Stranica 1 od 13 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 637

Tema: sve što ste oduvijek htjeli znati o...

  1. #1
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno sve što ste oduvijek htjeli znati o...

    drage forumašice i forumaši

    željela bih ovim topicom stvoriti virtualno mjestašce za razmjenu mišljenja, iskustava, a prije svega savjeta i uzajamne potpore nama, koji se nazivaju tj. osjećaju ateisticama (ateistkinjama) tj. ateistima, koji teže, razmišljaju, il barem nisu neskloni ateizmu.

    topic je namijenjen osobama, koje - iz bilo kojeg razloga i na bilo koji način - ne vjeruju u boga, il vjeruju da bog(ovi) ne postoji(e), il ne vjeruju u boga kako ga opisuju (svjetske tj. poznate) religije, a dobro došle su sve osobe, koje imaju nešto zanimljivo za reći.

    u okvirima zadanih forumskih pravila, dozvoljena je rasprava o bilo čemu što se dotiče ateizma (i njegove ne-povezanosti s teizmom), dozvoljeni su i kritički osvrti i teoretska (filozofska) razmišljanja o svemu ne-vjerskome, s tim da fokus ovog topica treba (ipak) biti (i ostati) ateistički život forumaša /posebice kao roditelja/ u društvu i "institucijama" (danas, uglavnom) vjernika, tj. nedoumice i poteškoće (te uspješnost njihova prevladavanja) s kojima se svakodnevno susreću ateisti u svijetu teista.

    topic iste tematike sam postavila i na još jednom roditeljskom forumu - željna čuti što više osobnih iskustava, a mišljenja da od viška (različitih) stavova (ateistička) glava ne boli.

  2. #2
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    prvo bih se kratko predstavila... ateistkinja sam 8) , svakim danom sve više to osjećam i želim biti, svakim danom sve više nastojim živjeti prema onome u što vjerujem. nikad nisam odgajana u vjerskom duhu, mada mi vjerske "ceremonije" nisu strane, "slavila" sam u obiteljskim okruženjima sve moguće vjerske praznike... jedno vrijeme (tinejdžersko doba) sam mislila da bi mi istočnjačke religije ponudile nešto egzotičnije iskustvo s bogom, al avaj, bijah u krivu. :/

    mm je odgajan u vjeri, bio je svojevremeno ministrant . danas nije praktičan vjernik, ne namjerava (barem za sada) naše dijete odgajati u vjerskom (katoličkom) duhu (mada ga stalno cimam zbog toga ), spomenuo mi je jednom da radije želi odgajati dijete u "humanističkom", nego u vjerskom duhu...

    moj ateizam podupire... tj. svjestan je da ne pristajem odgajati dijete u nešto što ne vjerujem, spremna ipak podupirati njega da odgaja dijete u ono u što on vjeruje.

    trudim se, svakog dana u svakom pogledu živjeti svoj stav. nije lako (marketing i te cake ) i prva moja nedoumica mladog ateiste se upravo odnosi na nadolazeće blagdane... na koji način ne-proslaviti sv. nikolu tj. božić i/li uskratiti svom naraštaju čari tog praznika u kojem sam i sama kao dijete znala uživati... :/

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    38

    Početno

    I ja sam za humanizam u svakom smislu te riječi. Nažalost znam puno ljudi koji se deklariraju kao vjernici, a ni h od humanizma. To bi trebao biti temelj svake vjere.
    Blagdane smo slavili sve i kao dijete sam uživala u jednoj prekrasnoj tradiciji. Moja baka je išla u školu u samostan, roditelji su mi kršteni, ali meni su prepustili slobodu izbor. I zahvalna sam im.
    Mislim da bi svi veliku odluku u pogledu vjere (ili ne vjere) trebali donositi sami.
    A meni i dan danas u ušima odzvanjaju riječi moje bake "Ne radi drugima ono što ne želiš da oni rade tebi".
    Pa tako ja čovjeka gledam kao čovjeka, a ne kao vjernika ili ateistu. Sve u svemu djela su bitnija od riječi.

  4. #4
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Mama courage,daj samo još jednom pročitaj što si sama napisala u svom postu o "uskraćivanju sv.Nikole, Božića koji su i tebi kao djetetu bili dragi".
    Stavi se u poziciju svog djeteta.Mislim da neki slatkiš za sv.Nikolu, pečenje kolača, isčekivanje darića ispod bora i sl. neće bitno utjecati na to hoće li ti dijete postati vjernik ili ateist,ali će mu ostati lijepe i žive uspomene.Jer sve to izvanjsko oko samog Adventa i Božića nema puno veze sa samom vjerom,već je dio,meni osobno jako dragog,folklora.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    SPLIT
    Postovi
    291

    Početno

    Iako sam vjernica podržavam vaš stav.Imam par prijatelja ateista koji su veći humanisti i bolji ljudi nego ovi koji se nazivaju vjernicima.

  6. #6
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    E da, što se tiče humanizma i vjere:to bi trebalo biti ustvari isto.
    Nažalost,kod mnogih vjernika je upravo suprotno..

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    392

    Početno

    prva moja nedoumica mladog ateiste se upravo odnosi na nadolazeće blagdane... na koji način ne-proslaviti sv. nikolu tj. božić i/li uskratiti svom naraštaju čari tog praznika u kojem sam i sama kao dijete znala uživati... :/[/quote]

    moram priznati da ne razumijem u cemu je tvoja nedoumica. Kao ateista se ne odrices prava da slavis ista, samo to radis i otvoreno kazes da ne vjerujes u filozofiju koja je iza toga. Takav postupak je po mom puno manje licemjeran od vjernika koji slave iste blagdane, a to ne rade iz vjerovanja vec iz navike i ponukani kako kazes "marketingom". Slobodno slavi sta zelis, danas su vjerski praznici i onako vec toliko izkomercijalizirani da ne vidim razlog da ih ne slavis.

    Inace, ja sam prosla svoju ateisticku fazu davno, trudila sam se naci odgovore na puno pitanje, svojevremeno sam procitala i Bibliju samo kako bi mogla biti vise informirana ( procitala sam i Kuran, neke druge vjerske knjige i tako... ) Kasnije sam se vratila svom pocetnom vjerovanju i mogu reci da sada iskreno vjerujem da postoji netko tko pazi na nas Covjek u ateizmu moze biti prilicno usamljen, barem sa ja tako bila

  8. #8
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    mi smo ateisti, nekrsteni vec kroz nekoliko generacija. u krvi nam miks barem cetri vjeroispovjesti, pa ipak ne kuzim topik.

    zivot u vjeri danas je mnogo jednostavniji nego prije - na dane kruha moje se dijete ucilo moliti, bili su u crkvi na blagoslovu kruha, na sv. nikolu priredba je u crkvi, isto i za Bozic...

    ...mi uzimamo nikolu/bozic/uskrs kao dio tradicije kraja u kojem zivimo, ona sa svojih 5,5 god. pomalo kuzi da postoje razna vjerovanja i da su istovrijedna. ona sama kaze da vjeruje u Boga, Isusa, Majku Prirodu i Mozarta...oni je cuvaju i kaze da se ona njima moli. mi to niti podrzavamo niti branimo, postujemo.

    trenutno je muci sto se mi u crkvi ne molimo (a idemo kad nas put nanese - bilo zbog turistickog obilaska u nekom gradu, bilo da idemo vidjeti jaslice za Bozic, a ove god. i zbog te dvije priredbe) - sad smo na tom obicajnom dijelu i pravu da mi kao obitelj imamo svoje obicaje. ona je i pitala da li nas smeta kad se ona moli - rekli smo da ne, ako to nju veseli i ona osjeca da je to nesto sto voli raditi, neka...

    iskoristili smo ove svi svete da na groblju prvi put progovorimo i o Zidovstvu kao diu nase obitelji (posjetili smo staro z. groblje), a na to nas je ponukalo spominjanje (u vrticu, naravno) Zidova u neg. kontekstu spram Isusa. Ja ne prihvacam da je ona toliko uplivala u njenom vrticu u vjeru, iako smo potpisali da ona ne sudjeluje u vj. odgoju, ali je filozofija tog vrtica takva da npr. pred spavanje znaju citati dj. Bibliju - tu je sigurno ne mogu izolirati.

    obiteljsko okruzje i objasnjenja kako mi vidimo ovaj svijet je jos uvijek najbitnije

  9. #9
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    pa ipak ne kuzim topik
    fali kraj recenice
    pa ipak ne kuzim topik koji je krenuo u vode - humanisti vs vjernici ili tko je pravi vjernik.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Meni se bas svidja ideja. 8) M courage

    Ovako.....mm je odrastao u uvjetno receno vjernickoj - srpskoj pravoslavnoj obitelji. Mama vjernica naspram tate zadrtog komunista. Znaci, imao je priliku upoznati one koji zive vjeru kao i one koji je prakticiraju iskljucivo iz obicaja, tradicije itd. On se danas deklarira kao ateist. S tim da ne iskljucuje postojanje Boga ili neke vise sile. Jednostavno si zeli organizirati svoj ljudski zivot van institucija bilo koje religije.
    Ja sam odrasla u strogoj katolickoj obitelji. Sakramenti sve po propisu, svake nedjelje se moralo u crkvu itd. Negdje u srednjoj skoli sam duboko osjetila da to nisam ja i da ja svoju vjeru moram negdje drugo potraziti. Ne van Isusovih poruka nego van Crkve. Sve ono sto se meni predstavljalo kao izvor slobode, za mene je bilo zatvor....pa sam s navrsenom punoljetnoscu ostavila to sve iza sebe....Danas sam i ja nekakav vjernik, ali u sta vjerujem - ne pitajte me. Kozmicke sile, univerzalna ljubav....uglavnom jedino tradicionalno sto smo mi u obitelji zadrzali je slavljenje velikih praznika, Bozica i Uskrsa. I to iskljucivo iz razloga koje Flower navodi.

    Ono sto je i meni kao roditelju izazov je odgajanje djece u manje-vise vjernickoj okolini. Veliki broj djece dolazi iz krscanskih ili islamskih obitelji...svi su dio necega...pa ja nekako pokusavam "elegantno se izvuci" iz svega toga, djecu uciti o razlicitostima i poticem ih u ideji da si oni sami moraju pronaci svoj put.

    Ono sto me nekad znalo pogoditi su primjedbe tipa: krsti dijete bilo gdje, ne valja da ti je dijete nekrsteno itd. (kao da su nekrstena djeca djeca drugog reda ili stavec....) No, vec odavno sam prevazisla takve komentare.
    Imamo jednu vrlo dragu rodicu cija mama je velika vjernica pa upravo ovih dana imamo price o tome zasto je nekome molitva vazna, sto je to ustvari vjernik, zasto mi ne idemo u Crkvu itd.

  11. #11
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    pa ipak ne kuzim topik koji je krenuo u vode - humanisti vs vjernici ili tko je pravi vjernik
    ispričavam se za početno vrludanje... nenamjerno sam skrenula "tok" raspravi spomenuvši riječ humanizam... intencija ovog topica nije spoznati tko je pravi vjernik... dapače, nego kako biti pravi nevjernik ... nadam se da ćemo se ubrzo vratiti u ateističke vode

    inače i ja sam do sada slavljenje (vjerskih) blagdana shvaćala kao dio (obiteljske) tradicije, posebice jer nikad nije bilo te vjerske komponente u njima... no, što moj stav o ateizmu biva čvršći sve više se postavljaju pitanja zašto nešto slaviti samo forme radi ? naravno da se ja uvijek mogu "izvući" na tradiciju, pitanje je samo želim li to... vjerske objekte rado posjećujemo, kao dio kulturne baštine... (recimo prije neku godinu nismo izlazili iz begove džamije u sa, al mislim da je to više imalo veze s mogućnošću da zxuja bosa trčkara po ogromnim tepisima, nego što smo spoznali boga )

  12. #12
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    meni se ne sviđa što se oni koji ne vjeruju stavljaju u neku skupinu, pandan organiziranoj religiji. previše organizirano za moj pojam.

    ili sam krivo skužila? radi li se o samo dilemama roditelja koji nisu vjernici a žive u zajednici s istima?

    što se tiče obilježavanja blagdana, one najvažnije obilježavamo kao obiteljsku tradiciju (nek' mi netko pokuša oteti božić!) a manje ignoriramo. kako će dijete postajati sve svjesnije značenja blagdana, krenut ću s objašnjenjima "neki ljudi...".

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    I, davi li te rodbina s komentarima?

  14. #14
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    zorana, drago mi je da se polako okupljamo

    Ono sto je i meni kao roditelju izazov je odgajanje djece u manje-vise vjernickoj okolini. Veliki broj djece dolazi iz krscanskih ili islamskih obitelji...svi su dio necega...pa ja nekako pokusavam "elegantno se izvuci" iz svega toga, djecu uciti o razlicitostima i poticem ih u ideji da si oni sami moraju pronaci svoj put.
    upravo to. i ja želim biti dio nečega, al da to ne bude negacija onoga čega nisam, nego da to bude "pozitiva" onoga čega jesam. uuuu... ovo je sad viša filozofija al' nadam se da se dalo skužiti što sam htjela reći.

    meni se ne sviđa što se oni koji ne vjeruju stavljaju u neku skupinu, pandan organiziranoj religiji. previše organizirano za moj pojam.
    vidi moju prethodnu rečenicu... ne moram ja biti dio nečega (neke "ateističke" organizacije), al ne želim ni da se moj identitet gradi na tome da nisam dio nečega (ovdje konkretno neke vjerske zajednice). želim da se moj identitet (kao što sam spoznala moj ženski identite) gradi na nečemu pozitivnom (ne mislim u relaciji dobro-loše, nego u relaciji imati-nemati).

    ili sam krivo skužila? radi li se o samo dilemama roditelja koji nisu vjernici a žive u zajednici s istima?
    o ovome svakako, al i o tome što i kako osjećamo... barem ja sam tu u velikim nedoumicama (ne da ne vjerujem u boga, to je jasno k'o dan)... kako "pojmiti" moj ateizam, što on sve sadržava... tako nekako :/

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Smiju li i agnostici ovdje?

  16. #16
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj ninet prvotno napisa
    Smiju li i agnostici ovdje?
    Otvori si svoj topic

    Ja cu otvorit nesvrstane. Za one koji su ni vrit ni mimo.

  17. #17
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    i ja želim biti dio nečega, al da to ne bude negacija onoga čega nisam, nego da to bude "pozitiva" onoga čega jesam.

    ne moram ja biti dio nečega (neke "ateističke" organizacije), al ne želim ni da se moj identitet gradi na tome da nisam dio nečega (ovdje konkretno neke vjerske zajednice). želim da se moj identitet (kao što sam spoznala moj ženski identite) gradi na nečemu pozitivnom (ne mislim u relaciji dobro-loše, nego u relaciji imati-nemati).
    tu se potpuno slažem s tobom, ali smatram da je pripadanje obitelji dovoljno. naravno da razmišljanjima, afinitetima i stavovima pripadaš još koječemu, ali to te ne određuje u tolikoj mjeri - ne moraš biti ateist da bi bila znanstvenica, feministica ili liberalka.

    ja baš nemam jaku potrebu za "pripadanjem" u kategorijama širim od bliskih međuljudskih odnosa pa me to ne opterećuje previše.

  18. #18
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Zorana, ateizam zapravo znaci da vjerujes da Boga NEMA. Jesi sigurna da neces u nesvrstane? Prijateljice stara forumska

  19. #19
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj ninet prvotno napisa
    Smiju li i agnostici ovdje?
    kako da ne... možda nisam bila dovoljno jasna, rekavši... "topic je namijenjen osobama, koje - iz bilo kojeg razloga i na bilo koji način - ne vjeruju u boga, il vjeruju da bog(ovi) ne postoji(e), il ne vjeruju u boga kako ga opisuju (svjetske tj. poznate) religije..."

    možda sam trebala reći u bilo kojem stupnju/intenzitetu...

    ali to te ne određuje u tolikoj mjeri - ne moraš biti ateist da bi bila znanstvenica, feministica ili liberalka
    naravno da ne moram, al ja želim bobu reći bob. ista stvar je i sa feminizmom (u nadi da topic NEĆE skrenuti u te vode )... ako se tako osjećam i ako njihove stavove dijelim itd itd - onda zašto se ustručavati i ne reći da to i jesam ?! (znaš one koji vele: ja ih podržavam i mislim da je bitno ono što rade i da su u pravu, ali ne volim se tako zvati ... :? )

    ja baš nemam jaku potrebu za "pripadanjem" u kategorijama širim od bliskih međuljudskih odnosa pa me to ne opterećuje previše.
    al pripadaš udruzi roda, i nazivaš se "rodom" ? ponosno ?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj ninet prvotno napisa
    Smiju li i agnostici ovdje?
    Ote mi riječ iz usta Dakle smiju li??

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Pa vidis da je m. courage napisala u prvom postu kako se mogu javljati i oni koji ne vjeruju u Boga onakvog kakvog ga opisuju velike religije. Zato sam uletila na topic. 8)

  22. #22
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj yaya prvotno napisa
    Citiraj ninet prvotno napisa
    Smiju li i agnostici ovdje?
    Ote mi riječ iz usta Dakle smiju li??
    ma naravno! :D

  23. #23
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    mc, drž' se za stolac: roda NIJE sekta

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Marta, ajde ti malo o svojoj nesvrstanosti...

  25. #25

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    Citiraj ninet prvotno napisa
    Smiju li i agnostici ovdje?
    kako da ne... možda nisam bila dovoljno jasna, rekavši... "topic je namijenjen osobama, koje - iz bilo kojeg razloga i na bilo koji način - ne vjeruju u boga, il vjeruju da bog(ovi) ne postoji(e), il ne vjeruju u boga kako ga opisuju (svjetske tj. poznate) religije..."
    Ok sad tek vidim ovo...

  26. #26
    ive avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    182

    Početno

    Dakle, mi smo oboje nevjernici! Shodno tomu - i djete nam je nevjernica!
    Ja vjerujem da Boga nema. Obje nismo kršteni i stvarno nemamo nikakve veze sa crkvom. Ali to nama nije prepreka da iskoristimo sve moguće dane kad se darujemo. Dakle, darujemo se i za Sv Nikolu i za Božić i za Djeda Mraza (Novu Godinu) ... Živimo za 12. mjesec kad skoro bankrotiramo. A sad još imamo i dijete... , majko mila...
    Život je jedan i prekratak da bi se stalno trpala u nekakve okvire i ladice. Uživam u onom što volim, izbjegavam ono što ne volim. I to je to!

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Kaze mm on je svoj Bog, smije li se i on pridruziti?

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    maksimir
    Postovi
    213

    Početno

    evo i mene!!!
    Kratak opis: krštena nisam niti odgajana u duhu ijedne vjere. Ne vjerujem u instituciju crkve, ali...s neba ili od negdje osjećam neke vibre. One su samo moje i ne dijelim ih s nikim drugim. Obilježavamo Božić i Sv. Nikolu i Uskrs jer su mi dekorativni i fora kao takvi, ali bez ikakvih vjerskih dimenzija.
    Pa vi vidite gdje spadam....Možda u nesvrstane....

  29. #29
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Ja cu otvorit nesvrstane. Za one koji su ni vrit ni mimo.
    Daj link.

  30. #30
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj yaya prvotno napisa
    Citiraj ninet prvotno napisa
    Smiju li i agnostici ovdje?
    Ote mi riječ iz usta Dakle smiju li??
    Smiju, onda mogu i ja nesvrstana. Tako mi i treba kad citam ofrlje. Nego ko ce se samnom slikat u pozi Nehru-Tito-Naser?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Samo se prijavljujem. Nemam sad vremena pisati, ali budem, svakako.

  32. #32
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Možda u nesvrstane....
    a, ne!!! nećete mi uzurpirati topic s nesvrstanima i hajle selasijem! ima da se ovdje svrstate, majka mu stara!!! jeste li ili niste ateist, agnostik il nesvrstana il što već... što god da ste - recite ponosno!

    Smiju, onda mogu i ja nesvrstana. Tako mi i treba kad citam ofrlje. Nego ko ce se samnom slikat u pozi Nehru-Tito-Naser?
    8) stani pored mene


    mc, drž' se za stolac: roda NIJE sekta
    hmmm :/ jesi sigurna ? šalu na stranu, nisam ni mislila ovdje na neku vjersku konotaciju, nego da se nazivamo ono što jesmo i da pripadamo onome što jesmo. ionako pričamo samo o JEDNOM segmentu naše ličnosti, a ne o cijeloj, pa ne vidim razloga za sramežljivost.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    MM i ja nismo vjernici u crkvenom poimanju vjernika i vjkere..imamo neke svoje "filozofije" oko Boga i vjere koju nije baš lako opisati ovdje u nekoliko rečenica Obilježavamo neke blagdane jer na njih gledamo kao na obiteljsku tradiciju ali bez ikakvih naročitih pompi, bez abnormalnog trošenja novca na poklone, bez tog pretjeranog komercijaliziranja blagdana koje nam je nametnuto pod obavezno, jer se u zadnjih nekoliko godina Božić na žalost poistovjećuje s poklonima i potrošnjom što je upravo suprotno onoj skromnosti koju bi crkva trebala propagirati. Poklon za Božić i Nikolu dobiva samo Sonja a kako je rođena na Božić meni i MM-u je najljepši božićni poklon kojeg smo si ikada mogli zamisliti i nemamo potrebe niti želimo si ništa više poklanjati.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Citiraj yaya prvotno napisa
    Citiraj ninet prvotno napisa
    Smiju li i agnostici ovdje?
    Ote mi riječ iz usta Dakle smiju li??
    Smiju, onda mogu i ja nesvrstana. Tako mi i treba kad citam ofrlje. Nego ko ce se samnom slikat u pozi Nehru-Tito-Naser?
    Ja, ja, ja... :D

  35. #35
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    mc, stvar je u tome što "ja sam roda" ne implicira ništa više od "svojim radom pridonosim dotičnoj udruzi". pripadanje rodi me ne definira kao osobu - obrnuto, ja pridonosim definiranju rode.

    odosmo off

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Vidi topika sto je zazivio u rano jutro. M. courage, svaka ti dala. 8)

  37. #37

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,136

    Početno

    Ovaj topic me podsjeća na jednu davnu zafrkanciju Ž. Pervana kad je izjavio: "Mi u selu smo jako tolerantni. Za svakog imamo njegovu crkvu. I za ateiste imamo crkvu!"

    Sorry, morala sam.

    Sad ozbiljno: i mi smo deklarirani ateisti, i MM i ja, nekršteni. Iz takvih smo familija. Ne mogu reći da zasad nailazim na ikakve odgojne dileme oko vjere, ali dijete mi je još premalo, pa prave nedoumice tek očekujem (s polaskom u školu naročito).

    prva moja nedoumica mladog ateiste se upravo odnosi na nadolazeće blagdane... na koji način ne-proslaviti sv. nikolu tj. božić i/li uskratiti svom naraštaju čari tog praznika u kojem sam i sama kao dijete znala uživati...
    E vidiš, to i mene malo muči. Zapravo... da budem iskrena... mi smo sv. Nikolu oduvijek ignorirali, a umjesto Božića slavili smo Novu Godinu. E sad, Božić je postao državni blagdan oko kojeg se sve vrti, a sv. Nikola općepoznati darodonosilac, pa ne znam još kako se točno postaviti u svemu tome.
    Ok, dilemu oko ovogodišnjeg sv. Nikole smo riješili na prilično svjetovan način, a za Božić... pokušavamo ga doživjeti prvenstveno kao obiteljski blagdan.

  38. #38
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Dakle, ja sam nesvrstana. U Boga vjerujem samo ne znam u kojeg. Vjeru ne prakticiram nijednu.

    Odrasal sam u obitelji koja bi bila kad bi bila rimokatolicke vjere, ali... Krstila me baka potajno od mog cace, koji je bio ministrant u djetinjstvu ali je presao u nevjernike naglim obratom u ministrantskoj karijeri. Mama mi se izjasnjava ko vjernik, al u crkvu ne ide... Doma smo obiljezavali i vjerske (Uskrs, Bozic) i komunisticke praznike (Djed Mraz, Nove godina, 1. svibanj), radi slavlja.


    To radim i sama. Ne slavim Noc vjestica ni Dan Sv. Patrika jer mi se to ne uklapa u tradiciju; ne filozofiram vise puno o tome, jer mi se cini kontraproduktivnim.

  39. #39
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    pa ipak ne kuzim topik koji je krenuo u vode - humanisti vs vjernici ili tko je pravi vjernik.
    Ja sam skuzila sto je Flo htjela reci (i sama sam razmisljala da li da nesto napisem, ali odlucila vidjeti kamo ce krenuti topic).

    Ontopic...

    MM je ateista. Ja nisam. Ali nisam pripadnica ni jedne organizirane, "velike" vjere. Dijete nam se deklarira kao budistica (pricale smo o svim vjerama, najvise joj se svidio Budha), ali je to ne sprjecava da u pohodu s Floinom Do pada pred kipovima u crkvama i moli se (na moje zgrazanje nacinom na koji to rade i Floino veselje nad mojim zgrazanjem).

    Praznici...
    Obiljezavamo Uskrs i Bozic, ali ne u smislu u kojem vjernici obiljezavaju. Bojanje jaja, pricanje o ciklusu zivota (oko uskrsa je proljetni ekvinocij, nakon kojeg se zemlja obnavlja i radja), ukrasavanje jelke (na Yule, zimski solsticij koji se opet, gled cuda, gotovo poklapa s Bozicem i obecaje da se nakon tog trena ponovo pocinje radjati svjetlo... produzuje se dan), darivanje (ona zna i o simbolici darivanja za Bozic), ... preuzeli smo ono tradicionalno sto nas veseli i okuplja obitelj i prijatelje i salje dobre vibre ljudima koje volimo.
    Usput joj objasnjavam (ako znam) kakvu dimenziju i znacenje jos moze imati neki praznik za druge ljude.

  40. #40
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Sjećam se smo na zadnjem (ili možda predzadnjem) popisu stanovništva bili pola-pola: mama i sestra - rimokatolici, tata i ja - ateisti.
    Kako sam odrastala 'u vrijeme promjena', nekako mi je još uvijek sve zbrčkano.
    I ja spadam u nesvrstane, a prave nedoumice vezane uz odgoj tek očekujem.

  41. #41
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    možeš mi preporučiti neku literaturu na ove teme prikladnu za mojeg pikavca?
    Edit: Moderatorica ni sama ne zna kako je ovo napravila. A nisam pijana, CPR.

  42. #42
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    na moje zgrazanje nacinom na koji to rade i Floino veselje nad mojim zgrazanjem


    a tek postanak svijete i relacija majmuni-ljudi...mi volimo Darwina, a vi?

  43. #43

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,136

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    a tek postanak svijete i relacija majmuni-ljudi...mi volimo Darwina, a vi?
    Ja volim Dawkinsa, a on je direktno inspiriran Darwinom, samo na suvremen način.
    Iako, "Iluziju o bogu" još nisam pročitala, ali zanima me što ima reći na tu temu.
    S druge strane, MM kaže da mu je dosta Dawkinsa i da ga ne zanima što dotični ima reći na temu religije jer je on već odavno raščistio te stvari sam sa sobom. Ima i u tome nešto...

  44. #44
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    ja sam agnostik.
    moja povijest bolesti:
    krštena tajno jer je tata igrao u partiji-tako je to opisala moja seka, kad su ju pitali zašto mi ne idemo u crkvu i na vjeronauk. da je bilo po mami išli bi sigurno svaku nedjelju na misu. obilježavam vjerske blagdane, zbog poruka koje ti blagdani odašilju i jer volim veselje i druženje.
    MM je isto agnostik ili bolje rečeno vjernik koji više nema povjerenja u crvu
    njegova povijest bolesti:
    odgojen u duhu vjere. svekiji su vrlo religiozni.
    ova mi je tema vrlo zanimljiva, jer ne znam hoće li i moja N biti agnostik kad odraste.

  45. #45
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    možeš mi preporučiti neku literaturu na ove teme prikladnu za mojeg pikavca?
    Ivy, sorry sto sam ti editirala post - to se dogadja kad seljak ima moderatorske ovlasti i ocito gleda u kriz pa stisne Edit umjesto quote.
    Uglavnom, pogledat cu kod kuce. Vecinu prica sam prilagodila iz knjiga za odrasle. Pogledat cu pa dopisati.

  46. #46
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    eto i mene ponosne nevjernice

    ali bih prije se nazvala agnostikom nego ateistom, jer često se ulovim da izustim npr. "nedaj bože" ili "bože pomozi!"...pa da ne budem licemjerna

  47. #47
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    možeš mi preporučiti neku literaturu na ove teme prikladnu za mojeg pikavca?
    Ivy, sorry sto sam ti editirala post - to se dogadja kad seljak ima moderatorske ovlasti i ocito gleda u kriz pa stisne Edit umjesto quote.
    Uglavnom, pogledat cu kod kuce. Vecinu prica sam prilagodila iz knjiga za odrasle. Pogledat cu pa dopisati.


    masakrirala nadređenu

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    I moj stari je bio partijski igrac. Al mu je nekako polazilo za rukom sjediti jednom guzom na dvi stolice.
    Flo, mogla bi malo detaljnije o padanju pred kipovima. Zamisljam djecu i umirem od smijeha.

  49. #49
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    ne znam je li ovo OT, ali pogledajte
    http://www.kriz-zivota.com/interview...rope_bez_boga/

    Sudac o ateizmu...
    Što mislite o ateizmu?

    Kad govorim o ateizmu razlikujem dvije kategorije. Razlikujem agresivnog ateistu, koji pošto-poto pljuje po svemu što je religiozno i onog ateistu koji je dobar, dobronamjeran, moralan, ali mu nije dano da vjeruje, pošto je vjera dar. Ja sada posebno govorim o ovoj drugoj kategoriji normalnih, običnih ljudi, jer sam se uvjerio, pošto i oni dolaze na duhovne programe, koliko ti ljudi žive po Božjim, moralnim, prirodnim zakonima. Uvjeravam vas da su mi draži od nekih naših vjernika, koji tobože sve obrede ritualno obave, a susjeda mrze zbog dva metra zemlje.

    Ateisti koji žive po prirodnim zakonima spašavaju se svojim djelima. Oni ne moraju uopće vjerovati, ali ako žive po prirodnim zakonima ne mogu biti protiv Božjih zakona te se po tome i spašavaju

    zanemarite ako je netko već to zaljepio ovdje, nisam stigla sve detaljno čitat, kmečavica me ometa...

  50. #50

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Sve pet osim ovoga o daru i darivanju. Odbijam zivjeti u uvjerenju da Bog, ako ga ima, nekima nesto daruje, nekima ne. Ako Ga ima, darovao nam je nesto svima, i svatko zivi sa svojim darovima kako najbolje zna i umije. Ne vjerujem u izgubljena stada i ovcice.

Stranica 1 od 13 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •