Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: komisija i bolovanje

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    686

    Početno komisija i bolovanje

    Zna li netko po kojem kriteriju komisija odobrava bolovanje - po općoj nesposobnosti za rad ili po nesposobnosti za rad na svom radnom mjestu? Napominjem da nije riječ o trudničkom, nego o bolovanju iz zdravstvenih razloga.

  2. #2
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Moram priznati da ne razumijem tvoje pitanje. :/

    Radi se jednostavno o nesposobnosti za rad uvjetovanoj nekom bolesti. Mislim da se ne veže uz radno mjesto. :/

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    686

    Početno

    Da, radi se o nesposobnosti za rad na trenutnom radnom mjestu, uvjetovanoj bolešću koja za neko drugo zanimanje ili radno mjesto nije prepreka.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    686

    Početno

    Zar opet nisam bila dovoljno jasna ili nitko ne zna? :? :zbunj zbunj:

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Bolovanje se dobiva prema općoj nesposobnosti za rad.

    Ako postoji prepreka (kao što spominješ, zdravstveni razlozi) za rad na određenom radnom mjestu, a ta osoba može bez problema raditi neki drugi posao, pogledaj u Zakon o radu:

    X. ZAŠTITA RADNIKA KOJI SU PRIVREMENO ILI TRAJNO NESPOSOBNI ZA RAD


    Pravo zaposlenja na drugim poslovima

    Članak 84.

    (1) Ako ovlaštena osoba, odnosno tijelo, ocijeni da kod radnika postoji profesionalna nesposobnost za rad ili neposredna opas*nost od nastanka invalidnosti, poslodavac je dužan, uzi*ma*ju*ći u obzir nalaz i mišljenje ovlaštene osobe, odnosno tijela, ponuditi sklapanje ugovora o radu za obavljanje poslova za koje je on sposoban, koji, što je više moguće, moraju odgovarati poslovima na kojima je radnik prethodno radio.

    (2) Radi osiguranja takvih poslova poslodavac je dužan prilagoditi poslove sposobnostima radnika, izmijeniti raspored radnoga vremena, odnosno poduzeti sve što je u njegovoj moći da radniku iz stavka 1. ovoga članka osigura odgovarajuće poslove.

    (3) Ponuda drugih poslova iz stavka 1. ovoga članka mora biti u pisanom obliku.

    Otkaz u slučaju profesionalne nesposobnosti za rad ili neposredne opasnosti od nastanka invalidnosti

    Članak 85.

    (1) Poslodavac može otkazati radniku kod kojega postoji profesionalna nesposobnost za rad ili neposredna opasnost od nastan*ka invalidnosti, samo uz prethodnu suglasnost radničkog vijeća.

    (2) Ako kod poslodavca nije utemeljeno radničko vijeće, su*glas*nost iz stavka 1. ovoga članka daje nadležna služba zapoš*lja*vanja.

    (3) Radničko vijeće, odnosno nadležna služba zapošljavanja, dat će poslodavcu suglasnost na otkaz ugovora o radu, ako poslodavac dokaže da je poduzeo sve što je u njegovoj moći da radniku iz stavka 1. ovoga članka osigura odgovarajuće poslove, odnosno ako dokaže da je radnik odbio ponudu za sklapanje ugovora o ra*du za obavljanje poslova koji odgovaraju njegovim sposobnostima, u skladu s nalazom i mišljenjem ovlaštene osobe, odnosno tije*la.

    (4) Ako radničko vijeće, odnosno nadležna služba zapošlja*va*nja uskrati suglasnost na otkaz, suglasnost može nadomjestiti sudska ili arbitražna odluka.

    Otpremnina u slučaju ozljede na radu ili profesionalne bolesti

    Članak 86.

    (1) Radnik koji je pretrpio ozljedu na radu, odnosno koji je obolio od profesionalne bolesti, a koji nakon završenoga liječenja i oporavka ne bude vraćen na rad, ima pravo na otpremninu najma*nje u dvostrukom iznosu od iznosa koji bi mu inače pripadao.

    (2) Radnik koji je neopravdano odbio zaposlenje na po*nu*đe*nim mu poslovima, nema pravo na otpremninu u dvostrukom iznosu.

    Prednost pri stručnom osposobljavanju i školovanju

    Članak 87.

    Radnik koji je pretrpio ozljedu na radu ili obolio od profesionalne bolesti, ima prednost pri stručnom osposobljavanju i školovanju koje organizira poslodavac.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    686

    Početno

    Thx Minnie, informacija i više nego što trebam!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    cure koje su na BO / komplikacijama!
    što vama dr. napiše na uputnici za komisiju?
    moja se nije potrudila biti rječita, doslovce, traži se mišljenje za dalje, dokumentacija (preporuke gin.) u prilogu i to je to.
    i onda prilažem tu potvrdu gina i trudničku?
    će to biti dovoljno?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    87

    Početno

    Evo i ja imam pitanjce vezano uz povjerenstvo.
    U ponedjeljak idem na povjerenstvo jer mi ističe 60 dana komplikacija. Očekujem da će mi produžiti komplikacije pošto do poroda imam još dosta (termin studeni/prosinac), ginekolog preporuča mirovanje, a moje stanje svakako nije za ići raditi.
    Ono što mene zanima jeste pitanje dokumentacije. Trebam li ponijeti originale ili priznaju i preslike? Ostaje li ta dokumentacija na komisiji ili ju dobijem natrag u slučaju da traže originale?

  9. #9
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,300

    Početno

    Kako izgleda revizija bolovanja zna li netko?

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Kako izgleda revizija bolovanja zna li netko?
    Nisam sigurna da je to isto, ali mene je jednom zvala obiteljska liječnica da s bolovanja dođem u ordinaciju radi nadzora bolovanja. Došla sam, pregledali papire, mene čak nisu puno ništ ni pitali (valjda su vidjeli da sam se jedva dovukla - imala sam velikih poteškoća s hodanjem). Ustanovili da mogu i dalje ostati na bolovanju. To je bilo 2013, bila sam stvarno dugo - dulje od 40 dana, od čega 3 tjedna u bolnici i još barem toliko doma. Ne sjećam se točno, bila sam još desetak dana nakon te kontrole - kako je predložio specijalist i provela obiteljska liječnica.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 19.11.2019. at 12:49

  11. #11
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Kako izgleda revizija bolovanja zna li netko?
    što smatraš pod revizijom bolovanja?

    može firma tražiti od hzzo da ode kod liječnika i provjeri opravdanost bolovanja
    onda kontrolor dođe u ambulantu, provjerava kako se bolovanje vodilo, je li pacijent dolazio na kontrole kad mu je rečeno
    je li sve upisivano u karton, gdje je upućivan, je li obavio pretrage, preglede, uzima li terapiju......

    a mogu kontrolori kod dugotrajnog bolovanja pozvati pacijente na pregled
    onda se pacijenta pregleda (to su sve liječnici) pregledaju medicinsku dokumentaciju i zaključe je li bolovanje bilo opravdano do sada i je li pacijent sposoban za rad

  12. #12
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,300

    Početno

    A70v to mi je dovoljno! Hvala

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •