Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 157

Tema: Kad cure dobiju menstruaciju?

  1. #101
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Moja kći je dobila m sa 12 god. Dan prije imala je bolove, ali ne trbuh, nego s jedne strane. Meni je to prije vuklo na bol sljepog crijeva, ali je tatek odmah dijagnosticirao da se približava m. Ona ima vrlo obilne i prilično bolne. Kupila sam joj nedavno i termofor ali još ga nije isprobala. Traju joj oko 8-9 dana, a vrlo su neredovite, između 20-45 dana. Pitala sam svog gina za to, rekao je da nije zabrinjavajuće do 16-te godine...

  2. #102

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    Ja sam dobila sa 9 godina jos uvijek pamtim tu bol :/

  3. #103

    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    5

    Početno

    Kad su vaše cure dobijale M što ste činili.Jeste li ih terali da koriste iste vaš uloške ili ste im dali da esperimentirau

  4. #104
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    meni prva menstruacija (s 11 godina) nije ostala ni u lijepom, ni ružnom sjećanju - nekako mi je bilo svejedno.
    ono što me mučilo u to vrijeme su bile velike grudi. trebalo mi je 10 godina da shvatim da su velike cice zabavne a ne opterećujuće.

  5. #105
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mamitzi prvotno napisa Vidi poruku
    meni prva menstruacija (s 11 godina) nije ostala ni u lijepom, ni ružnom sjećanju - nekako mi je bilo svejedno.
    ono što me mučilo u to vrijeme su bile velike grudi. trebalo mi je 10 godina da shvatim da su velike cice zabavne a ne opterećujuće.
    Ovo mogu potpisati.

  6. #106
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Moja je isprobala više vrsta uložaka, a igrom slučaja je ispalo da joj najbolje odgovaraju koji i meni, jedino što ja koristim normalne veličine, a ona zbog obilnog krvarenja skoro cijelu m mora koristiti noćne, ili one plus... kako se već zovu...

  7. #107

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo mogu potpisati.
    Jao i ja... imala sam solidnu trojku u 5 razredu... katastrofa..

    A sad imam 6 jer dojim ali bude bila neka mekana 5 kad prestanem

  8. #108

    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    5

    Početno

    Mi bili kod ginekologa,kaže da če uskoro dobit prvu.E ovako nam je dala MaxLady pa ako vaše curice boli,da pokušate,prije 2 sata ju je popila i još djeluje,a počela djelovat u 10 minuta.20 kuna i nešto koštaju .A ako vi imate neku ideju bez da pije tablete javite mi brzo jer ne želim da pije previše tabletaa

  9. #109

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Os
    Postovi
    30

    Početno

    Podižem temu staru 10 godina. Zanima me sto je kasnije bilo. Jeste li išle na injekcije i koliko je curka narasla nakon dobivene mjesečnice. Moja je 11 godina i 5 mjeseci i dobila je. Visoka je 149 i ima 31 kg. Svi su me isprepadali da je s rastom gotovo. Naravno da sam i ja odmah gotova. ❤️

  10. #110

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    To nije tocno
    Rast ne prestaje s prvim mengom
    Ja osobno dobila s 11g, tad bila visoka 148cm (i 35kg) a sad sam 161
    Koliko ce jos rasti ovisi o brdu stvari

    Nemas razloga za brigu

  11. #111

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Iznimke uvijek postoje, ali rast obicno prestaje oko godinu dana nakon prve menstruacije. Moja srednja je pod kontrolom endo, pa nam je to nazalost bliska tema (nadamo se docekati 10. rodjendan bez menstruacije).

    Santo, 11 god za prvu M je sasvim ok . Sto se tice rasta, je li krenula faza ubrzanog rasta? Koliko je narasla u zadnja 2-3 mjeseca?

  12. #112

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Za utjehu, u tom periodu moze narasti i 10-15 cm, jer je to period bas zestokog rasta (gledam po sinu, vec nekoliko mjeseci raste vise od 1 cm mjesecno).

  13. #113

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Os
    Postovi
    30

    Početno

    Ja sam luda i jadna i nesretna. Ja sam visoka 159, mm 180. Nisam očekivala košarkašicu ali bar 160. Faza ubrzanog rasta. Pa ne znam ni sama. Kaže da je bila 146 na zadnjem mjerenju u školi u 6. mjesecu. Sad smo se izmjerili i visoka je tako 148 149. Ona je vrlo vitka. Nije mršava. Uska i taman. Ali unazad 6 mjeseci grudi buknile, odlakavila i dobila. Nisam očekivala. Nadala sam se da će izraziti bar do 155 pa dobiti.
    Strah me uopće otići kod endokrinologa i pitati za koštanu dob. Sad kad je dobila koliko sam shvatila ne može se ništa.

  14. #114

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Os
    Postovi
    30

    Početno

    Jel na terapiji kod endokrinologa ili se samo prati. Vjerujem da je dosegla neku svoju visinu. Ja ne mogu spavati sad zbog toga sto su mi rekli da se prestaje s rastom. Onak. Šokirana sam. Ok smatrala sam 11.5 godina rano ali sto je tu je i sad da mi dijete ostane na 149 cm. Pa ne znam sto bih rekla. Bar da bide kao ja 159. Sve se bojim da će rasti u širinu i biti onako razvijena a niska.

  15. #115
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Santo, ne znam baš da sa 11 i pol godina to spada pod preuranjenu menstruaciju? Nisam ekspert, ali rekla bih da je to normalna dob za dobit menstruaciju
    a sad čije je gene povukla za visinu, na to ionako ne možeš utjecati, bit će visoka koliko će biti
    Prva menstruacija je za curicu ipak jedan osjetljiv događaj, tako da mislim da joj ne treba uz to još i mama koja je luda i jadna i nesretna, dovoljno joj je vjerojatno i njenih emocija

  16. #116

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Santo, pa to je 2 cm u 2 mj, to je to , rast je krenuo. Koliko ce, ne moze nitko znati. Vise je nego vjerojatno da ce tvoju visinu dostici.

  17. #117

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Teoretski, terapijske mogucnosti postoje i kad cura dobije M, ali ne u toj dobi (poslije 9. rodjendana nema indikacijavta terapiju).

  18. #118

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Biljezite rast svaki mjesec, mislim da ces se iznenaditi . Pozitivno.

  19. #119

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Os
    Postovi
    30

    Početno

    Hvala na odgovoru i ohrabljenju.
    Ne iznosim joj svoje strahove. Ona sve zna i sama je ok s nastalom situacijom. Trenutno smo na moru. Tako da se i okupa, promijeni badić, stavi uložak i sve 5.
    Naravno da sam pročitala članak od dr. M. Dumica gdje je naveo da djevojčice nakon mjesečnice narastu još eventualno 5-7 cm. Ako i toliko. A onda su me naravno i ostale mame prepale. Nadam se da ćete izdržati i dalje od 10 og rođendana.

  20. #120

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Os
    Postovi
    30

    Početno

    Utješila si me. Taman si tu negdje bila kao i moja curka sada.

  21. #121

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Ja sam dobila s 13 godina i dva mjeseca a narasla sam još 10 cm, prvi glas da to ima neke velike veze.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  22. #122

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Os
    Postovi
    30

    Početno

    angelina1505 zato sam i napisala ovdje da čujem iskustva drugih, da se uvjerim da panicarim bezveze. Navodno da sto se ranije dobije to je koštana starost veća. Kosti prestaju s rastom oko 14 te kod djevojcica. Pitanje je koja je koštana starost mojoj kćerki koja je sad dobila s 11.5. Ako je negdje oko 14 te godine onda je s rastom završila. Sto se kasnije dobije to je koštana starost bliža onoj stvarnoj. O tome se radi.

  23. #123

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ja znam dosta žena koje su nakon prve m. rasle još po desetak cm, uključujući i sebe, iako sam i ja samo 157cm.
    Ne bih da te dodatno zabrinjavam, tim pre što znam kako je to imati vitku i tanku dečicu i slušati tuđe komentare i mišljenja, ali ipak bi mene više brinula njena kilaža nego visina. Ipak se sa svakom m. gubi određena količina hemoglobina i gvožđa i što je kilaža manja, to je gubitak uočljiviji. Dobro znam kako je teško kod neke dece postići da dobijaju na težini, ali mislim da je i za rast i za ukupno zdravlje dosta bitna i njena težina. Moja mršavica raste u visinu tek nakon skoka u težini od 2-3kg. Sad ima 10god, 158cm i 42kg i očekujem da će dobiti i m. pre 11. rođendana, jer sve ostalo je već tu... I ja sam radoznala hoće li moja još rasti i koliko, jer mi svi familijarno smo sitni a MM je preko 185cm .

  24. #124
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Ovo mi nije palo na pamet. A prvi put cujem da neko dize paniku.

  25. #125
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Za utjehu, u tom periodu moze narasti i 10-15 cm, jer je to period bas zestokog rasta (gledam po sinu, vec nekoliko mjeseci raste vise od 1 cm mjesecno).
    Zasto mjesas cure i decke to nije ist

  26. #126

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Os
    Postovi
    30

    Početno

    Prvi je, u svom članku, bas to napisao dr Dumić.

  27. #127

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Os
    Postovi
    30

    Početno

    jelena.O, to je točno. Dečki svoj najveći rast doživljavaju upravo od 13 do 15. A djevojčice oko 12 te ako se uzme da u prosjeku dobijaju mjesečnicu s 12.5. godina.

  28. #128

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Os
    Postovi
    30

    Početno

    Ne mogu staviti link jer se članak skida sa srce.hr

  29. #129

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Santo prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na odgovoru i ohrabljenju.
    Ne iznosim joj svoje strahove. Ona sve zna i sama je ok s nastalom situacijom. Trenutno smo na moru. Tako da se i okupa, promijeni badić, stavi uložak i sve 5.
    Naravno da sam pročitala članak od dr. M. Dumica gdje je naveo da djevojčice nakon mjesečnice narastu još eventualno 5-7 cm. Ako i toliko. A onda su me naravno i ostale mame prepale. Nadam se da ćete izdržati i dalje od 10 og rođendana.
    Mi idemo prof. Dumicu. Ta procjena je najlosiji scenarij, obicno ipak narastu vise od toga.

  30. #130

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Zasto mjesas cure i decke to nije ist
    Naravno da nije isto, kod deckiju je vise izrazeno, pomaknuto za koju godinu i dulje traje, ali i kod cura se pojavljuje isti uzorak na krivulji rasta (skok u rastu)

  31. #131
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Kod cura neznatni rast kod decki jako nagli rast

  32. #132

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo mi nije palo na pamet. A prvi put cujem da neko dize paniku.
    Uf... najveci problem preuranjenog puberteta i jest prerano zatvaranje epifiza i posljedicni prestansk rasta. Ta djeca obicno ne ostvare puni genetski potencijal svoje visine.

    Odmah me nervoza u zelucu primi. Z. je na rubu urednog rasta u visinu, prof. smatra da ce biti sve ok. Jos uvijek je ona iznadprosjecno visoka, ali dosta pada na percentilama. Ja sam dobila M u 4. osnovne, prestala rasti u 5., ostala na 167 cm (nije malo, ali za moju obitelj i Dalmatince opcenito je). Uf...

  33. #133

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Os
    Postovi
    30

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Uf... najveci problem preuranjenog puberteta i jest prerano zatvaranje epifiza i posljedicni prestansk rasta. Ta djeca obicno ne ostvare puni genetski potencijal svoje visine.

    Odmah me nervoza u zelucu primi. Z. je na rubu urednog rasta u visinu, prof. smatra da ce biti sve ok. Jos uvijek je ona iznadprosjecno visoka, ali dosta pada na percentilama. Ja sam dobila M u 4. osnovne, prestala rasti u 5., ostala na 167 cm (nije malo, ali za moju obitelj i Dalmatince opcenito je). Uf...
    Moj strah je opravdan. Osim sto, nadam se, 11 godina i 5 mjeseci nije prerano za dobiti mjesečnicu. Ako se to ne kvalificira kao preuranjeni pubertet onda možda njezina koštana starost nije u ogromnom nesrazmjeru s njezinom stvarnom dobi. Zaista se nadam da će narasti barem još 10 cm. To bi bilo nekih 159. Ja sam 159. I dobila sam mjesečnicu s punih 14 godina. Ok, vjerojatno je mojih 159 moj genetski potencijal. Dakle, ne očekujem neke velike visine, ali zaista se nadam da neće ostati na 150-155 jer to nije njezin genetski potencijal.
    Shvatila sam da idete kod dr Dumica. I. vidim kako ste krenuli na vrijeme i da ste u najboljim rukama. Ja sam svjesna da mi ne možemo vise ništa napraviti. Nadala sam se da će dobiti sto kasnije pa rasti ubrzano još barem 6 mjeseci.
    No ništa od toga. Njoj su grudi počele rasti oko 10 og rođendana. E sad jel bilo koji mjesec prije ne mogu se sjetiti. Sve je bilo nekako sporo do prije nekih 6-7 mjeseci. I onda evo je!
    Mene je strah naručiti se kod endokrinologa i saznati koja je njezina koštana starost. Moja ne odskače od vršnjaka. Ali se bojim da će ju sve cure sad debelo prešišati jer nitko još nije dobio. Ona je najstarija u razredu.

  34. #134

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Preuranjenim se smatra menstruacija prije 9. rodjendana (koliko god nama roditeljima to preprerano zvucalo).

    Tako da se ni kod moje kceri sad ne bi nista poduzimalo, samo pratimo razvoj situacije (krvna slika i kontrola svaka 4 mj, prosli put je prvi put radjen uzv jajnika).

  35. #135

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Os
    Postovi
    30

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Preuranjenim se smatra menstruacija prije 9. rodjendana (koliko god nama roditeljima to preprerano zvucalo).

    Tako da se ni kod moje kceri sad ne bi nista poduzimalo, samo pratimo razvoj situacije (krvna slika i kontrola svaka 4 mj, prosli put je prvi put radjen uzv jajnika).
    A njezina koštana dob odgovora njezinoj stvarnoj dobi?
    Eto to je jedino sto me tješi, da možda, ima još prostora za rast jer nije bas dobila prerano iako je meni ovo rano.
    Prijateljičina kcer je dobila nešto prije 13 og rođendana i narasla je 10 cm u 10 mjeseci. Ali to je opet prije 13 rođendana. Ne znam. Nadam se.

    Koliko je visoka vaša kćer. I sto kaže ultrazvuk jajnika. Bliži li joj se.
    Posljednje uređivanje od Santo : 13.08.2019. at 08:52

  36. #136

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Kostana dob joj je oko 6 mj ispred stvarne, sto je u redu.

    Sad ima 9 god i 2 mj, 142-143 cm (nadam se, idemo krajem kolovoza na kontrolu). Uzv jajnika je u travnju bio miran.

  37. #137
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ima li još kakvih posljedica ovoga o čemu pišete osim visine?

  38. #138

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li još kakvih posljedica ovoga o čemu pišete osim visine?
    Iskreno, nisam proucavala. Na par mjesta se spominje kako cure koje rano dobiju M rano i udju u menopauzu, ali u mojoj obitelji to nije slucaj (zene vrlo rano dobiju M a u menopauzu u pravilu ne ulaze prije 50.-te).

  39. #139
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    A koliki uzorak imas?

  40. #140
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno, nisam proucavala. Na par mjesta se spominje kako cure koje rano dobiju M rano i udju u menopauzu, ali u mojoj obitelji to nije slucaj (zene vrlo rano dobiju M a u menopauzu u pravilu ne ulaze prije 50.-te).
    U mojoj ne dočekamo menopauzu

  41. #141

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Os
    Postovi
    30

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Kostana dob joj je oko 6 mj ispred stvarne, sto je u redu.

    Sad ima 9 god i 2 mj, 142-143 cm (nadam se, idemo krajem kolovoza na kontrolu). Uzv jajnika je u travnju bio miran.
    Super je curka. Nadam se da budete izdržali bar do 11.5 godina.
    Sto znaci da će narasti još i još. Jel se kod nje dogodio taj zamah u rastu? Koliko naraste u godini dana?
    Kažem ja sam u komi. Nema mi druge nego provjeriti koštanu dob. A to mi onda ubija svaku nadu instant. A ovako se mogu bar nadati. Jer svakako mislim da štogod da je njoj endokrinolog ne može pomoći. Jedino zašto bih eventualno mogla otići je da se provjeri status hormona jer ja osobno imam metabolički sindrom, pcos i tako svašta nešto.

  42. #142

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Os
    Postovi
    30

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja znam dosta žena koje su nakon prve m. rasle još po desetak cm, uključujući i sebe, iako sam i ja samo 157cm.
    Ne bih da te dodatno zabrinjavam, tim pre što znam kako je to imati vitku i tanku dečicu i slušati tuđe komentare i mišljenja, ali ipak bi mene više brinula njena kilaža nego visina. Ipak se sa svakom m. gubi određena količina hemoglobina i gvožđa i što je kilaža manja, to je gubitak uočljiviji. Dobro znam kako je teško kod neke dece postići da dobijaju na težini, ali mislim da je i za rast i za ukupno zdravlje dosta bitna i njena težina. Moja mršavica raste u visinu tek nakon skoka u težini od 2-3kg. Sad ima 10god, 158cm i 42kg i očekujem da će dobiti i m. pre 11. rođendana, jer sve ostalo je već tu... I ja sam radoznala hoće li moja još rasti i koliko, jer mi svi familijarno smo sitni a MM je preko 185cm .
    Sto se tiče težine, ona je 39 kg na 149. Sasvim ok. Taman je. Sad ako se rast uspori može se jedino širiti. Ne znam. Sva sam u komi. Ja sam niska. 158 cm. Ali sam dobila s 14. Nikad nisam bila debela ali nisam bila ni mršava. Vise me bilo nego sto me nije bilo

  43. #143
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Santo, razumijem da roditelj baš ne želi djetetu da bude visoko 150 cm. Ja sam visoka 160, muž 180+, i kako je kći sva na njega, nadala sam se da će ipak malo više narasti od moje visine. Ali, izgleda da neće. Tako da nije da te ne razumijem, ali sorry, to stvarno nije razlog za biti u komi.

  44. #144
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Santo, ja sam se davno registrovala na forum da bih podijelila iskustva sa roditeljima cija djeca sistemski, kontinuirano i godinama uzimaju kortikosteroide, jer je moj sin imao adrenalnu pubarhu i sve sto uz nju ide (pojacano znojenje, pristice, dlakavost i dvije godine vecu kostanu zrelost za dob). Vec sa 5,5 godina pocela je faza naglog rasta i pojava pubicne dlakavosti. Ovo uzrokuju drugi hormoni porijeklom iz nadbubrezne zlijezde, obicno se ovaj proces odvija pred samu aktivaciju pravog puberteta i polnih hormona, ali kod njega je pocelo rano i izolovano od puberteta. I ja sam bila zabrinuta oko njegove finalne visine, na redovnim kontrolama kostana zrelost je uvijek bila veca, za 1,5 do 2,5 god. Sada ima 15,5 godina, visok je 180, ne pije kortice i sve je u redu. Njegova visina je po formulama potpuno ocekivana (ja 165, MM 185, predvidjanje za musku djecu u rangu 178-181).

    Licno, mislim da si previse opterecena oko necega na sta nikako ne mozes uticati. Po godinama dijete ti nije u preuranjenom pubertu. Voditi je na snimanja i procjenu kostane zrelosti bez prave indikacije bas i nije potrebno. A sve i da utvrdis da je kostana zrelost ubrzana, iz mog primjera je vidljivo da to nije presudno, pri tome ti nikakvu terapiju ne bi dali za dijete koje je u opsegu normalnog. Opusti se.

    I ako zelis da izracunas okvirni opseg kolika bi njena visina mogla biti, evo ti dvije formule koje ce ti dati okvirnu procjenu:

    *(visina majke + visina oca - 6,5) : 2 i
    *(visina majke + visina oca - 13) :2

    Formule za djecake su iste, samo se umjesto oduzimanja brojeva 6,5 i 13 oni saberu sa roditeljskom visinom.

    Naravno da formule mogu omasiti, rast je slozen proces uslovljen genima i faktorima sredine, sluze samo za okvirnu orjentaciju.

  45. #145
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ja nisam mala, niti sam bila u preuranjenom pubertetu, ali vidim da skupljaš iskustva pa evo ti za uzorak:
    1. dobila sam M s 12 g.
    2. u sljedećoj godini (do 13) sam narasla 5 cm
    3. do cca 16 sam narasla još 4 cm

  46. #146

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Os
    Postovi
    30

    Početno

    Citiraj olja prvotno napisa Vidi poruku
    Santo, ja sam se davno registrovala na forum da bih podijelila iskustva sa roditeljima cija djeca sistemski, kontinuirano i godinama uzimaju kortikosteroide, jer je moj sin imao adrenalnu pubarhu i sve sto uz nju ide (pojacano znojenje, pristice, dlakavost i dvije godine vecu kostanu zrelost za dob). Vec sa 5,5 godina pocela je faza naglog rasta i pojava pubicne dlakavosti. Ovo uzrokuju drugi hormoni porijeklom iz nadbubrezne zlijezde, obicno se ovaj proces odvija pred samu aktivaciju pravog puberteta i polnih hormona, ali kod njega je pocelo rano i izolovano od puberteta. I ja sam bila zabrinuta oko njegove finalne visine, na redovnim kontrolama kostana zrelost je uvijek bila veca, za 1,5 do 2,5 god. Sada ima 15,5 godina, visok je 180, ne pije kortice i sve je u redu. Njegova visina je po formulama potpuno ocekivana (ja 165, MM 185, predvidjanje za musku djecu u rangu 178-181).

    Licno, mislim da si previse opterecena oko necega na sta nikako ne mozes uticati. Po godinama dijete ti nije u preuranjenom pubertu. Voditi je na snimanja i procjenu kostane zrelosti bez prave indikacije bas i nije potrebno. A sve i da utvrdis da je kostana zrelost ubrzana, iz mog primjera je vidljivo da to nije presudno, pri tome ti nikakvu terapiju ne bi dali za dijete koje je u opsegu normalnog. Opusti se.

    I ako zelis da izracunas okvirni opseg kolika bi njena visina mogla biti, evo ti dvije formule koje ce ti dati okvirnu procjenu:

    *(visina majke + visina oca - 6,5) : 2 i
    *(visina majke + visina oca - 13) :2

    Formule za djecake su iste, samo se umjesto oduzimanja brojeva 6,5 i 13 oni saberu sa roditeljskom visinom.

    Naravno da formule mogu omasiti, rast je slozen proces uslovljen genima i faktorima sredine, sluze samo za okvirnu orjentaciju.
    Olja, iznimno mi je drago sto je vas sin izrastao u pravog momka i sto je sve u redu
    Meni je ovo jednostavno, valjda, bilo previše.
    Od njezinog rođenja do 2 godine života prognoza je bila da ako će hodati kočiti će noge i padat. Morali smo ju sprečavati u hodanju do druge godine kada je dijete od muke valjda samo prohodalo. Od 3. godine do 9 te godine iznimno složeni motorički tikovi koji su kasnije prešli u okp. Nitko ne zna ništa i onda smo ju samoinicijativno odveli kod psihologa na KBT gdje je uspjela samu sebe pobijediti. Od 4te godine vode ju kao dijete s epilepsijom gdje ja nikako nisam dozvolila liječenje a mene su uvjeravali da sigurno nisam primijetila epileptične ispade i uvjeravali su me da ne činim dobro i da će nas samo jednog dana hitna dovesti. Tikove koji su kako je rasla prešli u okp nisu povezivali s lošim EEG. Konačno zadnja 3 EEG su dobra s manjim nepravilnostima i kontrola jednom godišnje. Asto titar iznimno visok oko 1000 od 4 godine i nikada bas nikada ne pada ispod 400. Zbog toga smo na kraju završili na Srebrnnjaku gdje je dr njezine tikove, okp i visok asto titar grupirala u jednu dijagnozu odnosno sumnju na dijagnozu pandasa. I to u trenutku kada vise nije imala ama bas nikakve tikove. Prima ekstencilin svaka 3 tjedna jer sumnjaju na pandas. Ja ne sumnjam i uvjerena sam da tu dijagnozu nema. Pristajem na ekstencilin samo zato sto je visok asto titar. Sljedeće je vađenje krajnika da se vidi hoće li taj titar pasti.
    Tako da čuti, sto? već je dobila?, pa neće ti vise rasti, možda samo 5 cm ako i toliko, mi je zaista bilo previše. Najgore mi je sto mi je rečeno gdje sam bila i sto sam radila kad ju nisam vodila kod endokrinologa. Zašto bih kad su grudi počele rasti oko 10 rođendana. Zato sam se registrirala da čujem iskustva drugih mama i njihovih curka. Jednostavno da mi bude lakše i da se nadam da će narasti barem još 10 cm jer bi to možda bio njezin genetski potencijal ja sam 159 a mm 180 +-2 cm.

  47. #147
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Santo, zao mi je sto se sa svim tim morate boriti. Curica ce sigurno jos rasti, pokusaj da time ne opterecujes ni sebe ni nju. Sretno!

  48. #148
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ajme, santo, žao mi je što si pored svih teškoća koje su vas snašle, još naišla na osobe koje su te isprepadale po meni potpuno bespotrebno (čak bih rekla da nisu u kontaktu s realitetom), nadam se da si pronašla utjehu koja ti je trebala

  49. #149

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Santo
    Samo polako...zaista nema(te) razloga za brigu

  50. #150

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Os
    Postovi
    30

    Početno

    Citiraj olja prvotno napisa Vidi poruku
    Santo, zao mi je sto se sa svim tim morate boriti. Curica ce sigurno jos rasti, pokusaj da time ne opterecujes ni sebe ni nju. Sretno!
    Hvala!!! Ma mi smo inače super. Zapravo je ona super. Ja malo odlijepim od svega a onda se sjetim da ima djece i obitelji kojim je još gore. Pa sam sretna sto je tako super.
    Ali me ovo totalno dočekalo nespremnu. Istina kao i sve ostalo. Valjda mi je jednistavno dosta. ❤️

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •