Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 88

Tema: Rh inkompatibilnost

  1. #1
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno Rh inkompatibilnost

    Cure, ovaj clanak preveden s neke americke stranice nema veze s hrvatskom realnoscu.

    [code]Tijekom prenatalne skrbi liječnik će poduzeti mjere koje će spriječiti da Rh negativna majka razvije antitijela kao odgovor na Rh pozitvnu krv fetusa.[/code]

    Ovo nije istinito. Lijecnik ne moze predvidjeti razvoj antitijela, a ako do njega dodje, ne moze nista napraviti da bi antitijela uklonio.


    [code]Ako su antitijela prisutna i otkrivena je anemija kod fetusa, radi se transfuzija krvi kako bi se fetusova krv zamijenila krvlju s Rh negativnim faktorom koja neće biti ugrožena majčinim antitijelima. Transfuzija se provodi kroz pupčanu vrpcu dok je fetus još u maternici počevši u 18. tjednu trudnoće. Ovaj postupak može biti rizičan pa neki liječnici preferiraju induciranje ranijeg poroda. Tada se transfuzija krvi obavlja nakon što se dijete rodi. [/code]

    Mislim da se u Hrvatskoj ne obavlja intrauterina transfuzija.


    [code]Ako ste Rh negativni, liječnik će vam dati dozu Rh imunoglobulina u 28. tjednu trudnoće, bez obzira na Rh faktor fetusa. Ova injekcija uništit će sve crvene krvne stanice fetusa koje su ušle u vaš krvotok prije nego što je vaše tijelo dobilo priliku za stvaranje antitijela.[/code]

    Kod nas ne postoji praksa davanja AntiD u trudnoci, nego iskljucivo po porodu. Ova druga recenica, da ce injekcija "unistit crvene krvne stanice fetusa koje su ušle u vaš krvotok" je teza nebuloza, jer AntiD uopce tako ne funkcionira. Nema nikakvog "unistavanja".

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno Re: Rh inkompatibilnost

    Citiraj marta prvotno napisa
    Ova druga recenica, da ce injekcija "unistit crvene krvne stanice fetusa koje su ušle u vaš krvotok" je teza nebuloza, jer AntiD uopce tako ne funkcionira. Nema nikakvog "unistavanja".

    Joj, mene je tako nazivcirao ovaj clanak da sam i ja dala neke totalno nebulozne komentare. Citam vlastitu recenicu i ne vjerujem kako sam mogla toliko fulati ono sto sam htjela reci.

    A htjela sam sljedece, cijela ta recenica mi je senzacionalisticka, istina je da ce antitijela unesena injekcijom doista eliminirati crvene krvne stanice fetusa koje su usle u majcin krvotok, ono sto meni tu smeta je rijec "unistit", i nedostatak poante, smislenog objasnjenja, nedostatak informacije. Cijelo vrijeme tu nesto drvimo o informiranom pristanku na ovo i ono, a ovaj clanak je napisan u tonu "ne brinite se nista, jedna mala pikica u guzu to sve rjesava".

    A nije spomenuto ni da je doticni pripravak krvni, ni da se konzervira tiomersalom, ni da se moze odbiti, ni koji su, ni koliki su uopce rizici za razvoj antitijela, itd, itd...

  3. #3
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Što se tiče transfuzije krvi, ovaj podatak sam našla na stranicama Poliklinike Harni:

    Kod Rh negativnih trudnica druga pretraga se obavlja u 24. tjednu i treća pretraga u 32. tjednu trudnoće. Ukoliko ova pretraga ukazuje na prisustvo antieritrocitnih protutijela u titru višem od 1:8 i ovaj titar raste napredovanjem trudnoće, postoji sumnja na hemolitičku bolest fetusa. U ovakovim slučajevima radi se amniocenteza i određuje razina bilirubina u plodnoj vodi. Po potrebi punktira se pupčana arterija (kordocenteza) i određuje razina hemoglobina i prisustvo anemije u fetusa. Fetalni hidrops nastupa kod pada razine hemoglobina ispod 40 g/l. Već nakon 20. tjedna trudnoće može se u specijaliziranim centrima poduzeti
    intrauterina transfuzija kompatibilne krvi
    . Količina krvi koja se transfundira varira između 40 i 120 ml, ovisno o stadiju trudnoće i veličini fetusa. Liječenje se obično ponavlja svaka 2 tjedna do navršenih 34. tjedna trudnoće, kada se trudnoća dovršava carskim rezom.

  4. #4
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj Matilda prvotno napisa
    Što se tiče transfuzije krvi, ovaj podatak sam našla na stranicama Poliklinike Harni:

    Kod Rh negativnih trudnica druga pretraga se obavlja u 24. tjednu i treća pretraga u 32. tjednu trudnoće..... U ovakovim slučajevima radi se amniocenteza i određuje razina bilirubina u plodnoj vodi.....
    mene samo jedno pitanje zanima:
    u kojoj mjeri neslaganje RH faktora kod majke i bebe utječe na "jačinu" žutice kod bebe nakon rođenja?

  5. #5
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno Re: Rh inkompatibilnost

    Citiraj marta prvotno napisa
    [code]Ako ste Rh negativni, liječnik će vam dati dozu Rh imunoglobulina u 28. tjednu trudnoće, bez obzira na Rh faktor fetusa. Ova injekcija uništit će sve crvene krvne stanice fetusa koje su ušle u vaš krvotok prije nego što je vaše tijelo dobilo priliku za stvaranje antitijela.[/code]

    Kod nas ne postoji praksa davanja AntiD u trudnoci, nego iskljucivo po porodu.
    I ovaj podatak sam našla na jednim hrvatskim stranicama:
    Kada se daje Rh imunoglobulinom?
    RhIg se daje u vrijeme trudnoće kada postoji vjerojatnost da Rh pozitivna krv fetusa prijeđe u majčin krvotok. Znači, daje se:

    U slučaju amniocentoze

    Spontanog pobačaja ili netipične trudnoće

    Odabranog pobačaja

    Oko 26 tjedna trudnoće (čime se štiti ostatak trudnoće)

    Nakon porođaja

  6. #6
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    I još na jednoj hrv. stranici:

    Danas se ženama kod kojih postoji prijetnja od razvoja Rh inkompatibilnosti u trudnoći daje jedna ili dvije (u nekim zemljama) doze Rh imunoglobina. Prva se doza daje oko 28 tjedna trudnoće, a druga unutar 72 sata nakon porođaja. Rh imunoglobin se ponaša poput cjepiva sprečavajući stvaranje Rh antitijela koji mogu prouzročiti komplikacije u narednim trudnoćama.
    Ukoliko se testiranjem potvrdi da žena u prvoj trudnoći već ima razvijena Rh antitijela (što može biti reakcija propuštanja krvi ploda kroz posteljicu u majčin krvotok), postoji sumnja za postojanje hemolitične bolesti fetusa ili Rh bolesti. U tim se slučajevima može učiniti amniocenteza kako bi se odredila razina bilirubina u plodnoj vodi. Po potrebi se određuje razina hemoglobina i prisustvo anemije kod fetusa, a cijelo vrijeme trudnoće pomno će se pratiti razina majčinih antitijela. Vrlo rijetko, ako je inkompatibilnost ozbilja i bebino zdravlje ugroženo, djetetu se može dati transfuzija, dok je još u maternici ili nakon porođaja.

    Svrha takve transfuzije je zamijeniti bebinu krv s Rh negativnim crvenim krvnim zrncima. Taj postupak stabilizira bebinu razinu crvenih krvnih zrnaca i minimalizira buduću štetu uzrokovanu cirkuliranjem Rh antitijela već prisutnih u bebinom krvotoku.

    Zbog uspješnosti injekcija Rh imunoglobina, takva je vrsta transfuzije potrebna u manje od 1 posto trudnoća.

  7. #7
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Matilda, naravno da si nasla, jer su i oni to isto prepisali s americkih stranica. Kod nas se to ne radi. Konkretno, mislim da je davanje AntiD-a u trudnoci vrlo rijetko, jer nema nikakve dokazane koristi od toga.

    Za intrauterinu transfuziju sam jednom pitala svog ginica, on je rekao da nije cuo da se to uistinu kod nas radi. Ali kako je to bilo prije koju godinu, naravno da se u medjuvremenu to moglo i promijeniti. U tom slucaju, konkretno me zanima u kojoj bolnici u Hrvatskoj se zahvat obavlja i koji su rizici.

  8. #8
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Takodjer, reci da se AntiD injekcijom u 26. ili 28. tjednu trudnoce stiti ostatak trudnoce od nastajanja antitijela, je zavaravanje protivnika. Jer je od prve kontrole krvi pa do 28. tjedna bilo puno vremena za eventuali razvoj antitijela, ali nigdje se ne navodi u kojim se to slucajevima dogadja. Nigdje ne pise koji su moguci uzroci mijesanja krvi.

  9. #9
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno Re: Rh inkompatibilnost

    Citiraj Matilda prvotno napisa
    Kada se daje Rh imunoglobulinom?
    RhIg se daje u vrijeme trudnoće kada postoji vjerojatnost da Rh pozitivna krv fetusa prijeđe u majčin krvotok. Znači, daje se:

    U slučaju amniocentoze

    Spontanog pobačaja ili netipične trudnoće

    Odabranog pobačaja

    Oko 26 tjedna trudnoće (čime se štiti ostatak trudnoće)

    Nakon porođaja
    Konkretno, ispod ovog clanka pise da je s drSpock.com.


    A ni Harni nigdje ne navodi da se to radi i kod nas. Pise, u "nekim zemljama".

  10. #10
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Oprostite sta pisem na rate, nisam u mogucnosti sjest za komp pa napisati odjednom i opsirno.

    Da ne budem totalna kritizerka i napor za ljudski mozak stavit cu ovdje sta bi po meni clanak o Rh nekompatibilnosti trebao sadrzavati (mozda ne bas tim redom).

    - sto je uopce Rhesus faktor, koliko je cest, kako utjece na trudnocu
    - kako/kada dolazi do razvoja antitijela
    - kako i kada se screening provodi u Hrvata, zasto je vazan (pa to je jedna od rijetkih med "!intervencija" vezanih za porod i trudnocu koaj je pokazala nepobitno pozitivne rezultate)
    - kada i zasto se daje Rh imunoglobulinom i kako djeluje
    - koje su moguce posljedice Rh nekompatibilnosti i kako se lijece
    - koje metode lijecenja su dostupne u Hrvata
    - i sto je uopce Rh imunoglobulinom i kako se dobiva za znatizeljne

  11. #11
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Došla sam vidjeti jel netko reagirao jer mi je članak naravno prvo izazvao zanimanje a onda me zbunio i pomalo razočarao.

    Naime, moja krvna grupa je B neg i u prvoj trudnoći sam na početku išla na krvnu pretragu kojom se provjerava upravo spomenuta nekompatibilnost (oprostite, ne znam napamet kako se točno zove pretraga a nisam doma). Budući da je nalaz bio OK trebala sam doći na kontrolu u 6. mj trudnoće. Opet je bilo sve u redu. Nikakvu inekciju nisam dobila u 28. tjednu niti je bilo uopće riječi o tome. Jedino sam nakon poroda dobila inekciju.

    Sada sam ponovno, u 14. tjednu išla napraviti istu pretragu, nalaz je OK i kontrola u 6.mjesecu trudoće. I to je to.

    Prvo dijete je A + i nije imao žuticu

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Također,ja RH-,dijete +,nije bilo žutice

    mislim da nema veze

  13. #13
    khaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    637

    Početno

    hmmmm...
    u potpunosti se slažem sa martom, članak je u najmanju ruku traljav!
    ja sam imala rh imunizaciju - ja B-, pavo 0+
    on je skoro umro od toga - morali su me zbog teškog zastoja u rastu i previsoke količine bilirubina poroditi u 32 tjednu, agpar mu je bio 2/5.
    nisu mi napravili coombsov test u 26. tjednu (vodila sam trudnoću u petrovoj) niti mi dali injekciju - kod nas se to ne radi. u 12. tjednu je sve bilo ok.

    ne zna se zašto je u mom slučaju došlo do imunizacije jer sam nakon spontanog dobila anti D injekciju-tu se desilo nešto čudno - kod mene se prvo razvila Rh C imunizacija, pa tek onda Rh D. doktori u petrovoj nisu znali objasniti zašto i ja još uvijek ne znam više od ovog što sam napisala.

    u petrovoj se inače radi interuterina transfuzija, ali mi smo bili pretežak slučaj, pavo je nakon rođenja imao 3 eksangvino transfuzije i tek onda mu je pao bilirubin

    poanta je sljedeća - osim hipo-hipertonije drugih posljedica nema, ali pomisao da se moje dijete izvuklo za dlaku samo zato "jer se to ne radi" strašno je frustrirajuća
    i bez obzira na to što se takva komplikacija stvarno rijetko dešava mislim da Rh- trudnice nisu dovoljno upoznate sa problematikom

  14. #14
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa
    Također,ja RH-,dijete +,nije bilo žutice

    mislim da nema veze
    aj Rh- ; mala Rh+
    jaka žutica, bilirubin dosegao 380.
    svi testovi kroz trudnoću uredni.

  15. #15
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj khaa prvotno napisa

    poanta je sljedeća - osim hipo-hipertonije drugih posljedica nema, ali pomisao da se moje dijete izvuklo za dlaku samo zato "jer se to ne radi" strašno je frustrirajuća
    i bez obzira na to što se takva komplikacija stvarno rijetko dešava mislim da Rh- trudnice nisu dovoljno upoznate sa problematikom
    U potpunosti se slažem. I šaljem jedan

    Iako prvi put nismo imali problema, ne mogu reći da me nije strah, osobito jer su testovi imunizacije (tj ta famozna kontrola u 6 mj trudnoće) tako udaljeni a ja nemamm blage veze mogu li uopće primjetiti da se nešto zbiva.

    Svaka je trudnoća različita, ja to mogu već sad potvrditi. Drugačije se osjećam, potpuno. Pa i fizičke pojedinosti su drugačije (posteljica straga - posteljica sprijeda, prva beba "starija" od termina, druga "mlađa", prvi se nije dao nagovoriti na mrduljenje na UZVu i tjerao mi je strah u kosti, ova se mrdulji i ljuti ako ju samo malo zaljuljaš .. i tak)

    Zapravo, stvarno bih voljela više znati o ovoj temi.

    Loryblue i ja sam imala urednu trudnoću i malac nije imao žuticu. Frendica je imala skroz okej trudnoću i nisu rh inkompatibilni i beba je imala žuticu. Mislim da je ta veza prelabava. Ali ja bih radije žuticu kao posljedicu nego neke druge reakcije koje su puno opasnije.

  16. #16
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Loryblue koja si krva grupa. Ponekad ako je majčina krva grupa 0, a djetetova A ili B može uzrokovati jaču, patološku žuticu, što se meni desilo sa starijom. Ja sam 0, a ona A. Bili smo dva tjedna u bolnici i već su mi najavljivali transfuziju. Prošli smo bez nje, ali je još dugo bila ne žuta, nego narančasta.
    Mali je isto imao žuticu, ali ne tako jaku. On je 0 kao i ja.

  17. #17
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    krva=krvna

  18. #18
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Rh inkompatibilnost je česta tema forumskih razgovora. Zato nas je i potakla da pronađemo dobar članak stručnjaka.

    Pretražujući i iščitavajući članke na ovu temu, uglavnom su članci američkih liječnika, članaka na hrvatskom jeziku ima jako malo (P. Harni i Pliva zdravlje), a i oni su prenijeli i preveli članke stranih liječnika.

    O ovoj temi naišli smo na tri članka koja su donekle bila razumljiva i nisu bila prestručna (pritom mislim da ga može pročitati običan laik).

    Dodatno sam tražila neke podatke koji vas zanimaju, ali ih na žalost nisam sve našla. Članak je malo promijenjen, a ako naiđemo na neke nove informacije, bit će svakako dopunjen.

  19. #19
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    Loryblue koja si krva grupa. Ponekad ako je majčina krva grupa 0, a djetetova A ili B može uzrokovati jaču, patološku žuticu, što se meni desilo sa starijom. Ja sam 0, a ona A. Bili smo dva tjedna u bolnici i već su mi najavljivali transfuziju. Prošli smo bez nje, ali je još dugo bila ne žuta, nego narančasta.
    Mali je isto imao žuticu, ali ne tako jaku. On je 0 kao i ja.
    ja i mala smo identično ko ti i tvoja.
    ja 0-, mala A+ i po riječima pedijatrice mala je zbog ove naše kombinacije imala ovako jaku žuticu.

    sve u svemu, svo zlo ovog svita bilo u toj žutici (iako je mene stvarno pripala jer je bilirubin zabrinjavajuće rastao, a pedijatrica mi još napomenila kako počinje oštećivat mozak kad dođe do 420. dalje od te izjave nisam kužila ništa, zašto, kako, zbog čega...)

  20. #20
    solingen

    Početno intrauterina transfuzija

    Ova druga recenica, da ce injekcija "unistit crvene krvne stanice fetusa koje su ušle u vaš krvotok" je teza nebuloza
    Gore kvotana izjava je nebuloza, pa je i sama autorica izjave, nakon sto se malo bolje naknadno informirala, demantirala samu sebe.
    Ima unistavanja, ima, to se u imunologiji zove citotoksičnost ovisna o protutijelima

    Intrauterina transfuzija u HR nije nikakav novitet i ne radi se o nečemu što je uvedeno unatrag par godina.

    Perinatolog koji zna izvesti kordocentezu moze napraviti i intrauterinu transfuziju. Prof Latin je jos krajem osamdesetih radila navedeni zahvat, dok je jos radila u Petrovoj.
    Za pročitati:
    Latin V, Dra`an~i} A, Kuva~i} I, Fuduri} I, Ivani{evi} M.
    Intrauterina transfuzija u lije~enju hemoliti~ke bolesti fetusa. III.
    Jugoslavenski kongres o primjeni ultrazvuka u biologiji, medicini
    i veterini. Beograd 1989:214.
    Zahvat se radi samo što ga mali broj perinatologa zna izvesti, rizičan je i ima svoje stroge indikacije. [/img]

  21. #21

    Početno

    Ja sam A-, oboje djece su mi pozitivni, malena 0+, maleni AB+. Lijekove koje spominjete sam primila nakon porođaja.
    Malena je prošla s žuticom, ali bez većih problema, maleni je, uz urednu trudnoću i sve redovne pretrage, četvrti dan po porođaju (iz rodilišta smo izašli treći dan) ponovno završio u bolnici sa žestokom žuticom od koje je spavao i spavao i nikako ga nisam mogla razbuditi za obrok pa je navečer završio na hitnoj gdje je primio infuziju. Primljen je u početnoj fazi dehidracije i bez snage da siše, niti bradavicu, niti bočicu.

    U otpusnom su napisali dijagnozu "problemi hranjenja". Lijepo je vidjeti da je solidarnost među ljudima još uvijek živa, makar među medicinarima, jer sam i dan danas uvjerena da su "problemi hranjenja" bili laž da se izbjegne moguća tužba protiv rodilišta što su otpustili dijete prerano i bez dovoljno kontrole, zbog čega je moglo, da sam, recimo, slušala ukućane i nisam reagirala ostati bez djeteta.

  22. #22
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja sam A-, a mali se rodio 0+, bez zutice i popratnih pojava.

    mene zanima: sad sam u drugoj trudnoci, 21. tjedan. doktor me nije slao na imunoloske testove iako sam mu donijela nalaz (iz prve T) da sam negativna krvna grupa. nakon poroda sam primila injekciju.

    trebam li brinuti sto jos nisam bila na testu?

  23. #23

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    596

    Početno

    Ja sam A-, išla redovno na testiranje, sve ok, nisam dobila injekciju, jer je Dino moja krvna grupa, žutica jaka, tri dana hospitalizacije

    Sada 32 tjedan, testirala se sve ok

  24. #24

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    5

    Početno rh imunizacija

    cure, zanima me da li se kod nas u žena koje su rh- imunoglobulinski test radi dva ili tri puta i u kojim sve razdobljima tj. tjednima se rade taj test?

  25. #25
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    evo ja sam bila sad sa 24 tjedna, dobila nalaz prekjucer i nema antitijela, hvala bogu

    pise na nalazu da se test ponavlja u 8. mjesecu trudnoce. znaci radi se u 6. i u 8.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    372

    Početno

    Evo ja sam u 32. tjednu razvila antitijela. najgore od svega mi je to što se nitko ne zabrinjava oko toga, niti išta poduzimaju jer je beba ultrazvučno u redu. Ne znam stvarno šta da si mislim???

  27. #27
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    samba, nazalost ne moze se nista poduzeti. super da je beba u redu i nadam se da ce tako i ostati.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    372

    Početno

    Marta nemoj me plašiti, jesi li imala takvog iskustva? da ti iskreno kažem, liječnici se skoro pa ni ne obaziru na moj nalaz, ko da to nije ništa ozbiljno?!?!

  29. #29
    khaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    637

    Početno

    Citiraj samba prvotno napisa
    Evo ja sam u 32. tjednu razvila antitijela. najgore od svega mi je to što se nitko ne zabrinjava oko toga, niti išta poduzimaju jer je beba ultrazvučno u redu. Ne znam stvarno šta da si mislim???
    a u kojem si tjednu prije ovog nalaza vadila antitjela?
    ako je beba dobro, to znači da si antitijela razvila nedavno, pa sad samo treba pratiti bebu i to je to. ne možeš napraviti ništa - jedino liječiti komplikacije - ali kod tebe ih očito nema i vibram da tako i ostane!! koliko sam uspjela shvatiti, prva očita komplikacija je zastoj u rastu (IUGR), što kod tebe nije slučaj. ja bih na tvom mjestu inzistirala da mi UZV naprave svakih par tjedana, čisto da budem mirna. druga komplikacija je povišeni bilirubin kod djeteta (žutica) i to može biti opasno u nekim slučajevima :/ (razina bilirubina vidi se amniocintezom)
    meni su propustili napraviti taj nalaz u 24. tjednu (u 14. tj. je bio ok, ali sam očito razvila antitijela ubrzo nakon toga), pa sam u 32. završila na hitnom carskom zbog teškog zastoja u rastu, vrlo visokog bilirubina (toliko visokog da su mislili da bi mogao izazvati oštećenje mozga) i općeg lošeg stanja bebe.
    uf što mrzim pisati ovakve postove... ne bih te htjela plašiti, pogotovo zato jer nemaš komplikacije i nerviranje ti može samo škoditi, ali me ljuti ta doktorska nonšalantnost. da ne kažem nemarnost.
    gdje vodiš trudnoću?

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    372

    Početno

    Evo napisala sam ti sve u pp. Nema tu neke velike nauke, sljedeći tjedan ponavljam nalaz, pa ne bude li o.k., onda ću ja napravit uzbunu pa će se nešto ozbiljnije valjda poduzeti!

  31. #31

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    5

    Početno Re: rh imunizacija

    Citiraj mariolina prvotno napisa
    cure, zanima me da li se kod nas u žena koje su rh- imunoglobulinski test radi dva ili tri puta i u kojim sve razdobljima tj. tjednima se rade taj test?
    eto, sad mi nije jasno kako je meni doc. mogao reći da na testiranje idem tek u 30/32 tjednu ako sam posljednji test radila u 10/11.tjednu trudnoće? Možda sam već i sad pozitivna tj. imunizirana a da to ni ne znam.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    5

    Početno Re: rh imunizacija

    cure, na stranici poliklinike Harni našla sam ovaj opis situacije u slučaju kad je trudnica imunizirana:
    Kod Rh negativnih trudnica druga pretraga se obavlja u 24. tjednu i treća pretraga u 32. tjednu trudnoće. Ukoliko ova pretraga ukazuje na prisustvo antieritrocitnih protutijela u titru višem od 1:8 i ovaj titar raste napredovanjem trudnoće, postoji sumnja na hemolitičku bolest fetusa. U ovakovim slučajevima radi se amniocenteza i određuje razina bilirubina u plodnoj vodi. Po potrebi punktira se pupčana arterija (kordocenteza) i određuje razina hemoglobina i prisustvo anemije u fetusa. Fetalni hidrops nastupa kod pada razine hemoglobina ispod 40 g/l. Već nakon 20. tjedna trudnoće može se u specijaliziranim centrima poduzeti intrauterina transfuzija kompatibilne krvi. Količina krvi koja se transfundira varira između 40 i 120 ml, ovisno o stadiju trudnoće i veličini fetusa. Liječenje se obično ponavlja svaka 2 tjedna do navršenih 34. tjedna trudnoće, kada se trudnoća dovršava carskim rezom.

    Nije neki ishod ali bi barem beba trebala biti ok.

  33. #33
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    mariolina, jel ti ovo prva trudnoca ili?

    pise na portalu
    Rh inkompatibilnost ne predstavlja veći problem u prvoj trudnoći (dovoljna je redovita kontrola krvi), ali postoji opasnost u drugoj i sljedećim trudnoćama.
    evo link, ako netko nije procitao

  34. #34
    khaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    637

    Početno

    Rh inkompatibilnost ne predstavlja veći problem u prvoj trudnoći (dovoljna je redovita kontrola krvi), ali postoji opasnost u drugoj i sljedećim trudnoćama.
    ja sam imala spontani u 9 tjednu - kiretirana sam i dobila sam anti d injekciju iako postoje teorije da u tako ranoj trudnoći on nije potreban. trudnoću sa P vodili su mi kao prvu pa je svejedno došlo do imunizacije. tako da nisam baš sigurna u gore navedenu tvrdnju.

  35. #35
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ma nisam ja neki strucnjak, samo pisem ono kaj sam procitala na portalu. a tebi je to ipak bila druga trudnoca, ne? znam da me u ovoj T dosta frka za ta antitijela, a u prvoj nisam uopce o tome razmisljala.

  36. #36
    khaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    637

    Početno

    da... nije niti meni baš bilo jasno, ali navodno je to bilo tak zato jer je spontani bio tako rano...

  37. #37

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    5

    Početno

    da, ovo mi je prva trudnoća. Vidim da si napisala da je imunizacija u prvoj T rijetka, ali meni je svejedno bad. :/

  38. #38
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Zanima me informacija iz prve ruke od cura koje su rh negativne a rodile su rh pozitivno dijete - da li podatak o primljenoj injekciji nakon poroda piše u vašem otpusnom pismu, ili gdje drugdje (trudnička knjižica - u onom dijelu o porodu)?

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    ja sam negativna,dvoje djece su mi pozitivni
    na oba otpusna pisma piše primila Rhogam

  40. #40
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Hvala ti ronin!

  41. #41
    annastesia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    9

    Početno

    Ja sam samo dobila kutijicu od injekcije, rodila u Petrovoj, budem zaljepila na otpusnicu .

  42. #42
    Ares avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    402

    Početno

    Ja sam A-, za mm se ne zna (gotovo sigurni smo da je +), pa su mi nakon kiretaže dali inekciju, međutim to nisu upisali u otpusnom pismu...a s obzirom da sam krvaruckala mjesec dana do spontanog malo brinem za slijedeću trudnoću, iako mi je gin. u bolnici rekla da nema brige...

  43. #43

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    194

    Početno

    U kojiem tjednu se ponavlja test senzibilizacije?Prvi sam radila u 9. tjednu. Rh - sam.

  44. #44
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    Ne sjećam se, iako sam to sve 2 puta prošla , mislim da je zadnja kontrola u 8. mjesecu trudnoće. Ali sve to će ti reći tvoja liječnica, meni je uvijek nakon pretrage rekla kada ću to trebati napraviti sljedeći put.

    Ja sam krvna grupa 0-, a curica je A+ i imala je dosta jaku žuticu, naime, baš ova kombinacija krvnih grupa utječe na pojavu žutice, dakle, ne općenito - i +. (Sin mi je 0+ i nije imao žuticu, tj. imao je ali slabu)

    Ono što mene zanima: kada sam rađala curicu na porodu sam ih pitala hoće li pustiti da pupčana vrpca otpulsira, a oni su rekli da zbog moje negativne krvne grupe, ne samo da ne smiju pustiti da do kraja pulsira već ju moraju što prije presjeći zbog miješanja krvi.

    Zna li tko malo pouzdanije stoji li ova tvrdnja???

  45. #45
    klarita2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    644

    Početno Rh imunizacija kao uzrok pobačaja i gubitka djeteta

    bok, nažalost ja vam moram reći moje iskustvo s rh imunizacijom.Pokušat ću ukratko ako je to moguće ali bolje da napišem kao upozorenje svim ženama jer se o tome malo zna.
    Ja sam 2005.god rodila djevojčicu Rh poz. Nisam dobila injekciju zbog rh imunizacije. Razvila su se anti D tijela. Nažalost tada meni to u rodilištu nitko nije objasnio zašto nego mi je rečeno da je moje dijete neg.??!!
    Na otpusnom pismu samo piše imunoprofilaksa nije potrebna.
    Nakon 5.god , naime točno skoro prije god dana opet sam zatrudnila i na prvom vađenju krvi rečeno mi je da sam se imunizirala i da imam antitijela. Šok!
    Naime znala sam kakve su posljedice. Svaka 4 tjedna negdje do 18.tj trudnoće sam vadila krv , pratio se porast antitijela i nije bilo porasta. Kasnije svaka 3 pa svaka 2. Ultrazvuk također češće.
    Ali u 35.tj trudnoće titar antitijela 1 :32 , pitam transfuziju trebam li na porod ili u Zg kažu ne treba možete doći za 2.tj !!!
    Doktor također kaže taj dan na ultrazvuku sve ok. Ali moj loš predosjećaj počinje....

    Za dva tjedna dođem i titar 1: 128, kažu na porod. Dođem na porod a ono šok, moje bebe više nema. Postala je anđeo. Možete zamisliti mioje reakcije i taj užas.

    No neću vas s time bacati u tugu.! Uglavnom razlog smrti je rh imunizacija i zbog njihovog prevelikog ega moje malene nema.

    A sad sam nakon 4. mjeseca od toga išla u Zg u Sv. Duh i doktor koji je specijalist za to kaže da je titar 1: 16 rizik, i das u me već kod 1: 32 trebali poslati k njima. naime ja sam u St.
    Što da kažem, ne želim se na to vraćati jer je još bolnije.
    Jedino pozitivno je da je doktor rekao da mogu planirati slijedeću trudnoću iako će biti visoko rizična. ako se trudnoća uspije iznjeti do 18-20 tj onda oni započinju sa transfuzijama krvi djetetu u čemu su vrlo uspješni. Niti jednu bebu nisu tako do sada izgubili. to je sve mukotrpan proces i može uslijediti rani pobačaj ali ako želja postoji onda treba ustrajati ako možeš i imaš snage.

    Tako da nada postoji.

    Ovo sam napisla ne da vas prestrašim , nego ako se ne daj Bože neka od vas neg trudnica nađe u takvoj situaciji da zna da nekad mora biti uporna i sama izinstirati na Sv.Duhu. to su grozne stvari koje nažalost svi ginekolozi ne znaju koliko god bili stručni, većinom se vode po literaturi ali literatura odskače od prirode i svaka trudnoća je posebna.
    Puno pozdrava, ako vas bilo što zanima pitajte ja ću se potruditi da vam odgovorim, jako sam dobro nažalost upućena.

  46. #46

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    4

    Početno

    Znam da ova tema vec odavno nije aktivna, ali evo ja je podizem u nadi da ce se naci neko sa novijim iskustvima, po mogucnosti pozitivnim
    Trenutno sam u 18tj i titar mi je zbog krvarenja 1:128 sto znaci da je samo pitanje vremena kad ce trebati raditi intrauterinu transfuziju bebi....da li neka od vas ima iskustva s ovim? Podosta i previse sam procitala o krv, rh inkompatibilonosti i svemu al mi je tesko pronaci cure sa iskustvom da me utjese malo.
    Inace sam postala senzibilizirana u prosloj trudnoci izmedju 28 i 33 tjedna trudnoce (u 28 mi je Coombsov test bio neg u 33 pozitivan), nisam imala nikakva krvarenja za koja znam tako da spadam u onaj 0.1 medicinski postotak....prije ove trudnoce antitijela anti-D su bila dosta niska ali zbog krvarenja (marginalana placenta previa) naglo su skocila. Ja sam AB-, muz A+ i ova beba je A+ (odredili su joj jucer rh iz moje plazme tako da smo sigurni).
    Eto bilo kakvo iskustvo bi mi sad dobro doslo.

  47. #47
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    I sama sam strahovala, no, premda nemam osobno iskustvo da je stvar krenula krivo - nadam se da će tebi sve na kraju završiti dobro, pa da ti zavibram

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  48. #48

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    4

    Početno

    Hvala ti Enchi, trebat ce nam...

  49. #49
    katajina avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    463

    Početno

    I ja šaljem vibrice~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Ja sam se raspitivala za sebe ( sada 32 tjedna trudnoće, dva puta pozitivan Coombsov test ali premalo za izmjeriti titar ), najviše hvale bolnicu Sv. Duh, tamo su najveći stručnjaci za rh inkompatibiliju ( dr. Ratko Matijević čini mi se ). Intrauterinu transfuziju će ti sigurno raditi, možda i više puta. Bitno je, čini mi se, da izdržiš do 34 tjedna.
    Još jednom ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    P.S. Ako ti nije problem, kad si se imunizirala u prošloj trudnoći jesu li ti mogli izmjeriti titar ili je test bio "samo" pozitivan kao meni?

  50. #50
    klarita2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    644

    Početno

    mari79prvo jako mi je žao što nas ima još s tim problemom.Ovdje u st baš nema takvih slučajeva pa sam ja njima bila kao "čudo".
    Dr.Matijević je za sada jedini koji radi tzransfuziju, ja imam njegov nalaz preporuke da transfuzija kreće u 18-20tj i on mi je rekao da je jako uspiješan u tome . zaista se nadam da ćeš krenuti s time i da će sve biti ok jer bi onda i ja sebi dala nekakve nade.Ne bih željela da vas moj post uplaši.
    Inače nedavno je jedna dr sa st transfuzije uspjela dokazati da se rh imunizacija može dogoditi predkraj prve trudnoće i nažalost događa se sve češće. Mislim da bi ti bilo dobro da odeš do Matijevića (i u polilinici Vili radi) jer čovjek zaista zna što govori.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •