Stranica 16 od 27 PrviPrvi ... 6141516171826 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 751 do 800 od 1301

Tema: Odbijači dohrane- postrojimo se!!!!

  1. #751
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Argente, jesi probala mljeveno meso ? To obicno solidno prolazi jer nema previs zvakanja.
    Na tvom mjestu ne bih se sa povrcem opterecivala jer jede voce. Nutritivno vitamine iz voca dobija.
    Mlijeko i zitarice jede. Kalcij i ugljikohidrati su tu. Jedino da jos malo pojaca proteinski dio + zeljezo( meso, riba , zumanhak ) i to je to.
    Probaj ( ako vec nisi) tu hranu koju jede pojacati kalorijski i u masnocama, pa dodati uvijek malo neke zdrave masnoce ( maslinovo, kokosovo , maslac...sto vec koristite u kuci.)

  2. #752
    disciplina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    853

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku

    Disciplina, kako tvoji preživahni dječačići danas jedu? Reci mi da vole meso i povrće i da ne moraš za njima trčati sa žlicom, pliz?
    sad oni trče za mnom
    meso vole u svim kombinacijama, samo nek je mesa i sve će pojesti.. A. je lud za ciklom, on bi ju jeo i uz nutelu..
    salate su isto hit, kupus, zelena, cikla.. bilo kakva..
    ukratko, sad ih je teško nahraniti iz drugih razloga
    e jedan tip koji sam ja dobila dok još nisu jeli..
    teleća koljenica je puna željeza, raskuhaš teleću koljenicu (ono, kuha se par sati dok se doslovno ne raspadne) ohladih i zamrzneš u male kockice.. onda ubacuješ po kockicu i sve što mu spremaš..juhe variva i sl.
    kod nas je anemija isto bila u zimskom periodu kad nije bilo svježih namirnica pa sam isprobala sve ove "zimske"
    i kašica od cikle prosa i jabuke.. to im je bilo tako tako ali bi nešto pojeli..
    i obavezno banane.. banane su must have za anemiju!

  3. #753
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Na tvom mjestu ne bih se sa povrcem opterecivala jer jede voce. Nutritivno vitamine iz voca dobija.
    Ovo i mene donekle tješi, povrće uopće neće, ali jede jabuke i banane, i svakodnevno bar trećinu naranče, baš ih voli.
    Što se mesa tiče, odbijao je dok nije probao pečenu teletinu, junetinu iz pašticade... uopće mu nije smetalo to žvakati. Mali očito voli jaču hranu, s guštom je jede, za razliku od lešog i kuhanog, tako da sad uopće nisam pametna kako da se postavim.
    Što se kruha tiče, uopće ga ne smije vidjeti ako je kuhano u planu, inače samo kruh traži, žvakao bi ga po cijeli dan.
    Argente, žao mi je, baš se mučite
    Inače, lako je reći što djetetu ne treba nuditi, ali kad u deset dana crijevne viroze ne pojede ni deset zalogaja i izgubi sve što je jedva dobio u gotovo pola godine, nema šanse da se držim preporučene prehrane :/ ja sam mu ponudila alternativu. Istina ne slatko, ali masno i slano da.

  4. #754
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Arđo, ajme

    disc, banane? stvarno? zasto?
    mislim, super, ove moje mladje i anemicne ih vole

    vikki, znam kako ti je, moja srednja je ono, stvarno mrsava - 15 kg i 105 cm
    al ja ne volim onu - bolje ista nego nista
    i onda se lomim sto u takvim situacijama
    iako, ja se i inace trudim da je njoj hrana kaloricnija (recimo, u njene zgance dodam vise maslaca, po salati ili ribi pospem vise maslinovog ulja...)
    hocu reci, volim da jede masnije (al ove zdravije masnoce)
    mislim, jede ona (i mi) slatko, al ne stalno, ne zelim da se zdeblja od secera
    plus, rekla mi pedica, s obzirom da je sve ostalo ok i da jede stvarno raznoliko, da se ne brinem oko kilaze

  5. #755
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Ma ne brinem ni ja oko kilaže, brinem jer ne želi jesti i jer je stalno bolestan. Puna dva mjeseca nije išao u vrtić da s eoporavi, no i doma je bio stalno bolestan, nema šta se nije izredalo.
    A i zato što su nam noći gore nego kad je bio novorođenče. Od ponoći do sedam ujutro cica 4-5 puta, i to ne po 2-3 minute da se ponovno uspava, nego po pola sata. I onda pitanje je li prije bila kokoš ili jaje, tj. ne jede zato što puno cica ili cica noću zato što je gladan.
    Ja danima kuham i bacam, i onda mu iz vica ponudim teletinu s mlincima i on se udavi u tome. Ili grah.
    Slatko nije problem, voli pojesti, ali nemam naviku kupovati ni nama pa ni ne jede (izuzetak su bili božićni kolačići koje smo isto morali skrivati).
    Vidim smisao u zdravoj prehrani, ali ne i u izgladnjivanju djeteta.
    Jer, jede u vrtiću, jeo je sve u bolnici, jede kod susjede, jedino ne jede ono što ja skuham :/

  6. #756
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Uf, da, bolestine...
    Moje mrsavice nisu tako bolesne, srednja donese pokoju virozu iz vrtica (i sarlah ), a najmanja jos nije bila bubana (puj puj puj)

    Pa daj mu jesti sto i vi jedete, malo manje zacini i to je to
    Ne jedes ti junk, nemas brige oko toga
    Moja jede cesto sto i mi, samo izvadim ranije dio za nju pa onda solim (variva, juhe...)

  7. #757
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    To i radim sad. Nakon što sam skužila da npr. pet dana ništa ne jede, a onda dođe nedjeljni ručak koji je malo masniji i slasniji i mali uživa u klopi.
    Srećom voli češnjak, pa prolaze i neke zdrave kombinacije kojima dodam sirovi ili malo na m. ulju ili maslacu poprženi češnjak.

    I pitanje, pije isključivo vodu i voli je, sokove i čajeve dosad nisam davala. Koliko bi dobro/loše bilo napraviti mu npr. sok od jabuke i dodati malo soka od kupusa, celera, mrkve i sl. budući da povrće gotovo nikako ne jede?

  8. #758
    disciplina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    853

    Početno

    Ginger banane potiču stvaranje hgb, ima brdo članaka o tome na netu..
    osim bogata kalijem ima i željeza.. super ako vole banane, ne možeš fulat sa njom.
    moji su toliko jeli banana taj prvi period krize da ih sad ne mogu smislit

  9. #759
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    vikki pa onda tako radi
    dijete ti je gurman, a?
    a sokovi, ne znam, ja to ne volim davati tako maloj djeci
    sjetim se svog necaka koji je pio iskljucivo sokove i imao horor od zubica pa me frka da nakon soka pocne odbijati vodu
    starije cure ponekad piju sok, al voda je glavna
    mozda da mu povremeno das?
    inace, moja najstarija ne jede nikakvo voce i nije mi bas drago, al pedica je rekla da je sve ok, jer jede bas svo povrce

    disc, sto puta sam guglala o anemiji i ne sjecam se da sam naisla na tu info
    ili sam previdjela
    u svakom skucaju, thnx

  10. #760
    phiphy avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,216

    Početno

    Arđo, baš sam se pitala kakva je situacija kod vas. Sve u svemu, od čega ste krenuli, zvuči sasvim solidno, osim (ne)spavanja.

  11. #761
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Kao prvo svima zahvaljujem na suosjećanju i savjetima.


    Update: proso i banane jede stalno, jedino još nisam probala to s kockicama teleće koljenice. Ne znam gdje bih to uvalila, ne jede taj ni variva ni juhe...a komadiće mesa hoće, samo vrlo malo - tipa pola kockice leda, onda znate.
    Dok je npr. jučer u vrtiću pojeo cijelu polpetu, eto ekipa uvijek ima jači utjecaj od roditelja (to je od mene naslijedio )
    On inače svega jede male količine, čak ni svoje omiljene boce s frapeom ne pojede preko 200 ml.


    Imamo novi moment: alergija na nešto. Crvene pečatne fleke na obrazima. U tijeku je istraga je li u pitanju jaje ili agrumi. Proljev također no to bi moglo biti i od željeza. Inače je zdrav k'o dren, u ova 4,5 mj. jaslica bio je bolestan 2x po 5 dana (šmrcanje i kašljanje se ne računa).
    Spavanje i dalje užas, sad svaku noć imamo 2 budna sata u komadu.


    vikki, ja nemam pardona sa sokovima - svo voće tako prolazi, od povrća samo mrkva, ciklu je odbacio s gnušanjem (čak i u omjeru 1:4). Kupus i celer još nisam isprobala.

  12. #762

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    Drage mame, moja curica ima 19 mjeseci i ne jede skoro nista, za nju samo cica postoji.
    Krenuli smo s dohranom sa 6 mj. i oduvijek je islo tesko. Mislila sam da ce biti bolje kad krene u jaslice, al jok.
    Ima dana kad nesto i pojede, al najcesce mi tete kazu da nije skoro nista jela pa joj daju malo kruha, jedino to hoce, al i njega pojede u mizernim kolicinama, niti cijelu krisku... A vikendom kad je doma nema sanse da mi ista pojede. Mislim, probrlja ona, al to su komadici koji nisu vrijedni spomena, pola brokule, par kolutica mrkve, meso nece, ribu dva-tri komadica velicine nokta, ma nista...
    Nekad hoce jesti grozdjice il suhi cornflakes, par puta je pojela bananu, al to je to... Izludit cu!
    Ima 11 i nesto sitno kila.
    Inace je jako zivahno i veselo dijete.
    Sto se zdravlja tice - pa mislim da je u principu dobrog zdravlja, jedino sto u jaslicama svako malo pokupi neku virozicu, al mislim da je to normalno. Krvna slika joj je uredna.
    Ali ipak ima vec godinu i 7 mjeseci, pa trebala bi normalno jesti, zar ne?
    Al uopce nije zainteresirana za hranu. Kad ja jedem uvijek mi zeli sjedit u krilu i pokazuje prsticem na hranu u mom tanjuru, ja joj kazem sto je to i prinesem joj zlicu ustima, al ona ne zeli ni probat. Dok sjedi u hranilici samo se igra s hranom i onda je pocne bacati na pod. Ne iz prkosa, nego iz dosade.
    MM misli da je dojenje krivo za to, a ja nisam spremna prestati, ona pogotovo.
    Ne znam kako da pristupim ovom problemu, nastojim hranjenju pristupati lezerno i opusteno da ne stvorim dojam neke drame, al stvarno me ovo muci.
    Jel ima netko nekakav savjet?

  13. #763
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Strpljenja... I ništa drugo.
    Mojoj je željezo malo otvaralo apetit, neki se kunu u multivitamine... Moja s tri godine i tri mjeseca ima malo preko 12 kg, super spretna, zdrava (ako ne brojim viroze), brbljava, u vrtiću su rekli da je napredna...

  14. #764

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    Joj, ok, ovo me malo utjesilo, hvala

  15. #765
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    19 mjeseci, niti 9 i po kg, pojede sve sto stigne, seka je odbijac, a buco od 11 kg, jede jako malo, uz ad dva, tri put, al pocela pokazivat da hoce jabuku i narancu, bar neki interes

  16. #766
    phiphy avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,216

    Početno

    Citiraj kukumka prvotno napisa Vidi poruku
    MM misli da je dojenje krivo za to, a ja nisam spremna prestati, ona pogotovo.
    Ne znam kako da pristupim ovom problemu, nastojim hranjenju pristupati lezerno i opusteno da ne stvorim dojam neke drame, al stvarno me ovo muci.
    Jel ima netko nekakav savjet?
    Dok se ne javi ona sama, samo info da je Argente smanjila količinu dojenja zbog ozbiljnog nedostatka željeza kod djeteta kako bi natjerala dijete da jede više dohrane. Upalilo je. Pročitaj njezine postove par stranica unazad.

  17. #767

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    Ma znam, al ona je prek tjedna u jaslicama, ja na posao krecem ujutro prije 7, a vracam se oko pola 6 popodne, a ona ide spavat oko 8 navecer. Cicanje je znaci kad se vratim s posla i za uspavljivanje, i jos ak se probudi tijekom noci, tak da je dojenje max. smanjeno...

  18. #768

    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    47

    Početno

    Moj malisa ima 6 miseci i poceli smo sa dohranom kad je napunio 5mj. Do sad je bio samo dojen i nista na bocu nije tia piti..niti kad bi se ja izdojila da ga ostavim nekome na cuvanje..samo bi dudu muljao po ustima.. sad smo poceli sa kasicama i samo stisne usnice i okrene glavu..jucer je prvi put uspio pojesti cijelu kasicu ali hranjenje je trajalo 1sat sa svim mogucim igračkama (manju 120g).dali su vasi mališani jeli vecu kasicu (190g) ili ste isto prvo sa manjima? Razlog zasto kupujem kasice je jer nemamo vocka sad domacih a bananu mu jos nebi uvela je nema redovnu stolicu od rođenja. Inace doma imamo svih vocka i jedva cekam da krenu sazrijevati.

  19. #769
    phiphy avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,216

    Početno

    Hope_12, čini mi se da su ti očekivanja previsoka za početak dohrane. I par žličica je ponekad puno, tek ste krenuli s dohranom, pomalo i strpljivo, ne bih rekla da pripadaš na ovu temu.

  20. #770

    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    47

    Početno

    Da vidim da su vasi svi stariji..ali ranije se vracam na posao i panika mi je da malisa nece prihvatiti kasicu i da ce stalno ovisiti o ciki.. sorry na postu u ovu grupu

  21. #771
    phiphy avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,216

    Početno

    Kad se vraćaš na posao? Dosta je važno da ga navikneš da nema cice dok si na poslu, da u tom periodu organiziraš obrok(e) dohrane. Ako se vraćaš na posao ubrzo, a želiš da ti beba i dalje dobija dosta mlijeka (jer bi bebice jedan obrok dohrane trebale imati do napunjenih 8 mj.) možeš probati s izdajanjem, možda bi jelo na žličicu mlijeko ili ga pilo iz čašice dok te nema? Isto tako, iako nema veze s dohranom, ako ga za dnevna spavanja uspavljuješ cicom, trebaš i to pomalo izbacivati jer onaj tko će ga čuvati nema cicu .

  22. #772

    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    47

    Početno

    Uspavljivanje sa cicom smo sveli na minimum, samo ako je bas bas jako nervozan (vjerovatno zubici) onda zaspe sa cicom. Na posao se vracam kad ce mu biti 9mjeseci. Probati cemo bocicu sa ruckicama i gumenim "kljunom" mozda mu bude zanimljivo jer voli sve držati sam u ruci. Tnx :D

  23. #773
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Samo da prijavim da je prva rečenica koju je moj odbijač izgovorio prije dva tjedna: neće papa

    Inače ne odbija više kao prije, puno manje cica i u pravilu hoće jesti, mada ima čudne faze. Par dana jede sve, a onda par dana ništa, uopće ne kužim u čemu je stvar.

  24. #774
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Moja pocela govoriti am, samo to znaci da ako su joj danas am bile mahune varivo, sutra nece, vise ne znam sta hoce koji dan jesti

  25. #775
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj mare41 prvotno napisa Vidi poruku
    Moja pocela govoriti am, samo to znaci da ako su joj danas am bile mahune varivo, sutra nece, vise ne znam sta hoce koji dan jesti
    Da, i to

  26. #776
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Samo da se izjadam... nemam di drugdje.

    Tri godine i skoro 4 mjeseca... nekoliko dana za redom govori da bi jela sarmu. A doma smo svi bolesni.... i jučer, nakon ne znam kojeg "ja bi jela sarmu" moja stara s 37,5 ode na Dolac kod naše tete zeljarice i stričeka mesara, donese fino zelje i meso... pa onda Smjehuljica sudjeluje u pripremi sarme, komentrira kako će jesti sarmu, gricka zelje... i krčka se to satima, kako već spada... pa malo odstoji... i evo sunce, tvoja sarma je tu...
    I znate što je rekla... Da ona ne bi sarmu.

  27. #777
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Mojca
    Al bome, moja u istom scenariju ne bi dobila nista drugo za jesti
    Os, nes, banglades...

  28. #778
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    A ja još i cup cakes radila nakon toga...

  29. #779
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    vidiš mojca mogla si napraviti lažnu koja je gotova za 30-40 min, dete ti pregladnilo od čekanja

  30. #780
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Da, da.. u tome je stvar... u međuvremenu smo joj zaboravili išta joj ponuditi...

  31. #781
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    S "veseljem i ushitom" se pridružujem temi. Mi smo počeli s 5.mjeseci jer je odbijala bočicu i hranim je dok spava. Sad odbija i bočicu i dohranu i idalje je hranim dok spava.
    Katastrofa. Davala sam joj jabuke - promulja pa ispjune; rižine pahuljice - isto i krušku - to je prvi dan čak jela al nakon toga samo stisne usta kad idem žličicom prema njoj.
    Neće i točka.
    Što sad, koji je postupak da ne čitam sve na temi, da nudim svaki dan i dalje pa dok ne otovri usta?

  32. #782
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Cure,

    Hitno trebam info gdje se može otići privatno za savjete kako naučiti dijete da jede krutu hranu. Treba mi pomoć za frendicu.
    Dijete (skoro 2 god) nikad nije pojelo ništa kruto, isključivo skroz smiksano, ne pruža ruke prema hrani, ne uzima je (ništa kruto ni kruh ni voćku barem da opipa). Ne hrani se samo ni žlicom ni prstima. Sad su već zabrinuti jer dijete je na prilagodbi u jaslicama i možete pretpostavit kako to izgleda.

    Hvala puno na žurnom odgovoru.

  33. #783
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Lili pa sta im je pedijatar rekao na to?
    Mislim, ne jede krutu hranu, i ne poseze uopce da ju gnjeci rukama ili bar baci na pod, a ima dvije godine?
    Iskreno, meni ovo zvuci kao mnogo ozbiljniji problem od odbijanja krute hrane...

  34. #784
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    I meni draga moja

    Jel znaš/znate gdje se privatno obratiti?

  35. #785
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    eh da pedijatrici nisu uopće ni rekli za taj "problem" jer kao njih je bilo strah mu davat hranu da se ne uguši i gle dokud su sad došli.
    Zašto njoj ništa nisu rekli to mi je misterij, možda nisu htjeli "vidjet" da problem postoji, ne znam.

  36. #786
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Nisam u zg pa ne znam, tko je u zg od privatnih pedijatara "na glasu"?
    Ili nek odu kod svoje, ne treba ih biti strah/sram, uputit ce ih dalje...

    Uf, lose je kad roditelji ne zele vidjeti...
    Mislim, i mene je strah da se ne ugusi (sa svakom), al previse je - previse

  37. #787
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Daj kontaktiraj linalenu

  38. #788
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Imaš privatnu polikliniku Helena gdje radi dječji gastroenterolog, dr. Kekez, jako je hvaljena.
    A tu je i Centar za poremećaje u prehrani u Klaićevoj, imaju stručni tim koji čak organizira piknike s djecom koja ne vole jesti i rade s njima..nisam osobno imala iskustva, ali znam za njih.

  39. #789
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Hvala mare.
    lavko vec sam cula za Helenu tamo cu ih uputit kod dr.Kekez
    hvala svima

  40. #790
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Mislim da lina ide u klaicevu, al provjeri

  41. #791
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Oni zele sad i odmah, a ne cekat s uputnicama svoj red.zato cu im reci zaHelenu jdr sve najbolje o njima govore i cure tu na forumu.

  42. #792
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Dr. Kekez je svakako dobar izbor za pocetak, mozda cisto da osvijesti roditelje da imaju problem. Ali nakon pregleda ce se vjerojatno tek roditeljima upaliti lampica i imat ce 100 pitanja kako i sto dalje. Zato je moj najtopliji savjet da se odmah naruce na pregled kod psihologice Mare Vukadin u Klaicevoj kojoj su teskoce i poremecaji hranjenja uza specijalnost. Uobicajeno se ceka na pregled 3-4 tjedna. I ono sto je Lavko napisala je stvarno bitno. Tamo imaju timski pristup: psiholog, radni terapeut, logoped, psihijatar i plus suradjuju s gastroenterolozima i neuropedijatrima.
    U Klaicevoj se djeca i RODITELJI (jako bitno) ukljucuju u grupnu psihoterapiju 2x tjedno, u tzv. play picnic-e, po uzoru na austrijsku metodu koja se provodi na klinici u Grazu. Uz to, psihologica savjetuje roditelje i po potrebi se dijete ukljucuje i u individualni rad s izvrsnom radnom terapeutkinjom koja se isto bavi samo s poremecajima hranjenja. Ona prvenstveno radi na senzorici (sto je prem opisu jako potrebno doticnome djetetu) i pomaze djetetu da stekne pozitivno iskustvo s hranom.
    U terapiji nema prisile, nagovaranja, nego je cilj da dijete izgradi pozitivan odnos prema hrani, da isprobava, da roditelj bude model djetetu itd itd.
    Cesto djeca koja imaju problema s hranjenjem, imaju i neki logopedski problem pa niti to nije zanimarivo i bilo bi dobro ako se tako nesto ustanovi dijete sto prije ukljuciti u tretman.
    Ono sto mi se isto cini vazno, dijete je sada u procesu prilagodbe na jaslice. Cesto jos uvijek u vrticima nazalost dolazi do prisile oko jela i razlicitih neprimjerenih odgojnih metoda. Zato savjetujem roditeljima da s odgajateljima djeteta otvoreno sto prije porazgovaraju o problemu i dogovore kako ce djetetovi obroci u vrticu izgledati. Tu se takodjer, ako se roditelji odluce, moze ukljuciti psihologica iz Klaiceve koja savjetuje i odgajatelje djece koja imaju poteskoce. NIKAKO dijete ne bi smjelo biti etiketirano i izrugivano i usporedjivano s vrsnjacima na neprimjeren nacin. To ce samo otezati situaciju i moze stvoriti otpor prema vrticu.

    Sve ovo pisem dobronamjerno i iz vlastitog iskustva.

  43. #793
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj lavko prvotno napisa Vidi poruku
    Imaš privatnu polikliniku Helena gdje radi dječji gastroenterolog, dr. Kekez, jako je hvaljena.
    A tu je i Centar za poremećaje u prehrani u Klaićevoj, imaju stručni tim koji čak organizira piknike s djecom koja ne vole jesti i rade s njima..nisam osobno imala iskustva, ali znam za njih.
    nikad čula


    mislim da djete nitko sa strane ne može naučiti da jede

    prvo treba mami i okolini promjeniti mišljenje,a onda nek detetu da nekaj mekano ( žgance) i slično na tanjur.nek istraživa

    usput dete jede samo dobro miksano, ili jede na flašicu??????

  44. #794
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Piknici su grupna psihoterapija. Ne tvrdim da ce tamo dijete "nauciti" jesti, ali moze roditeljima posluziti kao model kako doma mogu stvarati pozitivan odnos prema hrani, kako jelo mora biti uzitak za dijete, a ne prisila, kako ponuditi djetetu obrok... Nitko nema carobni stapic i da preko noci rijesi takav problem, ali, kao sto sam vec napisala, kako djetetu tako i roditeljima treba pomoci jer je uzasno frustrirajuce kada ne mozes nahraniti vlastito dijete i zna dovesti do narusavanja odnosa u obitelji i opcenito cijele zivotne dinamike. Sve se pocne vrtiti oko tog hranjenja i mjerenja koliko i sto je dijete pojelo, sve su oci uprte u dijete dok jede, roditelji se prepiru kako prisiliti dijete da jede pa se cesto ukljucuje okolina sa savjetima tipa "on bi meni jeo..." itd. Zato na tzv. piknicima cijela obitelj dobiva pomoc. Dobrodosli su svi, mame, tate, bake, djedovi, braca...

  45. #795
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Cure,

    Hitno trebam info gdje se može otići privatno za savjete kako naučiti dijete da jede krutu hranu. Treba mi pomoć za frendicu.
    Dijete (skoro 2 god) nikad nije pojelo ništa kruto, isključivo skroz smiksano, ne pruža ruke prema hrani, ne uzima je (ništa kruto ni kruh ni voćku barem da opipa). Ne hrani se samo ni žlicom ni prstima. Sad su već zabrinuti jer dijete je na prilagodbi u jaslicama i možete pretpostavit kako to izgleda.

    Hvala puno na žurnom odgovoru.
    Lili možda glupo pitanje ali dali predmete uzima u ruku i igra se? Samo hranu ne želi?

  46. #796
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Idnom prvotno napisa Vidi poruku
    Dr. Kekez je svakako dobar izbor za pocetak, mozda cisto da osvijesti roditelje da imaju problem. Ali nakon pregleda ce se vjerojatno tek roditeljima upaliti lampica i imat ce 100 pitanja kako i sto dalje. Zato je moj najtopliji savjet da se odmah naruce na pregled kod psihologice Mare Vukadin u Klaicevoj kojoj su teskoce i poremecaji hranjenja uza specijalnost. Uobicajeno se ceka na pregled 3-4 tjedna. I ono sto je Lavko napisala je stvarno bitno. Tamo imaju timski pristup: psiholog, radni terapeut, logoped, psihijatar i plus suradjuju s gastroenterolozima i neuropedijatrima.
    U Klaicevoj se djeca i RODITELJI (jako bitno) ukljucuju u grupnu psihoterapiju 2x tjedno, u tzv. play picnic-e, po uzoru na austrijsku metodu koja se provodi na klinici u Grazu. Uz to, psihologica savjetuje roditelje i po potrebi se dijete ukljucuje i u individualni rad s izvrsnom radnom terapeutkinjom koja se isto bavi samo s poremecajima hranjenja. Ona prvenstveno radi na senzorici (sto je prem opisu jako potrebno doticnome djetetu) i pomaze djetetu da stekne pozitivno iskustvo s hranom.
    U terapiji nema prisile, nagovaranja, nego je cilj da dijete izgradi pozitivan odnos prema hrani, da isprobava, da roditelj bude model djetetu itd itd.
    Cesto djeca koja imaju problema s hranjenjem, imaju i neki logopedski problem pa niti to nije zanimarivo i bilo bi dobro ako se tako nesto ustanovi dijete sto prije ukljuciti u tretman.
    Ono sto mi se isto cini vazno, dijete je sada u procesu prilagodbe na jaslice. Cesto jos uvijek u vrticima nazalost dolazi do prisile oko jela i razlicitih neprimjerenih odgojnih metoda. Zato savjetujem roditeljima da s odgajateljima djeteta otvoreno sto prije porazgovaraju o problemu i dogovore kako ce djetetovi obroci u vrticu izgledati. Tu se takodjer, ako se roditelji odluce, moze ukljuciti psihologica iz Klaiceve koja savjetuje i odgajatelje djece koja imaju poteskoce. NIKAKO dijete ne bi smjelo biti etiketirano i izrugivano i usporedjivano s vrsnjacima na neprimjeren nacin. To ce samo otezati situaciju i moze stvoriti otpor prema vrticu.

    Sve ovo pisem dobronamjerno i iz vlastitog iskustva.
    hvala ti puno puno, sve ću prenijeti.

  47. #797
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    nikad čula


    mislim da djete nitko sa strane ne može naučiti da jede

    prvo treba mami i okolini promjeniti mišljenje,a onda nek detetu da nekaj mekano ( žgance) i slično na tanjur.nek istraživa

    usput dete jede samo dobro miksano, ili jede na flašicu??????
    jelena jede normalno iz žlice koju mu mmama stavlaj u usta al samo miksano. U zadnje vrijeme je rekla da zeza ošpćenito oko jela, ne znam detalje.Oni njemu još kupuju i one kupovne kašice.

  48. #798
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    Lili možda glupo pitanje ali dali predmete uzima u ruku i igra se? Samo hranu ne želi?
    da.

    Iako npr prije pola godine ja sam mu davala u voćnjaku finu svježu jabuku ubrala tek s drveta, onako da dijete opipa, samo ju je gledao i nije je taknuo. Ne znam jel zato što je jestiva ili ne...
    Radi se inače o izazitoooo plahom djetetu koje je uglavnom u durštvu s roditeljima.

    Idnom,
    zaboravih reći da je u jaslicama ok, ništa tete ne forsaju al ajd ti njega nahrani juhom u kojoj ne smije biti mrvica tjestenine ni mrkvice, tamo je sve ok jer on zasad boravi smao po 2 sata i neće jo šneko vrijeem ići na duže vrijeme.

    Ja sam savjetovala roditelej još prije jaslica da ga nauče jesti krutu hranu ali....

  49. #799
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Djeci koja imaju teskoce s hranjenjem je juha s tjesteninom i npr. mrkvom najgora za pojesti jer se mijesaju teksture-juha je tekuca, a ostalo je kruto. To je njima nepredvidivo, tj mozak ima veliki problem u procesiranju (ako je senzorika u pitanju).
    Mozda bi bilo dobro da krenu s necim tvrdim, npr kora od kruha, keks, kriske jabuke.
    Da bi senzorno stimulirali podrucje usne supljine treba djetetu ponuditi lizalicu, namazati unutrasnjost usta i usnice nutellom ili medom da se oblizuje, piti na slamku, puhati balone, puhati u svijecu, puhati mjehurice, puhati sitne papirice/konfete. To sve treba roditelj raditi s djetetom, npr. igra da se svi doma namazemo s nutellom-imamo smedja usta i zube... Ako dijete ne zeli, treba ga pustiti da bude prvo promatrac dok se roditelji igraju.
    Jako je vazno da dijete ima priliku vidjeti kako roditelji jedu, dakle, organizirati zajednicke ruckove, vecere ako se za drugo nema vremena. Tada staviti na stol vise vrsta hrane (svaku namirnicu na zaseban tanjur) i dopustiti djetetu da izabere. Ne smije se braniti da u pocetku istrazuje, opipa, poigra se i sl. Ne treba se buljiti u dijete i nestrpljivo cekati da kusa, neka se svatko bavi svojim obrokom i komentira sto jede, kakvog je okusa, prija li mu. Treba biti strpljiv, nece rezultati doci preko noci, rezultati se cekaju mjesecima, a ponekad i duze.

  50. #800
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    hvala Idnom prenijet ću.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •