Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Bolne grudi/previše mlijeka

  1. #1
    mama_i_vjeko avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    330

    Početno Bolne grudi/previše mlijeka

    Evo mene opet sa problemom :/ Naime bebača dojim na zahtjev,sve je O.K.,pokakane i popiškine pelene su u redu ali problem je taj što mlijeka imam i previše a zadnjih par dana mi se čini i da dolazi i do zastoja jer jednostavno maleni ne može sve isprazniti a jučer i danas me grudi sa vremena na vrijeme zabole kao da me netko pikne iglom.Jučer mi je MM pomogao i uspjeli smo izdojiti i isprazniti obje dojke( dlanovima-vrlo bolno) a sa izdajalicom to jednostavno ne mogu do kraja.Sada me zanima kako smanjiti proizvodnju mlijeka da mi bude malo lakše a opet da nastavim dojiti?Ako se izdajam to će samo povečati proizvodnju a isto tako ponekad se moram izdojiti malo prije nego Vjekicu počnem dojiti jer jednostavno ne može primiti bradavicu i često se zahlikne jer mi mlijeko jako curi.Da li zbog toga ne dobiva prvo mlijeko za žeđ i kaj da radim da pomognem i njemu.I da, imam jako velika prsa i teško nam je isprobavati razne položaje jer dojenje funkcionira samo ako mu ja pridržavam dojku,inače mu ispada iz usta ili imam osječaj da će se siroti ugušiti ili da će ga "divovska cica" zgnječiti .Help!!!

  2. #2
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    Ja sam imala sličan problem - ogromne količine mlijeka - iako nemam ne znam kak velike cice! Znalo se dogoditi da mi iznenada mlijeko počne ne curiti nego špricati u mlazovima iz cica. Nisam se izdajala, samo sam nekad u takvim situacijama legla u kadu punu vruće vode. I tada mi je mlijeko počelo curiti kao ludo. Olakšanje...

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno Re: Bolne grudi/previše mlijeka

    Citiraj mama_i_vjeko prvotno napisa
    a zadnjih par dana mi se čini i da dolazi i do zastoja jer jednostavno maleni ne može sve isprazniti a jučer i danas me grudi sa vremena na vrijeme zabole kao da me netko pikne iglom.
    To pikanje iglom u dojci se i meni dogodilo, ali to nije bio zastoj nego mliječne gljivice-soor. Provjeri da to nije i kod tebe slučaj.

    Što se tiče izdajanja, izdajaj se kad ti dojke otvrdnu, postanu bolne, ali ne do kraja nego samo toliko da dojke omekšaju i prestane napetost. Ako se budeš stalno izdajala i to do kraja, mlijeko će se povećavati i izdajanju nikad kraja (to se meni dogodilo s Elenom).

  4. #4
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Koliko je stara beba?

    Dojis li u sjedecem ili lezecem polozaju?

    Problem kod velikih grudi je da su dosta teske i moze se dogoditi da bebi bradavica klizi iz usta dok doji (i vama se to dogadja), sto moze uzrokovati ranice na bradavicama i neefektivno sisanje. Zato je jako bitno kako su poduprte.

    Dojenje lezeci je ponekad lakse, jer onda i grudi leze i ne treba ih podupirati, a beba ih lako moze dohvatiti bez da joj mama podupire glavicu rukom.

    U sjedecem polozaju je za mame s velikim grudima dobar polozaj nogometne lopte. Opcenito kod sjedeceg polozaja pomaze kad se npr. pelena zarola i stavi ispod grudi kao podupirac - onda grudi stoje dovoljno visoko da beba moze dobro prihvatiti bradavicu, a mama bolje vidi je li beba dobro prihvatila dojku.

    Glede drugog problema, proizvodnju ces smanjiti na nacin koji si opisala - izdojiti malo, tek toliko da ti bude lakse. Dobro radis sto izdojis malo da on moze uhvatiti bradavicu.

    Glede treceg problema "a jučer i danas me grudi sa vremena na vrijeme zabole kao da me netko pikne iglom" kad se bol javi? Prije, za vrijeme ili poslije podoja?

    Opisi malo polozaj dojenja, kako beba sisa (uhvati li lijepo bradavicu), imali gdje vidljivih ranica po bradavicama (kazes da mu klizi iz usta), ima li beba po ustima bijele naslage ili pelenski osip?

    Kako beba opcenito izgleda te koliko ima popiskenih/pokaknih pelena dnevno (po tome cemo znati je li dobija prvo mlijeko za zedj)?

  5. #5
    mama_i_vjeko avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    330

    Početno

    Prvo hvala svima na savjetima.

    Nataša M., Beba je stara skoro dva mjeseca i najčešče dojimo sjedeći ( položaj koljevke) a ležećki uglavnom navećer kada se uspavljujemo i tokom noćnih podoja.Beba uhvati bradavicu ispravno(u sjedećem položaju malo pridržavam dojku).U početku podoja siše brzo i pohlepno a kasnije uspori ritam, uzima krače odmore i nastavlja sisati.Beba nema pelenski osip niti bilo kakve naznake soora(prema onome što sam pročitala u Rodinim letcima o dojenju) ,a isto tako mislim da ga nemam ni ja.Dnevno imamo oko 6 popiškanih pelena i uglavnom ili jednu"pošteno"pokakanu pelenu ili jednu jače pokakanu i dvije od 2,5 cm.Uglavnom kakamo svaki dan. Ponekad u stolici ima kao sitnih sitnih kamenčiča/ljuskica(kao u pilingu za lice npr.)ali guza mu nije crvena niti ima pelenski osip.
    Bol pikanja iglom mi se uglavnom javi kada su mi dojke pune i to samo u jednoj (uvjek ljevoj) i traje dok se ili ne izdojim ili beba ne počne papati.Jučer mi je bilo dobro i gotovo sam zaboravila na taj problem.Nadam se da će sve biti O.K.

  6. #6
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Drago im je da je situacija bolja.

    Pazi na kvrzice, bolove i odmaraj se. Gledaj da ti je polozaj u kojem dojis sto udobniji, stavi jastuke oko sebe i fino se nasloni, da ti se ledja i ruka kojojm drzis Vjeku ne umaraju. Pazi da su ti grudi dobro poduprte (zarolaj pelenu i stavi ispod dojke na koju Vjeko doji) i bit ce sve OK.

    Jedino, ne kuzim bas te ljuskice. Kakve su boje? Tamne ili kao kakica? Sto osim tvog mlijeka Vjeko pije?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    I kod Viktora je kakica (ja bih to nazvala) zrnasta, ali sve je iste zlatnozute boje i to je OK (Sudeci po knjizi, pedijatru i patronaznoj). Kazu da ne postoje dvije iste kakice, kao sto ne postoje dvije iste bebe. Dok je stolica zlatnozuta, redovna, nije sluzava ili nema dijareje, sve je OK...just relax.

  8. #8
    mama_i_vjeko avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    330

    Početno

    Kod nas je kakica kao i kod malog Viktora,zlatno žute boje a te ljuskice su slične malo tamnije boje,nema sluzi i sl. Vjeko je samo na prsima isključivo dojen na zahtjev!

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    864

    Početno

    Koliko ga često dojiš? Jel znaš da unutar 2-3 sata trbaš davati jednu dojku, a drugu za to vrijeme samo lagano izdoji ako osjećaš jaku napetost, toliko da to popusti. Ja to nisam radila pa mi miško od silnih količina mlijeka nikad nije došao do kraja i popio ono najmasnije. i po mom iskustvu - ne pretjeruj s tekućinom.

  10. #10
    ivarica

    Početno

    umjesto izdajanja moze i beba to posisati
    bitno je ne saltati precesto

  11. #11
    ivarica

    Početno

    mama_i_vjeko, probaj sa promjenom polozaja, za prepune grudi iz kojih jako curi i male halapljivce, probaj neki drugi polozaj, a ne kolijevku, u prvim minutama podoja

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •