Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 51

Tema: VODENE KOZICE - cijepljenje odraslih

  1. #1
    cyber-mama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    266

    Početno VODENE KOZICE - cijepljenje odraslih

    Nisam ih preboljela (ili možda jesam u nekom blažem obliku ?!) pa me zanima sljedeće, vi koji ih također niste imali da li ste se cijepili ili ne namjeravate , koje su nuspojave ako jeste i da li je cjepivo djelotvorno (ako su vaša djeca oboljela a vi ostali pošteđeni) .
    Da li se antitijela na vodene kozice mogu provjeriti u nekom privatnom lab. u Zagrebu ili baš moram ići na zaraznu?
    Hvala svima!

  2. #2
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno Re: VODENE KOZICE - cijepljenje odraslih

    Citiraj cyber-mama prvotno napisa
    Nisam ih preboljela (ili možda jesam u nekom blažem obliku ?!) pa me zanima sljedeće, vi koji ih također niste imali da li ste se cijepili ili ne namjeravate , koje su nuspojave ako jeste i da li je cjepivo djelotvorno (ako su vaša djeca oboljela a vi ostali pošteđeni) .
    Da li se antitijela na vodene kozice mogu provjeriti u nekom privatnom lab. u Zagrebu ili baš moram ići na zaraznu?
    Hvala svima!
    Nuspojave - osim kratke mantavice sat vremena od primitka cjepiva ništa drugo nismo imale (cijepile smo se sestra i ja, istim cjepivom - Varilix (mislim da se tako zove)), u odvojenim gradovima - ZG i ST - i sestrine su nuspojave bile dismisane kao strah, ali ja to stvarno ne vjerujem, jer nisam imala ni najmanji strah, a i mene je to uhvatilo na način da sam morala vozit ne bi mogla (kratkotrajno, znači točno sat vremena nakon primitka cjepiva, u trajanju od 15-30 min opća slabost ono kao da ti je pao tlak i jedva hodaš). Moja preporuka - nek' te neko vozi ili idi prometalima, nemoj se sama vozit.

    Antitijela provjerila u zaraznoj, nazovi privatnike Breyer, Salzer ili Sunce pa vidi jel' vade antitijela, mislim da ne rade.

    Razlog cijepljenja sestrin - sestra s dva vrtićarca i s nepreboljenim vodenim kozicama i izvađenim antitijelima koja pokazuju da nije bila u kontaktu s v. kozicama i da nema imunitet je odlučila cijepiti se da ne oboli kad obole njene cure. Obolila joj je mlađa nakon što se cijepila, mlađa je imala milijun groznih krasta, sestra nije obolila.

    Razlog cijepljenja moj - kontinuirano sam bila u postupcima potpomognute oplodnje pa mi je dosadilo strahovat svaki put kad netko razvije v. kozice od djece mojih prijatelja da ja paničarim i izbjegavam kontakt jer sam "možda trudna". Vani je to ionako preporuka prije odlaska na IVF tretman. Dosad nisam obolila, ali nisam bila u kontaktu, isto sam vadila antitijela prije cijepljenja koja su bila negativna (to me i pitao epidemiolog koji me cijepio i imala sam dojam da ne bi niti cijepio da mu nisam predočila neg. nalaz antitijela).

    Jel' štiti sto posto - rekao i epidemiolog da ne (nisam se udubljivala puno u to, ovaj soj, onaj soj i koliko dugo traje zaštita), ali ja sam procijenila da me štiti dovoljno da se meni to da radit i da će mi to bit olakšanje u odnosu na kontinuirano paničarenje oko v. kozica. Pričaj s epid. kolika je zaštita.

    E, i još nešto važno. Cjepivo ide u dvije etape, jedna, pa druga docjepa nakon tri jeseca, preporuka da se ne zatrudnjuje nakon druge docjepe 3 mjeseca, znači sve skupa ne bi se smjelo zatrudnit 6 mjeseci, to još dodatno provjeri i vodi računa o tome.

    Mi našu odluku o cijepljenju nismo zažalile, ali informiraj se pa odluči.

  3. #3
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    moja tata se razbolio od vodenih kozica sa oko 50 godina
    ima bronhijalnu astmu (od malih nogu)

    inače rizik kod oboljena od kozica u starijih ljudi je komplikacije na plućima, dišnim organima

    on definitivno bi spadao u rizičnu grupu

    nije mu bilo ništa, preleža tjedan-dva
    i to je to

    Obolila joj je mlađa nakon što se cijepila, mlađa je imala milijun groznih krasta, sestra nije obolila
    cijepivo ima horizontalan prijenos?
    tj. da bližnji obole od cjepljenog djeteta?

  4. #4
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    E, i to ti je bitno pitati, možda najbolje epidemiologa, ali možeš i svoju opću praksu - koliko su v. kozice opasne u starijoj dobi. Evo, ja sam pak čula, od forumašice kojoj vjerujem, za smrt rodilje nedugo nakon poroda, od v. kozica. Tu ti se, kao i pri svakoj odluci, radi o procjeni toga što bi za tebe bio veći rizik - riskirat zaraživanje vodenim kozicama i vjerojatnost da ćeš ih dobiti versus eventualni rizici cijepljenja. To ti je najbolje sve pitat epidemiologa, ako ti je to prekomplicirano, tvoju opću praksu.

  5. #5
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    E, i pretpostavljam da je tebi najveći strah to što će ti dijete sad ići u vrtić pa ih donijeti tebi doma? Ako planiraš novu trudnoću, onda u set pitanja epidemiologu ili općoj praksi uključi i koliko su opasne u trudnoći tj. za plod. Znam slučajeva di je trudnica imala v. kozice i sve je s bebom bilo OK. To ti je pak stvarno sve najbolje pitat doktore, na netu, pa i ovdje, naići ćeš na sage prepiske o cjepivima, uključivo i v. kozice, primjera pro i contra, ali, ja bih to sve čula i od dr-a, na tvom mjestu, reci mu svoje želje i planove, pa nek' ti on procjeni rizike i da neku preporuku. Mene moja opća "sterala" za ta pitanja epidemiologu, koji stvarno, prema mom dojmu, nije bio "trigger-happy" za cijepljenje, prije je sve dobro provjerio i prvi nastup je bio - zašto mislite da vam to treba - i bez antitijela me možda ne bi niti cijepio.

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Obolila joj je mlađa nakon što se cijepila, mlađa je imala milijun groznih krasta, sestra nije obolila
    Ma, neee, dobila ih je u VRTIĆU, ne od mame koja je cijepljena, nisam mislila da je moguće i tako shvatiti (sori, silly me).

    Mislim da horizontalnog prijenosa nema, ali to isto treba provjerit s epidemiologom. Turbo-freak kakav jesam, ja sam 2 tjedna od cjepiva, ne sjećam se više razloga zašto, vjerojatno moja pedanterija i hipohondrija, izbjegavala svoje cure s pdf-sa potpomognuta koje su u postupku, i malu djecu, a kolegama sam rekla da se namjeravam cijepiti i ispitala sam ko je prebolio vodene, ko ne, ali ne sjećam se da mi je iko od dr-ova sugerirao to ankterianje bliže i dalje okoline i izbjegavanje druženja trudnica i djece, ali male bebe mislim da da, isto iz razloga ekstra opreza. Pitaj i to, svakako..

    Mislim da moja sestra to nije specijalno ispitivala svoje doktore jer je njoj cilj bio da joj se djeca zaraze (mislim da su tada bile stare 3 i 6 godina), vidjevši probleme i strahovanja nas koje smo ostale, da se tako izrazim, "varićela-djevice" do kasne dobi...

    Još jedna bitna stvar za obolijevanje u starijoj dobi je, mislim, da prilično loše djeluje muškarcima za spermiogram, pretpostavljam da tati u 50-tima to nije bilo bitno, ali evo i tog argumenta nek' se nađe na stolu...

  7. #7
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Vodene kozice su opasne u prvom i zadnjem tromjesečju, zatim postoji opasnost i za bebu čija majka nema antitjela.
    S obzirom na to da je to jako zarazna bolest i da je ima uvijek oko nas ja ne bih ni sekunde dovodila u pitanje cjepljenje. Naravno, najbolje bi bilo provjeriti antitjela.
    Moja mama je bila uvjerena da ih ja nisam imala kao dijete, ali se ipak ispostavilo da jesam, pa se zato nisam cijepila, inače ne bih uopće razmišljala o tome jer je prevelik rizik kao možda neću dobiti, možda mi neće biti tako strašno...

  8. #8
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    [quote="ina33"]
    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Obolila joj je mlađa nakon što se cijepila, mlađa je imala milijun groznih krasta, sestra nije obolila
    Ma, neee, dobila ih je u VRTIĆU, ne od mame koja je cijepljena, nisam mislila da je moguće i tako shvatiti (sori, silly me).
    quote]

    pitam za svaki slučaj , jer znam da su povukli Mo-Pa-Ru iz prve obavezne doze cjepljena zbog horizotalnog prijenosa rubeole

  9. #9
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    [quote="MGrubi"]
    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Obolila joj je mlađa nakon što se cijepila, mlađa je imala milijun groznih krasta, sestra nije obolila
    Ma, neee, dobila ih je u VRTIĆU, ne od mame koja je cijepljena, nisam mislila da je moguće i tako shvatiti (sori, silly me).
    quote]

    pitam za svaki slučaj , jer znam da su povukli Mo-Pa-Ru iz prve obavezne doze cjepljena zbog horizotalnog prijenosa rubeole
    Ma, znam, propustila sam to napisati - moj bed. Evo, sad sam roštala po sjećanju - nećakinja je dobila v. kozice nekih 6 mjeseci nakon što je sestra cijepljena, znači, debelo je bio prošao period inkubacije i nije to od sestre dobila, plus, tad kad je moja nećakinja dobila v. kozice bio je poharan vrtić od starije nećakinje - starija ih je prvo dobila, i onda mlađa, od sestre (znači, ovako je prijenos išao - starija iz vrtića, pa je obolila, pa je ozdravila, i onda za par dana obolila mlađa nećakinja, koja je to dobila od sestre). Mlađoj je brzo prošlo i bez posljedica (starija je imala bitno manje varićela, ali joj je od jedne na čelu ostala rupa), a mlađa kaže sestra stvarno masu, ali joj ništa nije ostalo. Sestra nije dobila, ni od jedne, ni od druge, a to je bilo oko 6 mjeseci nakon što se cijepila.

  10. #10
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Sve sam zakoplicirala, ova sestra, ona sestra, evo još jednom hodograma:

    - moja sestra se cijepila;
    - 6 mjeseci nakon toga obolila je njena starija kćer, dobila iz vrtića;
    - 2 tjedna nakon starije, dobila je i njena mlađa kćer, dobila od starije kćeri;
    - moja sestra nije obolila, unatoč tome što njene kćeri jesu.

  11. #11
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Svakako izvadi antitijela.Ja sam cijeli život mislila da ih nisam preboljela jer sam u djetinstvu imala tako blagi oblik da me roditelji ne samo da nisu vodili doktoru pa nemam upisano u kartonu nego sam imala tako blagi oblik da se oni i ne sjećaju da sam ih imala.

  12. #12
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa
    Svakako izvadi antitijela.Ja sam cijeli život mislila da ih nisam preboljela jer sam u djetinstvu imala tako blagi oblik da me roditelji ne samo da nisu vodili doktoru pa nemam upisano u kartonu nego sam imala tako blagi oblik da se oni i ne sjećaju da sam ih imala.
    Apsolutno. Ove dvije moje nećakinje - kod starije je bio totalno blagi oblik, kod mlađe erupcija točkica.... Antitijela neka ti budu vodilja, čemu se cijepiti ako ih već imaš, kad je cilj cijepljenja da dobiješ antitijela...

  13. #13
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    Ja sam dobila kozice dvije godine nakon cijepljenja (zarazila me kćer). Dan prije izbijanja prištića bolilo me čitavo tijelo, imala sam temp. i groznicu (bljak osjećaj), sutradan su izbili prištići (imala sam ih više nego kćer), izbijali su nekih 5 dana, svrbilo, ali ništa strašno.
    Moram priznati da sam bila prilično iznenađena kozicama, ali eto, cjepivo je, bar mi čini, ublažilo nuspojave.

  14. #14
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    cjepivo ti je bilo neunčikovito

    imunizacija cjepivom se pretpostavlja da je iznad 70%
    ti si upala u ovaj drugi %, oni koji nisu razvili imunost

  15. #15
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Imunitet se razvije samo u nekoga potpuno, a kod nekoga u manjoj mjeri, ali svakako je cijepivo pomoglo da se bar ublaže simptomi i izbjegnu komplikacije bolesti.

  16. #16
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Arijana prvotno napisa
    Imunitet se razvije samo u nekoga potpuno, a kod nekoga u manjoj mjeri, ali svakako je cijepivo pomoglo da se bar ublaže simptomi i izbjegnu komplikacije bolesti.
    ili se ne razvije uopće
    jel moguće da nema šanse da daš iti 5% mogućnosti da se imunitet uopće ne razvije?

    kako znaš da razvijaš imunitet: tijelo reagira na napad podizanjem temperature
    onda si 90% siguran da ćeš razviti imunitet

  17. #17
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Imunitet se može razviti i bez temperature. A što se tiče tih 5 %, ne znam, što ti misliš, kad se ubrizga živo cijepivo tj. virus, doduše osljabljeni, u organizam što se događa ako nema imunološkog odgovora?

  18. #18
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Arijana prvotno napisa
    tj. virus, doduše osljabljeni, u organizam što se događa ako nema imunološkog odgovora?
    komplikacija kod umrtvljenih virusa
    a kod živih virusa oboliš od te bolesti, jer virus dobije dovoljno vremena da se razmnoži prije nego li reagira imunosustav

    preboljavanje dječjih bolesti daje ti doživotni imunitet
    cjepljenje protiv istih ima kratotrajan učinak ( nije doživotan, u zreloj dobi si opet bez imunosti)

    dakle: slab odazvi imunosustava = kraća imunost

  19. #19
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    a kod živih virusa oboliš od te bolesti, jer virus dobije dovoljno vremena da se razmnoži prije nego li reagira imunosustav
    Pa, eto oboliš, ali u puno blažem obliku i tako opet stekneš imunitet. Varilax je živo cijepivo.

    A što se tiče dječjih bolesti, ja nikad ne bih cjepila dijete protiv vodenih kozica, ovdje pričamo o cjepljenju odraslih, bez obzira na trenutni odgovor imunološkog sustava ja bih se cjepila bez razmišljanja. Naravno, opet naglašavam, obavezno provjerit antitjela.

  20. #20
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    slažem se sa provjerom antitijela
    prije i poslije cijepljenja

  21. #21
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    nisam provjeravala antitijela poslije preboljenih kozica, a kako mi se čini i neću (čisto moja lijenost)

  22. #22
    cyber-mama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    266

    Početno

    Hvala svima na odgovorima !
    Malo kasnim sa zahvalom ali eto, nije bilo vremena.
    Evo ja sam danas otišla na zaraznu na vađenje krvi pa da konačno razjasnim da li sam ih preboljela ili nisam.
    Zanima me koje se vrijednosti spominju na nalazima tj. koja vrijednost označava da imam antitijela.
    Nisam ni znala da se za nalaz čeka do dva tjedna :/

  23. #23
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Mislim da će pisati pozitivno ili negativno.

  24. #24
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Mislim da horizontalnog prijenosa nema, ali to isto treba provjerit s epidemiologom.
    Cjepivo protiv vodenih kozica ima svojstvo da se virus može prenijeti sa cijepljene osobe na njihove bliske kontakte
    http://emc.medicines.org.uk/medicine/9787/SPC/Varilrix/
    Transmission of vaccine viral strain has been shown to occur from healthy vaccinees to healthy contacts, to pregnant contacts and to immunosuppressed contacts.

  25. #25
    cyber-mama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    266

    Početno

    Evo, konačno sam danas dobila nalaz, piše sljedeče:

    Metoda ELISA

    varicella IgM negativno
    varicella IgG POZITIVNO vrijednost 19 (pozitivno - veće od 11)varicella IgA negativno

    Kad sam nazvala u lab. rekli su da sam ih preboljela.Međutim nije mi jasno što je onda s ovim pretragama koje su negativne.

    Hvala svima!

  26. #26
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj cyber-mama prvotno napisa
    Evo, konačno sam danas dobila nalaz, piše sljedeče:

    Metoda ELISA

    varicella IgM negativno
    varicella IgG POZITIVNO vrijednost 19 (pozitivno - veće od 11)varicella IgA negativno

    Kad sam nazvala u lab. rekli su da sam ih preboljela.Međutim nije mi jasno što je onda s ovim pretragama koje su negativne.

    Hvala svima!
    To ti znači da trenutno nemaš kozice, ako se ja kužim, tj. da nisu aktivne. Nadam se da će ti se ubacit koja od medicinarki u post. Mislim da se ne trebaš onda cijepiti, ali idi s time općoj praksi na savjet ako te to dalje mori.

  27. #27
    cyber-mama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    266

    Početno

    Ina33 hvala ti na odgovoru

  28. #28
    Goga25 avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    370

    Početno

    Cure koje ste išle provjeriti antitijela na zaraznu...da li se to plaća i koliko?

    tnx

  29. #29
    cyber-mama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    266

    Početno

    Ne, ne plaćaš ništa.
    Tvoj dr.opće prakse ti daje uputnicu (veliš mu za što) i s njom odeš u zaraznu (ulaziš na dječju hitnu).
    Nalazi su gotovi kroz tjedan do dva.

  30. #30
    Goga25 avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    370

    Početno

    Puno ti hvala na info!

    Inače, MM nije imao kozice, a sad je sezona...upravo ih nećakinja ima i poslala ja njega kod naše dr opće prakse i ona mu neda. Kaže da je možda prebolio da ni nezna i da ide privatno na test koji košta navodno 500-tinjak kn.

    Zanima me još da li ga onda cijepi dr opće prakse i koliko se to plaća, tj koliko jedna doza košta (pošto idu dvije).

    Tnx!!!

  31. #31
    cyber-mama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    266

    Početno

    Ja sam prije nego što sam išla na zaraznu zvala sve privatne lab. u Zagrebu i svugdje su mi rekli da se to radi samo na zaraznoj, tako da o tome obavijesti svoju dr. (nek ti ona preporuči privatni lab. koji to radi ako zna da takav postoji, u što sumnjam).
    Što se tiče cijene cjepiva nisam informirana, jer kad sam saznala da imam antitijela potraga o daljnjim inf. je stala.

  32. #32
    Goga25 avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    370

    Početno

    Hvala!

    U pon ja idem k njoj

  33. #33

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    hm... ja nisam imala vodene kozice. MOja kćer ih je imala s 4 godine i nisam ih dobila - da li to znači da sam imuna na njih ili sam imala sreće?

  34. #34
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Smajlić prvotno napisa
    hm... ja nisam imala vodene kozice. MOja kćer ih je imala s 4 godine i nisam ih dobila - da li to znači da sam imuna na njih ili sam imala sreće?
    Može biti i jedno i drugo.
    Ili si ih imala negdje s tak slabim simptomima da nitko nije skužio da su kozice, pa si od tad imuna, ili si u tom trenutku kad je imala kćer imala dobar imunitet.
    Bilo bi zgodno provjeriti antitijela radi budućih trudnoća.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    znate li da li sam nakon cijepljenja "zarazna" za okolinu?
    živo je cjepivo pa...

  36. #36
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Joj, zaboravila sam, u svakom slučaju ja sam, ako se dobro sjećam, bila apstinirala od kontakta s potencijalnim trudnicama koje nisu preboljele v. kozice, tj. prijavila bih svima da sam cijepljena, vjerojatno je to bilo pretjerivanje, ali u mojoj MPO ekipi uvijek neko potencijalno trudan. Pitaj tamo di cijepe, oni ti to znaju.

  37. #37

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    221

    Početno

    Pa kaže mujica da cjepivo protiv vodenih kozica ima svojstvo da se virus može prenijeti sa cijepljene osobe na njihove bliske kontakte.
    Pretpostavljam da to znači da si još neko vrijeme zarazna za okolinu.

    Ja sam išla u lab vaditi antitijela i bilo je sve negativno. Zatim sam se cijepila u Imunološkom zavodu u cijepnoj stanici dva puta. Svaka doza me koštala oko 450 ili 500 kuna. Ne sjećam se više.

  38. #38
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    MM se raspitivao o cjepivu s obzirom da ih nije bio prebolio, a uz dva vrtićanca to je bilo neminovno očekivati
    nije se odlučio iz dva razloga:1. rečeno mu je da to uopće nije nikakva garancija da ih i unatoč cjepivu neće dobiti i 2. da ih može dobiti i od cjepiva (ne ulazim u točnost toga, ali tako mu je rekao liječnik obiteljske medicine)
    prebolio ih je s 36 godina i unatoč tome što nije imao nikakvih većih i trajnijih posljedica (popio je doduše i antivirusne lijekove i antibiotike), u životu nije prebolio ništa gore od toga

    ja se, pak, onako laički, ali opet s nekom logikom pitam: s obzirom da se danas djecu cijepi od svega i svačega što je kao u starijoj dobi opasno (npr. mumps, rubeola), zašto ih se onda ne cijepi i protiv kozica? (ne zagovaram cjepljenje protiv svega i svačega, ali kad ih se već ionako cijepi protiv svega i svačega - ovo bi možda bar bilo s nekom svrhom-kajaznam)

  39. #39
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ako dobro shvaćam, u Americi se cijepi protiv v. kozica. Neki naši pedijatri, ako dobro kužim, savjetuju cijepljenje, neki ne.

  40. #40
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj Maya_78 prvotno napisa Vidi poruku
    znate li da li sam nakon cijepljenja "zarazna" za okolinu?
    živo je cjepivo pa...
    Samo ako izbije osip kao nuspojava. Smatra se da se ne prenose sa cijepljenog kapljičnim putem (kihanjem, slinom itd...), nego tekućinom iz mjehurića. ako izbiju. (a to je rijetko)

  41. #41
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa Vidi poruku
    ja se, pak, onako laički, ali opet s nekom logikom pitam: s obzirom da se danas djecu cijepi od svega i svačega što je kao u starijoj dobi opasno (npr. mumps, rubeola), zašto ih se onda ne cijepi i protiv kozica? (ne zagovaram cjepljenje protiv svega i svačega, ali kad ih se već ionako cijepi protiv svega i svačega - ovo bi možda bar bilo s nekom svrhom-kajaznam)
    Uglavnom se cijepi protiv bolesti koje su za djecu opasne, ne toliko za odrasle. Rubeola je izuzetak, ako od nje oboli trudnica. I tetanus i poliomijelitis, koji su u svakom uzrastu teška bolest. Inaće su sve druge bolesti protiv kojih se cijepi teže u dječjoj dobi.

    Imalo bi smisla i cijepljenje protiv vodenih kozica kad bi se znalo da će štititi dovoljno dugo. Ali se baš i ne zna.
    .

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Nije tema, ali je prigodno:

    Mujica, cijepe li se djeca s jednom ili dvije doze?

  43. #43
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    2

  44. #44

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    preporuka je da se osoba cijepi ako nije preboljela vodene, a ima više od 12 godina
    naime, što se dobije u starijoj dobi, teže se podnose, oblik je jači, veće su nuspojave
    Posljednje uređivanje od Maya_78 : 27.04.2011. at 19:39

  45. #45

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    tnx, mujica i ostali

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    2
    S kolikim razmakom? Minimalni, maksimalni?

  47. #47
    nahla avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    split
    Postovi
    903

    Početno

    evo samo da vam kažem da ih je mm ima kao mali, ali ih je opet dobio kad je sin ima. bilo je grozno, temperatura , strašni bolovi, nije spava 7 dana... grozno
    Posljednje uređivanje od nahla : 27.04.2011. at 20:19

  48. #48

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    Cijepe se djeca starija od 12 mjeseci i to samo jednom dozom.
    Djeca starija od 13 godina i odrasli koji nisu preboljeli vodene kozice trebaju primiti 2 doze u razmaku 6-10 tjedana.
    Cjepivo protiv vodenih kozica može se primijeniti istovremeno s ostalim cjepivima.
    Najnovije preporuke su da djeca u dobi do 13. godine života moraju dobiti 2 doze cjepiva protiv vodenih kozica subkutano u razmaku od najmanje 3 mjeseca. Prva doza se daje u dobi od 12 do 15 mjeseci, a druga doza se preporuča u dobi 4 do 6 godina ili prije odlaska u dječju ustanovu (vrtić ili 1. razred osnovne škole ). Za djecu iznad 13. godine života i odrasle i dalje su preporuke za 2 doze cjepiva.


    s Cybermeda
    Posljednje uređivanje od Maya_78 : 27.04.2011. at 20:38

  49. #49
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Da li je kasno cijepljenje za supruga, ako je kćeri danas izbio osip?
    NAime, on nije prebolio vodene kozice, a zadnjih godinu dana ima iznimno oslabljen imunitet, srčani je bolesnik i ima dosta drugih zdravstvenih komlikacija koje za sada nemaju dijagnozu, pa se stvarno bojim kako bi podnio vodene kozice.

    Ako je netko upućen, molim odgovor, što prije.

    Hvala!

  50. #50
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Mislim da nije. Najbolje nazovi sutra ujutro zavod za javno zdravstvo i pitaj, moze se i tamo cijepiti.
    Posljednje uređivanje od sirius : 10.05.2015. at 20:25

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •