Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 66

Tema: zasto nekad ne dolazi do otvaranja?

  1. #1
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno zasto nekad ne dolazi do otvaranja?

    sto zapravo utjece na otvaranje rodnice? zasto se to desava pri porodu uz trudove koji bi ipak trebali nesto napraviti po tom pitanju?

    ovo sam nasla;
    Oksitocin je hormon koji izaziva kontrakcije maternice prilikom trudova.
    Trudovi i porod uključuju vršne koncentracije hormona oksitocina, ponekad zvanog hormonom ljubavi i prolaktina – majčinskog hormona.

    ....ali sto kad se desi da uz svu medikalizaciju i drip ipak ne otvarate? zasto je to tako? jel se moze na to nekako ujtjecati, mozda jos u trudnoci?
    pitam jer znam da su mnoge zavrsile na carskom, recimo da je sve bilo ok na porodu i u trudnoci, samo se nisu otvarale kad je trebalo?!

  2. #2
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ne otvara se rodnica nego vrat maternice

  3. #3
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    ne otvara se rodnica nego vrat maternice
    dobro, zasto se ne otvara vrat maternice?
    iako moze se i ovako reci;
    Lopta omogućava ženama da zauzmu različite položaje tijekom trudova, što im olakšava bolove, posebice u leđima, ali i skraćuje vrijeme trajanja poroda s obzirom da gravitacija omogućuje brže otvaranje rodnice– objasnila je Erika Spirić, primalja u varaždinskom rodilištu.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    76

    Početno

    ja ti mogu cisto laicki iz svog primjera reci da sam imala trudove a jaaaako se sporo otvarala a razlog: grc od straha i bolova :/

  5. #5
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ako te uhvati strah ili panika ili neugoda tvoje tijelo će nsatojati odgoditi porod za sigurniju lokaciju , a to radi na način da uspori i oslabi trudove i da koči otvaranje grliča

  6. #6
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Ja sam dobila oksitocin i sporo se otvarala pa su mi dali i drugi. E onda sam se počela otvarati. Imala sam trudove ali neučinkovite i onaj aparat (zaboravila sam kako s zove, mislim CTG ali nisam sigurna) nije zapisivao trudove.

    Tako mi je bilo u obje trudnoće.

    Sjećam se su me svaki put pitali jesam li imala operacije na vratu meternice.

    A zašto vjerovatno ni oni neznaju dok puštaju da se žene pate i u zadnji moment ih šalju u op.salu

  7. #7
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    http://roda.hr/tekstovi.php?TekstID=...D=144&Show=804
    U svakom slučaju, ljudski porod je sličan onom kod ostalih sisavaca (skupini životinja koje doje svoje mlade) i uključuju iste hormone – tjelesne kemijske poruke. Ti hormoni potječu iz najdubljih i najstarijih dijelova mozga i izazivaju trudove jednako kao što imaju i moćan utjecaj na naše emocije i ponašanje.

    Istraživači, kao npr. francuski kirurg i začetnik prirodnog rađanja Michel Odent, vjeruju da bismo lakše rađali kad bismo više cijenili činjenicu da imamo iste korijene kao drugi sisavci pa i da dijelimo iste hormone.

    Trudovi i porod uključuju vršne koncentracije hormona oksitocina, ponekad zvanog hormonom ljubavi i prolaktina – majčinskog hormona. Ta dva hormona su vjerojatno najpoznatiji po svojoj ulozi u dojenju. Uz njih u procesu rađanja igraju važnu ulogu i beta-endorfin, tjelesno prirodno sredstvo za ublažavanje bolova i stresni hormoni adrenalin i noradrenalin. Postoje i drugi hormonski utjecaji na porod koji još nisu dovoljno razjašnjeni.

    Svi sisavci traže sigurno mjesto za rađanje. Iskustvo uređivanja gnijezda vjerojatno uzrokuje povećanje razine prolaktina koji se navodi i kao hormon gniježđenja. U toj fazi, kao što ste primijetili kod svoje mačke, ometanje ili osjećaj nesigurnosti mogu zadržavati početak poroda.

    Čak i nakon početka trudova postoje neka stanja koja će usporiti ili čak zaustaviti sam proces. Ako se stresni hormoni aktiviraju osjećajem straha ili opasnosti, kontrakcije će se usporiti. Tijela sisavaca kreirana su za rađanje u divljini gdje je odgađanje poroda i traženje sigurnosti prednost u slučaju opasnosti.

    Mnoge žene su doživjele da su im trudovi stali kad su ušle u nepoznato okružje bolnice, a neke žene, kao i mačke, mogu biti osjetljive na prisutnost promatrača. Rađanje u neprirodnom okružju može nam prouzročiti poteškoće, jednako kao što ih doživljavaju životinje u zarobljeništvu kad rađaju u zoološkom vrtu.

    Michel Odent upozorava da čak i glad može zaustaviti razvijanje trudova jer također uzrokuje da tijelo luči stresne hormone. On savjetuje ženama u ranoj fazi trudova da jedu ako su gladne. Ipak, bolnice imaju smjernice koje sprečavaju žene da uzimaju hranu nakon što bivaju primljene u rodilišta.

    Oksitocin je hormon koji izaziva kontrakcije maternice prilikom trudova. Razina oksitocina u tijelu postupno raste pri porodu i najveća je u vrijeme izgona kada doprinosi euforiji i prihvaćanju bebe koje majka obično osjeti poslije rađanja bez lijekova. Kad se primi epiduralna analgezija, ne dolazi do te visoke vrijednosti koju potiče osjećaj rastezanja porođajnog kanala kako se beba rađa. Nađeno je da epiduralna ometa vezivanje ovaca i novorođene janjadi.

    Sintetski oksitocin često se daje u dripu (direktno u krvotok) kod neučinkovitih kontrakcija. Oksitocin dan na taj način ne ulazi u mozak pa zato ne doprinosi poslijeporođajnom osjećaju «euforije» i zapravo može dovesti do smanjenja vlastite majčine proizvodnje oksitocina. Da bi se pojačale kontrakcije, nekad se koristi stimulacija bradavica jer, kao kod dojenja, to izaziva povećanje količine oksitocina.

    Oksitocin ima još jednu presudnu ulogu nakon porođaja. On uzrokuje kontrakcije koje dovode do odvajanja posteljice od maternice i njeno izbacivanje. Kod visokih koncentracija oksitocina javljaju se jake kontrakcije koje smanjuju mogućnost krvarenja.

    Stavljanje novorođene bebe na prsa je najjednostavniji način podizanja količine oksitocina, a Michel Odent također naglašava važnost privatnosti tijekom prvog sata po porodu. Ona daje mogućnost za neometani kontakt između mame i bebe, kožom na kožu i očima u oči, postupke koji optimiziraju oslobađanje oksitocina.

    Oksitocin nam pomaže i u emocionalnom, a ne samo u fizičkom prijelazu u majčinstvo. Od prvih tjedana trudnoće pomaže nam da budemo emocionalno otvoreniji i spremniji na društvene kontakte i podršku. Kao hormon orgazma, rađanja i dojenja oksitocin nas ohrabruje da «zaboravimo na sebičnost» ili kroz altruizam (služenje drugima), ili kroz osjećaj ljubavi.

    Hormoni stresa, zvani još i katekolamini mogu ometati oslobađanje oksitocina tijekom trudova i nakon rađanja. Ipak, oni imaju važnu ulogu u zadnjoj fazi trudova kad se događa sam izgon.

    Rano u zadnjoj fazi poroda kad je grlić maternice potpuno otvoren, ali poriv za tiskanjem još nije jak, žena može osjetiti potrebu da se neko vrijeme odmori. To je poznato kao vrijeme tranzicije ili «vrijeme za odmor i zahvalnost». Poslije toga žena može relativno naglo osjetiti suhoću usana, proširenje zjenica i iznenadnu navalu energije. Tu su sve znakovi visoke koncentracije hormona stresa.

    Ta navala hormona stresa daje majci energiju za istiskivanje djeteta. Michel Odent je primijetio da žene, kad nisu pod lijekovima, obično žele biti uspravne u to vrijeme. Neke tradicionalne kulture koristile su taj hormonalni efekt stresa da pomognu ženama koje imaju poteškoće u rađanju iznenađivanjem ili vikanjem u toj fazi. To ima smisla samo u tom trenutku, u toj točki bez povratka jer strah ili opasnost ubrzavaju porod, tako da majka može brzo uzeti svoju novorođenu bebu i pobjeći u sigurnost.

    Koncentracija katekolamina pada naglo nakon poroda i majka zbog toga može osjetiti hladnoću i drhtanje. U toj fazi, po Michelu Odentu, nužna je vrlo topla okolina da se hormoni stresa održe niskima i omoguće oksitocinu njihov rad na sprečavanju krvarenja.

    Drugi važni hormon rađanja, prolaktin najbolje je poznat po svojim učincima nakon poroda. Prolaktin je glavi hormon sinteze majčinog mlijeka. Dojenje novorođene bebe povećava količinu prolaktina. Rano i učestalo sisanje od prvog dana čini dojke osjetljivijim na prolaktin koji zauzvrat pomaže u osiguravanju dobre i dugotrajne opskrbe mlijekom.

    Kao i ostali hormoni, prolaktin djeluje na osjećaje i ponašanje. Prolaktin potiče «agresivno obrambeno» ponašanje u majki koje doje. Ja ga zovem efektom «majke tigrice». Uz to nam prolaktin pomaže da stavimo djetetove potrebe na prvo mjesto u svim situacijama pojačavajući odanost, brigu i oprez.

    Kad se prolaktin kombinira s oksitocinom, kratko nakon poroda i tijekom dojenja, on ohrabruje smirenu i nesebičnu privrženost bebi koja dovodi do majčina zadovoljstva i fizičkog i emotivnog zdravlja njena djeteta.

    Beta endorfin je jedan od endorfinih hormona koji se oslobađaju u mozgu za vrijeme trajanja stresa ili boli i prirodni je ekvivalent lijekovima protiv bolova kao što je petidin.

    Tijekom trudova beta endorfin pomaže pri ublažavanju boli i žene kao da zaboravljaju sebe i ono što se oko njih dešava kad rađaju bez lijekova. Razina beta endorfina smanjena je kad se za ublažavanje boli koriste lijekovi.

    Vrlo visoka razina beta endorfina može usporiti trudove smanjenjem količine oksitocina što može pomoći usklađivanju intenziteta trudova sa sposobnošću nošenja s njima. Umjerene razine beta endorfina pomažu nam da se nosimo s bolom trudova jednako kao što nas ohrabruju da slušamo vlastite instinkte. Kao dio hormonskog koktela poslije poroda, beta endorfin igra ulogu u povezivanju majke i djeteta koja je također potaknuta endofinima iz procesa rađanja.

    Beta endorfin uključuje i učenje i pamćenje te možda njime možemo objasniti zašto tako nevjerojatno detaljno pamtimo porod. Kao i oksitocin, endorfini hormoni mogu izazvati euforiju i također se luče tijekom vođenja ljubavi i dojenja. U stvari, endorfini su zaista prisutni u majčinom mlijeku što objašnjava prirodno visoku vrijednost koju bebe imaju nakon dojenja. Beta endorfin pomaže tijelu da luči prolaktin, uz naglasak na složenom međusobnom djelovanju tih hormona u trudovima, rađanju i dojenju.
    http://roda.hr/tekstovi.php?TekstID=...2ID=&Show=2162
    http://roda.hr/tekstovi.php?TekstID=...2ID=&Show=2201

  8. #8
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    pa ja sam iskopiralo upravo iz ovog teksta 2 recenice.
    i nije mi jasno.


    nigdje ne opise zasto ne dolazi do otvaranja uz recimo idealne uvjete, znaci kada si opustena, imas trudove, pripemis se za porod i znas cemu sluze trudovi, ima prirodan porod ili cak uz drip...zasto ne dolazi uz sve to do otvaranja, nego zavrsisi na carskom rezu. nikako mi to nije jasno, i ne mogu nigdje naci neko konkretno objasnjenje na to.

    nekako mi taj faktor opustenosti i privatnosti nije dovoljno jak da bi se neko otvorio ili ne, iako je naravno bitan i nikako ga se ne smije zanemariti.

  9. #9
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    kazes idealne uvjete, ali da li mislis na bolnicu? na lezanje uz ctg? na to da si sama u predradjaoni? da te svako malo provjeravaju da li si se otvorila i koliko?...

    kuzis, tesko je reci sto su idealni uvjeti. to je vrlo individualno. npr meni osobno porod u bolnici ne bi bio ni blizu idealnom. i uopce se ne bih zacudila da mi se desi tako nesto, da radjam u bolnici, pa makar sve bilo 'idealno'. ok, ja sam mozda ekstrem ali hocu reci da je vrlo tanka granica i sve je to tesko opipljivo.

    nego, ajde malo objesi neokorteks na klin, vibraj pozitivno za divan porod i pricaj bebi kako cete se uskoro upoznati

  10. #10
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    kazes idealne uvjete, ali da li mislis na bolnicu? na lezanje uz ctg? na to da si sama u predradjaoni? da te svako malo provjeravaju da li si se otvorila i koliko?...

    kuzis, tesko je reci sto su idealni uvjeti. to je vrlo individualno. npr meni osobno porod u bolnici ne bi bio ni blizu idealnom. i uopce se ne bih zacudila da mi se desi tako nesto, da radjam u bolnici, pa makar sve bilo 'idealno'. ok, ja sam mozda ekstrem ali hocu reci da je vrlo tanka granica i sve je to tesko opipljivo.

    nego, ajde malo objesi neokorteks na klin, vibraj pozitivno za divan porod i pricaj bebi kako cete se uskoro upoznati
    Citiraj cokolina prvotno napisa
    uz recimo idealne uvjete, znaci kada si opustena, imas trudove, pripemis se za porod i znas cemu sluze trudovi, ima prirodan porod ili cak uz drip...
    dakle mislila sam na uvjete takve kakvi jesu a da su idealni u bolnicama nije mi bilo ni na kraj pameti, nego sam mislila ukoliko je rodilja opustena i bez straha odlazi na porod, tijelo moze zakazati, ponekad. a ne mogu biti ravnodusna na ovo. jer ako je to i genetski uvjetovano, jao meni. ne kazem opet da je, samo postoji ta mogucnost, pa je uzimam u obzir i pokusavam si nekako olaksati.

  11. #11
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    aha, dakle recimo idealni uvjeti?... pa sama cinjenica da nisu idealni je sasvim dovoljna.

    tu je i podsvijest. mozes sebi ti sto puta razumom objasnjavati da je bolnica sigurno mjesto za roditi, ako podsvijest kaze NE, primitivni dijelovi mozga koji odlucuju o porodu slusaju kompetentnijeg, tj. podsvijest

  12. #12
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    ponavljam, nemoj razmisljati, razmisljanje te, posebno sada, nece odvesti u pravom smjeru. pusti forum, knjige, price s poroda i slicno. isprintaj saradadeviinu i zoraninu pricu i vizualiziraj kako i ti lako i sigurno radjas kao sto su one, ali na mjestu koje si ti odabarala za svoj porod, tj. u bolnici.

    nemoj molim te razmisljati o svim mogucim situacijama u kojima bi ti porod mogao otici u krivo. tvoj porod bit ce super, prekrasno i jedinstveno iskustvo

    no hard feelings

  13. #13
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    tesko mi to izgurati iz podsvjesti.

  14. #14
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    tvoj porod bit ce super, prekrasno i jedinstveno iskustvo

    no hard feelings

    nadam se...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    cokolina
    ja sam nakon prvog poroda zamrzila bolnicu(iako bi neko rekao da je to jedan sasvim prosječan i ok porod), isto me strah da kad opet dođem tamo da će mi se sve zablokirati, zato se nadam da ću moći kod kuće izdržati čim dulje, a opet-mogla bi me beba preduhitriti pa ni ne stignem do bolnice

  16. #16
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    mozda sada znas razlog zasto je tako bilo prvi puta, pa ces sad moci izbjeci problem?

  17. #17
    Elinor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    North
    Postovi
    1,490

    Početno

    cokolina, ja sam se otvarala jaaaaaako sporo:
    došla u bolnicu u noći sa puknutim vodenjakom, otvorena 1,5 cm; odmah sam dobila pravilne, prirodne trudove na 7 minuta, a otvaranje je išlo ovako:
    -u 2.45 otvorena 1,5 cm
    -u 7.00, 2,5 cm
    -u 11.00, 4 cm
    -u 14.00, 4,5 cm
    -u 16.00, 10 cm i rodila.
    Ja sam sretna što sam se otvarala tom brzinom jer je bilo gotovo bezbolno. Dakle, nije svako sporo otvaranje nepoželjno, ono tvom tijelu daje vremena da izluči sve potrebne kemije da porod teče prirodno i glatko.
    Neotvaranje u idealnim uvjetima je, mislim, izuzetno rijetka pojava. Puno je češće neotvaranje uz nespreman cerviks sa bebom kojoj još nije došlo vrijeme, uz flaše i flaše dripa...dakle u uvjetima daleko od idealnih. Porod se ne mora desiti u pola sata da bi bio lijep. Ja nikad ne bih mijenjala svoj 14 sati dug porod za neki brzi, isforsirani od dva sata.

  18. #18
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    :D super

    znaci ti si se ipak uspjela otvoriti bez dripa?

  19. #19
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    tebe ustvari strah dripa? ako da, slobodno ga odbij.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    cuj ja nisam imala problema s otvaranjem, dosla 5 cm otvorena i u roku 8 sati rodila, sta se cini podnosljivim, ali i nisam dosla sa strahom kako ce sve biti, a sad imam sliku kako to sve izgleda i bojim se opet borbe( a strah nije dobar), iako ovaj put idem u Rijeku, a 1. put je bilo u Zagrebu
    Ma trenutno sam prilično mirna i sve sretnija što se bliži termin, a ne znam kako će izgledati kad sve skupa krene

  21. #21

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ne znam u kojem si tjednu, ali pred sam porod prestani razmišljati, posjećivati forume, čitati knjige, zavoravi kad ti je termin, raduj se dolasku svoje bebe - to ti je moj recept.
    A što su idealni uvjeti, možda nisi svjesna da ti smetaju reflektori, da ti podsvjesno smeta miris bolnice, da ti smeta pištanje ctg-a, a podsvijest je itekako svjesna. Ti si ok, opuštena, ali prava strana tvoga mozga kaže da treba pričekati još koji sat više da uvjeti budu savršeni za dolazak te bebe.
    Sporo otvaranje - otvarala sam se od početka prve noći do početka druge noći, između toga je bio dan u kojem sam obavljala razne obaveze itd. nesvjesna da je porod počeo. Tek na pregledu u podne sam saznala da sam otvorena 4cm. U 17h popodne je proglašeno sporo otvaranje, nepravilni trudovi, i preopurka drip. No meni je bilo baš ok, sviđali su mi se moji trudovi koji iako spori, nisu bili bolni, i sve je fino na kraju završilo bez dripa na moje malo jače "molbe".
    Sporo otvaranje ne znači i težak porod, ja bih rekla baš naprotiv, manje intenzivan i daje vremena tijelu koliko mu treba.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Ja sam si pomagala tako da sam ignorirala sve oko sebe (što ne uspijeva svima).
    Oduvijek sam znala da žene to mogu, da su napravljenje tako da rađaju, da im je ta uloga zacrtana u zvijezdama. A valja sam i ja žena, pa prema tome

  23. #23
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    tebe ustvari strah dripa? ako da, slobodno ga odbij.
    otkud ti to? ne ne bojim se.

  24. #24
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    ne znam u kojem si tjednu, ali pred sam porod prestani razmišljati, posjećivati forume, čitati knjige, zavoravi kad ti je termin, raduj se dolasku svoje bebe - to ti je moj recept..
    ma nije me strah uopce bilo (imam 5 dana do termina) dok se nisam sjetila da nam je u obitelji problem to otvaranje. ali opet, mozda sam ja crna ovca zenske strane8)

    inace me uopce nije strah. samo se raspitujem u slucaju da se to ipak desi, kako si pomoci. eto, nije me strah opcenito gledajuci.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    vjerojatno tvoja obitelj ima jako dobru intuiciju i podsvijest, za razliku od nas nekih
    Izbjeći tako da ćeš do 8cm ostati doma.

  26. #26
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    [quote="TinnaZ"]vjerojatno tvoja obitelj ima jako dobru intuiciju i podsvijest, za razliku od nas nekih [/quote
    :?
    malo si me zbunila?

  27. #27

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    pa kad si napisala da vam je problem otvaranje. Možda podsvijest detektira bolnicu kao, uvjete, buku, svjetlo, pištanje, pipkanje itd., pa čeka prirodnije uvjete, neku sigurnu špilju ma nemoj me slušati.
    Ja sam se isto otvarala 24h, i da sam to sve vrijeme provela u bolnici, sama bih sebi išla na živce, a onda i osoblju, i vjerojatno bih popustila svim raspoloživim kemijama za ubrzavanje poroda.

  28. #28
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    aha.
    mozda. mislim da sam ja po tom pitanju drugacija 8)

  29. #29

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    a uvijek može biti i neka falinga, to možda da pitaš ginekologa

  30. #30
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    a uvijek može biti i neka falinga, to možda da pitaš ginekologa
    da, bilo bi zanimljivo cuti njihovo medicinsko objasnjenje.

  31. #31
    anika2 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    157

    Početno

    koliko sam shvatila ti si tražila medicinske razloge neotvaranja,a nitko nije spomenuo građu kostiju,možda to ima veze.ja sam nisam otvarala,niti moje dvije sestrične ....svaka od njih je imala 2 poroda,što je dakle 5 neotvaranja ...i mene zaista zanima da li imaju kosti veze s tim

  32. #32
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Građa zdjelice ima veze sa širinom porođajnog kanala, ali nema nikakve veze sa otvaranjem cerviksa.
    Ponekad sportašice imaju jaku muskulaturu dna zdjelice, pa i to ometa porod čeda, ali opet nema veze sa maternicom.

    U porodu dolazi do skraćivanja i zatim otvaranja cerviksa, tj onog dolnjeg dijela maternice koji viri u vaginu (rodnicu).
    Kod prvorotke se najprije skraćuje, pa otvara, zato prvi porod dulje traje.
    Kod višerotke se to događa istovremeno. I sve je puno kraće.

    Ako ti je lakše zamisliti, prolaz kroz vrat maternice mora od ničega ili debljine prsta krajem trudnoće, narasti na promjer muškog dlana u porodu. Tek tada beba prolazi. To je proces koji zahtijeva puno vremena.
    Zašto zapne? Ima puno razloga, ali to i nije bitno da rodilja zna.

    U porodu se treba koncentrirati na dijete koje stiže, a ne na građu kostiju i organa, pa je lakše.
    Znajući da svaki trud, što je jači, smanjuje vrijeme do trenutka kad postajete mama, sve ostalo stavlja u drugi plan.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 22.12.2012. at 19:16

  33. #33
    anika2 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    157

    Početno

    hvala na odg.nisam ni imala trudove sa 41+1.dakle trudovi su bitni za otvaranje?

  34. #34
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto zapne? Ima puno razloga, ali to i nije bitno da rodilja zna.
    Baš je i bitno da zna.
    Porod često zapne zbog "faktora okoliša" koji utječu na hormonalni status rodilje, a koji je odgovoran za otvaranje.
    Silni pregledi, 74 različite osobe koje prođu boxom i zavire u mjesto otvaranja, sve to može usporiti porod, pa čak i smanjiti stupanj otvorenosti.
    Sve to potiče lučenje adrenalina koji, ako se luči u krivom trenutku, može dovesti do usporavanja poroda.
    Kad bi o tome vodili računa oni koji su za to zaduženi, kad bi više poštovali intimu i želje rodilje, ne bi ona trebala o tome misliti.
    Ovako, može na to na vrijeme obratiti pozornost, naglasiti to u planu poroda...

  35. #35
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Citiraj anika2 prvotno napisa Vidi poruku
    koliko sam shvatila ti si tražila medicinske razloge neotvaranja,a nitko nije spomenuo građu kostiju,možda to ima veze.ja sam nisam otvarala,niti moje dvije sestrične ....svaka od njih je imala 2 poroda,što je dakle 5 neotvaranja ...i mene zaista zanima da li imaju kosti veze s tim
    Kosti nemaju veze s time, osim ako nije u pitanju nekakva patologija, npr. rahitis (to je nekad bio problem, danas je gotovo nepostojeći u zapadnjačkom društvu), neka prijašnja trauma kostiju zdjelice, i tak...
    Strah, ometanje, tj. ovo što ti je napisala Cubana, to su razlozi neotvaranja ili otežanog otvaranja.

  36. #36
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Baš je i bitno da zna.
    Porod često zapne zbog "faktora okoliša" koji utječu na hormonalni status rodilje, a koji je odgovoran za otvaranje.
    Silni pregledi, 74 različite osobe koje prođu boxom i zavire u mjesto otvaranja, sve to može usporiti porod, pa čak i smanjiti stupanj otvorenosti.
    Sve to potiče lučenje adrenalina koji, ako se luči u krivom trenutku, može dovesti do usporavanja poroda.
    Kad bi o tome vodili računa oni koji su za to zaduženi, kad bi više poštovali intimu i želje rodilje, ne bi ona trebala o tome misliti.
    Ovako, može na to na vrijeme obratiti pozornost, naglasiti to u planu poroda...
    Nisam uopće o tim razlozima mislila kad sam napisala da rodilja ne mora znati. Mislila sam o anatomskim i fiziološkim, a ne psihološkim. Tj. oni razlozi koji su čisto patološke prirode.

    Priznajem da meni osobno "faktor okoliša" nije bitan kod poroda, jer su meni svi i sve oko mene samo u svrhu da porod završimo beba i ja živi i zdravi, a ja budem u svom svijetu, u koji ne dopire ništa od okoliša, samo koncentracija na dijete koje rađam.
    Svjesna sam da nismo sve takve, ali kad pišem, uglavnom krećem sa svog stanovišta, nadam se da mi se to ne zamjera.

  37. #37
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj anika2 prvotno napisa Vidi poruku
    hvala na odg.nisam ni imala trudove sa 41+1.dakle trudovi su bitni za otvaranje?
    Ovaj post mijenja onaj tvoj prethodni.
    Znači, nije se radilo o otvaranju na pravilne trudove, nego o porodu koji nije krenuo na izračunati termin.

    A to su dvije sasvim različite stvari. Tebi je znači porod induciran, jer nije počeo 8 dana nakon datuma. To nema veze sa otvaranjem vrata maternice. Da bi se vrat otvorio treba imati pravilne i djelotvorne trudove. O, da trudovi su bitni za otvaranje. Oni su jedini uzrok otvaranju.

    Da nisu napravili indukciju, tvoji bi prirodni trudovi započeli sami za koji dan ili tjedan. Samo je trebalo čekati, ako želiš. Ili dozvoliti liječnicima indukciju. Dobro je i jedno i drugo.

  38. #38
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Jako je mali broj žena koje imaju anatomske, patološke prepreke otvaranju, napredovanju poroda i sl.
    A opet ih se puno, previše nađe podvrgnuto raznim intervencijama zbog nenapredovanja.
    Očito je da je hormonalni balans jako bitan, a i da je na njega strašno jednostavno utjecati i poremetiti ga.
    Nismo sve iste, meni može cijela generacija studenata biti u sobi, pa čak me kolega s godine i pregledao.
    Ali kad se sjetim koliki je broj žena kojima je neugodno dojiti u javnosti, razumljivo mi je da im atmosfera i ophođenje u rodilištu može zakočiti porod.

  39. #39
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Da nisu napravili indukciju, tvoji bi prirodni trudovi započeli sami za koji dan ili tjedan. Samo je trebalo čekati, ako želiš. Ili dozvoliti liječnicima indukciju. Dobro je i jedno i drugo.
    Indukcija je dobra, ako za njom ima potrebe, ako je majka ili dijete ugroženo.
    Ako nije, a 41+1 nije prenesena trudnoća, nije jednako dobro. Ali najčešće dobro završi.

  40. #40
    anika2 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    157

    Početno

    beba je bila ugrožena,manjak plodne vode,samo 16mm

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    340

    Početno

    evo moj primjer: dok sam bila u boxu, naravno priključena na drip, trudovi idealnog razmaka, ne bole me, ma savršeno-pregledavaju me naizmjenično 2 osobe: primalja i doktor (koji mi je od prije bio onako malo :/ zbog svojih nekih komentara 5 mjeseci prije poroda). Pri kraju poroda, nalaz doktora 7 cm, nalaz primalje 10 cm.

    Eto što podsvjest može napraviti.

  42. #42
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Prvi porod sam imala trudove 16 sati... drugi porod sam dosla s jakim trudovima a otvorena 3 cm. Za uru sam se otvorila svih 10. Mir cini cuda... (dali su mi da budem u nekoj prostoriji sama, jer je u predradaoni bila jedna zena). U predradaoni sam bila kraatko i odmah u radaonu i odmah na izgon..

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

  43. #43
    lovely___love avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    185

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    U porodu dolazi do skraćivanja i zatim otvaranja cerviksa, tj onog dolnjeg dijela maternice koji viri u vaginu (rodnicu).
    Kod prvorotke se najprije skraćuje, pa otvara, zato prvi porod dulje traje.
    Kod višerotke se to događa istovremeno. I sve je puno kraće.
    A da li kod drugog porodjaja koji se na pola završio carskim ovo isto važi o potencijalnoj dužini prvog i drugog ? Tj.ako dete nije prošlo kroz porodjajni kanal da li se drugi računa kao prvi u smislu brzine otvaranja i sl.?

  44. #44
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ovo i mene zanima?

  45. #45
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ako se prvi put cerviks otvorio djelovanjem trudova, računa se. Bitno je otvaranje cerviksa, ne prolaz bebe.
    Ako se carski rez napravio prije početka trudova, tada je cerviks isti, nije se otvarao, iako je ipak omekšan samom trudnoćom. Logično je da će otvaranje u porodu nakon prethodnog carskog reza, biti brže nego da je prva trudnoća, ali ne takvim tempom kao nakon prethodnog vaginalnog poroda, tj. nakon već jednog otvaranja.

    Iako, sve je to jako individualno. Može satima stajati na 5 prstiju, da bi se u pola sata otvorio na deset, može ići lijepo linearno, prst na sat ili slično. Jako je puno faktora u igri, i psihičkih i fizičkih.

  46. #46
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Meni su na vbac-u rekli da sam ko prvorotka - carski je bio nakon puknuca vodenjaka i nekoliko slabasnih trudova, a otvorena sam bila samo 1 cm

  47. #47
    lovely___love avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    185

    Početno

    Hvala Beti,lepo i pomalo utešno je to čuti

  48. #48
    lovely___love avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    185

    Početno

    ps. Meni je prošli put stiglo negde do pola(4-5 prsta) pre hitnog carskog,trajalo je jedno šest sati,malko i duže.Jedino me brine taj deo s odlubljivanjem posteljice i šansom da se to ponovi ali to je već druga priča,kad dodje vreme naći ću odgovarajuću temu

  49. #49

    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    41

    Početno

    Kod nekih psiha, mojoj cimerici u rodilištu su preporučili epiduralnu jel je bila malo otvorena a dobila indukciju i zaista joj je pomoglo,jako brzo se otvorila i rodila. Jedna cimerica je imala konizaciju ili tako neki zahvat i nikako se nije mogla otvarat ni nakon 3 doze gela tako da je išla na carski i drugi puta odmah na carski. Kod mene je bio problem jako kasna ovulacija a sve žene tretiraju kao da imaju savršen ciklus od 28 dana i o.na 14, tako da su me prerano poslali na indukciju i onda nije to prirodno

  50. #50
    Cordelia avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2017
    Postovi
    10

    Početno

    Kako mogu sama znati koliko sam otvorena ako želim taj dio odraditi doma na miru i gdje se osjećam sigurno pa onda ići u bolnicu samo na finale?

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •