Pokazuje rezultate 1 do 36 od 36

Tema: pravo oca na slobodne dane

  1. #1
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno pravo oca na slobodne dane

    na koliko slobodnih dana (po zakonu) ima pravo otac nakon rođenja djeteta?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,652

    Početno

    ako radiš u tvrtki (većina privatnih) koja nema pravilnik o radu ili neki sličan dokument kojim se definiraju slobodni dani - onda onoliko koliko ti šef da.

    ako imate pravilnik, onda je to najčešće 2-3 dana, ovisi koliko koja tvrtka propisuje...

    eto, kod mene je dva dana... Za državnu službu ne znam....

    nadam se da sam barem malo pomogao...

  3. #3
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    po cl 27. kolektivnog ugovora za drzavne sluzbenike


    Službenik i namještenik ima pravo na dopust uz naknadu plaće (plaćeni dopust) u jednoj kalendarskoj godini u s*ljedećim slučajevima:



    – rođe*nje djeteta 5 radnih dana

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    27

    Početno

    Ako pravo na slobodne dane nije definirano Kolektivnim ugovorom ili Pravilnikom o radu onda se primjenjuje Zakon o radu:

    Članak 57.

    (1) Tijekom kalendarske godine radnik ima pravo na oslobođenje od obveze rada uz naknadu plaće (plaćeni dopust) do ukupno najviše sedam radnih dana za važne osobne potrebe, a osobito u svezi sa sklapanjem braka, porodom supruge, težom bolesti ili smrću člana uže obitelji.

  5. #5
    njokica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    245

    Početno

    Citiraj MALA2006 prvotno napisa
    Ako pravo na slobodne dane nije definirano Kolektivnim ugovorom ili Pravilnikom o radu onda se primjenjuje Zakon o radu:

    Članak 57.

    (1) Tijekom kalendarske godine radnik ima pravo na oslobođenje od obveze rada uz naknadu plaće (plaćeni dopust) do ukupno najviše sedam radnih dana za važne osobne potrebe, a osobito u svezi sa sklapanjem braka, porodom supruge, težom bolesti ili smrću člana uže obitelji.
    MM ima prema pravilniku svoje firme 7 radnih dana

  6. #6
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj njokica prvotno napisa
    Citiraj MALA2006 prvotno napisa
    Ako pravo na slobodne dane nije definirano Kolektivnim ugovorom ili Pravilnikom o radu onda se primjenjuje Zakon o radu:

    Članak 57.

    (1) Tijekom kalendarske godine radnik ima pravo na oslobođenje od obveze rada uz naknadu plaće (plaćeni dopust) do ukupno najviše sedam radnih dana za važne osobne potrebe, a osobito u svezi sa sklapanjem braka, porodom supruge, težom bolesti ili smrću člana uže obitelji.
    MM ima prema pravilniku svoje firme 7 radnih dana
    radi u državnoj firmi? moj radi, ali još nije tražio rješenje za slobodne dane u kadrovskom, misli tek nakon poroda tako da još ne znam na koliko dana ima zapravo pravo.

  7. #7
    njokica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    245

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa
    Citiraj njokica prvotno napisa
    Citiraj MALA2006 prvotno napisa
    Ako pravo na slobodne dane nije definirano Kolektivnim ugovorom ili Pravilnikom o radu onda se primjenjuje Zakon o radu:

    Članak 57.

    (1) Tijekom kalendarske godine radnik ima pravo na oslobođenje od obveze rada uz naknadu plaće (plaćeni dopust) do ukupno najviše sedam radnih dana za važne osobne potrebe, a osobito u svezi sa sklapanjem braka, porodom supruge, težom bolesti ili smrću člana uže obitelji.
    MM ima prema pravilniku svoje firme 7 radnih dana
    radi u državnoj firmi? moj radi, ali još nije tražio rješenje za slobodne dane u kadrovskom, misli tek nakon poroda tako da još ne znam na koliko dana ima zapravo pravo.
    Ne radi u državnoj firmi, nego u jednoj velikoj riječkoj firmi, d.d., ali plaće su im dost male inače. ali barem su velikodušni što se tiče ovog pitanja...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    191

    Početno

    kod MM je 5 dana

  9. #9
    Galija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    93

    Početno

    Molim pomoć,
    ima li otac pravo na slobodne dane za rođenje drugog djeteta ako radi u privatnoj firmi koja nema kolektivnog ugovora?
    Vlasnik firme mu ne da slobodne dane i veli da nema pravo.

    Ako se ne varam, u zakonu o radu piše da radnik ima pravo na slobodne dane za rođenje djeteta osim ako kolektivnim ugovorom nije drugačije regulirano.

    Da apsurd bude veći isti taj vlasnik mu je prije par godina odobrio 5 dana za rođenje prvog djeteta.

    Hvala.
    Posljednje uređivanje od Galija : 23.08.2012. at 15:45

  10. #10
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Zakon o radu:

    Plaćeni dopust
    Članak 65.(1) Tijekom kalendarske godine radnik ima pravo na oslobođenje od obveze rada uz naknadu plaće (plaćeni dopust), za važne osobne potrebe, a osobito u svezi sa sklapanjem braka, porodom supruge, težom bolesti ili smrću člana uže obitelji.
    (2) Radnik ima pravo na dopust iz stavka 1. ovoga članka u ukupnom trajanju od sedam radnih dana godišnje, ako to nije drukčije uređeno kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.

    Zakon o radu obvezuje sve poslodavce, uključujući i male privatnike. 7 dana je minimum koji radniku pripada, ukoliko bi u kolektivnom ugovoru, pravilniku o radu ili ugovoru o radu stajao manji broj dana, onda se primjenjuju odredbe Zakona o radu.

    Dakle, ima pravo na 7 radnih dana.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 23.08.2012. at 16:16

  11. #11
    disciplina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    853

    Početno

    Zalosno je to sto mozda ima pravo al aj ti privatniku tjeraj mak na konac pa ti spici otkaz jel mu taj dan nisi simpatican.

  12. #12
    Nitenaja avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    291

    Početno

    Citiraj medusa prvotno napisa Vidi poruku
    kod MM je 5 dana
    I kod mojeg,radi u državnoj firmi,to je po kolektivnom ugovoru.

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    ima 7 dana maximalno u godini a ne za rođenje djeteta,već za sve kaj ga strefi, bilo vjenčanje, bilo sahrane , bilo rođenja.
    mi imamo 3dana

  14. #14
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,308

    Početno

    Moj ima samo 2dana kod privatnika...

  15. #15
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    U našoj firmi je 2 dana, ali mislim da je to samo "pravo", nije ti to poslodavac dužan dati, ako nije u ugovoru.
    Kao i 2500 kn neoporezivog na koje imaš pravo (Uskrsnice, Božićnice,...) - to je radnikovo pravo, ali ne i obveze poslodavca da ti da.

  16. #16
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    mislim da je moj muž na kraju dobio 5 dana+ 15 godišnji koji nije koristio ljeti

  17. #17
    Galija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    93

    Početno

    Hvala svima na odgovorima.

    Deaedi, znači vlasnik nema pravo radniku uskratiti njegovo zakonom propisano pravo na slobodne dane za rođenje? Dakle, koliko sam iz tvog odgovora shvatila to pravo je radniku zakonom zajamčeno i gazda ne može odlučivati hoće li dozvoliti ili ne.

    Situacija je takva da otac iz ovog konkretnog slučaja ne smije riskirati eventualni otkaz u slučaju da se gazdi ne svidi inzistiranje na danima, a s druge strane obiteljska situacija je takva da otac nije u položaju olako odustati od svog prava.

  18. #18
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Evo pitala sam. Ako nije pravilnikom određeno, mora mu odobriti onoliko koliko piše u Zakonu o radu.

  19. #19
    Galija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    93

    Početno

    Amenona puno hvala.

  20. #20
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Evo pitala sam. Ako nije pravilnikom određeno, mora mu odobriti onoliko koliko piše u Zakonu o radu.

    Ovako je kako Anemona kaže, ono što piše u Zakonu u radu je minimum na koji radnik ima pravo.

  21. #21
    Galija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    93

    Početno

    Cure puno hvala na brzim odgovorima.
    Stvar je rješena. Vlasnik odobrio dane, iako nevoljkao.

  22. #22
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    a kolektivnim moze biti odredeno koliko se za koju kategoriju moze uzeti dana? Kao npr 2 za rodenje djeteta, 4 za vjencanje i sl?

  23. #23
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,388

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    a kolektivnim moze biti odredeno koliko se za koju kategoriju moze uzeti dana? Kao npr 2 za rodenje djeteta, 4 za vjencanje i sl?
    MM ima u kolektivnom sve napisano

  24. #24
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    steta sto se onda ne moze uzeti vise od dva dana za rodenje djeteta ili npr svih 7, pa nula ako zatreba za ovo ostalo.
    Posljednje uređivanje od S2000 : 09.04.2013. at 11:06

  25. #25
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,388

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    steta sto se onda ne moze uzeti vise od dva dana za rodenje djeteta ili npr svih 7, pa nula ako zatreba za ovo ostalo.
    a GO? moj je to koristio

  26. #26
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    ne radi se o mom muzu, ovo je sad nevezano za GO, ovo bas pitam za ovih 7 dana sto ti zakon daje.

  27. #27
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    kod nas je za rođenje i vjenčanje 3 dana, za seljenje u drugi grad 2 dana u taj grad 1 dan, smrt nekoga 2 dana.
    Sve se svodi na tekuću godinu, tako da ispada da ništa od beneficija nisam iskoristila osim za vjenčanje, selila sam se baš u godinama kad nisam radila, isto tako pokapala

  28. #28
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    steta sto se onda ne moze uzeti vise od dva dana za rodenje djeteta ili npr svih 7, pa nula ako zatreba za ovo ostalo.
    Muž moze uzeti bolovanje do 10 dana ( nisam sigurna u broj dana mislim da je dva tjedna , 10 radnih dana )za njegu člana obitelji , odnosno supruge , nakon dolaska iz rodilista.

  29. #29
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    ovo sto ja pitam je bas za ovih 7 placenih dana (ne za GO ni za BO).
    Ali da, zakon kaze 7 dana ukupno i nije dorecen pa se kolektivnim moze to strpat u kategorije, al bitno da nije manje od 7 dana ukupno.

  30. #30
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Muž moze uzeti bolovanje do 10 dana ( nisam sigurna u broj dana mislim da je dva tjedna , 10 radnih dana )za njegu člana obitelji , odnosno supruge , nakon dolaska iz rodilista.
    istina. ovo je moj muže uzeo nakon mog prvog poroda. patronažna je zvala njegovog dr. opće prakse da mu otvori bolovanje za njegu člana obitelji

  31. #31
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    sirius
    Muž moze uzeti bolovanje do 10 dana ( nisam sigurna u broj dana mislim da je dva tjedna , 10 radnih dana )za njegu člana obitelji , odnosno supruge , nakon dolaska iz rodilista.

    Citiraj Zara1 prvotno napisa Vidi poruku
    istina. ovo je moj muže uzeo nakon mog prvog poroda. patronažna je zvala njegovog dr. opće prakse da mu otvori bolovanje za njegu člana obitelji

    ovo je neplaćeno bolovanje jelda? I ne pronalazim nigdje na koliko slobodnih dana ima otac pravo po zakonu o radu ukoliko mu to nije naznačeno u pravilniku firme?

  32. #32
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ako nije posebno nazanačeno svaki radnik ima pravo na 7 plaćenih dana godišnje za vlastite potrebe, u što ulazi porod supruge. Većina tvrtki daje 5 plaćenih dana nakon poroda supruge.
    Nema neplaćenog bolovanja. Svako bolovanje se plaća po određenom postotku, u ovom slučaju 70% od osnovice. No, tvoj liječnik određuje da li ti je potrebna njega ili si sposobna brinuti za sebe. Najdulje trajanje tog bolovanja može biti 15 dana.
    Možda da pitaš svoju obiteljsku liječnicu kakav je njen stav po tom pitanju, daje li bolovanje ili smatra da je tri dana postporođajne njege u rodilištu i pet koja će dobiti tvoj muž dovoljno da se oporaviš od poroda i brineš za sebe ako je sve u redu. I da li po novim propisima uopće smije dati obiteljsko bolovanje za njegu rodilje. Bojim se da je to sada jako pooštreno. Iako, nadam se da nije i da će moći biti stobom i bebom.

  33. #33
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Apsu prvotno napisa Vidi poruku
    sirius
    Muž moze uzeti bolovanje do 10 dana ( nisam sigurna u broj dana mislim da je dva tjedna , 10 radnih dana )za njegu člana obitelji , odnosno supruge , nakon dolaska iz rodilista.




    ovo je neplaćeno bolovanje jelda? I ne pronalazim nigdje na koliko slobodnih dana ima otac pravo po zakonu o radu ukoliko mu to nije naznačeno u pravilniku firme?
    To je placeno bolovanje. Otvara ga kod svog lijecnika obiteljske medicine za njegu - tebe.

  34. #34
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Ma pametna ja, pod neplaćeno bolovanje sam mislila na to da ne dobije 100% nego manje.. Ok, hvala

  35. #35
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Apsu prvotno napisa Vidi poruku
    Ma pametna ja, pod neplaćeno bolovanje sam mislila na to da ne dobije 100% nego manje.. Ok, hvala
    Naravno , dobije se manje , mislim 70 %.

  36. #36
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    . I da li po novim propisima uopće smije dati obiteljsko bolovanje za njegu rodilje. Bojim se da je to sada jako pooštreno. Iako, nadam se da nije i da će moći biti stobom i bebom.
    Pa ako ima indikacija za to onda ne da ga smije, nego ga mora dati. Ja sam imala medicinsku dokumentaciju da mi nije dobro, nije to bio neki hir da mi muž ostane što dulje doma

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •