Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 209

Tema: Snizavanje vs nesnizavanje temperature

  1. #51
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    a na liječniku je da upozori, a to većina ne radi, barem kad se nuspojava lijeka tiče.
    na žalost, često liječnici opće prakse, a i pedijatri po ambulantama ne znaju sve nuspojave...
    ja sam često puno bolje upute i savjete dobila od med.sestre u ambulanti...
    no, recimo da mi struka zadire i u farmakologiju, pa puno toga ne pitam i ne obazirem se na liječnika, no ne svima...

  2. #52
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    Citiraj ninaXY prvotno napisa
    ... MM odmah otvara "Zdravo dijete unatoč liječnicima", i eliminiramo eventualne simptome "opasnih" bolesti. Knjiga je u svakom slučaju za preporučiti....
    Meni ovaj naslov zvuci :/.

    Ja radim poput Deaedi. Snizavam iznad 38,5 ali ne brzopotezno i to prvo kupanjem i skidanjem viska odjece - ako se ne priblizava noc i dijete je dobre volje, zivahno, pricekamo i pratimo razvoj situacije. Nema sanse da bih se usudila ne snizavati temeperaturu od 40 stupnjeva, npr...

  3. #53
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    pa to mi je baš žalosno :/
    trebali bi se potruditi znati i informirati i o pozitivnim i o negativnim stranama lijeka, osobito kada ga preporučuju djeci.

  4. #54
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    odgovarala magriz.

  5. #55
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    a ja se, žene moje, fibre bojim ko crnog vraga i kad vidim da se približava 38,5 ja skidam.
    nemam ja m*da čekat 3-4 dana ishod hoće li fibra past, kako će dite reagirat i podnit fibru, gledat je pod fibrom a da ja stojim prikriženih ruku i ne poduzimam ništa.
    meni je to nekako nezamislivo i jednostavno moram reagirat.
    kad je vidim onako zacrvenjenu u licu, ruke i noge gore ko pećice, obrazi se crvene ko krv, a toplomjer se penje prema 40 meni dođe umrit.
    i onda ne znam šta bi joj prije utrpala u usta samo da ta fibra padne.

  6. #56
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    obavezno skidam temperaturu. sebi i prije 38, jer je moja "normalna" 36,3 ... i crkavam kad naraste. na 37,5 se već počinjem rušiti... koma.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Ne kužim zašto se svi bojite temperature, a ne bojite se bolesti :?
    Temperatura je odgovor na bolest, temperatura nastane zato jer se tijelo bori protiv bolesti. Ako se nasilno snizi temperatura, uklanja se obrambeni mehanizam organizma.
    Kužim da netko ode s djeteom na hitnu zbog visoke temperature, da mu daju lijek protiv bolesti. Ali ne vidim smisao samo u snižavanju temperature.
    A sebi bi snižavala temperaturu npr. u slučaju da se moram brinuti za malo dijete, npr. ako nemam nikakvu pomoć, i ne mogu si priuštiti da odležim tih par sati ili dan-dva dok temperatura ne odradi svoje.
    I najbitnije od svega, ja ne sjedim prekriženih ruku, nego itekako promatram i ponašanje i hrpu drugih stvari kako bi isključila još nekakve simptome.

  8. #58
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj ninaXY prvotno napisa
    Ne kužim zašto se svi bojite temperature, a ne bojite se bolesti :?
    pa naravno da se bojimo bolesti. ali i posljedica koje visoka temperatura može ostaviti na organizmu. ja npr. ne kužim da se ti ne bojiš mogućih posljedica visoke temperature!?


    sad kad smo shvatile tko koga oko čega ne kuži - očito je da ćemo nastaviti svaka po svom .

  9. #59
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Obavezno snižavam temperaturu poslije 38.5, apsolutno vjerujem liječnicima da se tada temperatura treba snižavati jer znam i sama kako se osjećam pri takvoj temperaturi. Jednom sam imala 40 koju nisam mogla skinuti i nakon nešto više od pola dana i unatoč dodatnoj konzumaciji u velikim količinama tekućine završila sam u bolnici na infuziji sa dehidracijom.

    Ovo mi je iskreno prvi puta da čujem kako netko ne snižava temperaturu preko 40 :/

    Skidam tuširanjem i paracetamolom i ne osjećam se ni malo ugodno dok ima temperaturu.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    Citiraj ninaXY prvotno napisa
    Ne kužim zašto se svi bojite temperature, a ne bojite se bolesti :?
    pa naravno da se bojimo bolesti. ali i posljedica koje visoka temperatura može ostaviti na organizmu. ja npr. ne kužim da se ti ne bojiš mogućih posljedica visoke temperature!?


    sad kad smo shvatile tko koga oko čega ne kuži - očito je da ćemo nastaviti svaka po svom .
    a izgleda
    u tome i je bit foruma da svako kaže što misli, a ne da se nada da će svi početi isto misliti.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Moja L je bila bolesna pet puta s temperaturom u zadnja dva mjeseca, od cega dva puta preko 39 i dva puta preko 40. Ja sam kao i Luna preko dana pustala do 39 - 39,2 a nocu nisam dala preko 38.5. Medjutim, sa predzadnjom temperaturom sam se stvarno istraumatizirala (a cini i se i dijete). Kockala sam se i pustila sam je da kuri na posljepodnevnom spavanju, sjedila sam do nje na krevetu kad je imala 38.6 da bih je ponovno pipnula za 20 minuta gdje mi se ucinila vrlo topla i tada je mjerila 39.7. Toliko je bila malaksala da je nisam mogla probudit kako bih joj dala lijek. U panici sam napunila kadicu i onako u polusnu je uronila u vodu i dala joj ibuprofen. Temperatura se tada popela na 40.3 a L je toliko plakala kad se rasanila u kadici da je od naprezanja skoro pocela povracat. Tusirala sam je dobrih 20 minuta a temperatura uopce nije padala. Tada sam odustala od tusiranja i pocela se oblacit za odlazak na hitnu ali tada je temperatura pala na 39.8, vjerojatno zbog ibuprofena. Sati i sati su trebali da temperatura padne ispod 39.5 uz ponovljeno tusiranje (i 6 ml ibuprofena).

    Mislim da ovo vise necu priustiti ni sebi ni djetetu. Pa sto bi bilo (i da li bi ista bilo) da joj na 39.7 tada nisam dala lijek (a temperatura je jos uvijek rasla)? Do koliko bi kurila? 41? 42? Necemo nikad doznat, zar ne? Niti to zelim.

    Moram priznat da bas i ne kuzim ne davanje lijeka kad temperatura predje 40. Nije da se protivim ne davanju lijeka jer i ja cekam (tj. cekala sam do preko 39) ali ne razumijem u kojem momentu bi djetetu ipak dali lijek, gdje je ta granica toleriranja temperature i kako znate da nece preci 41 ili vise? Mojoj L treba 40 minuta dok lijek pocne djelovat a nekad i dosta duze, ovisi o bolesti. Ja ne mogu predvidjeti sto bi i da li bi se L nesto desilo da joj na 40 temperature (uz potencijal daljenjeg rasta) ne dam lijek? Znaci, interesira me gdje je prag tolerancije kod roditelja koji ne daju ljekove za snizavanje temperature.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj Timmy prvotno napisa
    Nije da se protivim ne davanju lijeka jer i ja cekam (tj. cekala sam do preko 39) ali ne razumijem u kojem momentu bi djetetu ipak dali lijek, gdje je ta granica toleriranja temperature i kako znate da nece preci 41 ili vise? Mojoj L treba 40 minuta dok lijek pocne djelovat a nekad i dosta duze, ovisi o bolesti. Ja ne mogu predvidjeti sto bi i da li bi se L nesto desilo da joj na 40 temperature (uz potencijal daljenjeg rasta) ne dam lijek? Znaci, interesira me gdje je prag tolerancije kod roditelja koji ne daju ljekove za snizavanje temperature.
    Ovo i mene jako zanima, jer Kaleb zna slično reagirati - tipa, skoči mu temperatura s 38,6 na 39,7 u 10 minuta i onda se i dalje penje. :/ Kako možete znati da će temperatura stati?

    I samo da potvrdim pričamo li o istim stvarima - ja cijelo vrijeme pričam o temperaturi mjerenoj ispod pazuha. Znači, dajem na 39,2 ispod pazuha, to je skoro 40 u guzi (pretpostavljam, nikad nisam mjerila u guzi).

  13. #63
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ne stignem sad, ali koliko je meni poznato, temperatura skoro nikada kod nikoga ne prelazi preko 40,5-41C.
    nemojte me stoposto uzeti za riječ, provjeriću čim stignem.
    da ne bude nesporazuma(jer vidim zgražanja i čuđenja):
    ja ovdje iznosim svoje iskustvo i nikome ništa ne želim sugerirat za drugo dijete:
    imam dijete od 7 godina koje je imalo do sada uvijek isti scenarij kod viroza: visoka temp. oko39, najviša je išla do 40,2.
    i davala sam joj lijek-nekad paracetamol, sada homeopatski od kojeg joj se očiogledno poboljša opće stanje isnizi joj temp. za recimo 0,5 do 1C.
    ali u zadnjih par godina više ne skidam temp. ispod 39C, jer imam iskustva sa svojim curama, dobro podnose temp, osluškujem i strepim ponekad kao i vi, na stand by sam, ali se trudim ostat racionalna, a ne paničarit.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Na žalost, temp. prelazi i sustiže čak i 42 (aksilarno).
    Naravno da je kod snižavanja potreban individulan i racionalan pristup. Kao i u svemu. Ali to dolazi s iskustvom. Puno je lakše procijeniti situaciju i donijeti odluku nakon par godina s djetetom nego kod prvih bolesti.

  15. #65
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    apsolutno. ja sam živi primjer za to

  16. #66

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    ali u zadnjih par godina više ne skidam temp. ispod 39C, jer imam iskustva sa svojim curama, dobro podnose temp, osluškujem i strepim ponekad kao i vi, na stand by sam, ali se trudim ostat racionalna, a ne paničarit.
    Pa onda između nas po tom pitanju i nema neke velike razlike. Ni ja ne diram ispod 39, koji put i zericu više, ovisno o općem stanju i nekim drugim pokazateljima.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Mene samo zanimaju motivi, tj. zasto netko radi to sto radi.
    Skidala sam ta dva puta iz slijedecih razloga:
    kod 39,4 jer je bio malaksao i cijeli dan uopce nije htio jesti, bojala sam se da bi zbog te iscrpljenosti temperaturom i nejelom organizam mogao oslabiti previse da bi se sam borio s bolescu.
    kod 40.8 me uhvatio strah da bi to vrlo lako moglo narasti do 42, sto vec moze biti opasno.

  18. #68
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ja skidam oko 39 u guzi. Razlog je isto malaksalost (ne skidam kad je "normalnog" raspoloženja), a i dehidracija. Kod visoke temperature neće ništa piti, jedva joj uvalim nešto na špricu, mislila sam da je dosta što doji, ali 3 dana u zaraznoj, sa dehidracijom i niskim kalijem su me ovjerila u suprotno.
    Skidam tuširanjem, paracetamolom i ibuprofenom (ako je iznad 39,5) i dajem Rehidromix.

  19. #69
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Mamasita prvotno napisa
    kod 40.8 me uhvatio strah da bi to vrlo lako moglo narasti do 42, sto vec moze biti opasno.
    40.8 po tebi nije opasno? :?

  20. #70
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    ali u zadnjih par godina više ne skidam temp. ispod 39C, jer imam iskustva sa svojim curama, dobro podnose temp, osluškujem i strepim ponekad kao i vi, na stand by sam, ali se trudim ostat racionalna, a ne paničarit.
    Pa onda između nas po tom pitanju i nema neke velike razlike. Ni ja ne diram ispod 39, koji put i zericu više, ovisno o općem stanju i nekim drugim pokazateljima.
    tak se i meni čini

  21. #71

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    meni su ko maloj jako teško skidali temperaturu,mami nisu vjerovali dok se nisu sami uvjerili...moje dijete se igra,jede,doslovce skače po kući...i odjednom povrati iz čista mira...hop temperatura 40,9
    uvijek mu spuštam temperaturu...ako mu bude iznad 38
    i ne razmijem zašto pojedine ne skidate temperaturu...
    mene je strah i temperature i bolesti...

  22. #72

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Gago, ja sam napisala zasto. Smatram temperaturu dobrim znakom. Cini mi se kontraproduktivno temperaturu skidati. Kad mi se cini da je situacija ozbiljna, uvijek prvo odemo doktorici. Inace, jedino bi skidala temperaturu a) sebi - kad bi bila bolesna i sama s djecom i situacija zahtijeva da budem na nogama b)djeci kad bi mi se stvarno ucinilo da im treba predah ili kad bih procijenila da je to nuzno.
    Inace, sa Zorkom smo prosli svakakve "vrste" temperatura: i one koje naglo skoce preko 39 pa iduci dan padnu i nikome nista, one koje budu stalno oko 39-40 i uz oscilacije se vuku dva do cetiri dana....nikad nije izbio problem zbog neskidanja temperature.
    Dok je bila mladja, do cca dvije i po godine, skidala sam isto temperaturu cim bi dosla na 38 i po. Ali sam malo pomalo naucila kako njezino tijelo funkcionira i sad me, iskreno receno, vise strah upetljati se u prirodni proces ozdravljenja nego ne dirati temperaturu. I ne samo da temperaturu ne diram, nego se ne sjecam ni kad sam zadnji put uzela toplomjer u ruke.
    Inace, slazem se sa zadnjom recenicom koju je bibai napisala.

    Za vas koji se niste izjasnili: skidate li temperaturu od 38.5 izmjerenu pod pazuhom ili u guzi?

  23. #73

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    ja ispod ruke ali preko 38
    nikad nam doduše nije bila 38,uvijek dok mjerimo bude bar 38,5 nikad niža
    Zorana hvala na opsežnom postu
    Nemam ja ništa protiv vaših odluka ali ja ne bih bila toliko hrabra...
    kako vi najbolje poznajete svoju djecu,tako i ja najbolje poznam svoje dijete i zato mu skidam tempicu

  24. #74
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Uglavnom mjerim u uhu. Ponekad provjerim u pazuhu.

  25. #75
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    nakon nekih godinu, godinu i pol vise mi nisu dali da im mjerim u guzi
    samo pod rukom

  26. #76
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    Citiraj Mamasita prvotno napisa
    kod 40.8 me uhvatio strah da bi to vrlo lako moglo narasti do 42, sto vec moze biti opasno.
    40.8 po tebi nije opasno? :?

    To se i ja pitam :? A koja bi onda mogla biti prilično opasna, ako 42 već MOŽE biti opasna?

    Ja skidam na 38.5 mjereno u guzi i ona nikada ne pada ispod 37.5 ako je dijete bolesno i nakon što dam paracetamol ili otuširam dijete i to ja smatram onom "pozitivnom temperaturom, a ne temperaturu 40. Ok temperatura je prirodna obrana tijela od bolesti, ali smatram da tako visoka temp. može donijeti više štete, veći je rizik, a i ne daj Bože ako što krene po zlu i počne još više rasti puno je teže skidati visoku nego nižu temperaturu.


    Pitanje upućeno onima koji ne skidaju temperaturu 40-41. Zanima me što vam liječnici kažu na to i odakle vam takve preporuke? Nije zlonamjerno pitanje nego me zaista zanima pošto još nikada nisam čula da netko toliko visoku temperaturu drži pozitivnom i ne skida ju.

  27. #77
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    skidam..ja sam poremećenog EEGa,nije mi dijagnosticirana epi,al vječno mi EEG ne valja i moram bit oprezna.Bojim se da dijete može bit na mene,sklono poremećenom EEGu i epi,febrilnim konvulzijama i sl.Ne želim se dovest u situaciju da vidim kako to izgleda kad se događa mom djetetu.






    mm pogotovo,on još jedva progovori kad se sjeti mojih konvulzija(nemam ih već godinama)

  28. #78
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    ja najmanje dvije godine nisam skidala temperaturu medikamentozno.

    Najčešće,kod nas, popne se na 39.5 i onda pooolako,ali sigurno!,krene dole.


    Po potrebi se tuširamo(kupanje u kadi ne dolazi u obzir), i mokre peškire na listove(umotavamo)

    pijemo DOSTA tečnosti i mirujemo.

    Čim! spadne ispod 38 skačemo po stanu,urlamo itd

  29. #79

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj dorotea24 prvotno napisa
    ona nikada ne pada ispod 37.5 ako je dijete bolesno i nakon što dam paracetamol ili otuširam dijete i to ja smatram onom "pozitivnom temperaturom
    37,5 u guzi je 37 ili manje ispod pazuha. To nije temperatura. :?

  30. #80
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Ja nemam pojma na koliko skidam jer kao i zorana, već jako dugo ne mjerim temp. Pipam ih, promatram i koristim "pusomjer". Nije me strah ni temperature ni naglog skidanja, ali vjerujem u to da je temperatura korisna u bolesti, da ima svoju svrhu. Isto tako se oslanjam na poznavanje svoje djece, jan je kao ja, on užasno užasno rijetko kuri, drukčije se brani od bolesti i mislim da je možda jednom ili dvaput u šest godina imao onu pravu temperaturu, preko 38. Nola pak puno češće reagira visokom temperaturom, i nju motrim, temperaturu ne mjerim jer me to više zbuni nego mi pomogne nego reagiram "iz trbuha", ako me njeno stanje, reagiranje, brine.

  31. #81
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    skidam. i sebi, pa zašto ne bih djetetu ? ne vidim ništa prelijepo u tome kad sav goriš. osim ako se ne radi o saturday night feveru.

  32. #82
    momtobe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,078

    Početno

    Koje su opasnosti visoke temperature?

  33. #83
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    dehidratacija,koja za sobom vuče poremećaj funkcije cijelog organizma.
    Može za posljedicu imat ozbiljna oštećenja mozga i srčanog mišića

  34. #84

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    Citiraj Mamasita prvotno napisa
    kod 40.8 me uhvatio strah da bi to vrlo lako moglo narasti do 42, sto vec moze biti opasno.
    40.8 po tebi nije opasno? :?
    je, opasno je zato sto bi, kao sto vec rekoh vrlo lako moglo narasti do 42.
    a ako se ne varam na 42 ili malo preko toga moze doci do ostecenja mozga.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    samo jedna mala ispravka
    ne mislim da vrlo lako moze porasti do 42, vac da postoji mogucnost da u kratkom vremenu poraste do 42.

  36. #86

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Meni da dijete ima temperaturu preko 40, ne bi ju sigurno skidala na svoju ruku i živjela u iluziji da mi je dijete bolje, nego bi otišla na hitnu otkriti razloge toj temperaturi. Ali nama je do sad temperatura samo jednom toliko narasla, i pala je jako brzo, i stvarno ne znam kako bih reagirala da je bilo drugačije.
    Dr Mendelsohn u gore spomenutoj knjizi tvrdi da 95% dječjih vručica ne pređe 40,5°. A temperature preko 41,1° uglavnom su uzrokovane npr. trovanjima, toplotnim udarom, reakcijom na neke lijekove... U tim slučajevima treba hitno ići liječniku.
    Također, piše da dijete za vrijeme temperature treba popiti svakog sata barem 3dl neke hranjive tekućine, kako bi se spriječila dehidracija.
    Inače, dotični doktor je pedijatar, tako da njegova knjiga ipak ima neku težinu.
    Ja sam se u zadnjih nekoliko bolesti uvjerila da je bolje ne skidati temperaturu, ali svatko treba osluškivati reakcije svog djeteta i postupati u skladu s njima.

  37. #87
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    kao što je rekla WM visoka temperatura dovodi do dehidracije
    i do povišenja koncentracije natrija, što kod skroz malih beba može dovesti do trajnog oštećenja mozga
    povišena temperatura ubrzava metabolizam, ubrzava rad srca, ubrzava disanje, što smanjuje koncentraciju CO2 u krvi i dovodi do alkaloze, što može dovesti do konvulzija i opet oštećenja mozga

    i da treba istaknuti da nije isto ima li povišenu temperaturu skroz mala beba, s nezrelim termoregulacijskim centrom ili dijete od nekoliko godina

    kod djeteta iznad 3 godine koji je recimo izašao ispod mača što se tiče febrilnih konvulzija može se možda prići malo ležernije
    ali iznad 39 pod rukom ni kod njih ne bi preporučila ne skidati

  38. #88

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Meni je zgodno sto ovaj stricek kaze na
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en...indexed=google


    Fever phobia: misconceptions of parents about fevers.Schmitt BD.

    Eighty-one parents bringing their children to a hospital-based pediatric clinic were surveyed about their understanding of fever. Most parents were unduly worried about low-grade fever, with temperatures of 38.9 degrees C or less. Their overconcern was designated "fever phobia." Most parents (52%) believed that moderate fever with a temperature of 40 degrees C or less can cause serious neurological side-effects. Hence, most parents treated fever aggressively: 85% gave antipyretic medication before the temperature reached 38.9 degrees C and 68% sponged the child before the temperature reached 39.5 degrees C. A review of the literature showed that the only serious complications of fever were febrile status epilepticus and heat stroke, two rare entities. The great concern of parents about fever is not justified. Health education to counteract "fever phobia" should be a part of routine pediatric care.

    PMID: 7352443 [PubMed - indexed for MEDLINE]

  39. #89

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    U nasem se kucanstvu temperatura isto ne snizava (nego se tretira kao dobrodoslog gosta )
    Ali ne posjecuje nas bas cesto.

  40. #90

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    LINK

    ovo je isto zanimljivo
    kazu
    In fact, parents of higher socioeconomic status were more concerned about the risks of brain damage or seizures as sequelae of fever than were parents of lower socioeconomic status.

    It is concluded that undue fear and overly aggressive treatment of fever are epidemic among parents of infants and young children, even among the highly educated and well-to-do. Considerable effort will be required on the part of pediatricians and other child health workers to reeducate these parents about the definition, consequences, and appropriate treatment of fever.

  41. #91

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    456

    Početno temperatura

    Saradadevii napisa:
    The great concern of parents about fever is not justified. Health education to counteract "fever phobia" should be a part of routine pediatric care.

    Ovo podržavam - iako mislim da će biti vrlo teško zbog provizije koja se dobiva(la?!?) od svakog propisanog Pliceta, Lupoceta ili sličnog...
    Doista je stvar sazrijevanja i učenja s vlastitim djetetom, drugačija je panika kod prvog djeteta, majušnog djeteta i temperature ili već odraslijeg organizma kojeg poznaješ...
    Zato bi bila divna edukacija roditelja od strane pedijatara ...šta temperatura je i kakve ona ima uloge u organizmu...iako nekak mi se čini da su oni ti koji kod prvih cjepljenja navuku roditelja na 'preventivno' davanje paracetamola...što se onda kasnije pretvori u uobičajenu praksu!!!
    Pokušavam se sjetiti - da li je nama ITKO davao išta za skidanje temperature kad smo bili djeca????

    p.s. Zorana, da li si ti ista Zorana koja je ovih dana imala porod kod kuće???

  42. #92
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    skidam iznad 39 ili 39.5 rektalno (mene su ucili da je razlika rektalno-aksilarno oko 0.5), ovisno o stanju, i dobu dana (npr. ako dolazi noc, a skuzim da ih nesto boli, onda lakse dam lupocet u nadi da ce djelovati i protiv bolova).
    tonceku sam u pravilu snizavala lijekovima, jer je kod tusiranja/kupanja vristao i otimao se sto mu je dodatno dizalo temp. Njemu lupocet nikad nije naglo skidao temp, neko taman za oko pola stupnja.

    Za tonku jos nisam skuzila tocno kako joj se organizam ponasa, na srecu nije tako cesto imala temperature, ali definitivno joj termoregulacija za vrijeme bolesti nema iste obrasce kao tonceku.
    Tako da mislim da svako dijete treba prvo upoznati, a onda je lakse reagirati.
    A primijetila sam i ovo sto kaze zorana, da ih temperatura nekad umiri i uspava, i da se onda bolje odmore.

  43. #93
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    prvo bi trebali definirati koju temperaturu smatramo povišenom?

    kod nas (ne samo kod nas) je uobičajeno skidati temperaturu odmah, često i bez mjerenja
    koliko puta sam čula mame: dala sam joj/mu nešto za temperaturu (često andol maloj djeci)
    na pitanje kolika je bila temperatura odgovor bi bio: ne znam, nisam mjerila, ali mi je bio topao pod rukom
    ili skakati već na temperaturu 37.5
    to je jedna krajnost

    ali ne skidati temperaturu kad pređe 39 - 39.5 ili čak 40 je druga krajnost

    mislim da podcjenjujemo utjecaj ovog foruma
    bojim se da bi pod dojmom ovdje pročitanog neki mogli zaključiti da je ok ne skidati temperaturu i kad je ona jako povišena
    a bilo bi jako loše da i jedno dijete zbog toga dehidrira ili dobije febrilne konvulzije

  44. #94
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    mislim da podcjenjujemo utjecaj ovog foruma
    bojim se da bi pod dojmom ovdje pročitanog neki mogli zaključiti da je ok ne skidati temperaturu i kad je ona jako povišena
    a bilo bi jako loše da i jedno dijete zbog toga dehidrira ili dobije febrilne konvulzije
    već sam kod prethodnog tvog javljanja pomislila daj bože, draga a70v, da tvoj post itko primjeti !

    ja sam kao malo dijete imala toliko visoku temperaturu da mi je uništila mrežnicu na oku (spržila je na nekim mjestima).

    Pokušavam se sjetiti - da li je nama ITKO davao išta za skidanje temperature kad smo bili djeca????
    ne, mi smo živjeli u špiljama.

    Saradadevii, nemoj se ljutiti, al ovo nije topic pro i contra temperaturi, nego o iskustvima i osobnim stavovima nas forumaša (koliko sam ja shvatila uvodni post), te letke stoga, molim te pospremi. hvala.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    generalno ne skidam temperaturu mada naravno ovisi o situaciji. potpuno se slazem sa nekim tko je rekao da sada kad dijete vec ima par godina i kad vec znam kako organizam reagira je daleko lakse donijet odluku o skidanju tj neskidanje temp. Mojoj curi u principu temp ne prelazi 40,1 ( par puta je stigla do toga). AKo nekoliko dana ne pada temp (39,5-40,1) i vidim da je ona sve vise i vise malaksala onda nakon par dana joj dam lupocet u stvari vise da ona malo zivne i nesto pojede i da samim tim bude bolje. ALi takve bolesti sa temperaturama 40,1 su do sada bile jednaput (kuc kuc u drvo). inace ove redovite temperature kod viroza (koje se krecu od 38-39) nikada ne skidam ljekovima, osim sto je znam otusirati u kadi (to obozava pa nikad nije bio problem) ili dam homeopatski ljek.

    naravno poticem ju da pije, jede laganije hranu, juhice itd...

  46. #96

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Andriju po danu puštam bez skidanja temperature do 39 u guzi (jer se normalno ponaša, nije malaksao), a po noći skidam 38,5 u guzi.

  47. #97
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno Re: temperatura

    Citiraj suzaks prvotno napisa
    Pokušavam se sjetiti - da li je nama ITKO davao išta za skidanje temperature kad smo bili djeca????
    Je. Aspirine i andole. Koji put obloge od rakije.
    Ipak smo prezivjeli.
    Ali meni moja mama ne predstavlja bas uzor u tom pogledu.

  48. #98
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    AKo nekoliko dana ne pada temp
    ako i ne skidam temperaturu to je onda u prvih 12 sati, jer želim vidjeti u kojem smjeru će se sve razviti (tj. nastojim ipak da je manja kako se približava noć), al da mi je dijete nekoliko dana bude na 39... :/

    Koji put obloge od rakije.
    i ploške od krumpira

  49. #99
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    AKo nekoliko dana ne pada temp (39,5-40,1) i vidim da je ona sve vise i vise malaksala onda nakon par dana joj dam lupocet u stvari vise da ona malo zivne i nesto pojede i da samim tim bude bolje.
    nevena , zašto misliš d aje bolje da nešto pojede?
    ni životinje kada su bolesne ne jedu.
    zapravo je post jedan od naučinkovitijih načina liječenja.
    trošenje energije na probavu u tako visokoj temp. baš nije dobrodošlo.
    još jedan od mitova koje se vuku iz prošlosti (pojedi nešto da se okrijepiš).
    kad je čovjek pod visokom temp., rijetko ima volju jesti, a očito i to ima svoj razlog.
    bolje piti vitaminske napitke (juhice od povrća, čajeve, ili samo vodu).

  50. #100

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Saradadevii, nemoj se ljutiti, al ovo nije topic pro i contra temperaturi, nego o iskustvima i osobnim stavovima nas forumaša (koliko sam ja shvatila uvodni post), te letke stoga, molim te pospremi. hvala.
    nije letak nego znanstveni rad koji dovodi u pitanje opravdanost prakse skidanja povisene temperature pa je zato relevantan u kontekstu Zoraninog pitanja, osobito u kontekstu izrecene kritike da je neskidanje temperature opasno.

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •