Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 209

Tema: Snizavanje vs nesnizavanje temperature

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno Snizavanje vs nesnizavanje temperature

    Htjela bih ovdje iznijeti osobna iskustva kao i cuti iskustva drugih o ovoj problematici. Znam da se o ovome dosta puta vec pisalo, ali nikad se nije bas detaljno obrazlagali razlozi za snizavanje ili nesnizavanje temperature.
    Cini mi se isto tako da su u vecini oni koji djeci snizavaju temperaturu. Pretpostavljam da se radi o strahu od konvulzija. Ili necemu trecem?
    Ja osobno djeci rijetko kada snizavam temperaturu. I moji motivi su pokrenuti strahom. Strah me je naglog pada temperature. Strah me je produljenja tijeka bolesti. Oduvijek sam bila uvjerena da je povisena temperatura nesto dobro i pozitivno. Nastojim uvijek tijekom bolesti pomoci djeci koliko mogu. Osiguram pozitivnu atmosferu, laganu prehranu, brinem se o njima na sve moguce nacine...ali temperaturu ne diram. Naravno da nisam iskljuciva pa kad procijenim da je situacija van kontrole, odemo kod dr po savjet. Ali, cak ni kad nam je trebao antibiotik, uz lijecnicki blagoslov, temperaturu nismo dirali. I nikad nismo imali neki problem zbog toga.
    Kako to izgleda kod vas? Posebno bi me zanimala misljenja kriticara ovakvog pristupa lijecenju.

  2. #2
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno Re: Snizavanje vs nesnizavanje temperature

    evo tu ćeš dobiti odgovore na sva pitanja

    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...je+temperature

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sverige-Sarajevo
    Postovi
    251

    Početno

    Obavezno snizavam. Svedski pedijatri smatraju da temperaturu do 38.7 ne treba skidati, sve iznad obavezno. Nisam kompetentna da na svoju ruku djete izlazem mogucim rizicima.

    Kuc-kuc maleni je do sad imao dvije temperature.

    Ja sam nekoc zaglavila u bolnicu upravo zbog visoke temperature koju nisam cjelo vrijeme skidala u nadi da ce se spustit sama od sebe , pa sam nakon dva dana preznojavanja i unosa tecnosti dosla do granice dehidriranja, te su me HITNO prebacili u bolnicu i prikljucili na dva litra infuzije. :/

  4. #4
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    znači da si završila u bolnici zbog dehidracije, a ne zbog visoke temperature kao takve.

  5. #5
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Nisam kompetentna da na svoju ruku djete izlazem mogucim rizicima.
    kojim?

  6. #6
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    snižavanje temperature, osobito lijekovima (paracetamolima koji se djeci daju skoro ko bomboni) isto nije uopće bez rizika.
    npr. jedan od njih je-moguće oštećenje jetre.
    uzimate li i to u obzir?

  7. #7
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    npr. jedan od njih je-moguće oštećenje jetre.
    nakon kojih kolicina dolazi do ostecenja jetre?

  8. #8
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ne znam točno u kojim doazam oštećuju jetru, vjerojatno je individualno (mislim da piše na papiriću).
    ali je sigurno da opterećuju jetru.
    i antibiotik eritromicin recimo izaziva kod jedne od 1000 osoba (tako barem piše na lijeku) oštećenje jetre.
    ja sam bila ta tisućita.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja sam prije cca dva tjedna drzala obje cure cetiri dana pod temperaturom. Pile su dovoljno, spavale skoro stalno, temperatura je malo spadala, opet se dizala i tako ukrug. Moram priznat da me treci dan malo bilo vec strah, ali cetvrti dan je vec sve pocelo da se vraca u normalu. Temperatura je bila neznatna, ta noc prosla ok i peti dan su obje bile ko nove.
    Nasa pedijatrica kaze da je najvaznije piti, ne pretopljavati djecu i kaze da pratim te oscilacije temperature. Ja sam cak prestala doticnu da mjerim jer mrzim tu paniku koju osjetim kad na toplomjeru vidim 38,5. :/

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Juanita, znaci ni ti ne snizavas temperaturu curama?

  11. #11
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    obično im dam homeopatski lijek, o simptomima ovisi koji, a on malo snizi temperaturu i poboljša opće stanje..
    moje cure su rijetko bolesne, ali kad kure, onda to ode i do 40 ak.
    i onda su obično za 2-3 dana ko nove, pogotovo mlađa (3ipol g.).
    inače sam i ja takva konstitucija.
    više ih volim voditi doktorici da provjeri u kakvom su stanju, nego im snižavati temperaturu paracetamolom.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    ja skidam temperaturu ako navecer prije spavanja prelazi 39 jer me strah zaspati da se ta temperatura ne bi povisila.
    preko dana skidam ako vidim da je dijete malaksalo.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    ovo s malaksalosti me podsjetilo na jos jedan detalj... Neka opca preporuka je odmarati se tijekom bolesti. Ja npr. nema sanse da nagovorim Zorku da lezi ako joj snizim temperaturu. Ona ustaje, skace itd. Zar ne bi to bio jos jedan nedostatak snizavanja temperature koja dodje kao nekakav prirodni sedativ u trenucima dok organizam "dolazi sebi"?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Inace, ne znam kako je kod vas djece, ali moje cure kad i imaju temperaturu to je stvarno rijetko ispod 38,5. Znaci, obicno bude oko 39, nekad se zna popeti skoro do 40, pa se nakon toga ponovo spusti , onda opet raste i tako ukrug.

  15. #15
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Mi smo jednom imali situaciju da se H pocela jako tresti - ja mislila da ce dobiti konvulzije. Imala je oko 39.8 , mi na hitnu. Naime, tada sam slucajno mjerila temp. i skuzila sam da joj jako brzo raste. Ne sjecam se vise tocno, ali otprilike sa 37.5 na 39.8 za 15tak minuta. Rekli su da je doslo do naglog skoka i drhtavice. I da obavezno snizavamo cim je iznad 38.5. Obicno tako i radim.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sverige-Sarajevo
    Postovi
    251

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    znači da si završila u bolnici zbog dehidracije, a ne zbog visoke temperature kao takve.
    Dehidracija uzrokovana visokom temperaturom. Valjda je za vjerovati covjeku sa 30 godina radnog iskustva u oblasti medicine. Kome, ako ne njemu. :/

    Jedan od rizika je da visoka temperatura(govorim o tempraturi 40 i preko) moze ostetiti bubnjice, dva slucaja u familiji, visoka neskidana temperatura i djeca koja danas jedva cuju preko aparatica.

    Ko nece da skida, savrseno me briga. Ja cu je skidati i onog dana kad mi doktor kaze da se temperatura od 40 ne treba skidati, ja je necu skidati.

    Do tad mogu reci da se ne parcam tamo gdje mi nije mjesto niti zelim da se pokrijepljujem kojekakvim informacijama sa neta, knjiga i rekla-kazala.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Mi smo jednom imali situaciju da se H pocela jako tresti - ja mislila da ce dobiti konvulzije. Imala je oko 39.8 , mi na hitnu. Naime, tada sam slucajno mjerila temp. i skuzila sam da joj jako brzo raste. Ne sjecam se vise tocno, ali otprilike sa 37.5 na 39.8 za 15tak minuta. Rekli su da je doslo do naglog skoka i drhtavice. I da obavezno snizavamo cim je iznad 38.5. Obicno tako i radim.
    isto

    snižavam kad je iznad 38,5

    bilo oblozima ,kupkom, a bogme i sa čepićem...

    svatko radi kako misli da je najbolje za njegovo dijete

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ali, to mi se cini ko neki zatvoreni krug. Veliki broj djece kod viroza i nema temperaturu ispod 38,5. Onda oni kazu da se sve povise toga mora snizavati. A kad temperatura dodje do 39 ili 40 isto je opasno snizavati jer naglo padanje nije dobro kao ni naglo dizanje. Po tome ispada da bi prakticki svaku djecju temperaturu koja nastaje kao posljedica viroze ili gripe trebalo sniziti skoro pa u startu. I slag na kraju: povisena temperatura je dobra jer je to znak da se organizam bori.
    Pa ti sad budi pametan.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Maria, slazem se sa tom zadnjom recenicom. Mene samo zanimaju motivi, tj. zasto netko radi to sto radi.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ja sam ti neka srednja struja, sve ovisi o Marku, kako se ponaša ,jel iscrpljen, nije...itd

    otvorena sam i za homeopatiju.....

    ali kad mi instnikt kaže-snižavaj e onda snižavam, neovisno o literaturi, autoritetima i sl

  21. #21
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    ja sam ti neka srednja struja, sve ovisi o Marku, kako se ponaša ,jel iscrpljen, nije...itd
    i ja ovako. ustvari rijetko mjerim kad je frka.
    kad po noci zakure i pocnu buncati, i bacakati se po krevetu, odmah vadim sirup...
    ako su topliji nego obicno, ali se normalno ponasaju, jedu itd. onda znam nekad izmjeriti temperaturu, cisto da vidim da li me osjecaj vara
    ali ne drzim se neke granice iznad koje cu skidati temp. lijekom, vec stanjem i ponasanjem djeteta

    dr. me zna pitati koliko je bila temperatura, a ja ne znam, visoka :/

  22. #22
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    ne znam točno u kojim doazam oštećuju jetru, vjerojatno je individualno (mislim da piše na papiriću).
    ali je sigurno da opterećuju jetru.
    pa svaki lijek opterecuje jetru

  23. #23
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    svatko radi kako misli da je najbolje za njegovo dijete
    X
    Nea, dehidrira se lakše kada imaš visoku temp., ali to ne znači da visoka temp.=dehidracija.
    dehidracija znači da ti tijelo ima manjak tekućine, što je logično da se dešava ako ti tijelo naglo i/ili kroz duže vrijeme ima visoku temperaturu, a ti ne unosiš dodatne količine tekućine.
    ako se unosi dovoljno tekućine, do dehidracije ne dolazi.
    Ko nece da skida, savrseno me briga.
    pa razgovaramo samo, ne odma skakat na drugačije mišljenje

    ja isto vjerujem svojoj doktorici, poslušam njeno mišljenje kao savjetnice-znanstvenice.
    i informiram se dodatno sama.
    i ona često sa zanimanjem posluša i provjeri neke moje izvore informacija.
    po meni u tome i jest smisao-partnerski(a ne pokroviteljski)odnos liječnik-pacijent.
    na koncu je odluka ipak uvijek na roditelju, a temeljiti se može i na autoritetu i po instinktu i na temelju uvjerljivosti informacija, po vlastitom iskustvu...

  24. #24
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    "Fever has only recently been revealed (by the orthodox medical establishment) as a beneficial response to infection. The response is triggered by bacterial toxins, and the resulting increase in body temperature is hostile to invading microorganisms. Reduce the fever - using aspirin, for instance -and the disease may last longer, as Timothy Doran of.John Hopkins University, Baltimore, has recently demonstrated in the case of chickenpox. "(New Scientist, 23-10-93).

  25. #25
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa
    ne znam točno u kojim doazam oštećuju jetru, vjerojatno je individualno (mislim da piše na papiriću).
    ali je sigurno da opterećuju jetru.
    pa svaki lijek opterecuje jetru
    mislim da je paracetamol tu ipak malo "žešći".
    recimo, ne smiju ga koristiti uopće liječeni alkoholičari.
    baš sam dosadan, opet ću linkat na tamo neke rekla kazala tekstove na net-u , pa ko voli nek izvoli
    http://www.ritelefax.hr/stalnerubrike.asp?ib=696&sr=23
    http://www.ritelefax.hr/stalnerubrike.asp?ib=706&sr=23

    meni su zanimljivi za razmišljanje, ne kao sveto pismo.

  26. #26
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    dosadan=dosadna

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    ovo s malaksalosti me podsjetilo na jos jedan detalj... Neka opca preporuka je odmarati se tijekom bolesti. Ja npr. nema sanse da nagovorim Zorku da lezi ako joj snizim temperaturu. Ona ustaje, skace itd. Zar ne bi to bio jos jedan nedostatak snizavanja temperature koja dodje kao nekakav prirodni sedativ u trenucima dok organizam "dolazi sebi"?
    i meni to zvuci logicno, ali ne mogu si pomoci.
    ne znam da li se kod mene radi o instinktu ili najobicnioj panici, ali kad vidim da nema snage niti otvoriti usta da nesto pojede - skidam.
    do sada je to bilo 2 puta. jednom je imao 39.4, drugi put 40.8. temperatura je nakon skidanja pala na 38.2 i 38.7 i to mi je bilo ok.

  28. #28
    momtobe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,078

    Početno

    Hana nikad nije bila ozbiljno bolesna, imala je jednom 39.3 i to nisam dirala, prošlo je od jedne kupke i umatanja u mokri ručnik. Ostale virozice koje je imala od 38 C riješili smo homeopatijom.
    Sigurno bih dala paracetamol da temperatura duže vrijeme stoji iznad 39.5, ili da vidim da je ona loše. Obično kad je pod temeperaturom, ponaša se sasvim normalno, osim što više spava i manje jede.
    Mene zanima da li je i snižavanje temperature kupkama i umatanjem dobro/loše?

  29. #29
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Mamasita, samo da ti kažem da razumijem tvoj strah.
    ni ja ne volim kad me te jako visoke temperature "testiraju" i uvijek puno razmišljam i odvagujem :/.

  30. #30
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Vjerojatno nije isto na koji nacin se snizava temperatura, lijekovi sigurno imaju najveci utjecaj na organizam, bilo + ili -. Obicno prvo probam sa tusiranjem-kupanjem. To mi se nekako cini najprirodnije. Ako ne pada ili i dalje raste, onda dam zlicicu Lupoceta.

    Mene samo zanimaju motivi, tj. zasto netko radi to sto radi.
    Uglavnom, u bolesti (bila bolesna ja, moje dijete ili bilo tko)radim onako kako mi je doktor rekao. Iskreno, prevelika sam kukavica da sa svojim laickim znanjem medicine kontriram uputama. Da bi napravila drugacije, trebam imati dobar razlog. Nasla sam ga vec par puta, usprotivila se doktoru...I bila sam u pravu..No, tada sam potrazila drugo misljenje.

    E sad, dobar razlog moze biti i (majcinski) instinkt, sto cesto i je. Jednoj sam privatnoj doktorici, koja je tvrdila da je H zdrava (a bila je u virozi), rekla: ona nije zdrava, ja je gledam 24h na dan, a vi 10 min. Kada smo napravili KKS, rekla da sam bila u pravu.

    Dakle, jako mi je bitan partnerski odnos sa lijecnikom. I da imam u njega povjerenje. I tudja iskustva - ona su mi baza i polazna tocka za preispitivanje lijecnickih uputa.


    Sad sam napisla stvarno svasta, ni sma sebe ne razumijem.

  31. #31
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    ja sam ti neka srednja struja, sve ovisi o Marku, kako se ponaša ,jel iscrpljen, nije...itd
    U stvari, najcesce ovako.

  32. #32
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    ja sam Anji do sada samo jednom isla snizavati temperaturu, bila joj je malo manje od 40, dala sam joj pola cepica, a to joj je bila i prva temperatura u zivotu
    poslije nisam imala potrebe zato sto se sasvim normalno ponasala, a znala joj je narasti do 39
    ja sam protiv snizavanja ako je djetetovo stanje ok, ako se veselo ponasa, ako se igra, ako sasvim normalno funkcionira

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    I ja sam srednjestrujašica. Kad sam ljetos imala prvo vatreno krštenje (prva temperatura u životu i odmah 40,3 :shock: ), skroz sam zapala u paniku, završila sam prvi dan s njim na Zaraznoj, plakala i ne znam što. Bila sam uvjerena da će se nešto prestrašno dogoditi jer je u mojoj glavi tih 40 bila neka granica koja se nikad ne bi smjela prijeći.

    Drugi put (sad nedavno) bila sam daleko staloženija. Ok, on je izgleda sklon visokoj temperaturi, ali ispod 39 mu je opće stanje stvarno dobro i nisam mu htjela davati lijekove. Na 39 bih ga išla tuširati, a skidala bih mu temperaturu samo kad bi i nakon tuširanja prelazila 39. Preko noći sam mu skidala na 38,5 zato što se dogodilo da smo jednu noć oboje čvrsto zaspali i usred noći me probudila njegova toplina - skočilo mu je s 38 na 40 unutar sat vremena.

    Tako da - skidam na 39, po noći 38,5 i prvo uvijek tuširam (imamo sreću da njemu to kupanje jako paše, znam da ima djece koja pošize kad ih se takve stavi u kadu).

  34. #34
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Nije me strah visoke temperature, nije me strah da ako skidam, da ce temperatura naglo pasti.
    Nisam pobornik brzopoteznog davanja paracetamola, ali ga imamo kod kuce u pricuvi za situacije kad procjenim da ju je dugotrajna temperatura (iako je jako rijetko imala bas dugotrajno visoku temp. .. mozda jednom u stvari) poprilicno iscrpila i da bi joj dobro dosao predah pa makar u obilku privremeno spustene temp.

    Kako Ema na sve bolesti reagira brzim rastom temperature (iznenada, bez najave nastupe simptomi bolesti) koja se dan-dva zadrzava izmedju 39-39.8, vec smo se poprilicno navikli na takvu sliku bolesti (tj. sad smo se i odvikli ). Obicno joj dam homeopatski pripravak koji se kod nje pokazao "pravim" i za koji vjerujem da joj olaksava sveukupnu situaciju. Promatram je (raspolozenje, stanje) i pazim da dovoljno pije i da ne divlja bas pretjerano (umara je tek temperatura blizu 40).

    Ne znam kako bih se ponasala da mi je visoku temp. imala kao beba do 6 mj. Vjerujem, ne tako lezerno. Ili bih se bar malo zesce/cesce konzultirala s nasom pedijatricom-homeopaticom.

  35. #35
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ja sam baš sa starijom imala to iskustvo prve visoke temp. (dva tjedna nakon cijepljenja) koja se vrtila oko 40 C i nikakvi paracetamoli i kupke je nisu uspijevali sniziti ispod 39-39, 5.
    ali ona je i tada dobro podnosila bolest.
    maratonski je dojila, ja bezuspješno pokušavala skidat temperaturu i strepila, bili kod doka koji nisu bili ziher dal antibiotik ili ne (pa sam ja odlučila čekat još dan-dva i vidjet jel ide na bolje ili gore).
    uglavnom, za par dana je prošlo.
    taj scenarij se ponovio još par puta u ovih 7 godina, s tim da zadnje dvije ne skidam paracetamolom, jer već dobro poznam kako to kod nje izgleda.
    ali ako bi me uhvatila panika, otišla bih u bolnicu.

  36. #36
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    zaboravih napisat, ovo gore iskustvo kad je imala 9-10 mjeseci.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sverige-Sarajevo
    Postovi
    251

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    svatko radi kako misli da je najbolje za njegovo dijete
    X
    Nea, dehidrira se lakše kada imaš visoku temp., ali to ne znači da visoka temp.=dehidracija.
    dehidracija znači da ti tijelo ima manjak tekućine, što je logično da se dešava ako ti tijelo naglo i/ili kroz duže vrijeme ima visoku temperaturu, a ti ne unosiš dodatne količine tekućine.
    ako se unosi dovoljno tekućine, do dehidracije ne dolazi.

    Kazem ti, unosila tekucinu i to nazor. Isto to rekla doktoru, kaze, konstatna 24 satna visoka temperatura koja traje duze od dva dana, govorim o onoj od 40-42 bez obzira na unos tekucine, moze dovesti do dehidracije, ja sam bila na granici. Znaci, moze, ali i ne mora. Kod mene je ta temperatura ipak dovela organizam na granicu dehidracije. Da se tu noc nisam javila u hitnu, stanje bi bilo jako alarmantno.

    Ko nece da skida, savrseno me briga.
    pa razgovaramo samo, ne odma skakat na drugačije mišljenje
    Uopste ne skacem na drugacije misljenje jer me je kako sam i napisala savrseno briga kako ce ko postupati sa svojim djetetom, roditelji se rukovode prema sopstvenom instiktu, pa tako i ja.

    Ne pada mi na pamet ubjedjivati se sa bilo kim niti pokusavati promjeniti tudji stav. Ja se bojim visoke temperature kad se radi o mom djetetu i svaku temperaturu koja je visoka skidam i skidat cu. Ovdje se preporucava Panodil koji se daje djetetu ovisno o kilazi i dobi, otprilike svaka 4 do 6 sati.

    Ja samo kazem da vjerujem ljudima koji su kompetentni, pogotovo svedskim pedijatrima i doktorima, uz duzno postovanje nasim.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sverige-Sarajevo
    Postovi
    251

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Nea, dehidrira se lakše kada imaš visoku temp., ali to ne znači da visoka temp.=dehidracija.
    dehidracija znači da ti tijelo ima manjak tekućine, što je logično da se dešava ako ti tijelo naglo i/ili kroz duže vrijeme ima visoku temperaturu, a ti ne unosiš dodatne količine tekućine.
    ako se unosi dovoljno tekućine, do dehidracije ne dolazi.
    Kazem ti, unosila tekucinu i to nazor. Isto to rekla doktoru, kaze, konstatna 24 satna visoka temperatura koja traje duze od dva dana, govorim o onoj od 40-42 bez obzira na unos tekucine, moze dovesti do dehidracije, ja sam bila na granici. Znaci, moze, ali i ne mora. Kod mene je ta temperatura ipak dovela organizam na granicu dehidracije. Da se tu noc nisam javila u hitnu, stanje bi bilo jako alarmantno.

    pa razgovaramo samo, ne odma skakat na drugačije mišljenje
    Uopste ne skacem na drugacije misljenje jer me je kako sam i napisala savrseno briga kako ce ko postupati sa svojim djetetom, roditelji se rukovode prema sopstvenom instiktu, pa tako i ja.

    Ne pada mi na pamet ubjedjivati se sa bilo kim niti pokusavati promjeniti tudji stav. Ja se bojim visoke temperature kad se radi o mom djetetu i svaku temperaturu koja je visoka skidam i skidat cu. Ovdje se preporucava Panodil koji se daje djetetu ovisno o kilazi i dobi, otprilike svaka 4 do 6 sati.

    Ja samo kazem da vjerujem ljudima koji su kompetentni, pogotovo svedskim pedijatrima i doktorima, uz duzno postovanje nasim.



    Ovako bi post trebao izgledati.

  39. #39
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    sve ok Nea, tako mi je zazvučalo.

    pa i naši "vole" paracetamole (bdw, Panadol je isto paracetamol i koristi se i u HR),
    a "trend" preispitivanja rutinskog skidanja temperature dolazi upravo sa zapada.
    kao što već rekoh, npr, u ovoj studiji(nije HR doktor )
    Fever has only recently been revealed (by the orthodox medical establishment) as a beneficial response to infection. The response is triggered by bacterial toxins, and the resulting increase in body temperature is hostile to invading microorganisms. Reduce the fever - using aspirin, for instance -and the disease may last longer, as Timothy Doran of.John Hopkins University, Baltimore, has recently demonstrated in the case of chickenpox. "(New Scientist, 23-10-93).

  40. #40
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    i priznam, 40-42 :shock: C kroz dva dana za odraslu osobu je možda ipak previše.

  41. #41
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    nas je usosilo naglo i preagresivno skidanje temp., izazvalo je kod B EPI napad. Imao je dvije i pol godine, temp. nismomogli skinuti kupanjem i paracetamolom pa smo, po preporuci liječnice, prvi puta dali čepić voltarena.

    Nakon te epizode morali smo jako paziti na njega ali ja nisam podlegla strahu kojemu većina roditelja čije dijete je imalo konvulzije podlegne i daje lijek na najmanju najavu temp. Stvarno smo ga pratili i prema općem stanju davali paracetamol, nikada više ništa agresivnije. Nisam ipak došla do te mjere da mu baš na temp. od 4o ne dam ništa...

  42. #42
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    F skidam temp kad pređe 39 rektalno, pogotovo pred noć - u familiji ima pojava feb. konvulzija pa me strah...
    srećom, do sad nije mu temp bila >39,7 rektalno, ali u tom jednom slučaju je nije padala ispod 39,3, no F je to super podnosio...
    skidam temp kupkom, oblozima, skroz ga lagano obučem, ne pokrivam noću, a kad je fakat temp visoka, onda čepić ili sirum - ili paracetamol ili brufen...
    voltaren niti u ludilu...


    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    mislim da je paracetamol tu ipak malo "žešći".
    recimo, ne smiju ga koristiti uopće liječeni alkoholičari.
    baš sam dosadan, opet ću linkat na tamo neke rekla kazala tekstove na net-u , pa ko voli nek izvoli
    http://www.ritelefax.hr/stalnerubrike.asp?ib=696&sr=23
    http://www.ritelefax.hr/stalnerubrike.asp?ib=706&sr=23

    meni su zanimljivi za razmišljanje, ne kao sveto pismo.
    svi lijekovi se metaboliziraju u jetri, za to mi ne treba AMiletić, o kojem, OT imam izuzetno loše mišljenje, a i njegovi linkani članci su senzacionalistički i vrve neistinama

  43. #43
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja loše podnosim temperaturu, a tako i Lea. Skidam kad pređe 38.5, Ibuprofenom ako je uz kašalj jer onda znam da su pluća u pitanju i da će teško pasti, a inače Lupocetom. Kad je imala rozeolu pustila sam ju cijelu noć sa 39 temperaturom u uhu (to je 38-38.5) i ujutro nije doslovce mogla stati na noge :shock: , bila je potpuno klonula, dala sam Lupocet i odmah smo jurili doktoru (bili smo na moru), a ona se već u autu oporavila, čim je Lupocet počeo djelovati.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,649

    Početno

    Mi smo jedni od rijetkih koji temperaturu ne diramo. MM odmah otvara "Zdravo dijete unatoč liječnicima", i eliminiramo eventualne simptome "opasnih" bolesti. Knjiga je u svakom slučaju za preporučiti.
    Nevjerojatno je kako bolest brzo prolazi ako se temperatura ne dira. Prošli put je temperatura u jednom trenu (drugi dan) narasla čak do famoznih 40°,a za 3 sata je pala na 36,8° :shock: . Sutradan je opet narasla do 39°, da bi do kraja dana konačno pala. Bez ikakvih intervencija. Naravno, jako pazim da mi dijete ne dehidrira, i da li se pojavljuju još neki simptomi osim temperature.
    Naravno, ne skidam temperaturu ni sebi, što me više obori s nogu, to brže ozdravim.
    I stvarno, ne vidim razloge snižavanja temperature ako se ne liječi bolest :?

  45. #45

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Drago mi je da nismo jedini.

  46. #46
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    magriz, znam da se svi lijekovi, kao i sve što staviš u usta metabolizira u jetri.
    jako sam to dobro naučila i na vlastitoj koži.
    ali nisu svi jednako opterećujući za jetru.
    i kao što rekoh, članak može biti i senzacionalistički i nisam rekla da ga svatko mora prihvatiti kao opće mjesto, ali meni je zanimljiv i tjera me na daljnje istraživanje, stavila sam link, pa tko voli nek izvoli.
    tko ne voli-nek preskoči.
    ne sviđa mi se što se ta neravnoteža da se s jedne strane ističu opasnosti visoke temperature, a s druge strane gotovo nitko nikada roditelje ne upozorava na moguće štetne posljedice lijekova koji se doslovno masovno koriste.

  47. #47
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    bez "što se"

  48. #48
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    ne sviđa mi se što se ta neravnoteža da se s jedne strane ističu opasnosti visoke temperature, a s druge strane gotovo nitko nikada roditelje ne upozorava na moguće štetne posljedice lijekova koji se doslovno masovno koriste.

    istina, to je isti sistem kao i davanje antibiotika kao preventivu...

    no, na roditelju je pročitati uputu, an kojoj dobro stoje kontraindikacije i nuspojave i informirati se...

  49. #49

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,649

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Drago mi je da nismo jedini.
    I meni je drago da nismo jedini
    Već smo prestali pričati o tome koliko nas ljudi čudno gledaju kad kažemo da ne snižavamo temperaturu

  50. #50
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    a na liječniku je da upozori, a to većina ne radi, barem kad se nuspojava lijeka tiče.

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •