Vidi rezultate ankete: Da li smatrate da vam je bolnički porod naštetio na bilo koji način

Glasači
97. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • Ne, smatram da je to najbolje mjesto za rađanje

    38 39.18%
  • Da, smatram da nam je naštetio u psihičkom ili fizičkom pogledu

    32 32.99%
  • Ne, ali kada bih mogla birati rađala bih negdje drugo

    27 27.84%
Pokazuje rezultate 1 do 29 od 29

Tema: Da li smatrate da vam je bolnički porod naštetio na neki nač

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno Da li smatrate da vam je bolnički porod naštetio na neki nač

    Već duže vremena se spremam otvoriti ovaj topic.
    Uz sve individualne priče, htjela bih znati koja je percepcija roditelja iskazano u brojkama, sigurnosti ili štete poroda u rodilištima.
    Kako smo doživjeli sigurnost rađanja u rodilištima, ne samo u smislu donošenja što većeg broja žive djece na svijet, nego općenito u smislu svih ostalih vidova našeg zdravlja i zdravlja naše djece, kako kratkoročnog tako i dugoročnog, pa do onih najfinijih osjećaja koji nam ostavljaju možda nevidljive tragove i nasljeđe za daljnji život.

    Rodilišta su valjda izmišljenja u svrhu zaštite zdravlja žena i djece, prije ne tako puno godina, da li je današnja percepcija da ispunjavaju namijenjenu ulogu ili je negdje promašen cilj.

  2. #2
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Ne znam šta da ti odgovorim :/ Da je naštetio - jeste. Da nas je spasio - opet jeste. Da su me pustili da se polako porodim, po svom, vjerovatno bi se i porodila normalno. Dali su mi drip (na 3cm otvorenosti :mad: ) i sve je stalo, osim bola Kad je beba počela patiti, morala sam na carski. Zbog dugog curenja plodove vode i sveg tog maltretmana obe smo završile na intenzivnoj
    Sve skupa - ne znam da li bi se mogla uopšte poroditi vaginalno, ali nisu mi ni dopustili da saznam. Zahvaljujući hirurgiji i antibioticima ja i moja pametnica smo, evo, žive i zdrave. Da sam se porađala negdje drugo, možda bi sve bilo ko iz priče, a možda ne bi ovo pisala :/
    I nije baš za prvi odgovor, jelda? :/
    Evo, glasam za treću opciju, ona je napribližnija onome kako se sada osjećam.

  3. #3
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    a porod doma, u kući za porode ili na nekom trećem mjestu ne može naštetiti?

    što uopće znači naštetiti? kako se komparira šteta i korist?

  4. #4
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Ja bih, da opet rađam, rađala ipak u bolnici, ali pod drugim uvjetima (kao što sam čitala o Vž, tako nešto bi mi odgovaralo). Tako da ne mogu glasati ni za jedan ponuđeni odgovor.

  5. #5
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ja sam rodila u Vž bolnici (sestra Erika i dr. Jukić)
    drugo dijete bih trebala roditi u Ši rodilištu

    u obje situacije bih ipak rađala kući uz asistenciju babice ili dr.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    a porod doma, u kući za porode ili na nekom trećem mjestu ne može naštetiti?

    što uopće znači naštetiti? kako se komparira šteta i korist?
    može naštetiti i porod na bilo kojem drugom mjestu, možda će nekad biti topic i an tu temu, tema ovog je isključivo bolnički porod, koji se uvriježeno za sada smatra sigurnim bez mogućnosti bilo kakvog nanošenja štete bilo kome (mislim na stav ljudi van ovog foruma).

    naštetiti znači: naštetio uspostavljanju čvrste veze između majke i djeteta, uspostavljanja dojenje, primjene postupaka za koje majka subjektivno drži da su bili nepotrebni, a da su joj ostavili posljecie (epiziotomije), i ne znam koji još drugi načini, svatko ima svoj doživljalj i subjektivno mišljenje.

    Razmišljala sam o odgovoru o komparaciji štete i koristi, ali sam odlučila ne staviti ga.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Glasala sam da smatram da mi je naštetio. Najviše je stradala baš ta veza između mene i bebe, grubo završen porod, beba mi nije stavljena na grudi, dali su mi je da je vidim samo par minuta, nisu mi dozvolili rooming in, praktički me ništa nisu pitali. To se jako odrazilo na prve mesece mog materinstva, bila sam blago depresivna a beba presenzitivna, teško prilagodljiva, plačljiva.
    Ne bih se usudila na porod kod kuće (previše sam veliki paničar) ali idući put svakako biram zaista baby friendly bolnicu.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    1,276

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa
    grubo završen porod, beba mi nije stavljena na grudi, dali su mi je da je vidim samo par minuta, nisu mi dozvolili rooming in, praktički me ništa nisu pitali
    Ovako. S tim da je jedina posljedica Bijes, s vremenom sve veći. U prvo vrijeme sam mislila da ću sljedeći put s 'militantnim' stavom, dobiti sve. Sad već kužim da se ne želim 'boriti', želim da me se tretira kao 'glavnu glumicu' i nikako drukčije i znam da to ni u jednoj bolnici neću nikad dobit. Porod kod kuće, sama, meni nije opcija, u ovom trenutku mi se 'kuća za porode' čini najboljom varijantom, ili još bolje u svojoj kući, s dobrom, dobrom primaljom. I još jedna stvar, mislim da je to iskustvo odredilo neki moj općeniti stav - sve u svojoj režiji, bez oslonca i u kome tko te ili ne voli intimno ili nije izravno od tebe plaćen. Prilično bezveze.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    uopce nemam dvojbe oko radjanja u bolnici. iako s odusevljenjem citam price s kucnih poroda, sama nikad ne bih imala hertza odluciti se na tako nesto. meni je bolnica ulijevala sigurnost, s bebama sam bila stalno, dobila sam ih kratko nakon poroda i poslije ih nisu odvodili, porodi su mi bili krasni (iako razumijem da je percepcija "krasnih" poroda razlicita), posebno je drugi porod bio blizu mom poimanju savrsenog poroda, nisam imala problema sa sestrama, doktorima.

  10. #10
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Glasala sam za drugu opciju. Smatram da mi je uskračeno pravo da intimne trenutke kao što su trudovi provedem uz potporu muža, da poljubim bebu nakon poroda, razdojili su nas na dva dana zbog svoje komocije... ima toga još. Voljela bih slijedeću bebu roditi u kući za porode u Grazu.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    pula
    Postovi
    37

    Početno

    naštetio mi je više na psihičkom nego na fizičkom planu - osjećala sam se kao na pokretnoj traci (to veče su se rodile 4 bebe jedna za drugom ),
    ništa mi nisu govorili-samo bi došli i obavili svoje, na moja pitanja bi samo nešto promrljali, bebu mi nisu stavili odmah na prsa ,neumjesni komentari primalje, sestre se nisu dovoljno potrudile da mi pomognu oko dojenja, i tako...
    najradije bi da sam se porodila kod kuće ali ipak nemam dovoljno courage za to

  12. #12
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Nije mi nastetio porod-carski. Nastetio mi je boravak u bolnici poslije, bez ikakve pomoci od strane medicinskog osoblja.
    Drugi put (ako ga bude) nadam se apartmanu i MM-u.

  13. #13
    ana-blizanci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    834

    Početno

    ako bi mogla birati nebi rodila carski....

  14. #14
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj sandraf prvotno napisa
    uopce nemam dvojbe oko radjanja u bolnici. iako s odusevljenjem citam price s kucnih poroda, sama nikad ne bih imala hertza odluciti se na tako nesto. meni je bolnica ulijevala sigurnost, s bebama sam bila stalno, dobila sam ih kratko nakon poroda i poslije ih nisu odvodili, porodi su mi bili krasni (iako razumijem da je percepcija "krasnih" poroda razlicita)
    ovo mogu samo potpisat.

  15. #15
    Ora avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,236

    Početno

    Citiraj Loryblue prvotno napisa
    Citiraj sandraf prvotno napisa
    uopce nemam dvojbe oko radjanja u bolnici. iako s odusevljenjem citam price s kucnih poroda, sama nikad ne bih imala hertza odluciti se na tako nesto. meni je bolnica ulijevala sigurnost, s bebama sam bila stalno, dobila sam ih kratko nakon poroda i poslije ih nisu odvodili, porodi su mi bili krasni (iako razumijem da je percepcija "krasnih" poroda razlicita)
    ovo mogu samo potpisat.
    Potpisujem

  16. #16
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Nisam dovoljno hrabra da se porodim bilo gdje osim u bolnici :/ . A nakon moja dva poroda, moram priznati da ne znam kako bi sve skupa završilo da nisam bila u bolnici...
    Posptisujem sandraf mada moji porodi nisu bili krasni, ali tome ipak mislim da nije kriva bolnica.
    Pogotovo sada drugi puta, svi su bili toliko krasni, pristupačni...

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Nije mi nastetio porod-carski. Nastetio mi je boravak u bolnici poslije, bez ikakve pomoci od strane medicinskog osoblja.
    potpisujem :/

  18. #18
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Glasala sam za da. Neki bi rekli da je očito da mi je trebala njihova asistencija. A ja mislim, da sam rađala u intimnijoj atmosferi možda ne bi došlo do toga da mi je potrebna.

  19. #19
    Elinor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    North
    Postovi
    1,490

    Početno

    Porod mi je bio ok, riječko rodilište, kada, dobra primalja, bez epi... Definitivno mi nisu naštetili, ali kako mi je porod bio dugačak ali lagan i bez stresa, počela sam misliti da bih se zaista mogla poroditi i doma. No, ipak se ne bih usudila bez iskusne primalje i bolnice u krugu par km. Zato sam glasala za 3. opciju.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ovi rezultati bi trebali zabrinjavati, samo 40% žena je zadovoljno svojim bolničkim porodom. Istina, uzorak je malen, ali ...

  21. #21
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    zadovoljna s porodom ali tretmanom bebe nezadovoljna. a htjela bih roditi doma iz puno razloga, od kojih je samo jedan nezadovljstvo onim što pruža bolnica

  22. #22
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj anchi prvotno napisa
    Glasala sam za drugu opciju. Smatram da mi je uskračeno pravo da intimne trenutke kao što su trudovi provedem uz potporu muža, da poljubim bebu nakon poroda, razdojili su nas na dva dana zbog svoje komocije... ima toga još.
    Tako i ja.
    Još uvijek žalim zbog toga što Miju nisam imala pored sebe.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    160

    Početno

    Glasala sam za drugu opciju.
    3.5 sati prije dolaska u bolnicu je pocela curiti plodova voda. Tijekom ta 3.5 sata su i trudovi polako kretali. Ulaskom u bolnicu su potpuno prestali i odmah su mi prikopcali hormon za trudove, umjesto da su mi dali malo vremena za opustanje.
    Rekli su mi da mozda MM nece moci prisustvovati na porodu, iako su prije rekli da ce moci uz placanje pa se zbog toga nisam otvarala oko 4 sata, sve dok MM nije dosao. Za 1 sat uz MM-a sam se potpuno otvorila.
    Kao, pokusali su ne raditi epiziotomiju, a cini mi se da nisu dovolljno dugo cekali da se medica prosiri. Za ovo nisam sigurna, mozda grijesim :/
    Nakon poroda sam 1 sat hranila bebu, a onda su mi je uzeli i nisu je htjeli vratiti 5 sati. I svaki dan su nam ih odvozili. Ne znam hocu li to ikada preboljeti. Uvijek mi se beba vracala zastrasujuce uplakana
    Za sljedecu bebu (ako je bude) cu potraziti ipak bolje uvjete, gdje ce na svijet doci u potpunom miru, a kad dode, necu se odvajati od nje dok malo ne poraste. Sada imam puno vise samopouzdanja i znam sto zelim, a i sto mogu ocekivati.

  24. #24
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    ja sam glasala za broj 1

    previše me strah komplikacija i svega što može krenut po zlu da bi rodila bez prisutstva doktora iako me rađanje doma jako privlači ili u kući u Feldbachu....samo nemam dovoljno hrabrosti...

    moj porod prošao super i brzo, MM bio samnom, malca mi dali čim se rodio i pustili nas malo na miru tako da ne mogu reć da su mi iako naštetili na porodu

  25. #25
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mislim da mi nije naštetio. Jedino što bih kod drugog poroda poželjela je apartman.

  26. #26
    Tami25 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    477

    Početno

    Meni je naštetio. Nama.
    Iako, i drugi put ću roditi u bolnici jer se ne usudim doma (idealna bi bila kuća za porode ili barem privatno rodilište). Ali otići ću negdje gdje će se možda više uvažavati što ja želim (Vž ili Ri).

    Ma sam porod nije bio težak niti je predugo trajao ali dali su mi drip, koji je bio nepotreban (bilo mi je zlo, ali od gladi, mogli su mi dati glukozu ili nešto za jesti a ne DRIP da se to kao ubrza).
    Osim toga sve je išlo ko po špagici, ali 10 mjeseci kasnije ispostavilo se da je dijete ostalo bez kisika i to najvjerojatnije upravo zbog dripa.
    Zato, nema te doktorske veličine koja će mi ga uvaliti sljedeći put

    Uz to, pomoć oko dojenja u bolnici = NULA, odnošenje djece - veliki MINUS (mjesto radnje SD).

  27. #27

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Interesantni postoci

  28. #28
    DaDo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    345

    Početno

    ja se cure moje svaki put naježim kad čitam vaše priče i mislim da je to jezivo..mi smo zbilja imali sreće, dva poroda bez problema i komplikacija. rezali me jesu, ali nekako me to nije pogodilo, jer su sve krasno zašili i nisam imala nikakvih specijalnih tegoba oko toga. voljela bih da je malo intimnija atmosfera u bolnici, ali to je sve..nisam sigurna da bih se usudila roditi kući, i zato se divim ženama koje bi...enivej, ja bih opet u rodilište (riječko)

  29. #29

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Rijeka nije hrv prosjek, imala si sreće

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •