježbala kod kuće

    jedva sjedi a ima 14 mjeseci........

  29. #79
    Ivana Š.

    Početno

    Imate sreće što su vam u Zagrebu informacije dostupne na svakom koraku. Ja već dva mjeseca vodim Domagoja iz Vinkovaca u Bizovac na vježbe zbog motorike. Prvo je bio problem što lijevom rukom sporije hvata neke predmete. Dobro, vježbali mi kod kuće i došli neki dan na pregled ponovo. Sada uopće ne komentira ruke već sjedenje. On ima 8 i pol mjeseci i teži je, pomalo i lijen. Samostalno još nije siguran u sjedenju jer se jednostavno izvali za nečim oko sebe. U redu opet ne vježbe, ali zašto nam je rekala fizijatrica da ga ne smijem stavljati da sjedi. Pa što da radim? Ako ne sjedi, i ako ga ne želim gurati u hodalicu, preostaje mi da ga nosam cijeli dan jer ne želi više ležati i još ne puže. Tko je tu lud? Vježbe ćemo odraditi, ali već vidim da će nakon ovoga morati doći zbog nečeg drugoga na vježbe. Nije meni teško, ali netko tu sebi gadno pravi posao i puni džep.

  30. #80
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nisu niti u Zagrebu informacije baš tako dostupne, mi smo na Goljak upućeni odmah jer je Lea nedonošče, no mnogi roditelji (pa čak i nedonoščadi) puno kasnije krenu na vježbe jer primarni pedijatri ne reagiraju na vrijeme na motoričke probleme njihove djece. A u Bizovcu imate dobru fizijatricu koliko sam čula. Svaki fizijatar će ti reći da dijete ne posjedaš ako ono za to nije spremno, i svaki će preporučiti pravilno nošenje na rukama. Osim toga, za dijete je najbolje da se igra na podu jer tako razvija motoriku. A vježbanje za djecu kojoj je potrebno ne traje kratko - vježba se u principu dok dijete pravilno ne prohoda (a i onda se nastavlja sa drugim vrstama terapije, ako je to potrebno).

  31. #81

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    24

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Osim toga, za dijete je najbolje da se igra na podu jer tako razvija motoriku.
    Podržavam :D
    Mi živimo u prizemlju i jako je hladno na podu ali otkako su došli topliji dani stalno smo sve troje na podu ja čak čitamknjigu ležeći na podu dok se Anđela sama igra.Pošto još nepuzi uspjela je za kratko vrijeme da savlada okretanje sa leđa na stomak a već sljedeći dan sa stomaka na leđa za 15 dana već se okretala i na lijevu stranu.

  32. #82
    saska7 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    1,122

    Početno

    mene muci to igranje na podu jer mi se stan sastoji od sobe i kuhinje. soba 15m2 je dnevna spavaca djecja i radna i slobodnog poda imam za proci po sobi :/
    a kuhinja su plocice
    cudo ima 5mj i 3tj okrece se ko sasav s jedne strane na durgu, mrzi lezati na mjestu, ali jos ne sjedi samostalno ni ne puza iako mi se cini da ce propuzati svaki tren
    to sa sjedenjem je i mene mucilo, al sam odlucila pratiti njega u njegocvim pokusajima. sad vec kad je meni u krilu vise vremena provodi naslonjen naprijed na moje ruke nego ledjima na mene. u kolicima je u prvom podignutom polozaju, onaj polulezeci i zasad je zadovoljan s time..nis ne forsiramo pa mi se cini da je to ok
    muce me bake i dede (moji, dakle njegovi prabake..) kako su nam jako blizu cesto su s njim i sa mnom i onda se moram boriti protiv komentara tipa do 6mj mora iskljucivo lezati a onda ce sam sjediti!! kak?! kao da on sa 6mj carobnim stapicem odjednom zna da je vrijeme za samostalnost preko noci!!?!
    ma, gluposti
    vjezbanje je korisno i meni i njemu
    ne idemo na posebne vjezbe vec se nekako drzimo onih iz GODINE PRVE...

  33. #83
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno svježe informacije

    Svježe informacije od fizijatra za neupučene mame.

    Beba vježba sjedenje podižući nogice i donji dio trupa okomito dok leži na leđima. To je normalna,prirodne pojava vježbi za sjedenjem a ne držanje bebe u krilu dok ste vi u poluležećem stavu i onda komentari tipa: vidi moja beba se diže da sjedi.
    To nije ispravno,pomogli ste joj najteži dio puta za sjedenjem koji mora sama savladati i opteretili kukiće i kralježnicu.:/ Prirodno je podizanje glavice i ramena,iz 0 stupnjeva put gore,vježba trbušnih mišića.
    Slikovito dočarano. lezite na pod i napravite trbušnjak, pa neka vam onda muž pridrži leđa pod 45 pa ponovite isto.
    Jeli sad jasno kako je lakše i u čemu je problem?
    Mala beba kojoj ni kukovi ne okoštavaju prije 6mjeseci,a kičma joj ne izgleda kao naša, (sad bi trebala crtat),već ima izbočinu u lumbalnom dijelu pati u takvom položaju. Pate kukovi i kralježnica.
    Znači u dobi dok bebi ne ojačaju trbušni i ledji mišići NE viperu (sjedalica,nosiljka), NE poticanju sjedenja na mami,DA autostolici 0-6mj sat ipo dnevno i DA ležanju na ledjima i čak u ogradici i DA nekim vježbicama koje je nemoguće ovako objasniti ali sigurno ne uvalit bebu u krilo i onda je držati za ručice da sidi i klatari se. Užas.

  34. #84
    saska7 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    1,122

    Početno

    osjecam se prozvano da odgovorim...
    1.borna sjedi meni u krilu samo kad postane jaaaaako nervozan na
    ledjima
    2.vjezba noge u zraku i pokusava se sam dici iz lezeceg polozaja ali to uvijek zavrsi na boku pa se tako igramo
    3. nikad se ne dize u sjedeci polozaj iz polulezeceg.. samo ako digne ruke dok lezi ga primim za sake i pomognem da se digne..ee koliko srece onda

    uglavnom, cini mi se po svemu ovome da ne grijesim jer sve cemu pise NE u prethodnom postu ipak ne radim
    hvala na updateu

  35. #85

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    243

    Početno

    Prije neki dan bili smo na kontroli zbog ručica i usput sam se požalila kako L. još uvijek ne sjedi. Na što je fizioterapeutkinja odgovorila:
    1. Ne sjedi jer mu niste dali priliku da sjedi!
    2. Morate ga posjesti i učiti sjediti. To što vam se čini da je zgrbljen u tom položaju ispraviti ćete tako da mu postavite igračku u visini lica ili više i time ćete ga poticati da se ispravi. Vježbajte i obrane tako da ga njišete lijevo desno (dok sjedi) ... dlanovima mu je gurala glavu lijevo-desno.
    3. On nema izbora mora naučiti sjediti!
    Kada je vidjela moje preneraženo lice pitala me da li se bojim?! :shock:
    Što sada?

  36. #86
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    goga, ne mogu vjerovati!!!
    to je stvarno srašno!!
    pišem pp

  37. #87
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    apricot daj radije napiši javno što je tu strašno. I mi radimo vježbe prilično slične ovome što goga piše - poticanje da dijete drži visoko ruke kod sjedenja, tako da se potakne uspravniji položaj (npr to se vježba na lopti, stavi se lopta između nogu djetetu pa ona drži ruke na lopti i tako se uspravno drži; ili odupiranje rukicama na povišenu površinu), rotiranje ulijevo i udesno da se vježbaju bočne obrane itd.

  38. #88
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Strašno je što kaže da dijete treba "učiti sjediti".
    Poticanje uspravnog položaja je u redu ako dijete već samostalno sjedi - to je onda korekcija držanja.
    Ali "učiti sjediti"...
    Zašto onda zabranjuju hodalice? Mislim, kako će nam djeca naučiti hodati?

  39. #89
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ali to su vježbe, tako se radi razvojna gimnastika - nama je fizijatar rekao da još ne posjedamo Leu, ali na vježbama normalno radimo sjedenje - posjedamo je iz četveronožnog položaja, sa boka, potičemo da sjedi tj. sad da se uspravlja u sjedećem, da drži ravnotežu (to su ove vježbe sa loptom, sa povišenom podlogom na koju se beba oslanja) - terapeutice 'uče' Leu sjediti tj. posjedaju je već pet mjeseci, znači otkad o nikakvom sjedenju nije bilo niti govora.

  40. #90
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    goga nije spominjala sjed pri vježbanju već sjedenje kao stav tijela. Goga?

  41. #91
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Meni je ovo što je ona napisala vrlo slično onome što mi radimo :/

  42. #92
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Mima, nemoj sada biti zabrinuta... Pa sjećaš se da su nam i na prvim kontrolama, djecu nakratko postavljali u sjed kako bi vidjeli prati li glavica tijelo. Ali to je bilo samo kao kontrola. Tako i za vježbanje - to je sjedenje s razlogom, sjedenje u vježbanju. A ne da bismo ih "učili". Poznajemo li ikoga tko ne zna sjediti? (Ne mislim pritom na ljude sa težim neuro-motoričkim oštećenjima).
    Znači, ja sam reagirala na prigovor mami da dijete ne sjedi jer ga roditelji nisu naučili!

  43. #93

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    goga nije spominjala sjed pri vježbanju već sjedenje kao stav tijela. Goga?
    Hm, ja sam fiz. shvatila kao "trebate vježbati s njim tako da nauči sjediti". Dakle, postaviti ga u sjed i vježbati ... Sada ste me zbunile? Kakva je razlika? Sada ispada kako je fiz. bila u pravu jer mi ga ne učimo da sjedi? Ne vježbamo s njim sjedenje npr. kako je opisala Mima?

  44. #94
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Goga idete li vi na razvojnu gimnastiku? Na razvojnoj gimnastici (mi radimo po Bobath metodi, a ima i drugih) se djeca definitivno 'uče' sjediti (s tim da terapeuti pojam 'uče' upotrebljavaju, rekla bih, u malo drugačijem smislu), kao što se uče okretati, uče se raditi iskorak itd. Znači, mi Leu 'učimo' sjediti već 4,5 mjeseci tj. radimo vježbe posjedanja, potičemo je da se igra u sjedećem položaju, potičemo je da se uspravlja u sjedećem, da se rotira lijevo i desno. ALI mi nju svejedno ne posjedamo, znači ne stavljamo je u kolica npr. u sjedeći položaj (ali je pustimo da sjedi kad se sama digne u kolicima). Ako vi ne vježbate tj. ako terapeutu idete iz nekog drugog razloga onda ne znam kako vam je mogla reći da ste dijete trebali učiti sjediti - uči se samo vježbama.

  45. #95
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Dijete će sjesti samo kad mu za to dođe vrijeme, osim ako nema neke motoričke smetnje. Tada se rade vježbe. Ali ne da ih se nauči sjediti, već da im se potakne motorika onim redom kojim taj razvoj uobičajeno ide.
    Prvo beba leži, pa u potrbušnom diže glavicu, pa se diže na laktove, pa "pliva", pa se rotira i vraća, pa se iz četveronožnog postavlja u sjed, pa se diže na nožice, pa puže, pa se digne i hoda.
    Kod zdrave djece se neke faze mogu preskočiti, a kod onih koji to nisu se za svaku fazu treba malo pomučiti i vježbati.

  46. #96

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Goga idete li vi na razvojnu gimnastiku?
    Ne, ne idemo na razvojnu gimnastiku?
    Fiz. nam je spomenula kako vježbe ne škode zdravoj djeci i da ih moramo raditi doma (i onda čuvena rečenica ... dijete nema izbora ...). Kontrola za 15 dana.

  47. #97
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mislim da terapeuti - barem naši tako - pojam učiti upotrebljavaju u smislu 'dati informaciju mozgu', zato se rade vježbe, da mozak dobije informaciju tj. nauči se pravilnim pokretima. Od nekakvog pasivnog posjedanja sigurno da nema nikakve koristi.

  48. #98
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Goga40 prvotno napisa
    Ne, ne idemo na razvojnu gimnastiku?
    Fiz. nam je spomenula kako vježbe ne škode zdravoj djeci i da ih moramo raditi doma (i onda čuvena rečenica ... dijete nema izbora ...). Kontrola za 15 dana.
    Pa ne škode, sigurno, mogu samo koristiti.

  49. #99
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    potičemo je da se igra u sjedećem položaju, potičemo je da se uspravlja u sjedećem, da se rotira lijevo i desno. ALI mi nju svejedno ne posjedamo, znači ne stavljamo je u kolica npr. u sjedeći položaj (ali je pustimo da sjedi kad se sama digne u kolicima). Ako vi ne vježbate tj. ako terapeutu idete iz nekog drugog razloga onda ne znam kako vam je mogla reći da ste dijete trebali učiti sjediti - uči se samo vježbama.
    Ovo je poanta razvojne gimnastike.
    Poticanje, a ne učenje (iliti forsiranje).

  50. #100
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ali, da, Goga, glupo je što vam je rekla da dijete ne sjedi jer ga niste učili jer ako je dijete zdravo onda će sigurno sjesti prije ili kasnije.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •