Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 157

Tema: Kad cure dobiju menstruaciju?

  1. #51

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    222

    Početno

    ljiljan@ je napisala/o:
    Čitala sam u nekom časopisu mišljenje ginekologice da treba prijeći 52 kg za prvu menstruaciju.

    E, po tome je ja ne bih imala do trudnoće Laughing .
    Ja u obje trudnoće ušla s 50kg a menga je bila uredna

    Moja curka ima 12 i moram priznati da imamo super odnos. Otvorena je, ne srami se ništa pitati i sve ju zanima. Ušla je u pubertet ali m. još nije dobila. S ponašanjem za sada nemam problema :D Jedino je strašno neuredna, i tome ne znam doskočiti :/ Nije ni bezobrazna, ni zahtjevna, ni komplicirana. Da nema neurednosti bila bi savršena No i s njom je nezamjenjiva i beskonačno ju volim

  2. #52

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    13

    Početno

    Nas poprilično šoraju tabu teme koje je dijete samo zacrtalo kao takve. Nemam pritužbi na urednost (iako se tu radi o površnoj urednosti, ali bolje išta nego ništa) i odgovornost, koliko me zabrinjava to što odjednom odbija bilo kakav razgovor o spolnosti, makar je svaka informacija koju bi upila tim razgovorom njezin novi kapital. Možda joj to smeta jer njezine prijateljice još nisu dobile mjesečnicu, pa se boji da ćemo je, razgovarajući o njoj, "prizvati". Nemam pojma. Mislim da ćemo imati Hirošimu i Nagasaki doma onaj dan kada menga dođe. :shock:

  3. #53
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ja sam dobila s 15 i po... u međuvremenu samd 16. počela pit pill (ne zbog seksa nego hormona-diane), u 20. prestala, u 21. ostala trudna, 2 godine dojila, godinu pila pill(zbog kontrac). Sve skupa sam imala 20ak ovulacija u životu
    Kad sam dobila nisam imala 50kg, bila sam u jako mršavoj fazi. (prvi i drugi srednje)
    Mislim da je vrijeme prve menge nasljedno, al ne mora majka bit ta od koje nasljedi...pitajte i svekrivu

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    222

    Početno

    Evo, juniorka više nije jedina u razredu bez muke po m
    Sad se frče doma već dva dana jer ju boli, a vrsta te boli je nova. Pa kaže da joj smetaju ulošci, da ima osjećaj da nosi pelene, i tako eto prošla prva dva dana... Sada je navršila 12 god i 7 mjeseci...

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    evo moja garavuša za 2 mj. puni 13 , 169/45, nije još dobila , a ja se tomu veselim, jer sam ja dobila sa 12 i tako bolne i obilne, da mi je sad muka hoće li i moje cure imati takve (baka,mama i ja imamo iste, tj. ove dvije prve više nemaju );što se tiče ponašanja,učenja..sve pet,malo neuredna, ali kad je upozorim (mali milijun puta) onda pospremi, mislim da je to jednostavno do karaktera; više me brine mlađa koja za 3 mj. puni 10, a ima 1/2 god. da je u pubertetu, samo se otresa na sve oko sebe, podiže bradu, njena mora biti zadnja i strašno je tvrdoglava; nastojim biti max. strpljiva, smirena i ne podizati ton, pa ćemo vidjeti kako će to ići dalje; što se tiče uložaka - lani su imali predavanje u školi, sa prezentacijom nekoliko vrsta uložaka, pa neka izabere (toliko je mršava da će se iole deblji uložak primjetiti); inače smo sve tri otvorene i bez srama što se tiče M i općenito tijela, tako da su one mene oduvijek gledale golu i kako se mijenjam i ostalo, tu stvarno nema tabu tema;

  6. #56

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    222

    Početno

    Nije li ipak malo premršava s obzirom na visinu?

  7. #57

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    je, noge su joj ko dva štapića, ali i ja i MM smo bili takvi (kad još nije bilo in biti mršav); jede dobro i često, ali joj se jednostavno ne prima, bila je bucmasta beba sve do 3. g. kad je dobila šarlah i smršavila 3-4 kg, od tada samo ide u vis, jučer je gledam - još je viša, sigurno ima preko 170 cm (ja 181, MM 186); ima problema sa mandulama, upravo se za proljetne praznike spremamo na vađenje, ne znam hoće li to popraviti situaciju; ja sam vječno patila od mršavosti, tek sam se prije par godina popunila ( a imam skoro 37 ), a mogu pojesti ko vuk

  8. #58
    japanka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    na rubu znanosti
    Postovi
    859

    Početno

    moja A. je jučer imala neki, ajmo reći, smećkasti iscjedak na gaćicama, više puta
    onda sam joj dala uložak i bilo je još samo par kapljica, malo žućkasto, malo smećkasto
    pitala me je je li to menstruacija, a ja ni sama ne znam
    ali što bi drugo moglo biti...na gaćicama bih rekla da je bilo malo i krvi, ali sve su u boji :/ pa je teško reći
    A. ima 9 godina i jako mi je to rano, ali...
    ja sam dobila s 12 god., ali A. već sad izgleda ko cura s toliko godina, ima 40 kg i visoka je 156cm.
    što mislite?

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj japanka prvotno napisa
    A. već sad izgleda ko cura s toliko godina, ima 40 kg i visoka je 156cm.
    što mislite?
    Ja mislim da ste u klubu 8) .

    Nismo se prijavile, ali od pred 5 mjeseci i M. se "druži" s ulošcima. Da sad sve školski, ciklus 29 dana, PMS, bez bolova. Super je doživjela svoju prvu menstruaciju, bila je jako ponosna na sebe, a mama se trudila da joj radi najdraže oblizeke. I sad jedva čeka svaku slijedeću jer misli da se to s oblizekama mora nastaviti .

  10. #60
    japanka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    na rubu znanosti
    Postovi
    859

    Početno

    hvala ti, mim

  11. #61

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Japanka, kakvo je danas stanje? Definirano ili ste još uvijek u nedoumici? Sad sam se sjetila: "naša" prva menstruacija nije bila točno definirana tj. nije bilo onih "crvenih" dana nego isključivo iscjedak čokoladne boje. Poslije su sve ostale bile kak treba. Možda to i vas čeka.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    222

    Početno

    Juniorka je već odavno trebala dobiti drugu po redu, međutim nema je...
    Pošto je meni od prvoga dana bila izuzetno redovita ne znam koliko je normalno da kasni curicama dok se ne "ustabili"?

  13. #63

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Iza ćoška
    Postovi
    135

    Početno

    Evo mog iskustva: dobila sa 10 godina. Prva u razredu ( katastrofa).
    U početku su menzisi išli svakak, 18, 21, 25 ali problema sa preskakanjem nikada niije bilo, danas hvala i da se kuca u drvo, između 26-28 dana. Makar ženski rod s mamine strane dobilo je između 12 i 13 godine. Problema sa menzisom nikada nemam. Ja sam ona od sretnica koja mogu mirno hodati. Za tatin ženski rod nemam pojam.
    Od sestrične kćer dobila je prvu mengu sa 13 godina. Tako da je sve individualno i ovisi od osobe do osobe.

    A da budeš mirnija, mogla bi je odvesti ginekologu/ici ili bar popričati sa svojom ginekologicom.

  14. #64
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Moja ima sada 9 godina. Pred godinu dana smo bili kod endokrinologa zbog nekih nedoumica i jedna od stvari koja nam je rećena je, da ako dobije menzis prije 10 godina hitno dođemo. U tom slučaju dobiva hormonalnu terapiju da ga se zaustavi, jer dobivanjem menzisa zaustavlja se rast u visinu. E sada, mi ga još nismo dobili. Ne želim dizati paniku, nego samo upozoriti da ako se to nekome dogodi neka se konzultira sa dijetetovim doktorom ili endokrinologom.

  15. #65

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa
    Moja ima sada 9 godina. Pred godinu dana smo bili kod endokrinologa zbog nekih nedoumica i jedna od stvari koja nam je rećena je, da ako dobije menzis prije 10 godina hitno dođemo. U tom slučaju dobiva hormonalnu terapiju da ga se zaustavi, jer dobivanjem menzisa zaustavlja se rast u visinu.
    Ovo ne mora biti pravilo. Ja sam prvu m. dobila s 12, a od tad do 14.-te godine narasla sam još 11 cm od kad imam visinu 174 cm. Dogodi se, ali nije pravilo. Mislim da to nema veze striktno s prvom menstruacijom.

  16. #66
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa
    Citiraj Cathy prvotno napisa
    Moja ima sada 9 godina. Pred godinu dana smo bili kod endokrinologa zbog nekih nedoumica i jedna od stvari koja nam je rećena je, da ako dobije menzis prije 10 godina hitno dođemo. U tom slučaju dobiva hormonalnu terapiju da ga se zaustavi, jer dobivanjem menzisa zaustavlja se rast u visinu.
    Ovo ne mora biti pravilo. Ja sam prvu m. dobila s 12, a od tad do 14.-te godine narasla sam još 11 cm od kad imam visinu 174 cm. Dogodi se, ali nije pravilo. Mislim da to nema veze striktno s prvom menstruacijom.
    Ja sam niska (158 cm) tako da pušem na hladno.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa
    Ja sam niska (158 cm) tako da pušem na hladno.
    E, mila, onda ne očekuj profesionalnu košarkašicu u familiji . Osim ako TM nije dvometraš, a mala je cijela na njega.

    Računa se da su današnja djeca 3-4 cm viša od roditelja istog spola. Nije ni to pravilo, ali... To znači da mene čeka cura od skoro 180 cm što mi baš nije drago, ali gene nemreš birati.

  18. #68
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa
    Moja ima sada 9 godina. Pred godinu dana smo bili kod endokrinologa zbog nekih nedoumica i jedna od stvari koja nam je rećena je, da ako dobije menzis prije 10 godina hitno dođemo. U tom slučaju dobiva hormonalnu terapiju da ga se zaustavi, jer dobivanjem menzisa zaustavlja se rast u visinu. E sada, mi ga još nismo dobili. Ne želim dizati paniku, nego samo upozoriti da ako se to nekome dogodi neka se konzultira sa dijetetovim doktorom ili endokrinologom.
    moja je dobila s 9 godina i od tada je nemilice narasla i nadam se da neće još puno, jer je već mene prešišala.
    ako si ti niska nemoj očekivati da će ti dijete biti ekstra visoko, ima nešto i u genetici

  19. #69
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Ne očekujem nešto extra. Sada je u srednjoj krivulji za svoju dob. Bila bih zadovoljna sa recimo 165 cm. S obzirom da je MM oko 175, doktorica je rekla da bi to bilo očekivano. Naravno nije uzela u obzir sve hormone u piletini i inom što jedemo. . Vidjet ćemo, sada sa 9 godina ima oko 134cm.

  20. #70
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa
    Ne očekujem nešto extra. Sada je u srednjoj krivulji za svoju dob. Bila bih zadovoljna sa recimo 165 cm. S obzirom da je MM oko 175, doktorica je rekla da bi to bilo očekivano. Naravno nije uzela u obzir sve hormone u piletini i inom što jedemo. . Vidjet ćemo, sada sa 9 godina ima oko 134cm.
    ne razumijem baš najbolje ovaj dio :/
    mislim razumijem da oni imaju neke svoje parametre, prosjeke, statistike... ali isto tako možeš očekivati da će ti dijete imati 158 cm kao i ti s piletinom ili bez piletine.

  21. #71
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Doktorska logika je da će dijete biti visoko onoliko koliko je pola između mame i tate plus, minus 2cm. E sada, vidjeti ćemo za par godina. A kad smo kod genetike i ja i MM imamo smeđe oči. Dvoje djece mi ima smeđe a jedno plave. Znam da je na baku, ali bilo je malo vjerojatno.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    4

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa
    Moja ima sada 9 godina. Pred godinu dana smo bili kod endokrinologa zbog nekih nedoumica i jedna od stvari koja nam je rećena je, da ako dobije menzis prije 10 godina hitno dođemo. U tom slučaju dobiva hormonalnu terapiju da ga se zaustavi, jer dobivanjem menzisa zaustavlja se rast u visinu. E sada, mi ga još nismo dobili. Ne želim dizati paniku, nego samo upozoriti da ako se to nekome dogodi neka se konzultira sa dijetetovim doktorom ili endokrinologom.
    Pozdrav svima,nova sam na forumu i moram vam reci da je moja cura sa 9god.i 3 mj.dobila prvu men.Zbog te krivulje rasta i men. nas je uputilo endokrinologu.Trenutno radimo nalaze(hormoni,rtg lijeve sake,utz ginekoloski)i onda cemo ponovno kod endokr..Po njegovoj pretpostavci usla je prije 8.god u pubertet sto je pre,pre rano i morat cemo najmanje godinu dana na 1.inekciju mjesecno da se zaustavi pubertet.Sada ima 155cm i 49kg...I ja sam bila jedna od onih mama koje su mislile da je to danas normalno,da su djeca naprednija,ali sve to ima svoje posljedice nazalost(i u rastu i u zivcanom sustavu djeteta).

  23. #73
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Nadam se da će sve biti OK.
    Zašto treba raditi rengen lijeve šake?

  24. #74

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    4

    Početno

    Rengen lijeve sake se radi da se vidi kostana zrelost,dobili smo nalaz na kojem pise da su kosti sve dobro formirane,da je epifizna ploca zatvorena,ali da kostana zrelost odgovara dobi djeteta od 14 godina,a njoj je tek 9.Inace u ponediljak cemo na ultrazvuk i onda moramo kod doktora u bolnicu(jer vise ne mozemo privatno).endokrinolog pise zahtjev za odobrenje inekcija,jer svaka ta inekcija je vise od tisucu kn,a valjda se ne mogu tek tako kupit.U cijeloj toj situaciji sretna sam da mogu sve te nalaze obavit privatno jer i njoj je sve to traumaticno i stresno,uz skolu i svakodnevne obaveze.NADAM SE I JA DA CE SVE PROC O.K. !!!

  25. #75
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj chiara-st prvotno napisa
    Inace u ponediljak cemo na ultrazvuk i onda moramo kod doktora u bolnicu(jer vise ne mozemo privatno).
    I kako je prošlo kod doktora?

  26. #76

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    4

    Početno

    sve proslo ok.sutra cemo nosit nalaze endokrinologu(vec smo se culi,procitala sam mu nalaze hormona i ultrazvuka,kaze pravi pubertet).napisat ce zahtjev za odobrenje inekcija.inace i ginekolog nam je rekao da je to pravi pubertet,vidljiva oba jajnika i jajna stanica,inace u curica njene dobi jos se ni ne vide jajnici,ali eto u nas ide pa ide.vec smo to sad nekako sazvakale sve skupa.inace imam jos jednu curicu od 4.ipo koja trce isto s nama po doktorima,ali ona oporezuje moj novcanik.nekidan me u sav glas pitala u dm-a jeli moram n. kupit uloske?i zasto to sestra ima,a ona nema?veliki pozdrav!

  27. #77

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Tuzla; BiH
    Postovi
    569

    Početno

    Iako su moje još male za to i nadam se da ćemo izgurati još koju godinu svakoj majci bih preporučila da kada cure dođu u te godine obavezno objasne šta je to i da im daju obavezno 1 uložak da ga imaju kod sebe.

    Ja sam kao i većina mog razreda dobila na ljeto prije 8-og razreda i kada smo bili na eskurziji poslije par mjeseci i to ne samo ja već sigurno 5-6 drugarica je dobilo mengu na eksurziji neke prvi neke drugi put i tada je nastala panika, mi u Pragu tražimo uloške i još nas stid

  28. #78
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    chiara ja ne kužim to s injekcijama.
    i moja je dobila mengu s devet godina, niti njena doktorica, a ni moj ginekolog nikada mi nisu spomenuli da bi to mogao biti problem. i nije ona jedina koja je dobila tako rano, dosta je curica njene dobi dobilo kad i ona. jednostavno ne kužim, zašto zaustavljati pubertet ako je priroda tako odredila :?

  29. #79

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    chiara ja ne kužim to s injekcijama.
    i moja je dobila mengu s devet godina, niti njena doktorica, a ni moj ginekolog nikada mi nisu spomenuli da bi to mogao biti problem. i nije ona jedina koja je dobila tako rano, dosta je curica njene dobi dobilo kad i ona. jednostavno ne kužim, zašto zaustavljati pubertet ako je priroda tako odredila :?
    Računa se da je preuranjeni pubertet ako se prva menstruacija dogodi prije 9. godine. Meni se ovo također čini sasvim normalno. Malo ranije, ali ništa što bi zahtjevalo liječenje.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    4

    Početno

    kad je dobila menstruaciju,nisam isla s njom doktoru,bilo mi je to skroz ok,jer vec duze vremena sam znala da je pubertet tu.jedan dan je dosla iz skole sa pozivom na kontrolu vida,vaganje i mjerenje na skolsku polikliniku.tamo nam je dr.odma rekla da je pobjegla po rastu i kilazi iz krivulje i onda kad sam rekla da je dobila prvu men.,zena mi objasni da je moram odvest endokrinologu jer da je to ipak prerano.bila sam i sama zbunjena i isla sam kod njene pedijatrice,koja mi je takodjer rekla i savjetovala me da moramo napravit pretrage.endokrinolog mi je objasnio problem oko rasta(vidim ovdje na forumu da ima i iznimaka),a objasnio mi je kako to ima posljedica i u zivcanom sustavu i kako kasnije dolazi do nekakvih smetnji(ne znam sto postotno objasnit),i da djeca s 9 godina nisu psihicki zrela nosit se s tim.sad smo sve nalaze predali i ceka se nekih 15 dana do prve inekcije.ni meni jos sve nije jasno ali isto mislim da nekakav problem postoji u tom ranijem sazrijevanju,a prvo pitanje endokrinologa je bilo kad su joj pocele rasti grudi,jer je to prvi znak.moja cura je oduvik pupasta,uvik smo nosili gornji dio kupaceg,jer nikad nije bila ravna ko daska,tako da ne mogu sa sigurnoscu rec kad,ali se sjecam da sam proslo ljeto vec uocila da su joj se grudi malo povecale.i po svemu je taj pubertet i poceo prije 8 god.sutra cu opet ici kod njene pedijatrice,popricat i odnit nalaze.jer i sama imam jos uvik sto pitanja o tome i zasto i kako...pozdrav svima

  31. #81

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    chiara ja ne kužim to s injekcijama.
    i moja je dobila mengu s devet godina, niti njena doktorica, a ni moj ginekolog nikada mi nisu spomenuli da bi to mogao biti problem. i nije ona jedina koja je dobila tako rano, dosta je curica njene dobi dobilo kad i ona. jednostavno ne kužim, zašto zaustavljati pubertet ako je priroda tako odredila :?
    Moja još nije dobila mengu, ali mi se čini da će biti jedna od prvih u razredu. Hodamo već dugo kod endokrinologa zbog dlačica (ima tema i o tome) i kilica, hormoni su joj u redu, ali doktorica nijednom nije rekla da ako dobije menzes da bi trebali ić na inekcije da se zaustavi.
    Osim toga, moja ima sad 8,5 godina, dosta je zrela za svoju dob i već smo razgovarale i o menzesu, pripremila sam je da ne bi bila šokirana ako se pojavi. Tak da je ona spremna na sve. Više - manje.

  32. #82
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj smajlić prvotno napisa
    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    chiara ja ne kužim to s injekcijama.
    i moja je dobila mengu s devet godina, niti njena doktorica, a ni moj ginekolog nikada mi nisu spomenuli da bi to mogao biti problem. i nije ona jedina koja je dobila tako rano, dosta je curica njene dobi dobilo kad i ona. jednostavno ne kužim, zašto zaustavljati pubertet ako je priroda tako odredila :?
    Moja još nije dobila mengu, ali mi se čini da će biti jedna od prvih u razredu. Hodamo već dugo kod endokrinologa zbog dlačica (ima tema i o tome) i kilica, hormoni su joj u redu, ali doktorica nijednom nije rekla da ako dobije menzes da bi trebali ić na inekcije da se zaustavi.
    ma joj meni se ta ideja s injekcijama tako ne sviđa, možda zato što zapravo ne razumijem o čemu se radi. baš bi htjela da se javi netko s imalo pojma o tome i napiše nešto ili linka.
    otkad sam ovo pročitala često pomislim što bi bilo da mi je netko rekao da bi moja trebala dobiti te injekcije, što bi zapravo napravili??????
    ona je mengu dobila u trećem razredu, a dlačice i prije pa nikad nismo išli nikuda u vezi toga.

    smajlić što se tiče kila ne moraš se brinuti, samo će se odjednom promijeniti. moja je bila i najviša u razredu, ali bome i bucka i onda je u petom samo odjednom frknula još u visinu, a ostala na istoj kilaži.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    [quoteTashunica]smajlić što se tiče kila ne moraš se brinuti, samo će se odjednom promijeniti. moja je bila i najviša u razredu, ali bome i bucka i onda je u petom samo odjednom frknula još u visinu, a ostala na istoj kilaži.[/quote]
    ajde, ipak neka utjeha. Nadam se da će se to kod nje dogoditi. Ja sam isto cijeli život jače građe i stalno na nekim dijetama, pa ne bi htjela da se i ona muči.
    Moja mala, kako raste u visinu, proporcionalno tome i u širinu :/ Pazimo na prehranu, kontroliramo se, ali ništa. Doktorica kaže da samo ne treba dobivat na težini, da ne treba mršavit. Međutim, i to je teško izvest, jer voli jako papati. Vidjet ćemo. Nije da je sad debeljuca, ali je, dosta je jača od vršnjakinja, a većina od njih su pravi štapići, pa se dosta vidi razlika.

  34. #84
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Ja sam dobila prvu sa 11... Otprilike sa 9 mama mi je objasnila sve o tome . (za slučaj da pogine, ipak je u Sarajevu bio rat) Znala sam svu teoriju, i nekako mi sve doslo normalno... Jedino, za uloske je tad bio problem, nestasica

  35. #85
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Svečano objavljujem prvi dan, mojoj princezi

  36. #86

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Zar već?!?

    O, jepa cujice... postala si ženom.

  37. #87
    aleksandra avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    292

    Početno

    Ja sam svoju princezu koja ima 9,5 god. upoznala sa mengom.Sve sam objasnila.Tako da bude spremna kada dode,da ne bude sok.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    160

    Početno

    moja ivona dobila 22.05 prvu ,a ima10i 10 mj.,a starija koja ima 12i 5mj,prije pola god.

  39. #89

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    5

    Početno

    primijetila sam na svojoj kćeri koja ima 9,5 godina prve dlačice pod pazuhom pa mi se čini da je to prerano, pogotovo što je ona sitnije građe, visine 136 i 27.5 kg (gotovo je najsitnija u razredu). zanima me vi koji ste to prošli, koliko je prošlo vremena od pojave prvih dlačica pod pazuhom do pojave stidnih dlačica pa i do menstruacije? naime, ona se još igra barbikama i neshvatljivo mi je da je pubertet u pitanju.

  40. #90

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    160

    Početno

    po mom iskustvu svako je dijete individua za sebe

  41. #91

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Citiraj mmarita prvotno napisa
    primijetila sam na svojoj kćeri koja ima 9,5 godina prve dlačice pod pazuhom pa mi se čini da je to prerano, pogotovo što je ona sitnije građe, visine 136 i 27.5 kg (gotovo je najsitnija u razredu). zanima me vi koji ste to prošli, koliko je prošlo vremena od pojave prvih dlačica pod pazuhom do pojave stidnih dlačica pa i do menstruacije? naime, ona se još igra barbikama i neshvatljivo mi je da je pubertet u pitanju.
    moja kćer ima dlačice pod pazuhom od 6. godine, a već nekolik stidnih od prije par mjeseci. Tek je navršila 9. Već odavno se ne igra s barbikama, čini mi se dosta ozbiljna za svoje godine, i nije sitna, ima par kila viška. Mengu još nije dobila i nadam se da još neće.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    5

    Početno

    moja kćer ima dlačice pod pazuhom od 6. godine, a već nekolik stidnih od prije par mjeseci. Tek je navršila 9. Već odavno se ne igra s barbikama, čini mi se dosta ozbiljna za svoje godine, i nije sitna, ima par kila viška. Mengu još nije dobila i nadam se da još neće.[/quote]

    a čime se igra? moja još uvijek pravi frizure barbikama i odijeva ih.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Čime se igra? Društvene igre, plesanje, nekad se poigra s onim malim figuricama ni ne znam kako se zovu, s barbikama se duuugo ne igra više, a i nije se puno općenito s njima igrala.
    Najviše uživa u svom društvu, vani na biciklu...
    Jučer sam iznenada došla ranije s posla, nisam joj se najavila. Cura fino zaključana, čujem van kako trešti muzika iz Dirty Dancing cd-a, uđem unutra, a ona sprema kuću
    Evo, baš mi je bilo drago da je tako provela prijepodne

  44. #94

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    5

    Početno

    dobrica

    a koliko vremena provodi pred zrcalom? moja, naime, sve više i više :O i počela je jako pazit na to da istu jaknu (ne traperice, nego baš jaknu :O ) ne obuče dva dana zaredom u školu :O

    sve me strah onoga što tek dolazi :O

  45. #95

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Citiraj mmarita prvotno napisa
    dobrica

    a koliko vremena provodi pred zrcalom? moja, naime, sve više i više :O i počela je jako pazit na to da istu jaknu (ne traperice, nego baš jaknu :O ) ne obuče dva dana zaredom u školu :O

    sve me strah onoga što tek dolazi :O
    Sve više i više vremena provodi pred zrcalom. Kupila sam joj i neka bezbojna sjajila za usne pa se mačka šminka. Nokte lakira u raznim bojama (i bratu), već odavno pazi šta bude obukla (ima vrlo jedinstven stil oblačenja), a najveća promjena u zadnje vrijeme je i to da se počela češljati - ne samo ujutro, već i prije škole i navečer - bez mojih molbi.
    Ah da, primijetila sam i prve male prištiće na nosiću. Mali crveni. Mislim da je pubertet definitivno pred vratima. Ili se već debelo uvukao, a da nismo ni svjesni toga ?

  46. #96
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Nekoliko dana prije no što je D. dobila prvu menstruaciju razgovaram s kolegicom i ona veli kako joj je doktorica rekla da je malo salca oko trbuha znak da je menga na pomolu... stvarno je to točno

  47. #97

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    moja starija je 1. M dobila 1. dan ekskurzije sa 13 1/2, zadnijh 5 mjeseci ima redovite, ali užasno bolne, 3 dana ima tolike grčeve da plače od bolova, popije neofen ali ne pomaže baš puno, inače joj nisu obilne, pa me tim više i čude bolovi;
    dajete li vi vašim curama nešto protiv bolova i šta? čini mi se prerano za ketonal ili voltaren ?
    razmišljam da je odvedem ginekologu na uzv, da otklonimo nekakve ciste ili slično, ona nema ništa protiv :?

  48. #98

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    između jave i sna....
    Postovi
    423

    Početno

    ja sa 11 i par mjeseci...
    ali moja zaova tek sa 17...

  49. #99

    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    5

    Početno

    Moja malecka ima 11 godina i 5 mjeseci,još nije dobila,no stalno ima iscjedak iz rodnice,ja sam nju pripremila,no od petka je jako boli trbuh,išli smo u petak i kod ginekologa,da vidimo dali če dobiti,ona je rekla da je moguče,no ona dok ja ovo pišem je na krevetu presavija se od bolova,ja ne znam više kako da joj pomognem,sve sam probala,kada sam naišla odmah sam se registrirala,jer nekad je dobro i tuđe mišljenje čuti

  50. #100

    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    5

    Početno

    ,inače moja maalecka je jako tužna i često mi plače ZAŠTO ONO NIJE DOBILA sve cure urazredu su dobile osim nje pa je stalno zezaju da je ona beba.ona iscjedak iz rodnice dugo vremena,i cjelo vrijeme nosi sientre dnevne uloške,ja više ne znam kako je ohrabriti

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •