Pokazuje rezultate 1 do 3 od 3

Tema: Moj status i koje imam opcije

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    25

    Početno Moj status i koje imam opcije

    Poštovani/e,
    imam nekoliko pravnih pitanja s nadom da će mi netko odgovoriti i time me osloboditi prešetavanja po šalterima, surfanja i traženja najnovijih zakona....

    Dakle, u prvoj sam trudnoći (neplniranoj - to mi je isprika da nisam još dovoljno informirana), termin mi je u travnju.
    Redovna sam studentica-apsolventica, odnosno planiram diplomirati do kraja ove godine.
    1. Budući da sam nedavno navršila 26 godina i još uvijek imam status studenta, prema mojim saznanjima izgubila sam pravo na besplatno zdravstveno osiguranje te ga mjesečno od sada moram uplaćivati 300,00kn. Osim besplatnog dopunskog osiguranja, imaju li trudnice u tom slučaju neke privilegije ili samo imam izbor 300 kn mjesečno ili plaćanje svakog pregleda?
    2. Nakon diplomiranja i prijavom na burzu rada ostvarujem li pravo na besplatno zdravstvo te prije ili nakon porođaja ostvarujem li pravo i na novčanu naknadu i na koliko dugo vremena (jer ću biti prijavljena na burzi manje od 6 mjeseci od rođenja djeteta)?
    Novo pitanje: 3. Ukoliko odmah nakon diplome dobijem posao VSS-a, da li i dalje ostvarujem novčanu naknadu, od kojeg mjeseca trudnoće ili rođenja i u koliko dugom periodu?
    I posljednje pitanje: 4. Otac može dobiti porodiljni samo ako sam ja u radnom odnosu i pod kojim sve uvjetima? Čitala sam da je to moguće samo ako sam ja u radnom odnosu pa se nakon mjesec i pol dana odlučim vratiti na posao pa on može umjesto mene na porodiljni, ali pod uvjetom da je u radnom odnosu najmanje 6 mjeseci...

    Eto, ukoliko je netko dobre volje i živaca mi objasniti sva moja prava poštediti će me daljnjeg gubljenja vremena na naše zakonske regulative i biti ću veoma zahvalna!

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Da, ne znaš baš svoja prava
    Ovako:
    Svaka nezaposlena majka ima pravo na godinudana plaćenog rodiljnog (prvih 6 mjeseci) i roditeljskog (drugih 6 mjeseci) dopusta. Ne znam ti točno reći, ali bilo je 1660 kuna na mjesec, iako možda je i više sad. Moraš se prijaviti na HZZO (hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje) u roku od najviše 30 dana nakon poroda da bi imala od prvog dana naknadu.
    Prijava na HZZ ( zavod za zapošljavanje nema veze s tim.
    Trudnice imaju pravo na sve preglede u trudnoći, vezane za trudnoću, besplatno. No, da ostvariš pravo na zdravstveno osiguranje ( iako mislim da je promijenjeno i redovni studenti ne moraju plaćati od 1.11. bez obzira na godine) ako ti je ukinuto, pođi na HZZO i sve će ti objasniti. Imaš pravo i preko supruga na zdravstveno, ako je on osiguran.
    Ako dobiješ posao prije rođenja djeteta imaš pravo na one dopuste, ali treba biti bar dvije plaće za prosjek. No, imala posao ili ne, imat ćeš i naknadu i godinu dana staža.

    Da bi tata dobio dio ili cijeli roditeljski dopust, morate biti u istom radnom statusu. Ili oboje zaposleni, ili oboje nezaposleni, no za to imaš još vremena.

    I imaš pravo nakon poroda dobiti jednokratnu naknadu od HZZoa i od grada u kojem si prijavljena.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    25

    Početno

    Hvala ti lijepa na jasnim odgovorima

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •